Reis in 5 clicks ïtvreters Zie Zuid-Afrika eens door Zuid-Afrikaanse ogen zaterdag 27 november 2004 Honderd jaar toerisme De Sallandse Heuvelrug ligt tussen Nijverdal en Hol ten Het totale gebied omvat 5200 hectare, daarvan kreeg 2740 hectare op 16 oktober de status van Natio naal Park De Sallandse Heuvelrug is een streek met grote golven de heidevelden en uitgestrekte bossen, onderbroken door, de naam zegt het al, enkele heuvels waarvan de hoogste 75 meter is. Het landschap is in een ver verle den gevormd door schuivend landijs, smeltend water en stuivend zand. De Sallandse Heuvelrug werd al begin vorige eeuw ont dekt als toeristisch-recreatieve bestemming. Nu is het op zomerse zondagen soms zo druk dat er files op weg naar het park ontstaan. De winter is een goede periode het park te bezoeken, met kans op ontmoetingen met reeën, vossen, dassen, hazen en eekhoorns. In de periode 15 maart tot 15 juli is een deel van de heide afgesloten vanwege het broed- seizoen van de korhoenders Er voert een toeristenweg dwars door het park, van Nijverdal naar Holten waar het Natuurdiorama is geves tigd. Deze weg is alleen bij daglicht geopend. In de directe omgeving van het park zijn veel accommo daties voor een korte vakantie beschikbaar. Er is een ruim bezoekerscentrum met parkeerplaats in Nijverdal, bereikbaar via de N35 tussen Almelo en Zwolle. Daar beginnen ook de meeste uitgestippelde routes. In het park kan men onder meer wandelen (een deel van het Pieterpad doorkruist het park), fietsen, ATB-tochten maken en paardrijden. Voor rolstoelen en wandelwa- gens is een speciale geasfalteerde route uitgezet. Het park organiseert veel activiteiten. Een greep uit het aanbod in de komende maand: huifkartochten 1, 8, 15 en 22 december, telkens 14.00 uur; midwinterwan- delen 12 december 14.00 uur; bosuilenexcursie 17 de cember 19.30 uur; schapen drijven 19 december 13.30-15.30 uur, levende kerststal 19 december 12 00-16.00 uur. Voor kinderen is er een avontuurlijk speel bos. Meer informatie: Nationaal Park Sallandse Heuvelrug, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle, tel. 038-425 17 55, www.sallandseheuvelruq.nl. Het bezoekerscentrum is open dinsdag tot en met zondag van 10.00-16.00 uur, tel. 0548-61 27 11. leide en heuvels, en een bijna on-Nederlands landschap waar je oneindig ver kunt kijken. Dat is de Sallandse Heuvelrug. Het natuurgebied leent zich vooral in de winter prima voor een wandeling. En als er niet zo veel mensen zijn, zien we misschien wel een ree of een vos. ALICE PLEKKENPOL Duders hebben het hun kinde ren eeuwenlang vol overtui ging verteld. Een boosaardi ge Pruisische reus trok door Nederland. Hij sleepte een grote and met zich mee, omdat hij de Zui- e wilde dichtgooien. Die zware zak makte een scheur in het land- p, de huidige stuwwal. Bovendien er een gat in de zak, waardoor de look nog telkens bergjes zand ver- ,de latere heuvels. meer wetenschappelijke verklaring rhet ontstaan van de Sallandse Heu- Bgis er ook: het gebied is in een ver [den gevormd door schuivend ijs, itend water en stuivend zand. Een ijertong wrong zich door het land- ip en creëerde links en rechts stuw- kn. die we nu kennen als het Veluws nefen de Sallandse Heuvelrug. Ook nens liet er zijn veel bescheidener tn na in de vorm van grafheuvels, keren van vijfduizend jaar geleden, nwoordig is de Sallandse Heuvelrug streek met on-Nederlandse verge len over grote golvende heidevelden Bigestrekte bossen. Die huidige aan- is vooral in de laatste eeuwen ont- 1 Overbegrazing van heidevelden ie tot zandverstuivingen. En om te fkomen dat het hele gebied een gro- ffidbak zou worden, werd rond 1900 fdenet opgerichte organisatie Staats- klieer bos aangeplant. Veel rododen- u. lariksen en vooral grove dennen, laatste boomsoort eindigde veelal in inmijnen, waar de stammen werden De eerste sneeuw dwarrelt neer op de sparren gebruikt voor het maken van stutten in mijngangen. Ook vandaag de dag drukt de mens een stempel op het gebied, maar nu met als doel het landschap en de planten- en dierenwereld te behou den. Een tocht door Neerlands jongste Natio nale Park begint dan ook met een tocht door het educatieve bezoekerscentrum. Daar wordt op speelse wijze de flora en fauna in beeld gebracht, en kun je aan de balie informeren naar al dan niet be geleide wandelingen, fietsroutes en nog veel meer. Indachtig de drie R's van het park. Rust, Reliëf en Ruimte, opteren we voor iets individueels. Geen uitstapje met twintig man tegelijk en zeker geen gezellige huifkartocht over de hei. De oeroude paaltjes wandelingen willen we. De hulpvaardige medewerker raadt de rode zeven kilometer lange Twilhaarrou- te aan, die meer door bos dan over hei gaat, 'want dat is met dit gure weer wat aangenamer'. Grote stille heide We beginnen dus in het bos, waar het bij het startpunt van de wandelingen we melt van de paaltjes, en rood en oranje soms verdacht veel op elkaar lijken. Daar stuiten we meteen op een herden kingsbord, op een plek waar tijdens de Tweede Wereldoorlog een vliegtuig neer stortte. Overigens was dat niet het enige Knooppuntenroutes nu ook voor wandelaars Het fietsroutenetwerk waarbij gebruik wordt gemaakt van knooppunten, is in korte tijd uit gegroeid tot een succes. Dus lag het voor de hand dat een dergelijk netwerk ook opgezet zou worden voor wandelaars, die zelf hun rou te willen bepalen zonder te verdwalen. De ge meente Oirschot is begonnen met een wande laarsnetwerk, waarvoor vanaf 8 december bij VW's in Zuid-Oost-Brabant routekaarten en wandelgidsen verkrijgbaar zijn. Het netwerk omvat 180 kilometer aan paden en voetgan- gersvriendelijke wegen. Kredietpas voor klanten van KRAS KRAS Stervakanties lanceert in samenwerking met DSB Groep NV een klantenkaart onder de naam 'KRAS Geldpas'. Met deze kaart biedt KRAS Stervakanties haar klanten flexibel be- taalgemak, krediet- en pinmogelijkheden en di verse voordelen. Zo krijgen houders van de KRAS Geldpas de nieuwste last-minute aanbie dingen. Webcams zijn niet alleen leuk om alvast een voorproefje te krijgen van waar je straks te rechtkomt. Ook om het druilerige weer buiten te vergeten en in plaats daarvan te genieten van witte stranden, palmbomen en een blauwe zee doetje computer dienst. Internet biedt ve le mogelijkheden. We selecteerden een aantal aantrekkelijke webcams voor u. Van Bonaire is niet alleen het strand te zien maar ook het on derwaterleven. De camera in Miami maakt het mogelijk te controleren of de strandwacht zijn werk wel goed doet, en na een blik op Hurgha- da weetje hoe het staat met de windkracht van vandaag. Miami: www.evs123.com/mbeach/default.htm Egypte: www.procenterfriedl.com Bonaire: www.bonairewebcams.com Australië: www.australie.nl/main.php?id=1:50 Canarische Eilanden: www.qran-canaria-info.nl/webcam.htm jan het einde van de middag de zon ondergaat, oogt de heide nog woester en weidser. onfortuinlijke toestel, in deze omgeving is zestig jaar geleden flink slag geleverd, en ook de Canadese oorlogsbegraaf plaats bij Holten getuigt daar nog van. Een bos met historie, zo blijkt opnieuw een eindje verderop, waar twee grote fo to's herinneren aan de joodse dwangar beiders die hier moesten werken. We passeren de lege schaapskooi. De pa den zijn breed en goed begaanbaar, on danks het regenachtige weer van de voor gaande dagen. In de berm staan nog aar dig wat paddestoelen, waaronder de sier lijke hanekam. Een eindje verderop is een kijkpaal neer gezet. Als je door het gat tuurt zie je een linde die ooit op het erf stond van boer Heetjan. Boer Heetjan was bekend in de wijde omtrek, want hij kon aan een ei zien of er een haan of een hen uit zou kruipen. De vele sparren roepen al een vaag kerst gevoel op, al ontbreekt de sneeuw. Die zit er echter wel aan te komen, want van uit het oosten drijven heel donkergrijze wolken langzaam naar de Sallandse Heu velrug toe. Dus even de pas er in gezet, richting open veld. Dit stuk hei, het leef gebied van de zeldzame korhoenders, is gedurende een deel van de lente en zo mer niet toegankelijk, omdat de be schermde vogels dan baltsen en broe den. Op een doordeweekse dag is de hei Architectonisch hoogstandje Newcastle In enkele jaren hebben Newcastle en Gates head aan de andere kant van de rivier de Tyne een wereldfaam opgebouwd met bijzondere ar chitectuur en andere culturele inspanningen. De Millennium Brug (het Ooglid genoemd) en het Baltic Museum trekken honderdduizenden bezoekers naar de Noord-Engelse stad. Op 17 december opent wederom een zeer extrava gant gebouw de deuren voor het publiek: de Sa ge Gateshead, kortweg The Sage. Het is een concerthal annex conservatorium. Van The Sa ge, dat er uitziet als een monsterzeeslak van aluminium, wordt verwacht dat het uitgroeit tot een grote toeristische trekker. Canvas in lustrumjaar ook naar Kroatië Canvas Hobdays viert volgend jaar het veertig jarig bestaan. Deze in luxe kampeervakanties gespeciabseerde reisorganisatie heeft zojuist een nieuwe brochure gepubbceerd met ruim honderd luxe campings in Europa, waar de vol ledig ingerichte bungalowtenten en stacara vans klaar staan voor de vakantiegangers. Nieuw is een eerste camping in Kroatië, cam ping Bi Village bij de historische stad Pula: www.canvasholidavs.nl. de gelukkig ook nog groot en stil. Dat is prettig, want het verhoogt de kans op een ontmoeting met een ree of vos. Die zijn namebjk niet zo dol op de horden re creanten, die hier op zondagmiddag over de paden struinen om even een fris se neus te halen. De wolken hebben ons inmiddels inge haald en de hagel klettert naar beneden. Heidepollen zijn niet echt geschikt om onder te schuilen, dus trekken we de kraag nog eens extra hoog en draven we met gebogen hoofd weer richting bos. De kale bomen bieden daar evenmin be scherming en ogen ietwat dreigend. Er is geen levende ziel in het bos te beken nen, zelfs geen wegsprintende haas of eekhoorn. Gelukkig verdwijnt de bui net zo snel als 'ie kwam. Een waterige zon breekt door en kleurt het roodoranje bos twee tinten bchter. Het gaat gestaag heuvel op, heu vel af, en vooral als we af en toe even rondkijken zien we dat er echt geklom men wordt. We lopen nog wat extra, over de Noetselerberg. Eigenlijk een puist, maar in ons vlakke land heet een beetje bult al snel een berg. Er komen weer grijze wolken aan. Tijd om terug te keren richting parkeer plaats, waar we de uitnodigend branden de schemerlampjes van café Dalzicht zien. Net als we binnenstappen dwarrelt Grens Nationaal Park er sneeuw naar beneden. De eerste van dit seizoen. Eerst warme chocolade melk, dan toch maar weer een klein stuk je het bos in, dat er onder zo'n dunne wit te laag wel erg sprookjesachtig uitziet. Dit is deel 9 in een serie over Nationale Par ken. Natuurdiorama# Holtèrberg N oms word ik middenin de nacht wakker en dan schaam ik me voor iets dat meer dan dertig jaar gele den is gebeurd. Ik was achttien, liet mijn rijbewijs gehaald en zou sa- met mijn neef Bart op vakantie Neef was ook recent geslaagd en lö moeder stelde ons haar Volkswa- Kje ter beschikking. Waar we heengin- idaar hoefden we niet lang over na tolken. Frankrijk, zeiden we in koor. "rilde de taal gaan studeren en na Naties was ik opeens even helemaal kques Brei. Avondenlang probeer de te begrijpen wat hij zong en dat «ven we op in een schriftje. "kende nog een Frans meisje dat van- S*een scholierenuitwisseling ooit bij 8 thuis had gelogeerd. Zou een tegen- kkje niet aardig zijn? Dan trokken '"a een paar dagen verder. Ikhreef een brief. Een week later kre- de bericht dat we welkom waren, 'meisje woonde in Wittelsheim, een fpje in dé Elzas. !een auto vol kampeerspullen en plastic tanks vol sherry gingen we N. Zoals heel Nederland in die tijd token we grote hoeveelheden huis- towentroost. Daarnaast rookte ik veel Door DIRK MULDER Franse sigaretten uit een blauw pakje, want als je achttien bent waan je je on sterfelijk. We werden als vorsten ontvangen in Wit telsheim. Het Franse meisje kregen we nauwelijks te zien, die had het te druk met haar studie. Wel stond haar moeder van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in de keuken om ons voortdurend grote maaltijden voor te zetten. Omdat de vraag 'heb je al een vriendin netje?' onvermijdelijk leek, had ik thuis een kokette Franse volzin in elkaar ge knutseld die erop neer kwam dat ik wachtte tot ik iemand ontmoette die me kon onderhouden. Inderdaad, de vraag werd gesteld. Ik sprak mijn gerepeteerde antwoord uit, waarbij ik wijselijk ver zweeg dat een Francois me eigenlijk veel boeiender leek dan een Framboise. Het ef fect was er niet minder om. De gastheer en gastvrouw deden van tuitmondje en opgetrokken wenkbrauwtje en oh la la, waarna ze hardnekkig bleven denken dat de rest van mijn Frans net zo vloeiend was. Van huis uit was ik niet gewend aan een uitgebreid ontbijt en een warme lunch en een meergangen avondmaaltijd, maar als je at hoefde je tenminste niet te spreken en dat flink dooreten de bedoe ling was, daar werden we doorlopend aan herinnerd. Om negen uur 's avonds zeiden we daarom dat we erg moe wa ren, waarna we snel naar onze kamer gingen om tot diep in de nacht sherry te drinken en Gaulloises te roken. Laat in de ochtend werden we uit onze roes ge wekt door de geur van gebraden kippe tjes. Zo ging het iedere dag. En in plaats dat die Fransen ons vloekend de deur uit trapten, bleven ze glimlachen tot het mo ment dat we toeterend wegreden, volge vreten en ondankbaar. Zuid-Afrika is een vakantiepara dijs en trekt steeds meer toeris ten, nu al zeven miljoen per jaar. Zij zorgen ervoor dat het toerisme de op een na grootste bron van inkomsten is. Terwijl de buitenlandse toerist wordt aangemoedigd 'het echte Afri ka' te ontdekken, worden de 'echte Zuid-Afrikanen' gestimu leerd eens hun eigen land te be zoeken en te leren hoe het is om toerist te zijn. Het is een vreselijk cliché, maar absoluut waar dat Zuid-Afrika al les heeft wat een toerist zich kan wensen: alle soorten land schappen, zeeën, flora, fauna, culturen en menselijke kleuren. Het punt is, welke toerist reali seert zich dat ook ten volle? Het vlakbij Makhado (voorheen Louis Trichardt) en Polokwane (voorheen Pietersburg) gelegen Krugerpark is een begrip in de wereld, reden waarom deze naam zeer waarschijnlijk niet zal sneuvelen. Het park zuigt hordes toeristen aan. Die heb ben een geweldige 'Afrikaanse bush-ervaring', maar zien meestal niet het échte Afrika few Ee olifant in het Krugerpark, zo kent iedereen Zuid-Afrika. Foto WEGENER dat om de hoek ligt. Aan de an dere kant komen meer avon tuurlijk ingestelde toeristen niet naar Zuid-Afrika, omdat ze denken daarjuist niet dat echte Afrika te vinden. Het is er dus wel, zoals in het na bijgelegen Limpopo. 'We reali seerden ons niet wat we alle maal te bieden hebben', zegt Phineas Masuvhelele van achter een door hem gemaakte drum met een doorsnee van anderhal ve meter. Wie had ooit zijn werkplaats gevonden in dit ver van de geplaveide weg gelegen dorpje? 'We zijn om de tafel gaan zitten, hebben een inventa risatie gemaakt van wat er alle maal voor aantrekkelijks is in deze omgeving, en zo is onze toeristische route Ribolla ont staan', zegt Masvhelele. Ribolla is de naam van een berg, en het initiatief is er een van de vele die deel uitmaken van het Open Afrika Project. Deze nu zes jaar oude organisatie stelt zich ten doel lokale toeristische initiatieven te steunen en te be vorderen. Een team van Open Afrika helpt de lokale bevolking haar plan vorm geven via work shops, waarna de informatie over de route, compleet met zeer gedetailleerde kaarten en de coördinaten van een plaatsbe palingssysteem per satelliet, op een uiterst professionele websi te wordt gezet. Alles volgens het zo simpele idee dat dit soort toe risme cruciaal is voor de lokale economie, de eigenwaarde van de deelnemers en het behoud van die wondermooie puur Afri kaanse plekken. Voor de deelnemers aan de Ri- bolla-route werkt het. Je kunt met of zonder gids langs de met bordjes aangegeven deelnemers en attracties. Gidsen hebben ui teraard het voordeel dat ze vol informatie en verhalen zitten, en de reiziger een veiliger ge voel geven. Accommodatie is er in eenvoudige 'rondavels' (hut ten) maar ook in luxe lodges die wel de principes van 'eerlijk toe risme' onderschrijven. De ervaring in Limpopo is uit het hart gegrepen van Cheryl Ca- rolus, de bruisende directeur van het Zuid-Afrikaanse Bureau voor Toerisme, inmiddels een van de belangrijkste functies van het land. 'Er is zoveel poten tie in de provincie en Ribolla is onvoorstelbaar vanwege dat ar tistieke talent dat je binnen een paar vierkante kilometer treft.' zegt Carolus, die toerisme 'het echte succesverhaal vindt van tien jaar democratie'. Meer informatie over Ribolla en Open Afrika Project www.africandream.orq Zie ook www.southafrica.net en www.limpopo-collection.co EELCO VAN DER LINDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 151