Plan huren heeft weinig gevolg WD vraagt om onderzoek kosten marineschepen Jongeren proeven van technische opleidingen Gedeputeerde gaat uit van verdieping Westerschelde 15 Vier maanden voor gewelddadige Terneuzenaar leeste Zeeuwse woningcorporaties rekenen al vrijemarktprijzen an besteelt ((■werkgever it wraak Brakwaterplaat voor basisscholen Man hoeft niet meer te zitten Brandstichter getraumatiseerd Ziekenhuis voelt zich tekortgedaan Grandpa Nick donderdag 25 november 2004 pfAsctor Dooms BDELBURG - Wegens open- tgeweldpleging is een 19-ja- Terneuzenaar door de Mid- jburgse politierechter G. van uik veroordeel tot vier raaan- igevangenisstraf. man geniet volgens officier van justitie A. Flikweert een kwalijke reputatie op het gebied van geweldsmisdrijven. „Dit incident is het prototype van volstrekt zinloos geweld", verzuchtte de politierechter. De Terneuzenaar had in de nacht van 17 oktober een stadsgenoot een gebroken kaak te geslagen. Verder brak door de klappen een tand af. De verdachte moet 1.250 euro smartengeld aan de gedupeerde vergoeden. „Dat hij keihard kan slaan weten we uit andere dossiers", merkte de offi cier op. Hij ergerde zich aan het gedrag. Volgens verdachte was hij aan het pinnen op de Heren gracht toen zijn broertjes en een neefje aan het bekvechten wa ren met drie jongens. Hij meen de te moeten ingrijpen. „Zij zijn allemaal ouder dan mijn kleine broertjes." Hij verklaarde met zijn rechtervuist vol in het ge zicht van een van de jongens te hebben geslagen. Een getuige had hem ook zien schoppen. Toen de politie eraan kwam zet te hij het op een lopen. De offi cier eiste tegen hem voor het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel een half jaar gevangenis straf. De politierechter bestem pelde de Terneuzenaar als hard leers. „U kunt niet blijven zeg gen dat het toevallig gebeurt als u in de buurt bent. irConnv van Gremberqhe KNEUZEN - Het gros van de juwse huurders zal hoege- niets merken van de irgestelde maatregelen van uister Dekker om de huursec- gedeeltelijke te privatiseren. nuren die door de Zeeuwse lingcorporaties worden bere- j zijn relatief hoog, zeker in jelijking met de huren die in Bandstad moeten worden be- De corporaties in Zeeland volgens voorzitter W. van en van de branchorganisa- jBESvan de woningcorpora- dan ook weinig huurwonin- »opde vrije markt zetten, ïster Dekker van VROM wil ljuli 2006 zo'n 750.000 huur- ngen in Nederland vrijge- Deze woningen komen op mje markt terecht, hetgeen gkent dat de huiseigenaren niet corporaties) gerech- n voor die huizen markt- [orme huurprijzen te vragen, nnl voor de hogere huurin- osten zouden de corporaties s 51.000 nieuwe huur- Kingen kunnen bouwen. Uit- mde van die redenering zul- corporaties in p'S-Vlaanderen en de rest Zeeland weinig extra nieu- imurinkomsten hoeven te ver- chten. leen effect Leeuwen: ,,We hebben in neuzen uitgebreid over het an kabinetsmaatregelen proken en zijn tot de slotsom men dat het nieuwe beleid, voor Zeeuws-Vlaanderen, igenaamd geen effect zal heb- De huurprijzen in deze re- maar ook aan de andere BDELBURG - Een twintigja- inwoner van Aardenburg is ;ren in Middelburg voor het telen an zijn voormalig rkgever veroordeeld tot tach- uur werkstraf. man stal in maart dit jaar [computer, beeldscherm, toet- ird en wijn uit een ho- restaurant, omdat hij nog stallig salaris tegoed had. s officier van justitie [flikweert had de man voor oplossen van het arbeidscon- andere wegen moeten be delen. Politierechter G. van mk was het met de officier Hij zag de diefstal meer een kwajongensstreek. „U afblijven van de spullen en werkgever. Ik zal in de tl wel de achtergrond meewe- De uitspraak was conform kant van de Westerschelde zijn al jaren redelijk marktconform. Dat betekent dat er haast geen ruimte voor de woonstichtingen is om in die geliberaliseerde markt nieuwe huurgelden te ge nereren." Landelijk is over de voorstellen van minister Dekker nogal wat ophef ontstaan, omdat ze als con sequentie hebben dat zo'n half miljoen huishoudens in de na bije toekomst aanzienlijk meer huur moeten gaan betalen. De Woonbond reageerde vorige week woest op Dekkers huur- marktmodemiseringsplan Volgens Van Leeuwen hoeft die woede in Zeeland niet eens op te wellen. „Het woningbestand in deze pro vincie is redelijk modern, de hu ren staan daarmee in verhou ding. Dat betekent niet dat huur ders al jaren te veel betalen. Nee, dat betekent dat de corpora ties in Zeeland op het vlak van een modem, efficient woningare- aalbeheer vooruit lopen. Dat heeft er ook toe geleid dat de wo- ningbouwstichtingen vrijwel al lemaal redelijk financieel ge zond zijn en dus ook niet per se - net als elders - extra huurinkom sten nodig hebben om nieuwe huizen te kunnen bouwen Die zullen zij dan in de komende ja ren ook bouwen als de openbare besturen, provincie en gemeen ten, op hun beurt ook eens hun verantwoordelijkheid weten en haast zetten achter projecten die door de corporaties worden aan gedragen", aldus Van Leeuwen. Voor alle duidelijkheid gaf de voorzitter van de standsorganisa ties aan dat huurders met huur- suibsidie al helemaal niet hoe ven te vrezen voor forse huurver hogingen. Jongeren mogen tijdens voorlichtingsdagen allerlei vakken uitproberen, zoals hier reclemaschilderen. door Rolf Bosboom GOES - Met z'n tienen buigen ze zich over de deels openge werkte automotor. „Weten jul lie wat dit is?", luidt de vraag. Twintig ogen kijken vragend te rug, maar de jongeren worden uiteindelijk flink op weg gehol pen. „Het begint met een z en het eindigt op -uiger." Zo'n 750 vmbo-leerlingen van alle middelbare scholen in Mid den- en Noord-Zeeland zijn de zer dagen in Goes te vinden. Ze krijgen voorlichting over aller lei technische vervolgopleidin gen. Dat betekent luisteren, maar vooral ook zelf doen. Een van de drie locaties waar de jongeren aan het werk wor den gezet, is de praktijkleer werkplaats van schildersoplei ding SPOS Zuid West aan de Scottweg. Naast het schilders vak presenteren zich daar nog twee branches: motorvoertui gentechniek en proces- en ope rationele techniek. De leerlingen trekken in kleine groepjes door het gebouw. Ze maken achter de computer een kleurenontwerp voor een ge bouw, rekenen uit hoeveel ma teriaal ze nodig hebben voor het behangen van een muur, schilderen een logo in de ge wenste kleur, maken zelf een potje haargel, kunnen een vrachtwagen van binnen bekij ken, benoemen de onderdelen van een automotor en proberen aan de hand van foto's automer ken te raden. De voorlichtingsdagen - van daag is de laatste dag - zijn ge organiseerd door de initiatief groep Beroepenoriëntatie Tech niek Zeeland. Het is voor het eerst dat de opzet zo breed is, met een tiental deelnemende branches, variërend van elek trotechniek tot landbouwme chanisatie. Hard nodig De krachtenbundeling is hard nodig, omdat te weinig jonge ren momenteel kiezen voor een technische opleiding, waar door de sector op termijn steeds meer in de problemen komt. Met goede voorlichting wordt geprobeerd meer vm bo-leerlingen warm te maken voor een technische beroepsop leiding. „De afgelopen jaren zien we zelf al een stijging van het aan tal leerlingen, maar de vraag naar vakkundig personeel wordt steeds groter", zegt oplei dingsmanager A. Vijfhuize van het schilderspraktijkcentrum „We moeten daar elk jaar goed aan werken. We zitten vooral te springen om leidinggevend personeel." Zijn opleiding probeert tijdens de oriëntatiedagen vooral te la ten zien dat er meer beroepsmo gelijkheden zijn dan de tradi tionele schilder in een overall foto Willem Mieras op een steiger. Het is ook moge lijk om bijvoorbeeld voorman, acquisiteur, kleuradviseur, cal culator, werkvoorbereider, res taurateur. decorateur, jacht- schilder of reclameschilder te worden. Joab Ventevogel, leerling van de CSW in Middelburg, legt de laatste hand aan zijn virtuele beschildering van Surfschool Spetter. Hij vindt de voorlich tingsdagen 'heel leuk'. „Je kunt eens goed kijken hoe het allemaal in elkaar zit. Hier zie je het in het echt." Hij denkt er sterk over voor een technische beroepsopleiding te kiezen. „Ik heb daar zeker belangstelling voor, al weet ik nog niet pre cies wat ik ga doen." SHAAG - VVD-Kamerlid J. 11 Baaien heeft gisteren bij de indeling van de Defensiebe- voorgesteld een onafhan- financieel onderzoek te 'n naar de vervanging van fregatten door vier korvet- de studie wil Van Baaien de welling doorbreken tussen grote Kamermeerderheid voor vervanging is en het mi- *ne van Defensie dat vooral financiële redenen daar niet w voelt. Het onderzoek moet jens het WD-Kamerlid wor- Mgevoerd door een onaf- ^lijke instantie. Hij dacht 5an de Algemene Rekenka ret beter is twee fregatten dongen door vier korvet- staat voor CDA, WD, D66, Christenunie en SGP bui- fi'jf CDA-woordvoerder R. ^tenhorst liet niet na te bena men dat Defensie dit ook lie- *il- Voor de Koninklijke Ma- is het handiger voor kust- jWtaken, onder meer voor Tegengaan van drugs- en «^smokkel en terrorisme, Nhikken over patrouille ren, korvetten. De Multi- Ipose-fregatten die daar nu r worden ingezet, zijn te groot en ook duurder in exploi tatie. Minister Kamp van Defensie wil twee M-fregatten echter zo la ten aanpassen dat zij net zo goed en even goedkoop voor de kustwachttaken te gebruiken zijn. Naar zijn mening is dat fi nancieel aantrekkelijker, omdat nieuwbouw van korvetten duur der is. Het onafhankelijk onder zoek dat Van Baaien voorstelde, moet daarin duidelijkheid ver schaffen. Voor de Tweede Ka mer weegt ook zwaar dat met de nieuwbouworder voor korvetten het voortbestaan van een zelf standig Nederlands marine bouwcluster - met onder meer de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen - voor vele jaren is verzekerd. Christen- Unie-Kamerlid J. Huizinga-Her- inga legde daar sterk de nadruk op. Kruisraketten In de discussie over de korvet ten speelt ook de door minister Kamp gewenste aanschaf van Tomahawk-kruisraketten voor de bij De Schelde gebouwde Luchtverdedigings- en Comman do-fregatten een rol. De VVD wil dat graag, maar het CDA is er onder meer vanwege de kos ten - 110 miljoen euro - niet weg van. Woordvoerster F. Karimi van ZIERIKZEE - De basissschol en in Zeeland worden ver rijkt met een 'brakwaterplaat'. Het gaat om een geteken de afbeelding van een natuurgebied en zijn bewoners. Met hulp daarvan kunnen de scholieren na een excursie in een brakwatergebied de verschillende soorten vogels, vissen, schelp-, schaaldieren en planten leren herkennen De plaat is ontwikkeld door het Regioteam Zuiver Zeeuws Water en het natuurconsulentschap IVN Zeeland. Volgens de organisaties wordt op de scholen nauwelijks aandacht besteed aan het voor deze provincie zo type rende brakke water en het leven in zo'n gebied. De plaat geldt als aanvulling op de bestaande lesmethodes. Het eer ste exemplaar wordt vandaag door gedeputeerde M. Kra mer uitgereikt aan de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Dat gebeurt aan de oevers van het Kaeskenswater. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 28-jarige inwoner van Sluiskil voor een bedrei ging met brandstichting veroordeeld tot 113 dagen gevan genisstraf, waarvan 90 dagen voorwaardelijk plus reclas- seringstoezicht. De man dreigde 28 augustus in zijn wo ning na een ruzie met zijn vriendin zichzelf in brand te steken, nadat hij zich had overgoten met benzine. Daar door was er een bedreigende situatie ontstaan voor zijn vriendin en de buurvrouw. De Sluiskillenaar heeft de 23 dagen celstraf in voorarrest uitgezeten. MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Middelburg moet voor maximaal een jaar worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Met de uitspraak nam de recht bank in Middelburg gisteren de conclusie van de officier van justitie over. De man had 27 augustus zijn woning in brand gestoken, maar wist zich de brandstichting niet te herinneren. De psychiater en de psycholoog hadden de man van Irakese afkomst volledig ontoerekeningsvatbaar verklaard. De Irakees heeft te kampen meteen getraumati seerd verleden. Zo bracht hij onder het regime van Sa- dam Hoessein van zijn zestiende tot zijn vierenveertigste jaar in de gevangenis door, nadat zijn vader voor zijn ogen werd doodgeschoten. DIRKSLAND - De Raad van Bestuur en directie van het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland voelt zich te kort gedaan door de collega's van het ziekenhuis in Dok- kum. Ze storen zich aan berichten in de landelijke media dat het Friese hospitaal het eerste in Nederland zou zijn dat dankzij een forse bijdrage van de bevolking een duur scanapparaat (MRI) heeft kunnen kopen. Daarmee zou er sprake zijn van een unieke gemeenschapsband. Niks bij zonders, aldus de Dirkslandse directie, want acht jaar ge leden werd door de inwoners en het bedrijfsleven op Goe- ree-Overflakkee ook al zes ton bijeengebracht voor specia listische CT-apparatuur. Momenteel wordt geld ingeza meld voor de realisatie van een stiltecentrum in het zie kenhuis en zijn er plannen voor oprichting van een vrien denstichting van het Van Weel-Bethesda. Het doel van de ze stichting is financiële ondersteuning bieden aan grote projecten, waarvoor de reguliere budgetten ontoereikend zijn. Dc Zeven Provinciën, een van M-fregatten die de Koninklijke Schelde Groep voor de marine heeft gebouwd. foto Ruben Oreel GroenLinks probeerde een ver band te leggen tussen beide or ders, dat er al een overeenkomst over zou zijn tussen het CDA en de WD. Het CDA krijgt zijn korvetten, de WD haar kruisra ketten. „All the boys have their toys", schamperde Karimi. CDA' er Kortenhorst ontkende met klem dat er sprake is van zo'n deal. Minister Kamp reageert vanavond. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en wa ter) gaat ervan uit dat nieuwe verdieping van de Westerschel de een voldongen feit is. Hij gaf dat gisteren aan tijdens een bij eenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Zee land, te Middelburg. Volgende week bereiden de be trokken ministers van Neder land en Vlaanderen een rege ringsbesluit voor over de Ont- wikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken, waarvan de ver dieping het belangrijkste onder deel is. Dat moet zowel in Den Haag als Brussel 17 december vastgesteld worden. „Het mooiste zou zijn als niet tot verdieping wordt besloten. Maar gezien de grote economi sche belangen en de grote poli tieke druk van Vlaanderen is dat een scenario waar we ons geld niet op moeten inzetten", betoogde de gedeputeerde. „Ant werpen hoopt in 2007 met de verdieping te kunnen begin nen." Hij herinnerde eraan dat het wegbaggeren van drempels om een doorvaart tot 13,10 meter mogelijk te maken, een ver wacht rendement van 1,2 mil jard euro oplevert (hoofdzake lijk voor Antwerpen). „Voor Vlaanderen heeft de verdieping topprioriteit in de relatie tot Ne derland. Het is belangrijker dan de ijzeren Rijn en de hoge snel heidslijn", zei Kramer. Realistisch Met die overwegingen in het ach terhoofd, heeft Zeeland gekozen voor een realistische opstelling over de ontwikkelingsschets, stelde de gedeputeerde. „We wil len nog steeds geen verdere ver dieping. Daarmee kunnen we meteen een punt zetten achter ons standpunt. De besluitvor ming vindt echter in Den Haag en Brussel plaats. Het leek ons verstandig na te denken over hoe het ligt als er toch een nieu we verdieping komt." Vandaar de Zeeuwse insteek van 'nee, tenzij'. Anders gezegd: Zeeland wil dat tegemoet wordt geko men aan een eisenpakket om de gevolgen van een derde verdie ping te verzachten. Kramer maakte duidelijk dat er zicht moet zijn op wat er gebeurt als het slimme storten van bagger mislukt en er toch natuurschade optreedt. „Dan moet zelfs de ver dieping weer ter discussie staan." Ook moet er wat gedaan worden aan betere bereikbaarheid, (spoor, weg) van de Zeeuwse ha vens en moet de provincie de lei ding krijgen bij natuurontwikke ling. Kramer gaf hoog op over de mogelijkheid om nieuwe na tuur te combineren met wat hij noemde 'regionale ontwikke ling': recreatie, aquacultuur en waarborgen voor de landbouw. De gedeputeerde merkte op dat aanleg van de Westerschelde Container Terminal geen alter natief is voor verdieping, ofwel de containeroverslag van Ant werpen. „Het bijt elkaar niet, er is ruimte om het allebei te doen. Het is een uitdaging om de Ant werpse ontwikkeling parallel te laten lopen met de WCT. Als het in Antwerpen regent, dan drup pelt het in Vlissingen." Kramer ondersteepte dat, gege ven de Europese Vogel- en Habi tatrichtlijnen, aan natuuront wikkeling langs de Westerschel de niet te ontkomen is. „Vraag is welk bedrag daarvoor beschik baar komt. Het maakt ons met uit waar het geld vandaan komt, Den Haag of Brussel, als het maar voldoende is voor na tuur- ofwel regionale ontwikke ling." Nieuwe natuur mag niet komen op plekken waardoor economi sche bedrijvigheid belemmerd wordt, zoals bijvoorbeeld die van Dow Benelux, vond de gede puteerde. „Je moet het doen waar een koppeling met regiona le ontwikkeling kansen heeft." Hij beklemtoonde dat Antwer pen pas op de plaats moet ma ken bij het eisen van nog meer verruimingen van de vaargeul. MIDDELBURG - De Grandpa Nick Sessieband geeft zondag een concert in café Brooklyn in Middelburg. De band speelt nummers van Lionel Ritchie en The Commodores. Als gast treedt zanger Jeroen Manahutu op. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15