Zitten op de juiste bril PZC Rotte appels als vogelverwenfruit Wintershow Douchewand Radiator Het Blok zaterdag 27 november 2004 Een bloemist, een hoveniers een kunstschilder bundelen de krachten tijdens de Warman tershow. Dit evenement ganiseerd door Martin de Boer De ruimtes van zijn boerderij Zundert zijn ingericht met an tiek, meubels en bloemen. Bezoekers kunnen er van 26 en met 29 november en van 10 tot en met 13 december terecfc tussen 10.00 en 17.00 uur. Het adres is Luitertweg 22-in Zun dert. Meer informatie: www.warme- wintershow.nl Wc-potten worden 'versierd' met kleurige brillen. sommige mensen vinden dat niet zo belangrijk", zegt Vermeu len. Voor wie daar juist weer veel waarde aan hecht is er natuur lijk ook nog wel een oplossing: ergonomische brillen, voorver warmde zittingen of de zoge naamde soft-seats. Deze vind je onder andere bij Royal Soft Seats. Deze zachte brillen, die niet plakken, zijn gemaakt van duurzame gel, en zorgen voor 'gegarandeerde bilvriendelijk- heid'. Een koud achterwerk bij winterse stoelgangen hoort tot het verleden. Voor de gevoelige types onder ons een prettige op lossing. Villeroy Boch kent een toilet- bril met een zogenaamde 'soft closing': de bril zelf is niet zacht, maar wanneer u het dek sel sluit, valt het vanzelf zacht jes dicht in plaats van met een harde klap. Pressalit heeft met de lijn 'Raja' een hele accessoire- reeks om het toilet of de badka mer te verfraaien, waaronder ook een toiletzitting. Deze zit ting 'zweeft' als het ware boven de pot, en ook hier valt het dek sel niet naar beneden maar heeft een dempingsmechanisme. Op hun website wordt gespro ken over 'het prettiger maken van de kleine dagelijkse ritue len', dat aangeeft dat ook iets functioneels als de stoelgang on derhevig raakt aan trend. „De afdeling marketing verzorgt dat soort dingen, natuurlijk. Toilet zittingen zijn een low-interest product, mensen hebben geen foto GPD idee wat er op dat gebied te koop is", zegt Anja Zandvliet van Wijnbeek Sanitair, de agent van het Scandinavische Pressa lit. „Dat wil men mensen wel op de een of andere manier duide lijk maken." Het merk levert brillen van Duroplast (een kunststof) dat een superglad op pervlak heeft, waardoor er ner gens onhygiënische nerfjes of gaatjes zitten. „Mocht er toch een beschadiging of vlek opko men, kun je ze eenvoudig polijs ten." Wanneer het verder om hy giëne gaat, blijkt 't het makke lijkst te zijn wanneer een zitting goed te verwijderen is, of de scharnieren zo hoog zitten dat je er goed bij kunt om schoon te maken. Caroline Göttgens ook een ronde bril bij. Ook zijn er vierkante vormen of een extra groot formaat. Hierbij is het zitcomfort natuurlijk wel on derhevig aan de vorm. „Ja, zo'n hele grote bril of juist zo'n klein rondje, ik kan me voorstellen dat het niet lekker zit. Maar .K. Sanitair van Philipe Starck. foto GPD Het zal je maar gebeuren: je bent op visite en moet naar de wc. Daar aangekomen wil je rustig plaatsnemen als er op eens allemaal lampjes aansprin gen. Is het een vliegtuig? Een ufo? Nee, het is wc-bril Galacti- ka. Zodra je de klep omhoog doet gaan de lampjes aan, na een paar seconden springen ze op 'vol vermogen'. Het ding werkt op een batterij, die onge veer een maand meegaat. De truc van de aanspringende mi- ni-LED lampjes zit 'm in een elektronische processor. Het is weer eens wat anders. De laat ste tijd duikt de wc-bril op als opvallend interieuraccessoire van het kleinste kamertje. Er zijn een hoop grappige gadgets zoals brillen met prikkeldraad of dolfijntjes, tot aan bamboe exemplaren, zoals in de collectie van Tiger. Voor een toilet met een Oosters tintje. De lagen hout zijn kruislings gelijmd en daarom sterk, en dankzij een laag epoxylak eenvoudig schoon te houden. „Mensen zullen eerder een nieu we bril aanschaffen dan een heel nieuw toilet", verklaart Gerry Vermeulen van Plieger. De groothandel in sanitair ver koopt de brillen in alle soorten en maten. „Op het toilet breng Het kleinste kamertje' evolueerde van gat in de vloer naar uitgekiend spoelsysteem. En het toilet is al lang geen taboe meer: we zijn trots op de pot, die we versieren met kleurige, aparte brillen. je toch meer tijd door dan je denkt. We merken wel dat men sen bezig zijn met het interieur ervan. Zo'n leuke bril geeft toch sfeer." Het design-toilet zie je de laatste jaren meer. Phillipe Starck ontwierp er een met een ronde zitting, en daar hoort dan Een douchewand die wel iets heeft van een staldeur. Dat is BellaVita, een nieuwe douche- wand in de collectie van D lux. De wand bestaat uit vier len die afzonderlijk van elk geopend en gesloten kunnen worden. Praktisch als de aller-j kleinste een douche neemt: de 1 ouders kunnen gemakkelijk hulp bieden. Het is ook voor mensen die (tijdelijk) met] zelf kunnen douchen. De we kan direct op de bodem woi geplaatst. Een douchebakisi nodig. Informatie: www.duscholi derhuisje van berkenhout, of je kunt rekening houden met vo gels in de wijze waarop je de tuin beplant. Boeken over dier vriendelijk tuinieren hebben het vaak over het vogelbosje dat je in de tuin zou moeten planten, maar in veel tuinen is niet eens ruimte voor een boom, laat staan voor een bosje. Ik zou er liever voor willen pleiten om een deel van de tuinplanten zo te kiezen dat die zowel bij ons als bij vogels in de smaak val len. Neem bijvoorbeeld de kaarde- bol, een tweejarige plant die 's zomers - en in dorre toestand ook 's winters - een duidelijk verticaal accent geeft aan de tuin en die 's winters horden put- tertjes trekt die verzot zijn op de zaden. Of de klimop die geen enkel moment van het jaar aan decorumverlies lijdt en ook nog nestelgelegenheid biedt aan heg- genmus en winterkoning. Of de hosta; die trekt massa's slakken die op hun beurt weer voedsel vormen voor egels en lijsters. Ook de roos is zo'n plant die aan trekkelijk is voor mens en dier. En dan heb ik het niet in de eer ste plaats over het rozenkevertje dat gaatjes in de bloembladen knaagt en waarvan de larven voor gele plekken in het gras veld zorgen. Ik denk eerder aan de groenlingen die in het najaar en de winter de rozenbottels van zaden ontdoen. Bottelrozen, of botanische rozen, zijn geen doorbloeiers, maar ze hebben wèl twee perioden waarin ze aantrekkelijk zijn: in de zomer wanneer ze bloeien en in de herfst als ze met bottels overla den zijn. Ik weet dat ik tot overdrijven ge neigd ben, maar ik durf te stel len dat sommige bottelrozen met vruchten nog mooier zijn dan in bloei. Zo'n roos is bijvoor beeld Rosa glauca, bloeiend met De eerste nachtvorst van het jaar hebben we nog maar net achter de rug, en de super markt heeft alweer een schap in gericht voor vetbollen, pinda houders en strooigranen. Als het aan de grootgrutters lag, dan verpakten ze zelfs rotte appels, om die als 'vogelverwenfruit' te verkopen. En gelijk hebben ze: als je dierlijk afval in frikadel len en kroketten kunt omtove ren, waarom zou je dan het af val van groente en fruit niet te gelde kunnen maken? Ik kan niet ontkennen dat het een ge noegen is om naar zo'n meute feestende vogels in de tuin te kij ken. De mezen die elkaar een plaats op de vetbol betwisten. De onverdraagzame roodborst die de veel grotere zanglijster bij een broodkorst wegjaagt. De merel die een rotte appel tot een doorzichtig lampionnetje weet uit te hollen, 's Winters, als de tuin leeg of saai is, zorgen de vo gels tenminste voor leven in de brouwerij. Vogels kun je het op verschillen de manieren naar de zin maken: je kunt ze voeren, met pinda's, of met broodkruimels in een voe niet-onaardige roze bloemen in de voorzomer en spectaculair met zeegroen blad en oranje bot tels in de herfst. De huis,- tuin en keukenroos mag dan uitbun dig bloeien - het blad is niet haar sterkste punt. Dat is donk- ergoen, saai, en meestal ontsierd door zwarte vlekken en/of meel dauw. Bij bottelrozen is dat an ders; daar is het blad een ver dienste, in plaats van een na deel. Naast het blauwgroene blad van bijvoorbeeld Rosa glauca en Ro sa corymbulosa is er het decora tief gerimpelde blad van Rosa rugosa en het varenachtig fijn- verdeelde blad van rozen als Ro sa moyesii en Rosa multibractea- ta. En zo opvallend zijn de bot tels van de laatste twee soorten dat er zelfs selecties bestaan die naar de kleur van hun bottels zijn genoemd, zoals 'Geranium' en 'Sealing Wax'. Mijn favoriet is Rosa multibracteata, met roze bloemen in de zomer en een lawi ne van kleine flesvormige rode bottels in de herfst. Romke van de Kaa Rosa multibracteata met flesvormige bottels. foto GPD In een overwegend roestvrijstaj len keuken hoort ook een roesN vrijstalen radiator. Producent i Jaga komt daarom met de rvsiaj diator Aristocrat. Volgens het 1 bedrijf kan deze niet alleen die-I nen als blikvanger in de keuken,! maar ook in de badkamer. De radiator is er in een matte en 1 een glanzende uitvoering. Ver-I krijgbaar vanaf 720 euro. Inf®| matie: www.theradiatorfacto- 1 ry.com of 073-6312360. Kunnen potentiële kopers inSfl derland inmiddels een bod uit brengen op een van de appahH menten, in België gaat het hele maal mis met tv-programma j Het Blok. De Vlaamse televisie zender VT4 heeft van de Kamer van Notarissen geen toestem-1 ming gekregen om de vier appar tementen te verkopen. De ka mer heeft besloten dat alles vraj VT4 doet om de verkoop te sti muleren verboden is. De appar'j tementen worden evengoed vefj kocht, maar niet voor het oog van de camera. Eventuele ko pers kunnen hun bod in een ge sloten enveloppe kenbaar ma-j ken. Het openen van de enyeiopj pen is wel op televisie te zien Het koppel dat uiteindelijk het meest vangt, is winnaar van lt® programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 144