Facelift bedrijventerrein onzeker PZC Pijnlijke vingers van bieten verdunnen Veel steun voor zilt Zoommeer Project duurzame scholen afgesloten Studie naar alternatief anti-algenverf Rijkssubsidie voor Oude Zandweg Westkapelle twee keer afgewezen Cheque voor Zeeuwse Komedie lezers schrijven Mozaïek Beelden Tentoonstelling Het Toverbos Linedance Arduin leidt proef in zorg volgens AWBZ en WMO Derde voorrondi van Hooikoorts Stuiverconcert Oost-Souburg donderdag 25 november 2004 door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Veere moet de opknapbeurt van het bedrijventerrein Oude Zand weg in Westkapelle zelf betalen. Een herhaald verzoek aan het ministerie van Economische Za ken voor een subsidie is afgewe zen. Wethouder M. te Roller gaat nu kijken of het mogelijk is de facelift uit te smeren over een aantal jaren. Het bedrijventerrein Oude Zand weg is het enige bedrijventer rein in Westkapelle. Het is aan gelegd in de jaren zeventig en heeft volgens een onderzoek van ingenieursbureau Oranjewoud te maken met verpaupering, ver waarloosde bedrijfspanden en duidelijk zichtbare en rommeli ge opslag van verouderde be- drijfsmaterialen en containers. Veel van de gebouwen op het be drijventerrein worden gebruikt als opslagruimte. Er is - afge zien van het bedijf Dominicus - weinig bedrijvigheid te bespeu ren. De Oude Zandweg maakt al niet al een verlaten indruk. Dat geldt in het bijzonder voor het noordelijk deel van de Achilles- weg en de Benaresweg, die vol gens Oranjewoud bijna op een privé-inrit lijken. Echt representatief kan het be drijventerrein niet genoemd worden. Door het ontbreken van bomen, die moeilijk groeien aan de zee, is er ook nauwelijks sprake van een scheiding tussen het bedrijventerrein en het ach terliggende buitengebied. Vanaf de'Zeedijk, aldus het ingenieurs- VLIS3INGEN - De serviceclub Kiwanis Vlissingen heeft deze week een cheque van 5000 euro uitgereikt aan de jongerengroep van de Zeeuwse Komedie. De serviceclub is onlangs opgeno men in de internationale Kiwa nis groep. Dat was de reden voor Kiwanis om een cheque aan het goede doel uit te reiken. bureau, is er een schitterend uit zicht over Westkapelle met zijn rode daken, maar de Oude Zand weg vormt daarop een leüjke uit zondering. Om een goed beeld te krijgen van wat gebruikers vinden van het bedrijventerrein, werd een enquête gehouden. Daaruit kwam naar voren dat zij onte vreden zijn over het groen, de uitbreidingsmogelijkheden en de parkeermogelijkheden voor vrachtauto's. Andere opmerkin gen betroffen de rommelige uit straling, de riolering en de be wegwijzering. Rapportcijfer Opvallend was dat een groot aantal van de particuliere ge bruikers eigenlijk geen moeite hadden met de uitstraling van de Oude Zandweg. Eén van hen gaf het bedrijventerrein zelfs een tien als rapportcijfer. Ge middeld kreeg het van de gebrui kers een klein zesje. Om het bedrijventerrein op te knappen, zouden de gemeente Veere en de gebruikers samen moeten werken. De gebruikers moeten zelf hun panden opknap pen. Een regelmatig beheer moet ervoor zorgen dat het be drijventerrein na verloop van tijd niet opnieuw verpaupert. Tussen de woonwijk 't Hofje en de Oude Zandweg moet een groene buffer komen. Ook moet gekeken worden of er niet een betere ontsluiting kan komen. Om de Oude Zandweg te berei ken moeten auto's nu door het centrum van het dorp. Wethouder Te Roller zegt dat een nieuwe ontsluiting ge schrapt is. De hele opknapbeurt zou 1,2 miljoen euro kosten. „Een nieuwe ontsluitingsweg hebben we geschrapt", zegt ze. „Het is voor ons als gemeente fi nancieel niet haalbaar om het plan uit te voeren. Ik heb de ge meenteraad beloofd een plan van aanpak op een A4-tje te zet ten en te bekijken of we dat mis schien gefaseerd kunnen uitvoe ren." De gemeente Veere had om een subsidie gevraagd van 400.000 Zonder het gebruik van de verboden koperhoudende verf is het een hele klus om schepen vrij van algen te houden. De gemeente Schou- wen-Duiveland en Marina Port Zélande willen een machine bouwen die dit karwei snel kan uitvoeren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en Mari na Port Zélande gaan op zoek naar een alternatief voor de ko perhoudende anti-algenverf. De ze - voor de pleziervaart verbo den - verf is belastend voor het milieu. Schouwen-Duiveland en Mari na Port Zélande hebben giste ren een partnerschap-contract getekend. Er komt een studie naar een machine die de sche pen kan ontdoen van algen- groei. Vooruitlopend op dit con tract is Marina Port Zélande al driekwart jaar bezig met de ont wikkeling. „We denken daarbij aan een machine op de kant." zegt directeur J. Schot. Het moet een snelle procedure wor den, legt hij uit. „Snel de boot op de kant met een kraan, schoonmaken en weer het water in." De studie wordt zoveel mogelijk gedaan door de mensen van Port Zélande zelf. „We hebben daarvoor de kennis grotendeels in huis hebben en daarnaast heb ben we contacten met een ander bedrijf." Het onderzoek wordt gefinancierd vanuit het Maya programma, een Europees subsi dieprogramma voor havens en pleziervaartuigen. Er is 295.000 euro voor uitgetrokken. Marina Port Zélande was al eer der betrokken bij een experi ment om schepen op een milieu vriendelijke manier schoon te maken. Daarvoor is destijds een borstelmachine ontwikkeld die in het water lag. Dat project is mislukt en failliet gegaan. Het nieuwe project borduurt niet voort op deze borstelmachine. „Maar we maken wel gebruik van de kennis die we toen heb ben opgedaan." In juni 2006 moet de studie zijn afgerond. Als alles gunstig ver loopt, zal daarna een prototype worden gebouwd. Marina Port Zélande wil de nieuwe machine uiteindelijk commercieel gaan exploiteren. door Harmen van der Werf RILLAND - Zomaar een polder zou je denken, als je erlangs rijdt met een gangetje van 120 kilometer per uur. Vanaf Rijks wég A58, tussen Krabbendijke en Rilland, is er zelfs nauwelijks iets van te zien. Alleen lange rijen populieren tonen zich en juist dat hoogopgaande groen maakt de Fredericapolder zo bij zonder, vindt Bert Helmus. Helmus, voormalig leraar Duits aan het Buys Ballot College in Goes, kan het weten. Hij heeft zich als geen ander verdiept in de geschiedenis van de polder. Plet resultaat, een lijvig boek werk van ruim tweehonderd bladzijden met veel foto's en il lustraties, mag er zijn. Gistermiddag overhandigde de auteur het allereerste exem plaar aan de Reimerswaalse bur gemeester Ton Verbree. De Fredericapolder, wie heeft er ooit van gehoord? Het is één van de vele polders die in de loop van de negentiende eeuw langs de Westerschelde zijn ingedijkt. Helmus beschrijft het ontstaan, aan de hand van stukken die hij onder meer in het Zeeuws Ar chief in Middelburg en andere officiële archieven heeft ont dekt. Want over de eerste perio- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In het kader van de week die in het teken stond van Walcheren mozaïek (kennismaking en inte resse tonen in de verschillende culturen van onze samenleving) was ik bij de uitvoering van het multicultureel kindertoneel- stuk. De organisator, Chris Stronks, vertelde mij dat hij ze ventig scholen had aangeschre ven en dat er drie op gereageerd hadden waar uiteindelijk er twee van overbleven om mee te doen. „Voor onderling respect tussen verschillende culturen be gin je bij kinderen. Van deze sa menwerking hebben de leerlin gen vast ook veel geleerd. Plus de bezoekers op hun beurt. Dit moet geen incident zijn", aldus de organisator. Een lange weg te gaan en geen vanzelfsprekend heid, veel kan geleerd worden, ook prioriteiten stellen. Het Kompas en de Irisschool deden hun naam eer aan. Zij zijn de voortrekkers. Wie volgt. Scho len stel je prioriteiten en neem verantwoordelijkheid. Nooit te laat om te leren, zeker in deze verwarrende tijden. Piel de Bruin Poelendaeleweg 6 Middelburg De kwaliteit van de beeldende kunst in Vlissingen is er niet be ter op geworden. Het ontbreekt aan werkelijkheidszin, Las Vegas in de Bloemenbuurt is daar een goed voorbeeld van. De kleurrijke beelden die op het vernieuwde Stadhuisplein in Vlissingen geplaatst worden (PZC 18-11) blijken lang niet bij alle burgers in de smaak te val len. Deze polyester sculpturen vormen een onnatuurlijk geheel met de omgeving van het in stijl gerestaureerde stadhuis. Deze plek is bij uitstek geschikt om de verbondenheid van burgers en bestuur uit te drukken in een visueel herkenbaar object. De maatschappelijke en sociale ver bondenheid moet er mijns in ziens in tot uitdrukking komen. Deze belangrijke elementen kan ik niet vinden in de overblijfse len van een carnavalsoptocht, die met het geld van de burgers zijn betaald. Deze horizonver- vuilende gedrochten dienen dan ook gerecycled te worden tot kampvuur, Luctor et Emergo. W.C. Murre Irislaan 16 Vlissingen de van de Fredericapolder was in het polderarchief niets terug te vinden. Pas vanaf 1902 is de administratie volledig bewaard. Veel speurwerk heeft Helmus moeten verrichten om een beeld te krijgen van de beginjaren van 'zijn' polder. Vandaar ook dat hij het echte jubileumjaar van anderhalve eeuw Fredericapol der, 2001, niet heeft kunnen ha len. En toen dat jaar eenmaal voorbij was, maakte het niet meer zoveel uit, wanneer de ge schiedenis in boekvorm wél zou verschijnen. Aardige verhalen heeft de oud-leraar Duits boven water gekregen, over de bedijking van de schorren langs de Wester schelde bijvoorbeeld. Dat bijna achthonderd arbeiders inge kwartierd waren in Krabbendij ke en Rilland. En dat zij - niet ongebruikelijk - spontaan gin gen staken om meer loon te krij gen. Niet zonder resultaat, en burgemeesters in de buurt had den de schrik goed te pakken. Hoe goed Helmus het ontstaan van de polder ook weet te be schrijven, aan het in zijn boek opgenomen kaartmateriaal kan hij niet te tippen, aan landkaar ten van het oosten van Zuid-Be veland uit 1748, 1858, 1912 en 2001. Vooral die uit 1858 is mooi. De Fredericapolder ligt, net zeven jaar oud, nog als een vooruitgeschoven post in het wa ter. Dat is in 1912 verleden tijd, Bert Helmus in 'zijn' Fredericapolder. de Emanuel- en Zimmermanpol- der zijn langs de Westerschelde voor de Fredericapolder gescho ven. En zo groeit het gebied rond Rilland langzaam vol. Mensen Een polder is maar een polder, het gaat om de mensen die er vorm aan geven. Helmus heeft - hij had tenslotte ruim de tijd, na dat het jubileumjaar verstreken was - vele wegen bewandeld om de Fredericapolder tot leven te brengen. Zo heeft hij bij Een Uurtje Bert op Omroep Zeeland gezeten om een oproep te doen voor fotomateriaal. Het leverde hem prachtige foto's en verha len op van onder anderen Roos Bal-Steur. Zij vertelde hem over het landwerk. Nog steeds, schrijft Helmus, voelt zij haar pijnlijke vingers, toen ze met de andere Steurtjes - haar familie - de bieten moest verdunnen. Helmus heeft ook het geluk ge had dat hij oud-directeur J. M. Kakebeeke - overleden in 2001 op 95-jarige leeftijd - nog uitvoe rig heeft kunnen spreken. Over hoe het leven in de Fredericapol der in zijn tijd is veranderd. Hoe de werkpaarden verdwenen, de mechanisatie oprukte en het aantal werknemers snel daalde van ruim vijftig tot momenteel drie. Waar vroeger vele tiental len arbeiders nodig waren om de oogst binnen te halen, vol staat nu één bunkerrooier die ook nog zes rijen in één keer doet. Helmus had daarmee de ti tel van zijn boek te pakken. foto Willem Mieras I. Kakebeeke - de zoon van - zwaait tegenwoordig de scepter over de Fredericapolder als di recteur. Hij is niet de eigenaar, de Fredericapolder is een naam loze vennootschap. De aandeel houders zijn Belgen, verre naza ten van de Belgen die in 1851 de schorren langs de Westerschel de kochten en lieten bedijken. Wie in die tijd geld had in Bel gië, sprak Frans. Vandaar dat Helmus' boek tweetalig is. Op el ke bladzijde staat links de Ne derlandse tekst, rechts de Fran se. Wel zo aardig om de talen kennis te vergroten. Bert Helmus, Een bunkerrooier doet zes rijen tegelijk...., Ge schiedenis van de Fredericapol der, 204 blz., 29,95 euro. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Op scholen be staat volop belangstelling voor duurzaamheid. In de praktijk ontbreekt het echter nog wel eens aan een structurele aan pak. Een jaar lang hebben het ROC Westerschelde en Hogeschool Zeeland samen met Vlaamse scholen in Oostende en Zotte- gem zich beziggehouden met duurzaamheid op school. Het project is financieel gesteund door de betrokken provincies en heeft een Europese subsidie ge kregen in het kader van het zoge heten Interreg Ill-programma van de Euregio Scheldemond. Het project, dat bekend staat als Greenscool, werd gisteren af gesloten met een seminar in Ter- neuzen. De directies, docenten en leerlingen van de vier scho len waren het afgelopen jaar bij de uitvoering betrokken. Gezamenlijk hebben zij vragen lijsten ontwikkeld aan de hand waarvan kan worden bepaald in hoeverre een school duurzaam is. Daarbij is niet alleen van be lang dat het onderwerp ter spra ke komt in de les, maar ook wordt gekeken hoe de school be drijfsmatig opereert en hoe duurzaam het gebouw zelf is. De leerlingen zijn met de vragen lijsten op pad gegaan om de vier scholen te beoordelen. Daar naast is een groot aantal enquê tes verstuurd naar andere scho len om na te gaan in hoeverre duurzaamheid daar leeft. Een andere activiteit was het opzet ten van een website over het pro ject (www.greenscool.nl). De uitkomsten van de diverse onderzoeken laten onder meer zien dat duurzaamheid een on derwerp is dat leeft. Veel betrok kenen vinden dat scholen op dat gebied een voorbeeldfunctie zou den kunnen hebben. In de praktijk valt er nog veel te verbeteren. Op het ROC Wester schelde is bijvoorbeeld geen be leid op het gebied van duur zaamheid, zoals een milieuplan. Zo ontbreken zaken zoals plan nen om duurzamer met energie om te gaan, het afval terug te dringen en materialen opnieuw te gebruiken. De Hogeschool Zeeland be schikt wel over een beleidsplan duurzame energie. Het onder werp is ook een apart thema in het leerplan. Aan de hogeschool is het centrum voor duurzaam heid en water, Spring, verbon den. Dat is voortgekomen uit het lectoraat duurzaamheid. Het is de bedoeling van Green scool dat het project zich 'als een olievlek' uitbreidt over an dere scholen in Zeeland en Vlaanderen, zo werd gisteren tij dens het seminar gememoreerd. Of het ook daadwerkelijk tot een vervolg komt, moet blijken uit de evaluatie die binnenkort wordt opgesteld. door Harmen van der Werf THOLEN - Verzilting van het nu zoete Volkerak-Zoommeer ontlokt alleen in landbouw- kring een afwijzende reactie. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is ronduit enthousiast. Visserij en recreatie lijken neutraal, met een positieve ondertoon. Of het Volkerak-Zoommeer echt zilt wordt, is nog de vraag, maar de kans is wel groter ge worden sinds CDA en PvdA zich deze week in de Tweede Ka mer daarvoor hebben uitgespro ken. Het zilt maken van het Vol- kerak-Zoommeer is 'natuurlij ker'. Vóór de Deltawerken wa ren die wateren ook zoutig. En: verzilting is een oplossing voor vervelende blauwalgenbloei. J. Mol, landbouwer in Sint-Maartensdijk en dagelijks bestuurder van waterschap Zeeuwse Eilanden, onderkent dat allemaal, maar het is hem opgevallen dat er helemaal niet wordt gesproken over de gevol gen voor de landbouw. En óf er zo mogelijk een compensatie komt. Voor peilbeheersing is het inlaten van zoet water van het Volkerak-Zoommeer in delen van Tholen van groot belang, al dus Mol. Zoet water uit het Vol kerak-Zoommeer wordt nauwe lijks gebruikt voor beregening. Volgens Mol gebeurt dat 'inci denteel' in een klein gebied bij Tholen-stad. Voormalig water schap Tholen heeft een basis voorziening voor zoet landbouw- water aangelegd tegen hoge kos ten, maar de aanleg van een ver fijnd aansluitingsysteem is later afgestemd. Toch noemt Mol ver zilting van het Volkerak-Zoom meer een trieste zaak. „Want dat beperkt de mogelijkheden voor de landbouw." G. van Zon neveld van de ZMF vindt dat het landbouwbelang onderge schikt is. De problemen in het Volkerak-Zoommeer met onder meer blauwalgen zijn volgens hem 'immens'. Verzilting kan die grotendeels verhelpen, aldus Van Zonneveld. „Met andere plannen blijf je rommelen in de marge. Een overgang van zoet naar zout water is de enige® tuurlijke, waardoor het mj]j| ook beter tegen een stool kan." De blauwalgenbloeiinj zomer is een teken dat het q het Volkerak-Zoommeer oi goed gaat, waar vooral de t creatiesector onder te lijd heeft. Bijna elke zomer mag, enkele weken niet worden (j zwommen. „Voor mij hoeftvë zilting dan ook niet negatief: zijn", zegt M. Verweij vani creatiebedrijf Speelmansplate „misschien komen er dan mo dagrecreanten." Hij haalt over gens veel meer verdiensten i) watersport- en outdoor-actit teiten, onder meer voor bedij ven. Of verzilting voor de visse gunstig is of niet, durft deThoo se palingvisser P. Kooistranj te voorspellen. Voor de palii; stand hoeft het niet slecht zijn, denkt hij, maar zoetwate vissen als brasem en snoekbaa zullen verdwijnen en daan wordt ook gevist. Snoekbaa en brasem worden veelal levei verkocht voor sportvisputté „Als het doorgaat", stelt Kooi tra voorzichtig, maar niet afvn zend, „zullen we eerst eenfm cieel plaatje opmaken." OOSTKAPELLE - In b Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle is tot en met I maart de tentoonstelling H Toverbos te zien. Kinderen van 2 tot en met 7 jai krijgen toverkracht in de te toonstelling. Met een toverst lopen ze door een nagemaa bos, waar ze dieren kunnen! ten praten. Zo leren ze iets ov het bos en haar bewoners. VLISSINGEN - The Count Coast Line Dancers houdenzoi dag een linedancemiddaginci fé restaurant De Golfbaan! Vlissingen. Dansliefhebbers v; alle leeftijden zijn welkom. I middag begint om 13.30 uur. door Claudia Sondervan GOES - Arduin gaat voor het mi nisterie van Volksgezondheid een driejarige proef doen met zorgbepaling en -financiering volgens de aankomende rege ling AWBZ en de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). De proef, waarbij in eerste in stantie alle zeshonderd cliënten van Arduin zijn betrokken, be gint in januari en wordt gefinan cierd door VWS. Het kabinet wil de zorg en on dersteuning voor alle bevol kingsgroepen beheersbaar en be taalbaar houden door de echte zorg te scheiden van ondersteu nende zorg. Uit de AWBZ wordt een be perkt aantal zorgproducten be taald, zoals voorzieningen als huishoudelijke hulp. Activering en begeleiding komen, onder de WMO te vallen. Gemeenten krij gen de verantwoordelijkheid er voor te zorgen dat er voorzienin gen zijn die die steun aanbie den. Ingangsdatum is voorlopig 2006. Met de proef bij Arduin wil VWS bezien hoe de uitwerking van de gevraagde zorg en de fi nanciering daarvan uitvallen. Arduin-directeur P. van den Beemt wil met zijn initiatief de belangen van cliënten bij de vor ming van het zorgsysteem waar borgen, zegt hij. Arduin ge bruikt bij de proef een Ameri kaans model waarin de levensbe hoeften van cliënten worden aangegeven in acht 'dimensies' voor wonen, werken, zorg, bege leiding en dagbesteding. Een Re gionaal Ondersteuningsbureau, gevormd uit Arduin en MEE Zeeland gaat vanaf januari, de behoeften van de Arduincliën ten naar gelang dat model verde len in AWBZ-zorg en WMO-on- dersteuning en daar een pxijs voor bepalen. Met zo'n 'zorgbe- stek' kunnen cliënten bij aanbie ders aankloppen. In voorbereiding op de komende scheiding in disciplines gaan de Arduin-afdelingen voor zorg en ondersteuning vanaf januari al thans op managementniveau zelfstandig functioneren. Juri disch blijven zowel de afdelin gen als het ROB onder Arduin vallen. VWS krijgt met de proef inzicht in de kosten van het nieuwe zorgsysteem en in de mogelijkhe den voor lokale regie, zegt Van den Beemt. Hij denkt de herinde ling van de zorgvraag binm het huidig budget van zijn insle ling te kunnen uitvoerenl proef krijgt toezicht vaneen!» geleidingscommissie, waarinzi ting hebben VWS, het Regional Indicatie Orgaan, de diiezorf wethouders van de Walehffl gemeenten, sociale werkvoorai ning L'Eté, zorgaanbiederZoij stroom, zorgverzekeraars en M clientenvertegenwoordiging. Van den Beemt kon nog niet zei gen of dat het Zeeuws patiënten platform Het Klaverblad of d Consumentenbond wordt. Volgens de Arduin-directs! kan de commissie op den duu uitgroeien tot een Regional Zorg Autoriteit, analoog aan d Landelijke Zorg Autorite waarin momenteel landelijk d opgang van de RIO's wordtvooi bereidt. WESTKAPELLE - Twee dans acts en vier muziekacts bindfi woensdag 1 december met el kaar de strijd aan tijdens de der de voorronde van Hooikoorts de jongerentalentenjacht. HooiKoorts is een project vai de gemeente Veere en de provin cie. De derde voorronde in disc^ theek De Hooizolder in Westk* pelle duurt van 20 tot 23 uul De dansacts zijn Vivrant Tij (hiphop) en Dangerous mindj (streetdance). Voor de muzi" zorgen: Provindence (rap),® Fornax (poppunk), H.O.T. rocj (rap), Phono en Outsmart (Britpop). De band Scwarzoig tijdens het juryberaad voor eon optreden. Scwar was finalist"! de eerste twee edities van Hooi Koorts en bij Kiekvirus in Ovfj zande. Outsmarted won deze maand de voorronde in Ovezan- de. OOST-SOUBURG - Muziekvö* niging Vlijt en Volhardt houdt zaterdag haar tradili* le stuiverconcert in dorpshuis de Zwaan in Oost-Souburg. Vanaf 19.30 uur brengen de slag; werkgroep, het jeugdorkest, fanfare en de ïeerlingengr^p een gevarieerd programma, symbolische toegangsprijs draagt vijf cent. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14