zc Het zijn vooral meelopertjes ien pilletje vol vitamen voor de zware jongens En hoe zit het met extreem-rechts? 29 Experiment zaterdag 27 november 2004 Na de moord op Theo van Gogh is Nederland in de ban van het moslimextremisme. De AIVD houdt 150 radicale mos lims permanent in de gaten. Maar hoe zit het met ex- treem-rechts? Terreur van de Nederlandse neonazi's en vreemde lingenhaters is géén bedreiging, oordeelt de dienst. Intussen gaan moskeeën in vlammen op. De rechts-radicaal: „Ik kan je verzeke ren: onze acties zullen hard genoeg zijn." Om elkaar te ontmoeten, moeten ze altijd een beetje geheimzinnig doen. Voor een partijdag verzamelen de leden van de Nieuwe Nationale Par tij (NNP) eerst op een vooraf afgespro ken punt. Daarna pas rijden ze achter de organisator aan naar een zaaltje. Meestal is dat een Van der Valk-hotel, want veel andere congrescentra en ho tels zien hen liever gaan dan komen. Dan valt het te hopen dat de antifas cisten (afa's) geen lucht hebben gekre gen van het treffen. In dat geval kun nen de NNP'ers rekenen op een flinke knokpartij. De wekelijkse bijeenkomsten op woensdagavond verlopen een stuk minder hectisch. In een bruine kroeg in Rotterdam-West, vlakbij de opval lende Mevlana-moskee, praten de par tijleden elkaar bij over de actualiteit, denken ze na over mogelijke nieuwe acties en gebruiken ze een gezamenlij ke maaltijd. Liefst Hollandse pot. Van avond: rode kool met draadjesvlees en een flinke plas jus. De partij heeft een eigen achterkamer in de kroeg, met als voornaamste deco ratie een grote Nederlandse vlag. Een dik gordijn scheidt de ruimte af. Het bewijs van hun gelijk zien ze om zich heen. Het café staat midden in de mul ticulturele chaos. Blanken willen vol gens de nationalisten in grote delen van Rotterdam niet meer wonen. „Etnische zuivering", noemen ze het zelf. Hun streven is helder en eendui dig: Nederland moet terug naar een monoculturele samenleving. „Hand in hand terug naar eigen land", zegt par tijleider Florens van der Kooi. „Dat heeft niets te maken met superiori teitsgevoelens. Het is heel natuurlijk dat mensen de neiging hebben om bij elkaar te kruipen zoals allochtonen dat hier ook doen. Wij erkennen dat. Wij zeggen juist tegen die Turk: ga lek ker Turk zijn, maar niet hier. Neder land is voor de Nederlanders." Van der Kooi heft zijn glas: „Eigen volk! „Eerst!" galmen de zeven anderen. Dat ze niet de enigen zijn die er zo over denken, bewijzen volgens partij leider Van der Kooi de bezoekersaan tallen van hun website. Die zijn sinds de moord op Theo van Gogh vervijf voudigd. „Wat dacht je van al die stemmen op Geert Wilders?", zegt par tijgenoot Jur van der Velden. „Dat zijn geen proteststemmen. Die mensen zijn het zat." Moskeeën Geweld tegen moskeeën keuren de NNP-leden af. Zeggen ze, al halen ze er tegelijkertijd hun schouders over op. „Ik kan er niet mee zitten als een moskee wordt aangestoken", zegt Van der Velden. Florens' jongere broer Ben noemt de aanslagen begrijpelijk. Hij ziet ze als een motie van wantrou wen tegen het huidige kabinetsbeleid. „Dan is het op een gegeven moment niet meer dan normaal." Nee, ze weten niet wie de branden heb ben gesticht. Baldadige jongeren die uit de band schieten, oppert Florens van der Kooi. „Veel jongeren worden voor het blok gezet. Ze hebben wel een mening, maar mogen er niet voor Een bijeenkomst van de NNP (Nieuwe Nationale Partij) in de achterkamer van een kroeg in Rotterdam. foto Harmen de Jong/GPD uitkomen. Voor sommigen kan geweld een uitlaatklep zijn." Willem Hart van de antifacistische onderzoeks groep Kafka zoekt de daders van de brandstichtingen buiten de georgani seerde verbanden. Volgens hem zijn de bestaande rechtsradicale partijen relatief onschuldig. Ook de Nieuwe Nationale Partij is niet meteen een club om je zorgen over te maken, meent Hart. Hart begrijpt wel dat iedereen zich sinds de moord op Theo van Gogh druk maakt om moslimfundamentalis ten en aan extreem-rechts amper aan dacht schenkt. Hij betwijfelt of rechts- radicaal Nederland momenteel wel zo gevaarlijk is. De versplintering en de onderlinge haat en nijd werken niet bepaald in hun voordeel. De categorie harde neonazi's, die bereid én in staat zijn om geweld te plegen, is klein. Vijf tien a twintig mensen, schat Hart. Hij acht de kans minimaal dat deze harde kern tot geweld over zal gaan of verantwoordelijk moet worden gehou den voor de brandstichtingen van de afgelopen tijd. Hij heeft er een opmer kelijke verklaring voor. „De natio- naal-socialisten liggen in een spagaat. Omdat jodenhaat hun gemene deler is, sympathiseren ze met radicaal-isla mitische organisaties als Harnas. Bij anti-Israël-demonstraties zie je behal ve radicale moslims ook altijd vier of vijf neonazi's meelopen. De Duitser Michael Kriek, één van de belangrijk ste neonazi's in Nederland, heeft zich zelfs solidair verklaard met Volkert van der G. en de verdachte van de moord op Van Gogh. Pim Fortuyn was immers homoseksueel, dus goed dat hij dood was, en Van Gogh was volgens Kriek een jood." Het getal van vijftien a twintig hard core neonazi's dat Hart noemt, komt overeen met de omvang van de groep die door de AIVD in de gaten wordt gehouden. Hoewel de dienst in haar laatste twee jaarverslagen verklaart dat extreem-rechts geen bedreiging vormt voor de Nederlandse rechtsor de, wordt een groep van iets minder dan twintig hardcore neonazi's gescha duwd. Een woordvoerder van de ATVD wil niet zeggen waarom en hoe dat ge beurt. De vergelijking met moslimradi calen gaat volgens hem niet op. „Die zijn veel conspiratiever, beramen plan nen, zijn een doelgerichtere bewe ging-" Hitier De 25-jarige Nico ('geen achternaam') uit Utrecht is een nationaal-socialist die zegt tot harde actie bereid te zijn. Onder de naam Neobyte geeft hij op internetfora met grote regelmaat blijk van zijn ideologische achtergrond. Per e-mail laat hij weten dat hij zichzelf als aanhanger van Hitiers natio- naal-socialisme en pleitbezorger van een volledige etnische zuivering in Ne derland beschouwt. „Als wij merken dat de overheid niet adequaat handelt, dan moeten ze niet vreemd opkijken als de patriotten in Nederland het heft in eigen handen ne men." In eerste instantie wordt volgens Nico geprobeerd met folders, demonstra ties en scholingsbijeenkomsten een re volutie te ontketenen. Maar als dat niet lukt 'zullen campagnes worden bedacht die er een stuk minder vreed zaam aan toe zullen gaan.' Om wat voor campagnes het gaat en in welk stadium die acties zijn, wil de Utrech ter. die terloops laat weten een vuur wapen te bezitten, niet kwijt. „Ik kan je verzekeren dat ze hard genoeg zul len zijn." Volgens hem heeft hij tenminste veer tig metgezellen, van wie hij sommigen regelmatig ontmoet, maar zijn er hon derden Nederlanders die er precies zo over denken als hij. „Buiten dit aantal om zijn er duizenden ongeorganiseer de, racistische meelopers." Daarmee doelt hij onder meer op een groep waarvoor de AIVD geen bijzon dere interesse heeft: de zogeheten Lonsdale-jongeren. Volgens de dienst vormen die geen gevaar en komen hun denkbeelden in de meeste gevallen niet veel verder dan vreemdelingen haat. Of er sprake is van een groeiende groep rechtsradicale jongeren, weet de AIVD-woordvoercler niet. „Mis schien lopen jongeren al langer met dit soort denkbeelden rond, maar dur ven ze die in het huidige klimaat ook te uiten." Willem Hart van Kafka twijfelt er niet aan dat het extreem- rechtse ge dachtegoed in opmars is. Ook onder zoeker Jaap van Donselaar, die voor de Anne Frank Stichting al jarenlang onderzoek doet naar de rechtsradicale denkbeelden en vreemdelingenhaat, meldt in een rapport dat in december verschijnt, een duidelijk toenemende populariteit van extreem-rechtse ideo logieën onder jongeren. Tot de presen tatie van zijn rapport wil Van Donse laar zijn bevindingen niet toelichten. „In de mate waarin het nu de kop op steekt hebben we het niet eerder in Ne derland gezien", zegt Hart. Volgens hem zijn er enkele duizenden jonge ren die er rechtsradicale ideeën op na houden. Dat die schatting wel eens heel reëel zou kunnen zijn, blijkt bij een rond gang over het internet. Zo telt de web site holland-hardcore.com ruim twee duizend geregistreerde bezoekers. Vrijwel zonder uitzondering geven ze op het forum uiting aan hun haat ten opzichte van allochtonen. Sommigen flirten nadrukkelijk met het natio- naal-socialisme. Onder schuilnamen als Übernationalist, Holland-Volland, White Pride, XtreemRechtS en Geluk- kigBlank wisselen ze harde grappen en racistische anekdotes uit. Hart betwijfelt of de overtuiging van de Lonsdalers erg diep gaat. „Mijn in druk is dat het heel oppervlakkig is. Jongens en meisjes identificeren zich met de gabbercultuur. Daar horen be paalde omgangsvormen bij, een eigen taalgebruik en dresscode. Vaak wordt gezegd: ik heb een hekel aan Marokka nen, maar deze Marokkaan is toeval lig mijn beste vriend." Platteland Johan (16) uit Westland is zo'n Lons- dale-jongere. Ook hij is actief op het forum van holland-hardcore.com en maakt met termen als Heil SS toespe lingen op het nationaal-socialisme. Gevraagd naar zijn diepere beweegre denen, zegt hij vooral een hekel aan Marokkanen te hebben. Daar blijft het bij. „Ik vind dit land vol, ja, en dan be doel ik de buitenlanders. Je hoeft die Marokkanen maar even aan te kijken en je hebt ruzie. Dan heb je meteen de hele familie achter je aan. Het zijn achterlijke lui, hun cultuur slaat ner gens op. Ze maken het land onveilig, willen hun eigen scholen en moskee ën. Dit land wordt gewoon niet be ter." Het paradoxale is volgens Hart dat vooral op het platteland een goede voedingsbodem voor vreemdelingen haat lijkt te bestaan. Juist in gebieden waar relatief weinig allochtonen wo nen. Volgens Hart is de onbekendheid met allochtonen reden waarom anti- buitenlanders-gevoelens daar zo flore ren. Lonsdale-jongeren zijn in vier regio's nadrukkelijk aanwezig:, het gebied rond Dokkum in Friesland, een grote lap in Noord-Limburg en Zuid- oost-Brabant, een krans rond Den Haag en een gebied rond Aalsmeer. Daarbuiten zijn kleinere concentra ties te vinden. Sommige jongeren verenigen zich in vage clubs, zoals het Westfries Le gioen en het Verenigd Nederlands Arisch Broederschap (VNAB). De laat ste groep, jongeren uit dorpen tussen Verüo en Nijmegen, riep onlangs op moskeeën te ontheiligen. Brandstichting in de moskee van Hel den vestigde twee weken geleden de aandacht op Lonsdale-jongeren in Noord-Limburg. Hoewel nog altijd niet bewezen is wie achter de brand zit, legden gemeente en journalisten de link met deze groep. Die bestaat, concludeerde de politie Limburg- Noord vorig jaar, uit 110 jongeren. Volgens een woordvoerder van de poli tie blijkt uit haar onderzoek dat ideo logie hij hen amper een rol speelt. „Daar zijn ze, plat gezegd, te dom voor. Het zijn vooral meelopertjes. Misschien hebben er één of twee helde re ideeën, maar dat is het dan ook." Bij het Bouwens van der Boijecollege in Panningen (gemeente Helden) we ten ze er inmiddels alles van. In de da gen na de brandstichting in de Helden- se moskee werden ze bestormd door media. Jongeren gehuld in Lonsda- le-kleding verklaarden tegenover ca meraploegen dat ze de actie volledig steunden. Sectordirecteur Jan Schoe- ren van het college concludeert achter af dat het vooral leerlingen van ande re scholen waren die op tv versche nen. De groep Lonsdale-jongeren op zijn school is volgens hem hooguit een man of vijftien groot; de opmars van rechtse denkbeelden onder jongeren moet niet overdreven worden. „Het heeft te maken met groepsdruk. Als je ze hier op de kamer hebt zijn het echt mennekes. Thuis bakken ze nog cake met hun moeder, maar op school doen ze stoer." Marloes de Koning en Jan Salden eef criminelen beter te eten en ze wor- Jden een beter mens. Dat is de gedach- ichter een opzienbarend experiment, laf begin volgend jaar krijgen misdadi- 15 in een Nederlandse gevangenis een pil 'vitamines, mineralen en vetzuren. Geke- i wordt of de gedetineerden minder Nsief worden. tKte aanleiding voor het onderzoek zijn 'gen van CDA- Kamerlid Joop Atsma ^minister Jan-Hein Donner (Justitie). Nawilde het oordeel van de minister we aver het boek Honger naar geweld. Hier- kgt vitaminegoeroe Gert Schuitemaker Verband tussen voeding en geweldda- Igedrag. De minister zegde toe te laten koeken of deze bewering klopt. Donner aderde deskundigen van de Dienst Justi ce Inrichtingen om dat samen met de uni- fsiteiten van Wageningen en Nijmegen l(e zoeken. Mtemaker baseert zijn bewering op een Gekmakende studie van Bernard Gesch. keOxfordse wetenschapper heeft goede Staten geboekt in Engelse en Schotse tongenissen met voedingssupplementen, 'uitbarstingen van geweld onder de ge lgenen verminderden met een kwart. „Enig nadeel van de proef is dat de bewa kers dikker begonnen te worden, omdat ze minder vaak in actie hoefden te komen", grapte Gesch onlangs op een symposium in Wageningen over dit onderwerp. Professor Frans Kok van de Wageningse leerstoel Humane Voeding is sceptisch. „Dat is ook mijn plicht als onderzoeker", zegt hij. Om te beginnen hecht Kok weinig waarde aan de opvattingen van Schuitemaker die al jaren zweert bij rnegadoseringen vitami nen en roept dat voeding en stemming niet los van elkaar kunnen worden gezien. „Krachtige bewijzen voor dit schemerge bied ontbreken vooralsnog. In de weten schappelijke literatuur wemelt het van de studies naar ongezonde voeding en afwij kend gedrag. Als je daar een methodologi sche meetlat naast legt valt het gros door de mand. Een heleboel studies zouden niet eens gepubliceerd mogen worden en schep pen alleen maar verwarring." Echter, het onderzoek van Gesch - twee jaar geleden gepubliceerd in het British Journal for Psy chiatry - lijkt methodologisch wel in orde. Toch wil Kok eerst een vooronderzoek in één gevangenis voordat een grootscheeps onderzoek volgt in alle twaalf Nederlandse gevangenissen. Engeland Hij wijst op verschillen met Engeland. Zo is in Nederland een minder duidelijke relatie tussen slechte voeding en sociaal economi sche status. „De onderklasse in Engeland - het milieu waar de meeste criminelen van daan komen - eet steeds ongezonder. Voor Nederland weten we dat niet precies", al dus Kok. Daarom moet eerst worden nagegaan hoe de werkelijke situatie is met betrekking tot voeding van de delinquenten. Laten ze in de cel hun groente staan of eten ze altijd netjes hun bord leeg? „Als ze niet verkeerd eten en hun voedingstoestand is goed dan heeft het experiment weinig zin. Want dan is er niet veel te verwachten van extra vita mines, mineralen en vetzuren." Bij groen licht zullen vierhonderd gedeti neerden worden onderzocht. De ene helft Bolletjesslikkers in de gevangenis in Zeist. Geef criminelen beter te eten en ze worden een beter mens. Vanaf begin volgend jaar krijgen misdadigers in de Nederlandse gevangenis een pil vol vitamines, mineralen en vetzuren. foto Niels Westra/GPD krijgt een of twee pillen met vitaminen, mi neralen en onverzadigde vetzuren (zoals in vis). De dosis vitaminen en mineralen komt overeen met één keer de dagelijkse aanbevo len hoeveelheid, de hoeveelheid gezonde vetzuren staat nog ter discussie. De andere helft krijgt een neppil. Tijdens deze proef weten gedetineerden, bewakers en onder zoekers niet wie wat krijgt. Daarom moe ten de pillen qua uiterlijk en smaak iden tiek zijn. Bijkomend pi'obleem is natuurlijk of de zware jongens de pillen daadwerke lijk slikken. Dat wordt allemaal goed gecon troleerd, volgens Kok. „Zelfs doorspoelen door de wc wordt opgemerkt en er wordt regelmatig in de buizen van het bed geke ken of daar geen dingen verborgen zitten, zoals binnengesmokkelde drugs of wa pens." Als extra zekerheid wil Kok graag een ver- klikkerstof in de pil stoppen. Een kleine hoeveelheid lithium. Dat is geen kwalijke stof en via een bloedprik makkelijk te trace ren. De Achilleshiel van het onderzoek is evenwel meting van de uitwerking van de vitaminepillen op het gedrag, meent Kok. Wat zijn de ijkpunten voor de verandering in antisociaal en agressief gedrag. Psychologen van de Radbouduniversiteit proberen daar een vinger achter te krijgen. Ze vragen bewakers hoe vaak er incidenten zijn, van welk type en hoe intens. Peter de Jaeger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 139