Investering in veiliger wegennet 9 Hé verplegende Zin in een werkvakantie? Beeldengroep niet te begrijpen Kweker ziet jaren werk in rook opgaa Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! pzc Schap neemt maatregelen Inbreker betrapt ATAG veranda's Meer informatie? 0 de Zonnebloem Lees de PZCkrant voor Zeeland Vakanties [Reumafonds iiSiMhiiii 0900-821 24 11 garagedeuren dakkapellen Teba Nationaal door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE) investeert de komende twee jaar ruim 400.000 euro in veiligere wegen. Het hoopt zo het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. De maatregelen wor den genomen in het hele werkge bied van het waterschap. Tot 2Ö10 wil Zeeuwse Eilanden 1.250.000 euro investeren. WZE heeft een paar jaar gele den al de verkeersveiligheid on der de loep genomen. Op acht honderd kilometer waterschaps- weg is een snelheidslimiet van zestig kilometer per uur inge voerd, er werden verkeerspla teaus aangelegd op gevaarlijke kruispunten, er kwamen meer verkeersborden en betere belij ning en het schap plaatste op een aantal kruispunten op door gaande plattelandswegen voor rangsborden. Het uiteindelijke doel van alle maatregelen is minder gewon den en dodelijke slachtoffers.- Zeeuwse Eilanden beheert onge veer 2250 kilometer aan wegen. Gemiddeld genomen zijn er de laatste drie jaar vier dodelijke slachtoffers gevallen, veertig ge wonden die naar het ziekenhuis moesten en 62 lichtgewonden te betreuren geweest. De wegbe- heerders hebben met elkaar af gesproken dat het aantal slacht offers in 2010 gedaald moet zijn met dertig procent minder do den en een kwart minder zieken huisgewonden ten opzichte van het gemiddelde van 1997 tot en met 1999. Hoewel het waterschap al fors heeft geïnvesteerd in veiligheid, valt er volgens het dagelijks be stuur nog veel winst te behalen. Uit een analyse is gebleken dat er nog relatief veel eenzijdige on gevallen gebeuren op doorgaan de plattelands wegen, vooral in combinatie met een hoge snel heid en beplanting langs de weg. Opvallend is ook dat er in de middag, tussen 12 en 4 uur, veel ongelukken plaatsvinden, waar bij bromfietsers zijn betrokken. In de avonduren vallen op Noord-Beveland veel slachtof fers, doordat er met een borrel te veel op wordt gereden. Ook verongelukken er veel bromfiet sers op de Walcherse fietspaden. Die paden langs de doorgaande plattelandswegen op Walcheren zijn overwegend smal. Vooral als er bromfietsers en fietsers te gelijkertijd op mogen rijden, leidt dat tot ongevallen of onder linge irritatie. Komend jaar begint WZE met de uitvoering van de maatrege len. Door op meer waterschaps wegen een maximum in te stel len van zestig kilometer, kun nen de brommers in het vervolg op de rijbaan in plaats van op het fietspad. Verkeersplateaus komen er op het kruispunt Klaverweg-Noord Langeweg, de Lombokweg op Noord-Beveland, Jacob Cats- weg op Walcheren, Lange weg-Vrieses weg op Schou- wen-Duiveland en op Tholen op de Oudelandsedijk en de Roolandseweg. OOST-SOUBURG - Een Sou burger (19) is gisteravond op he terdaad betrapt bij een woning inbraak aan de Souburgse Maas- straat. De bewoner deed de ont dekking en belde de politie. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Iedereen die het kunstwerk mooi vindt, mag een kopje koffie bij me ko men drinken. Dat zegt Helena Vader, bewoonster van zorg centrum Scheldehof in Vlissin- gen. Ze is niet bang dat het storm loopt bij haar thuis. „Want ik heb nog niemand ge hoord die er ook maar iets leuks inzag", zegt ze. Een aantal bewoners van Scheldehof kijkt uit op het Stadhuisplein en de beelden groep van David Bade die vori ge week is geplaatst. Met enke le bewoners kwam ze op het idee om 'actie te gaan voeren'. Ze noemt het een actie met een knipoog. Op de ramen plakten ze de tekst: 'Het is een kunst om er naar te kijken'. Engel Elve medebewoonster kan evenmin genieten van de beelden. Over de man met de wereldbol 'de zapper', zegt ze: hij ligt op de bank, alsof hij dronken is. „En dan dat gele beeld", vindt Helena Vader, „dat ding heeft een grote gele onderbroek aan." Marie ('ik noem mijn achter naam niet, want niet heel VIis- singen hoeft te weten wat ik er van vind') is voorzichtiger. „Het ligt aan mij dat ik het niet mooi vind. Ik heb geen les in kunst gehad." Ze is 88 jaar en geboren en getogen in Vlis- singen. „Deze kunst is voor mij te hoog gegrepen. Daar ben ik te armoedig voor. Nogmaals, ik heb er niet voor doorge leerd." Kleutertjes Engel en Helena zijn het niet eens met die redenering. „Een hoop dingen begrijp ik toch wel", zegt Helena, „Maar de beelden kunnen zo gemaakt zijn door kleiende kleutertjes." Ze houdt wel van kunst, zegt ze. „Ik kan het metalen kunst werk tegenover het Woold- huis appreciëren en ook die mooie mannetjes, de een met een sigaret en de andere met een zeemanspet op de boule vard." Deze moderne kunst is aan hen niet besteed. Kunste naar Bade heeft zijn beelden- door Wendy van den Hurk KOUDEKERKE - De geur van verbrande bloemkratten en het doffe geluid van neerdalende re gendruppels op verkoolde golf platen. Het is een dag na de brand bij leliekwekerij M. De Looff aan de Ter Poorteweg in Koudekerke. Met zijn armen over elkaar kijkt Martin de Looff naar de uitge brande vrachtwagen. „Ik zou er juist mee naar Aalsmeer rijden. Elke nacht gingen we naar de veiling. Het ding is nog geen zes jaar oud. Pa had de zijkant nog ontworpen, het paradepaardje van Koudekerke noemden we het. Niks meer van over." Maar dat is nog niet het ergste. De kweker duwt het- rood-witte politielint opzij en loopt rich ting de kassen. Ónder zijn rubbe ren laarzen kraakt het glas. Tussen de stapel verkoolde golf platen is af en toe een bloembol te zien. Een nieuwe leliesoort, over een jaar oogstklaar. Het zou de doorbraak moeten wor den voor het familiebedrijf. „Honderdduizend bollen, mis schien wel meer, allemaal weg. Daar doen we tien jaar over, wil len we die soort terugkrijgen. Als dat al lukt." De Looff spreekt van miljoenen euro's schade. Zijn broer loopt met verzekeringsagenten door de ravage. De mannen van Del ta weten hun eigen weg te vin den. Iedereen draagt zwarte le ren mappen. „Als de stroo straks maar weer doet", De Looff hardop. Dan ki achterste kas nog worden; De zee aan snijbloemen sU bloot aan de vrieskou, mei slagen ramen en een kapot Van slapen is het nog niet men. „Bij de brand kun je maar hulpeloos langs de staan kijken hoe je bedri brandt. De vlammen sl twintig meter hoog de lu en je kunt niks doen. Onslf werk." En toen moest Martin De nog naar Aalsmeer. Een man hielp hem aan een vi wagen en chauffeur. Zelfi deed hij niet. „Halsoverko ik 's nachts nog veilini ven uitgeprint. Met de han ik ze toen nog ingevuld, i de originele al in de vrat gen lagen. Hopelijk staat vanavond een vervan vrachtwagen voor de den de zondag wacht Aal weer. Het bedrijf draait gi door." ,j De politie heeft haar teel onderzoek afgerond. Ko; ting is uitgesloten. Dat w Looff ze gelijk al te ver „Twee weken geleden is beerd buiten plastic krat de brand te steken. En eei dagen terug trof ik iemam het terrein aan, die hier d zoeken had. Dit vuur blijkj binnen te zijn geslagen, 0 stichting was het, ik weet! ker. Maar door wie?" Helena Vader (1) en Engel Elve bij de beeldengroep van David Bade. „Ik heb nog niemand gehoord die er ook maar iets leuks in zag." foto Ruben Oreel Martin de Looff bekijkt de schade na de brand, foto Lex de M( groep nog niet afgerond. Ook het grote gele beeld is nog niet klaar. Hij wil samen met Vlis- singers het project afronden. In zijn werkplaats is hij bezig met vier beelden, die de groep moeten vervolmaken. Hij wil workshops houden en de Vlis- singse bevolking bij het proces betrekken. „Ik geloof niet dat het nog goed komt", zegt Hele na. Verwarming Firmo Versteeg Oostpolderweg 16 - 4413 NN Krobbendijke Telefoon 0113 - 50 18 51 systeembouw hout - beton of combinatie Tel 0499-395312 373932 Fax: 393215 wall uonzei Vlissingen: 0118-413526 Oirschotseweg 120 5684 NL Best "De Zuidschor" WATERSPORT Tel,: 0113 - 582310 www.zuidschor.nl 8$ dubaRR^y -Jt SCHOONSCHIPDAGEN: 26, 27, 28 november Grote restantenopruiming zeil-/vrijetljdskleding Twee stuks 50% korting! Kom ook kijken naar onze nieuwe wintercollectiel - Maten 116 tot XXL - De glühwijn staat voor u klaarl Geopend van 09 00 uur tot 17 00 uur Volg de. borden 'Kovens Wolphaartsdijk"/"Veerse mee U nfte\sec*^cKen «aa\, v.-.w vjetatë va ^eyee\ .(tegel pets°°' ieW>«n no9 e oou pi SHOW»* itecies vjaat0' Wil jij de Zonnebloem helpen om 7.200 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van ruim 7.000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 65 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENIGING Postbus 2100. 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-rnail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl met het Reumafonds Het Reumafonds organiseert ai 45 jaar onbezorgde vakanties voor mensen met reuma. Ook heeft het Reumafonds een eigen vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. Bestel de vakantiegids 2003 en/of de brochure Groot Stokkert via onze afdeling reizen. T020 589 64 85 ma t/m vrij tussen 08.30 - f6.00 uur advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes De epilepsielijn is een samenwetkmgsntbond lussen hel Nationaal Epilepsie fonds en de pgtienlenritenlging Cpitepsie Veieniglng Nedeilond Nationaal Epilepsie Fonds $ÉVN zaterdag 27 november 2004 Proef Max Wavoloor koffie met je ogen dicht en geniet. Open je ogen je ziet een koffie die de kleine koffieboer een n biedt. Pos dan kun je er maximaal van genieten. WWW.MAXGENIETEN.Hl KOM NAAR ONZE SHOWROO Ruime keuze in zonwering, markiezen, rolluiken, raamdecoraties en garagedeure Kunststof kozijnen Snelle levering, vakkundige montage Romazo garantie AMBIANCE ZONWERING Livingstoneweg 8, Goes, tel.: (0113) 22 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 170