Jongeren zijn er steeds eerder bij als speeltje 25 Defensie bedreigt kunstenaars 27 De stilte van de slikken 31 Lenie't Hart wil emigreren jctie bijlagen: 0113-315680 Wf.pzc.nl iail:redactie@pzc.nl bus 314460 AA Goes ertentie-exploitatie: mJ. en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; iaal: 020-4562500. lerdag 27 november 2004 ongeren worden via tv en internet over spoeld met seks. Wie heeft de meeste of este seks, is de rode draad. Zien jongeren fel onderscheid tussen fantasie en werke- ijkheid? Of ze het nu willen of niet, jongeren worden vrij wel dagelijks overgoten met seks. In jongeren- »aps, videoclips op de muziekzenders MTV en TMF, Aatsites op internet en ook in tijdschriften. Top-on- ttwerp in de nieuwste Elle Girl: Wereldseks, wat nllen Suri's, Indo's, Marokkanen en Hollanders in id?, met tot in detail de seksuele wensen en fantasie ën multi-culti's. 'at is de invloed van al die informatie? In hoeverre ivloeden de boodschappen het seksueel gedrag jongeren? Toen in augustus in Rotterdam meerde- jongens werden aangehouden op verdenking van ipsverkrachting van een meisje, voerde een van de 'ocaten op dat zijn cliënt was geïnspireerd door je letters: MTV. Pfde invloed van met seks overladen videoclips inder- N zover strekt, is niet met gegevens te toetsen, Spseksuologe en pyschologe S. van der Doef, werk- a® bij het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe- Kdehng. Dat media en internet een effect hebben ^opvattingen over seks bij jongeren, is evident. lol kdia hebben volgens Van der Doef te zeer de rol van poeder overgenomen van ouders en school. 'Ouders denken: 'Er is al zoveel op de televisie en er al zoveel in tijdschriften, dat weten ze wel. kar hoef ik niet nog een gesprek aan te spenderen'." kders hebben nauwelijks zicht meer op het kijk- en ^gedrag van hun kinderen. Zo overzichtelijk als ^ftr, toen een vriend of vriendinnetje thuis werd ^troduceerd, gaat het er lang niet meer altijd aan k Ouders hebben hun rol van poortwachter verlo- jongeren zoeken hun eigen weg in het virtuele en •Stale labyrint. In 1990 gaven de meeste jongeren bij een onderzoek aan dat je toch wel verliefd moest zijn om seks met ie mand te hebben. In 1995 daalde dat percentage van 52 naar 24 procent. Van der Doef denkt dat affectie nu nog minder een voorwaarde is voor seks. „Seks heeft een andere waarde gekregen. Het is niet langer iets bijzonders dat je bewaart voor het mo ment dat je je grote liefde ontdekt. Seks voor de lust mag." Die opvatting, zegt Van der Doef, paste tot dusver meer bij volwassenen. „Op zich is er niks mis met seks voor de lust. Daar horen wel spelregels bij, zoals rekening houden met de ander, niet dwingen en niet over grenzen heengaan." Verschillende jongeren geven - anoniem - aan dat zij seks wel degelijk iets intiems vinden en niet zomaar met iemand naar bed gaan. „Zomaar seks... nee, niks voor mij. Ik denk dat er een hele hoop jongens zijn die wel van one night stands houden of met een hoop drank op sneller seks met iemand hebben, maar ik zou me eerlijk gezegd een beetje gebruikt voelen", zegt een meisje. Een jongen: „Ik moet echt wel iets sterks voelen voor een meisje. Natuurlijk kan zich de situatie voordoen dat ik een meisje tegenkom en we allebei zo'n aantrek kingskracht voelen dat we met elkaar naar bed wil len, maar verder niets. Het is hypothetisch", zegt de 17-jarige, „want het is nog niet voorgekomen." Bij jongeren is de seksuele mores minder uitgerijpt. Daardoor kan een vrijpartij makkelijker uit de hand lopen. „Als je seks hebt met iemand die je aardig vindt, zul je eerder rekening houden met de wensen en grenzen van de ander en zul je ook eerder veilig vrijen", zegt Van der Doef. Geslachtsziekten Ondanks de overvloed aan seksuele boodschappen en voorlichting over veilig vrijen, gaat de seksuele ge zondheid van jongeren gestaag achteruit. „Vanaf 2000 zit er een stijgende lijn in het aantal geslachts ziekten", zegt Margot Mulder van Soa Aids Neder land. De eerste cijfers voor dit jaar tonen een iets gun stiger beeld, maar meer dan een stabilisatie zit er niet in. Per jaar worden 60.000 Nederlanders besmet met chlamydia, de meest voorkomende geslachtsziekte op dit moment. Bij 63 procent gaat het om vrouwen tus sen de 15 en 24 jaar. Ook het aantal abortussen neemt toe. „Vorig jaar was er sprake van een daling. Dat komt mede doordat er minder asielzoekers naar Nederland komen, zij vormen een extra risicogroep. Dit jaar zou je verwachten dat die trend doorzet. We zien juist een lichte stijging in de categorie 20-25 jaar", aldus direc teur Olga Loeber van de Arnhemse abortuskliniek Mildredhuis. Jongeren mogen dan ruimschoots worden voorzien van seksuele informatie, bij velen ontbreekt de meest elementaire kennis van het menselijk lichaam. Dat blijkt uit vragen die binnenkomen bij de Kindertele foon en bij JIP's, centra voor jongereninformatie. Van der Doef: „Uit een TNO-onderzoek in 2002 bleek dat jongeren, als de voorlichtingslessen beginnen, wei nig basale kennis hebben over het lichaam, de men- struatiecyclus, wanneer je vruchtbaar bent of hoe een zwangerschap verloopt. We denken: er is een gigan tisch aanbod aan informatie, dat zit wel goed. Ook al kun je ieder uur van de dag iets met seks op televisie zien, die basale informatie haal je er niet vandaan." Jongeren beginnen gemiddeld op hun vijftiende met seksueel gedrag (naakt naast elkaar liggen en elkaar strelen, ook de geslachtsdelen). Dat betekent, aldus Van der Doef, dat je ze voor die tijd moet voorlichten en daarmee moet doorgaan als ze eenmaal gaan expe rimenteren. De leeftijd waarop jongeren voor het eerst geslachts gemeenschap hebben, daalt gestaag. Bi] het laatste grootschalige onderzoek naar seksualiteit bi] Neder landse jongeren (1995) bleek dat de meesten tussen hun 16e en 17e jaar voor het eerst geslachtsgemeen schap hadden. Dat was op dat moment een daling met drie tot zes maanden ten opzichte van 1990. Ge zien de korte tijdspanne, vonden deskundigen het toen hard gaan. Van der Doef verwacht dat de seksuele carrière nu weer eerder start. „Ik denk toch niet vroeger dan ge middeld zestien jaar." Ze constateert ook dat jonge ren steeds meer partners hebben en dat andere vor men van seks in zijn. „Zoals orale en anale seks en misschien zelfs ook wel groepsseks. Met orale seks wordt steeds makkelijker meteen begonnen." Volgens Amerikaans onderzoek zijn tieners die vaak kijken naar programma's met een seksuele gevoels waarde eerder geneigd een seksuele verhouding aan te gaan dan jongeren die minder bloot zien op tv. Het maakt daarbij niet uit, aldus de onderzoekers, of er alleen over seks wordt gepraat of dat er expliciete sek suele handelingen te zien zijn. Ook jongeren zelf zien wel een verband. De 16-jarige Vera „Ik denk dat TMF en MTV in bepaalde mate wel van invloed zijn. Dan vooral TMF. Daar komen jongeren op die het zelf over niks anders hebben. Als er iets op televisie is, wordt het sneller normaal gevon den. Aan de andere kant heeft iedereen ook nog zijn eigen opvattingen over seks. Dus het is niet zo dat je denkt: 'O, die mensen op tv vinden het normaal dat je op je dertiende al met iemand naar bed bent geweest dus dan moet ik dat ook'." Machtig Martine Bouman, betrokken bij een onderzoek in En geland naar het effect van seks in de media op jonge ren, relativeert die uitwerking eveneens. „Jongeren zien heel goed dat het fictie is. Ze voelen zich verbon den met een dramalijn, maar het is echt niet zo dat ze meteen nadoen wat ze op televisie zien." Bouman geeft wel cursussen aan jongeren om ze door soaps of jongerenrubrieken heen te laten kijken. „Dat leert ze om het niet al te serieus te nemen. In tijd schriften worden allerlei vragen over seks opgewor pen, die eigenlijk door de redactie worden bedacht. Maar dat weten veel jongeren niet. Daardoor kun je al gauw denken dat alle meisjes tobbend in bed lig gen omdat ze te grote schaamlippen hebben." Media zijn machtig in het seksualiseren van jongeren culturen. Vanaf het moment dat virtuele media hun intrede deden, zijn jongeren van de ene in de andere subcultuur gerold. Voor die tijd hadden ze nauwe lijks een idee van wat er aan de andere kant van de oceaan hip was. Een voorbeeld van zo'n subcultuur is de breezah-ge- neratie, ofwel, in de schrijftaal die erbij past, bReE- zaH. De naam verwijst onder meer naar het favoriete mixdrankje, de breezer. Breezah-meisjes zijn jonge meisjes die veelal uitda gend gekleed gaan. Ze hebben zich laten inspireren door popiconen als Britney Spears en Christina Agui- lera. Ze hebben de naam vroeg aan seks te beginnen en veel partners te verslijten. Sletjes Tegenculturen op scholengemeenschappen (zoals al to's, punkers en goths) noemen hen breezah-sletjes met bijpassend karikatuur: blond, tussen de veertien en zeventien jaar, gebruiken fructis shampoo, begin nen een gesprek met 'weet je nog, gisteren op MSN' (chatsite), dansen overdreven, vinden Bradd Pit een lekker ding en ze zijn op hun elfde ontmaagd. „Er zijn echt breezah-meisjes die van hun dertiende tot hun twintigste geen moment vrijgezel zijn ge weest", zegt student René. Het is volgens hem niet uit zonderlijk om via de TMF-chat te beslissen of je ver kering krijgt of niet, zonder de ander in levenden lij ve te ontmoeten. Breezah-meisjes horen meer bi] het vmbo dan het vwo. Hoger opgeleide meisjes zijn volgens René min der makkelijk het bed in te krijgen „Dat komt omdat ze vaker omgaan met jongens in de zelfde leeftijdscategorie. Een breezah-meisje van 16 jaar met een jongen van 24 jaar zorgt automatisch voor seksuele spanning. Zij is er misschien geestelijk niet aan toe, hij des te meer, dus komt het er toch wel van." Seksuologe/psychologe Van der Doef constateert gro te verschillen tussen laag en hoger opgeleide scholie ren. „Jongeren met een lage opleiding beginnen met alles eerder, met roken, met drugs en ook met seks. Daar tegenover staan de kinderen die zo lief en zoet zijn, dat je denkt: 'Al die verhalen over jongeren die steeds vroeger met seks beginnen, zijn overdreven' Wilma de Cort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 133