ROVINCIA COURAN nternet-imam mogelijk vervolgd Hofstadgroep had contact met Al Qaeda-beweging valen Oekraïne ;ken toenadering Automobilist overlijdt na ongeluk ft J2° WIJ ZIJN EXTRA OPEN VOOR DE SINT inner wil onderzoek naar Van de Ven wegens dood wensen Wilders oetballers in vriescel an 110 graden onder nul Droogte drijft Ethiopiërs naar de steden Kamer verlangt snelle invoering kilometerheffing Voorkant auto's levensgevaarlijk voor voetgangers Geen hogere huren in Zeeland 15 Bonden zien koopkracht volgend jaar sterk dalen mm i I Aantal asielaanvragen zakt in PSV door naar volgende CL-ronde 6° Z 4 aie dag g, maar vanochtend een paar anken. Zwakke tot matige Olijke wind. Maxima 5 6 graden. ((jaargang no. 279 derdag 25 november 2004 immer 1,25 ZONDAG 28 november van 13.00 tot 17.00 uur WOENSDAG 1 december van 19.00 tot 21.00 uur VRIJDAG 3 december van 19.00 tot 21.00 uur ZONDAG 5 december GESLOTEN GOUDSWAARD Nieuwe Burg 30 - 32 Middelburg - tel. 0118-613340 internet: www.pzc.nl ferine Neefjes iHAAG - Minister Don- ran Justitie wil dat het obaar Ministerie onder lof de islamitische pre- Abdul-Jabbar van de ;an worden vervolgd. televisieprogramma van Knevel heeft Van de «vestigend geantwoord op of hij Geert Wilders itwee jaar dood wenst, dit niet strafbaar is, dan j we andere maatregelen iom het verder vergifti- het debat te voorko- aldus Donner. Van de Ven is na zijn televisie-optreden van dinsdagavond ondergedo ken vanwege bedreigingen. Alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer hebben gisteren verontwaardigd gereageerd op de uitspraken van de moslimpre diker. 'Wij veroordelen deze vorm van radicalisme en verzoe ken u hiertegen op te treden' schrijven zij in een brief aan Donner. De bewindsman wil dat justitie onderzoekt of Van de Ven voor zijn uitspraken kan worden vervolgd. Donner bena drukt dat Van de Ven niet repre sentatief is voor de moslims in Nederland. Ook de Radboud Universiteit in Nijmegen, waar Van de Ven nonze sportredactie ESDEN - De voetbalclub Dresden zoekt zijn ilineen wel heel bijzonde- iherapie om degradatie in Iweede klasse van de Duit- tompetitie te voorkomen, •club laat zijn spelers met ige regelmaat bij 110 gra- i onder nul drie minuten atsnemen in een vriescel. clubarts Hegner ordt het centrale zenuwen- kei geprikkeld door de ex- me kou, ondergaat het fcaam een schokreactie en komen er gelukshormonen vrij. De spelers van de Duitse club voelen zich verfrist en worden gehard door die me thode van voorbereiding op een wedstrijd. Hegner zegt een optimaal ef fect te kunnen bereiken als de spelers drie uur voor de wed strijd de vriescel induiken. Trainer Franke heeft over dat laatste echter zijn veto uitge sproken. De aanschaf van de vriescel van anderhalf bij anderhalve meter heeft de club 165.000 euro gekost. ANP/SID cnzeredactie buitenland De twee politieke lei- die aanspraak maken op presidentschap van Oekraï- ebben zich bereid getoond wivreedzame oplossing te ai voor het conflict. Op- ieleider Joesjtsjenko liet iffl weten deel te willen maan een nieuwe 'eerlijke' tóngsronde. Zijn rivaal tovitsj verklaarde te duisteren naar de opposi- «n niet geïnteresseerd in fictieve overwinning, zeker als die tot geweld en i'.offers kan leiden", aldus »r Rusland gesteunde Ja- die door de kies- fessie officieel tot winnaar uitgeroepen van de Üentsverkiezingen van zon- J leidde evenwel tot verharding' van Joesjt- to's standpunt. Hij riep op 8a algemene staking die aar vervoer en fa- volkomen lamlegt en schuwde voor een volksop- jals de regering niet in- vertrekkend president pa, die beide politici aan- te praten, wees op het s van een burgeroorlog. staat ingeschreven als student Arabische taal en cultuur, noemt de uitspraken 'onaccepta bel'. Het college van bestuur van de universiteit beraadt zich op stappen tegen de inmiddels omstreden student. Vanuit zijn onderduikadres heeft de ge wraakte moslim laten weten dat hij niemand heeft willen aanzet ten om het Tweede-Kamerlid Wilders te doden. Van de Ven be keerde zich op zijn veertiende tot de islam. Hij profileert zich als internetimam die lessen en lezingen geeft. Hij beweert dat hij radicale jongeren probeert af te remmen. Daarnaast riep hij de internatio nale gemeenschap op zich niet met het conflict in Oekraïne te bemoeien. De uitspraken van de politici volgden op stevige kritiek van de Europese Unie, de Navo en de Verenigde Staten op de vol gens hen frauduleus verlopen verkiezingen. Zowel de VS als EU dreigden met sancties tegen Kiev. Zelfs de Russische presi dent Poetin, die er eerder deze week als de kippen bij was om 'zijn' kandidaat Janoekovitsj tot winnaar uit te roepen, kwam gis teren op zijn woorden terug. Vol gens het Kremlin wil Poetin dat 'Oekraïne de huidige crisis op vreedzame en legale wijze op lost'. Vrieskou Sinds maandag trotseren tien duizenden demonstranten dag en nacht de vrieskou om hun steun te betuigen aan de in hun ogen legale president Joesjt sjenko, en Janoekovitsj als winnaar van de verkiezingen af te wijzen. De officiële uitslag die gistermiddag bekend werd gemaakt door de kiescommissie gaf de menigte extra munitie. Volgens die uitslag behaalde Janoekovitsj 49,46 procent van de stemmen, tegen 46,61 pro cent voor Joesjtsjenko. GPD/RTR KOROM - Een Ethiopische familie komt aan in de stad Korom, in het noordoosten van het land. Velen hebben huis en haard verlaten op zoek naar voedsel en water. Waterputten en -bronnen in afgelegen dorpen zijn opgedroogd door de aanhoudende droogte. foto Radu Sigheti/RTR In moslimkringen echter staat hij wel bekend als radicaal. Op zijn voormalige woonadres in het Brabantse dorp Heesch staat de stichting Islamic Pro pagation Centre International (IPCI) nog geregistreerd. De lei der is sjeik Ahmed Deedat en woont in Zuid-Afrika. Deedat staat bekent als een felle pole mist die het christendom als een gecorrumpeerde godsdienst be schouwt. Van de Ven verklaarde gisteren zich nog steeds verwant te voelen met Deedat. GPD pagina 4 Van de Ven is koning éénoog DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer moet nog deze kabi netsperiode kilometerheffing of een andere vorm van betalen voor autogebruik invoeren. Die harde eis hebben de PvdA en coalitiepartij WD gisteren tijdens de begrotingsbehande ling Verkeer en Waterstaat ge steld. Een Kamermeerderheid, naast PvdA en VVD ook Groen- Links en D66, is voor snelle in voering van kilometerheffing. PvdA-Kamerlid Dijksma en haar liberale collega Hofstra ac cepteren niet langer dat Peijs het besluit over kilometerhef fing over de volgende Kamerver kiezingen heen wil tillen. GPD DEN HAAG - Het risico voor voetgangers op ernstig letsel bij een botsing met een auto, blijft veel te groot. Uit botsproeven blijkt dat fabrikanten te weinig aandacht besteden aan het 'bots- vriendelijk' maken van de voor kant van auto's. Bij slechts twee van de dertien onderzochte auto's wordt reke ning gehouden met de veiligheid van voetgangers. Dat blijkt uit Europees onder zoek van Euro NCAP, waarin namens Nederland de Consu mentenbond, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de ANWB zijn betrokken. GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het moslimextre mistische Hofstadnetwerk, waartoe de moordenaar van Theo van Gogh behoort, had contact met een aan Al Qaeda verbonden beweging. De contac ten werden onderhouden door de vermeende spil van de Hof stadgroep, een Syriër. Dat hebben Marokkaanse auto riteiten eerder dit jaar doorgege ven aan de Nederlandse justitie. De Syriër zou een 'zekere ver bondenheid' hebben met een Ma- CRAVENPOI.DER - Bij een Kersongeval in 's-Graven- ®er is gistermiddag een lifige automobilist om het gekomen. Zijn 72-jarige "genote raakte gewond. longeluk gebeurde om tien "half zes op de Bernhard- Midden. De auto waarin slachtoffers zaten raakte lr onbekende oorzaak van ".eg en belandde op zijn 'J jn de sloot. Omstanders Uien het echtpaar uit de ^n' Ter plaatse werd eer- "'P verleend. Beiden wer- daarna naar het zieken- "sgebracht waar de man la- Jerleed. De Bernhardweg 'en is tot zeven uur gister- lnd afgesloten geweest. foto Willem Mieras rokkaans-Belgische terreurver dachte die volgens de Marokka nen een grote rol speelde bij de aanslagen in Casablanca in 2003, waarbij tientallen doden vielen. Beiden zouden behoren tot de Groupe Islamique Combattant Marocain (GICM). Deze bewe ging wordt gelieerd aan Al Qae da, het terreurnetwerk van Osa ma bin Laden. De Marokkaanse aanklager Ya- hiya el Hakan heeft de Neder landse justitie hiervan op de hoogte gesteld in een ambtsbe richt van 30 februari dit jaar. De informatie wijst erop dat de Nederlandse groep mogelijk on derdeel uitmaakt van een groot internationaal netwerk. Eerder meldde de Spaanse justitie dat leden van de Hofstadgroep ook contacten hadden met een Ma rokkaan die in Spanje vastzit op verdenking van terrorisme. De voortvluchtige Syriër staat in middels op internationale opspo ringslijsten vanwege mogelijke betrokkenheid bij de aanslag op Van Gogh. Hij werd vorig jaar oktober in Schiedam opgepakt maar hij werd bij gebrek aan be wijs vrijgelaten. Rambo De Marokkaanse Belg, volgens ingewijden een 'goed getrainde rambo', zit vast in België. Hij is Werkloosheid Zeeland daalt Het plan van minister Dekker om woningcorporaties meer marktconforme huren te laten rekenen, zal in Zee land nauwelijks tot hogere woonlasten leiden. Volgens de Zeeuwse woningcorporaties zijn de meeste hu ren al op het peil van de vrije markt en is er dus geen reden om hun cliënten dieper in de buidel te laten tasten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 18 en 19; Sport: 20, 21 en 22; Economie: 23, 24, 25 en 27. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De koopkracht daalt volgend jaar veel harder dan de 1 procent waar het ka binet van uitgaat. Dat heeft vakcentrale FNV gisteren ge- zegd. De Unie rekent zelfs met een af name van 2 procent. Het is vol gens deze bond ruim twintig jaar geleden dat Nederlanders gemiddeld zo sterk moesten inle veren. „Het kabinet houdt in zijn schat tingen geen rekening met de ho gere olieprijs en de stijgende ziektekosten", aldus FNV-be- stuurder T. Heerts. Eerder deze maand zei het ener giebedrijf Nuon dat de gemiddel de jaarrekening voor energie vol gend jaar ongeveer 170 euro duurder uitpakt. Door de geste gen prijs van olie ziet branchege noot Essent een gemiddelde stij ging van tussen de 150 en 175 eu ro. Volgens de zorgverzekeraars stij gen de particuliere ziektekosten volgend jaar met 8 a 13 procent. De stijging van de zieken fondspremie is nog niet bekend. Bij de geschatte daling van de koopkracht met 2 procent gaat het volgens De Unie nog om 'een voorzichtige raming'. Naast de energie- en ziektekosten zullen de pensioenpremies in 2005 stijgen, evenals de gemeen telijke woonlasten, aldus de bond. Schatting Een woordvoerster van het mi nisterie van Sociale Zaken*bena- drukt dat het bij de koopkracht plaatjes om een schatting gaat. Bovendien worden veel kos tenstijgingen, zoals van de pen sioenpremies en de ziektekos ten, pas aan het einde van dit jaar definitief vastgesteld. Om de pijn van het verlies aan koopkracht te verzachten, stelt de FNV voor om burgers in 2005 evenals dit jaar te compenseren voor gestegen ziektekosten. ANP door Nederland uitgeleverd na een toevallige aanhouding in ja nuari dit jaar in Weert. Het is onduidelijk in hoeverre hij in vloed had op het Hofstadnet werk. Aanklager El Hakan wijst al leen op de contacten met de Syri sche spirituele leider van de groep. Die rekruteerde in Neder land vermoedelijk jongeren voor de jihad, de heilige oorlog. De Syriër opereerde veelal van uit Duitsland, maar hij is ook ge zien in Amsterdam, Den Haag en Schiedam. Waar hij de Ma rokkaanse Belg heeft ontmoet is niet bekend. Eerder dit jaar, voor de moord op Van Gogh, is een team van Belgische aanklagers naar Ne derland gekomen om de banden te onderzoeken tussen enerzijds de Marokkaanse Belg en zijn me deverdachten in België en ander zijds de Syriër en de Hofstad groep in Nederland. Het is on duidelijk wat dat heeft opgele verd. Het Belgische onderzoek is nog steeds niet afgerond, omdat er talloze internationale vertakkin gen blijken te zijn. Belgische re chercheurs gaan binnenkort naar Spanje en Frankrijk om meer materiaal te verkrijgen. In de eerste helft van volgend jaar moet de zaak voor de rechter ko men. GPD (Advertentie) KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 ptylcode: so stem ik toe in afschrijving va Ipostlbankrekeningnummei FT TTT~ jó' PZC bv gaat zorgvuldig j Heft u nadeie mtormatii I 8 711688"5 55530" JU Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken i voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestem- mmg voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer j (proef geldt eenmalig binnen zes j maanden) Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: j O per maand met automati- sche incasso 19,95) O per kwartaal met automa- j tische incasso 58,00). j per jaar met automatische j incasso 222,50). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice J Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800-0 231 231 F Het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, blijft de komende jaren drastisch afnemen, ver wacht minister Verdonk van Vreemdelingenzaken. Voor 2007 rekent ze nog maar op 7700 opvangplaat sen. In 1998 wa ren er nog 45.000 nodig. PSV is na het 1-1-gelijk- spel voor eigen publiek te gen Arsenal zeker van deel name aan de volgende ron de van de Champions Lea gue. De ploeg kwam op voorsprong via Ooijer. Hen ry maakte gelijk. Arsenal eindigde de wedstrijd met negen man. Lauren en Viei- ra kregen na rust hun twee- de gele kaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1