Extremen Luxemburg zoekt nieuwe toeristen De stuurman vist ijs uit het water, voor in de wijn r Vraag antwoord alikent veel diersoorten, zoals deze guanaco. CHILI POfCORNO VAN DEN BERG De Atacamawoestijn in het noorden van Chili is misschien wel het duidelijkste voor leid van de tegenstellingen die iland rijk is. Op de volgens het tinness Book of Records droog- eplek op aarde valt nooit regen, aar spuiten geisers heet water i stroomt iets verderop ther- lal water uit de grond. De ene on is ideaal om een ei te koken, andere om je lekker te verwen- mnaeen lange, stoffige wandel- (htin de woestijn, idag begint al om vier uur in de ihtend. Het is aardedonker en temperatuur buiten is ruim on- inul. De weg naar de El Tatio- isers, op 4300 meter de hoogste ■wereld, is onverhard. De gids aagt nog een keer of ik geen cd vlees of alcohol heb genut- sd. 'Op deze hoogte kan dat heel tverkeerd vallen.' Anders zorgt weg er wel voor, denk ik nog. lucht is inderdaad ijl; een mo ffit van rust is geboden ook al d je door de kou wel in bewe- ig komen. nderden slierten stoom zoeken n weg naar boven. Sommige aters borrelen, anderen prutte- i luid en een enkele spuit met tl geweld kokend water. Tij- as het ontbijt, met een gekookt en opgewarmde koffie, komt :zon boven een heuvel uit. Een Kinerend schouwspel van licht schaduwen ontstaat, e zitten midden in de Andes, sar het landschap wordt gedomi- eerd door vulkanen, waarvan fflmige nog actief zijn. De mees- liggen vol met sneeuw, op diver- plekken kan worden geskied. In het uiterste zuiden zelfs met uitzicht op zee. Een wandeling door Valle de la Lu- na, de maanvallei, eindigt met de mooiste zonsondergang in Chili. Ook al is dat natuurlijk betwist baar. Op het eerste gezicht is het landschap troosteloos. Her en der weten enkele struiken te overle ven, net als dieren met vreemde namen als vicuna (wild broertje van de lama) en vizcacha (soort chinchilla). Een onduidelijk bordje langs de weg intrigeert me. Na een korte wandeling door een kloof zie ik plotseling honderden wuivende palmstruiken, stromend kristal helder warm water en hoor ik tientallen vogels tjilpen. Het groen overklast de rode stenen en de blauwe lucht. Een dip in het thermaal water midden in de woestijn brengt een overweldi gend gevoel met zich mee, die al le verstijfde spieren doet zuchten van genot. En reinigt en passant je lichaam van het zand. Het contrast met één van Chili's enorme ijsmassa's is enorm. Als je in de buurt komt neemt de wind hard toe. Hier regeert de kou. De San Rafael-gletsjer is zeventig me ter hoog en mondt uit in zee. De ze door oerkrachten gestileerde blauwwitte muur is de afgelopen jaren veel in het nieuws geweest, want volgens wetenschappers zal hij in 2011 zijn verdwenen. De me ningen over de oorzaak verschil len: naast het broeikaseffect en de veranderende stromingen wordt het toerisme genoemd. Opmerke lijk is wel dat de meeste andere gletsjers in dit gebied, tientallen, zich niet terugtrekken. In een plastic boot, die volgens de gids sterker is dan de Titanic, va ren we tussen tientallen ijsbergen naar de gletsjer. In de volgende vijf minuten regent, hagelt en sneeuwt het, terwijl ook de zon nog af en toe doorkomt. Wanneer een stuk ijs afbrokkelt en met veel geweld in het water plonst voel je de kracht in de daaropvol gende golf. Opnieuw overvalt een 'nietig gevoel' me. Op de terug weg pakt de stuurman een stuk ijs uit het water. Voor de Chileense wijn straks op de luxe catamaran, het enige vervoermiddel dat dit af gelegen gebied makkelijk kan be reiken. Granieten pieken Torres del Paine Nationaal Park staat bij veel wereldreizigers in de top tien van mooiste nationale parken. En je moet het niet zien, maar beleven. Dus kampeer ik een nacht op de camping, ook al vanwege de hoge hotelprijzen, waar het 's nachts vriest. Echte bikkels douchen in rivierwater, maar ik hou het bij een beetje poe delen. Het wandelpad - of liever gezegd de klimtocht - van bijna negen ki lometer naar het mooiste uitzicht punt eindigt voor drie loodrechte granieten pieken van het geberg te. De vraag is of ze zichtbaar zijn als je boven bent. dus kijkt ieder een 's ochtends eerst omhoog. Ook al had ik het niet hoeven doen, want een in mijn ogen een zame wolk blijkt genoeg voor een dag regen en sneeuw. Het zicht is weg, maar de rust, de ruimte, ook San Rafael gletsjer 5' NP-Torres- del Paine jjyVi - t Plintd Arenas al zie je die niet, TTT~~. en het tevre- den gevoel zeg gen meer. In het park zie je meerdere kud des guanaco's, ook wilde familie van de lama. Deze dieren zijn niet bang voor mensen. Toch lijkt een afstand van minder dan tien me ter mij niet handig; net als de la ma staan deze dieren er eveneens om bekend hun maaginhoud naar je te spugen. Ook de nandoe (een soort struisvogel) en de fla mingo zijn mensen gewend. Het park moet ook dé plek zijn voor een ontmoeting met de poema. Onder de toeristen vliegen de verhalen over en weer, maar ik kan er na vier dagen speuren jammer genoeg niets aan toevoe gen. Het park is vooral beroemd om de grootste vliegende vogel ter we reld, de condor. Veel toeristen ver rekken hun nek om de vogels met een spanwijdte van ruim drie me ter in de lucht te zien zweven. Soms komen ze dichterbij. Tij dens een lunch aan één van de ve le turquoise meren duiken plotse ling twee condors op vanachter een heuvel. Op nog geen vijfen twintig meter komen ze in glij vlucht even kijken wat voor vlees ze in de kuip hebben. Hun scha duw valt over me heen. Zonder enig geluid verdwijnen ze met de wind uit het zicht, een ongekende indruk achterlatend. Prima autorijden Chili is ruim 4200 kilometer lang en maximaal 350 kilo- meter breed. Door die lengte is het lastig om over één klimaat te spreken, maar ruwweg is het daar zomer als het bij ons winter is. De vluchttijd bedraagt zo'n zestien uur, inclusief een of twee tus senstops. Vliegen kan onder meer met KLM, Air France en Iberia. Een visum is niet nodig. Luchtvaartmaatschappij LanChile biedt voor binnenlandse vluchten een speciale airpass, afhankelijk van het aantal stops 250 tot 700 dollar Deze is alleen verkrijgbaar in combinatie met een ticket van Iberia vanaf Amsterdam Chili heeft het beste wegennet van Zuid-Amerika, terwijl het ver keer niet al te chaotisch is. Een ontdekkingstocht per huurauto is daarom goed mogelijk en geeft veel vrijheid. Check wel altijd goed of er een reservewiel aanwezig is, want Chili kent veel onver harde wegen. De bewegwijzering is soms beperkt, wel zijn goede kaarten te koop. De Spaanstalige bevolking is erg vriendelijk en helpt graag. Hou rekening met de soms grote af standen en weinig tankstations. Chili kent met zoals bijvoorbeeld Peru veel overblijf selen van rijke culturen. Dat wil niet zeggen dat er niets is. Ten noorden van San Pedro de Atacama ligt een compleet pre-lncadorp dat onder wetenschappers veel vra gen oproept In centraal-Chili wonen nog veel leden van het Mapuche-volk, de voorouders van de huidige inwoners. Diverse fa milies bieden toeristen de mogelijkheid een kijkje te komen ne men. Boeiend zijn de musea in Punta Arenas over de diverse india nenstammen die in het zuiden leefden. De Chileense wijn is wereldwijd in opmars Ten zuiden van Santia go kunnen diverse wijnhuizen worden bezocht. Deze trips wor den meestal gecombineerd met een bezoek aan de kust, waar je op het strand goed kunt uitrusten. Meestal in het bijzijn van zee leeuwen, die luidruchtig vechten om een plekje op de rotsen. Diverse touroperators hebben reizen naar Chili. Pagona Travel (tel. 073-548 22 44, www.paqona.nl) is een van de weinige aanbie ders van complete arrangementen inclusief huurauto's, die soms moeilijk verkrijgbaar zijn in kleinere plaatsen. Zie ook www.chili.paqina.nl met: comple ctie bijlagen: 0113-315680 .pzc.nl jjiail: redactie@pzc.nl gtbus 31,4460 AA Goes (rörtentie-exploitatie: crd-en Midden-Zeeland: 0113-315520 (Uws-Vlaanderen: 0114-372770 31:020-4562500 jterdag 27 november 2004 Reizeil Hoofdstad van de mode Ik wil graag eens modeshow in Parijs meemaken, hoe pak ik dat aan? Jaap de Carpentier Wolf van Holland Interna tional: 'Ga je nu met ons naar Parijs, dan krijg je daar een gratis bezoek aan een modeshow bij. De modeshow heeft iedere vrijdagmiddag om drie uur plaats in het warenhuis Galaries LaFayette aan de Boulevard Haussmann. Dit warenhuis meet ruim 68.000 vierkante meter en trekt elke dag honderdduizend bezoekers. Het is dus wel wat anders dan de Bijenkorf. Mo dellen showen kleding die in de winkel ver krijgbaar is. Dat zijn onder meer collecties van Armani, Lacroix, Carrier, DKNY, Sonia Rykiel en jong talent van morgen.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reizen Uitgaanstip Vandaag en morgen is er een kerstwintermarkt in de Tuinen van Appeltern, met kramen vol seizoensartikelen. Ook kun nen de 170 modeltuinen wor den bezocht. Open 10.00-17.00 uur, entree €9, tel. 0487-54 17 32, www.appeltern.nl. Vakantie variabelen Redenen om voor een bepaalde j vakantiebestemming te kiezen variëren nogal. In deze economisch schamele tijden geldt kT voor veel mensen dat de vakantie vooral niet te duur mag zijn. Voor anderen is het juist belangrijk dat zowel oma als de baby het er naar hun zin hebben. Waarop let u bij het kiezen van uw vakantiebestemming? Stem mee in de Vakantievraag L T van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. De broek aan Vorige week vroegen wij u wie in uw gezin de vakantie regelt. Uit reacties blijkt dat in veel gezinnen gezamenlijk wordt nagedacht en besloten over de vakantie. Maar achter het merendeel van de voordeuren zwaait de vrouw met de scepter. De Uitslag: JÜ» De vrouw 2De man De kinderen 4* Familie kennissen Gratis entree in Zweedse staatsmusea De negentien staatsmusea in Zweden zijn van af 1 januari 2005 gratis toegankelijk. Door de vrij entree loopt de Zweedse staat, volgens een eerste globale schatting, jaarlijks zo'n miljoen euro aan inkomsten mis. Volgens het Kultuurdepartementet, het Zweed se ministerie van Cultuur, is het doel van deze radicale verandering het toegankelijk maken van kunst en cultuur voor alle bevolkingsgroe pen in de samenleving. Aangezien het entree geld geen belemmering meer vormt, hoopt het departement op een verdubbeling van het aan tal bezoekers in vergelijking met het afgelo pen jaar. Om de verliezen aan inkomsten te compenseren ontvangen de staatsmusea extra subsidie. Er moet namelijk extra geld worden uitgetrokken voor beveiliging, bezoekerseduca tie en schoonmaak Onder de negentien musea bevinden zich de bekendste en meest bezochte musea van Zwe den, waaronder het Museum voor Moderne Kunsten, het Architectuur Museum en het Oost-Aziatische Museum in Stockholm. Meer informatie: tel. 00800-30 80 30 80, www.visit-sweden.com. Zwemmen op de droogste plek op aarde. Warm worden van een ijskoude gletsjer. Skiën met uitzicht op zee en zonnebaden met zeeleeuwen. Chili is een land van extremen. Ideaal voor grootse ervaringen, maar ook om je af en toe heel nietig te voelen. ARGENTINIË Santiago 3 noorden van Luxemburg, ïn Duitse Eiffel en Bel le Ardennen, doet ervan al- ün toeristen te trekken. Te reizigers toeren er slechts 'leen en als ze er al blijven jen is'het meestal in het 'erthal. Daarom zet het dal de Our ideeën om in daden, 'moeten leiden tot de oprich- van het Natuurpark Our. zich wil verkopen moet tonen. Dat doen ze zeker in lerscheid, waar aan de N7 informatiecentrum is inge st. Het is vooral een perma- mte tentoonstelling van regio- producten. Kansen genoeg om er te kijken en te proeven. Maar ook aan de kleine brand schone brouwerij die er is ge huisvest, beleven de bezoekers veel plezier. Niet alleen binnen, ook op de velden van dit heuvelachtige land willen de gemeenten ach ter het Natuurpark Our laten zien dat wordt gebroken met oude patronen. Vlak bij Kal- born, enkele kilometers van de grens met Duitsland, slingert wat de beheerders nogal preten tieus de 'Champs-Elysées' noe men. Een kilometers lang pad door de akkers, velden en heu vels nabij het diepsnijdende Our-dal. Een wandeling door een landschap als een Mond riaan; helgekleurde vakken, geo metrisch zuivere vormen. Luc Jacob vertelt tijdens een ver- kenningtocht over het doel dat de dertien gemeenten zich heb ben gesteld, maar ook van het harde leven van de boeren. Hier, op ruim honderd kilome ter van Maastricht, zijn de win ters lang en op de hellingen blaast vaak de wind. 'We zoe ken naar andere producten, ex perimenteren met nieuwe ge wassen, die ook weer heel oud zijn. We willen het landschap verrijken,' de boeren een kans geven en de toeristen op zoek naar puurheid iets aanreiken.' Inmiddels kunnen de toeristen in streekwinkels bijzondere streekproducten kopen. Iets zuidelijker heeft Clervaux al heel lang een grote aantrek kingskracht, vooral op oudere bezoekers. Op de binnenplei nen van Clervaux staan monu menten vol dank aan de Ameri kanen, die zestig jaar geleden dit deel van Luxemburg van de Duitsers bevrijden. De Nederlandse toeristen heb ben altijd al een plek ingeruimd voor Luxemburg en dat kan men heel goed zien in Vianden. Het kasteel van Vianden domineert de stad. In de smalle klimmende straten en op terrassen aan beide zijden van de brug over de Our klinken vele vaderlandse dialecten. Hoog boven alles uit torent het paleiskasteel van Vianden, on der meer te bereiken per kabel baan. Deze burcht uit de elfde eeuw is de belangrijkste toeris tische attractie van Luxemburg. De banden met Nederland zijn talrijk, de Oranje-Nassaus heb ben hier altijd htm zetel gehad. Koning Willem I verkocht het kasteel, maar de Nassau-tak was de nieuwe bezitter. De streek is op zoek naar nieu we toeristen, die andere eisen stellen aan comfort. En de mid denstand denkt mee. De halve kip en het glaasje bier blijven ui teraard hard gaan, maar 's avonds hoog boven Vianden, in hotel Belvedère met stilmakend uitzicht op het kasteel, eet en drinkt de bezoeker in de eredivi sie. In het rustige noorden dat de Luxemburgers zelf'Eisléck' noe men, hebben de gemeenten en toeristische organisaties inmid dels goed begrepen dat puur heid een steeds zeldzamer goed wordt in Europa en in het toeris me. Die landschappelijke onbe dorvenheid zal in combinatie met kwaliteit en nieuwe ont spanningsmogelijkheden nieu we, vaak actieve toeristen moe ten brengen. Meer informatie: Luxemburgs Ver keersbureau, Nassaulaan 8, 2514 JS Den Haag, tel, 070-364 90 41, www.ont.lu a thomounk"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 149