Voorbeeldgedrag essentieel Ru van Rossem blijft in beweging 15 EDOX [eland is de laasvlakte n Antwerpen Middelburgers domineren omroep Vredesvlam Cadzand op postzegel Provincie boos over bouwlijst Inbraak op Vlissingse Bedrijfsweg unst u zwart-wit zit heel veel kleur Jonge klassieke en jazzmusici gaan strijd aan woensdag 24 november 2004 (Advertentie) www.edox-watches.com .fanny van Gremberghe KEUZEN - De havens van jagen en Terneuzen vor- de 'natuurlijke Maasvlakte' Antwerpen en Gent. Dit H uit de investeringen die lorbije jaren in de Zeeuwse «iszijn gedaan door Vlaam sen (KatoenNatie, Oil- jjng Gent). Dit stelde gede erde en Havenschapsvoor- „G, de Kok gisteren tijdens ^overschrijdende haven- jn Terneuzen. ^ns De Kok hebben cle be- «n die in het Sloegebied en Pilzen zijn neergestreken strategische keuze om zich oositie te verwerven dichter je monding van de Wester se De Zeeuwse havens :en door hun ligging en de tezigheid van gronden nog Ier uitgroeien tot vestigings- voor expanderende be ien met activiteiten op we- sehaal als de bedreigingen erd en de kansen gepakt kb. voerde De Kok aan. [netste in zijn verhaal de ge- i ontwikkeling van de twee ï$e havens, die met name etste tien jaar een grotere auek hebben gekregen, ogen en Terneuzen waren ironkelijk havens die afhan- j waren van een aantal tra- Kei industriële bedrijven, roorbije jaren groeide de dag van chemie-, papier en (producten markant door de 5 van Dow en Verbrugge sinaljjs Ook de komst van tiiret in het Sloegebied en Value Park aan de Braak jaren deed de diversiteit overgeslagen producten toe- pa jroei van de havens kan al- idoorgaan als de marktposi- en Vlissingen en Terneuzen dt versterkt. De aanleg van Westerschelde Conti anerter- ilisdaarvoor het belangrijk- middel. „Het hoeft geen be- j dat het ontbreken van ei- (aciliteiten voor diepzeecon- trvervoer op den duur een toging vormt voor het voort- laan van een groot aantal twse havenbedrijven", waar- wdeDe Kok. OOST-SOUBURG - Het dagelijks provinciebestuur is ver baasd over het grote aantal Middelburgers in de program maraad van Omroep Zeeland. Van de elf leden komen er zeven uit Middelburg. In totaal telt de programmaraad acht Walcherse leden. De overige drie komen uit Nisse, Terneuzen en Zonnemaire. De raad heeft slechts twee vrouwelijke leden. In antwoord op een brief die G. Verha gen uit Sint Jansteen daarover heeft geschreven, schrijft het provinciebestuur dat Omroep Zeeland wel de juiste in spanningen heeft verricht bij de samenstelling van de pro grammaraad. Conform de Mediawet zijn de belangrijkste in Zeeland voorkomende maatschappelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke stromingen in de raad verte genwoordigd. CAD ZAND - De permanente wereldvredesvlam in Cad zand is afgebeeld op een kerstpostzegel van 39 eurocent. De vredesvlam brandt in Cadzand sinds 9 mei en is we reldwijd de zesde in zijn soort. Het vreclesvuur brandt ook in Den Haag, Bangor, Memphis, Sydney en Berlijn. Op de postzegel is een afbeelding te zien van het monu ment in Cadzand. Met het zegeltje hoopt de Werkgroep Wereldvredesvlam Cadzand aandacht te vestigen op vre de en vrijheid. De postzegel is verkrijgbaar bij de plaatse lijke winkeliers in Cadzand. Op 28 maart houdt de werk groep een concert met vredesliederen. Op termijn hoopt de organisatie een informatief en educatief bezoekerscen trum te realiseren. Ook het houden van een vredesconfe rentie voor jongeren uit steden waar de vredesvlam brandt, staat hoog op het wensenlijstje van de werkgroep. MIDDELBURG - De provincie Zeeland is er boos Over dat minister Hoogervorst (Volksgezondheid) de bouwprio- riteitenlijst voor de ziekenhuizen 2004-2008 eigengereid heeft opgesteld. Zij mist nogal wat Zeeuwse bouwprojec ten op de lijst en waarschuwt de minister dat die door de uitwerking van het rapport van de commissie Vierhout wellicht moet worden gewijzigd. De Commissie Vierhout staat de bouw voor van een Zeeuws centrum voor topkli nische zorg. Het enige Zeeuwse project op de lijst is de low-cure afdeling die stichting Zorgsaam wil realiseren in de nieuwbouw van De Blaauwe Hoeve. De twintig ver pleegbedden zijn bedoeld voor mensen die dichter bij huis herstellen van een ziekenhuisbehandeling of wach ten op een verpleeghuisplaats. Maar naast de gehonoreer de wens voor Hulst is de nieuwbouw van het Zeeuws Ra diotherapeutisch Instituut in Vlissingen zowat af, gefinan cierd uit de aparte bouwpot voor de inhaalslag die radio therapie in Nederland moet maken om voldoende behan- delcapaciteit te krijgen voor kankerpatiënten. In Goes be hoeft het Streeklaboratorium nieuwbouw waarvoor de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes gespaard hebben, somt de provincie op. Die projecten wil Zeeland eveneens op de lijst. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een pand aan de Be drijfsweg in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag meer dan vijftienhonderd euro meegenomen. De toegang tot het bedrijfsgebouw werd opengebroken. door Rolf Bosboom Elke zaterdag zie je ze langs de lijn. Van die vaders of moeders, die er van overtuigd zijn dat in hun voetbal lende zoon een nieuwe Rafael van der Vaart schuilgaat en menen dat alle mid delen geheiligd zijn om die wensdroom werkelijkheid te maken. Met een rood hoofd wordt zoonlief richting roem en rijkdom geschreeuwd, tot bikkelharde overtredingen gemaand, want niet het plezier maar het resultaat telt. De tegen stander wordt beschimpt, de scheids rechter dient openlijk als zondebok. Een kwalijke vorm van fanatisme, vindt Marja Reijnders, manager sport en bewegen bij Sport Zeeland. Op deze manier wordt de opvoedkundige waar de van sport miskend. „De rol van ouders en trainers is essentieel, maar he laas vertonen zij niet altijd goed voor beeldgedrag. Kijk maar naar het voet bal, dan weet iedereen waar je het over hebt." ^Ernstjan Rozendaal IDELBURG - De Haagse dub heeft gisteren in Galerie Middelburg de uitgave Tui- gepresenteerd. Het is ken- send voor de laagdrempeli ge dat de luxe map met i eisen niet werd uitgepakt unwezigheid van een of an- f hotemetoot, maar van zes ïngen uit een 4vmbo-klas het Calvijn College. Eaagse Etsclub is in 1984 op at naar model van de vroe- iHaagsche Etsclub van 1848 fe Nederlandsche Etsclub 1885. Tot de voorlopers en liters behoorden de Veerse ftenaar Dirk van Gelder 1-1990) en de veel in Zee- werkzame Hermanus Berse- 11921-2002). De Middelburg- Galerie T is een van de vijf «onstellingsplekken waar re- "tig of permanent werk tie club te zien is. „Galerie- te Lia Hector heeft veel hart voor de kunst kunstenaars", verklaarde yan Hagen, een van de op- Jtrsvan de Haagse Etsclub, ij hebben dat aan den lijve «vonden. Daarom gunnen fee galerie de presentatie °töe nieuwe uitgave. De of ficiële presentatie is zaterdag in Museum De Buitenplaats in Eel- de, maar deze bijeenkomst vin den we eigenlijk veel leuker." Hector was maandag op het idee gekomen zes leerlingen die in het kader van het vak Culture le en Kunstzinnige Vorming (CKV) een bezoek brachten aan de galerie, ook voor de presenta tie uit te nodigen. Behalve Van Hagen waren namens de Haagse Etsclub Reinder Homan en Ton de Laat aanwezig. Ook de in Middelburg woonachtige kunst handelaar Theo Laurentius, ex pert op het gebied van de Neder landse etskunst, was langsgeko men. Het Rijksmuseum en het Haags Gemeentemuseum heb ben tot dusver alle prenten ge kocht die door de Haagse Ets club zijn uitgegeven. Tuinen verschijnt in een oplage van tachtig exemplaren. Elke doos bevat tien etsen die zijn ge signeerd en genummerd, alsme de een inleiding van voormalig hoofd van het Rijksprentenkabi net Peter Schatborn, door mar gedrukker Peter Bekker ge drukt, en een aanvulling van Ina Versteeg op haar twee jaar geleden verschenen boek over de Haagse Etsclub. De etsen zijn gemaakt door Charles Don ker, Simon Koene, Jan van Spronsen, Joop Vegter, Han van Hagen, Adolfo Ramón (die een tuin in Veere heeft uitgebeeld), Martin Baeyens, Ton de Laat, Reinder Homan en Ru van Ros- sum. Laatstgenoemde, van wie op het ogenblik ook werk te zien is in galerie Esprit in Clinge, is als gast uitgenodigd. De Laat maakte de leerlingen, die de prenten door een ver grootglas bestudeerden, duide lijk dat een thema als tuinen erg eigenzinnig is voor een club et sers. „In tuinen draait het om kleur, terwijl wij in zwart-wit etsen. Maar ik zal laten zien dat in zwart-wit verschrikkelijk veel kleur zit." Er volgde uitleg over het etsprocédé, het maken van een mezzotint, strakke lij nen en gepriegel, het gebruik van salpeterzuur, ijzerchloride of zoutzuur om de etsplaten te laten uitbijten en over het wer ken in spiegelbeeld. Dat laatste verleidde Laurentius tot een kunststukje. Zonder moeite zet te hij de handtekening van Rem brandt in spiegelschrift op een servet, draaide dat om en hield het tegen het licht. Tot eind december is in Galerie T in Middelburg een presentatie van de Haagse Etsclub te zien. Open do t/m za van 11-16 uur en elke eerste zondag van de maand. OVEZANDE - In jongerencen trum De Klomp in Ovezandc wordt vrijdag de eerste voorron de gehouden van ClassiclFever. Tussen hemel en aarde bestaat meer dan popmuziek. Vandaar het initiatief voor ClassiclFever. voor jongeren tussen de 14 en 24 jaar die bezig zijn met klassie ke, jazz- en wereldmuziek en/of -dans. Scoop en het Zeeuws Jeugd Orkest zijn de organisato ren. In drie voorrondes wordt ge streden om een finaleplek. Over belangstelling valt niet te kla gen; in Ovezande zijn al zeven optredens. In de categorie mu ziek: djembé-groep Bliss; Simon en Julian op saxofoon, begeleid door Elvira (keyboards); pianis te Chelsea Oostdijk en bassist Bas Kloosterman; Taco Drijf hout op cello; accordeon-viool duo Geert en Monique; en man dolinetrio Farron van der Lin de, Ruby Huissens en Mei van der Have. De Indiase groep Ma- dhuri doet als enige mee in de categorie dans, ClassiclFever begint in Ovezan de om 20.00 uur en duurt tot 23.00 uur. De andere voorron des zijn in De Hooizolder in Westkapelle (26 januari) en in Porgy Bess in Terneuzen (13 maart). De finale is op 20 mei. Sport respect De Zeeuwse sportkoepel voert dit jaar een campagne die draait om sportiviteit en respect, Daarmee sluit de organisa tie aan op het jaar van opvoeding door sport, waartoe 2004 is uitgeroepen. De campagne wordt vandaag afgesloten met een symposium in De Stenge in Heinkenszand, waarbij jongeren en ver tegenwoordigers van gemeenten, sport bonden en het onderwijs aanwezig zijn. Eerder dit jaar werd, ook in De Stenge, het congres Coaches on Tour gehouden, waar onder anderen tennisbondscoach Tjerk Bogtstra sprak voor de vormende rol die een coach voor zijn spelers heeft. Vorige maand werd op de helft van de Zeeuwse basisscholen het Sportiviteit- en Respectspel gespeeld, dat is bedacht door leerlingen van het Zwin College in Oostburg. Niet het winnen of verliezen staat daarbij voorop, maar het respect-"" vol met elkaar omgaan. De initiatieven liggen in het verlengde van de inspanningen van Sport Zeeland om kinderen 'weerbaarder' te maken. „Dat gaat over grensoverschrijdend ge drag", zegt Reijnders. „Om daarmee om te kunnen gaan, moet je in elk geval voor jezelf kunnen opkomen, maar wel op een respectvolle manier." Op Walcheren werd als proef het Marie- tje Kesselsproject uitgevoerd, waarbij leerlingen met trainingen leren zich teweer te stellen tegen machtsmisbruik, zowel door volwassenen als door mede leerlingen. „Het werkt op lichaamstaal, zelfvertrouwen, stevig staan, duidelijke boodschappen geven, zonder dat het di rect slaan of schreeuwen wordt, Ook hier geldt de belangrijke rol van de ouders. „Als een ouder van een kind dat wordt gepest alleen maar zegt 'sla maar van je af', dan werkt het niet", zegt Reijnders. „Voor het kind is het een on- mogelijke^opdracht en bovendien lost slaan niets op." De goede ervaringen met het Marietje Kesselsproject hebben begin dit jaar ge leid tot de oprichting van een coördina tie- en adviespunt weerbaarheid. Dat is momenteel met diverse gemeenten in ge sprek om vergelijkbare trainingen op scholen op te zetten. De rol die sport kan hebben in het bij brengen van de ooit vanzelfsprekende normen en waarden, wordt nog wel eens onderschat, merkt Reijnders. „Het belang daarvan wordt nog niet altijd on derkend, waardoor sport wordt verge ten als preventieactiviteit, maar het be gint wel steeds meer te leven." Vaste kaders Alles draait om sportieve sportbeoefe ning, waarbij er respect is voor teamge noten en tegenstander. „Vroeger dwong je respect af doordat je ouder, leraar of trainer was. Die vaste kaders zijn weg gevallen. Kinderen en volwassenen wor den steeds losser en als er al gedragsre gels zijn, worden die niet altijd nage leefd of verschillend geïnterpreteerd." Reijnders noemt de verdedigingsspor- ten als voorbeeld van een tak waarin on derling respect wel voorop staat. „De re gels zijn er heel scherp gesteld. Natuur lijk zijn die vanuit de oosterse cultuur erg gericht op hiërarchie, maar de basis ervan moet je wel vasthouden, op een kindvriendelijke manier." De campagne sportiviteit en respect loopt weliswaar ten einde, maar de in spanningen van SportZeeland gaan ook volgend jaar door. Het streven is om, be halve het onderwijs en de sportbonden, ook de verenigingen erbij te betrekken. Voor het Bevrijdingsfestival in Vlissin gen, mei volgend jaar, wordt een jonge- renactiviteit voorbereid. Verder moet het Sportiviteit- en Respectspel een nog bredere verspreiding krijgen. De scepsis van veel mensen dat jonge ren uiteindelijk toch hun eigen gang gaan, deelt Reijnders niet. „Jongeren kunnen hun kont tegen de krib gooien, stoer gedrag vertonen, maar ze zijn ge voelig voor voorbeeldgedrag en over het algemeen wel degelijk aanspreekbaar. Dat wil niet zeggen dat het altijd mak kelijk is, maar ik geloof er wel in." ^■tarlingei n Hanno van Eijzeren en Arinda van Leeuwen bestuderen een ets van de Haagse Ets- foto Ruben Oreel door Anita Tournois CLINGE - Fascinatie voor bewe ging tekent beeldend kunste naar Ru van Rossem. Naast het feit dat dit gegeven het hoofd thema voor zijn etsen en bron zen vormt, spreidt de tachtigjari ge ook zelf nog een enorme vita liteit en beweeglijkheid van lichaam en geest ten toon. Zijn warme en boeiende werken zijn te bezichtigen tijdens de laatste expositie van dit jaar in Galerie Esprit. Van Rossem weet als geen ander de natuurlijke bewegingen te vangen van mens en dier. In het overgrote deel van zijn werk maakt beweging dan ook de dienst uit. Van oerkrachten tot buitengewoon sierlijke danspo- ses. „Beweging vormt een voort durende uitdaging. Op de eerste plaats vind ik die als ik teken naar levend model of bij bezoe ken aan de dierentuin evenals tijdens het kijken naar televisie programma's van National Geo graphic. Maar het meest ervaar ik tijdens reizen, op plaatsen, waar dier en mens in hun norma le doen zijn. Toch maak ik dan nooit schetsen. Alles wat ik zie en vind, sla ik op in mijn geheu gen en thuis roep ik sfeer, kleur en gevoel op van de desbetref fende plek. Het geïnterpreteer de is dan nooit fotografisch, maar duidelijk mijn ervaring." Van Rossem vertelt levendig over wie en wat hem inspireert en over zijn nimmer aflatende drang om beweging vast te leg gen. Waarmee hij achtenveertig jaar geleden begon als graficus en sinds vijftien jaar ook als beeldhouwer van bronzen. Zijn werk kent naast een eigen hand schrift, een enorme mate van vakmanschap. Van Rossem: „Pas nadat men de nodige vakkennis heeft opge daan, is men als beeldend kun stenaar vrij en hoeft men zich al leen nog op het idee dat in het hoofd zit te concentreren." Bijzonder is de uitzonderlijke diepte in zijn etsen, verkregen door een eigen procédé van diep druktechniek - een tweede ko perplaat wordt vastgezet op de eerste - waardoor bijna een der de dimensie wordt verkregen. Deze bewerking stimuleerde hem tot het maken van driedi mensionaal werk. Na het beproe ven van diverse materialen waaronder marmer, vindt van Rossem het meeste voldoening in werken met was. Boetseren, tekenen en etsen vormen voor de kunstenaar de disciplines bij uitstek om zich uit te drukken. Sport en spel Cultuurgeschiedenis is naast ge noemde beweging een ander be langrijk terugkerend facet. An dere culturen, dansen, tradities, kleding, architectuur, vooral van landen uit het oosten en zui den worden in warme tinten af gebeeld. Het circusleven, sport en spel vormen andere elemen ten die aan bod komen. Soms wordt een figuur promi nent op de voorgrond geplaatst voor talloze kleinere, zoals bij voorbeeld in Start van de mara thon. Waarbij opvalt dat naast een pure weergave in beweging, ook het spel met kleur, contrast en accenten tot in de finesses is doorgevoerd. Nooit te weinig, nooit te veel. Fraai zijn de teke ningen met poses van naakten, naast die van bizons en tijgers maar ook van kamelen, olifan ten en mustangs in zijn etsen. Indrukwekkend en krachtig zijn de bronzen van kleine en grote tijger, leeuwin en circuspaarden of bijvoorbeeld het slepen van de voeten in het beeld Afrikaan se danseres. Uitnodigend is de ets van Alhambra, Camarque of Vroege avond over de woestijn. Religieus getint zijn de werken En toen werd de aarde donker, geïnspireerd door de Matthëus Passion en Lijkivade van Turijn, waarin de Christusfiguur een prominente rol speelt. Tentoonstelling t/m 19 december in Galerie EspritGravenstraat 99 in Clinge. Openingslijden do. t/m zo. 13.30-17.30 uur, do. ook 19.00-21.00 uur Marja Reijnders (links) speelt met collega Leonie Hoogendoorn van Sport Zeeland het Sportiviteit- en Respectspel. foto Lex de Meester Goes/Oostburg. Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg Burchtstraat 8-10) Sluis. Juwelier Dijkstra,! Zuiddijkstraal 4 Terneuzen. Juwelier Wijffels, I Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven, Walslraat 90 Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Kunstenaar Ru van Rossem bij zijn werk in in galerie Esprit. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37