ollege wil meer braderiegeld PZC Gezin leeft in angst na brief van IND Oplossing voor overvolle bussen is niet eenvoudig Slager in race om titel beste worstenmaker kdernemersvereniging Tholen vindt voorstel belachelijk inaleplek voor leerleaders ekt verbazing oete voor lestoverschot Duitse zou het land uit moeten Drankrijder veroorzaakt botsing Boer riskeert stillegging bedrijf Westerscheldetunnel niet verkopen Luidruchtige man aangehouden Geldboete voor opslag van mest zaterdag Tl november 2004 b 15 irNoortje van Manen ST MAARTENSDIJK - Voor- ler A. Molenaar van de onder- gersvereniging Tholen vindt uJoyce Ernest IOSENDAAL - In de Verenig- Staten is het een felbegeerde (cheerleader. In Nederland jint het te komen. Daarom [ben een paar honderd mei- i onlangs auditie gedaan bij Amsterdamse American itballclub de Admirals. ineke Vroegop (21) uit Sint artensdijk, Marieke de Jongh )en Inge Zijlmans (31) uit jsendaal schopten het tot de ale Die wordt vandaag in geest gehouden, r de finale doen zestig meis- mee uit Nederland en onder er België en Polen. Veertig :hen kunnen in het Admi- ■aanmoedigingsteam van cho- grafe Ashley Orman komen, ar cheerleaders dansen op gg niveau. if is geen groentje in het ierleaderwereldje. Ze zit in laanmoedigingsteam van een ietbalclub in Bergen op om. Marieke heeft al eens eer- geprobeerd in het Amster- use top team te komen. In te- Istelling tot vele anderen jft Janneke geen danserva- g. „Ik heb een fulltime baan office-manager. Ik turn al ajaar. Ik zag cheerleaders op mdacht: laat ik dat eens pro- itn. Tot mijn verbazing zit ik linde finale." jdens de finale dansen de meis ivoor drieduizend mensen. De e beste cheerleaders krijgen ialve een plaats in het team ijaarcontract bij een casting- teau. De topcheerleader ver- ïteen trip naar de VS, waar [professionele cheerleaderop- Ing wacht. DDELBURG - De economi- politierechter G. van Un- heeft gisteren een 41-jarige van Stavenisse voor itoverschot in 2002 en 2003 iwrdeeld tot 4000 euro boete, irvan de helft voorwaarde- iveeboer heeft in die jaren te mest geproduceerd. Dat officier van justitie ïroen de man kwalijk. „De productie moet worden tgesteld naar het aantal die- Gezien de oppervlakte land- 'grond is er te veel fosfaat Stoduceerd. Aan de vervui- 5 moeten grenzen gesteld wor- De officier eiste 4000 euro ie. De politierechter legde de van de boete voorwaarde- op, omdat hij niet uitging opzet. Bezorgklachten: 1-0231231 opmaandag t/m vrijdag ledurende de openingstij- kn;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE 8EVELANDEIM/THOLEN Stationspark 28 ?ostbus31 *460 AA GOES lel: 0113-315670 lax: 0113-315669 vmail: redgoes@pzc.nl Rank Balkenende (chef) flflrid Huibers "■eke van der Jagt •'eek Janssen tobPaardekam loonde Vries (sport) darmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel. (0113)315500 (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl nternet JWw.pzc.nl •■mail: web@pzc.nl het 'belachelijk'. Als het aan het college van B en W ligt, moet zijn organisatie volgend jaar 385 in plaats van zes euro beta len voor een vergunning voor de braderie in Tholen. Dat staat in een voorstel van het college aan de raad. Voor brade rieën in de overige kernen, wil de gemeente 115 euro gaan vra gen. Een vergunning voor ande re evenementen, bijvoorbeeld een wielerconcours, kost vol gend jaar vijftig euro. Molenaar reageert vol ongeloof. „Dat is compleet belachelijk. Als je zou berekenen met hoeveel procent de prijs is gestegen, krijg je er tranen van in je ogen. Als je ziet hoeveel rompslomp er bij het or ganiseren van een braderie komt kijken, zou je bijna zeggen dat de gemeente er op uit is om het evenement niet te laten plaatsvinden. Terwijl het een pa radepaardje is van Tholen. Zelfs mensen uit Breda komen er op af." De jaarlijkse braderie in Tholen is niet winstgevend. „De winst die we er uit halen, gaat naar het vuurwerk", zegt Molenaar. Of het vuurwerk door de hogere kosten in gevaar komt, weet hij niet. „Als je ergens meer geld aan uit moet geven, zul je aan de andere kant moeten besparen. Waar we dat moeten gaan doen, kan ik nu nog niet zeggen." A. van Dij- ke van de braderiecommissie Sint Philipsland is ook ontevre den over de sterke prijsstijging. „Dat is een belemmering voor activiteiten in het dorp. Die ho gere kosten moeten wij weer doorberekenen aan de standhou ders, die natuurlijk gaan klagen over een hogere prijs. Zo krijgen we minder standhouders, een minder aantrekkelijke bradrie en belanden we in een negatieve spiraal." Volgens de gemeente vergt de be handeling voor de aanvraag van een vergunning veel werk, dat niet in verhouding staat tot de zes euro die tot nu toe werd ge vraagd. Het voorstel tot het verhogen van de tarieven wordt woensdag besproken in de commissie be stuurszaken die om 19.00 uur be gint in het gemeentehuis. ----- -.-v i. 4K$ IP®!®*** - - Inge Kohier en haar partner Freek Sikkema uit Goes leven in angst nu de IND schrijft dat zij het land moet verlaten. door Rob Paardekam GOES - Een formaliteit moest het zijn: de aanvraag voor verlenging van haar verblijfsvergunning. Het is echter een drama geworden. Zo erg dat de Duitse Inge Kohier uit Goes helemaal over haar toeren is en daardoor niet eens meer kan werken. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft haar na melijk laten weten dat ze binnen enkele weken het land moet verlaten. Inge en haar partner Freek, met wie ze een samenlevingscontract heeft afgeslo ten, wonen al negentien jaar samen, waarvan twaalf in Nederland. In princi pe heeft Inge geen verblijfsvergunning nodig om in Nederland te werken en wo nen, omdat ze een zogeheten EU-onder- daan is. „Toch hebben we destijds zo'n vergunning aangevraagd, omdat Inge anders geen recht heeft op sociale voor zieningen", legt Freek uit. In het begin moest de verblijfsvergun ning jaarlijks worden verlengd, maar nu nog maar om de vijf jaar. Dit jaar was het zover en dus stuurden Inge en Freek in het voorjaar de aanvraag naar de IND. Pas op 12 november kreeg Inge bericht terug: haar aanvraag is afgewezen. „Ik heb een verkeerd hokje aangekruist", zegt Inge, die volledig is ingeburgerd en een vaste baan heeft als keuringsarts bij de bloedbank. Ze heeft ingevuld dat zij en haar partner een geregistreerd partnerschap hebben, maar in werke lijkheid hebben ze een samenlevingscon tract en dat is volgens de IND niet meer hetzelfde. Vreemde zin Een nieuwe, goed ingevulde, aanvraag is inmiddels de deur uit en dus zou alles goed komen komen. Ware het niet dat in de brief van de IND een wel heel vreemde zin staat: Inge moet binnen vier weken na de dagtekening van de brief Nederland verlaten. Dat is vol gens Freek volstrekt absurd, omdat In ge zoals gezegd helemaal geen verblijfs vergunning hoeft te hebben om hier te mogen wonen en werken. „Een geldig paspoort en een ziektenkostenverzeke- ring zijn voldoende", weet hij. Het is dus onduidelijk waarom Inge dan het land moet verlaten. Volgens Freek moet het om een fout gaan. „Het woord 'uitzetten' is kennelijk het enige dat nog in de hoofden van de ambtenaren van het IND zit", zegt hij. Toch is het niet zo simpel om de zaak op te lossen. „We krijgen deze zeepbel maar niet doorge prikt", vertelt Freek. Volgens hem is het gewoon onmogelijk om bij de IND iemand over deze zaak te spreken te krijgen. „Wat dat betreft was het in de tijd dat je voor een verblijfsvergunning gewoon hier in Goes bij de vreemdelin genpolitie moest zijn, een stuk gemakke- foto Willem Mieras lijker." Ondertussen leven Inge, Freek en hun zoon wel in angst richting de 12e december; de dag waarop Inge vol gens de brief van de IND ons land moet verlaten. Want hoewel ze weet dat dat eigenlijk nergens op slaat, hangt die brief als een zwaard van Damocles bo ven haar hoofd. Voor de PZC blijkt het al even onmoge lijk om bij de IND iemand te spreken te krijgen, die de nodige helderheid kan verschaffen. Ook Martin Bruinsma, die voorlichter is bij het ministerie van jus titie en het onderdeel IND onder zijn hoede heeft, wil geen commentaar ge ven. „Ik ken deze zaak niet en dus ga ik er niets over zeggen." Ook op enkele al gemene vragen wenst hij geen ant woord te geven. Inge en Freek kunnen dus weinig an ders dan afwachten. „We zullen wel zien of ze hier op 12 december voor de deur staan om Inge naar Duitsland te brengen", zegt Freek. „In dat geval rijd ik achter ze aan en neem ik haar ge woon weer mee naar huis, want dit is absurd." door Lucas Boot YERSEKE - De ambachtelijke slagerij De Waard uit Yerseke is genomineerd voor worstenmake rij van het jaar. De Zeeuwse sla gerij werd samen met zestien an deren gekozen uit honderdzeven tig slagerijen. Slager Bram de Waard is zeer vereerd met de nominatie. Hij gist nog naar de reden waarom juist zijn ambachtelijk bereide vleeswaren in aanmerking zijn gekomen voor de prijs. „Mis schien dat het mijn recepten zijn", vertelt De Waard. Waar de Stichting het Worstma- kersgilde in elk geval op let, is de malsheid, kleur en versheid van het vlees. Zij bestuderen al het vlees, van gekookte hammen tot biefstukken, zeer nauwkeu rig en maken vervolgens een se lectie. Aan de hand daarvan houdt de stichting nog een steekproef on der de slagers. Hierna worden de daadwerke lijke eindnominaties voor Neder lands beste worstenmaker be kendgemaakt. Niet alleen het Worstmakersgilde keurt het vlees. De Nederlandse Organisa tie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek (TNO) neemt het vlees letterlijk onder de loep. Zij doen microbiolo gisch onderzoek en beoordelen de vleeskwaliteit. Veel tijd om speciaal voor de 'vleeswarencompetitie' produc ten te bereiden hebben de sla gers niet. Vleeswarenspecialist Paul van Trigt van het gilde: „Een paar uur van te voren bel len we de slagers op. Dan moe ten zij zo snel mogelijk een door ons bepaalde selectie van vlees waren inleveren. Vaak wordt het vlees per koerier bij ons bin nengebracht." Tinnen beeld De winnaar van de vleeswed strijd ontvangt naar alle waar schijnlijkheid een tinnen beeld van een slager die een een worst tegen zijn hart houdt. „Tin is het zilver van het wer kende volk", zo stelt Van Trigt. De worst op het hart symboli seert de toewijding van de am bachtelijke slager. Volgens de specialist heeft de prijs ongeken de invloed op een slagerij. „Een slager uit Limburg heeft de prijs eens gewonnen en die stuurt zijn vlees nu zelfs op naar 17 januari in Vianen bekendge- klanten in Den Haag." De wor- maakt. Topkok Joop Braakhek- stenmakerij van het jaar wordt ke overhandigt de prijs. KRABBENDIJKE - Een 22-jarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal is gisteravond rond acht uur in bot sing gekomen met een 41-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. Het ongeval vond plaats op de Oostweg in Krabbendijke. De politie liet de 22-jarige een blaastest doen, daaruit bleek dat hij ruim tweemaal had gedronken als is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. De 41-jarige automobilist was de Oostweg opgere den toen hij in de linkerflank werd aangereden door de auto waar de 22-jarige in reed. Beide auto's raakten be schadigd door het ongeval en werden weggesleept. Er vie len geen gewonden. MIDDELBURG - Een 46-jarige landbouwer uit Kwaden- damme moet oppassen voor stillegging van zijn bedrijf. Officier van justitie J. Groen gaf gisteren in Middelburg nog een waarschuwing door drie maanden voorwaardelij ke stillegging te eisen. Daarnaast vorderde hij een boete van 1500 euro. Economisch politierechter G. van Urk was het helemaal eens met de officier en vonniste conform. Verbalisanten hadden de man 29 juli op zijn landbouwbe drijf in Rilland met een gewasbeschermingsmiddel zien spuiten, terwijl hij daarvoor geen vergunning heeft. Volgens de politierechter blijven de problemen zolang de landbouwer weigert een cursus voor vakbekwaamheid be strijdingsmiddelen te volgen en daardoor willens en we tens de milieuvoorschriften overtreedt. De man maakt bezwaar om voor de cursus naar D$n Haag te moeten, omdat hij daarvan niets wijzer wordt. „Ik kan uw redenering niet volgen. Het is de verplichting om zich in het vak te bekwamen en de kennis up-to-date te houden", reageerde Van Unnik. De officier wees verdachte op de risico's die steeds groter worden. Zo is de Kwadendammer al eerder voor het spui ten zonder vergunning tot een voorwaardelijke stilleg ging van drie maanden veroordeeld. SLUIS - Evenals de gemeenteraad van Temeuzen is die van Sluis tegenstander van privatisering van de Wester scheldetunnel. Alle fracties ondersteunen een PvdA-mö- tie van deze strekking. Volgens de sociaal-democraten le vert het privatiseren van kerntaken van de overheid, zo als het onderhoud en beheer van wegen, geen voordelen op. Daarom moet het meerderheidsbelang van de aande len in de tunnel in handen van het Rijk blijven. Om hun pleidooi te ondersteunen, wijst de PvdA op de gang van zaken rond het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissin- gen. Hiervan verwacht de partij weinig goeds nu exploi tant BBA van plan is om met minimale bemensing te gaan varen. Hierdoor zouden onder meer de service verslechte ren en de kosten voor passagiers gelijk blijven of stijgen; VLISSINGEN - De politie heeft gistermorgen om half ze ven de bewoner van een huis aan de Schaepmanstraat in Vlissingen aangehouden. De man zorgde voor overlaat door hard muziek te draaien en te schreeuwen. Bovendien had hij vernielingen aangericht in zijn woning. De man is na verhoor door de politie met een boete op zak weer vrij gelaten. Slager Bram de Waard is vereerd met zijn nominatie. foto Willem Mieras door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het is nog ondui delijk hoeveel handtekeningen de actie voor beter openbaar ver voer naar Goes heeft opgele verd, maar er wordt al gespro ken van een succes. Provincie en Connexxion hebben echter geen kant en klare oplossing voor de knelpunten. Stichting Scholierenvervoer heeft deze week een enquête voor Goese scholieren lopen via internet. Vrijwel alle Goese mid delbare scholen met leerlingen van buiten deze stad hebben aan de handtekeningenactie voor beter openbaar vervoer meegewerkt; alleen het Calvijn College doet niet mee. Ook het ROC, dat net een nieuwe vesti ging in Goes heeft geopend, heeft de leerlingen de kans gege ven op de actie te reageren. Nog niet alle scholen hebben de for mulieren geretourneerd, het aan tal reacties is daarom nog ondui delijk. Maar afgaande op de eer ste reacties, spreekt E. Pols, een van de initiatiefneemsters, van een succes. Op 17 december wor den de handtekeningen aangebo den aan gedeputeerde G. de Kok. Pols adviseert de mensen ook nog individueel een klacht in te dienen, met name bij de provincie die opdrachtgever is voor het openbaar vervoer. Daar zijn inderdaad meer klach ten binnengekomen. Provinciale beleidsmedewerker Collectief vervoer H. Erkelens verzamelt zoveel mogelijk informatie over de knelpunten. Erkelens: „De handtekeningen zijn een signaal maar geven geen specifieke in formatie over de tijden en lijnen die problemen opleveren. Zowel Connexxion als wij hebben op verschillende dagen in oktober en november het aantal passa giers geteld. Ook is gesproken met de buschauffeurs." Erkelens benadrukt dat het pro bleem niet eenvoudig op te los sen zal zijn. Voor de och tendspits is al groter materieel ingezet en dat blijkt wel te hel pen. „Maar 's middags is het aanbod veel wisselender. Daar kun je bijna geen dienstregeling op afstemmen." Een mogelijke oplossing is de spreiding van het reizigersaanbod door school tijden te laten wisselen. „Maar de ervaring leert dat veel leerlin gen op vrienden wachten en eèn half lege bus laten rijden om sa men in een volle te kunnen zit ten", weet Erkelens. Momenteel houdt de Stichting Scholierenvervoer via internet (www.vervoersplan.nl) een en quête onder scholieren die meer dan tien kilometer van hun Goe se school wonen. Zij kunnen on der meer aangeven hoe de bus aansluitingen zijn, welke reis tijd ze nodig hebben en hoe di rect hun route is. Aan de hand van deze gegevens wordt een kwaliteitsonderzoek gehouden naar de dienstregeling. De uit komst wordt gebruikt om samen met Connexxion en de provincie waar nodig het openbaar ver voer aan te passen. Deze enquê te is een keer eerder gehouden en moet nu jaarlijks inzicht gaan geven in de kwaliteit van de busdiensten van en naar Goes waar veel leerlingen ge bruik van maken. Sommige mensen hebben op het formulier ook ervaringen ge schreven. Zo heeft een leerlinge uit Tholen een (duurder) treina bonnement moeten nemen om dat zij, als de school laat uit gaat, 2,5 uur wachttijd heeft op een aansluiting met een van de bussen. En leerlingen uit Ouwerkerk die naar Goes willen, kunnen in de ochtendspits de halte aan de overkant van de N59 niet berei ken. Zij moeten een bus eerder naar Nieuwerkerk nemen om daar over te stappen op de bus richting Zierikzee. MIDDELBURG - Een 60-jarige inwoner van Borssele is gisteren in Middelburg wegens mestop- slag zonder vergunning bestraft met een boete van 225 euro. De boer had zich 31 augustus niet gehouden aan de gedoogre- geling door geen schriftelijke melding van de mestopslag aan de gemeente te maken. De econo mische politierechter legde de boete geheel conform de eis van de officier van justitie op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 169