VVD maakt zich op voor de race T ele visiedemocratie PZC Roemeense kiezer wikt, maar Brussel beschikt PZC Marinebouw I Liberalen stemmen vandaag over leiderschap van partij 27 november 1954 zaterdag 27 november 2004 Wordt het Zalm of Van Aartsen. Dit weekeinde komt de achter ban van de WD bijeen om te praten over het leiderschap van de partij. Van Aartsen heeft zich in ieder geval in de etalage ge zet: hij wil de onbetwiste leider worden. Maar is dat voldoende om de VVD weer te laten stijgen in de peilingen? door Hans van Soest Twee jaar terug sloten ze een niet-aanvalsverdrag met el kaar: Gerrit Zalm en Jozias van Aartsen. Zalm was lijsttrekker van de WD bij de vorige verkie zingen en hij werd daarna vi ce-premier in het kabinet. Van Aartsen volgde hem op als fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Dat riep meteen de vraag op: wie is er nu eigenlijk de baas? Aanvankelijk besloten beide he ren de kwestie in het midden te houden tot de volgende verkie zingen in 2007. Tegen die tijd zou wel blijken wie de beste pa pieren had. Maar onder druk van de kritiek dat de WD te onzichtbaar is nu de partij in de peilingen wordt overvleugeld door ex-WD'er Geert Wilders, besloot Van Aart sen de post van politiek leider alvast te claimen. Hoeveel kans hij daarbij maakt, is nog onge wis. Uit een recente peiling van onderzoeksbureau Nipo onder WD-kiezers blijkt dat 49 pro cent vindt dat Zalm het moet worden, terwijl 16 procent lie ver Van Aartsen ziet. „Zalm moet dan ook zeker nog niet worden afgeschreven", al dus een ingewijde in de WD-top. „Zalm en Van Aart sen vinden de huidige situatie niet ideaal. Dat Van Aartsen heeft aangegeven dat hij lijst trekker wil worden bij de ko mende verkiezingen, is geen ver rassing. Maar of hij het ook wordt, ligt aan wat het verkie zingscongres van de WD eind 2006 zal beslissen. Ongetwijfeld komen er nog andere kandida ten. En hoewel Zalm nog niet kenbaar heeft gemaakt of hij het tegen Van Aartsen op gaat nemen, moet er absoluut reke ning met hem worden gehou den." Motie Vooruitlopend op de race tus sen beide partijkanonnen, wil de achterban van de WD in ie der geval voorkomen dat er in de toekomst opnieuw een situa tie als nu ontstaat. Vandaag stemt het najaarscon gres over een motie, waarin staat dat na de volgende verkie zingen de fractievoorzitter ook automatisch de politiek leider is in de partij. Dat betekent dat de lijsttrekker na de verkiezin gen niet meer het kabinet in mag, zoals Zalm nu heeft ge daan. Behalve wanneer het gaat om het premierschap. De motie zal het hoogstwaarschijnlijk halen, daar de partijtop, inclusief Zalm en Van Aartsen, haar steunt. „Heel verstandig", oordeelt WD-prominent Robin Linscho- ten, voormalig staatssecretaris en nu onder andere Kroonlid in de Sociaal-Economische Raad. „De huidige discussie over het leiderschap is niet goed voor de partij en dat moeten we in de toekomst ook voorkomen. Ik heb altijd al gevonden dat de fractievoorzitter de partijleider moet zijn. Hij is de enige die zonder zich iets aan te hoeven trekken van coalitiebelangen het WD-geluid kan laten ho ren. Die ruimte hebben WD'ers in het kabinet nu eenmaal niet." Overigens verwacht Linschoten niet dat duidelijkheid over het leiderschap de WD er weer bo venop helpt in de peilingen. „Daar is meer voor nodig. Dat we er nu slecht voor staan, komt mede door die toestand met Wilders, de ruzie met de vakbonden en het slechte leider schap dat dit kabinet toont in tijden van crisis. De kiezers hou den niet van dat rumoer. Die commotie vertaalt zich nu in een afstraffing van alle drie de regeringspartijen. Ook voormalig WD-minister Loek Hei-mans (generatiegenoot van Linschoten en tegenwoor dig voorzitter van werkgevers verenging MKB Nederland) vindt het prima dat er duidelijk heid komt over het leiderschap. „De politiek draait meer en meer om de persoonlijkheid van de partijleider. Maar ik ben het niet eens met de partijgenoten die roepen dat de WD verlamd is omdat niet is vastgelegd of Zalm of Van Aartsen de baas is. Dat we slecht staan in de peilin Roemenië kiest morgen een pre sident. De strijd gaat tussen pre mier Nastase en de burgemees ter van Boekarest, Basescu. Maar wie er ook verliest, Brus sel wint. Beide kandidaten heb ben maar één doel: toetreding tot Europa. door Cees van Zweeden Krantenlezers waren in Roe menië toch al niet versto ken van erotiek, maar wat zij be gin deze maand voorgeschoteld kregen was wel heel pikant. Plotseling dook in de kolommen het geheel ontblote lichaam op van een copulerende rechter. Simona Lungu (36) ontkende eerst dat zi] de dame was op de afbeeldingen, die afkomstig wa ren uit een Deense pornofilm. Zij vToeg een team van gerechte lijke specialisten om originele naaktfoto's van haar te vergelij ken met de beelden uit 'Secrets of Seduction'. Maar helaas, de experts zagen geen verschil. Lungu was haar baan bij Vrou we Justitia kwijt. Nadat de natie was uitgegnif- feld, drong zich echter een be langrijke vraag op: welk zich zelf respecterend land betaalde zijn rechters zo slecht dat ze bui ten de grenzen moesten bijklus sen als porno-actrices? Lage sa larissen, zo beseften de Roeme nen, waren een van de oorzaken van de corruptie onder rechters. Corruptie is een van de kwes ties die morgen in het stemhok je door het hoofd van menige Roemeen zal spoken. Want zo lang het land geen einde heeft gemaakt aan die praktijken, ris keert het een rode kaart van de Europese Unie. In beginsel mag Roemenië in 2007 bij de club. maar uitstel wordt in Brussel niet uitgesloten. Het uitroeien van corruptie geldt als een van de belangrijk ste taken van de president en het parlement, dat morgen ook gekozen moet worden. Daarbij is het essentieel dat het land po litici kiest die ook zelf schone handen hebben.De voornaam ste kandidaat voor het ambt van president is de huidige pre mier Adrian Nastase, die enkele weken geleden nog een Merce des S500 als geschenk aannam. Zijn belangrijkste opponent is burgemeester Traian Basescu van Boekarest, die schonere handen heeft maar een vuilere tong. De burgervader kondigde aan dat hij Nastase een pak slaag zouden geven 'zoals zijn moeder hem nooit heeft gesla gen'. Alles blijft relatief in een .land waar bijna negentig procent van de plattelandsbevolking zijn water nog uit de put moet ophalen, maar langzaam begint de zon door te breken. De Roe meense economie zal dit jaar naar verwachting met vijf pro cent groeien, het vierde achter eenvolgende jaar dat de groei boven de vier procent komt. Met tien procent blijft de infla tie hoog, maar in het crisisjaar 1999 was het cijfer nog 54,4 pro cent. Het begrotingstekort (2,4 procent van het bnp, de bruto waarde van alles wat het land produceert) en staatsschuld (ruim twintig procent) zijn la ger dan in Nederland. Premier Nastase is een effectie ve regeringsleider gebleken, en een zege van hem zou in Brussel niet langer als een ramp wor den gezien. Maar burgemeester Basescu, die ook geldt als een goed bestuurder, zou eveneens een aanvaardbare gesprekspart ner zijn. Kompas Beide kandidaten zijn vastbeslo ten op het kompas van Europa te blijven koersen, wat betekent dat gerechtelijke hervorming hun hoogste prioriteit wordt. Vorige maand sloegen hun bei der partijen al de handen ineen door een wet goed te keuren die de aanstelling van rechters bij een speciaal hof legt, zodat poli- Hij zou het in een televisiedemocra tie niet ver hebben geschopt: Hen drik Goeman Borgesius, liberaal politi cus op de grens van de negentiende en twintigste eeuw. Hij moet een snerperig stemgeluid heb ben geproduceerd, sprak met een sterk, nasaal Gronings accent, maakte z'n zin nen zelden af, struikelde regelmatig over z'n woorden en had de hinderlijke gewoonte om klanken te klutsen, zodat hij het Kamerlid Snoeck Henckemans zonder knipperen Henk Snoekemans noemde en het zonder bijbedoelingen had over het 'kouwenvriesrecht'. Hij maakte een chaotische indruk, ging slordig gekleed en deed volgens tijdge noten 'koud' aan. Zo maak je het in de Tweede Kamer niet vaak mee. Ondanks al die tekortkomingen was Goeman Borgesius een van de grote, lei dinggevende politici van zijn tijd. Met name als minister in het laatste liberale kabinet voorafgaande aan een halve eeuw van christelijke dominantie - het kabinet onder leiding van Hendrik Pier- son (1897-1901) - heeft Borgesius de grondslagen gelegd voor wat later de verzorgingsstaat is gaan heten. Zette hij zich als Kamerlid al in voor betere arbeidsomstandigheden, drankbestrij ding en kortere werktijden, als minis ter van Binnenlandse Zaken slaagde hij er in vier grote sociale wetten op z'n naam te brengen: de Woningwet, de Leerplichtwet, de Gezondheidswet en de Ongevallenwet. Wie de biografie van Goeman Borge sius doorbladert - dankzij de historicus Bert Wartema heeft hij sinds kort tijd een welverdiende plek op de boeken plank tussen grotere en kleinere vader landse staatslieden - loopt op tegen het probleem van de politieke presentatie. Hoe belangrijk is het dat politici hun zaak goed kunnen presenteren? Dat Kamerleden goed van de tongriem gesneden moeten zijn, wisten de oude Grieken en Romeinen al. En een minis ter met een slechte presentatie is net zo iets als een timmerman zonder hamer. Maar volgens het politiek-correcte dog ma is presentatie niet meer dan een hulpstuk. Er is niemand die met droge ogen zal willen volhouden dat aan het Binnenhof alleen de vorm telt. En dat de inhoud er niet toe doet. Die mannetjesmakerij wordt steeds be langrijker. Ook Nederland is terechtgekomen in een televisiedemocratie. Een politicus redt het niet meer met een doorwrocht betoog vanaf de katheder in de Tweede Kamer. Hij moet het hebben van goed gekozen 'sound bites' die het Journaal halen. Een minister die niet bestand is tegen televisielampen, moet zich geen illusies maken. Waar het beeld belang rijker wordt dan het woord, wint de vorm het van de inhoud. Niet wat ie mand zegt, maar hóe iemand het zegt wordt steeds bepalender. Maar, gek genoeg, is het geen garantie op succes. Wie het verrekt Jip en Janne- ke-taal te spreken, vergaat het als ex-WD-fractievoorzitter Hans Dijk stal. Maar wie zijn doen en laten hele maal wil laten dicteren door een gladde presentatie, moet even langs bij Ad Mel- kert, de gedoodverfde opvolger van Wim Kok. D'r komt iets bij dat 'uitstraling'wordt genoemd. Politieke leiders worden vooral afgeme ten naar hun aaibaarheid. Nederland krijgt steeds meer trekken van een 'dra mademocratie', een land waarin koele, nuchtere feitelijkheid het moet afleg gen tegen grillige, soms hoogoplopende emoties. Uitvergroot via de beeldbuis. Die televisiedemocratie is moordend. Niet zo zeer omdat missers uitvergroot worden en bijzaken tot 'issues' verwor den, maar omdat het theater van de po litiek verpakt als een tv soap, een soort Goede Tijden, Slechte Tijden. En onder die schijnwerpers slijt je veel sneller. Iemand als de 'oude' Drees zou zich vandaag de dag niet zo lang in de poli tiek staande hebben gehouden. Dat trekt diepe sporen aan het Binnen hof. Neem Jan Peter Balkenende. Onze minister-president is geen tv per sonality. Het gaat hem zichtbaar moei lijk af zijn standpunten helder en over tuigend te presenteren. Maar wat zo ty perend voor de beeldbuisdemocratie is, is dat Balkenende hoofdzakelijk op dat houterige publieke optreden wordt af gerekend. Omdat hij niet zo sterk over komt, lijkt soms wel of hij helemaal niks goed meer kan doen. Illustratief is de vermeende 'leider schapscrisis' na de moord op Theo van Gogh. Zeker, premier Balkenende was te lang buiten beeld. Voor de buitenwacht, on dergedompeld in een snel oplopend cri- sissfeertje, was hij onzichtbaar. En tot overmaat van ramp begon ook 'zijn' ka binet te rommelen. Na die zwakke start hervond de minister-president z'n even wicht: hij deed de juiste dingen, sprake de juiste woorden en was op de juiste plaatsen. Maar door z'n stuntelende Jozias van Aartsen (1) kreeg twee jaar geleden de voorzittershamer uit handen van Gerrit Zalm, die vertrekt naar het ministerie van Financiën. Dat riep meteen de vraag op: wie is er nu eigenlijk de baas? Aanvankelijk besloten beide heren de kwestie in het midden te laten tot de volgende verkiezingen in 2007. foto Phil Nijhuis/GPD gen komt door het huidige poli tieke klimaat: dat is verhard. Hoe harder je uitspraken, des te meer de kiezer je beloont. Dat zagen we in 2002 ook al." Moet de nieuwe politiek leider van de partij dus ook robuust ere standpunten innemen? Her mans: „Een politieke partij mag zich nooit laten leiden door pei lingen. We moeten niet ineens helemaal op de rechterflank gaan hangen om kiezers van Wilders terug te halen. Wie het ook wordt. Zalm, Van Aartsen of een ander, hij moet gewoon het eigen WD-geluid laten ho ren. Uiteindelijk is dat het meest geloofwaardig." GPD VVD-minister Kamp van Defensie heeft g broken met een jarenlange traditie. Hij! niet van plan marineschepen te bestelle om de Nederlandse marinescheepsbouw overein te houden. Kamp stelt het belang van Defensi voorop en niet het industriebelang. De marine heeft geen nieuwe schepen nodig, oa deelt Kamp, en als die toch worden besteld, gaa) dat ten koste van andere, wél noodzakelijke defea sie-investeringen. Zijn argumenten lijken valide.) Kamp rekende in het debat over de Defensie-bi groting 2005 voor dat zijn ministerie de afgelopa vijftien jaar voor ruim vijf miljard aan marines^ pen heeft gekocht. De Koninklijke Marine be. schikt straks over vier splinternieuwe Luchtverde digings- en Commandofregatten (LCF's) en zq Multipurpose-fregatten. Weinig West-Europes landen hebben zo'n moderne marinevloot. Dat de Koninklijke Marine toch behoefte hed aan nieuwe schepen, korvetten voor kustwachtti ken, ging er bij Kamp niet in. De Tweede Kamei aangevuurd door een krachtige marinescheeps bouw-lobby, probeerde hem nog van het tegend« te overtuigen, maar dat mislukte deze week schro melijk. Kamp deed geen enkele toezegging, omdat er altijd extra geld nodig is voor de bouw van seis pen en dat zegt Kamp niet te hebben. Diezelfde mi- nister wil echter wel Tomahawk-kruisrakatten ko pen in de Verenigde Staten voor ruim honderd mil joen euro om de LCF's bij grote, offensieve militai re operaties in te kunnen zetten. En Nederlani steekt de komende jaren honderden miljoenenea ro's in de ontwikkeling van een nieuw Amerikaan gevechtsvliegtuig, de Joint Strike Fighter. Nu speelt geld in de politieke besluitvorming ogen schijnlijk altijd een grote rol, maar als Den Haag iets écht wil, gebeurt het ook. En Kamp wil geen nieuwe marineschepen. Het heeft er alle schijn van dat hij af wil van de traditionele, innige band die sinds begin jaren zeventig bestaat tussen zijn ministerie en het Nederlandse marinebouwcluster. Tradities zijn niet altijd goed. Kamp heeft een punt, als hij stelt dat Defensie geen industriepoli tiek moet voeren. Dat is aan het ministerie van Economische Zaken. D66-minister Brinkhorst wei gert echter iets te doen om een zelfstandige Neder landse marinescheepsbouw te helpen. De Konink lijke Schelde Groep in Vlissingen zal de broek zeli op moeten houden in een sterk concurrerend! markt, waarin landen als Duitsland en Frankrijk wel steun geven aan hun marine-industrie. Dat is het wrange. VLIEGONGEVAL - De Bel gische luchtmacht is gisteren getroffen door een zwaar onge val. Een Thunderjet stortte neer op een gebouw bij het vliegveld van Bierset bij Luik; twaalf militairen kwamen om het leven. Een etmaal eerder was bij Bergen een militair toe stel op een boerderij neerge stort; daarbij vonden drie men sen de dood. INDUSTRIE - Tijdens een in Middelburg gehouden 'Econo mische dag' hebben diverse sprekers de nood geklaagd over het bouwvolume in Zee land. „Het gebrek aan wonin gen blijft het struikelblok voal| welvaart en industnevestigM in Zeeland", zei voorzitter Lol ckefeer van het Economise* Technologisch Instituut. Tocli wordt de toekomst redelijk pol sitief tegemoet gezien. DELTAWET - De Deltawetf komt naar verwachting in hetf eerste kwartaal van 1955 infl Tweede Kamer. Daarin wor-f den allerlei maatregelen voor! veiliger kusten genomen, maar een afsluiting van de Wester-.j schelde valt daar voorlopig} niet onder. Dat heeft minister Algera aan de Tweede Kamej meegedeeld. Werkloze Roemeniërs drinken goedkoop bier in een bar in Scomice- sti, 150 kilometer ten oosten van Boekarest. foto Bogdan Cristel/RTR tici niet langer hun kompanen kunnen benoemen. De kans dat dit hof ooit nog Simona Lungu zal benoemen is klein. GPD presentatie en weinig warme uitstra ling kost het iemand als Balkenende veel meer tijd en veel meer moeite om de opgelopen achterstand in te halen. Dat is een van de wrange wetten van de televisiedemocratie: het beeld bepaalt de effectiviteit van het optreden. 'Eén beeld zegt meer dan duizend woor den', is een wijsheid die communicatie adviseurs aan Chinezen hebben ont leend. Toch is het slechts ogenschijn lijk waar. Zelfs een fraai beeld kan een vertekening van de werkelijkheid zijn. Anders gezegd: ondanks een slechte presentatie is Balkenende - nee, geen knuffelpremier - misschien wel een be kwaam crisismanager. Net zo goed als Lubbers ondanks z'n wolligheid het land goed geleid heeft, Den Uyl minder crisisbestendig was dan aan de buiten kant leek en De Jong - in z'n tijd verguisd - achteraf wordt geprezen als een van de meest koersvaste premiers. Er wil maar mee gezegd zijn dat je zijn niet op uiterlijk vertoon moet afgaan. Zelfs een politicus als Goeman Borge sius slaagde er in, ondanks z'n beroer de presentatie, de grondslag voor de verzorgingsstaat te leggen. En dat in een roerige, luidruchtige periode waar in hij zich staande moest zien houden temidden van volkstribunen als Abra ham Kuyper, Pieter Jelles Troelstra en Domela Nieuwenhuis. Maar daarna is hij snel vergeten... Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax-(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro j per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222 50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel j einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevotra overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegener-concern Oe doMv aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooroiw (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ene™- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gi de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dj zersservice Postbus 314460 AA Goes it schrifteli|k melden bij: PZC. Ie Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 114