zc Van oerradio tot staalbaard De Beuze verrast met onvergetelijk voorgerecht Supergel Vice versa Yogaschoen ie bijlagen: 0113-315680 jzc.nl :redactie@pzc.nl ius31, 4460 AA Goes rtentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jws-Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. erdag 27 november 2004 (compact cassette zag in 1965 het levenslicht. Trots moet je kennelijk leren. In het Nederland se hoofdkwartier van Sony kunnen bezoekers niet om de mooi uitgestalde histori sche bandrecorders en walk mans heen. Philips heeft zijn oude glorie weggemof feld op een saai bedrijven terrein. Aan het Sony Museum in To kyo kan de Nederlandse uitstalling natuurlijk niet tip pen. Die primitieve rijstkoker waarmee de geschiedenis van Sony begon, zul je niet vinden in Badhoevedorp waar Sony Ne derland zetelt. Niettemin mag de collectie er wezen. Hij is uniek in Europa. Fred Haanebeek, al 37 jaar So- ny-man, legt de laatste hand aan zijn 'museum'. „Maar hele maal af is het natuurlijk nooit." De chef van Sony's technische dienst was in de jaren '70 al be gonnen met verzamelen. Klan ten stonden producten af, die toch niet meer werkten. „Bij de servicebalie hadden we toen een kastje met oude spullen. Dealers en consumenten begonnen va ker spontaan spullen te done ren, omdat ze het leuk vonden dat de collectie groeide. Uitein delijk is zeker eenderde van de collectie geschonken." Nu staan de museumstukken tactisch op gesteld, in het atrium dat leidt naar de showroom. „Het is een feest der herkenning voor men sen die erlangs lopen", weet Haanebeek. „Het is leuk om hun reacties te zien."Verhalen schudt Haanebeek aan de lopen de band uit zijn mouw. Over de walkman, die eigenlijk Sounda- bout heette. Loop met Fred langs de zorgvuldig ingerichte vitrinekasten en hij lepelt over bijna elk van de driehonderd uit gestalde producten wetenswaar digheden op. Hij beheert veel eerste exemplaren, de eerste por table tv, de eerste beeldtelefoon, heel vroege transistorradio's, de eerste portable autoradio, eerste videorecorder. De eerste walk man is niet thuis; die is uitge leend aan een Engels designmu seum. Uit de vitrines straalt de filoso fie dat alles bij Sony steeds klei- VW-busje met daaronder een pick-upnaald. Affiche voor gloeilampen. ner moet. In de jacht naar minia turisatie schiet Sony, topman Morita voorop, soms erg ver door. Zo eiste Morita van zijn ontwerpers een walkman die niet groter was dan een cassette doosje. Hij gaf ze het formaat mee in de vorm van een houten blokje en bleef ze tergen. Net zo lang tot een techneut het licht zag. Zie je wel dat het kan, zei Morita daarna triomfantelijk. Haanebeek koestert zoals elke conservator zijn lievelingen. „Trots ben ik op de oerradio's die Sony heeft gemaakt. En ook op de eerste stereo-bandrecor der die in Nederland werd geïm porteerd. Ik heb er eentje op een beurs op de kop getikt. Hij was rijp voor de kliko. Vier maan den ben ik er mee bezig ge weest." De allereerste transistor radio, de TR55, daar zou Fred een moord voor doen. Nu moe ten we het doen met een foto in de vitrine. „Historisch gezien een fantastisch product." Al met al is de Sonycollectie een boeiend scala, met tapedecks, audioracks, cassettespeler voor in de auto, elektronische calcula tor, een verticale platenspeler, een fietsradio, een creditcard-ra dio, robothondjes, videocame ra's en een flinke portie wekker radio's. En niet te vergeten: My First Sony, waarmee Sony heel wat kinderen aan zich wist te binden.Van alle mooie verhalen en anekdotes vinden we tijdens de rondgang helaas niets terug - toelichtende teksten blijven be perkt tot kleine perspex bord jes. Ook krijgt de passant bij voorbeeld geen oude Nederland se commercials te zien. Maar voor wie dat niet erg vindt, is het 'museum' beslist de moeite waard. Zo'n museum maakt nieuwsgie rig. Hoe heeft Philips zijn zaak jes eigenlijk voor elkaar? Jawel, het Philips Museum bestaat, maar het is weggemoffeld op een saai bedrijventerrein in Eindhoven. Wat is er zoal te zien? Voorbij een antieke tele fooncentrale, het gigantische bu reau van Anton Philips, de ver gadertafel van de eerste Raad van Bestuur en een plattegrond van het oude Eindhoven, treffen we lange tafels met rode gordijn tjes. Gevuld met eindeloze rijen radio's, televisies, grammo foons, pick-upjes, cassetterecor- dertjes, videorecorders. Daar achter een bataljon radiomeu bels met ingebouwde platenspe lers en soms ook een bandrecor der. Uiteraard is er een afdeling lampen, een kast scheerappara- ten en een medische hoek. En een kast met trivia, zoals pen nen, Delftsblauwe borden, sleu telhangers en een verdwaald mo bieltje. We zien dingen die we nooit eer der gezien hebben. Zoals de Tefi- foon, van een halve eeuw gele den. Een soort lompe compact- cassette met een uur muziek er op. Of van Philiform, een mix van Lego en Meccano, speelgoed uit de jaren '50 waarmee je bij voorbeeld een boot, trein en kraan kon bouwen. Al in 1957 was er de tv-projec- tor, die een beeld van 1,20 bij 1,60 op een muur uitstraalde. Ook mooi die eerste 'platte' tv, uit 1965, Zweeds design. De beeldbuis is strak omtimmerd en lijkt zo slanker. Het is er allemaal wel, zoals de eerste zwart-wit tv (het Honden hok), het eerste eenkops-scheer- apparaat (de Staalbaard), de eer ste cd-speler, de eerste beeld plaatspeler. Maar het wordt niet lekker geëxposeerd. Elk item heeft wel een naamplaatje, met jaar en prijs in guldens, maar daarmee houdt het op. Het museum heeft de allure van een dooie mus. Het is ook niet echt van Philips, maar van de Stichting tot Behoud van Histo rische Philips Producten. Ruim dertig gepassioneerde ge pensioneerden houden de boel draaiend. Zeshonderd vierkante meter is ook behelpen. Dus mis sen we bijvoorbeeld het wit goed. Daar was geen plaats voor. Wellicht komt het binnen enke le jaren goed. Want in de licht stad gaan stemmen op voor zo iets als een nationaal museum voor design en technologie. De museumcollectie zou daar mooi in passen. En natuurlijk duikt in wilde ideeën het Evoluon als locatie op. Philips voelt er wel voor om historische producten daar uit te stallen. Maar er zijn De hoogtezon allerlei ideeën, tempert een woordvoerster van het museum al te losse flodders. Maarten van de Rakt Sony Nederland, Schipholweg 275, Badhoevedorp, open op werkdagen van 9 tot 17 uur, tel. 020- 658 1911. Philips Museum, Looyenbeemd 14, Eindhoven, open maan-, dins- en woensdag van 10 tot 15 uur, tel. 040 - 272 3308, www .philipsmuseumeindho- ven.nl Of het gaat om coole spikes of juist een hele gladde paarden staart. De nieuwe Massive Sty ling Steel van Wella New Wave schijnt in ieder geval onmisbaar te zijn bij de meest trendy kap sels. Het is een supersterke gel die heel lang houdt en die ook nog eens een metallic glansje aan het haar geeft. De kans op instortende kapsels wordt in ie der geval tot een minimum be perkt met deze gel. Een knijp- fles van 150 ml kost 4,99. Meer info: www.wellanewwave.com. Sommige mensen dragen hard nekkig de wijzerplaat van hun horloge aan de binnenkant van hun pols. Moet kunnen, dacht het merk Baume Mercier en ontwierp een horloge met een zo mooie sluiting dat hij wel gezien moest worden. Heel toepasselijk werd dit klokje Vice Versa ge doopt. Bij dit exclusieve sieraad zit het klokje aan de binnenkant van de pols verborgen achter een klepje en ligt het accent op de opvallende cirkelvormige sluiting met een tot twaalf dia manten naar keuze. Het bandje is gemaakt van kalfsleer. De filo sofie erachter is dat je als dra ger wel betere dingen te doen hebt dan op de tijd te letten. Dat zal ongetwijfeld zo zijn als je dit horloge kunt betalen: De Vice Versa met één diamant kost 690 euro en met twaalf dia manten 1490 euro. Yoga bestaat al zo'n 3000 jaar en Pilates komt uit 1880. Toch zijn deze sporten op dit moment megahip. Zeker nu er een nieuw fenomeen in de sportschool is opgedoken: Body Mind, een les die is opgebouwd uit ver schillende 'antieke' bewegings- sporten zoals bovengenoemde plus tai chi. Goed voor lichaam en geest dus. Nu moet deze sport eigenlijk beoefend worden op blote voeten omdat je dan het beste kunt 'aarden', contact met de grond houden dus. Maar ja, daar verdienen de sportmer ken natuurlijk niets aan. Ree bok is daarom zo slim geweest om met een speciale schoen te komen voor Yoga, Pilates en Bo dy Mind. De Reebok Zanchi heeft een heel flexibele zool die daarnaast voor de nodige grip zorgt. Hij is gemaakt van ade mend materiaal en elastische bandjes zorgen ervoor dat hij stevig om de voet zit. Hij is er in verschillende kleurcombinaties en kost 60 euro per paar. jjöms eet je ergens een gerecht dat je Jnooit meer vergeet. Dat overkomt mij iten herfstige dag in Zierikzee, waar ik ög dwaal langs de oude visserspandjes ^verrassende winkeltjes vol boeken, an- curiosa en kunst. Culinair lijkt het in fikzee ook steeds leuker te worden. De irte borden op de stoep van café-restau- 01 De Beuze bijvoorbeeld beloven oesters, 3b en kreeft. Helaas het is lunchtijd en •toeval wil dat ik de eerste gast ben op de dag na de vakantie. De keuken is aan topstarten en de schaal- en schelpdieren oNeeltje Jans zullen pas aan het eind van 'middag worden bezorgd. ^geen halve of hele kreeft naturel, 'amo- ön' of thermidor 7,50 per 100 gram) of litsde mer (€58), de visspecialiteit van Muis, die overigens alleen voor minimaal ^personen wordt geserveerd en die, ^ik hoor, ook Franse gasten in verruk- ®g brengt. Naast deze specialiteit serveert De Beuze een kreeftmenu 42,50) met een salade van kreeft, kreeftensoep, een halve kreeft en aardbeitjes met citroenijs en een sabayon van vodka toe, verder een Zeeuws menu van 3 gangen 24,50) en in dit seizoen een wild- menu van vijf gangen 43,75). Schouwse gastvrijheid is bijna spreekwoor delijk en gastvrouw Els blijkt een rijke bron van kennis voor wat de keuken en de histo rie van De Beuze betreft. De eigenaar en zijn team werken voortdurend aan verbete ring en verfijning, qua sfeer en kookniveau. Voor het laatste is chef-kok Martijn Masten broek verantwoordelijk. Hij vergast me op een amuse die al direct de toon zet: een heer lijk pittige krabbouillon die niet onderdoet voor de beste kreeftenbisque, vergezeld van een halfronde anijstoast. Dan komt het onvergetelijke voorgerecht: gebakken eendenlever met gecarameliseer- de appel en saus van calvados, een klassieke bereiding waar Martijn Mastenbroek vier rucolablaadjes aan heeft toegevoegd, een be langrijk detail, want de subtiele notengeur van de rucola maakt zich in de warme calva- dossaus direct los en prikkelt de neus. De appelschijfjes liggen langs de rand van het bord en in het midden prijkt de delicate een- w AAN TAFEL Rien van Reems denlever met de rucolabladeren wijzend naar de vier windstreken. Op mijn verzoek serveert de gastvrouw er verse toast bij die ik laat verzadigen in de heerlijke saus. Brood moet kennelijk apart worden besteld want een mandje brood met tapenade en kruidenboter staat voor 3,50 op de kaart. Verder voorgerechten als huisgemarineerde zalm met dillemousse 7,75), een half do zijn wilde Zeeuwse oesters 9,50), carpac cio van gemarineerde runderzalm met oude Schouwse kaas en gedroogde tomaatjes (€9,85), Hollandse garnalen aangemaakt met peper uit de molen 11,65), salade van kreeft met een schaaldierendressing 14,50), Zeeuwse mosselen bereid in diver se kruiden en afgeblust met room 8,75), toast met roerei, truffeltapenade en stukjes kreeft en nog veel meer zoals een keus uit vijf soepen, waaronder kreeftensoep met pe- terselieroom (€9,50). De Beuze betrekt, zo staat in de kaart, 'na tuurlijk' varkens- en rundvlees rechtstreeks van een boerderij op Schouwen-Duiveland. Naast kogelbiefstuk op een stoofpotje (€16.50), entrecöte met een saus van geredu ceerde creamsherry 17,65), rosé gebraden varkenshaas met risotte van bospaddenstoe- len 17,85), vermeldt de kaart filet van her tenbout met kastanjepuree en rode portsaus en wilde eend (beide 18,50). In de vissfeer is er ook allerhande lekkers, zoals de gepocheerde visschotel met kabel jauw, zalm, gamba's en zeeduivel met kreef tensaus 22,50) en kabeljauw-rugfilet ge gratineerd met kruidenkorst 18,50). Ik zwicht voor de 'sandwich' van scholfilet en Oosterscheldekrab 16,75), een gerecht waarmee Martijn Mastenbroek bewijst dat hij op een creatieve manier van goedkopere ingrediënten een leuk en smakelijk gerecht kan bereiden. Goudgeel gebakken schol filets vormen twee sandwiches gevuld met echte krab op gewelde Zeeuwse Vlegel-tar- we. Een streep warme groenten waaronder broccoli vormt de 'graat' tussen de sand wiches. Nagerechten zijn bij De Beuze geen stiefkin deren en ook hier 'eigen werk', zoals crêpe met banaan en bruine rum 5,50). De Beu ze serveert beide kerstavonden en tweede kerst 's middags een vijfgangen kerstmenu plus amuse en koffie voor 47,50. Café-Restaurant De Beuze Havenplein 7 4301 JD Zierikzee Tel. 0111-417194 Mobiel 06-51960850 Fax. 0111-417587 www.debeuze.nl Gesloten op maandag en dinsdag, nieuw jaarsdag geopend Vakantie: januari tot eerste weekend februa ri Keuken open van 12.00 tot 21.30 uur Creditcards: Visa, Eurocard, Amex, Diners Club Kinderen: kindermenuutje, kinderpannen koekje Vegetarisch: gerechten op kaart en in over leg Rolstoel: trap naar toilet Roken: beneden rookvrije tafel i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 155