Ontmoet God op de Hasliber tyelen met kinderboeken zaterdag 27 november 2004 Wil Hotel Viktoria ligt in Hasliberg-Reuti, K hartje Berner Oberland, op 849 kilome- W A ter van Utrecht. Het complex ligt 1060 meter hoog, pal naast een skilift en een ski gebied van 65 km. In januari is de Hasliberg de piste voor het Europees Kampioenschap slalom. Het hotel ligt tegenover de Reichenbachwa- terval, de plaats waar de wereldvermaarde detective Sherlock Holmes aan zijn nood lottig einde kwam. Aanbevolen zomerdag- tochten zijn naar de Aareschlucht (1400 me ter diepe kloof), de Brienzersee, het Vier- woudstedenmeer, de Trümmelbach-water- vallen (gletscherwatervallen op en in een bergketen) en het door de Unesco be schermd verklaarde natuurgebied'Jung- frau-Aletsch-Bietschorn. De tarieven per persoon per nacht (lo gies/ontbijt) variëren van 4 tot 50 euro, af hankelijk van leeftijd, periode en soort ac commodatie. Meer informatie: tel. 0041-339 72 30 72, www.hotelviktoria.ch Zie ook Verband Christlicher Hotels, tel 0041-624 41 41, www.vch.ch. Van bungalowpark naar attractiepark De Libéma Vakantieparken introduceren vanaf 7 januari een bijzondere aanbieding. De gasten van Vakantiepark De Bergen, Vakantiepark Vinkeloord en Vakantiepark Beekse Bergen krijgen tijdens hun verblijf met de Extracard gratis en onbeperkt toegang tot acht attractie parken. Na de vakantie geeft de kaart nog eens recht op 25 procent korting bij de kassa van de attractieparken. Het is overigens niet zo dat de bungalowgasten elk park naar keuze kunnen bezoeken, alleen tot de Libéma Groep behoren de attracties worden aangeboden, waaronder Dierenrijk Europa, Safari Beekse Bergen, Ecod- rome Zwolle, Cape Holland in Den Helder en het Nederlands Stripmuseum in Groningen. Libéma Vakantieparken heeft tevens een nieu we brochure uitgegeven en ook de website is geheel vernieuwd: www.libema.nl. Bellen kan via tel. 0900-0200. Reisboeken Zwitserland is rijk aan christelijke hotels. Sedert enige tijd is er eveneens een Nederlands hotel, dat het hele jaar door uitstekend draait dankzij klanten die ook tijdens hun vakantie normen en I waarden niet verloochenen. 'Nee, ik ben vandaag niet de lergen in gegaan, maar heb een innerlijke wandeltocht gemaakt.' Door PAUL BOLWERK Psalmen waaieren uit over de alpenweiden. 'Van u wil ik zingen' heft een groepje Ne derlandse jongeren aan. Hun gezang wordt vrij abrupt over stemd door een zware mannenstem. 'Ich lieb euch alle' bast een lichtelijk aangeschoten Zwitserse hotelgast. Zijn aanhankelijksbetuiging is aan vankelijk nog vrij ongericht. Als hij zijn liefde voor de medemens nog lui der kenbaar maakt, grijpt manager Jan-Willem van Raaij (26) van Hotel Viktoria in. Vriendelijk, maar beslist verzoekt hij de Zwitser om rekening te houden met zijn omgeving. Na nog geen kwartier laat de luidruchti ge gast weer van zich horen. 'Ons soort mensen' voelt zich thuis in christelijk hotel Tot grote ergernis van enkele gezin nen op het zonneterras. Ze herinne ren zich nog zijn zeer luidruchtige optreden als zanger en accordeonist van de avond daarvoor. De jeugdige hotelmanager aarzelt geen moment en geeft de man een laatste waarschuwing. Nog een keer in de fout en de gast kan meteen ver trekken. 'Even ingrijpen, want we hoeven niet alles te pikken. We wa ken over de rust van onze gasten. Ie dereen is welkom, maar moet zich wel houden aan de huisregels. Het is een christelijk hotel, waarbij respect voor God en elkaar voorop staat.' Welkom in Hotel Viktoria, het enige Nederlandse christelijke hotel van Zwitserland. Gelegen op 1060 meter hoogte in het toeristische Hasli berg-Reuti, hartje Bemer Oberland. Met uitzicht op de Reichenbach-wa- terval en de toppen van bergen als Ei- ger, Mönch en Jungffaujoch. Een driesterren hotel, waar Neder lands de belangrijkste voertaal is. Met de bijbel als richtsnoer voor per soneel en gasten. En, niet onbelang rijk, ook betaalbaar voor gezinnen, ouderen (kortingsacties voor groot ouders) en grote gezelschappen als koren en bijbelstudiegroepen. Een gouden formule, want sinds de opening in november 2002 kent het hotel door de seizoenen heen een topbezetting. In de winterperiode (december tot eind april) vooral jon- Wereldreisatlas, uitgeverij ANWB, 59,95 euro, ISBN 901801947X. Onsamenhangende verhalen De regenmakers is een boek vol korte verhalen die gemeen hebben dat ze zich afspelen in Nieuw-Guinea. Het is geen bundeling van bij dragen van diver se auteurs, maar een collectie ver halen door Rena- to van Bloemen- huis Maturbongs. Hij is de zoon van een Nederlandse vader en Nieuw-Guinese moeder, die de eerste achttien jaar van zijn le ven in de verre jungle door bracht, en daar ook later naar te rugkeerde. Al lezend dringt zich snel een pran gende vraag op: waarom niet een 'normaal' reisboek geschreven met diverse hoofdstuk ken? Nu staan er vooral verhalen in, zonder fat soenlijk begin of einde, die amper een pagina beslaan en vaak weinig samenhang vertonen met het voorgaande. Of juist wel, maar dat is dan evenmin logisch. Een gemiste kans. De regenmakers door Renato van Bloemenhuis Ma turbongs, uitgeverij Hollandia/Gottmer, 12,50 euro, ISBN 9064104093. ALICE PLEKKENPOL Reizen op papier Het kost een paar centen, maar dan heb je ook wat. Vier kilo en 510 pagina's papier om pre cies te zijn, plus een bijzondere combinatie van atlas en toe- ristische gids. Want nog steeds ben ik er niet uit onder welke cate gorie dit lijvige werk geschaard moet worden. De wereldreisat las staat boorde vol informatie waar je als reislief- hebber spontaan van gaat kwijlen. Zeer gedetailleer- de kaarten om aan tafel fictieve reizen te maken naar de meest afgelegen oorden, foto's en beschrijvin gen van toeristische bezienswaardigheden, en ook nog eens beroemde toeristische routes, zo als Route 66 en de Zijderoute. Er is royaal gebruik gemaakt van ruimtebespa- rende pictogrammen, en dat is geen overbodi ge luxe gezien de vele informatie in de atlas. Het lijkt er zelfs sterk op dat het desondanks woekeren met de ruimte bleef, gezien de dicht bedrukte pagina's en vele kleine foto's rondom de kaarten. In ruil daarvoor staan er wel liefst 99.800 namen in het register (de Grote Bosat las telt er circa 20.000). Foto CHRISTIAN PERRET/SWITZERLAND TOURISM leen de hotelgasten kunnen rekenen op bediening van ontbijt, lunch en di ner. Het restaurant is zondags niet voor bezoekers geopend. Ook het ter ras blijft gesloten', onderstreept Jan-Willem van Raaij. Over de toestroom van predikers heeft Viktoria niet te klagen. In ruil voor een gratis verblijf in het hotel zorgen zij voor de momenten ter overpeinzing tijdens de avondsluitin gen en de kerkdiensten. Ds. Pim Ho- genbirk van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Veenendaal is dit maal op 'pastoraal bezoek'. Hij is ge liefd, welbespraakt en gevat. 'Nee, ik ben vandaag niet de bergen in ge gaan, maar heb een innerlijke wan deltocht gemaakt.' Ook erg plastisch in zijn woordge bruik. Hogenbirk: 'Of ik nou op het spreekgestoelte sta of op de kakstoel zit, voor Gods aangezicht blijf ik de zelfde mens. Het gaat er niet zozeer om of je goed en veel bidt, maar om jouw relatie met God. Hoe je bent als mens.' Zijn boodschap is niet aan ie dereen besteed. Een groep reformato rische jongeren van Kreijkes Vakan tie Idee uit Rijssen vindt deze predi ker 'te lichtzinnig'. Onder aanvoe ring van hun reisleider besluiten ze des zondags uit te wijken naar een kerkje in een naburig Alpendorp om de Heer te loven. Ook de reguliere avondsluitingen mijden ze. Ze geven de voorkeur aan bijbellezingen met gelijkgestemden. Over het algemeen levert de kerkelij ke verdeeldheid in Nederland in Ho tel Viktoria geen scheiding der gees ten op. In het kerkzaaltje schuiven rooms-kathoüeken probleemloos aan bij nederlands-hervormden en oud-gereformeerden. Als hoteleigenaar Hans van Woerden dat hoort, straalt hij. 'In feite gelo ven we in een en dezelfde God. Je bent christen of je bent het niet. Kerkmuren zijn er om te slechten. Dat is niet het eerste doel van het ho tel, maar het zou heel mooi zijn als we op deze plek een bijdrage aan de verbroedering kunnen leveren. Voor God zijn we toch één.' geren en de rest van het jaar overwe gend ouderen en gezinnen. Het is een hotel voor, zoals de gasten zelf zeggen, 'ons soort mensen'. Het me rendeel komt overwegend uit de biblebelt, de strenggelovige streken in Nederland. Boeken hun vakantie bij een christelijk reisbureau, vervoeren zich met een christelijke busonder neming, gaan op stap met christelij ke reisleiders en verblijven in christe lijke accommodaties. Beetje thuiskomen 'Hotel Viktoria voelt dan vertrouwd. Ver van huis, is het toch een beetje thuiskomen', aldus de familie Broek man uit het Gelderse Voorthuizen. 'Het hotel is in naam van God ge kocht. Met de overname van Viktoria van de Stiftung Methodische Kirche, een van oorsprong Engelse kerk, wil len we de christelijke traditie van het hotel voortzetten', schetst Hans van Woerden (nederlands-her- vormd) uit Renswoude. In de afgelo pen decennia heeft de zakenman vooral naam gemaakt met natuur- voedingsbedrijf Reforma in Ede. Van Woerden heeft overigens een vrijwel nieuw hotel gekocht. Het bijna een eeuw oude complex is acht jaar gele den door de methodisten afgebro ken om plaats te maken voor een ei gentijds hotel. De methodisten had den het tij niet mee. Van 1992 tot 2002 heeft de gehele hotelbranche in Bemer Oberland door economi sche tegenspoed forse klappen ge had. Alleen al in de regio rond Hasli- berg zijn in de afgelopen jaren 180 hotels leeg komen te staan. Ideaal voor Nederlandse speculanten, im mer op zoek naar nieuwe beleggin gen. Met de opzet van Hotel Viktoria (ho tel, groepsaccommodaties en jeugd huis) heeft Van Woerden een gat in de markt aangeboord. Opmerkelijk, want Zwitserland telt al circa hon derd christelijke hotels, waarvan de helft is aangesloten bij de VCH, Ver band Christlicher Hotels. 'Vergeet niet, dat veel Nederlanders in het buitenland gewenningsproble- men hebben. Vooral ouderen vinden het in den vreemde prettig om in hun eigen taal te worden aangespro ken. Wij bieden de gasten een hotel met vertrouwde waarden en nor men', aldus Van Woerden. Moment van bezinning Naast goed gastheerschap draait het in Hotel Viktoria ook om het uitdra gen van Gods woord. Overal hangen affiches met boodschappen als 'Denk eraan. God is de liefde, zegt de bijbel, 1 .Johannes 4,16'. Of'Volg mij, Matthaus 9,9' en 'Men moet God meer gehoorzamen, dan de mensen. Apostelgeschiedenis 5,29'. Op elk nachtkastje ligt het Nieuwe Testament. In de kamers is geen tele visie aanwezig, tenzij de gast daarom nadrukkelijk vraagt. Voor een mo ment van bezinning is een leeszaal en stiltecentrum beschikbaar. Voor de avondsluiting kunnen hotelgas ten dagelijks naar de kerkzaal. En el ke zondag is een dominee aanwezig om de kerkdienst te leiden. 'Op de Dag des Heren is voor het gros van het personeel een rustdag. Al Hasliberg in het Berner is een geliefde vakantiebestemming voor families. Hotel Viktoria ligt direct naast de skilift, en is daardoor ook 's zo mers een goed startpunt voor bergwandelingen. Foto HOTEL VIKTORIA woordigd. De tentoonstelling 'Spelen met kinder boeken' is enkele dagen geleden geopend door Daphne Deckers, en nog te zien tot eind maart. Toy Gallery is maandag tot en met zaterdag open van 10.00-17.00 uur, elke eerste zondag van de maand van 11.00-16.00 uur, entree 5 euro, tel. 0575-56 65 50, www.tovqallery.nl. Pakhuis pol tekeningen Het Nederlands Stripmuseum in Groningen is tij delijk veranderd in een Tekeningen Pakhuis. Da gelijks zijn de tekenpieten aanwezig om alle kunstwerken op te hangen en klaar te leggen voor de Sint. Tekeningen kunnen gestuurd wor den naar het Tekeningen Pakhuis van de Sint. Westerhaven 71, 9718 AC Groningen. Kinderen tot acht jaar mogen tot zondag 5 december gratis naar binnen om zelf een tekening aan te bieden. Uiteraard moeten ze wel een betalende ouder meenemen, entree 3,50 euro. Meer informatie: tel. 050-317 84 70. www.stripmuseumqronin- Kleding van Fong Leng Ooit kende iedereen Fong-Leng, de kledingont werpster die extravagante gewaden maakte voor onder anderen Mathilde Willink. Maar na het overlijden van haar bekendste klant verdween ook Fong-Leng uit de schijnwerpers. Het Frisia Museum in het Noord-Hollandse Spanbroek be steedt tot en met 6 maart aandacht aan haar werk door tientallen creaties te exposeren. Tus sen 1 december en 27 januari wordt tevens de film 'Mathilde Willink Superpoes' vertoond, en zijn er diverse activiteiten en arrangementen. Kunstenares Fong-Leng bepaalde in de jaren ze ventig en tachtig het modebeeld in Nederland. Mede door haar spectaculaire shows en haar bij zondere vriendschap met Mathilde Willink werd ook het tijdsbeeld in die jaren door haar ge kleurd. De creaties in het Frisia Museum dateren uit deze periode. Het Frisia Museum is dagelijks open van 10.00-17.00 uur, entree 4 euro, tel. 0226-35 11 11, www.frisia-museum.nl. Pepemotenfestival Een Sinterklaasfeest voor jong en oud, zo prijst het Pepemoten Festival in Eindhoven zich aan. Op 4 december wordt het Beursgebouw omgeto verd in een grote feestzaal waar kinderen Sint en zijn zwarte pieten ontmoeten. Er treden ook tal van artiesten op, onder wie Jim, M-Kids en enke le illusionisten. De show duurt van 13.15-14.25 uur. Kaarten kosten 12 of 17 euro en zijn ver krijgbaar bij VW-kantoren in Zuidoost-Brabant, via tel. 0900-287 00 10, 0900-300 50 00 en via www.pepernotenfestival.nl. Kunst en antiek De Pictura Antiquairs Nationaal, beter bekend als PAN, is een van de belangrijkste kunst- en an tiekbeurzen in de Benelux. Van 5 tot en met 12 december heeft de achttiende editie plaats in de Parkhal van de Amsterdamse RAL Zo'n honderd Nederlandse en vijftien Belgische kunst- en an tiekhandelaren en galeriehouders presenteren er hun topstukken op het gebied van schilderijen en tekeningen, sculpturen, meubels, juwelen. kunstnijverheid, primitieve kunst, porselein en keramiek. Sinds enkele jaren is er ook fotografie te zien. Dit jaar wordt extra aandacht besteed aan het werk van fotograaf Paul Huf. De kunst en antiekbeurs PAN is dagelijks open van 11.00-19.00 uur, zondag van 11.00-18.00 uur, en tree 12,50 euro, www.pan-amsterdam.nl. Misdaad in de Vesting Misdaad in de Vesting, zo heet de spannende tocht door het Fort aan den Hoek van Holland. Op zaterdag 11 en zondag 12 december wordt het publiek als gelegenheidsrekruut twee uur lang door het geheimzinnige ondergrondse mu seum geleid. Uiteindelijk moeten de rekruten, in groepen van tien personen, een spion zien te ont maskeren. Het is voor de tweede keer dit jaar dat een derge lijk evenement binnen de fortmuren wordt ge houden. De opzet en het verhaal zijn echter to taal anders dan tijdens de editie van juni. Deelna me aan de misdaadtocht kost 10 euro. Daarvoor krijgen de bezoekers ook nog de befaamde, of be ruchte, rats, kuch, bonen en drank. Het evene ment heeft plaats tussen 12.30-23.30 uur (zater dag) en 12.30-18.00 uur (zondag). De rekruten die nen minimaal veertien jaar te zijn, en kunnen zich van tevoren aanmelden via tel. 0174-38 28 98. Zie ook www.forthvh.nl. faderboeken als Pietje Bell, Ka meleon, Kuifje en Suske en Wis te vervelen nooit. Generatie na Iteratie beleeft er plezier aan. "üwijls gaan dit soort kinder toeken door de jaren heen ver geld van bijpassend speel- M. Poppen uiteraard, maar raketten en vliegende scho- bij ruimtevaartboeken, en modelauto's bij boeken over de racerij. Het speelgoedmuseum Toy Gallery in Brummen heeft een aantal kinderboeken en bij passend speelgoed samenge bracht in een nieuwe expositie. Ook zijn enkele pop-up boeken (drie-dimensioneel en met be wegende onderdelen) en zelfs een 'sprekend boek' vertegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 153