stimulans voor Zeeuwse cultuur 3 MAFFE DAGEN! Ondernemers klagen over machtsbeluste inspecteurs Jeugdpanel wonen vat zijn taak serieus op Geluk hekelt CDA-standpunt verzilting Studeren zonder grenzen bestaat alleen op papier ZIJN ZE GEK GEWORDEN? nthousiasme voor idee van culturele hoofdstad, twijfels over haalbaarheid lierplezier in eelandhallen ijeenkomst ij Zij Zo Aantal monumenten gedaald OM vergeet getuigen op te roepen Nationale Reserve oefent Fietsendief zes weken de cel in Vrijdag 26 Zaterdag 27 Zondag 28 november a.s. -20% OP ALLE KLEDING 20% OP ALLE VRIJETIJDSSCHOENEN IVINTERSPORTI VERMEERSCH Gospelconcert in Vlissingen vrijdag 26 november 2004 yHarmen van der Werf •iHAAG - Zeeuws VVD-Ka- 0 J. Geluk vindt het onbe- pelijk dat juist het CDA de- «eek in de Tweede Kamer verzilting van het Vol- -Zoommeer heeft gepleit. CDA gaat met deze opstel- volstrekt voorbij aan de be- van de landbouw die is Jat bij het zoet houden van Volkerak-Zoommeer, aldus Geluk. Dat er op Tholen nauwe lijks met zoet water wordt bere gend, doet er volgens de WD'er weinig toe. Zoet water wordt wel vanaf het Zoommeer op het eiland ingelaten, waarvan de landbouw profiteert, onder meer omdat de zoute kwel zo op afstand wordt gehouden. Het terugdringen van de zoute kwel én zoetwatervoorziening voor de landbouw waren, naast veiligheid, hoofddoelen van de Deltawerken. Het Deltaplan is in de jaren vijftig opgesteld, na de watersnood van 1953. In die tijd was de agrarische sector veel belangrijker, erkent Geluk. „Maar deze bedrijfstak is in Zuidwest-Nederland nog altijd van groot belang." Om de pro blemen in het Volkerak-Zoom meer (onder meer de bloei van blauwalgen) op te lossen, is ver zilting naar de mening van Ge luk ook niet nodig. Het grote probleem is dat er veel voeding stoffen via West-Brabantse ri viertjes meekomen, onder meer uit België. „Met de Europese ka derrichtlijn water in de hand moet daar iets aan gebeuren." Geluk verwacht ook veel van het plan van bureau Witteveen en Bos om door gericht visstand- beheer de waterkwaliteit in het Volkerak-Zoommeer te verbete ren. Rijkswaterstaat moet eens goed naar dat plan kijken, vindt de WD'er, die zich eerder ver baasde over de steun van het CDA voor het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen. Het nu zoete Haringvliet wordt dan gedeeltelijk weer brak. Geluk heeft tevergeefs geprobeerd dit tegen te houden. Hij kreeg wei nig steun in de Tweede Kamer, leek een roepende in de woes tijn. „Als alles zo doorgaat", rea geert Geluk, „word ik letterlijk een roepende in de woestijn." pagina 18: studie naar oplossing irErnst Jan Rozendaal IDELBURG - Vertegenwoor- irs van de provincie en cul- ele organisaties reageren lief op het idee Zeeland te dragen als Europese :ele hoofdstad 2008. Wel [den er kanttekeningen gezet de haalbaarheid van het leputeerde H. van Waveren Li, cultuur) noemt het plan Scoop-directeur D. van den een 'enorme kans om het arele leven in Zeeland een iere stimulans te geven'. Met ega G de Kok (PvdA, nsme) heeft hij Van den Bout gemoedigd de haalbaarheid der te onderzoeken. Daar- heeft Van Waveren wel ïls. „Het is uiterst gecom- «erd, met nog een Nederland- kandidaat en vijfentwintig aten die allemaal een keer de beurt willen komen. Er en nog veel beren en wolven ie weg." ratter M. van Gelder van Zeeland Nazomer Festival is r Van den Bout gevraagd te denken. Ze vindt het idee itstikke leuk'. riebelen recteur D. Anbeek van De pkkerij - ook benaderd - rea- irt eveneens enthousiast, m paar maanden geleden ik in Lille. Daar zie je ook in feite de hele regio culture- lofdstad is, tot Valenciennes Kortrijk aan toe. Waarom Hand dan niet? Bij mij gaat IES - In de Zeelandhallen in s wordt van vrijdag 10 tot niet zondag 12 december de irsDierplezier gehouden. de beurs zijn demonstraties dieren te zien, waaronder paarden- en kattenshow, zijn er stands met huisdie- accessoires en dierenvoe- Vrijdag kunnen belangstel- tien tussen 14.00 en 22.00 uur e Zeelandhallen terecht; op idag en zondag van 10.00 8.00 uur. EL - De belangenvereniging homoseksualiteit in wvs-Vlaanderen Hij Zij Zo idt dinsdag 30 november in kader van de Wereld Aids- om 19.30 uur een bijeen- Kt in café Teut aan de Zee- aat in Axel. het in ieder geval kriebelen als ik zoiets hoor." Van den Bout heeft ook contact gehad met W, Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land. „Ik heb tijdens een in spraakbijeenkomst over de nieu we cultuurnota al aangegeven dat Zeeland zich zou moeten profileren als de eerste interna tionale erfgoedprovincie. Het is best interessant dat uit te wer ken in een plan voor een culture le hoofdstad. Tegelijk aarzel ik, omdat ik de financiële conse quenties niet kan overzien. Ik vind dit idee in ieder geval span nender en inspirerender dan de Tour de France naar Zeeland ha len." Zowel directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum als direc teur R. Wolfson van de Vleeshal in Middelburg maakten in Rotterdam de voorbereidingen voor de manifestatie culturele hoofdstad van dichtbij mee. Beiden benadrukken dat de uit verkiezing tot culturele hoofd stad een enorme impuls bete kent voor het culturele leven in een regio. „Maar de investering in Rotterdam was wel tien tot twintig keer zo hoog als het bud get dat in Zeeland jaarlijks voor cultuur wordt uitgetrokken", waarschuwt Byvanck. „De winst is ook enorm, maar dan moet je niet denken aan geld, maar aan interessante culturele projecten en promotie voor Zee land." Gedurfd Wolfson en Byvanck waren nog niet van het idee op de hoogte, maar prijzen het als 'gedurfd' en 'enorm ambitieus'. Ook voorzitter M. Strous van de Raad voor de Cultuur Zeeland weet nog van niets. Hij vraagt zich af of de provincie over vol doende culturele voorzieningen beschikt. „Zeeland is niet te ver gelijken met Rotterdam. Het zou wel een enorme stimulans zijn." Waarnemend directeur M. Tem pelman van het Bureau voor Toerisme Zeeland juicht het idee toe, hoewel ze bij Brugge 2002 heeft gezien dat het 'geen sinecure' is zo'n manifestatie te organiseren. J. Jansen van Van Sluis Consul tants, die betrokken is bij de imagocampagne Welkom in Zee land, spreekt van een leuk initia tief. „Als Zeeland de culturele hoofdstad van Europa zou kun nen worden, helpt dat zeker in het bijstellen van het imago van de provincie. Commissaris van de koningin W. van Gelder wil Van den Bout graag helpen met lobbyen. „Als het algemene gevoel in Zeeland is dat we hier voor gaan, ben ik beschikbaar om er een rol in te vervullen." GOES - Het aantal beschermde rijksmonumenten in Zee land is afgelopen jaar met zes afgenomen. Er zijn er nu nog 3315, het merendeel woonhuizen en kerken. Aan his torische agrarische gebouwen staan er 159. Dit blijkt uit cijfers van het Bouwfonds. Nederland telt momenteel meer dan 50.000 rijksmonumenten, de meeste - ruim 12.500 - in Noord-Holland. Het Bouwfonds stimuleert monumenten die een tweede le ven zijn begonnen, dat wil zeggen: met een nieuwe be stemming toegankelijker zijn geworden voor een breder publiek. Daarvoor wordt een Award voor Vitale Monu menten toegekend (waarvoor vorig jaar het maritiem mu seum te Vlissingen was genomineerd). Ook over 2004 kun nen monumenten worden aangemeld voor de onderschei ding (tot 15 december bij het Bouwfonds in Hoevelaken). Er wordt onderscheid gemaakt in kleine en grote monu menten; de winnaar van elke categorie ontvangt 10.000 euro. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren de zedenzaak tegen een 38-jarige inwoner van Poort vliet aangehouden. Het Openbaar Ministerie had ver zuimd vier getuigen op te roepen. Volgens officier van jus titie R. Rammeloo had de administratie een fout gemaakt. Raadsman F. van Ardenne meende dat het Openbaar Mi nisterie in de zaak tegen zijn Thoolse cliënt niet ontvanke lijk diende te worden verklaard. „Het is de nonchalance van justitie. Eerder heeft het Openbaar Ministerie al ver zuimd een getuige op te roepen. En nu dit weer. Het is in grijpend voor het gezin van mijn cliënt dat de zaak weer wordt uitgesteld." De rechtbank wees het verzoek van de raadsman af, om dat de officier niets opzettelijk had gedaan. Dat nam vol gens rechter F. van Hemert-Meeuwis niet weg dat de rechtbank onaangenaam verrast was. Vooruitlopend op de zaak liet de rechtbank doorschemeren dat het tijdsver loop zal meewegen in de beslissing. De Poortvlietenaar wordt ervan verdacht een vrouw te hebben verkracht en nog twee vrouwen te hebben ge dwongen tot ontuchtige handelingen. De behandeling van de zaak staat voor 20 december ge pland. KAMPERLAND - Militairen van het Korps Nationale Re serve (Natres) oefenen vanochtend vanaf tien uur in de omgeving van Kamperland en Vrouwenpolder. De reser visten bivakkeren op het parkeerterrein in de bossen van de Ruiterplaat in Kamperland. De oefening duurt tot mor genmiddag vijf uur. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Middelburg is voor het stelen van een fiets veroordeeld tot zes weken cel. De Middelburgse politierechter hield in de strafmaat er rekening mee dat verdachte een veelpleger is op het ge bied van. fietsendiefstallen. De man nam 20 oktober in Middelburg de fiets weg. Een andere Middelburger kreeg voor de diefstal van een fiets boete opgelegd. De twintigjarige man moet 150 euro betalen. Het jeugdpanel bestaat uit twintigers die mee willen denken over de toekomst van de provincie. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom door Rolf Bosboom GOES - „Er moet in elk ge val géén seniorendorp komen. Dan wordt Zeeland alleen maar bekend als gebied voor ouwelui." Wilco Jacobusse uit 's-Gravenpolder verkondigt het met een glimlach maar wil het, bij aanvang van de discus sie, toch maar even hebben ge zegd. Het is de eerste bijeenkomst van het 'jeugdpanel wonen'. Het pro vinciebestuur heeft drie van der- (Advertentie) Shops for Winners Noordstraat 33-35 - Terneuzen tel. 0115-696800 VRIJDAG KOOPAVOND tot 21.00 uur gelijke panels gevormd om jon geren meer te betrekken bij zijn beleid. Ruim dertig van hen ble ken vorige maand bereid te zijn er zitting in te nemen. De panels buigen zich elk over een thema dat op jongeren be trekking heeft. Behalve wonen zijn dat jeugdzorg en vrijetijds- voorzieningen. De groepen gaan zich in het onderwerp verdie pen, doen zelf onderzoek en pre senteren volgend jaar mei hun bevindingen en adviezen aan het provinciebestuur. De leden van het jeugdpanel wo nen, allemaal rond de twintig jaar, laten direct blijken hun taak serieus op te vatten. Als voorbereiding hebben ze al de Woonvisie van de provincie be studeerd en na een kennisma kingsrondje laten ze weten 'op rechte interesse' in het onder werp te hebben en een 'creatie ve brein' binnen het panel te wil len zijn. Onderzoeksvraag De voornaamste taak deze avond is een onderzoeksvraag te formuleren waarmee ze aan de slag kunnen gaan. Beleidsmede werker Henk Nijssen heeft in een eerder stadium al wat sug gesties geopperd. Wat is er no dig om jongeren naar Zeeland te halen? Moeten er meer kleine woningen of groepswoningen worden gebouwd? Zijn contai nerwoningen een oplossing? Hoe kan worden voorkomen dat mensen met een goed inkomen in de goedkopere huizen wonen en daarmee de doorstroming be lemmeren? Lennard Sturm uit 's-Graven polder stelt voor aan de hand van een kaart van Zeeland het probleem in beeld te brengen. Ti- mo Roest uit Nisse - min of meer toevallig komen alle leden uit Goes en omgeving - oppert een brainstormsessie om alterna tieve vormen van huisvesting te verzinnen. „Laten we iets aparts bedenken." De totale groep heeft moeite met de naam 'containerwoningen'. „Maar op zich lijkt me dat wel wat", zegt Dieuwke Siegersma uit Hein- kenszand. „Het is in elk geval goedkoop." Anneloes Roelandschap van de Hogeschool Zeeland, die als 'coach' van het panel optreedt, probeert de discussie in goede banen te leiden. Kernvraag wordt de suggestie van Janneke Janssen uit Goes: hoe kunnen jongeren aan een goede starterswoning worden ge holpen? Er worden drie groepjes ge vormd. Eén bekijkt vooral hoe een starterswoning er uit kan zien. Het tweede informeert bij gemeenten en woningcorpora ties welke behoefte er is en wel ke problemen er zijn. Het derde groepje gaat 'op een originele manier' de mening van de doel groep peilen. Er wordt een af spraak gemaakt om in januari de uitwerking te bespreken. Henk Nijssen zegt zich goed in de opzet te kunnen vinden. „Wij willen vooral weten waar jonge ren behoefte aan hebben. Mis schien komt er wel iets uit waar wij nog nooit aan hebben ge dacht." door Jeffrey Kutterink GOES - Ondernemers worden steeds vaker benaderd alsof ze misdadiger zijn. De manier waarop instanties bedrijven con troleren op naleving van wetten en regels slaat door. Er moet een gedragscode komen over de ma nier waarop controlerende in stanties hun werk doen. Dat stelde voorzitter Joop Jans sen van de Brabants Zeeuwse werkgeversvereniging gistermid dag in zijn jaarrede. De BZW vierde gisteren het 25-jarig be staan in het Evoluon in Eindho ven. Volgens Janssen is na de café brand in Volendam en de vuur werkramp in Enschede een 'bijna karikaturale manier van handhaving ontstaan', „Ambte naren vallen soms met machts wellust bij bedrijven binnen. In spectiediensten lopen de deur bij ondernemers plat; soms voor dezelfde controles. Van enige af stemming lijkt geen sprake. Be drijven hebben zich maar te schikken. Lang niet altijd blij ken controleurs goed voorbereid of gewoonweg niet deskundig. Dat leidt tot ergernis en kost be drijven veel tijd en geld. Zo krij gen bedrijven onmiddelijk boe tes als een incident niet direct wordt gemeld. Onmiddelijk, zo hoorde ik in Zeeland, betekent dan een kwartier na de gebeurte nis", aldus de BZW-voorzitter. Volgens de werkgeversvereni ging wordt in toenemende mate door ondernemers geklaagd over de manier waarop ze door controleurs worden bejegend. De BZW stoort zich ook aan in consequenties; ondernemers die bijvoorbeeld fors moeten inves teren in beperking van geluidso verlast, terwijl het bedrijf onder de aanvliegroute van een vlieg veld ligt. Of het voorschrift van de brandweer dat sleutels op au to's moeten blijven zitten als die binnen staan, terwijl andere in stanties zeggen dat dat juist niet mag. Op het gebied van deregu lering is volgens de BZW-voor zitter nog een hoop te winnen. Janssen noemt als voorbeeld de waterschappen. Janssen betitel de de waterschapsverkiezingen als een voorbeeld van een bu reaucratische overheid die op een onverantwoorde manier met gemeenschapsgeld omgaat. „Het verkiezingsstelsel is veel te ingewikkeld en voor de burger onbegrijpelijk. Tegen de wetge ver zou ik zeggen, beSpaar je de tijd om een logischer stelsel te ontwerpen, maar ga een stap verder en schaf de waterschap pen af en integreer ze in de pro vincies." Janssen waarschuwt „dat het imago van Nederland in het bui tenland naar de knoppen gaat door het gestuntel en de misse lijk makende egotripperij rond het centraal akkoord en het pol dermodel en het 'interculturele tumult' na de moord op Theo van Gogh. Nare incidenten wor den door pers en een aantal poli tici aaneengesmeed tot een soort nationale ramp. Daardoor wordt een kiem van haat ge zaaid. Het gaat niet goed met ons land. Iedereen lijkt van de wijs", aldus de werkgeversvoor zitter. Janssen riep ondernemers op mee te werken aan programma's om allochtone en autochtone jongeren werkervaring op te la ten doen. De BZW-voorman mist het besef bij lagere overhe den de economie op de eerste plaats te zetten. „Alleen dan kun je de concurrentiepositie van Nederland versterken en is er geld voor zorg, cultuur en on derwijs. Terwijl de keuken in de fik staat doen lagere overheden nog alsof de melk overkookt." VLISSINGEN - Er is nog een lange weg te gaan voordat jonge ren zonder problemen overal in Europa kunnen studeren. Tij dens een debat tussen vertegen woordigers van onderwijs en be drijfsleven, gistermiddag bij de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen, klonk zelfs enkele malen de oproep tot een 'opstand'. De onderwijsministers in Euro pa ondertekenden enkele jaren geleden de zogeheten Bolog- na-verklaring, die moet leiden tot een Europees onderwijssys teem. Belangrijkste kenmerken zijn uitwisselbare studiepunten en de invoering van het An gelsaksische stelsel waarbij een opleiding in het hoger onderwijs in twee delen wordt geknipt: de bachelor- (drie jaar) en de mas- terfase (een of twee jaar). De uitwerking in de praktijk is echter allesbehalve eenvoudig. Regelgeving en onwil bij onder wijsinstellingen maken het stu denten vaak lastig zich interna tionaal te oriënteren, zo was gis teren een veelgehoorde klacht. Bestuursvoorzitter J. Mandos van de hogeschool haalde in zijn inleiding het voorbeeld aan van een student in Sluis en een stu dent in Zelzate, voor wie het door de verschillende regels vrij wel onmogelijk is om in eikaars land te studeren. Onwil Bovendien speelt er onwil mee. Hogescholen en universiteiten hebben er 'geen spat' belang bij dat hun studenten overstappen of delen van hun opleiding el ders volgen, zei decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy. Mandos sprak van 'zeer defen sief gedrag', dat bovendien in de hand is gewerkt door de opstel ling van het ministerie. „Het be lang van de instelling worden boven dat van de student ge steld, zeker bij universiteiten." Volgens Adriaansens worden Nederlandse instellingen zelfs geweerd bij voorlichtingsdagen in Vlaanderen. Het zijn juist der gelijke incidenten die vragen om een 'opstand', zei Mandos. H. van der Horst van het Nuffic, de Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs, zei dat ver gelijkbare ervaringen hem in de loop der jaren steeds 'activisti- scher' hebben gemaakt. Hij vond echter ook dat zowel bedrijfsleven als onderwijs nog onvoldoende Europees denkt. „Dat is het probleem." Diverse deelnemers aan de dis cussie wezen erop dat 'Bologna' geen eenheidsworst betekent. Het is niet de bedoeling dat de opleidingen overal in Europa hetzelfde worden. Integendeel. Wel moet echter duidelijker wor den wat achter een opleiding en een diploma precies schuil gaat. Dat is van belang voor de stu dent én voor zijn toekomstige werkgever. Introvert Bedrijfsleven en scholen zoeken elkaar steeds meer op. Dat is no dig ook, zei Mandos. „Het onder wijs is heel introvert geworden, ook bij de Hogeschool Zeeland. De samenwerking met het be drijfsleven kan stukken beter." Internationale ervaring is voor studenten inmiddels bijna nood zakelijk om te kunnen voldoen aan de eisen van de arbeids markt, aldus Mandos. Daarom betreurt hij het ook dat staatssecretaris Rutte vooral wil investeren in de uitwisseling van toptalenten. „Ik ben bevreesd dat het nogal elitair wordt. Ik hoop dat de 'ge wone' student zich de interna tionalisering ook eigen kan ma ken." VLISSINGEN - Zaterdag 11 de cember wordt er opnieuw een gospelbijeenkomst gehouden in de Vlissingse Sint Jacobskerk waaraan zeven gospelkoren mee doen. De samenzang staat in het teken van de kerstviering en begint om 19.30 uur. Er worden titels gezongen, als Joy to the World, Go Tell it on the mountain en He is still the Christ of Chrimstas. Er zullen ongeveer driehonderd zangers en zange ressen samenzingen. Gastdiri- gent is Jaco Mulder uit Emme- loord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 101