De liefde voor korfbal blijft Sinterklaasje kom maar binnen Na ontslag neem je wraak op collega's GEBOEKT Jongeren met aids doen hun verhaal Ria (r) en Petra de Ridder: „Petra speelt snel, slim en is heel tactisch. Ze gaat er bovenop en sluit heel kort." foto Ruben Oreel m'n moeder gewoon als een me despeelster. Tuurlijk, na de wed strijd klets je misschien wat lan ger na met elkaar, maar dat is dan ook alles." Ria zit in haar nadagen wat korf bal betreft. „De conditie wordt uiteraard minder en je wordt links en rechts door dat jonge spul voorbij gelopen. Je kunt net niet meer dat stukje extra brengen. Ik moet 'zuinig' leren spelen, je krachten goed verde len en vooral je routine gebrui ken. Maar dat is logisch op mijn leeftijd." Petra's spel is niet onopgemerkt gebleven bij de korfbalscouts. „Ik ben geselecteerd voor het districtsteam Zuid-West. Dat betekent één keer in de veertien dagen een centrale training in Dordrecht en van tijd tot tijd wedstrijden her en der in het land. Goed voor je ontwikkeling als korfbalster." Volgens Ria heeft Petra meer ta lent, dan zij zelf ooit bezat. „Pe tra speelt snel, slim en is heel tactisch. Bovendien is ze twee-armig. Of bestaat dat woord niet? In ieder geval kan ze zowel rechts als links een bal aanspelen. Ze gaat er bovenop en sluit heel kort. Ze 'leest' het spel heel goed. Tel daarbij, dat ze ook een zuiver schot in huis heeft, dan denk ik, dat Petra goed op weg is om een allround korfbalster te worden." Het eind van de korfballiefde is bij de familie De Ridder nog lang niet in zicht. Petra: „Pa is trainer van het eerste, m'n moe der en ik zijn actief als speelster en trainster van de jeugd, en ook m'n drie andere zusjes dra gen het rode rokje met wit shirt met veel plezier." TOP Arnemuiden, een korfbal club met 280 actieve spelers en speelsters. Zeker is, dat de fami lie De Ridder met vijf speelsters en een trainer als hofleverancier mag worden beschouwd. Hans Segboer zaterdag 27 november 2004 illustratie Fiep Westendorp, uit De heerlijkste 5 december in vijf honderdvierenzeventig jaar Die goeie oude tijd. Korfbal anno 1970. Als Ria de Ridder (43) korf- balstories uit de mottenbal- len haalt, is dochter Petra (16) één en al oor. „Moet je voorstellen", lacht Ria. „Lie pen de korfbalsters tijdens een regenbui met een regen kapje op te ballen. Zie je het voor je? Ze waren bang dat hun permanentje eruit zou spoelen." Ria gaat verder: „In die tijd speelden we op het veld nog in drie vakken. Tijdens de rust draaiden de heren eerst even een shagje, voordat ze weer het veld ingingen. Zag de kleedkamer blauw van de rook. Kon allemaal. Zou nu onbe staanbaar zijn." De tijden zijn veranderd. Wat niet is veranderd is de liefde voor korfbal. Die liefde zit bij de familie De Ridder diep in de genen. Blaas de Ridder werd na z'n actieve carrière trainer van het Arnemuidse TOP, terwijl Ria nog steeds actief is als speel ster van het tweede team en als jeugdtrainster. Maar de tweede generatie De Ridder rammelt aan de poort. Dochter Petra is een aanstormend talent. Heeft sinds dit seizoen een vaste stek in het eerste team veroverd. Petra: „We spelen op het veld in de 2de klasse en in de zaal in de 3de. De zaalcompetitie is sinds een paar weken begonnen. Aan het eind van het zaalseizoen ho pen we het kampioensfeest te vieren. Promotie naar de tweede klasse zou geweldig zijn voor de club", mijmert ze hardop. Het Arnemuidse TOP - Tot Ons Plezier - speelt dit jaar voor het eerst in haar bestaan op 'eigen' veld. Petra: „Tot vorig jaar speelden we de zaal wedstrijden in Mid delburg en trainden we in Hein- kenszand en Middelburg. Nu hebben we een fantastisch nieu we sporthal - De Blikken - dus kunnen we per fiets naar de thuiswedstrijd. Ideaal, niet al leen voor de spelers, maar ook voor de supporters. We hopen dan ook op een volle bak bij on ze thuiswedstrijden." Hetzelfde team Begin dit jaar speelden Ria en Petra gedurende korte tijd in hetzelfde team. Speciaal? „Hm, niet echt", zegt Petra. „Ik zag Spelbeeld uit Ontslagen. foto GPD Als het je overkomt is het na tuurlijk geen pretje: ont slag. Maar in het spel Ontslagen is de wraak zoet. Als je de wacht aangezegd wordt, zullen je collega's eraan moeten gelo ven. Dus wat doe je dan? Je in stalleert wat virussen op de pc's van collega's, of je formatteert gelijk maar de harde schijf. Die leuke posters die het saaie kan toorpand opfleuren, verscheur je natuurlijk ook ogenblikke lijk. En wat staat daar in de hoek? Een kopieerapparaat! Daar zullen we eens op gaan zit ten en een paar obscene kopie tjes maken. Dan nog even het pa pier vast laten lopen en weer een apparaat gemold! Op heter daad betrapt? Dan kun je je er nog uitkletsen. Luister dan goed naar wat je collega zegt en pro beer dat met symbooltjes in de tekstballonnen te herhalen. Lukt dat, dan kun je verder met je plagerijen. Lukt het niet, dan is het spel afgelopen en kun je een nieuwe poging wagen. Om het spel nog realistischer te ma ken kun je de personages namen geven van je eigen collega's. Haal je het volgende niveau, dan kom je in een groter kan toor terecht met nog meer kopi eerapparaten en collega's en pc's. En wil je ze echt kwaad ma ken, drink dan eerst wat bier uit de koelkast - vergeet niet om 'm op ontdooien te zetten - en leeg dan je blaas in de koffiepot. Suc ces gegarandeerd. Eric Borsje Ontslagen: uitgebracht door Mindscape - Systeemeisen Pen tium II 600 Mhz, cd-rom-drive, Windows 98 of hoger, €9,99. Meer info: www.mindscape.nl. illustraties René Pullens, uit Sinterspeelman Komende woensdag staat de wereld weer even stil bij aids en haar miljoenen slachtof fers. Nu worden vooral vrouwen slachtoffer van de ziekte. In Azië loopt het aantal besmette jonge vrouwen toe, in Oost-Eu ropa eveneens, en in Afrika ligt het gemiddelde nog steeds het hoogst. Van alle slachtoffers daar is driekwart vrouw. Een aantal Nederlandse jonge ren die besmet zijn met het aids- virus doen woensdag hun ver haal op TMF. Tussen 16.00 en 18.00 uur zijn ze te gast in het programma Play. Daarnaast ne men diverse bekende Nederlan ders die dag plaats achter de kassa van de Bijenkorf te Am sterdam. Ze willen zoveel moge lijk ArtBags verkopen. De op brengsten van deze tassen a €5,- komen ten goede aan het aids-fonds. Ook onder anderen Jamai, Mental Theo en Within Temptation doen mee aan de ac tie. -n:. i eerst als afzonderlijke uitgave. Het is een mooi boekje gewor den. Het verhaal en de illustra ties staan aangenaam ruim in het wit en dankzij het spaar zaam gebruikte 'sinterklaas- rood' heeft het zelfs een luxueus tintje. Liefhebbers van het werk van Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp zullen De heer lijkste 5 december in vijfhon derdvierenzeventig jaar het liefst in hun eigen schoen wil len. Dat het er lekker uit voorle zen is, spreekt vanzelf. In Sinterspeelman van Cathari- na Fredriks en René Pullens moet Sinterklaas op de dag voor zijn verjaardag met een rode griepneus hoestend en proes tend het bed houden. Van alle krankzinnige ideeën om het feest toch door te laten gaan, lijkt de suggestie van jongste pietje Pippo nog het meeste kans van slagen te hebben: 'We zoeken, voor die ene dag... ie mand... die op Sinterklaas lijkt!' Maar precies die geschikte ver vanger vinden, blijkt moeilijker dan gedacht. De eerste 'sinteiv klaas' wil alles doen, maar op een paard klimmen - dat nooit; de tweede krijgt het al spaans benauwd van zijn outfit, voor de derde zijn kinderen stomver velende lawaaischoppers. En al die tijd stormt het legertje pie ten een oude straatmuzikant voorbij. Het niet bijster specta culair vertelde maar wel verma kelijke verhaal gaat vergezeld van tientallen prenten waarop veel te genieten valt. Catharina Fredriks en René Pul lens maakten voor de Nederland se Onderwijs Televisie (NOT) eerder al vier sinterklaasverha len. De videobewerkingen van 'O, kom er eens kijken', 'Sinter klaasje kom maar binnen', 'Zie ginds komt geen stoomboot' en 'Zie de maan schijnt door de bo men' zijn nu met vier bekende sinterklaasliedjes en het clipje 'Sinterklaas dat ben ik niet' ook beschikbaar op de dvd Kijk! sin terklaas! In Het geheim van sinterklaas van Elisabeth Mollema moet Sinterklaas in een wedstrijdje met de kerstman uitvechten wie zich 'de enige echte goedheilig man' mag noemen, 't Is dat hij er zelf geen punt van maakt, maar je zou het hem graag be spaard hebben. Jan Smeekens Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp: De heerlijkste 5 de cember in vijfhonderdvierenze ventig jaar - Querido, €4,95. Catharina Fredriks en René Pul lens: Sinterspeelman - Klaproos en Teleac/NOT, €12,50. Kijk! Sinterklaas! DVD - Klap roos en Teleac/NOT, speelduur bijna 2 uur, €19,95. Elisabeth Mollema: Het geheim van Sinterklaas - Van Goor, €12,50. Toen Sinterklaas nog een me neer was - een groot won derdoener ook - was het onbe staanbaar dat hij zich zoiets als een verstopte neus, kwakkel koorts, kuitkramp en andere be spottelijke mankementen moest laten welgevallen. Dat Sinterklaas vandaag de dag een vermoeide, vaak ook ziekelij ke ja zelfs nogal hulpeloze oude baas is, kun je natuurlijk niet Annie M.G. Schmidt aanreke nen. Maar ze was bijna vijftig jaar geleden wel één van de eer sten die het hem onverdiend moeilijk maakte. In De heerlijkste 5 december in vijfhonderdvierenzeventig jaar stuurt ze Sinterklaas aan boord van de Oranje voor de vijfhon- derdvierenzeventigste keer naar Nederland. De goedheiligman heeft er meer zin in dan Piet die het wel gehad heeft: "Bah', zei Piet. 'Wat nou 'bah',' zei Sinter klaas verontwaardigd. 'Waarom 'bah'?' 'Ik heb er zo genoeg van', zei Piet. 'Maar je houdt toch van de kinderen? En de kinderen houden toch van ons?' 'Welnee', zei Piet. 'Ze houden alleen van onze cadeautjes, 't Gaat ze en kel om de pakjes. Verder ner gens om. En 't gaat nog stormen ook. Bah!" Over die storm ('steeds erger en heviger en woester en wilder en vreselijker'), over de schipbreuk ('En toen ineens... een ontzetten de schok.'), over de redding van Sinterklaas en Piet ('Nous som mes Saint Nicolas et Pierre'), over de hulp van een Franse vis handelaar ('Naar Amsterdam?'), over de onverschilligheid van de voorbijgangers op de Dam voor de oude man in zijn zondagse pak ('Brave man, je ruikt naar vis.') en over de gelukkige af loop dankzij de kinderen die wél de populaire kindervriend herkennen ('Sinneklaas!') kon den lezers van Het Parool al in 1960 lezen. De heerlijkste 5 december in vijf honderdvierenzeventig jaar zou een obscuur krantenstripje ge worden zijn als Fiep Westen dorp het niet bewaard had. Ze gaf het in 1968 aan Wim Hora Adema die het opnam in 'Het beest met de achternaam', de le gendarische bloemlezing met 'Een keuze uit wat Annie M.G. Schmidt voor kinderen schreef'. Nadat Tine van Buul in 1983 het nog een plekje gunde in haar bloemlezing 'Een visje bij de thee', verschijnt het nu voor het i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 158