>zc Auto, de heilige melkkoe Carrière trompettist Rik Mol neemt vlucht e zullen wel altijd een ndergroundband blijven Aquarel centraal op weekend voor kunst in Hengstdijk irg gebundeld ior daklozen i verslaafden Opcenten Nieuwe voorzitter COS Zeeland Politie bekeurt dronken schipper Gezondheidstest in ziekenhuis OM eist winst van wietplantage Drumfanfare speelt filmmuziek [S - Het samenbrengen van Javingszorg, maatschappelij- jpvang en geestelijke gezond- jizorg is de eerste stap naar Zeeuws zorgaanbod waar- mensen passende zorg kun- iputten. jis de boodschap die gisteren -.k, tijdens het symposium i de nieuwe Emergis-sector slavingszorg en Maatschap- |ke Opvang. Het symposium (loes markeerde de fusie van verslavingszorg-poot Reilof lEniergis en het Zeeuws Con- laliebureau voor Alcohol en igs (ZCAD). I markeerde tegelijk het af- eid na 23 jaar van ZCAD-di- iear J. van den Broek. Hij is gvolgd door de twee sectordi- ïeuren R. Willen en G. van West. izitter L. Poppe-de Looff de Maatschappelijke Op- I en Verslavingszorg Zee fde gemeenschappelijke re- ing die het geld voor deze «voor de gemeenten beheert, :ook een boodschap voor de lor De koepel voor de versla- «szorg wil de rijksbudgetten Bg weghalen bij de gemeen ten de zorg in het aankomen- zorgstelsel onder de AWBZ diaard zien. Poppe waar- iwdè voor signalen uit Den «die de zorg eerder toe wij- aan de nieuwe Wet Maat- isppelijke Ondersteuning, aover de gemeenten de regie «en. Als de discussie over de huwbaarheid van de ge- eente als financieringspartner ioudt, kan er samen gekeken fden naar een goede inrich- ;van de zorg, stelde zij. ;bij gemeenten verschuift de idruk in de verslavingszorg ïoverlastbestrijding naar het oizien in bestaansmogelijkhe- voor verslaafden, stelde de Sssingse wethouder. In dat hl zijn er goede samenwer- gsmogelijkheden tussen loka- lojecten als het Iiuiskamer- oject voor Drugsverslaafden Vlissingen en Emergis Versla- agszorg, vond Poppe. Zij wees jp dat de concentratie van de relavingszorg onder het mana- ment van Emergis geld en tijd ijmaakt voor preventietaken. Drukte op de N61 bij Hoek, de weg néar de Westerscheldetunnel. Zeeuwse automobilisten hebben via de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting meebetaald aan de aanleg van die tunnel. foto Peter Nicolai door Maurits Sep De auto kost veel geld en levert dus ook veel geld op. De bezitter be taalt, de overheid ontvangt. Het Rijk haalde in 2003 2,1 miljard euro binnen via de motorrijtuigenbelasting, de pro vincies via de opcenten nog eens 800 miljoen euro. Zeeland verdiende daar aan 22,7 miljoen euro. De heilige koe geeft veel melk. De op centen op de motorrijtuigenbelasting worden een steeds belangrijkere bron van inkomsten voor de provincies. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekende dat zij in 2003 dertig procent meer geld haalden uit de opcen ten dan vijf jaar daarvoor. Opcenten worden berekend als een per centage van de hoofdsom van de motor rijtuigenbelasting. Die hoofdsom is af hankelijk van het gewicht van de auto en van de brandstof. Hoe zwaarder de auto, hoe hoger de belasting. En diesel is aan de pomp wel goedkoper dan ben- zine, maar kost meer aan belasting. Ie dereen die een auto bezit, moet daar voor belasting betalen. Tenzij de auto ouder is dan 25 jaar: die is vrijgesteld van belasting. Zeeland is een vrij dure provincie voor autobezitters. Het tarief voor opcenten bedraagt 69,3 procent. Alleen Gelder land (76,5) en Zuid-Holland (71,8) zijn duurder. Noord-Holland is het goed koopst (52,7). Overigens blijven alle pro vincies ruim onder het maximum dat de overheid stelt aan de opcenten: 94,7. Uitgedrukt in euro's loopt het tarief voor opcenten in Zeeland uiteen van 40,19 euro (voor een auo van 0 tot 550 kilo) tot 321,33 euro (1551 tot 1651 ki lo), of, voor de nog zwaardere jongens, 32,40 euro per 100 kilogram. Veel middenklasse auto's wegen rond de 1000 tot 1200 kilo. Een auto van 951 tot 1051 kilo kost 126,99 euro;'tussen 1051 en 1151 kilo 159,38 euro; tussen 1151 en 1251 kilo 191,77 euro. Populai re terreinwagens zoals de BMW X5 en de Volvo XC90 wegen rond de 2000 ki lo. Zij worden per 100 kilo afgerekend. Voor 2000 kilo bedraagt de rekening dan 648 euro per jaar. Omdat Zeeland al zo duur is voor auto mobilisten, probeert het provinciebe stuur zich elk jaar in te houden als het nieuwe tarief voor de opcenten wordt vastgesteld. Het tarief gaat net zo veel omhoog als de prijzen in Nederland. Verder gaat het provinciebestuur niet. Maar omlaag gaan de opcenten even min, ondanks diverse verzoeken daar toe van WD, SGP en PvZ. In 2005 hadden de opcenten verlaagd kunnen worden met 1,7 procent. Aan motorrijtuigenbelasting had de provin cie namelijk meer vei'diend dan was ver wacht. Maar in plaats van het tarief te verlagen, wordt het volgend jaar gelijk- gehouden door de prijscompensatie van 0,8 procent ongedaan te maken. De op centen gaan in 2005 dus niet omhoog. Het restant van het overschot (0,9 pro cent) wordt verrekend met de prijscom pensatie in 2006, zodat de stijging dan ook weer meevalt. Het provinciebestuur wil de auto niet gebruiken als een melkkoe om op een ge makkelijke manier extra geld binnen te rijven. Maar ondanks dit auto vriendelij ke beleid, past Zeeland volledig in de conclusie van het CBS dat de provincies in 2003 dertig procent meer geld ver dienden aan de opcenten dan in 1999. Zeeland hield er zelfs ruim 31 procent meer aan over. In 1999 leverden de op centen 17,3 miljoen euro op, in 2003 was dat 22,7 miljoen. In 2005 dragen de automobilisten voor 24 miljoen euro bij aan de provinciale schatkist. Er zijn echter meer oorzaken voor de stijging van de inkomsten uit de motor rijtuigenbelasting. Niet het tarief is daarvoor verantwoordelijk, maar voor al het aantal auto's en hun gewicht. In 1999 reden in Zeeland 147.495 perso nenauto's, op 1 juli 2004 waren dat er 169.009. Volgens de provincie komen er ieder jaar pakweg vijfduizend auto's bij. Dus ook al stijgen de opcenten nau welijks of niet, ze brengen toch meer geld in het laatje van de provincie. Ook al omdat het gewicht van de auto's toeneemt. Moderne auto's worden voor zien van steeds meer snufjes ter verho ging van comfort en veiligheid. Aircon ditioning, cd-speler, airbags, dwarsbal ken, kooiconstructies. En er worden meer grote auto's verkocht. Stationwa gons en terreinauto's zijn erg populair, maar ook zwaarder dan een 'gewone' vier- of vijfdeurs. Zeeland betaalt, en de provincie ont vangt, in 2005 naar verwachting 24 mil joen euro aan opcenten op de motorrij tuigenbelasting. Dat is 14 procent van de totale inkomsten van de provincie (176 miljoen euro). Dat geld wordt ook weer uitgegeven. Veel ervan komt ten goede aan diezelfde automobilist. De provincie geeft 21,6 miljoen euro uit aan de aanleg en het onderhoud en 5,5 miljoen aan het veiliger maken van de openbare wegen. vrijdag 26 november 2004 IV GOES - Het COS Zeeland, centrum voor internationale samenwerking in Goes, heeft een nieuwe voorzitter. Het is Statenlid M. de Koster (PvdA). Ze volgt I. van Gelder op. De Koster, die over veel bestuurlijke ervaring beschikt, zette zich afgelopen tijd al verschillende malen in voor projecten die het COS Zeeland uitvoert, zoals de campag ne Fiets naar je werk. Ze is naast haar activiteiten als Sta tenlid voorzitter van Vitaal Reimerswaal aan zet en actief lid van het vrouwennetwerk van de PvdA. Het COS probeert Zeeuwen te betrekken bij onderwerpen als internationale samenwerking, duurzame ontwikke ling en de multiculturele samenleving. In dat kader wor den plaatselijke en regionale initiatieven ondersteund. Naast de fietscampagne organiseert het COS onder meer onderwijsprojecten, de actie Een Ton voor Water en de Maand van de Vrijheid. TERNEUZEN - De waterpolitie heeft dinsdagavond in Terneuzen een 39-jarige schipper uit Wijnegem bekeurd voor dronken varen, zo heeft ze gisteren bekend gemaakt. De sluismeester van de Oostsluis in Terneuzen sloeg rond 22.00 uur alarm omdat hem was opgevallen dat de schip per van het binnenvaartschip zich bij het binnenvaren van de Oostsluis vreemd gedroeg. Zo kreeg hij onder ande re de aanwijzing om aan stuurboord te gaan liggen en koos hij voor de bakboordkant. De zeeman moest mee naar het politiebureau om te bla zen en daar bleek dat te veel gedronken had. De man kreeg een proces-verbaal en een vaarverbod van acht uur. VLISSINGEN - Het personeel van Ziekenhuis Walcheren kan zich komende week in een bus op het parkeerterrein onderwerpen aan de Nationale Gezondheidstest. De Ge zonde Zaak uit Middelburg neemt de test op lichamelijke gesteldheid en fitheid af op 30 november, 1 en 2 decem ber. Er hebben zich al circa zestig mensen opgegeven, meldt De Gezonde Zaak. Het bedrijf, dat gespecialiseerd is in medische fitness, voert de actie uit in het kader van de Nationale Arboweek. In de hal van het ziekenhuis wordt een kraam ingericht met informatie over medische fitness, bedrijfsfitness en bewegen in het algemeen. MIDDELBURG - Officier van Justitie R. Rammeloo vor derde gisteren in Middelburg 9.575 euro van een 29-jarige inwoner van Vlissingen. Dat bedrag zou de Vlissinger heb ben verdiend met hennepteelt. Als het aan de officier ligt wordt de drugswinst terugbetaald aan de Staat. De ver dachte is betrokken geweest bij twee wietplantages, die in pandjes in Vlissingen en Middelburg werden aangetrof fen. De officier had in eerste instantie het ontnemingsbedrag op 32.000 euro bepaald, maar die vordering kon hij niet hard maken. Volgens raadsman E. Smit had zijn cliënt niets aan de hennepteelt verdiend. De strafpleiter meende dat de plukzevordering diende te worden afgewezen. De rechtbank doet 8 december uitspraak. door Ernst Jan Rozendaal •S-HEER-ARENDSKERKE - Het gaat uitstekend met Rik Mol. De uit 's-Heer Arendsker- ke afkomstige jazztrompettist heeft afgelopen weekeinde in Berlijn de Yamaha Trumpet Contest 2004 gewonnen. Ko mend weekeinde gooit hij hoge ogen tijdens het Prinses Chris tina Concours in Utrecht. En zijn eerste soloplaat komt er aan. Mol (20) studeert nog aan het conservatorium in Rotterdam, maar zijn professionele jazzcar- rière houdt hem zo druk bezig, dat hij zijn gezicht daar steeds minder kan laten zien. „Het is lastig te combineren", erkent Mol. „Eigenlijk doe ik hetzelfde werk als mijn leraren. Ik speel vaak met de New Cool Collective, ik zit in het kwintet van saxofonist Ben van den Dungen. Hij is een docent van me en mijn belang rijkste leermeester. Wat ik van hem leer, is de praktijk. Eigen lijk volg ik het conservatorium alleen nog omdat ik dat papier tje wil hebben. Voor mijn car rière is het niet nodig." Zijn muzikale loopbaan lijkt een hoge vlucht te gaan nemen. Mol is regelmatig in New York waar hij samenspeelt met top- trompettisten uit de jazz als Randy Brecker en Nicolas Pay- ton. „We gaan als vrienden met elkaar om." Wedstrijden Met veel succes neemt hij deel aan wedstrijden. Het winnen van de Yamaha Trumpet Con test (in de categox-ie jazz profes sioneel) opent internationaal nog meer deux-en voor hem. Mol: „Het is een belangi-ijke interna tionale prijs. Yamalia gaat een speciale trompet bouwen, ge heel naar mijn wensen. Daax- voor ga ik een week naar hun atelier. Helaas niet in Japan maar in Duitsland. Dat is na tuurlijk wel helemaal te gek. Zij i'egelen voor mij ook een men tor. Dat is Till Brönnner, een heel goede trompettist. Ik ga les sen bij hem volgen, maar hij gaat mij ook als een manager be geleiden. Inmiddels ben ik door het winnen van die prijs ook al benaderd door een platenmaat schappij. Ik zeg nog even niet welke. Die willen binnen vier maanden een album van mij in de winkel hebben." Een concert in Zeeland heeft hij voorlopig niet op de agenda staan, maar uitgesloten acht hij het ixiet. „Ni colas Payton heeft al eens in Por- gy Bess in Terneuzen opgetre den. Het zou mooi zijn daar een dubbelconcert te organiseren." Mol waakt ei-voor met zijn hoofd in de wolken te lopen. „Wat mij betreft is dit pas het begin, maar ik besef wel dat ik keihard moet studeren, wil ik weer een volgende stap kunnen nemen. Ik moet me niet laten meeslepen door wat er allemaal zou kunnen gebexiren, maar me concentreren op de dingen waar ik nu mee bezig ben. Zoals het Prinses Christina Concoui's. Za- tex-dag is de voorronde en zon dag de finale. Ik ga ervan uit dat het allemaal goed gaat in Utx-echt, maar je weet het nooit. Ik doe dus geen voorspelling over hoe ik daar eindig." door Ernst Jan Rozendaal HENGSTDIJK - Het Interna tionaal Kunstweekend Hengstdijk heeft volgens orga nisator Annette Hogenboom vorig jaar zijn ideale vorm ge vonden. Dus zijn de verwach tingen voor de zevende editie, die vanavond begint, hoogge spannen. „Want tot dusver hebben we elk jaar een stapje vooruit weten te doen in kwa liteit en vormgeving." Doelstelling van het kunst weekend is voor een bx-eed pu bliek werk te presenteren van kunstenaax-s uit Nedexiand en België. Dat gebeurt niet toe vallig in de Catharinakerk in Hengstdijk. „Dat gebouw speelt een belangrijke x*ol" verklaart Hogenboom. „We willen kwalitatief goede kunst laten zien. We kiezen voor veel variatie om zoveel mogelijk mensen aan te spx'e- ken. Maar de opstelling van de kunst is ook belangrijk. Via de inrichting van de expo sitie willen we namelijk ook de aandacht vestigen op de schoonheid van de kei'k. Tot dusver lukt het ons elk jaar de kwaliteit iets op te schx-oe- ven. Dat maak ik tenminste op uit de x*eacties van de be zoekers. Vorig jaar vond ik dat we er voor het eex-st ook in wai-en geslaagd van kerk en tentoonstelling een geheel te maken. Door de manier van opstellen wisten we de aandacht te vestigen op de mooie preekstoel en het doop- vond. En zoals het licht door de glas-in-lood ramen op de kunstwei'ken viel, dat was ronduit prachtig." Werd in voorgaande edities gestreefd naar een presenta tie van zoveel mogelijk ver schillende technieken in de beeldende kunst, dit jaar ligt de nadi'uk op de aquarel. „Binnen dat genre hebben we wel weer naar zoveel moge lijk variatie gezocht", aldus Hogenboom. Van vanavond tot en met zondag zijn aqua rellen te zien van Yolenta Be- cude, Adriana Biesbroeck, Mi- gef Callaerts, Liesje Cools, Bette van der Heyden, Ronny Ivens, Theo Jordans, Adrie Karman, Peter van Nes, Elie van Oppens, Linda Schot en Hugo Wouters. „De aquarel wordt vaak afge daan als een eenvoudige vorm van kunst", zegt Hogenboom. „Het is juist een van de moei lijkste technieken. Wij laten werk zien van mensen die heel bedreven zijn in dit gen re." Ver-der zijn kex-amische objec ten te zien van Jacqueline van de Kei'khove, sieraden van de edelsmeden Max-y Bek kers en Linda Liket en beel den van Jan Verschueren. Tij dens de opening zal het vijf- tigkoppige koor Terra Sacta uit Lamswaarde negro-spixi- tuals uitvoeren en dichter Andre van der Veeke uit Ter neuzen leest voor uit eigen werk. Zijn gedichten worden ook op panelen tentoonge steld. Hogenboom: „Mensen hebben er vaak behoefte aan een gedicht drie of vier keer te lezen om het te laten door dringen. Bovendien kunnen de bezoekers die zaterdag en zondag komen zo ook van zijn werk kennisnemen." Het Intexmationaal Kunst weekend Hengstdxjk trekt elk jaar honderden bezoekers. Volgens Hogenboom valt ie dereen voor de speciale sfeer in de kerk. „Zoiets heb ik op nog geen enkele andere expo sitie meegemaakt." Zevende Internationaal Kunst weekend Hengstdijk,- opening vanavond om 20 uur in de Ca tharinakerk, za open van 10-18 en zo van 10-17 uur. Rik Mol heeft de Yamaha Trumpet Contest, een belangrijke internationale prijs, gewonnen. foto Willem Mieras AXEL - De christelijke drum fanfare Hosanna uit Axel houdt morgen de jaarlijkse uitvoering in cultureel centrum de Halle. Het publiek wordt vermaak met muziek en entertainment Thema van de avond, die or 19.30 uur begint, is filmmuziek. leden van de Vlissingse band Backlash omschrijven hun muziek als brutal metal. joorErnst Jan Rozendaal GISSINGEN - Ze zouden Paag Europa veroveren, zolang daarvoor maar geen artistie- kconsessies hoeven doen. Het töum The Binary Choice, dat F vijf muzikanten van Back morgenavond presenteren De Piek in Vlissingen, moet kop weg helpen. pcklash is vier jaar geleden op- Picht. Na een aantal formatie- Melingen bestaat de Vlissing- p groep uit Dennis Raayman Tim Rovers (drums), Pa- Nk Hoogstrate (bas en zang), pchard Koolhoven (gitaar) en 'Ikke de Klerk (gitaar-). De band jir omschrijven hun eigen mü- fck als brutal metalmaar ze Rn de eersten om toe te geven r die aanduiding problema- pfh is. „Onze muziek is te melo- Ns voor death metal", legt «man uit. „Dat is een mu- P^ivorm die wat sneller en is dan de onze. De N die wij spelen is ook wat ffchnischer. Aan de andere kant ?)n we weer te bruut om van j-eavy metal te spreken. We han- P een beetje tussen wal en Pip; Daai'om noemen we het Mal metal." %ers: „Je kunt ons ook een «avy metalband met een death pilzanger noemen." Agx-essie is een belangrijk ken merk van de muziek die ze ma ken, erkennen Raayman en Royers. „Dat is een kwestie van muzikale smaak", verklaart de eerste. „We zijn zelf niet agres sief en we willen ook niemand tot agressie aanzetten. We hou den wel van het tempo. Het is ook prachtig om het publiek voor je neus helemaal loos te zien gaan. Ovex'igens zijn onze teksten wel gericht tegen aller lei dingen die we in de maat schappij tegenkomen. We zin gen niet over rottende lijken of zo, dat is maar een trucje om het sfeertje rond death metal te ver- sterken. Onze teksten gaan echt ergens over. Ik schrijf over alles wat me bezighoudt, me irriteert en kwaad maakt. Dat kan reli gie zijn. de levenswijze van be paalde mensen, of de muziek die je overal om je heen hoort." Royens: „De meeste muziek is te genwoordig uitsluitend op de commercie gericht Er moet geld mee worden verdiend. Vaak is de muziek al gemaakt en moet er alleen nog een bandje bij wor den gezocht." Mainstream Dat is tegengesteld aan alles waar Backlash voor staat. „Wij zullen altijd wel een under- groundband blijven", stelt Raay man. „Je ziet dat gothic metal nu tegen de mainstream aan- schurkt. Bands als Evanescence en Within Temptation zitten tus sen pop en metal in. Ze zijn rede lijk extreem begonnen, maar steeds commerciëler geworden. Als Backlash die richting op gaat, ben ik de eerste die op stapt." Royers: „En ik de twee de." Toch hoopt Backlash wel inter nationaal aan de weg te timme ren. In dat opzicht is het Goese Gorefest een voorbeeld. Raay man: „Die zwakten in de loop der tijd hun metalstxjl ook wel wat af, maar dat was hun eigen keuze. Die deden het niet omdat een platenmaatschappij dat wil de." De leden van Backlash hopen dat een platenlabel zich over hun debuutalbum The Binary Choice wil ontfermen. „Als ie mand dan van ons eist dat we daar de scherpe kantjes vanaf slijpen, dan wordt hij hartelijk bedankt", zegt Raayman. ..Dat doen we dus niet. Maar worden we geaccepteerd zoals we zijn, dan is dat te gek. We hebben wel degelijk de ambitie om door te stoten naar de Europese top op metalgebied. Spelen op Dyna mo Open Air, dat zou te gek zijn." Cd-presentatie Backlash, zaterdag in De Piek in Vlissingen, aanvang 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 103