Usnog akkoord Yara en Gasunie PZC Gezin leeft in angst na brief van IND PZC Child Rescue bundelt krachten bij vermissing SCOTadvocaten Milieufederatie wil aandacht voor het donkere Zeeland 15 irecteur kunstmestfabriek in Sluiskil ziet rooskleurige toekomst oerenbal in afé Lazarus temiddelingsrol oor gemeente o film-conflict Schot in nieuwbouw De Molenhof Woonwagen Zaamslag wel in orde Fietsdieven lopen tegen de lamp Naschoolse opvang voor De Stelle zaterdag 27 november 2004 arWout Bareman UJPPINE - Kunstmestfabri- itïara in Sluiskil en de Gas- hebben overeenstemming reikt over een nieuw contract ir de gaslevering. Het ak- urd werd bereikt na uiterst leizame onderhandelingen, maanden voortsleepten. gemeen directeur M. van Hijf- ran Yara maakte melding van overeenkomst tijdens de jaar- jse jubilarissenhuldiging in Jippine. Van Hij fte ging niet op details van het contract, gr zei wel: „Door het gascon- ct kunnen we nu met een ge tier hart de toekomst tege- «t zien." Begin dit jaar was aHijfte nog erg pessimistisch or de goede afloop van de on- Èandelingen. kappen (lieden van Yara Intematio- in Brussel dreigden toen ver- s investeringen in 'Sluiskil' ichrappen indien er geen nieu- schappelijke overeenkomst de bus zou rollen. Door de jekondigde verhoging van gasprijs werd de winst ver ging van de Yara-vestiging der zware druk gezet. Im- ss. tachtig procent van de pro- iCtiekosten wordt bepaald er de gasrekening. Bij een af- me van bijna twee miljard ub gas per jaar weegt iedere rocent dus zwaar door. .nHijfte schetste gisteren, blij NT JANSTEEN - Ook dit jaar irdt in het Steens Café Laza- wederom het Hoerenbal ge ïoniseerd. Vanavond gaan brvoor de deuren open. lil feest kent jaarlijks veel be- Kkers die in de meest uiteenlo- tnde creaties het dorpscafé een eoek brengen. De minimum- sftijd is 18 jaar en dresscode is ky Het feest begint om 22.00 ERNEUZEN - De gemeente moet blijven streven ureen tijdelijke bioscoopvoor- iffling in het Scheldethea- Daarom moet de gemeente l>eigenaar van het theater be- in het conflict dat is ïezen tussen bioscoopexploi- lal.Merral Theaters en theater- [ploitant Frans Lievens. p is de mening van de riD-fractie in de gemeente- ad van Terneuzen, die hier- i?r schriftelijke vragen stelt is het college van burgemees- len wethouders, wen weken na de eerste film- lorstelling zette Merral de leve- ag van rolprenten aan het per direct stop. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee F'its Bakker (sport) 3audeloo 16 Rostbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Rostbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet '"Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met het bijgestelde gascontract, een uiterst optimistisch toe komstbeeld. Dat wordt mede in gegeven door het feit dat Yara Sluiskil nu voor het zesde ach tereenvolgende jaar op winst staat. Yara International stevent dit jaar zelfs af op het beste resul taat in de kunstméstsector van de afgelopen 100 jaar. Van Hijf- te: „Onze bijdrage daarin is groot. Wij zijn niet alleen de grootste productievestiging bin nen de groep, maar door onze strategische ligging, ons moder ne en efficiënte productieappa raat en onze zeer gemotiveerde medewerkers, drukken we een groot stempel op het totale on dernemingsresultaat van Yara." Yara profiteert, volgens Van Hijfte, van de goede ureum-, am moniak- en nitraatprijzen op de wereldmarkt en de groei van het kunstmestgebruik door de be perkte internationale graanvoor raad. Verder is een negatieve in vloed van de extreem hoge olie prijzen tot nu toe uitgebleven. De Yara-directeur: „In deze marktsituatie zullen we er dit jaar waarschijnlijk in slagen nieuwe records te verwezenlij ken bij de ammoniak-, salpeter zuur- en nitraateindproducten." Door technische problemen valt alleen de ureumproductie tien procent lager uit. Op personeels gebied toonde Van Hijfte zich gelukkig met de recente aanstel ling van een kleine twintig jon ge medewerkers. De industrie schreeuwt immers om verjon ging- In Au Port in Philippine werden gisteren 52 werknemers gehul digd in verband met hun 25-ja- rig dienstverband en zeven, die 35 jaar bij Yara werken. Inge Kohier en haar partner Freek Sikkema uit Goes leven in angst nu de IND schrijft dat zij het land moet verlaten. door Rob Paardekam GOES - Een formaliteit moest het zijn: de aanvraag voor verlenging van haar verblijfsvergunning. Het is echter een drama geworden. Zo erg dat de Duitse Inge Kohier uit Goes helemaal over haar toeren is en daardoor niet eens meer kan werken. De Immigratie- er- Naturalisatiedienst (IND) heeft haar na melijk laten weten dat ze binnen enkele weken het land moet verlaten. Inge en haar partner Freek, met wie ze een samenlevingscontract heeft afgeslo ten, wonen al negentien jaar samen, waai-van twaalf in Nederland. In princi pe heeft Inge geen verblijfsvergunning nodig om in Nederland te werken en wo nen, omdat ze een zogeheten EU-onder- daan is. „Toch hebben we destijds zo'n vergunning aangevraagd, omdat Inge anders geen recht heeft op sociale voor zieningen", legt Freek uit. In het begin moest de verblijfsvergun ning jaarlijks worden verlengd, maar nu nog maar om de vijf jaar. Dit jaar was het zover en dus stuurden Inge en Freek in het voorjaar de aanvraag naar de IND. Pas op 12 november kreeg Inge bericht terug: haar aanvraag is afgewezen. „Ik heb een verkeerd hokje aangekruist", zegt Inge, die volledig is ingeburgerd en een vaste baan heeft als keuringsarts bij de bloedbank. Ze heeft ingevuld dat zij en haar partner een geregistreerd partnerschap hebben, maar in werke lijkheid hebben ze een samenlevingscon tract en dat is volgens de IND niet meer hetzelfde. Vreemde zin Een nieuwe, goed ingevulde, aanvraag is inmiddels de deur uit en dus zou alles goed komen komen. Ware het niet dat in de brief van de IND een wel heel vreemde zin staat: Inge moet binnen vier weken na de dagtekening van de brief Nederland verlaten. Dat is vol gens Freek volstrekt absurd, omdat In ge zoals gezegd helemaal geen verblijfs vergunning hoeft te hebben om hier te mogen wonen en werken. „Een geldig paspoort en een ziektenkostenverzeke- ring zijn voldoende", weet hij. Het is dus onduidelijk waarom Inge dan het land moet verlaten. Volgens Freek moet het om een fout gaan. „Het woord 'uitzetten' is kennelijk het enige dat nog in de hoofden van de ambtenaren van het IND zit", zegt hij. Toch is het niet zo simpel om de zaak op te lossen. „We krijgen deze zeepbel maar niet doorge prikt", vertelt Freek. Volgens hem is het gewoon onmogelijk om bij de IND iemand over deze zaak te spreken te krijgen. „Wat dat betreft was het in de tijd dat je voor een verblijfsvergunning gewoon hier in Goes bij de vreemdelin genpolitie moest zijn, een stuk gemakke- foto Willem Mieras lijker." Ondertussen leven Inge, Freek en hun zoon wel in angst richting de 12e december; de dag waarop Inge vol gens de brief van de IND ons land moet verlaten. Want hoewel ze weet dat dat eigenlijk nergens op slaat, hangt die brief als een zwaard van Damocles bo ven haar hoofd. Voor de PZC blijkt het al even onmoge lijk om bij de IND iemand te spreken te krijgen, die de nodige helderheid kan verschaffen. Ook Martin Bruinsma, die voorlichter is bij het ministerie van jus titie en het onderdeel IND onder zijn hoede heeft, wil geen commentaar ge ven. „Ik ken deze zaak niet en dus ga ik er niets over zeggen." Ook op enkele al gemene vragen wenst hij geen ant woord te geven. Inge en Freek kunnen dus weinig an ders dan afwachten. „We zullen wel zien of ze hier op 12 december voor de deur staan om Inge naar Duitsland te brengen", zegt Freek. „In dat geval rijd ik achter ze aan en neem ik haar ge woon weer mee naar huis, want dit is absurd." door Frank van Cooten SINT-JANSTEEN - In tegenstel ling tot andere Europese landen heeft Nederland nog geen cen trale instelling waar vermissing en misbruik van minderjarigen- kan worden gemeld. Voorzitter Jan van Puyvelde, secretaris Ali ne van Rijswijk en penningmees ter Francklin de Maat vullen dit gat op met de oprichting van Child Rescue. Child Rescue is tijdelijk gehuis vest in Sint-Jansteen. Het uitein delijk doel is een centraal call-center in het midden van het land. Dit centrale meldpunt voor heel Nederland is bedoeld voor melding van vermissing van minderjarigen, van kinder porno, kindermishandeling, pe dofilie en seksueel misbruik. Het is de bedoeling dat in de toe komst intensief wordt samenge werkt met politie en justitie in binnen- en buitenland. Specialisme „Wij zijn ons bewust van reeds bestaande organisaties in Neder land, maar die hebben elk een ei gen specialisme. Er is weinig on derlinge samenhang. Een soort overkoepelende organisatie als Child Rescue, die alle krachten bundelt is naar onze mening veel effectiever", zegt. Aline van Rijswijk. Child Rescue is opgericht naar het voorbeeld van Child Focus in België. Jan van Puyvelde is coördinator van Child Focus, vandaar zijn betrokkenheid bij Child Rescue. Beide organsaties komen vooral op voor kinderen tot 18 jaar. Child Focus is opge richt naar aanleiding van de zaak-Dutroux. Van Rijswijk: „Waar de veront waardiging in België vanuit sek sueel misbruik en zelfs nog er ger is ontstaan, moet in Neder land veel meer aandacht komen voor de kwetsbaarheid van weg lopers, straatjeugd en slachtof fers van loverboy- en chattech- nieken. Een kwetsbaarheid die door recente bezuinigingen op bijvoorbeeld jeugdhulp alleen maar groter dreigt te worden." Grens De Zeeuws-Vlamingen waren verbaasd over het ontbreken van een soortgelijke organisatie in Nederland. Ze zijn overtuigd van de noodzaak van zo'n orga nisatie in Nederland. „Juist om dat we zo dicht op de grens met België zitten, weten we als geen ander hoe belangrijk internatio nale samenwerking is", zegt Jan van Puyvelde. „Een kind is zo de grens over en dus onbereik baar wanneer er geen gelijk waardige samenwerking is." Daarom is zes maanden geleden het initiatief genomen een Ne derlandse versie van Child Fo cus op te zetten. Puyvelde, Van Rijswijk en De Maat woonden dinsdag in het koninklijk paleis in Brussel een symposium bij over kindermis bruik. Op uitnodiging van Ko ningin Paola, beschermvrouwe van Child Focus, vertegenwoor digden de oprichters van Child Rescue Nederland. Oproep De Europese Federatie voor Ver dwenen en Seksueel Uitgebuite kinderen lanceerde op het sym posium een oproep om in elk Eu ropees land een centrale instel ling tegen kindermisbruik op te richten. Ook werd daar het idee gelanceerd voor een centraal Eu ropees noodnummer. Het Belgische Child Focus gaat direct aan de slag na een mel ding van vermissing. Binnen 24 uur worden posters met de af beelding van het vermiste kind gemaakt en verspreid. In Neder land komt de politie bij kinde ren vanaf twaalf jaar pas in ac tie na 48 uur. „De eerste 24 uur zijn cruciaal", zegt Van Puyvel de. „Dan is de kans het grootst het kind terug te vinden." TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van de ge meente Terneuzen willen de procedure in gang zetten voor de nieuwbouw van verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag. In een voorstel vraagt het college de gemeente raad in te stemmen met het nemen van een voorberei- dingsbesluit. Dat is nodig om het bestemmingsplan aan te passen aan de nieuwbouwplannen. De nieuwe Molenhof gaat bestaan uit een tehuis met zestig verzorgingsapparte menten en een welzijnsgebouw. Daarbij komen veertig aanleunappartementen, twaalf geschakelde woningen, acht patiowoningen, tien twee-onder-een-kapwoningen en vijf vrijstaande woningen, allemaal bestemd voor oude ren. Het voorstel van het college komt woensdag 1 decem ber aan de orde in de commissie omgeving. TERNEUZEN - De woonwagen die de gemeente Terneu zen aan wil kopen om Westdorpenaar Frans Lafertin huis vesting te bieden op het woonwagencentrum in zijn woon plaats, is bouwkundig in orde. Dat zegt Leo van Bokstel, de eigenaar van de woonwagen. „De woonwagen is geen dertig tot vijfendertig jaar oud, zoals wordt gesteld, maar twintig jaar. Hij is onder andere voorzien van kunststof kozijnen en dubbel glas. Hij lekt niet en er is zeker geen sprake van een vochtprobleem in de wagen, laat staan dat er paddestoelen in groeien." De wagen is anderhalf jaar geleden op het woonwagencentrum in Zaamslag ge plaatst en er is volgens Van Bokstel geen grond voor de veronderstelling dat de wagen doormidden breekt bij een verplaatsing. Van Bokstel heeft inmiddels een gesprek ge had met de gemeente om zijn ongenoegen over de negatie ve publiciteit rond zijn woonwagen kenbaar te maken. Terneuzen heeft hem beloofd voor donderdag 2 december uitsluitsel te geven over de aankoop van de wagen. TERNEUZEN - De politie heeft donderdagmiddag twee jongens van vijftien en zestien jaar aangehouden op ver denking van diefstal van een fiets. Aan het eind van de middag kwam de 16-jarige jongen een fietsenzaak in Ter- neuzen binnen met een nagenoeg nieuwe herenfiets. Hij wilde graag een kopie van de aankoopnota omdat deze zou zijn kwijtgeraakt. Even later kwam ook zijn 15-jarige vriend de zaak binnen. Uit navraag bleek dat de fiets op 24 november was gestolen in Terneuzen. De politie werd gebeld en in afwachting van de agenten werd het perso neel door de jongens verbaal bedreigd. Beide jongens zijn door de politie overgebracht naar het bureau waar ze in verzekering zijn gesteld voor verder onderzoek. TERNEUZEN - Kindercentrum Juultje biedt vanaf 3 ja nuari 2005 naschoolse opvang aan leerlingen van christe lijke basisschool De Stelle in Terneuzen. De Stelle maakt in de toekomst waarschijnlijk deel uit van een brede school in de wijk Oudelandse Hoeve, maar is nog geves tigd aan het Wagnerhof. De naschoolse opvang krijgt ruimte in het schoolgebouw. Ook kinderen die andere scholen bezoeken, kunnen hier na schooltijd terecht. Me dewerkers van Juultje halen de kinderen bij hun eigen school op. De naschoolse opvang gaat daadwerkelijk van start als minimaal vier kinderen zich aanmelden. Ook Child Rescue wil posterac ties gaan houden na melding van vermissing, in samenwer king met vrijwilligers, politie, justitie en hulpverleners. Verder wordt internationale samenwer king gezocht. „We gaan ook preventief wer ken. Bijvoorbeeld projecten op zetten om kinderen te waarschu wen tegen de gevaren van bij voorbeeld loverboys en chatten op internet", benadrukt Aline van Rijswijk. Child Rescue is nog niet opera tioneel. De stichting hoopt het centrale meldpunt eind 2006 te openen. Voor meer informatie kunnen belangstellenden mailen naar info@childrescue.nl. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) vraagt komend jaar aandacht voor het behoud van de donkere nacht in Zee land. Dat gebeurt onder het mot to 'In het donker zie je meer'. Het ZMF-project is een pleidooi voor het hei-waarderen van de donkere nacht en de aanpak van storende lichtbronnen. Ook de andere milieufederaties in het land richten zich daar in 2005 extra op. „Volgend jaar willen we samen met gemeenten, burgers en be drijven op zoek gaan naar de juiste belichting, in de juiste hoeveelheid en op de juiste plek", zegt ZMF-medewerker Geertje van der Krogt. „Het blijkt dat met het nemen van technische maatregelen zo'n tachtig procent van de onge wenste lichtverstrooiing te voor komen is. Het bespaart boven dien energie en dus geld." Kassen Onderwerpen die worden opge pakt zijn: de verlichting van kas sen, sportcomplexen en bedrijfs terreinen. 'Hoogtepunt' van het project wordt de eerste landelij ke nacht van de duisternis, die in het najaar op het programma staat. De ZMF wil dan samen met andere organisaties allerlei activiteiten organiseren, zoals een nachtdierenexcursie en ster- renkijken. Volgens Van der Krogt en haar collega Melissa Ernst behoort de donkere nacht in Zeeland tot de 'oerwaarden'. „Naast schone lucht, helder water, gezond voedsel en stilte is duisternis iets waar mensen in toenemende mate belang aan hechten." Ter voorbereiding op het project 'In het donker zie je meer' heb ben de ZMF-medewerkers een rondje gemaakt door nachtelijk Zeeland. Vastgesteld is dat voor al gevel-, sportveld- en reclame verlichting veel beter toegepast kan worden, zodat er minder sto rende effecten voor de omgevitig optreden. Dat geldt ook voor be drijven. Bijvoorbeeld bij autoter- minal Cobelfret in Vlissin- gen-Oost is de verlichting goed doordacht aangebracht. Welzijn Donkerte is niet alleen van be lang voor het 'zich welbevinden' van de mens. Ook voor dieren;is het noodzakelijk dat het ;'s nachts donker is. Dat blijkt on der meer in de nabijheid van glastuinbouwcomplexen die bij zondere verlichting (assimilatie belichting) toepassen. Volgens ecoloog Henk Baptist heeft het ontbreken van donker te gevolgen voor het welzijn en de gezondheid van mens en dier. Het werkt mede in op de biologi sche klok. het afweersysteem en de hormoonhuishouding. De provincie werkt aan het eer ste Omgevingsplan Zeeland. De ZMF vindt dat hierin maatrege len moeten worden opgenomen om 'de unieke Zeeuwse duister nis' veilig te stellen. Vanaf 1 de cember is op de website www.in- hetdonkerziejemeer.nl informa tie over het duisternis-project, de schoonheid van de nacht en lichtvervuiling, te vinden. (Advertentie) Jan van Puyvelde, Aline van Rijswijk en Franklin de Maat (vlnr) hebben in Sint Jansteen Stichting Child Rescue opgericht, die zich inzet voor vermiste en misbruikte kinderen. foto Camile Schelstraete Arbeidsrecht - Ondernemingsrecht - Bouwrecht Claushof 4 Terneuzen T: 0115 610799 I: www.scotadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 183