>zc Gemeente wil snel aanleg rondweg P: Bestaande lichtheid van het harmonium Ellemeet ijvert voor afremmen te snel verkeer ZC In ruil voor een aansteker wordt de boete vergeten (15 innenkort gesprek met provincie Zeeland over plannen bij Scharendijke leger huiselijk tweld beboet «positie in xcursieschuur ïesterschouwen Nieuwbouw verzorgingshuis Nieuwe fiets wekt argwaan Drankrijder veroorzaakt botsing Gewelddadige drinker voor rechter Kerstmarkten in Noordgouwe en Zonnemaire zaterdag 27 november 2004 ar Piet Kleemans ERIKZEE - De gemeente iouwen-Duiveland wil snel idelijkheid over de recreatie- declweg. Wethouder W. Ren- igaat half december om de ta- zitten met gedeputeerde Poppelaars om te praten over voortgang van het project. recreatie ver deel weg, en dan (name het onderdeel rond- g Scharendijke, blijft de ge- ederen bezig houden op louwen-Duiveland. Toen vo- e maand bleek dat de rond- gniet meer op het Meerjaren- igramma Investeringen aan ïuwse wegen - kortweg MIZ - jkte, maar was 'verhuisd' ir de zogeheten groslijst, rd vanuit de Schouwse po- ek verontwaardigd gerea- ird. Met voorvechter van het ste uur van de rondweg D-raadslid H. Coomans voor- jmans kreeg in zijn protest te- ihet op de lange baan schui- i van de rondweg - want zo rd de plaatsing op de gros- t geïnterpreteerd - al snel DDELBUKG - De Middel- rgse politierechter B. Doore- ard Boekhout heeft gisteren i 36-jarige man uit Tholen »r huiselijk geweld 400 euro tic en een maand voorwaarde- ie gevangenisstraf opgelegd. Tholenaar moest zich verant- orden voor mishandelingen 6 april en 4 juli. Zijn vrien- i had de aangifte van de mis- adeling op 6 april willen in- kken. Ze was vergevingsge- d, omdat haar vriend beter- lap had beloofd. Begin juli ig het echter weer fout. Dat 1de tot een definitieve breuk. Or officier van Justitie J. Bij- it was het bewijs overtui- id. Hij eiste zestig uur werk- afen een maand voorwaarde- [e gevangenisstraf. 1STERSCHOUWEN - Aim- rfotografe Hannie Joziasse Vlissingen exposeert deze we- ihaar werk in de Excursie- luur van Staatsbosbeheer in Boswachterij Westerschou- D. [tentoonstelling bestaat uit fo- i van paddestoelen en vlin- b Het werk is tot en met 9 ja- ari te bezichtigen. Excursieschuur van Staats- sbeheer is elke zaterdagmid- 5 en zondagmiddag geopend a 13.30 uur tot 16.30 uur. flens de kerstvakantie is de cursieschuur in Westerschou- n dagelijks geopend, ook op beide kerstdagen en op 'aarsdag. Bezorgklachten: D800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; laterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE fel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans Wi Pankow tsme Soesman Helita Lanting BUdy Boogert (sport) centrale redactie ationspark 28 postbus 31 WO AA goes tel; 10113)315500 (0113)315669 t-mail: redactie i@ pzc.nl internet fww.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl steun van ander partijen. Het geen uiteindelijk uitmondde in een door WD, PvdA, Partij voor Zeeland en SGP in Provin ciale Staten ingediende motie. In die motie, waarin aangedron gen wordt op aanleg van fase II en ÏÏI (rondweg) van de recrea- tieverdeelweg nog in deze sta ten- periode, is aangenomen. Poppelaars beloofde enkele we ken geleden in reactie op de mo tie dat hij zijn best zal doen om fase II en aansluitend fase III van de recreatieverdeelweg in 2007, met een mogelijk uitloop naar 2008, uitgevoerd te krij gen. Gesprek Tijdens de vergadering van de gemeenteraad deze week wilde de Schouwen-Duivelandse poli tiek weten hoe de vlag er nu bij- hangt. Wethouder Renden heeft zoals reeds aangestipt binnen kort een gesprek met gedepu teerde Poppelaars over de re creatieverdeelweg, inclusief de rondweg die Scharendijke moet gaan verlossen van overmatig re- creatieverkeer. Op de agenda staat onder meer de nog te ver richten tracéstudie voor de rond weg. Renden: „De provincie heeft ons gevraagd die quick-scan voor onze rekening te nemen. Dat willen wij als ge meente wel, maar er moet bij voorbeeld ook als het gaat om bestemmingsplannen nog een ander te gebeuren. Het gesprek met de provincie moet duidelijk maken wat er precies moet ge beuren en wat wiens verant woordelijkheid is." WD-ge- meenteraadslid Coomans is vast van plan de vinger nauwgezet aan de pols te houden, maar geeft ook aan wel enig vertrou wen te hebben in een goede af loop. „De motie heeft brede steun ge kregen en ik denk dat we als po litiek nu ook de druk op de ketel moeten houden. De motie is be hoorlijk dwingend." In praktische zin acht Coomans aanleg van de tweede fase van de recreatieverdeelweg - het ge deelte van Renesse naar de Dam- menweg (N57) - en aansluitend de derde fase - rondweg Scha rendijke - rond 2007 haalbaar. „Er moet inderdaad nog aardig wat gebeuren, maar tijdens de uitvoering van fase II kan de ge meente aan de slag met de tracé studie voor de rondweg Scharen dijke. Ik denk dat 2006 niet haal baar is, maar aanleg in 2007 van de het stuk van Renesse naar de Dammenweg en aansluitend de rondweg Scharendijke moet kunnen. Willie den Hollander bespeelt het harmonium tijdens de repetitie met het Trio Helikon met (vlnr) Elly Kopmels, Petra Flipse en Greetje Buytendijk. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie harmonium zegt, denkt automatisch aan het piepende ge luid van het oppompen van lucht en aan het zingen van zware psalmen en liederen van Johannes de Heer. Er zal geen enkele associatie met het begrip 'lichtheid' boven drijven. Een harmo nium doet denken aan plechtige en voor al zware traagheid. „Niet geheel te recht", vindt musica en dirigente Willie den Hollander uit Burgh-Haamstede. Zij weet inmiddels dat een harmonium ook heel elegant kan klinken en een prachtige samenklank specifiek met strijkers kan bieden. Dat gaat ze bewijzen ook. En ze doet dat vanmiddag tijdens het jaarconcert met het Zierikzees koor Cantare, waar van zij dirigente is. Aan dit jaarconcert, dat om 16.00 uur begint in de rk Willi- brorduskerk in Zierikzee, leveren ook het strijkerstrio Helicon uit Walcheren, een zangsoliste, de mezzosopraan Lucie Hillen uit Breda, en organist Wim Boer uit Haamstede een belangrijk aandeel. Den Hollander beschouwt het als een artistieke uitdaging het publiek te ver rassen met de lichte klanken uit het har monium. Het instrument dat zij be speelt, roept nostalgische beelden op van een huiskamer van weleer met een kroostrijk gezin, rondom het instru ment gegroepeerd, met moeder achter de toetsen. Den Hollander kent het uit eigen herinnering. „In de eerste zeven jaren van mijn muzikale leven heb ik er zelf les op gehad", memoreert ze. Ook haar waren alleen die trage, zware klan ken bijgebleven. Tot zij vorig jaar tij dens een huwelijksinzegening in Dreischor plotseling ook de bestaande lichtheid van dit instrument kon erva ren dankzij een compositie van A. Dvo rak. Die ervaring wilde ze met anderen delen en de keuze van een programma voor het jaarconcert van het koor Cant are was toen snel gemaakt. „Ik heb een hele zoektocht moeten on dernemen om aan een echt oud harmo nium te komen. Dat is uiteindelijk ge lukt dankzij de bereidwillige medewer king van een familie in Nieuwerkerk", vertelt Den Hollander. Het bijzondere instrument is met grote omzichtigheid ten behoeve van het con cert naar de katholieke kerk in Zierik zee overgebracht. Gisterochtend heeft Den Hollander uit gebreid gerepeteerd met de musici van het Trio Helikon: Elly Kopmels (viool). Petra Flipse (altviool) en Greetje Buy tendijk (cello). Het bespelen van het har monium gaat haar gemakkelijk af. „Als je dat in je jeugd zo lang hebt gedaan als ik, verleer je dat nooit. Dat is net als fietsen", zegt de dirigente. Voor orga nist Wim Boer ligt dat iets anders. Hij is vooral orgel en piano gewend en moet er nog goed bij nadenken dat hij met de voeten voortdurend lucht moet blijven pompen ook op de momenten dat hij met zijn handen even niks doet. Den Hollander heeft er alle vertrouwen in dat het een bijzonder concert wordt. Ze is trots op Cantare. „Het koor telt nu 45 leden en het verjongt zich zelfs in deze tijd van vergrijzing. Het is echt verras send dat er met regelmaat vrij jonge le den bijkomen." Ook over de samenstel ling van het koor is zij zeer te spreken. „Drie bassen is wat weinig. Daar zou ik er wel een paar meer van willen, maar alle overige partijen zijn prima bezet", aldus de dirigente. Cantare opent het optreden met Kyrie uit de Grosse Messe van Mozart. Daar na volgen nog enkele religieuze koor werken van deze maestro. Ook staan er zes Nocturnes van de Italiaanse dichter en liberettist Pietro Metastasio op het programma. Strijktrio en harmonium manifesteren zich onder meer met vijf Bagatellen van Dvorak. En van diezelf de componist zingt gastsoliste Lucie Hil len Biblische Lieder. „Het is een duur concert met vijf solisten, maar dan heb je ook wat", zegt Den Hollander. door Ali Pankow ELLEMEET - Op de Kuijerdam- seweg in Ellemeet koint vier keer per uur de lijndienst van streekvervoerder Connexxion langs. Elke vijf minuten voor en over het halve en het hele uur rijdt er een bus over deze weg. Dat zijn 508 bussen per week en 26.000 stuks op jaarbasis. De inwoners van Ellemeet vin den dat wat veel, zo blijkt uit de uitslag van een enquête onder de bevolking van deze kleine kern „Het staat ook wat haaks op de berichten over bezuinigin gen op het openbaar vervoer en het verdwijnen van lijndiensten elders", erkent bewoner A. Kot. Volgens hem gaat het ook niet zo zeer om het aantal bussen, maar wel over de hoge snelheid waarmee ze de Kuijerdamseweg nemen. Kot heeft zitting in een onder de paraplu van de dorpsraad inge stelde werkgroep die als taak heeft de verkeersoverlast in beeld te brengen. De dorpsraad voert al geruime tijd strijd voor een verkeersveiliger Kuijerdam seweg. Overleg met gemeente en politie heeft tot nu wel begrip, maar geen concrete maatregelen opgeleverd. Voor de dorpsraad houdt het daar echter niet mee op. Met het instellen van een werkgroep die zich specifiek met dit probleem bezighoudt, hoopt de raad in overleg met be trokken instanties uiteindelijk toch tot een oplossing te komen. Zandtractoren „We willen als werkgroep ge meente en politie overtuigen van de ernst van de situatie", zegt Kot. De vele bussen van Connexxion die hier te hard rij den, is volgens hem nog maar een deel van de overlast, ,,'s Zo mers komen daar de transfe riumbussen nog bij, en verder rijden hier veel vrachtwagens én zandtractoren. Die tractoren zijn een gevolg van de overslag die in het haventje bij de Greve- lingen plaatsvindt", zegt Kot. In Ellemeet rijdt ruim vijfhonderd keer per week de lijndienst van Connexxion over de Kuijerdamse weg. foto Marijke Folkertsma De werkgroep heeft de talrijke verkeersbewegingen en vooral de snelheid op de Kuijerdamse weg in beeld gebracht met een film. Daarvan zijn een aantal dvd-kopieën gemaakt om uit te reiken aan de verkeersambtena- ren en aan wethouder W. Ren den van Verkeer. Verder heeft de werkgroep een boekwerk sa mengesteld met foto's en regis traties. Inwoner H. van Oost, eveneens lid van de werkgroep, geeft dinsdagavond 30 novem ber een presentatie van dit mate riaal in het dorpshuis in Elle meet. „Ons doel is dat er op kor te termijn goede maatregelen worden genomen om de voorge schreven snelheid van 30 kilome ter per uur af te dwingen", zegt Kot. De maatregelen die de ge meente tot nu toe heeft getrof fen, blijken in de praktijk niet te voldoen. Volgens Kot hebben de bewoners in de gemeente Sluis dezelfde ervaringen. „Ook daar werd zo'n bult met losse stenen aangelegd om verkeer af te remmen. Dat werkt niet. De chauffeurs van bussen en vracht wagens geven extra gas, scheu- TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van de ge meente Temeuzen willen de procedure in gang zetten voor de nieuwbouw van verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag. In een voorstel vraagt het college de gemeente raad in te stemmen met het nemen van een voorberei- dingsbesluit. Dat is nodig om het bestemmingsplan aan te passen aan de nieuwbouwplannen. De nieuwe Molenhof gaat bestaan uit een tehuis met zestig verzorgingsapparte menten en een welzijnsgebouw. Daarbij komen veertig aanleunappartementen, twaalf geschakelde woningen, acht patiowoningen, tien twee-onder-een-kapwoningen en vijf vrijstaande woningen, allemaal bestemd voor oude ren. Het nieuwbouwplan is een project van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening Zeeland en de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging. Het voorstel van het college komt woensdag 1 december aan de orde in de commissie Omgeving. TERNEUZEN - De politie heeft donderdagmiddag twee jongens van vijftien en zestien jaar aangehouden op ver denking van diefstal van een fiets. Aan het eind van de middag kwam de zestienjarige jongen een fietsenzaak in Terneuzen binnen met een nagenoeg nieuwe herenfiets. Hij wilde graag een kopie van de aankoopnota omdat de ze zou zijn kwijtgeraakt. Even later kwam ook zijn vijf tienjarige vriend de zaak binnen. Uit navraag bleek dpt de fiets op 24 november was gestolen in Temeuzen. De po litie werd gebeld en beide jongens werden door het perso neel in de winkel gehouden. In afwachting de politie werd het personeel door de jongens verbaal bedreigd. Bei de jongens zijn door de politie overgebracht naar het bu reau waar ze werden in verzekering zijn gesteld voor ver- der onderzoek. KRABBENDIJKE - Een 22-jarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal is gisteravond rond acht uur in bot sing gekomen met een 41-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. Het ongeval vond plaats op de Oostweg in Krabbendijke. De politie liet de 22-jarige een blaastest doen, daaruit bleek dat hij ruim tweemaal had gedronken als is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. De 41-jarige automobilist was de Oostweg opgere den toen hij in de linkerflank werd aangereden door de auto waar de 22-jarige in reed. Beide auto's raakten be schadigd en zijn weggesleept. Er vielen geen gewonden. MIDDELBURG - Als hij gedronken heeft, is de 27-jarige inwoner van Noordgouwe een vervelend mannetje. Dat heeft zijn vriendin meermalen aan den lijve ondervonden. Daar moest de verdachte zich gisteren in Middelburg voor verantwoorden. Politierechter B. Doorewaard Boek hout vond zestig uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf passend voor het toetakelen en het bedreigen van zijn vriendin. De man had het slacht offer met de dood bedreigd. Volgens zijn raadsman H. Goedegebure had zijn cliënt door alcoholgebruik regel matig ruzie met zijn vriendin, maar hij wees op een posi tieve kentering. De verdachte vertelde hulp te hebben ge zocht bij het ZCAD. toch een Opel Kadett uit 1984 Zand kloppen uit het luchtfil- ter. En kijken of het knak worsten-blikje de uitlaat nog al tijd in het gareel houdt. Heel misschien hebben we zelfs tijd om de omgeving te verkennen." Want tot nu toe waren zij het vooral, die werden bekeken. „Overal staan mensen langs de kant te zwaaien," vertelt de Vlis- singer. Het is dan ook een be hoorlijke cultuurshock als je in eens een kolonne van vijf auto's vol Europeanen aan je dorp voorbij ziet stuiven. Ze genieten van de aandacht. „En van het uitzicht. Wat is het hier werelds mooi!Middelhoek schreeuwt het bijna uit. „Via on ze alternatieve route reden we op 2100 meter hoogte dwars door bergketens met sneeuw. En overal fruitkramen. Wil je niks kopen, doe je het tenslotte toch. Mensen hangen zowat aan je. Maar nu gaan we de woestijn in. Op weg naar de oase." ren er overheen, en wij liggen te trillen in ons bed", vertelt Kot. Volgens een dorpsraadslid in Sluis zou de bevolking in Elle meet meer gediend zijn met as faltering, middenbermversprin ging en een flitsinstallatie met lasergun. Kot zegt bij voorbaat dat het ar gument van 'te duur' in dit ge val niet opgaat,omdat de dorps raad bereid is mee te betalen. De presentatie met de resulta ten van het onderzoek van de werkgroep begint dinsdagavond om 20.00 uur. Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Van daag de belevenissen van Michiel Middelhoek uit Vlissin gen en Joost Rijnberg uit Middel burg. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Even babbe len en dan een aansteker geven om een bekeuring voor te hard rijden te ontlopen. De Zeeuwse pioniers maken overal een sport van. Zelfs van smeergeld. Het is mooi weer in Marrakech. Gisterochtend reed Michiel Mid delhoek nog door de meest zui delijke Marokkaanse konings stad. Iets te hard, vandaar die bekeuring. Maar in Afrika lost men alles op in natura. „Zo zie je kilometers lang alleen zand en mistbanken, en ineens rijdt er een brommer tje op je af. Of je pillendoosjes wil hebben, in ruil voor je shirt. Tweehonderd dirham zeggen ze dan, iets van twintig euro. Heb je het mannetje lang genoeg af gehouden, loop je uiteindelijk nog met je doosje richting de au to. Maar wél voor een tiende van de originele prijs!" De volgende stop is Laayoune, over driehonderd kilometer. Dan is het ook tijd voor een rust dag. Maar ja, rusten? „We moe ten nog sleutelen aan onze auto, NOORDGOUWE - Kerstverlich ting, kerstmuziek, kaarten, kerststukjes en kerstkransen. In Zonnemaire en Noordgouwe is het zaterdag 11 december Kerst wat de klok slaat. In Noordgouwe wordt het dorps huis in kerstsfeer gebracht. Naast de reeds genoemde artike len worden ook schilderijen, aar dewerk, boeken, kerstbomen en nog veel meer verkocht. Met de kinderen en de kerstman op de foto behoort eveneens tot de mogelijkheden. De Noordgou we kerstmarkt is toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. In het dorpshuis van Zonnemai re gaat diezelfde dag de kerst markt om 12.00 uur van start. Ook hier een uitgebreid assorti ment kerstspulletjes, hier in combinatie met een workshop pergamano. De mensen van boerderij De Stelle komen jam maken. Een creatieve 'kerstman' maakt kari katuren en René Geelhoed zorgt voor de muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 175