Earner berust toch in ichrappen korvetten Samen meer dan de som der delen 'ZC Nieuwe overlegraad motor voor aanpak zieke delta wateren 17 [amp bereid tot studie naar patrouilleschepen Tienduizenden euro's verduisterd bij Emergis DO euro boete nor slaan m vriendin i6?ejv1#Uar.m Ihalotra vindt toren in Cadzand-Bad passen Veiligheidsplan kerncentrales Doel Honden op strand van Knokke Officier verwijt rechters slapte Man aangehouden na mishandeling zaterdag 27 november 2004 irHarmen van der Werf JJ HAAG - Minister Kamp Defensie is bereid een plan- die uit te voeren naar de aan- af van patrouilleschepen kustwachttaken van de Ko- iklijke Marine. deze toezegging kwam mp in de nacht van donder- op vrijdag de Tweede Ka- enigszins tegemoet tijdens behandeling van zijn begro- voorstel voor de planstudie van de hand van CDA-Ka- rhd R. Kortenhorst. diende daartoe een motie in mede was ondertekend door LPF en SGP en die door de uster werd overgenomen. ip verzette zich eerder fel te- de vervanging van twee fregatten door vier korvet waarvoor Kortenhorst en •hem een ruime Kamermeer- rbeid eerder hadden gepleit, zou volgens Kamp veel te irzijn. motie van Kortenhorst bood minister van Defensie de s het Kamerdebat zonder erscheuren te doorstaan. En Nederlandse marinescheeps- met de Koninklijke Schei- Groep (KSG) in Vlissingen idt uitzicht op een nieuw- iworder, niet voor korvetten, voor kleinere patrouille- bepen. ostenneutraal schepen moeten 'kostenneu- al' aangeschaft kunnen wor- staat in de CDA-motie. Of- de operatie mag Defensie ttop meer kosten jagen. Voor imp was dat een extra reden motie over te nemen, al hield nadrukkelijk een slag om de Als de planstudie volgend klaar is, wil hij alle voors tegens van de aanschaf van trouilleschepen afwegen te- andere plannen van Defen- IDELBURG - De Middel- gse politierechter B. Doore- ird Boekhout heeft gisteren 34-jarige inwoner van Sluis- voor mishandeling van zijn ffldin conform de eis veroor- id tot 300 euro boete en twee inden voorwaardelijke ge- genisstraf. handen van de man zaten pl los. Dat leidde 21 augus- in Sluiskil tot een uitbars- waarbij het slachtoffer op sat werd geslagen en ge- opt. Zelf verklaarde hij haar en een auto te hebben ge- K'd. Zijn relatie met de uw, met wie hij zes jaar sa- iwoonde, stond voortdurend er spanning. De Sluiskillen- heeft zich, mede door zijn gsgebruik, vaker niet kun- beheersen en zijn partner re- Imatig mishandeld. Officier Justitie J. Bijvoet merkte op de drie kinderen de dupe vrouw, die in een eerdere re- i ook is mishandeld, vlucht- met haar kinderen naar een anghuis. Volgens hem is de itie enigszins hersteld. „In de ikeinden is ze bij mij." sie. WD-Kamerlid J. van Baai en deed in zijn eentje nog een po ging de order voor korvetten, waarvoor de marinescheeps- bouw zo sterk heeft gelobbyd, boven water te houden. Hij diende een motie in om de fi nanciële consequenties van de vervanging van twee M-fregat- ten door vier korvetten te laten doorrekenen door de Algemene Rekenkamer. Kamp wees het voorstel van de VVD'er resoluut van de hand, omdat volgens hem zonneklaar is dat de gevol gen voor Defensie financieel on gunstig zijn. Hij zag het nut van een onafhan kelijke studie door de Algemene Rekenkamer dan ook niet in. Van Baaien hield toch vast aan zijn motie die waarschijnlijk volgende week in stemming komt. De kans dat die een Kamermeer derheid haalt, lijkt nihil, omdat het CDA met het voorstel voor een planstudie naar patrouille schepen heeft gekozen voor een politiek haalbare tussenoplos sing, pagina 4 commentaar door Claudia Sondervan KLOETINGE - Emergis in Kloe- tinge heeft enkele tienduizen den euro's schade geleden door verduistering door drie leiding gevenden van de facilitaire dienst. Het centrum voor gees telijke gezondheidszorg heeft bij de politie aangifte gedaan te gen de drie mannen. De verdach ten zijn ontslagen. De diefstallen, onder meer van goederen voor eigen gebruik, vonden plaats over een reeks van jaren. Hoffmann bedrijfsre cherche, door Emergis ingescha keld nadat de diefstallen aan het licht kwamen, kon niet meer achterhalen voor hoeveel geld er precies is gestolen. Volgens woordvoerder M. Stijnman van Emergis is uit het onderzoek niet gebleken dat er meer men sen of afdelingen bij de diefstal len waren betrokken. Eind oktober werden het hoofd van de facilitaire dienst en het hoofd van het magazijn op non- actief gesteld toen er onregelma tigheden bleken bij controles. Begin november volgde dezelfde maatregel tegen een derde mede werker van de facilitaire dienst. Emergis meldt de interne contro le te hebben aangescherpt. Een 'mix van vertrouwen en waak zaamheid blijft de basis van de werkverhoudingen' heeft de in stelling aan haar werknemers la ten weten. Erica Terpstra wordt verwelkomd door leerlingen van het ROC. foto Willem Mieras Erica Terpstra opent nieuw gebouw ROC Zeeland in Goes door Rolf Bosboom GOES - Met abseilers, muziek, film. dans. debatten en veel mooie woorden is gistermiddag het nieuwe gebouw van ROC Zeeland in Goes officieel inge wijd. De eigenlijke openingshan deling werd verricht door Erica Terpstra, voorzitter van de na tionale sportkoepel NOCNSF. Het enorme complex aan de Bessestraat bundelt de diverse locaties die het regionaal oplei dingencentrum verspreid over Goes had. Er zijn vier afdelingen ('clus ters') in ondergebracht: zorg, welzijn, educatie en de nevenves tiging van sportopleiding Cios, die Sportpunt Zeeland als hoofd locatie heeft. Het pand telt 83 lesruimtes en de bouw, die veer tien maanden in beslag nam, heeft bijna twintig miljoen euro gekost. „Een schitterend gebouw", was het oordeel van Terpstra. „Het is fantastisch dat zo veel clus ters bij elkaar zitten. Zo ont staat een ontmoetingsruimte voor 3200 deelnemers en mede werkers. Dat betekent een verrij king van de afzonderlijke clus ters. Samen zijn ze meer dan de som der delen." De vroegere WD-politica kreeg de symbolische sleutel van het gebouw overhandigd door drie leerlingen van het Cios, die van het dak van het gebouw abseil- den en het logo op de gevel ont hulden. Terpstra gaf de sleutel door aan T. Verhage, lid van het college van bestuur van ROC Zeeland. Daarna volgde een programma met dans en muziek. Opvallend was vooral de muziekkeuze van de leerlingen: 'The Wall' van Pink Floyd, met de tekst 'We don't need no education' ('Wij hebben geen onderwijs nodig'). De genodigden voor de opening namen ook deel aan een mi ni-symposium, waarbij in groe pen over verschillende thema's werd gediscussieerd. Een opval lende bijdrage leverde gastspre ker F. Bordui, voorzitter van Fluenz, de stichting die pro beert te komen tot betere afstem ming tussen opleiding en prak tijk in de zorgsector. Bordui constateerde dat aan bei de kanten de houding sterk kan worden verbeterd. „Directeuren van zorginstellingen tonen over het algemeen weinig belangstel ling voor het onderwijs. Ze den ken vooral over de korte ter mijn, worden gedreven door overheidsregels en de begroting van volgend jaar, in plaats van een echte visie te hebben." Ook de begeleiding van sta- F Jan Jansen tijd. Ook in Cadzand zie ik er geen grote bezwaren tegen. Ik had zelf ook al een paar markan te punten aangegeven, daar kun je iets doen." Bhalotra kan de economische ar gumenten van gemeente en pro jectontwikkelaar - zonder hoog bouw is de broodnodige vernieu wing van de badplaats niet te be talen - goed plaatsen. „Maar dat mag natuurlijk niet de kwaliteit onder druk zetten. Die moet tijdloos zijn. Neem die appartementen die er nu al staan. Die zijn gewoon lelijk, die zien er niet uit. Zo moet het dus niet." De stedebouwkundige is, sinds hij de toekomstvisie voor de bad plaats maakte, niet meer betrok ken bij de planontwikkeling. Nu hem een mening wordt ge vraagd over de hoogbouw, komt het plaatje helemaal terug. „Wat heb je daar een schitte rend uitzicht. Stel je voor dat je boven in die toren in het restau rant zit. Geweldig." 1RDAM - Er is geen en- bezwaar tegen een hoge to- in Cadzand-Bad. „Als het een architectonische uit veter is", zegt de Rotterdam- Wchitect en stedebouwkundi- fAshok Bhalotra over het plan N een projectontwikkelaar •veertig tot zestig meter hoge "en te bouwen in de bad- Prts. ?erzoek van de gemeente zet- Ihalotra zo'n vier jaar gele een toekomstschets van Cad i-Bad op papier. Nergens 'kte hij de nieuwbouw daar- 'oger dan 32 meter. „Ik heb F1 nog gezegd: als je iets tois neerzet bij het haventje, ygdat best tachtig meter hoog I. maar ja, het kon niet." Wgbouw biedt volgens hem w mogelijkheden dan laag- F/Jtv. „Ik ben nooit bang om de Jtogte in te gaan. The sky is not «limit, the earth is, zeg ik al- DOEL - Een actieplan moet de veiligheid van de vier kern centrales in Doel verbeteren. De maatregelen in het pldn worden uiterlijk op 1 januari van kracht. Dat heeft de fe derale minister van Binnenlandse Zaken P. Dewael geant woord op vragen van volksvertegenwoordiger I. Meeus. Zij baseerde haar vragen naar aanleiding van een vertrou welijk rapport van het adviesbureau AIB Vinqotte Nucle aire dat onlangs uitlekte. De studie werd uitgevoerd in op dracht van Electrabel en het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle (FANC) en wees uit dat de veiligheid van de Belgische kerncentrales in Doel en Tihange struc tureel tekortschiet. Uit veiligheidsoverwegingen zegt De wael niet om welke tekortkomingen het gaat. KNOKKE-HEIST - Burgemeester L. Lippens van Knok- ke-Heist wil honden en hun baasjes meer ruimte geven op het strand. „Er is nog nooit iemand gestorven van een hon dendrol", zegt Lippens. Honden zijn nu verboden op het strand van Knokke-Heist in de periode van de paasvakan tie tot half september. Alleen in het gebied tussen Surfers Paradise en de Nederlandse grens gelden geen beperkin gen. Volgens de burgemeester bezit een vierde van de bevol king een hond en dit speelt op toeristisch vlak een belang rijke rol. Lippens wil dat de periode waarin honden wor den geweerd beperkt wordt tot het hoogseizoen, van 15 juni tot 31 augustus. Het nieuwe reglement wordt volgen de zomer ingevoerd. Het gaat om een proef. De controles zullen wel strenger worden. De baasjes zijn verplicht de uitwerpselen te verwijderen. MIDDELBURG - De Middelburgse rechters zijn volgens officier van justitie J. Bijvoet in eerdere strafzaken tegen een 26-jarige Temeuzenaar te slap opgetreden. „Ze heb ben u met zijden handschoenen aangepakt, anders komt u niet drie keer met een werkstraf weg", sprak de officier uit het arrondissement Breda gisteren in Middelburg. De Terneuzenaar had zich in mei en juni in schuldig gemaakt aan de mishandeling van zijn ex, het vernielen van de ruit van haar woning, de diefstal van een thermoskan en het beledigen van wijkagenten. Het strafblad van verdachte was voor de officier al voldoende om drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, te ei sen. Daarnaast vorderde hij de vier weken gevangenisstraf, waarvan verdachte nog zijn proeftijd zat. Maar opnieuw werd de verdachte de gang naar de gevangenis bespaard. Politierechter B. Doorewaard Boekhout zei het doodzon de te vinden dat verdachte voor minder ernstige feiten de gevangenis in moest. Voor de vierde keer in successie werd hij veroordeeld tot een taakstraf: 88 uur werkstraf plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. VLISSINGEN - De politie heeft een 39-jarige Vlissinger gistermiddag aangehouden in de Dreesstraat in zijn woon plaats. Hij wordt ervan verdacht eerder die middag, in de Bloemenlaan, een 35-jarige Vlissingse vrouw te hebben mishandeld. Hij zou volgens de politie de vrouw een vuist slag in haar gezicht hebben gegeven. giairs in de instellingen kan vaak beter. Aan de andere kant signaleerde Bordui ook dat veel docenten ver van de praktijk vandaan staan. „Docenten zijn vaak erg gebonden aan de scho len. We zouden ze vaker en na drukkelijker op de werkvloer moeten zien." Het ROC houdt vandaag open huis. Nieuwsgierigen kunnen tussen 10.30 en 14.00 uur te recht. Er is kinderopvang aan wezig en voor de jeugd wordt een speurtocht door het com plex gehouden. COR DE JONGE door Rinus Antonisse WILLEMSTAD - De Deltaraad moet het gezicht en de motor van de zuidwestelijke delta wor den. Met deze woorden instal leerde de Zeeuwse gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en wa ter) gisteren in Willemstad een nieuw, inter-provinciaal overleg orgaan. De raad moet de uitvoe ring van de toekomstvisie voor de deltawateren krachtig bevor deren. Kramer wees erop dat op een breed front al ontwikkelingen aan de gang zijn. Het komt erop aan daarin vaart te houden. Dat kan onder meer door te zorgen voor goede samenwerking tussen alle partijen die zich met de deltawateren bemoeien, al dus de gedeputeerde, die de eerste voorzitter van de Delta- raad wordt. Hulpmiddelen zijn nieuwsbrieven en andere publi caties, een website en het hou den van bijeenkomsten om men sen te inspireren. Als onderwerpen waar de Delta- raad zich komende jaren in het bijzonder op zal richten, noem de Kramer: verzilting van het Haringvliet door het op een kier zetten van de spuisluizen; oplossen van de blauwalgen- problemen in Volkerak-Zoom- meer, in combinatie met ge bruik van de randmeren als ber- gmgsgebied voor rivierwater; aanpak van de zoetwatervoor ziening voor de landbouw, zon der dat de terugkeer van de ge tij-invloed in de deltawateren hierdoor belemmerd wordt; onderzoeken hoeveel rivierwa ter de delta nodig heeft voor een gezond ecosysteem en ervoor zorgen dat dit landlijk wordt vastgelegd. De gedeputeerde achtte het van belang dat er niet alleen geke ken wordt naar de kosten die het gezondmaken van de zieke wateren met zich mee brengt. Hij vond dat de Deltaraad ook een discussie op gang moet bren gen over de baten die herstel van de getijbeweging oplevert. Een dergelijke discussie kan lei den tot nieuwe en creatieve ini tiatieven van overheid en parti culieren, meende Kramer. Hij herinnerde aan het beginsel groen voor rood, dat wil zeggen: bij bouwimtiatieven (rood) moet gezorgd worden voor uit breiding van natuur en land schap (groen). Kramer hoopte dat er ook sprake zal zijn van blauw voor rood. Rood staat daarbij voor economische func ties als wonen, visserij, scheep vaart, recreatie en ook veilig heid. De gedeputeerde merkte op dat herstel van eb en vloed geweldige voordelen heeft voor de visserij, die dan best euro's mag investeren in blauwe voor zieningen. De natuurbeschermingsorgani saties roepen de Deltaraad een warm welkom toe. Ook zij heb ben er weer een nieuwe overleg- club bij: ze krijgen zitting in een adviesgroep, die samen met een ambtelijke werkgroep de Delta raad gevraagd en ongevraagd van adviezen moet voorzien. Ze maken in een verklaring zelfs ge wag van een historische gebeur tenis. Wensenlijst Ook de wensenlijst van de na tuurbescherming bevat terug keer van beperkt getij in het Ha ringvliet en drastische verbete ring van de waterkwaliteit (aan pak blauwalgen) in de randme ren. De 'groen-blauwe voorvech ters' gaan een stap verder: ze vinden dat in het Scheldebek- ken binnendijkse gebieden weer onder getij-invloed moeten ko men (ontpoldering) De zoetwatervoorziening kan worden aangepakt door gerich te maatregelen in Brabant. Ook dringen ze aan op het snel instel len van een vast peil op het Veer- se Meer. In de Deltaraad zitten vertegen woordigers van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, alsmede ambte naren van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit. De officiële installatie werd be zegeld met het ondertekenen van een deltamemoranden, dat de werkzaamheden van de raad regelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 177