IC Werkloosheid in Zeeland blijft dalen Klanten Dexia betwisten incasso's Uitstoot van bedrijven openbaar Personeelsbeleid 27 <aag naar arbeidskrachten neemt langzaam toe co verhoogt asprijzen op ;ant moment Waar ik moet zijn, komt vrijwel niemand anders Optimisme telecomsector verdampt In VS minder dure spullen besteld Microsoft schikt met tegenstander derdag 25 november 2004 liHrfivKutterink Geboeid door alles wat los en vast zit Steeds meer Zeeuwen Ceen baan. De daling van kloosheid zet dan ook In september, aan het eind *1 derde kwartaal, zochten Zeeuwen een baan; 1,1 I minder dan in april, ijuni. iijkt uit cijfers van het Cen- Werk en Inkomen het voormalige arbeidsbu- het derde kwartaal jaar. Ten opzichte van mei en juni, daalde het werkzoekenden in Zee- West-Brabant en Rijn- :aet 5,4 procent. ut en Rijnmond lij st op het eerste oog beter edan Zeeland. Want daar werkloosheid met 2,9 en reent af. Maar schijn be- Want dat komt voor een ïordat de kaartenbakken opgeschoond. Welk effect Kies op de cijfers heeft, is skend. In Zeeland, Bra- en Rijnmond zaten eind iber 142.500 mensen zon- sk. lelijk van welke cijfers gebruikt, ontstaat voor sd een gunstig of minder j> beeld. Wie het derde Kt tweede kwartaal verge- ziet een afname van het werkloze Zeeuwen met ocent. réde cijfers naast dezelf- mode van het vorig jaar iet dat het aantal werklo- Zeeland toch nog met 2,6 Bl is toegenomen. Rijn en Brabant presteren met 14,5 procent een stuk er (het landelijke gemid- is7,9 procent). ERDAM - Frico Cheese, kei an zuivelconcern adCoberco Dairy Foods, voor het eerst in vier jaar aasprijzen verhogen. Dat «n woordvoerder van het Wrijf isteren gezegd, ierhoging komt op een pi- .■nt, want sinds vorige s er door Ahold een nieu- ip gezet in de supermarkt soorlog met nieuwe prijs- atste vier jaar hebben we maar dalingen meege er is duidelijk spra- een trendbreuk", zei de dvoerder. Frico vindt de ?ng verdedigbaar. De con- ie van kaas stijgt harder iproductie. Nederlandse producenten en al jaren last van dalende a, onder meer door de toe- ede productie in Duits- itHeijn wil geen commen- even op de prijsverhoging, «preken we graag met on- erancier", zei een woord- er. Rond deze tijd van het borden altijd contractbe- ragen gevoerd tussen de su ften en hun leveran- De helft van de Zeeuwse werklo zen is vrouw. Iets meer dan de helft bestaat uit mensen van 39 jaar en ouder. Opmerkelijk is dat ruim de helft meer dan een jaar zonder werk zit. Toch staan Zeeuwen het minst lang bij het CWI ingeschreven, in vergelij king met West-Brabant en Rijn mond. Wie een baan zoekt, is het slechts af in Rijnmond. Want wie zich daar inschrijft, moet het langst op een baan wachten. Bijna de helft van de Zeeuwse werkzoekenden heeft een vmbo opleiding of lager. Het CWI ziet in zijn algemeen heid een meer dan gemiddelde toename van het aantal werklo ze vrouwen, 40+' ers en mensen met een middelbare en hbo-op- leiding. Omslag Toch schat het Centrum voor Werk en Inkomen de ontwikke lingen in het district positief in. Ze spreekt zelfs van een omslag. Niet alleen blijft de werkloos heid dalen. Ook melden bedrij ven steeds meer vacatures aan bij het Centrum voor Werk en In komen. In één jaar tijd, van oktober 2003 tot en met september 2004, is het aantal vacatures in Zee land, Brabant en Rijnmond met een vijfde toegenomen. Vooral in Rijnmond stijgt de hoeveel heid vacatures (+28 procent). Zeeland en Brabant volgen met 15 en 13 procent. Banen zijn vooral te vinden in de bouw, IT en overige zakelijke dienstverlening. Daarna volgen vervoer, telecommunicatie, ind- dustrie, groot- en detailhandel. Saillant is de terugloop in Bra bant en Rijnmond van de banen in de zorg en welzijn. Het CWI verwacht dat de werkloosheid ook de komende periode blijft dalen. Al zijn de eerste tekenen daar van voor Zeeland nog niet zicht baar. Want in oktober zochten al weer meer mensen naar werk dan in september (+0,7 procent). Tussen gemeenten bestaan forse verschillen. Zo zijn in Borsele meer mensen aan de slag gehol pen (werkloosheid daalt met 6,4 procent). Ook in Hulst, Kapelle en Noord-Beveland zijn meer in woners aan het werk gegaan. Daarentegen stijgt de groep van mensen die werk zoekt in Rei- merswaal en Veere (beide +3,4), Middelburg (+2,3), Vlissingen en Sluis (beide +1,6 procent). Goes en Temeuzen laten lichte stijgingen zien (+0,3 en +0,7 pro cent). In Schouwen-Duiveland zijn er niet meer of minder men sen aan een baan geholpen. Martijn van Vliet in de kerktoren van Wolphaartsdijk. door Harmen van der Werf WOLPHAARTSDIJK - De klok van de Nederlands hervormde kerk in Wol phaartsdijk luidt om de haverklap. Het valt op. Twee oudere wandelaars kijken nieuwsgierig omhoog naar de toren met een vragende blik in hun ogen. „Wat is daar aan de hand?" Martijn van Vliet (27), de Zeeuwse klok- kenman van Koninklijke Eijsbouts in Asten, is aan het werk. Helemaal boven in de kerktoren. De klok luidde niet meer op tijd. Een draadje vervangen en alles moet weer goed lopen. Van Vliet kan omlaag, via een stuk of acht smalle houten trappen. Eén trap staat behoorlijk schuin, maar Van Vliet maalt er niet om. Hij maakt wel erger mee. Soms is een trap door de houtworm zo aangevreten, dat treden spontaan breken. „Ik ga dan niet naar boven, pas als het gerepareerd is." Zijn ervaring is dat het onderhoud in rooms- katholieke kerktorens slechter is dan in oude Nederlandse hervormde kerken. Veel torens van die kerken zijn in de Na poleontische tijd geconfiskeerd en in be zit gebleven van gemeenten. Die heb ben meer geld. Van Vliet werkt voor Koninklijke Eijs bouts in Zeeland, West-Brabant en een stukje van Zuid-Holland. Voor hij naar Wolphaartsdijk kwam, zat hij in een to ren in Dordrecht. Storingen verhelpen, onderhoud plegen, daaruit bestaat zijn werk vooral. Af en toe kan hij ook de neiging niet onderdrukken blik en ve- foto Dirk-Jan Gjeltema ger te pakken. Want het kan wel eens een rommeltje zijn bovenin. „Waar ik moet zijn. komt anders praktisch geen mens." Vliegen zitten er wel volop. Le vende en vooral veel dode. In de 'kleine' Sint-Pieter in Oudenbosch lag bij de klokken een dik tapijt van dode vliegen. Het knisperde onder zijn schoenen. „Ik heb dat eerst maar opgeruimd. Ik kon anders niet werken." De kerkklok van Wolphaartsdijk slaat exact drie keer en het is drie uur. Het is Van Vliet weer gelukt. J van de kaasprijs Njrijk voor de veehoude- de helft van alle melk herland wordt verwerkt x.ANP door Paul van der Zanden AMSTERDAM - Een groep be leggers in aandelenlease daagt de bank Dexia voor de rechter. De leden van de stichting Eega lease willen dat Dexia de incas soprocedures in hun richting staakt. Het gaat om mensen die hun con tracten met Dexia met succes aanvochten. De rechtbank in Amsterdam oordeelde deze zo mer dat de contracten voor aan delenlease ontbonden kunnen worden als de partner van een belegger geen handtekening zet te. De rechter ziet aandelenlease als koop op afbetaling, waar voor beide partners moeten teke nen. Toch blijft Dexia geld in nen van de betrokken klanten. „Dexia stuurt steevast deur waarders naar mensen die niet kunnen betalen", aldus de stich ting Eegalease, die wordt ge steund door de Consumenten bond en de Vereniging van Ef fectenbezitters. Dexia wijst erop dat rechters el ders in Nederland uitspraken de den die botsen met de conclu sies in Amsterdam en zet de in cassoprocedures daarom door, aldus een woordvoerder. Dexia staakte wel de incasso's bij een andere groep beleggers, zo bleek eerder deze week. Het gaat om circa 420 klanten die de over waarde van hun huis vrijmaak ten voor aandelenlease. Volgens Dexia zijn die incasso's gestaakt omdat de gedupeerden in zware financiële problemen dreigen te komen. ANP "twas de personeelsafdeling van bedrijf de afdeling waar ze de "®inislratie deden, het perso de organiseerden, het verzuim den en wellicht een fruitmand j™ bij langdurige ziekte. Tegen tij omvat het veel meer, en is het S(fraal onderdeel van de bedrijfs- Uezou het nog steeds perso- *Wd kunnen noemen, maar dan *?ten afstand van de fruitmand 'feestje. Dus heet het nu HRM, "^Resources Management. dat dit werk in het Engels aangeduid. Beheer van N*e Hulpbronnen klinkt niet Maar Optimaal Beheer van Per- "OBP,zou bij nader inzien best Mf gewoon personeelsbeleid, .«at is het tenslotte. Staat de En- terpakking ook garant voor een beter product? Een recent Amerikaans onderzoek geeft een mooi voorbeeld ter bevestiging daarvan. Dat onderzoek stelt vast dat het ge heim van de productiviteitswinst in gro te staalfabrieken kan worden afge beeld in twee simpele cirkeltjes. Het ene oogt als een slordig opgewikkeld bolletje wol, het andere als een cirkel met lijntjes erin die allemaal uit hetzelf de punt vertrekken. De onderzoekers stuiten op grote pro- ductiviteitsverschillen tussen fabrie ken. Ze bestudeerden de eindlijn van staalproductie, waar grote rollen dun plaatstaal worden afgewerkt (door het aanbrengen van coatings bijvoorbeeld). Productiviteit in zo'n lijn kun je meten met stilstand, door storingen etc. Aan de onderkant staan traditionele be drijven, waar personeelsbeleid nog niet verder is gevorderd dan de fruitmand en waar de managers ook helemaal geen heil zien in modern personeelsbe leid. In traditionele bedrijven hapert de lijn gemiddeld ruim 10 procent van de tijd, in de moderne bedrijven maar 6 procent. In kapitaalintensieve continu bedrijven zijn dat grote verschillen; in de staalbedrijven maken loonkosten maar 10 tot 15 procent van de totale kosten uit. De rest is kapitaalkosten en kapitaal moet niet stilstaan. Moderne bedrijven reduceren stilstand met een pakket van methoden: presta- tieloon, teamwerk, baanzekerheid, taakroulatie, training, communicatie, aandacht voor goede arbeidsverhoudin gen. Juist de combinatie van maatrege len werkt, afzonderlijk zijn ze veel min der effectief. De lagere stilstand wordt vooral bereikt door goede samenwer king in de productieteams. In zo'n staal fabriek wordt de eigenlijke productie geheel door machines gedaan. Werkne mers zitten in elektronische commando posten, staren op computerschermen en drukken op toetsen. Ze zijn er alleen voor het bewaken van de voortgang en het voorkomen van stilstand. En dat gaat beter bij goed teamwerk. De onderzoekers hebben gemeten hoe het overleg verloopt bij problemen. In de traditionele bedrijven loopt alles via de voorman. Als je op een cirkel de me dewerkers in de groep afzet, en je trekt een lijntje voor het overleg, dan lopen de lijnen van de medewerkers naar de voorman. Maar als je in een bedrijf met modern personeelsbeleid zo'n cirkel te kent, dan zie je een wirwar van lijnen, als een slordig opgewonden knotje wol. Alle medewerkers zijn met elkaar ver bonden. Storingen verhelpen en voorko men is een zaak van het hele team. Er zijn ook duidelijke gevolgen voor ge vraagd vakmanschap en voor team samenstelling. In het traditionele be drijf moet de voorman alles weten en alle problemen oplossen. In het moder ne bedrijf wordt iedereen op zijn ken nis aangesproken en deelgenoot ge maakt van de gezamenlijke verantwoor delijkheid. Hier is sprake van vakken nis die is gespreid in de groep. Het gaat ook niet langer om zuiver technische kennis van het productieproces, maar om bewaking en begeleiding van het proces vanachter de computer. Daarom is de vraag naar vaardigheden ook ver schoven: van zuiver productief vakman schap naar het begrijpen van gegevens op het computerscherm, het verwerken van informatie over productieproces sen en het communiceren daarover met collega's. Als in een slordig knotje wol. Joop Hartog ROTTERDAM - Het optimisme dat vorig jaar heerste in de Europese telecommunicatiewereld, is verdampt. Er is een enorme vertrouwenscrisis en onzekerheid over hoe het verder moet. Ondernemingen proberen zich te onder scheiden in een klimaat van groeiende concurrentie, tech nologische veranderingen en vijandige gevoelens bij beleg gers ten opzichte van de sector. Dat concludeert het European Telecoms Report: After the Goldrush, van onderzoeksbureau Ernst Young op basis van gesprekken met een grote groep topfunctionarissen uit de telecomwereld. Het bureau heeft dat gisteren laten weten. ANP WASHINGTON - De vraag naar dure artikelen in de Vere nigde Staten is onverwacht afgenomen. De producenten van duurzame goederen, van strijkijzers tot auto's, heb ben in oktober 0,4 procent minder orders ontvangen dan in de maand ervoor. Dat is een tegenvaller, want analis ten hadden rekening gehouden met een toename van 0,6 procent. Het Amerikaanse ministerie van Handel maakte de gege vens gisteren bekend. Het departement liet tevens weten dat de toename van de orderontvangst bij de fabrikanten van duurzame goederen in september is gegroeid met 0,9 procent. Daarmee is de eerste opgave, een groei van 0,2 procent, sterk naar boven bijgesteld. Verder werd bekend dat het aantal aanvragen voor een nieuwe werkloosheidsuitkering in de VS de afgelopen week met 12.000 is gedaald ten opzichte van de week er voor. Er was een kleine toename verwacht. Het aantal is het kleinste sinds de eerste week van september. ANP BRUSSEL - Softwarebedrijf Microsoft heeft een van zijn grootste tegenstanders, de topman van de brancheorgani satie CCIA, een bedrag van 9,75 miljoen dollar betaald om zich terug te trekken uit een rechtszaak tussen Micro soft en de Europese Commissie. Dat schreef gisteren al thans de Financial Times, die zegt zich te baseren op ver trouwelijke documenten. Jarenlang klaagde de Computer and Communications In dustry Association de praktijken van Microsoft aan om kleinere concurrenten uit de markt te weren. De Europe se Commissie legde het softwarebedrijf eerder dit jaar een boete van 497 miljoen euro op. Microsoft heeft dat be sluit aangevochten bij het EU-Hof in Luxemburg. CCIA had zich in die rechtszaak, die nog loopt, aan de kant van de Commissie geschaard maar baarde onlangs opzien door zich terug te trekken. Microsoft heeft in totaal 19,75 miljoen euro betaald aan CCIA, waarvan dus bijna de helft naar voorzitter Black is gegaan. ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Informatie over de uitstoot van bedrijven is vanaf begin volgend jaar door ie dereen op te vragen. Het gaat om lozingen, afval, straling en geluid. Provincies, gemeenten en water schappen bereiden zich voor op nieuwe regelgeving. Die is het gevolg van het inwerking treden van het verdrag van Aarhus. Die is in 1998 door de Europese economische commissie van de Verenigde Naties (Unece) vastge steld. Daarvan zijn alle lidsta ten, de Europese Commissie, de Verenigde Staten en Canada lid. Het verdrag gaat over openbaar heid van milieu-informatie, het recht op inspraak in de besluit vorming en de toegang tot de rechter bij milieuaangelegenhe den. Uitgangspunt van de nieuwe re gels is dat milieu-informatie van de overheid altijd openbaar is. Tenzij er zwaarwegende rede nen zijn voor geheimhouding. Nu zijn gegevens over uitstoot nog geheim als daarmee infor matie over het productieproces kan worden afgeleid. Maar dat is binnenkort voorbij. Om het verdrag uit te voeren, zijn in 2003 twee Europese richt lijnen vastgesteld. Uiterlijk 14 februari moeten die in de natio nale wetgeving zijn vastgelegd. De afdelingen milieu van de pro vincies zijn dan ook hard bezig om de informatie toegankelijk te maken. „Over veel van die gegevens be schikken we al", aldus C. Meij- ler, hoofd van de afdeling mi lieuhygiëne van de provincie Zeeland. „Bedrijven, zeker de grotere, moeten de provincie in formatie geven over bijvoor beeld de stoffen die ze uitsto ten." Milieujaarverslag Slechts enkele grote bedrijven (zoals Thermphos, Alcan en Eastman) maken jaarlijks pu blieksversies van hun milieu jaarverslag. Daarin omschrijven ze welke stoffen bijvoorbeeld in de lucht terecht zijn gekomen en wat ze eraan doen om dat te verminderen. Veel andere onder nemingen maken een dergelijk soort verslag, maar dienen het alleen in bij de provincie. Die ziet er onder andere op toe of ze zich aan de milieuvergunning houden. „Ook die verslagen zijn nu in principe openbaar", zegt Meij- ler. „Maar dan moeten mensen die wel opvragen." Vanaf februari zijn die gegevens makkelijk op te vragen. „De pro vincie Zeeland is nu bezig om de gegevens toegankelijk te maken via internet. In eerste instantie zal het lang niet alles zijn wat de provincie aan data beschik baar heeft. Dat is zo ongeloof lijk veel, dat het veel tijd en geld kost om alles op internet zetten. We beginnen met het be langrijkste. Naar mate er belang stelling voor is, zullen we steeds meer informatie toevoegen," Cijfers Een lastig karwei. „Veel infor matie bestaat gewoon uit rijen cijfers. Daar heeft het publiek, op een specialist na, niet veel aan. Om de informatie ook in zichtelijk en begrijpelijk te ma ken, moet er nog veel gebeuren. Niet alle gegevens_zitten in het zelfde computersysteem en een deel moet nog worden gedigitali seerd om ze op internet te kun nen zetten." De provincie test intern hoe ze de gegevens het best beschik baar kan stellen. „Gegevens be schikbaar stellen is één, informa tie geven is twee. Neem bijvoor beeld het goede milieujaarver slag van Thermphos. Ze sturen dat elk jaar naar omwonenden. Op zich prima. Maar mensen die in de buurt wonen willen een voudigweg weten aan welke stof fen ze blootstaan. En dat is meer dan alleen de stoffen van Thermphos. Daarom verricht de provincie in het hele Sloegebied metingen en stuurt omwonen den daarvan bericht. Het is maar een voorbeeld. Het geeft aan dat gegevens over uitstoot op zichzelf nog niets hoeven te zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23