Reanimeren alleen voor liefhebber X-TRA Hoek krijgt ook iedereen de deur uit Oostburg woest over straf KNVB ortbonden anticiperen niet op hartstilstand bek verliest Wevelgem Wf Ml Osmanovski met duel herdacht Van den Berg blijft trainer ASWH Bondscoach Boon naar WK Japan Roadhouse aan de winnende hand Albers gaat testen voor Minardi Limburgs tintje aan regiofinale donderdag 25 november 2004 wb21 ten de Vries Vorige week overleed aller Esad Osmanovski aan hartstilstand. De nog maar jrige speler van Breskens ilijdens een training in el- a overleed twee dagen la- het ziekenhuis van Brug- jood van Osmanovski staat alleen. Eerder deed het over- gevolg van een hartstil- voormalig wereldkam- wielrennen Gerrie Knete- veel stof opwaaien, veèl eerder kwamen de prof ilers Sergio de Oliveira (Brazilië), Miklós Feher garije) en Vivien Foé (Kame- profwielrenner Stive jat (België) op soortgelijke dramatisch aan hun eind. in was er enkele weken gele rog het overlijden van de iBtse scheidsrechter Mies. ;een wedstrijd van een la- Sital van De Schutters uit it. Ook hij kreeg een alstand. srlstilstand is ook in de me- wereld met nevelen om- la principe is sporten ge- ,maar onderzoek heeft uit jen dat het risico op een iilstand tijdens sporten groter is dan wanneer het am in rust is. Vooral ongeoe- sporters die plotseling fa- k tekeer gaan, vormen een jgroep. Maar ook geldt: wie batig sport, is in de regel stuk gezonder dan iemand ie zittend bestaan leidt. orts kr is bekend dat sporten toorts ronduit gevaarlijk is. Egt de zogenaamde acute carditis, oftewel de hart ontsteking op de loer. Wie I, moet niet sporten, maar ichaam, zelfs enkele dagen olledig herstel, rust gunnen, slotte zijn er nog diverse teen hartafwijkingen die tijdens sporten d werken, inderzoek blijkt dat in Ne ed jaarlijks twee- a drie- krd mensen tijdens of kort ELGEM - Hoek leed gister- lin een vriendschappelijke trijd een 3-1-nederlaag te- Belgische Wevelgem. Ysebaert maakte bij een riiterstand de enige tegen- Roek was in de eerste helft op dreef, maar herstelde ca rust. De Belgen kropen verdediging, maar wisten counter de derde goal te evelgem was oud-Hoekspe- auclair Youda een van de fes. Charly Okonedo if enige uit de selectie van die niet in actie kwam. na het beoefenen van hun sport getroffen worden door een acute hartstilstand. Negentig procent van hen is man. Volgens de Ne derlandse Hartstichting zijn de eerste zes minuten nadat iemand een hartstilstand krijgt van vi taal belang. Wie binnen die pe riode gereanimeerd wordt, heeft een grotere kans op overleven. Een slachtoffer is dus voor een belangrijk deel afhankelijk van de mensen die in de buurt zijn. En dat zijn veelal collega-spor ters, trainers, begeleiders en/of scheidsrechters. Er zijn echter maar weinig sportbonden die bij opleidingen aandacht besteden aan dit onderwerp. Voor bot breuken, spierblessures en aan verwante EHBO-zaken wordt bij de meeste trainersopleidin gen tijd ingeruimd, maar voor zo iets incidenteels als een hartstil stand niet. Reanimatie staat bij de korfbal- bond KNKB en de voetbalbond KNVB niet in het cursuspro gramma en bij de tafeltennis- bond NTTB ook al niet. Ook de opleidingen op het hoogste ni veau zijn daarvan verstoken. Zelfs trainers als Ronald Koe man en Co Adriaanse hebben re animeren niet van de KNVB ge leerd. Nu lijkt dat niet erg. Bi] trainingen en wedstrijden van teams op hoog niveau zijn in de regel ook verzorgers met een iets bredere medische kennis aanwe zig. Juist bij sportactiviteiten op lager niveau is het ontbreken van deze mensen van grote in vloed. Wie daar een hartstil stand krijgt, wordt sneller aan zijn lot overgelaten. Arbiters Souburger Adrie de Willigen, al vele jaren actief in de scheids rechters wereld van de KNVB, weet dat arbiters tijdens hun op leiding nauwelijks met medische zaken worden geconfronteerd. „Ik heb een paar weken geleden nog een serie cursussen aan club- scheidsrechters gegeven. Dat zijn mensen die lagere elftallen van hun eigen club fluiten. Juist zij kunnen belangrijk zijn in het geval van een hartstilstand. Maar ze horen daar niets over." Het initiatief voor betere medi sche opleidingen ligt veelal niet bij de sportbonden, maar bij clubs of leden van de clubs. Ze kunnen bij SportZeeland te recht voor een opleiding eerste hulp bij sportongevallen. Maar ook daar komen zaken als reani matie niet aan de orde. De EH- BO-opleiding van het Rode Kruis, daar moeten ze zijn. Re animatie is een heel specifiek on derdeel van de EHBO. Daar is een aparte opleiding voor nodig, vinden de kenners. Ook omgekeerd ligt het initiatief veelal bij de club of het clublid. De verplichte medische sport keuring is allang verleden tijd, ook bij een organisatie als de triatlonbond, waar de lichamelij ke inspanning toch hoog in het vaandel staan.Wie wil weten of hij of zij kan sporten, moet daar toe zelf het initiatief nemen. In Zeeland is het SMA, het sportme- disch adviescentrum in Vlissin- gen de geëigende plaats voor een keuring. Volgens de Vlissingse bedrijfs arts John van Caspel (47), tevens arts bij het Vlissingse SMA, is de wielerbond KNWU één van de weinige bonden die een keuring van zijn actieve beoefenaars eist. „Maar die keuring is een stuk minder streng dan vroe ger", weet Van Caspel, die zelf inmiddels vijf marathons heeft Kniebuigingen De roep om ouderwetse sport keuring, die iedereen verplicht was te ondergaan die in clubver band wilde gaan sporten, is bij Van Caspel niet groot. „Een test na tien diepe kniebuigingen stelt niet veel voor. Wie zijn hart goed wil laten testen, krijgt bij het SMA een uitgebreide fietst est. Soms vinden we iets en dan kunnen we de mensen gericht ad viseren. Maar als we niets vin den, is het niet zeker dat je niets hebt. Hartritmestoomissen kun nen we bijvoorbeeld niet altijd opsporen. Dan zouden we vaker moeten testen." Desondanks denkt Van Caspel dat mensen er goed aan doen zich te laten testen. Bovendien: er zijn verzekeringen die de kos ten van de test (150 euro) geheel of gedeeltelijk vergoeden. Op het SMA treft hij vooral veertig plussers. Hardlopers, maar ook wandelaars of mensen die den ken ergens last van te hebben. Eén grote groep ontbreekt. Die van de voetballers. Van Caspel: „Voetballers zien we eigenlijk nooit op het SMA." Overigens waren in het geval van Esad Osmanovski diverse mensen op het trainingsveld om hem te reanimeren. Voetbalver eniging Breskens valt niets te verwijten. Wie meer wil weten over reani matie kan op internet een aardi ge beginnerscursus krijgen. Kijk op www.zesminuten.nl. door Frits Bakker Hè, hè, de beruchte vijfde colonne bij de voetbalclub Hoek is terug van wegge weest. Het is even stil ge weest na de breuk met de manager en het ontslag van de vorige trainer, maar in de wandelgangen worden de messen weer geslepen. De HSV Hoek mag zich op maken voor een nieuwe re volutie. KIA PICANTO VANAF 8.495,- hdefijk komt Kia met een unieke Picanto 1.0 LXE Een Picanto in speciale kleurstellingen: r"3rt of oranje met oranje bekleding of blauw blauwe bekleding. Hij is standaard uitgerust electrisch bedienbare ramen voor. centrale f^vergrendeling, ABS en EBD, bestuurders- passagiersairbag én heeft daarnaast lekker veel sportieve extra's zoals: mistlampen voor. achterklepspoiler en stoere dorpelverbreders. De Picanto X-tra heeft een speciale prijs van slechts 9.995,-. Tijdelijk voordeel: maar liefst 1.000,-! Wat je ook wilt, de Picanto heeft het lekker allemaal. Er is al een Kia Picanto vanaf 8.495,- of 39,- per maand*. Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. KIA TOTAAL GARANTIE 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE n verwijderingsbijdrage. Afgebeeld model bevat ac Ili.n incl. BTW/BPM, excl, metallic lak, kosten rijklaar maken, leges i||.f™P"is leverbaar zijn. Het gemiddeld verbruik varieert van 4.9I /100km II op 20,4 km tot 5,81 /1 OOkm -11 op 17,2 km. C02-uitstoot: NÏÏii S'km. "Financiering. De maandtermljn van 6 39,- is gebaseeid op de volgende gegevens1 Verkoopprijs 9.042, (incl.aflever- "Sm f 'n,u'' 3.950,- Kredietsom 5.092,-. Slottermijn einde looptl|d 4,830,- Looptijd van 36 maanden. Prijs bij verkoop XSj® 6.229,18. De effectieve rente op jaarbasis is 7,9%. Kredietgever: Kia Financial Services Ie Vianen Toetsing en registratie bij J^FIa totaalgarantie: vraag uw dealer naar de voorwaarden Wijzigingen voorbehouden E mail; lnfo0kia.nl, HOEK - Het machtsspel tussen het bestuur, de sponsors en de technische commissie van de hoofdklasser in het zaterdag voetbal zal er aan het eind van dit seizoen toe leiden dat twee mensen met een hart voor de club de deur achter zich dicht trekken. Kees de Feijter stapt op als voorzitter en Guido van Schaik houdt het voor gezien als vice-voorzitter. Ze hebben het wel gehad met het gekonkel van de achterban. Het nieuwe beleid, na de vorige uittocht, is nu al tot mislukken gedoemd. Zonder dat de voorzit ter en het bestuur het wisten, zijn in korte tijd een nieuwe keeper, een nieuwe trainer en een nieuwe man voor de techni sche commissie benaderd. Kees de Feijter zei deze week in de be stuursvergadering: „Wij moeten alles maar horen als het al ge beurd is. Daar heb ik geen zin meer in, want dan kunnen ze het verder ook wel zonder ons doen." De Axelaar, die zijn hele ziel en zaligheid in de club heeft ge legd, wil dit jaar nog afmaken, maar veel moet er niet meer ge beuren om hem vandaag nog de club uit te jagen. „Dan koop ik vandaag nog een stok om mee te golfen en kom ik op zaterdag middag gezellig kijken." Voor Guido van Schaik is er ook geen weg terug meer. „Ik heb het gevoel dat er weer een machtsspel aan de gang is", zegt hij. De club zelf dreigt daar het slachtoffer van te worden. „Ze willen zich professioneel voor doen, maar het is een kinderach tig spelletje." Kan het komen omdat er weer oude vetes oplaaien? Kees de Feijter doet er meestal nogal la cherig over, maar is nog niet ver geten dat er twee jaar geleden een vliegtuigje over het veld vloog met hatelijke teksten te gen hem en de manager. Het was een actie van een anonieme geldschieter, die het in elk geval ook op het hoofd van de voorzit ter had voorzien. De kop van de ene 'Judas' is al gevallen, nu de andere nog. En het was nog wel zo rustig ge weest voordat er weer een storm opstak op het sportpark waar het beste voetbal van Zeeland wordt gespeeld. Zo typisch Hoek, aan het begin van een nieuwe competitie. Nico Bous- sen, van de sponsors, kondigde analyse aan het begin van dit jaar aan: „We hebben schoon schip ge maakt, dit wordt een nieuwe start." Patrick Naudts (de manager) en drie man uit de sponsorcommis sie waren al eerder wegge stuurd, Johan Ballegeer (de trainer) vloog er na vijf verl- iespartijen op eigen verzoek uit. „Maar niets duurt eeuwig bij Hoek", grijnsde Boussen met gevoel voor zelfspot. Die voorspelling komt sneller uit dan iedereen in de club had ge dacht. Het bestuur moet in de nieuwe structuur nog meer naar de pij pen dansen van de sponsors en de technische mensen. Kees de Feyter en Guido van Schaik voe len zich als marionetten in een BRESKENS - Op sportpark Baersande in Breskens wordt komende zaterdag een voetbalwedstrijd gespeeld ter nage dachtenis aan de vorige week overleden Breskens-voetbal- ler Esad Osmanovski. Het eerste elftal van Breskens speelt vanaf 19.00 uur tegen de 'Vrienden van Esad Os manovski'. Daarin doet ook Cisko Osmanovski, vader van de overleden voetballer, mee. Het duel staat onder leiding van scheidsrechter Johan van Espen. De assistent-scheids rechters zijn Berend Maring en Jan Piet den Dekker. Vrienden van Esad Osmanovski: Roy den Dunnen (Ame- muiden), Matthijs Corijn (Biervliet), Idris Yavuz (Bier vliet), Angelo Comelis (Breskens), Eli Bolleman (Hoofd plaat), Jordy Bakker (HW'24), Serge Nöthen (Breskens), Mark Boekhout (Breskens), Cisko Osmanovski, Ralph Ze- gers (Axel), Jean Philip Becht (Kozakken Boys), Hensley Victorina (Sluiskil), Robbie de Munck (Breskens), Rosano Acton (Goes), Roel Alberti TerneuzenMevlud Erturk (Terneuzense Boys), Willie de Jager (Breskens), Raymond Gaari (Jong Ambon). Elftalleider: Reggie Corijn. Coach: Arno Zivegers. Verzorger: Diana Osmanovska. GOES - Jack van den Berg is ook komend seizoen hoofd trainer bij ASWH. De hoofdklasser uit Hendrik-Ido-Am- bacht en de oefenmeester kwamen een contractverlenging voor één seizoen overeen. Van den Berg is aan zijn vierde seizoen bij de tegenstander van Hoek in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal bezig. Onder zijn leiding werd ASWH in zijn eerste twee jaar tweemaal kampioen. GOES - Tafeltennistrainer Peter Boon vertrekt zaterdag met twee speelsters naar Kobe (Japan) voor de wereld kampioenschappen voor junioren. De Middelburger, vrou- wenbondscoach bij de NTTB, begeleidt Sigrid van Ulsen en Carla Nouwen, die aan het toernooi meedoen vanwege hun hoge klassering op de wereldranglijst voor junioren. Het WK start op 1 december en is 5 december afgelopen. MIDDELBURG - De poolbiljarters van Roadhouse uit Middelburg zijn op stoom. Gisteren won het team voor de derde keer op rij, nu tegen Pompadour uit Breda. Joris kwam tweemaal in actie tegen de Bredanaars, beide ke ren won hij. Martien Neumann won zijn partij in nine ball. In eight ball won en verloor Bas Berg eenmaal. Het zelfde resultaat boekte Jeroen Damman in straight pool. Door de overwinning schuift de ploeg op naar de vierde plaats in de rangschikking. Aan het eind van het seizoen is deze positie goed voor een plaats in de playoffs. LONDEN - Christijan Albers neemt vandaag als testijdei- in de formule 1-wagen van Minardi plaats. De test is op het circuit van Misano aan de Adriatische kust. Albers maakte eerder afspraken met Jordan dat hij op 1 decme- ber in Jerez in Spanje als testrijder zal fungeren. De 25-ja- rige coureur uit Laren testte al eerder voor Minardi in 2001 en 2002. In het afgelopen seizoen bestuurde hij een Mercedes in de Duitse DTM-series. ANP Terwijl medici Benfica-speler Miklós Feher proberen te reanimeren, is zijn ploeggenoot Tiago (links) de wanhoop nabij. De Hongaarse voetballer Feher overleed later in het ziekenhuis aan de gevolgen van een hartstilstand. foto Luös Vieira/AFP circus waar de sponsors aan de touwtjes trekken en Dirk de Bruin en Gerrit Emans sportief bepalen wat er gebeurt. „We gaan drie stappen terug in de tijd", vindt De Feyter, die na het vertrek van Naudts pleitte voor Joost Folmer als opvolger en die niet meer wil dat er in kleine Belgische cafeetjes wordt gesproken met nieuwe spelers. Maar het wordt weer net als vroeger. Moet er direct een nieu we trainer komen? Dan halen we er één in België. Een nieuwe keeper, een nieuwe spits? Mor gen staat hij op het veld. Guido van Schaik stelt vast: „Waar we met zijn allen hard aan hebben gewerkt, wordt zo weer van tafel geveegd. We wil den naar een technisch beleid waarin spelers voor langere tijd bij Hoek blijven, maar we gaan weer net zo opportunistisch doen als vroeger." Dat is bij de bestuurlijke top van de club in het verkeerde keelgat geschoten. Voor de twee hoofdrolspelers is er maar één uitweg: zij stappen aan het eind van dit seizoen op. De kans is groot dat de rest van het be stuur zich solidair verklaart. door Peter van Kouteren OOSTBURG - De tuchtcom- missie van de KNVB acht be wezen dat voetbalvereniging Oostburg schuldig is aan het niet doorgaan van de wed strijd tegen De Noormannen en heeft de Zeeuws-Vlaamse club een geldboete van bijna 56 euro opgelegd. Volgens voorzitter Walter van Duyse van de vierdeklasser is de uit spraak misplaatst, onvoorstel baar en onfatsoenlijk. De club beraadt zich welke stap pen tegen de voetbalbond kunnen worden ondernomen. Oostburg werd gisteren schrif telijk op de hoogte gesteld van de uitspraak van de tucht- commissie. In de brief staat dat de tuchtcommissie tot de conclusie is gekomen dat be wezen moet worden geacht dat Oostburg zich schuldig heeft gemaakt aan het ten las te gelegde feit. De opgelegde boete is verhoogd met admini stratiekosten. Oostburg-voorzitter Walter van Duyse is woest over de uitspraak. „Dit pikken we niet", zegt de preses. „We heb ben van het districtsbestuur nog niet eens een reactie in de vorm van excuses gekregen. Ik vraag me af of we bij de KNVB met mensen te maken hebben." Oostburg liet een vertegen woordiger van de voetbal bond en voetbalvereniging De Noormannen zondag 7 no vember 's ochtends weten niet naar Westkapelle te gaan. nadat bekend was ge worden dat speler Ruben de Ridder in kritieke toestand in het ziekenhuis was opgeno men. De voetballer overleed diezelfde dag nog. De KNVB stelde daarna een tuchtzaak in naar het niet op komen van Oostburg. De club werd door de bond verant woordelijk gesteld voor het niet doorgaan van de wed strijd. Dat leidde in de voet balwereld tot verbijsterde reacties. Zo spraken alle West-Zeeuws-Vlaamse voet balverenigingen later in een brief eensgezind hun afschuw uit over de handelwijze van de voetbalbond. Districtsmanager Wim Jagt zei eerder in een reactie in de ze krant mee te leven met de voetbalvereniging Oostburg. Hij sprak op persoonlijke ti tel de verwachting uit dat over het door de club opgestel de verweerschrift niet eens hoefde te worden vergaderd. De manager zei voorts dat de kwestie wel zorgvuldig beke ken moest worden, om te voor komen dat de KNVB opnieuw zou worden aangevallen. De wedstrijd De Noorman- nen-Oostburg wordt zondag ingehaald. Kees de Feijter (op de rug gezien) is een voorzitter die fel meeleeft met het elftal. Bestuurlijk krijgt hij zo veel tegenwind, dat hij na dit jaar opstapt. foto Peter Nicolai YERSEKE - De regionale eind strijd libre vierde klasse krijgt met Ger Duchateau van BV De Sportvisser een Limburgs tintje. Hoewel de man uit Yerseke al zo'n twintig jaar in Zeeland woont en werkt is zijn zachte g en zangerig Limburgs onver valst. Hij verruilde zijn liefde voor zijn geboortestreek voor die van een Zeeuwse schone. Een beetje Zeeuw is hij wel ge worden, mede door zijn werk bij een mosselverwerker. De van origine Maastrichtenaar heeft zijn oude liefde die het biljarten voor hem indertijd was sinds een jaar weer opgepakt. Hij be leeft er ook weer evenveel ple zier aan als toen. Nu hij de fina le heeft bereikt, wil hij meer. Nog niet helemaal tevreden met zijn moyenne van 1.49, wil Duchateau op het komend kam pioenschap hogerop. In de dis trictsfinale werd hij geklopt in de slotronde en moest de titel la ten aan streekgenoot Rik Verha- ge van Scheldezicht, die ook van de partij is. De partijen gaan over 60 caram boles en beginnen morgen om 19.00 uur in café de Kroon in Hulst. Zaterdag wordt om 12.00 uur begonnen. Zondag is de start om 11.00 uur en wordt de finale verwacht omstreeks 15.30 uur. De organisatie is in handen van biljartvereniging Reynaert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21