Jarige Loesje blijft brutaal ïelukkig ben ik niet beroemd The Bandox staat liever op het podium dan ervoor indscuipturen Blankenberge tlstraf wegens ressief gedrag Enige Zeeuwse Loesje-af deling viert verjaardag met 'plactie Lastige Goesenaar aangehouden Veertien schapen gestolen Man vast na afschieten vuurpijl Vrouw van tas beroofd Man mishandeld in Vlissingen Grote drugscontrole Terneuzen Zeeuwen maken kans op Grafiekprijs donderdag 25 november 2004 1NKENBERGE - Het Leo- Hl-plein in Blankenberge jn 10 december tot en met 9 het decor van een zand- piuurfestival. jthema van het winterse eve- fflt is kabouters. De sculptu- jijn gebaseerd op het werk illustrator Rien Poortvliet schrijver Wil Huygen. Zij ilen samen boeken als 'Le kwerk van de kabouter' en der kabouters', sculpturen bevinden zich in lent waar het daglicht volle- Is buitengesloten. Hierdoor mogelijk de tentoongestel- ibjecten op artistieke wijze srlichten. jezoekers worden door de iters bij de hand genomen jnnengeleid in hun kleine, wereld. set festival is ook een prijs- jïerbonden. Bezoekers krij- boekje met tien kabou- «eekwoorden uit het laat- boek van Poortvliet. De ^woorden zijn voor de ungevuld. fldere helft moet worden ge in de winkeletalages van tenberge. DELBURG - Een 31-jarige ier van Ellemeet is giste- Middelburg voor een aan- ifrkeersmisdrijven veroor- üiot anderhalf jaar gevange- nf. en jaar rijontzegging 2d euro boete. rechtbank vond bewezen dat an zich agressief in het ver- had gedragen. san had eind augustus op de sweg N59 bij Kerkwerve medeweggebruiker gevaar- ild, waardoor hij slip- tover de kop sloeg, ralgens had hij geprobeerd te komen met een ANWB- de wegenwacht wist aet de portieren te sluiten. I hij kans in een Fiat ia van een vrouw, die was opt, te kruipen. Bij het weg- im raakte hij het been van de boete was voor overtreding van de wegen- zerswet. door Sheila van Doorsselaer HULST - Loesje, het 'poster meisje', viert haar 21e verjaar dag. Hoewel ze nu officieel vol wassen is, zal ze altijd een bruta le meid blijven. In Hulst, waar de enige Zeeuwse Loesje-afde- ling is gevestigd, wordt haar ver jaardag gevierd met een pos- ter-plak-actie, een plactie. Loesje is in 1983 in Nederland opgericht door een aantal men sen afkomstig uit verschillende actiebewegingen die een manier zochten hun verbazing over wat er in Nederland gaande was, te uiten. Ze kozen de poster als me dium. In 1986 kreeg Loesje landelijke bekendheid nadat ze meedeed aan de Tweede Kamerverkiezin gen. Het was een publiciteits stunt, en die bleek zeer ge slaagd. Was Loesje eerst nog een begrip in de grote steden, nu zitten overal in den lande afde lingen. Zelfs internationaal is ze doorgebroken. In zeker twaalf landen zijn Loesje-afdelingen gevestigd. De naam Loesje is overigens wil lekeurig gekozen. Het bekte wel lekker en had geen achterliggen de betekenis. Ook in het buiten land heet Loesje gewoon Loesje. Iedereen die bij de organisatie is aangesloten is een Loesje, man of vrouw, jong of oud. Het enige doel van Loesje is 'het leven be ter en mooier maken' door de mensen met scherpe oneliners met de neus op de feiten te druk ken. De posters, op elektriciteitshuis jes, vuilnisbakken en lantaarn palen, wisselen elke maand in al le stilte. Het plakken van pos ters, of de 'placties' zoals de Loesjes hun activiteiten benoe- Loesje-afdeling gevestigd. In Zeeland is Loesje nog niet zo oud, slechts ruim anderhalf, een baby met volwassen taal. In 2003 richtten zes jonge Hul stenaren tussen de 13 en 22 jaar Loesje Hulst op. Veerle, Lobke, Koosje, Didi, Frans en Simon zijn stuk voor stuk idealisten en trots Loesjes te zijn, maar hun achternaam vertellen ze liever niet. Bepakt met een tas gekopi eerde posters, een grote yoghurt beker vol Hema-behanglijm en een blokkwast trekken ze er Advocaat In de praktijk kijken veel politie agenten de andere kant op als ze Loesje aan het werk zien, maar mochten er toch problemen ont staan, dan zorgt Loesje in Arn hem, Loesjes woon- en geboorte plaats, voor een advocaat. In Hulst is de enige Zeeuwse maandelijks op uit. Ze versprei den de posters (ze krijgen er om de vier weken zes tot negen op gestuurd vanuit Arnhem) in het weekeinde en gewoon overdag. Niet stiekem Spreekbuis Veerle: „Dus niet stiekem in de schemering. Om dat een aantal van ons buiten de provincie een studie volgt, is het al moeilijk genoeg allemaal sa men te komen." De reacties op hun placties zijn overwegend positief, al zitten er wel eens 'zeuren' tussen die met het vingertje wijzen. Loesje Hulst onderscheidt zich omdat ook puur lokale teksten worden verzonnen. De Loesjes in Hulst maken hun posters dus ook gedeeltelijk zelf. Ze plak ken voornamelijk in Hulst, maar ook in Absdale en Axel duiken soms plots posters op. Wie een Loesje in zich heeft, maar zich niet wil aansluiten bij een afdeling, kan ook de posters van de Loesje-site op internet uitprinten en zelf gaan plakken. In Zaamslag bijvoorbeeld is ook een Loesje actief. In de Axelse- straat hangen diverse posters. Veerle is onlangs nog in Arnhem geweest om de verjaardag van Loesje mee te vieren. Ze ver heugt zich al op het 'feest' in Hulst. Ter ere van Loesjes ver jaardag is er een serie nieuwe posters verschenen. Veerle: „En die bedelen gewoon om een mooi plaatsje in de stad. Ergens deze week zullen we er op uit trekken. Wanneer? Ja, dat zeg gen we natuurlijk niet." 'Loesjes' plakken een poster op een vuilinisbak in Hulst. foto Peter Nocolai GOES - De politie heeft gisterochtend vroeg om twee uur in De Spinne in Goes-Noord pepperspray moeten gebrui ken om een 31-jarige Goesenaar aan te houden. Dat gebeurde na een achtervolging. De politie wilde de Goesenaar staande houden aan de Van Hogendorplaan, omdat een kentekenplaat van zijn auto loszat. Hij reed door. In De Spinne lukte het de politie de Goesenaar klem te rijden. Bij het uitstappen werd hij agressief. Hij bele digde en bespuugde de agenten, waarop zij pepperspray gebruikten. Op weg naar het politiebureau in Goes was de man nog niet tot bedaren gekomen. Hij bracht vernie lingen aan in de politieauto. De Goesenaar is vastgezet. KERKWERVE - Uit een weiland aan de Brasweg bij Kerkwerve zijn veertien schapen gestolen. De eigenaar van de kudde ontdekte de vermissing dinsdag namiddag. In eerste instantie dacht hij dat de dieren waren ont snapt, maar een snelle inspectie wees uit dat er nergens een gat zat in het hekwerk. Normaal telt de kudde zeven tig dieren. Omdat de eigenaar niet iedere dag bij het wei land gaat kijken, houdt de politie er rekening mee dat de diefstal eerder is gepleegd. VLISSINGEN - Een 20-jarige Vlissinger is dinsdagavond opgepakt omdat hij ervan wordt verdacht een vuurpijl te hebben afgeschoten in het Arsenaal in Vlissingen. De pijl werd rond acht uur 's avonds door een geopende deur bij de ingang naar binnen geschoten. Een vlag boven de kas sa vatte vlam. Twee medewerkers van de Carrousel heb ben hebben de vlammen gedoofd. De brandweer hoefde al leen nog te helpen bij het ventileren van de ruimte. De ver dachte zit vast. VLISSINGEN - Een twintigjarige Vlissingse is dinsdaga vond rond elf uur in de Hobeinstraat beroofd van haar tas. Dat gebeurde toen ze een woning wilde binnengaan. Ze werd vanachter aangevallen. De dader pakte haar tas en rende er vandoor. VLISSINGEN - In een woning aan de Van Goghlaan in Vlissingen is dinsdagavond een man mishandeld. Het 33-jarige slachtoffer raakte daarbij buiten bewustzijn. Volgens de politie waren er meerdere daders. De oorzaak van het conflict ligt in de relatiesfeer. TERNEUZEN - Bij een drugscontrole in Terneuzen zijn dinsdag 37 mensen betrapt op bezit van softdrugs. Ook hield de politie een man aan die in het bezit was van een doorgeladen vuurwapen. Aan de controle werkten 28 men sen van de politie mee en vier marechaussees. Er werden 32 voertuigen aangehouden en in totaal 92 personen ge controleerd. Bij de actie zijn in totaal 73,4 gram hennep, 17,9 gram hasj en 23 joints in beslag genomen. The Bandox foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal GOES - De Bevelandse blues- en rockabillyband The Bandox heeft zowel covers als eigen nummers op het repertoire. Dat maakt niets uit, aldus bassist Izaak Welleman, want aan elk nummer wordt een echte Ban- dox-draai gegeven. Zondag pre senteert de groep in Goes haar eerste cd. Al twintig jaar lang volgt Welle man de Zeeuwse bluesformatie The Juke Joints op de voet. Eerst als fan, later als roadie en nu als collega. „Zij zijn wel veel professioneler dan wij, hoor." Zeelands bekendste bluesgroep staat aan de basis van The Ban dox. „Ik ben pas vrij laat, op mijn zesentwintigste, basgitaar gaan spelen. Dat komt door het sfeertje dat ik tegenkwam bij The Juke Joints. Het is leuk om concerten te bezoeken, maar nog leuker om ze zelf te geven. Sta je in de zaal, dan gaan na af loop de lichten aan en moet je weg. Als band ben je met vijf of zes man op stap, word je ontvan gen, eet je nog wat, ga je na af loop backstage nog wat drin ken. Wij zijn enorme fans van The Paladins. In Utrecht heb ben we in hun voorprogramma gestaan. Dat is toch geweldig? Normaal gesproken hadden we voor het podium gestaan, nu stonden we erop." Met gitarist Gudy Nijsse heeft Welleman The Bandox opgericht. In Ber gen op Zoom vonden ze zanger Gert Vonk, mondharmonicaspe ler Koen Raas en drummer Rob bert van 't Westende komen net als zij van Zuid-Beveland. De muziek is een mix van blues en rockabilly. „Net als bij The Ju ke Joints speelt de mondharmo nica een prominente rol", ver telt Welleman. „De zanger en ik houden erg van rockabilly. Denk aan The Stray Cats. De gi tarist komt meer uit de har- drockhoek. Die invloeden zor gen voor een mix die kenmer kend is voor The Bandox. Vlug ge, swingende bluesmuziek met een lekkere drive." Na vijf jaar optreden in Zeeland en het uitbrengen van één demo, is het tijd voor een echte cd, al- PURMEREND - Negen Zeeuw se kunstenaars maken kans op de Purmaryn Grafiekprijs. Zij nemen deel aan een expositie die tot 17 januari te zien is in theater De Purmaryn in Purme- rend. Na afloop van de expositie - zaterdag 22 januari - wordt be kend gemaakt wie door het pu bliek is uitverkoren tot winnaar van de grafiekprijs. De prijs wordt jaarlijks uitge reikt. Elk jaar besteedt De Purmaiyn ook aandacht aan gra fiek van kunstenaars uit ver dus Welleman. De plaat A small amout of flavours is gestoken in een prachtig, door Van 't West ende ontworpen, hoesje. Welle man: „Het is een echt album, geen kopietje van opnamen uit de oefenruimte. Het is leuk om bij optredens een cd te kunnen verkopen. Maar het belangrijk ste is dat we er extra optredens mee willen krijgen. We willen wat vaker buiten Zeeland optre den. Nu worden we vaak uitge nodigd omdat iemand toevallig de gitarist of de drummer kent. Het liefst worden we natuurlijk gevraagd omdat mensen ons ge hoord hebben en ons goed vin den." CD-presentatie The Bandox, zon dagmiddag in Café Heartbreak in Goes, aanvang: 16 uur schillende Nederlandse provin cies. In het kader van het 'Rond je Nederland' is deze keer Zee land aan de beurt. Deelnemers aan de grafiektentoonstelling zijn Ton Lamper, Giel Louws, Anne-Marie van Sprang, Hans Bommeljé, Guido Eckhardt, Sas- kia Eggink, Janpeter Muilwijk, Onno de Graaf en Ben Sleeuwen- hoek. De expositie is geopend di t/m za van 10.30-15.30 uur, ma van 13.30-15.30 uur en vri van 19-20.30 uur. mkaanse liedjesschrijver David Olney treedt op in De Wegwijzer Ernstjan Rozendaal BW EN SINT JOOSLAND - liedjes zijn vertolkt door ijlou Harris (Deeper well) Linda Ronstadt (Women 5 the river). De legendari- t singer/songwriter Townes Zandt vond hem de beste pschrijver die hij ooit had »rd. Morgenavond treedt poon op in De Wegwijzer tow- en Sint Joosland: Da- Olney. vijfenvijftigj arige Ameri- ise liedjesschrijver is bezig ten tournee die hem langs talen in Nederland voert, be bovenzaal in het Amster- seParadiso tot het minithea- De Wegwijzer in Nieuw- en iJoosland. „Zonder te slij ten ik zeggen dat de Neder- Icrs geweldig zijn. Ik vind 'ank mensen te ontmoeten -a concerten met ze te pra- Hie gelegenheid heb ik vol lik alleen maar optreden «bekende zalen in grote ste- 1 dan was het hotel in hotel tourbus in tourbus uit en too ik niemand te spreken S®. Maar ik treed zowel in ^am op als in Lichten de Daardoor leer ik het Medemensen kennen." i? te bescheiden om op te ■ee dat het ook andersom r; Het publiek krijgt de ge- Meid bijna op de lip te gaan ïvan een singer/songwriter 3 êe internationale muziek je hemel wordt ingepre- Gelukkig ben ik juist niet ^oeroemd. Daardoor kan 3 zulke kleine clubs optre- ®erikaanse zanger/gitarist «niet in zijn eentje op. Hij «vergezeld door de Duitse Thomm Jutz. „Ik heb Nashville ontmoet. Voor 5 bet de eerste keer dat ik ^ks concerten met hem sa- noe. Mijn liedjes klinken anders dan ik ze al ja- Hij zorgt ervoor dat voor mij nieuw klinken. Wt akoestische en elektri- jPar, waardoor onze mo- Nen 0m te variëren nnzijn," interview met Olney komt van Zandt ter sprake, pesschrijver die een beslis- invloed had op zijn car- «Hij heeft niet mijn ma anliedjes schrijven veran- deel te gaan uitmaken van de Amerikaanse traditie waaruit hij in zijn beginjaren putte. „Ik vind het prachtig als Emmylou Harris een liedje van me op neemt. Ik hoop dat het nog veel vaker gebeurt. Maar beschouw me alsjeblieft niet als een liedjes schrijver uit het grote Ameri kaanse songbook. Daar kom je in als je dood bent, en dat wil ik nog even uitstellen." Sprekend over zijn liedjes verge lijkt Olney zichzelf graag met een schilder. „Ik wil niets beto gen met mijn teksten, wat ik doe is mijn gevoelens en gedachten weergeven zoals een schilder dat doet op een doek." Toch is ook een vergelijking met een ro manschrijver op zijn plaats, om dat Olney zich in zijn liedjes vaak inleeft in andere personen, verzonnen of historisch, zoals koning David of Jesse James. „Het hoeft inderdaad niet per se over mijzelf te gaan. Het is inte ressant om te onderzoeken hoe andere mensen denken. Ik doe dat als liedjesschrijver, maar ei genlijk is dat iets wat iedereen doet. Een journalist wil weten wat ik vind en een schilder die mijn huis opknapt wil weten aan welke kleur ik zit te den ken. Zeker in de muziek denken te veel mensen dat alles draait om wat ze zelf vinden, ik ben juist geïnteresseerd in anderen. Het draait altijd om communica tie." Olney reist graag door Europa om zijn liedjes te vertolken, maar begint tegen te sputteren bij de stelling dat het een goede zaak is dat tegenwoordig de he le wereld kan genieten van een liedjesstijl die een halve eeuw geleden nog exclusief Ameri kaans was. „Dat de Amerikaan se cultuur zich over de hele we reld verspreidt, maakt me niet echt blij. Ik wil niet dat mensen worden doodgegooid met mijn liedjes, zoals met de hambur gers van McDonald's. Het is leuk dat mensen hier naar mijn liedjes luisteren, maar ik hoor in Amerika geen Nederlandse liedjes. Het is eenrichtingsver keer. Dat vind ik een probleem, want veel van wat uit Amerika komt is troep. Amerika zou ge zonder zijn als het openstond voor dingen van buiten." Concert: David Olney, vrijdaga vond in De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland, aanvang: 20.30 uur derd. Die heb ik zelf ontwik keld. Townes van Zandt heeft me de moed gegeven te doen wat ik zelf wil en me niets aan te trekken van geld. Townes van Zandt liet zich op geen enkele manier beïnvloeden door de mo de of de commercie. Hij was ner gens bang voor." Olney groeide op met de muziek van Woody Guthrie en Leadbelly. Aanvan kelijk speelde hij uitsluitend hun klassiek geworden folklied- jes. „Toen ik een jaar of twintig was, begon ik mijn eigen liedjes te schrijven. Ik verstopte ze mid den in een set met covers en ver telde het publiek niet dat ik het liedje zelf had gemaakt. Dat was niet alleen uit verlegenheid, het was ook een manier om te ontdekken of het publiek het een goed liedje vond." Inmiddels is Olney hard op weg David Olney: „Ik wil niet dat mensen worden doodgegooid met mijn liedjes, zoals met de hamburgers van McDonald's." balkenende schouderklopjes geven tot ie erbij neervalt MOSS J A 1 kock'96

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19