ertrouwen i Babos op rullit zegt Het boek van de KNVB Clubarts Juventus krijgt jaar celstraf RKC op valreep naast Vitesse drie Koster neemt iet VVV leiding in eerste divisie over Ajax heeft interesse in Denny Landzaat Eind aan staanverbod in het voetbalstadion 21 Delman raakt plek kwijt Turner Van Gelder in finale ringen IOC royeert Bulgaar Slavkov Kamyshleeva damtitel bijna kwijt Hockeyers nu wel langs Engeland Shimano sponsor ploeg Scheppink Anton Geesink daagt Blankert voor de rechter Bogarde denkt al aan stoppen zaterdag 27 november 2004 Marcel van der Kraan TERDAM - Gabor Babos is langer zeker van een basis- Is bij Feyenoord. Als de ekenen niet bedriegen, zet er Ruud Gullit de Hongaar- lelman morgen in Heeren- a! op de reservebank. Daar- zou de Hongaar het eerste (offer zijn van de maatrege- ie werden aangekondigd na erlies tegen FC Groningen. trainde gisteren al niet mee in het basisteam van aoord. Zijn plaats werd in nen door Patrick Lode- s. die toegaf er rekening le houden dat er dingen ver ren. „We verkeren in het on- sse, maar Gabor en ik heb- leteral over gehad." s straalt niet de klasse uit u] in zijn NAC-tijd bezat, en de keeper en de verdedi- van Feyenoord zit het niet en dat deed Gullit begin de- eek besluiten op Babos af te len. Over de uitkomst van gesprek tussen coach en er werden gisteren geen me- lingen gedaan. „Tot deze had ik het volste vertrou- m Babos", zei Gullit. „Ik lem de afgelopen dagen ver- wat ik van bepaalde dingen De details hoef ik niet te uilen. Of hij tegen Heeren- op de bank zit, zie je zon- wijks lijkt zo een van de le keepers te worden in de luedenis van Feyenoord. Hij tin februari 38, maar zegt 'te zijn het werk van Babos te nemen. In de afgelopen lenen sprong hij ook bij Bert van Marwijk Edwin ebier liet vallen. Lode- s: „Toch is dit anders. Vorig was er een harde concurren tiestrijd. Nu niet, ik heb een an dere rol. Maar dit is wel een top club en als mij op dit moment wordt gevraagd het werk over te nemen moet ik presteren." Babos lijkt de druk en de wetten van een topclub nog niet aan te kunnen. De Hongaar beseft dat hij niet ongestraft fouten kan blijven maken. Bij NAC kon dat wel. Lodewijks: „Alles wordt hier uitvergroot. Neem de co lumn van Willem van Hanegem (die Babos een leuke volleybal ler noemde). Bij NAC werd er nooit een column aan Babos be steed, nu wel. Dat zijn de conse quenties bij een grote club." Lodewijks weet zeker dat de re latie tussen hem en Babos niet zal worden verstoord als Gullit in Heerenveen de keepers mor gen van plaats laat verwisselen. „Gabor is reeël. De band die wij hebben, zal door beslissingen van de trainer niet worden beïn vloed. Misschien, en dat meen ik echt, komt Gabor er sterker uit als hij even een stap terug doet. Hij zal niet worden afgebrand. Op de training en in de kleedka mer hebben beide keepers verge lijkbare situaties aangehaald. Jurek Dudek, herinnert Lode wijks zich, maakte in zijn eerste maanden als Feyenoord-keeper ook grote fouten. „Dat lijkt ie dereen te zijn vergeten. Maar toen hij hier vertrok, werd Du- dek door de supporters op han den de Kuip uit gedragen." Alles bij elkaar lijkt Gabor Ba bos in deze fase toch gezichtsver lies te lijden. Feyenoord was een paar jaar bezig hem naar Rotter dam te halen. Babos moest en zou komen, want hij was de bes te van Nederland. Nu hij in de Kuip het shirt met nummer 1 draagt, blijkt hij plotseling (nog) niet zo briljant te zijn als werd verondersteld. GPD WAALWIJK - RKC Waalwijk stelde gisteravond op de valreep een gelijkspel tegen Vitesse veilig: 2-2. In de derde minuut van de blessuretijd kwam de Brabantse thuisclub pas gelijk door een doelpunt van Jasar Takak. De Arnhemse gasten namen na 36 mi nuten een voorsprong via Stijn Schaars, maar RKC-invaller Jason Oost zorgde in de 68e minuut voor de verdiende gelijkma ker (1-1). Door een late treffer van Mathew Amoah (87e minuut), hier in duel met Serginho Greene (rechts), leek de ploeg van trai ner Edward Sturing alsnog te winnen. Maar Takak was in de spectaculaire slotfase koelbloedig. Vitesse klom door het resul taat naar de zesde plaats op de ranglijst. RKC is nu twaalfde. foto ANP door Hans Geleijnse ROME - Juventus heeft grote do- pingzorgen. Clubarts Riccardo Agricola is gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 2000 euro boete voor het toedie nen van ondermeer bloeddoping (Epo) aan een groot aantal spe lers. Het onderzoek betrof de pe riode van 1994 tot en met 1998. Een-pluspunt voor de club is dat manager Antonio Giraudo werd vrijgesproken. Tegen hem was twee maanden gevangenisstraf geëist. Die vrijspraak lijkt erop te duiden dat Juventus als club de dans kan ontspringen en de clubarts voor de affaire op draait. Overigens gaat het om een eer ste vonnis, waartegen beroep is aangetekend. De Italiaanse rechtspraak is berucht om be roepsprocedures die soms meer dan tien jaar duren. Juventus en andere topclubs werden vijf jaar geleden al be schuldigd van dopinggebruik door Zdenek Zeman, de huidige coach van Serie A-club Lecce. Het was Zeman opgevallen dat sommige spelers van Juventus, zoals hij het uitdrukte, 'abnor male spiertoename' toonden. Ju ventus ontkende destijds dat van onregelmatigheden sprake was. Mocht de club veroordeeld worden dan kunnen in theorie een aantal landskampioenschap pen worden afgenomen. In de pe riode van het onderzoek speelde ondermeer Edgar Davids bij Ju ventus. Openbare aanklager Guariniel- lo toonde zich tevreden over de uitspraak: „Dit is wat ik ver wachtte", zei Guariniello, die al jaren een kruistocht voert tegen doping in de sport. De advocaat van Juventus vond dat de wetge ving niet waterdicht was ge weest. „Om een metafoor uit het voetbal te gebruiken: het is pas een strafschop als de scheids rechter de overtreding heeft ge zien en fluit". Giraudo zei na de zitting dat hij zich „gebruikt voelde als proefkonijn." GPD STUTTGART - Met zijn hoogste score ooit heeft turner Yuri van Gelder bij wereldbekerwedstrijden in Stuttgart de finale van het onderdeel ringen bereikt. De Brabander kreeg van de jury de waardering 9,800. Tot nu toe kreeg Van Gelder de hoogste score op het Nederlands kampioen schap in 2002, 9,775. Jeffrey Wammes (sprong en vloer) en Epke Zonderland (rek en brug) misten de finale. De vrouwen haalden drie finaleplaatsen. Laura van Leeu wen ging met 9,000 als-vierde naar de eindstrijd brug. Su zanne Harmes bereikte op het onderdeel vloer de finale met de derde score (9,050). op balk ging ze als vijfde door (8,900). Loes Linders slaagde er net niet in finales te ha len, op sprong (7e), vloer (13e) en balk (8e). ANP LAUSANNE - Het dagelijks bestuur van het IOC heeft be sloten de Bulgaar Ivan Slavkov wegens het in diskrediet brengen van de olympische beweging te royeren als afge vaardigde. De leden moeten daarmee nog instemmen, maar dat is een formaliteit. Slavkov werd vlak voor de Spelen in Athene persona non grata wegens corruptie. De ethische commissie van het IOC achtte hem schuldig aan omkoping. De BBC maakte opnamen waarin Slavkov voor het regelen van steun voor Londen, kandidaat voor de Spelen 2012, 200.000 dollar per stem vroeg. ANP/RTR OEFA - Olga Kamyshleeva is haar wereldtitel dammen bijna kwijt. De Heerlense grootmeester verloor in de twee kamp tegen haar Russische uitdaagster Tamara Tansyk- koetsjina ook de tweede partij in de derde en beslissende set. De Nederlandse, die met wit speelde, gaf gisteren na 65 zetten op. Tansykkoetsjina leidt nu met 4-0. Alleen zeges in de laatste twee duels kunnen Kamyshlee va nog een verlenging (sneldammen) brengen. Die kans is niet groot. De in Wit-Rusland geboren Limburgse ver sloeg haar opponente, van wie ze de titel eind vorig jaar in Zoutelande overnam, pas twee keer. ANP AMSTELVEEN - De Nederlandse hockeyers hebben giste ren in Amstelveen de tweede oefeninterland tegen Enge land gewonnen. Het werd 5-3 door treffers van Nick Meijer, Roderick Weusthof, Matthijs Brouwer, Karei Kla ver en Ronald Brouwer. De ploeg van bondscoach Terry Walsh vertrekt dinsdag naar Lahore voor de Champions Trophy. Oranje verdedigt in Pakistan de titel. ANP NIJVERDAL - Arend Scheppink heeft een nieuwe spon sor voor zijn ploeg. De Japanse fabrikant van fietsonder delen Shimano wordt opvolger van BankGiroLoterij als voornaamste geldschieter van de ploeg die volgend jaar bestaat uit acht Nederlandse en acht Japanse wielren ners. Manager Scheppink heeft in elk geval plaats inge ruimd voor Laurens ten Dam, Julien Smink, Eelke van der Wal, Marco Bos en Alain van Katwijk. Zij reden afge lopen jaar ook voor Scheppink. Piet Hoekstra blijft ploeg leider. Het team krijgt de status van Pro Continen tal-team, dat net onder de Pro Tour zit. ANP inze sportredactie LDOORN - Sparta heeft de ode positie in de eerste divi- isteravond niet kunnen be ien. In Apeldoorn kwamen lotterdammers tegen AG- niet verder dan 1-1. Mustapha opende tien mi- li na de pauze nog wel de voor de ploeg van trainer I Snoei, maar een minuut tijd maakte Taiwo gelijk, iend was dat zeker niet. De «kers uit Rotterdam had- het puntenverlies geheel zichzelf te wijten door het en van enkele riante kan lij AGOW werd routinier gehuldigd voor zijn 450e Jetitiewedstrijd in het be ivoetbal. Venlo profiteerde van de itap van Sparta en nam de .ats weer over door de burgse derby tegen Fortuna ffd tot een goed einde te De ploeg van de wse trainer Adrie Koster m met 2-1 achter, maar rde na rust in ruim een tier viermaal: 2-5. Jans de er twee in iets meer dan linuut. lordrecht zweefde nog in ho- sferen door de klassering in de top. Maar Haarlem trok de ploeg van de broers Dennis Gérard de Nooijer hardhandig terug op aarde: 1-3. Heracles passeerde Dordrecht en Sparta op de ranglijst door een 1-0-zege op Eindhoven. Mac- Donald maakte de enige treffer al voor rust. Volendam meldde zich ook weer in de kopgroep door Emmen in Drenthe met 3-2 te verslaan. Kwakman maakte de winnende. Het was zijn twee de van de avond. Excelsior leed de achtste neder laag van het seizoen, waardoor de kritiek op trainer Metgod wel weer zal toenemen. TOP Oss was ervoor verantwoordelijk: 1-2. Van der Sloot en Dijkhui zen zetten de bezoekers al voor rust op 0-2, Kolk deed iets te rug. Het duel begon een half uur te laat, doordat TOP in de file belandde. In de strijd om de tweede perio de is de spanning toegenomen. Sparta heeft ondanks het gelijk spel van gisteren nog altijd de beste vooruitzichten. Volgende week komt Fortuna op bezoek. Helmond Sport (3-0 tegen MW) blijft meedoen. Go Ahead Eag les en FC Zwolle, die elkaar zon dag treffen in Deventer, lopen achter maar hebben ook nog kans. ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - Als alle spitsen blijven, zoekt Ajax niet naar een nieuwe aanvalsleider. Dat zei Ronald Koeman gisteren. Maar de Ajax-trainer gaat er van uit dat Wesley Sonck wordt verkocht of verhuurd. Als de speurtocht naar een spits wordt afgebroken, richt de aan dacht zich op een middenvelder. Ronald Koeman wilde niet ont kennen dat hij graag Denny Landzaat naar Amsterdam haalt. De vraag is echter of dat haalbaar is. De AZ-middenvel- der verlengde onlangs zijn con tract in Alkmaar en voorzitter Dirk Scheringa koestert zijn spe lers. „Ajax wilde hem al hebben toen hij nog voor Willem II uit kwam. Toen was hij te duur. Ik zou hem er wel graag bij willen hebben. Hij is international en speelt bij een club die boven in de eredivisie meedraait." Voor het duel met RBC kiest Koeman opnieuw voor Ryan Ba- bel als eerste spits. Koeman gaat er vanuit dat Ajax de ko mende duels voor de winterstop twaalf punten moet halen om zich nog te kunnen mengen in de strijd om de eerste plaats. „Het is een feit dat ploegen er gens in een seizoen een dipje zul len krijgen. Dat gaat ook met PSV, AZ of Feyenoord gebeu ren. Het programma is zwaar, als er veel blessures komen wordt het moeilijk." GPD Ajax-trainer Ronald Koeman zou Denny Landzaat (links) graag naar Amsterdam halen, maar de mid denvelder verlengde onlangs zijn contract bij AZ. foto Joop Boek/GPD jat was nog eens een prachtig voor beeld voor de nationale voetbal- [KNVB! De Amerikaanse basket- ond NBA had deze week weinig nodig tot een straf te komen voor *htersbazen in het duel tussen De- Pistons en Indiana Pacers. P*r drie dagen na het opmerkelijke pel werd de grootste boosdoener, (r Ron Artest, geschorst voor de van het seizoen. Bovendien werd *er Artest getroffen in zijn porte re: hij kan voor de rest van het naar zijn salaris fluiten. Het kost "ets minder dan zeven miljoen dol- Wal een boerenkinkel zonder nor- len/of waarden waard kan zijn! zou het mooi zijn als de KNVB zijn 'oens wat meer zou laten hangen 'dit soort bonden. Vitesse-vriend Nag kreeg deze week na zijn sme- llleboog in de wedstrijd tegen PSV vier wedstrijden, waarvan één voor waardelijk. Daarbij mocht hij nog la ten weten of hij met deze maatregel ak koord wilde gaan. Anders mocht hij een en ander mondeling komen toelich ten. Wil de bond echt van dit soort idio te acties verlost worden, dan is een veel voud aan wedstrijden schorsing nodig. Inclusief een zware boete a la Artest. Het is jammer dat de KNVB geen goed voorbeeld heeft voor alweer een nieu we trend in de voetballerij: de spreekko ren. Daarom is de bond bij monde van voorzitter Kesler van plan een soort van woordenboek aan te leggen van wat de supporter nog wel en niet meer mag scanderen. Dat worden mooie bij eenkomsten van de hoge heren der KNVB. Eigenlijk zou geen enkele taal kundige mogen ontbreken. Inmiddels is duidelijk dat Silvie Meis is de hoer van Amsterdam niet mag. En Harnas, Harnas, Temmink aan het gas mag ook al niet. Althans niet van de KNVB. Guus Hiddink vond het zondag maar een beetje flauw toen de arbiter de wedstrijd onderbrak. Als je daar al niet meer tegen kunt! Maar wat als het publiek nu in plaats van dat lelijke vier- letterige woord publieke vrouw gaat roepen? Dat staat toch al een stuk net ter? Of een piepgeluid maakt in plaats van dat lelijke woord? Mag dat wel of mag dat niet, heren KNVB'ers? In de tijd van Herman Kuiphof werd er besmuikt gelachen als het publiek hi-ha-hondelul (inmiddels hondenlul) scandeerde. Deze kreet lijkt niet aan in flatie, maar aan deflatie onderhevig. Het zou zo maar kunnen dat deze yell, of een variatie daarop, een plaats in het lelijke woordenboek van de bond zal krijgen. Iets soortgelijks: als een grens rechter vlagt voor buitenspel, kon het publiek op de vrolijke tonen van When the saints go marching ongestraft het oerhollandse Steek die vlag maar in je (één lettergreep, vier letters, klinkt als beet) zingen. Ben benieuwd of dat door de beugel kan. Het mooie van het woordenboek is dat het een dynamisch geheel moet wor den. Met andere woorden: de inhoud kan veranderen. Wat vorige week nog niet mocht, mag nu opeens wel. Of an dersom. Wellicht kan in het boek een appendix met geluiden worden meegenomen. Daar is ook nogal wat onduidelijkheid over. Zeker is dat oerwoudgeluiden in Nederland momenteel mogen. Toen de Den Haag-aanhang in de wedstrijd tegen FC Twente het geluid van een aap nabootste wanneer de Tukker N'Kufo aan de bal kwam, greep nie mand in. Sterker, N'Kufo werd berispt omdat hij na afloop het o zo kwetsbare Den Haag-vak ter verantwoording riep. Bij Spanje-Engeland zorgde dat soort geluiden juist voor veel ophef. Wat vanzelfsprekend ook mag, zijn de sis-geluiden die Ajax regelmatig op zijn bordje krijgt. Ze refereren aan de gaskamers in de Tweede Wereldoorlog. En wat de Feyenoord-aanhang bedacht toen Twente op bezoek kwam, was ook geen probleem. De supporters imiteer den het geluid van het vuurwerk dat in Enschede dood en verderf zaaide. Het zijn spannende tijden voor suppor ters en taalliefhebbers. Wat komt er in het boek en wat niet? Gelukkig liggen de tijden van Hup Holland HupGeen ivoorden maar daden en allerlei oudbakken yells ver achter ons. Wees eerlijk: toen het publiek H-O-L-L-A-N-D, Holland spreekt een woordje mee en G-O-E-D-Z-O-O, goed- zoo, goedzoo, goedzoozoo scandeerde, was er in de stadions toch helemaal niets te beleven! Koen de Vries AMSTERDAM - IOC-lid An ton Geesink daagt Hans Blan kert, oud-voorzitter van sport koepel NOCNSF, voor de rechter. De voormalig olym pisch kampioen judo wil van de rechter horen dat Blankert hem bij herhaling heeft bele digd in het openbaar. Geesink eist verder een sym bolische schadevergoeding van 1 euro van Blankert. Geesinks advocaat Kemper maakte gisteren bekend dat Blankert op 8 december voor de rechtbank in Rotterdam moet verschijnen. Geesink en Blankert zijn al ja ren water en vuur. In de zo mer van 2002 liep de slepende ruzie tussen de twee wel erg hoog op. Geesink hekelde het financiële beleid van Blan kert en de oud- voorman van werkgeversorganisatie VNO-NCW vond Geesink een onruststokende bemoeial. Convenant Het kwam uiteindelijk wel tot een plichtmatige verzoe ning tussen de sportbestuur ders, waarbij de kemphanen een convenant met werkaf spraken tekenden. Maar vol gens Geesink heeft Blankert zich nadien toch herhaalde lijk kwetsend uitgelaten over het IOC-lid." ANP door Bas Timmers BREDA - Het verbod op staanplaatsen in voetbalsta dions wordt hoogstwaarschijn lijk opgeheven. Clubs mogen dan onder zeer strikte voorwaar den weer staanvakken inrich ten. „In supporterskringen is dit een revolutie", denkt Edward van der Torre. In opdracht van de KNVB deed hij onderzoek naar een project bij SC Heerenveen, FC Groningen en Go Ahead Eag les. Die clubs hadden bij wijze van proef staanvakken inge richt voor enkele honderden sup porters. Tijdens het experiment deden zich geen noemenswaardi ge incidenten voor. De onderzoe ker keek ook naar de rampen in het Heizelstadion en Hillsbor ough en naar eerder onderzoek. De conclusie: er is geen bewijs dat staanplaatsen per definitie te gevaarlijk zijn. Cameratoezicht Wel beveelt hij extra maatrege len aan. Onder andere iedere be zoeker van een staanvak fouille ren, niet te veel fans in één vak, extra stewards en goed camera toezicht. „Clubs moeten niet denken: we halen de stoeltjes weg en dan zijn we er." Veel belangrijker is het volgens Van der Torre dat de totale vei ligheidsorganisatie rond een wedstrijd goed is. Per club moet een risicoanalyse gemaakt wor den: zijn er veel of weinig hooli gans, hoe is de situatie in het be treffende stadion, wat zijn de noodscenario's. Als club, poli tie, brandweer en gemeente oor delen dat staanplaatsen verant woord zijn, gaat het licht op groen. Al zal dat in de praktijk betekenen dat Telstar eerder staanvakken krijgt dan een club met een grote aanhang als Ajax. Op 6 december vergaderen de betaald voetbalclubs over de zaak. Bij goedkeuring kunnen staanplaatsen vanaf 2005/2006 weer een feit zijn. GPD AMSTERDAM - Winston Bogar de denkt aan stoppen met het spelen van betaald voetbal. „In de meest ideale situatie zou ik mijn carrière nog een jaar willen verlengen, maar tot op heden ben ik er niet in geslaagd een club te vinden waar ik wil afsluiten", zegt de 34-jarige ex-intemational. Bogarde besloot al niet meer mee te trainen met de reserves van Ajax. ANP i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 189