Jazz Concours vraagt wel een beetje lef Is Inez de slimste van het hele land? W17 Fans breken in bij popster Nieuwe film Louter zwijmelballades Uitdagende bluf Verleidelijk klokje U2 rockt als vanouds van makers Shouf Shouf zaterdag 27 november 2004 Simon, Erik en Joris (vlnr) met op de achtergrond een deel van de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool. foto Lex de Meester Het swingt de pan uit, deze woensdagavond op de zolder van de muziek school in Middelburg. De Big Band van de Zeeuwse Muziekschool repeteert voor zijn optreden zondag (morgen) tijdens het Prinses Christina Jazz Concours in Utrecht. Tijdens dat optre den is een speciale rol weg gelegd voor de solisten Si mon de Zwaan (16 jaar, Goes), Erik Kuiper (14, 's-Heerenhoek) en Joris Kanters (17, Goes). Tijdens de repetitie van avond is het eerst de beurt aan de saxofoonspelers van de Big Band. Ze oefenen hun aan deel in 'Back on track' (van de onbekende componist Gregory Yasinitsky), één van de drie nummers die op het concours worden gespeeld. Padi, pada, pa- di, pada, gaat het. Diligent Anja Sinke spoort aan tot iets meer snelheid. Nog eens: padi, pada, padi, pada. Dat is beter, vindt Sinke. Dan de trombones: padi, pada pa. En de trompetten: tada tadida. ,,Een twee, een twee drie vier", geeft Sinke de maat aan. En dan allemaal tegelijk, aange vuld door onder meer basgitaar, keyboard en drums. De hele band barst los en maakt de zol der aan het swingen. Dan gaat Erik staan en toetert zijn trompetsolo. ,,De lucht in met je trompet", zegt Sinke. ,,Het pu bliek zondag zit daar", en ze wijst een denkbeeldige theater zaal in. De volgende solopartij is voor Joris en zijn elektrische gitaar. Joris plukt rustig aan de snaren van zijn instrument. Zijn gitaar geeft de muziek van de Big Band, die vooral bestaat uit blazers, net even een ander tint je. En dan is het de beurt aan altsaxofonist Simon. Simon swingt er lekker op los; zijn voet tikt driftig mee in de maat. 'Back on track' eindigt met een daverende slotpartij. Anja Sinke heeft de Big Band aangemeld voor het Prinses Christina Concours, vertellen Simon, Erik en Joris. Eerst de hele Big Band van 26 man, maar omdat het concours alleen voor jongeren tussen de 12 en 20 is en tweederde van de band uit men sen uit deze leeftijdscategorie moest bestaan, was deelname uitgesloten. Vervolgens heeft Sinke de drie solisten van de nummers die ze wilde gaan spe len aangemeld en dat mocht wel van de organisatie. De rest van de Big Band gaat nu 'mee' met de solisten. In de praktijk maakt het geen bal uit, maar vol gens de regels van het concours is het zo in orde. Simon, Erik en Joris zitten alle drie al vanaf hun tiende op mu ziekles. Naast de lessen spelen ze graag in de Big Band. ,,Het samenspelen is leuk", zegt Si mon. En Joris: „Het is gezellig in zo'n grote groep, om met z'n allen muziek te maken." Erik kan daarover meepraten. „Ik zit ook nog in het schoolorkest, in de fanfare en in een dweilor kest." Het Prinses Christina Jazz Con cours wordt dit hele weekend gehouden, in het conservato rium in Utrecht. Zeven big bands en 38 ensembles en solis ten doen mee, in totaal ruim tweehonderd jonge jazzmuzikan ten. Vandaag zijn er de hele dag optredens, morgen tot 15.30 uur. De Big Band uit Zeeland staat voor morgen op het pro gramma. 's Avonds om 19.00 uur wordt het jazzweekend afge sloten met een swingende finale waarin naast de finalisten ook het Eric Vloeimans Trio op treedt. Behalve de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool doen er nog twee Zeeuwse jongeren mee aan het Christina Con cours. Dat zijn Bas Kooijman (14, Zierikzee) en Lisa Loeve (12, Scharendijke). Samen vor men zij het duo LiBa; Bas speelt tenorsaxofoon en Lisa key board. Carla van de Merbel Meer informatie over het Prin ses Christina Jazz Concours vind je op: www.christinacon- cours.nl. Opdringerige fans hebben de afgelopen tijd herhaalde lijk ingebroken bij de Britse pop ster George Michael. Tot drie keer toe hebben vrouwen zich toegang verschaft tot zijn huis, meldde de BBC. De jongste inbraak had plaats op 4 november. Een vrouw was de woning van Michael in Hamp- stead binnengedrongen, maar was alweer verdwenen toen de politie arriveerde. De Londense politie heeft een onderzoek inge steld en maakt jacht op de vrouw. Acht dagen voor het jongste incident had zich ook al een vrouw toegang verschaft tot het huis van de voormalig Wham-zanger. Ze probeerde een boek te stelen. Michael wil de geen aanklacht indienen te gen de vrouw, dus de politie zond haar heen. Dezelfde avond probeerde ze opnieuw in de wo ning te komen. De 41-jarige zan ger maakte kort geleden bekend dat een vrouw zich vorig jaar vier dagen lang had verstopt on der de vloer van zijn huis. Inez de Jonge (13) uit Hein- kenszand is de slimste vm- bo-brugklasser in Zeeland. Of ze de slimste van het hele land is, blijkt morgen, als ze in de fi nale van de Achmea Kennisquiz op RTL 4 staat. Dat had ze nooit kunnen den ken toen ze eerder dit jaar op in ternet een vragenlijst invulde. Ze deed dat heel goed en werd met 99 andere Zeeuwse vm- bo-brugklassers uitgenodigd om naar Aalsmeer te komen. „Het was een leuke dag", zegt Inez. „Maar wel heel veel wach ten. Er worden drie provincies per dag opgenomen en Limburg en Brabant zaten nog voor ons." Bijna foutloos Het wachten van Inez werd be loond, want de vragenlijst die ze in Alsmeer moest invullen, werkte ze ook bijna foutloos af. Het gevolg: ze zat bij de laatste twaalf en dus kwam ze in de uit eindelijke quiz, met presentatri ce Chazia Mourali, terecht. „Ik was best wel zenuwachtig", zegt Inez. Maar daar was wei nig van te merken. De leerlinge van het Sint-Willibrordcollege in Goes maakte brandhout van De makers van de hitfilm Shouf Shouf Habibi! gaan op korte termijn een film maken die inspeelt op de thema's die Nederland de laatste weken be zighouden. Dat heeft producent Jos van der Linden bekendge maakt. Het wordt waarschijnlijk een realistisch drama. Regisseur Al- bert ter Heerdt en hoofdrolspe ler Mimoun Oaïssa werken op dit moment aan het project. Om dat ze hier nu de voorkeur aan geven, zijn de opnames van Hoe graag de dames ons ook willen laten geloven dat dit niet de laatste cd van Desti ny's Child is, het zou zo maar eens kunnen. Neem alleen de ti tel al, Destiny Fulfilled. Wat blijft er te wensen over na veer tig miljoen verkochte cd's? De al opgestarte solocarrières wach ten en vooral Beyoncé Knowles (pas 23) zal met haar lief, rapper Jay-Z, tot grote hoogten kunnen stijgen gezien haar solodebuut Dangerously In Love. Deze nieuwe cd bevat, op de sterke openingstracks 'Lose My Breath' en 'Soldier' na, louter inwisselbare zwijmelballades over de liefde. Dat de soulvolle stemmen van de meiden fraai harmonieus zijn, weegt niet op tegen het gebrek aan krachtige nummers. Ook productioneel (Rodney Jerkins, Mario Winans, Rockwilder) bevat de opvolger van Survivor uit 2001 niet het vernuft dat van de succesvolste R&B-vrouwengroep sinds TLC verwacht mag worden. Peter van der Heide Destiny's Child: Destiny Fulfil led (Columbia/Sony/BMG), speelduur: 52.02 min. Net als Gillian Welch be hoort Alison Krauss tot de jongere generatie die traditione le muziekstijlen als country, folk en bluegrass met groot suc ces onder de aandacht van een nieuw publiek brengt. Waar de songschrijfster Welch het vaak zoekt in sobere verstilling, kleurt de vertolkster Krauss haar harmonieuze muziek graag volop in. Lonely Runs Both Ways laat de 33-jarige Krauss horen op de toppen van haar kunnen. Puristen die zweren bij oudgedienden als de Stanley Brothers en Bill Monroe vinden haar toegankelijke aanpak ver moedelijk te modem. De roman tische Krauss heeft gaandeweg inderdaad alle ruwe kantjes er vanaf gehaald. Wat over is geble ven, is wat stijfjes en mierzoet. Daar staat tegenover dat haar smachtende stem klinkt als een verleidelijk klokje en de begelei dende muzikanten van Union Station virtuoos zijn. Met deze cd schuift Krauss verder op rich ting zoetgevooisde pop zonder haar roots te verloochenen. Peter van der Heide Alison Krauss and Union Sta tion: Lonely Runs Both Ways (Rounder/ Munich), speelduur: 47.45 min. Shouf Shouf Habibi 2 uitgesteld tot najaar 2005. „De thematiek die ze willen aan snijden, is nu actueel. Shouf Shouf is niet het soort film dat Albert en Mimoun nu willen ma ken", stelt producent Van der Linden. „Het heeft ook geen zin die film die ze nu beogen over drie jaar te maken. Daarom moet Shouf Shouf even wijken." De thema's in de film beperken zich niet alleen tot de relatie tus sen Nederlanders en Marokka nen, aldhs Van der Linden. De producent beklemtoont dat Shouf Shouf 2 wel gaat worden gemaakt. De gelijknamige tv-se- rie voor de VARA, waarvan de voorbereidingen al in volle gang zijn, wordt overigens wel op kor te termijn gerealiseerd. Shouf Shouf Habibi! vertelt over de 20-jarige Ap, een in Neder land geboren Marokkaan die zijn plek probeert te vinden in de Nederlandse samenleving. De film trok in Nederland ruim 320.000 bezoekers. Met haar wervelende optreden won Inez een gloednieuwe com puter. Daar waren ook haar broers blij mee, want die kre gen Inez' oude computer, en zo oud was die nog niet. Morgen staat de Heinkenszand- se in de grote finale, waar ze met de elf andere provinciewin naars moet uitmaken wie het studiefonds van 250.000 euro wint. Wat Inez daarmee gaat doen, mocht ze het winnen, weet ze nog niet. „Ik heb nog geen idee wat ik wil worden. Eerst maar eens het vmbo afma ken." Rob Paardekam Finale Achmea Kennisquiz: mor gen op RTL 4, 20.00 uur. Gwen Stefani: Love. Angel. Mu sic. Baby. (Interscope/Uni- versal), speelduur: 52.17 min. Als de Ierse band U2 een nieuw album uitbrengt, is dat op voorhand één van de be langrijkste releases van het jaar. Groot was dan ook de ophef toen de nieuwe nummers enkele weken geleden al uitlekten via internet. Er volgde niet alleen verontwaardiging (van platen maatschappij Universal), er wa ren ook juichende reacties van fans en liefhebbers. Want hoe wel U2 op How To Dismantle An Atomic Bomb geen nieuwe wegen inslaat, is het wederom een ijzersterk album. De band is teruggekeerd naar het rockge- luid van de begindagen, zonder The Joshua Tree en War al te duidelijk te kopiëren. Gitarist The Edge heeft eindelijk weer eer van zijn werk - luister bij voorbeeld naar de single 'Verti go' - en Bono blinkt uit als zan ger én tekstschrijver. Het een voudige 'Love And Peace Or El se' vat zijn gedachtegoed samen, evenals de oproep in het cd- boekje om Amnesty Internatio nal en Greenpeace te steunen. Verwacht wordt dat U2 volgen de maand een nieuwe tournee aankondigt. Het is te hopen dat Nederland hoog op het lijstje staat. Martin Groenewold U2: How To Dismantle An Ato mic Bomb (Universal), speel duur 49.08 min. Inez de Jonge uit Heinkenszand doet mee aan de finale van de Achmea Kennisquiz. foto Willem Mieras haar tegenstanders en won met een hele grote voorsprong. Toch baalt ze nog altijd stevig van een paar antwoorden die ze gaf. Wie de premier van Groot- Brittannië is bijvoorbeeld. „Ik heb toen Bush ingevuld, maar dat moet natuurlijk Blair zijn", zegt ze bijna beschaamd. Tja, een mens kan nou eenmaal niet alles weten. Als No Doubt-zangeres Gwen Stefani zich op het solopad begeeft, doet ze dat niet zomaar. Ze roept de hulp in van de groten der aarde. The Neptu nes, Dr. Dre, Andre 3000 (Out- kast). Ze scheef liedjes met on der anderen Linda Perry (4 Non Blondes), hofleverancier van hit- paradesterren. Ook muzikaal snoept Stefani van alles wat hip is. De jaren tachtig populair? Stefani reproduceert het geluid en leent moeiteloos van Madon na. De klank van die periode overheerst, maar ook de Indiase invloed op de pop komt voorbij, net als onder meer de bravoure van Missy Elliott en de schatti ge charme van de Sugababes. Stefani kopieert net zo ongege neerd als ze haar status als seks- symbool uitbuit. Het is moeilijk haar ongelijk te geven. Love. An gel. Music. Baby. is een plaat vol hits. Hits die interessanter, leuker en brutaler zijn dan het gros van de Top 40. Natuurlijk hebben al die bekende helpende handen daartoe bijgedragen, maar het is haar eigen uitdagen de bluf die het album karakter geeft. Maaike Borst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 159