Verklozen ingezet in wijken zc PZC Elke dag even langs de put Alternatieve route is honderd keer mooier Rijnhout Kruiningen wint geding over uien 13 Nieuw systeem op parkeerterreinen van waterschap oject buurtbedrijvigheid gaat uit van wensen bewoners itvoering OKK iWestkapelle agenda 'andeltocht Man duwt meisje van fiets N-Beveland houdt twee sportvelden Vrijspraak door gebrek aan bewijs Bietenrooier in brand in Zuidzande donderdag 25 november 2004 ■Ab van der Sluis pLBURG - Waterschap ;c Eilanden (WZE) stapt ingang van 1 april volgend over op een nieuw par- jjsvsteem op Walcheren. Au- ^lilisten kunnen vanaf die 1 per uur of voor een dag een kaartje kopen. Op Walcherse parkeerterreinen van het waterschap staan nu nog installaties met slagbo- WZE kreeg deze zomer veel kri tiek te verduren van bezoekers van het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle en van De Manteling. Aanleiding was de opening van het nieuwe parkeer terrein. Voor het terrein gold een dagtarief van drie euro. Be zoekers vonden dat zij, na jaren lang gratis parkeren in de berm en bij het museum, onnodig op kosten werden gejaagd. Het wa terschap trok zich de kritiek aan. Ook bleek dat er herhaalde lijk storingen waren aan de slag boom. De parkeerterreinen hebben nu een slagboom bij de in- en uit gang. Als iemand zijn auto wil parkeren moet vooraf een vast gesteld bedrag worden betaald, ongeacht hoelang iemand blijft staan. In het nieuwe systeem ver dwijnen de slagbomen en geldt zowel een uur- als een dagta rief. Automobilisten hoeven vanaf 1 april alleen te betalen voor het aantal uren dat zij parkeren. De slagbomen worden volgend jaar vervangen door de bekende parkeerautomaten. De investe ringen daarvoor wegen volgens het waterschap op tegen de voor delen. Door lagere onderhouds kosten zijn de kosten op de lan gere termijn gelijk aan de kos ten van de huidige slagboomin stallaties. rNadia Berkelder DDELBURG - Middelbur- met een bijstandsuitkering n volgend jaar worden in- I voor projecten in wijken, gemeente heeft daarvoor 00 euro subsidie gekregen inde provincie. gaat om een proef van een Het is de bedoeling dat het Bject, dat buurtbedrijvigheid tt, daarna wordt uitgebreid, eerste instantie worden vijf Bsen via het project aan het pk gezet. Het gaat om mensen Keen bijstandsuitkering die re moeite hebben bij het vin- svan een baan. (uitgangspunt bij het project 1 de wensen van bewoners j de wijken in Middelburg, ■vijf personen worden vervol- is ingezet om aan die wensen Jmoet te komen. Het is nog d helemaal duidelijk wat ze Kien gaan doen, maar ge- ESTKAPELLE - Muziekvere- jng OKK uit Westkapelle (ft morgen en zaterdag haar irlijkse uitvoering in Westka- tlle Herrijst aan de Markt. brassband, het slagwerken- mble, de drumband en de leer- cgen treden op. Na de pauze ordt het toneelstuk 'Bakker n den Akker' opgevoerd. Op erdag is er na afloop bal na K de coverband Bad Hair mv Beide optredens beginnen ■19.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG lel 0118-493000 po* 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl van der Sluis (chef) "adia Berkelder :dith Ramakers Wriam van den Broek Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA GOES !Tel' (0113)315500 Pfo: (0113)315669 I Email; redactie@pzc.nl 'NTERNET 'jww.pzc.nl P'Nail: web@pzc.nl dacht wordt aan maaltijdvoor ziening voor mensen die niet zelf kunnen koken, klusjes, of hulp in de huishouding. „Als gemeente moet je iets met die mensen doen", zegt ambte naar M. van Poecke. „Je mag mensen niet vrijstellen van werk. Er zijn wel reïntegratiebe- drijven die mensen aan het werk proberen te helpen, maar de resultaten daarvan vallen vaak tegen." Alle gemeenten hebben sinds de invoering van de nieuwe wet Werk en Bijstand een eigen bud get voor reïntegratie. Als de proef is afgelopen, wordt het project betaald uit dat budget voor reïntegratie en bijdragen van wijkbewoners. Ritme Het belangrijkste aspect van het project is ervoor te zorgen dat mensen weer in een dagelijks rit me komen. Dat is nodig om even tueel te kunnen doorstromen naar betaald werk. De vijf ba nen zijn allemaal tijdelijk, om ervoor te zorgen dat zoveel mo gelijk mensen de kans krijgen om weer aan de slag te gaan. Zonder recente ervaring en goe de scholing is dat vaak moeilijk. Werkgevers stellen, door de te genvallende economische situa tie steeds hogere eisen aan wer kervaring en opleiding. Buurtbedrijvigheid maakt on derdeel uit van het veel grotere project woonservicezones. Ver spreid over de stad worden zorg voorzieningen gemaakt die de hele wijk ten goede moeten ko men. Zelfstandig Om die zorgpunten heen wor den woningen gebouwd die ge schikt zijn voor ouderen of men sen die zorg nodig hebben. Het 1HEEKACTIVITEITEN IPSKERKE Vereniginsgebouw tfêKerkring. 15.30 - 16.30 uur: Be nvoor 55», GST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran ten 41, 10.00 12.00 uur: Creatieve ten: 14.00 - 15.30 uur: Ontmoe- voor nabestaanden; - Petruskerk, 9.30 uur: Jlitnim Open Hof Alexander Go- ig,19.45 - 21.10 uur: Interreligieu- noetmg tussen hindoes, joden, ren en moslims; mveremging Lammerenburcht, •22.00 uur: Vogeltentoonstelling. L1SSINGEN - Wandelsport- leniging De Vrolijke Tippe- suit Vlissingen houdt zater- een Sint Nicolaastocht.De It van de 25 kilometer is om uur vanaf het clubhuis van indSport. Wandelaars voor 5.10 en 15 kilometer kunnen Wen tussen 10 en 13 uur. Toeschouwers volgen de werkzaamheden in de Spuistraat in Vlissingen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Geen schutting kan de Vlissingers ervan weerhouden een dage lijkse blik in de bouwput aan de Spui straat te werpen, waar straks een par keergarage, winkels en appartementen komen. Dan gaan ze toch gewoon aan de straatkant staan kijken? Als Henk zegt dat hij een keer of twee per week gaat kijken, begint Nico kei hard te lachen. „Ach man, je staat hier elke dag! Net als ik." De heren hebben nog net niet hun neu zen in het hekwerk gedrukt. Nico heeft zelfs zijn camera meegenomen. Met zo'n zestig plaatjes heeft hij het hele bouwproces vastgelegd. „Vooral van de vondsten op het oude kerkhof. Die oude geraamten, onze voorouders, prachtig." Met enig gevoel voor nostalgie halen de gepensioneerden hun herinneringen op. „Die oude Noordstraat en het Kromme Elleboogje. Het Vlissingen van vroeger was veel mooier. Dat zie je hier aan je voorbijgaan. Voorbijgaan, want over twee weken komt er een grote grijper en is alle glorie verdwenen." In de schaftkeet liggen de ontwerpen voor de schutting uitgestald. Ze zijn no dig voor de publieke veiligheid, legt hoofduitvoerder Bert de Kroo uit. „Maar binnenkort komen er kijkgaten voor mensen die geïnteresseerd zijn in de bouwput." Dat zijn er nogal wat. Da gelijks enkele tientallen, schat De Kroo. „Beweging in de stad trekt altijd be kijks. Ik kom hier mensen tegen, die ook aan het hek stonden gekluisterd bij de bouwput op het Scheldeplein. Meest al gepensioneerde bouwvakkers of men sen die de opgravingen vergelijken met oude foto's uit hun verzameling." Tien meter verder staat Koos de Ko ning. Ook hij denkt terug aan toen. „Niet dat de Aldi een sieraad was, maar waarom moet alles weg? Dan hadden ze net zo goed het hele centrum kunnen neerhalen. Je durft het haast niet uit te spreken als je iets mooi vindt, want de volgende dag halen ze het neer." Tegeltje Zijn vrouw Evelien vertelt over een be vriende opgraver. „Het liefst had hij de opgravingen meegenomen naar zijn ach tertuin. Een tijd terug vonden we bij de oude Hema een zeventiende-eeuws te geltje. Bij ons blijft dat goed bewaard." Onder de passage duwt een oude man zijn rollator voort. Richting bouwput. ,,Ik was juist onderweg om even te kij ken. Dat doe ik elke dag. Soms staan we hier wel een uur te gluren met vrienden uit de buurt. Bouwvakkers praten ons geregeld bij over de vorderingen. Ze werken goed door. En ik kan het weten. foto Ruben Oreel met een verleden in de bouwwereld." Inmiddels hebben de werkers zich met hun boterhamzakjes bij de belangstel lenden gevoegd. Archeoloog Jeroen van den Borre wijst met zijn hevig verzand de handschoen de plek aan waar de scheepswerf is gevonden. Hoe de beer putten zijn ontstaan en hoe oud de hou ten palen zijn, tot op het jaar nauwkeu rig. Het publiek luistert ademloos naar de oudheidkenner. „Zoutpannetjes zijn het dus. Aha." Grachten Alexis Haarsma heeft het gesprek goed gevolgd. De Vlissinger wijst naar de die pe put, waarin het gitzwarte zand tus sen houten panelen ligt. „Vroeger wa ren dat grachten. Daar voeren de bo ten," vertelt hij zijn kleinzoon Lars. Maar Lars kijkt liever naar de graafma chines. Het is maar goed dat zijn groot vader zo dichtbij de bouwput woont. Nu heeft de kleine jongen tenminste zijn toekomstbeeld bepaald. „Ik word later kraanmachinist." Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Chal lenge. Met oxide auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Van daag de belevenissen van Ad Westrate en Eric Duhamel uit Vlissingen. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - Vlissinger Ad Weststrate en Vlaming Eric Duhamel rijden met hun oude barrel Blauwe Ruis in Marok ko, waar ze voor een speciale route hebben gekozen. „Die is honderd keer mooier. Over een paar dagen komen we de an dere deelnemers wel weer te gen." Het tweetal is gisteren vanuit het Marokkaanse Fez naar Erf- oud gereden. De alternatieve route geeft de coureurs een prachtig zicht op het Atlasge bergte. „We rijden tussen de Midden en Hoge Atlas door Schitterend!" roept Weststrate enthousiast uit. „Je kijkt je ogen uit. De natuur is hier ontzettend bijzonder. Ik ben hier nog nooit eerder geweest en sta echt ver steld van de schoonheid. En we rijden op een zowat lege weg, dus we kunnen flink doorrij den." Vandaag zal het duo hun reis doorzetten naar Ouarzazate, waar ze de bekende Atlas-film- studio willen bezoeken. Andere deelnemers zijn nergens te be kennen „De meeste groepen rij den over de normale route denk ik. We komen ze over een paar is de bedoeling dat mensen op die manier zelfstandig kunnen blijven wonen en deel kunnen blijven nemen aan het leven in de wijken. Over zes jaar moeten er negen van dergelijke woonser vicezones in Middelburg zijn, in alle wijken en kernen. Per zone worden 33 clusters van wonin gen gebouwd voor mensen die verzorging nodig hebben. Per cluster wordt uitgegaan van 24 bewoners. GOES - Een veertienjarig meisje is gistermiddag in de Ganzepoortstraat in Goes van haar fiets gevallen nadat ze een duw had gekregen van een man. Het meisje kwam ten val tegen een pilaar die voor een winkel geplaatst was en hield aan de val een pijnlijke rechterzij over. Na het voorval deed ze aangifte bij de politie. Het meisje was van plan om af te stappen in de Ganzepoortstraat omdat daar een fietsverbod geldt. Terwijl ze afremde, kreeg het meis je een duw van een tegemoetkomende man. Waarschijn lijk was de duw een gevolg van het feit dat de man zich stoorde aan het fietsgedrag. WISSENKERKE - Het college van burgemeester en wet houders van Noord-Beveland heeft zich neergelegd bij het behoud van twee sportvelden op het eiland. Daarmee is de doelstelling van één groot complex voor de hele ge meente van de baan. Wethouder C. Schipper haalt in feite bakzeil. Hij zag voordelen in de combinatie van een groot sportveld in Kortgene met de daar gevestigde voetbal- school van de gebroeders De Nooijer. Tijdens een commissievergadering, vorige week, beloofde Schippers nog een onderzoek naar de mogelijkheden te doen. Dat was tegen beter weten in, want de fracties had den hun posities toen al ingenomen: twee sportcomplexen in Colijnsplaat en in Kamperland. De fracties werden in die overtuiging gesteund door een groot publiek, meestal met een lidmaatschapskaart van de voetbalclub in de bin nenzak. In een persbericht heeft het college laten weten dat er een ander voorstel komt. De raadsvergadering van 25 november krijgt een voorstel voor het behoud van de twee complexen en de afbouw van de rest. Voorwaarde blijft dat elk dorp een trapveldje houdt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren twee broers wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van een overval op een growshop in Sas van Gent. Offi cier van justitie J. Zondervan had vorige week tegen!de 26-jarige inwoner van Terneuzen en de 30-jarige man uit Zaamslag nog 2,5 jaar gevangenisstraf geëist. De overya-1 werd op 23 december gepleegd. Volgens de eigenaar;en een medewerker van de growshop drongen drie manpen de zaak binnen. De slachtoffers moesten onder bedrei ging van een pistool op de grond gaan liggen. Uit de kassa werd de dagopbrengst van 1200 euro weggenomen. De slachtoffers konden slechts verklaren dat het om donkere overvallers ging. De officier haalde het bewijs uit de verklaringen van ge tuigen dat de Terneuzenaar had opgeschept over de over val. De advocaten A. Sol en A. Bals bepleitten vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Daarnaast kraakte Sol het on'r derzoek. Hij verweet een rechercheur vooringenomen heid. Of de rechter die aantijging in zijn vonnis heeft meer gewogen, is niet duidelijk. ZUIDZANDE - Tijdens werkzaamheden is, door onbeken de oorzaak, een bietenrooier in brand gevlogen op een landbouwterrein aan de Obijnsweg in het Zeeuws-Vlaam- se Zuidzande. De brandweer heeft het vuur geblust. Over het schadebedrag is niets bekend. door Harmen van der Werf KRUININGEN - Het aan de Nis- seweg in Kruiningen gevestigde bedrijf Rijnhout Onions mag uien gaan aanvoeren van andere leveranciers. De naast Rijnhout gevestigde uienhandel van H. B. Jansen heeft niet het exclusieve recht uien aan Rijnhout te leve ren, heeft de rechtbank in Mid delburg gisteren bepaald. Rijnhout Onions dat uien ver werkt tot gefrituurde uitjes en tot uienringen, nam vorig jaar het Kruiningse bedrijf Delizza over. Delizza, gedeeltelijk eigen dom van uienhandel H. B. Jan sen, was failliet gegaan. Bij de overname werd afgesproken dat Rijnhout Onions uien zou blij ven betrekken van Jansen. Tot voor kort gebeurde dat ook zo, maar vanwege uitbreiding van de capaciteit wilde Rijn hout eveneens uien van anderen dan van H. B. Jansen gaan ge bruiken. De uienprijzen op de vrije markt zijn door overpro ductie ook erg laag, maar dat is aldus eigenaar C. Rijnhout niet de voornaamste reden. „Wij groeien gewoon erg hard", zei hij gisteren. „Hadden we bij- dé overname drieëndertig werkne mers in dienst, nu al vijftig. Jansen weigerde Rijnhout ech ter het gebruik van de stortbpïr- ker en kantelaar voor aanvber van uien van anderen. Rijnhout stapte daarop naar de recht bank in Middelburg, omdat Jan sen naar zijn mening niet het ex clusieve recht heeft op de leve ring van uien. „Wij hebben wel afspraken ge maakt over de aanvoer van een groot volume via Jansen, velé duizenden tonnen. Wij houden ons daar ook aan, maar wifien tevens van anderen uien kunnen betrekken." De Middelburgse rechter hééft gisteren Rijnhout gelijk gege ven. Jansen mag Rijnhout piet meer het recht ontzeggen van dé stortbunker gebruik te maken. Die bevindt zich op het terrein van Jansen, maar maakt, aldus de rechtbank, onlosmakelijk on derdeel uit van de fabriek. Te;- vens moet Jansen vrachtwagens voor Rijnhout Omons toelaten, dit allemaal op straffe van een dwangsom van 10.000 euro voor elke overtreding, met een maxi mum van 250.000 euro. (Advertentie) Eric Duhamel dagen wel weer tegen", zegt Du hamel. Volgens de Vlaming hebben veel deelnemers zich laten ontmoedi gen om de alternatieve route te nemen. „Toen we op de boot za ten kwamen we een vrachtwa genchauffeur tegen. Hij vertelde dat de alternatieve route levens gevaarlijk was, vanwege de stei le hellingen. Veel deelnemers hebben zich daardoor laten af schrikken, denk ik. Een vriend vertelde mij dat het prima te doen was, dus wij zijn wel ge gaan." Gelukkig maar, stelt Weststrate. „Deze route is hon derd keer mooier. We genieten er echt van." Rood lichtje De auto verkeert volgens West strate in een goede staat. „Er is ondertussen wel een rood lichtje gaan branden, maar we zijn er nog niet achter wat dat is", zegt hij lachend. Duhamel is zeer content met de oude barrel. „De Blauwe Ruis rijdt als een zonne tje!" Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuipeh, tei., 0118-601273 GeOffiNO VAN MAANDAG TZATERDAG Er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13