EU gereed voor crisismissie Mengele droomde in Brazilië van terugkeer naar Duitsland Darfoer nog steeds in nood ieen bewijs vergiftiging Arafat Israëlische militair die lijk meisje beschoot voor rechter gedaagd 5 ingestopt verrijken i uranium Iten grootste io's gevonden Vanaf2007 staan dertien gevechtsgroepen gereed voor uitzending Collectieve zelfmoorden in Japan IC: Gedode ikees was tn bedreiging Grieken laaiend over biseksuele Alexander Luchtverfrissers vervuilen vaak Man doodt vijf medejagers Celstraf voor geweld Oost-Timor Luxe toiletpapier verstopt wc's Recordsnelheid monowielen Tientallen doden door mijnbrand in Noord-China Van den Dongen dinsdag 23 november 2004 JAN - Iran is gisteren ge- mei het verrijken van ura- zoals het land eerder deze was overeengekomen Duitsland, Frankrijk en (.Brittannië. De Iraanse eradio heeft dat gemeld. v0fd van de Iraanse organi- voor kernenergie, Gho- 3eza Aqazadeh, kondigde zgal aan dat Iran zijn belof- (i nakomen. Aqazadeh zei kei Internationaal Atoom- rif Agentschap (IAEA) nergieprojecten in Iran jleert ,en die in Isfahan camera's permanent be- UsAhad het land tot 25 no- irde tijd gegeven met ver is te stoppen. Vooral de jgde Staten verdenken svan in het geheim aan sanbom te werken, geur Mohammed el Ba- van het IAEA reageerde la voor de BBC positief op auit van de Iraanse autori- r .Ze moeten vertrouwen s*en en het opschorten «t verrijken van uranium i stap in de goede rich- aldus El Baradei. „We adat al het nucleaire ma- dat Iran heeft aangege- :onsbezit is." ::egde eraan toe dat nog «rk moet worden verzet rzeker van te zijn dat in jen activiteiten plaatsvin- li niet zijn aangegeven. \FPIRTR [HSMOUTH - Wetenschap- brbben overblijfselen ge- b van de grootste dinosau- h op het Europese conti- workwam. Het prehistori- iierwas meer dan 20 meter en kon wel 50 ton wegen, al- ellBC gisteren. Amerikaanse weten- ipers baseren hun bevindin gen gefossiliseerde nek- van driekwart meter Deze werd in 1992 gevon- angs een strand op het Isle ght in het zuidoosten van land. Het fossiel zat in kei- cementachtig steen. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Nederland vormt vanaf 2007 met Duitsland en Finland een landmachtgevechts groep die snel inzetbaar is voor crisisbeheersing over de hele we reld. In 2008 of 2009 moet ook een zogenaamde 'battlegroup' van Nederlandse en Britse mari niers klaar staan. De Europese Unie is al vanaf volgend jaar op beperkte schaal in slaat om mili tairen uit te zenden. Dat is de uitkomst van het over leg van de Europese ministers van Defensie die gisteren in Brussel bijeen waren. Vanaf 2007 staan dertien gevechtsgroe pen van ongeveer 1500 man be schikbaar, waardoor de EU in staat is om twee 'battlegroups' tegelijk uit te zenden. In negen gevechtsgroepen werken twee of meer landen samen. Frank rijk, Italië, Spanje en Groot-Brittannië vormen daar naast ieder zelfstandig een ge vechtsgroep. Die vier landen zijn in staat om al vanaf vol gend jaar soldaten onder EU-vlag uit te zenden. Minister Kamp van Defensie sprak giste ren van 'een flinke stap vooruit'. „De 'battlegroups' maken het voor de Europese Unie mogelijk om met daden kracht te zetten achter het buitenlandse beleid", zei hij. Nokia-brigade Voor de gevechtsgroep met Duitsland en Finland houdt mi nister Kamp zeshonderd land machtmilitairen achter de hand. De Finse militairen, bij defensie bekend als de 'Nokia-brigade', zijn specialisten op het gebied van geavanceerde apparatuur. Voor de groep die gevormd wordt met Groot-Brittannië ko men 750 Nederlandse mariniers beschikbaar. De gevechtsgroe pen moeten binnen anderhalve week inzetbaar zijn om op ver zoek van de Verenigde Naties naar een brandhaard ergens ter wereld af te reizen. De groepen zijn per toerbeurt inzetbaar. Nederlandse militairen kunnen niet vóór 2007 voor de EU in ac tie komen, omdat Nederland vol gend jaar met vierduizend man schappen deelneemt aan de snel le interventiemacht van de Na- vo. Navo-partner Noorwegen participeert als enige land dat geen lid is van de Europese Unie in een EU-gevechtsgroep, sa men met Zweden en Finland. Denemarken, Estland, Malta en het neutrale Ierland zijn de eni ge EU-lidstaten die helemaal niet meewerken aan de gevechts groepen. De ministers spraken gisteren af om een aparte organi satie op te zetten voor de coördi natie van het transport. Om de militairen in de EU-gevechts- groepen op de plaats van be stemming te krijgen, is het no dig om de bestaande transport mogelijkheden beter op elkaar af te stemmen. GPD BAD - De ongewapende se man die voor het oog ie wereld door een Ameri- soldaat werd doodge- iffl. maakte geen bedreigen- «egingen voordat hij werd oord. Dat heeft een journa- Éf erbij was gisteren ver- journalist Kevin Sites, die slden maakte die de hele 8 rondgingen, zegt op zijn Re te vermoeden dat nog ze- jwe andere gevangen zijn ^schoten. taerikaanse leger is een on- Kli begonnen naar het inci te soldaat is geschorst, as Sites waren er in het fk geen wapens te vinden. I hij filmde zei een mari- iateen van de gewonde ge- Sfflen net deed of hij dood Sites filmde de man en zag fe geen beweging maakte. T de man haalde de trek ker en zei: Nou, die is nu tod", aldus Sites. jever zei daarop dat hcht dat de Irakezen in het gevangenen waren die wren ontwapend. „Toen de Amerikaan dat ik er ws. Hij kwam naar me toe Ik wist het niet, ik wist woon niet." ANP/RTR EL FASHER - Een vrouw wast haar dochter in een teil in het Zam Zam-kamp vlak bij El Fasher, de hoofdstad van Noord-Darfoer. Stammengevechten verhinderen de aanvoer van voedselhulp in delen van Darfoer ondanks de recent afgesloten vrede. De gevechten, die nu al meer dan twintig maanden duren, hebben 1,5 miljoen mensen uit hun dorpen verdreven. Volgens de Verenigde Naties vindt hier op het moment 's werelds ergste humanitaire crisis plaats. foto Finbarr O'Reilly/RTR door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De gevluchte Duitse Nazi-kamparts Josef Mengele - berucht om zijn expe rimenten op joden - heeft in 1974 serieus overwogen Brazilië te verlaten en terug te keren naar zijn geboorteland. Menge le, destijds 63, vertrouwde dit zijn vriend Wolfgang Gerhard in Oostenrijk toe met wie hij cor respondeerde. Hij schreef dat hij ziek was en financieel aan de grond zat. De brieven, twintig in totaal, en andere documenten waaronder een dagboek zijn onlangs terug gevonden in een doos op het hoofdkantoor van de Federale Politie in het Braziliaanse Sao Paulo. De joodse gemeenschap in Brazilië hecht grote waarde aan de vondst. In een vier pagi na's lange brief uit november 1974 adviseerde Gerhard de oud-kamparts, die hij Lieber Al ter (Lieve oude) noemt, omwille van de voortschrijdende ouder dom niet te wachten met naar huis terug te keren. Gerhard schreef dat terugkeer niet zo moeilijk is en stelde dat de zieke Mengele in Oostenrijk geope reerd kan worden. De 'Engel des Doods' zou name lijk een tic hebben ontwikkeld onder invloed van stress over het voortdurend moeten liegen over zijn identiteit. Mengele at zijn snor op met als gevolg dat hij een haarbal in zijn maag had. Hij had daardoor chroni sche maagpijn. Gerhard en Men gele leerden elkaar in de jaren zestig in Brazilië kennen. Ger hard had geen nazi-verleden, maar koesterde wel sympathie ën voor Hitler-Duitsland. Toen Gerhard in 1971 toegaf aan zijn heimwee en terugkeerde naar Oostenrijk, nam Mengele Ger- hards naam aan en vervalste diens Braziliaanse identiteitspa pieren. Proeven Mengele stond tussen 1943 en 1945 aan het hoofd van de medi sche dienst van het concentratie kamp Auschwitz. Hij voerde quasi-wetenschappelijke proe ven uit op joden. Na de oorlog dook hij onder en in 1949 week hij uit naar het 'nazi-vriendelij ke' Argentinië waar hij een te ruggetrokken leven leidde. Uit de gevonden documenten valt nergens op te maken dat hij spijt had van zijn daden tijdens het nazi-regime, over de dood in de gaskamers van de 400.000 jo den, die hem worden aangere kend. De gevonden documenten bevatten enkele essays waarin hij zijn rassentheorieën verde digt. Mengele sleet zijn laatste levens jaren in een klein huisje buiten Sao Paulo en kreeg dekking van een familie van Duitse afkomst. In 1979 verdronk hij in het nabij gelegen plaatsje Bertioga. GPD LOS ANGELES - In Grieken land is woede ontstaan over de vermeende homoseksuele neigin gen van volksheld Alexander de Grote. Alexander wordt in de nieuwste film van regisseur Oliver Stone, over het leven van de grote vero veraar, afgebeeld als een bisek sueel. De film gaat morgen in de VS in première. De controverse rond de seksuele voorkeur van Alexander komt voort uit een aantal scènes waarin de wereld veroveraar zijn beste vriend He- faestion innig omhelst. Ook wordt er in de film gezegd: „Alexander is slechts eenmaal verslagen, door Hefaestions dijen." ANP/RTR Üjgnk Glimmerveen De Franse artsen die kleden Palestijnse presi- Gasser Arafat hebben be- "M. hebben geen bewijs ;Jden dat Arafat is vergif- Maar dat wil niet zeggen it mogelijkheid moet wor- 'Wgesloten dat Arafat wél *$dtigd. van Arafat, Hassan al Palestijns gezant bij lenigde Naties, geeft een f nadat hij het 558 ^as dikke medisch over Arafat heeft ySen van de Franse art- •fleteen zijn opvattingen 'opeen persconferentie in J, Volledigheidshalve er aan toe dat het dos- Jl0g wel bestudeerd moet 0n d°or Palestijnse art- A1 Kidwa is de tweede die het dossier in handen heeft gekre gen. Arafats echtgenote Suha kreeg het vuistdikke rapport al in het weekeinde en vertrok er spoorslags mee naar Tunis, na Parijs haar tweede woon plek. Ze liet bij vertrek haar twee advocaten een verklaring voorlezen waarin zij 'verbood' dat Hassan al Kidwa het dos sier zou krijgen. Maar neef Al Kidwa zegt dat Arafat niet het persoonlijke eigendom van een individu is, maar toebe hoort aan het 'gehele Palestijn se volk'. Privacy Een woordvoerder van het Franse ministerie van Defen sie had zondag nog verklaard dat mevrouw Arafat, haar dochter en neef Al Kidwa door Frankrijk worden beschouwd als de 'enig rechthebbenden', die het medisch dossier mogen inzien. De Franse wetgeving is op het punt van de bescher ming van de privacy zeer strikt. Anderzijds gonst het in Ara bische en Palestijnse kringen al weken van de geruchten als zou Arafat door vergiftiging om het leven zijn gekomen. Waarnemers in Parijs sluiten niet uit dat de regering daarom besloten heeft het rapport ook aan de neef te ge ven. Al Kidwa gaf op de perscon ferentie toe dat de artsen blijkens het medisch dossier geen enkele stof in het lichaam van Arafat hebben aangetroffen die op vergifti ging duidt. Waarom hij anderzijds nadruk kelijk de mogelijkheid van ver giftiging toch openhoudt, is niet duidelijk. GPD TOKIO - Japan is gisteren opnieuw opgeschrikt door col lectieve zelfmoorden. Zes mensen maakten het afgelopen weekeinde een einde aan hun leven door in afgesloten au to's kolenkacheltjes te laten branden. Drie slachtoffers, een 21-jarige student, een 25-jarige man en een 20-jarige vrouw werden dood aangetroffen in een auto in de zuidelijke stad Fukuoka, meldde de politie gisteren. Zij hadden brieven achtergelaten waarin ze over hun zelfmoord schreven. Omdat de slachtoffers uit ver schillende delen van Japan kwamen, is de collectieve zelf moord vermoedelijk via internet geregeld. In de westelijke stad Sasayama kwamen in eenzelfde si tuatie drie mannen van 21, 23 en 41 jaar om. ANP/AFP BRUSSEL - Luchtverfrissers maken de lucht in de huis kamer niet altijd schoner. Veel van de sprays elektrische toestellen en andere verfrissers die door Europese consu mentenorganisaties zijn getest, blijken juist giftige stof fen te verspreiden. De onderzoekers van BEUC, de koepelorganisatie van consumentenbonden in Europa, en enkele aangesloten or ganisaties ontdekten dat sommige verfrissers stoffen als tolueen, benzeen, chloorbenzeen en weekmakers in de at mosfeer brengen. BEUC presenteerde gisteren het rap port. ANP FORT WORTH - Een Amerikaanse jager heeft vijf medeja gers in een ruzie om een uitkijkpost doodgeschoten. De slachtoffers zijn een jongen, een vrouw en drie mannen. Drie andere mannen raakten gewond. Volgens Amerikaanse media gisteren zou de 36-jarige da der zich op het jachtterritorium van andere jagers hebben bevonden. Toen twee eigenaren van de grond hem ontdek ten, vroegen ze hem te vertrekken. Wie het vuur opende is niet bekend. De politie pakte de dader op toen hij het bos in het dis trict Sawyer County (Wisconsin) verliet. ANP/DPA/AFP DILI - Acht voormalige militieleden zijn in Oost-Timor tot een celstraf veroordeeld wegens moord in 1999. In het land werd toen een referendum gehouden dat leidde tot onafhankelijkheid van Oost-Timor. De stembusgang ging gepaard met veel geweld. Tot nu zijn 63 mensen veroor deeld. Dat hebben de autoriteiten meegedeeld. Een van de verdachten kreeg acht jaar cel. De andere straffen waren vier of vijf jaar. ANP/AFP LONDEN - Luxe toiletpapier verstopt steeds vaker Brit se wc's. Uit een onderzoek dat gisteren in de Britse krant The Times is gepubliceerd, blijkt dat het aantal verstopte toiletten in Groot-Brittannië in de eerste zes maanden van dit jaar met 10 procent is gestegen. Terwijl wc-papier op basis van hergebruikt papier bin nen drie minuten in water uiteenvalt, lost vochtig papier pas na vijf dagen op. The Times waarschuwt voor de 'ver borgen gevaren van toiletdecadentie'. ANP ESSEN - Kerry McLean uit de Verenigde Staten racet door een hal op zijn Mono Wheeler op de Motor Show in het Duitse Essen. McLean houdt met 86,5 kilometer per uur het snelheidsrecord in het 'mono- wielen'. De motorshow loopt van 26 november tot 5 december met 570 exposanten die hun noviteiten en curiositeiten tonen op het gebied van motoren. foto Roland Weihrauch/EPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een Israëlische ka pitein die betrokken was bij de dood van een Palestijns meisje in de Gazastrook, moet zich bin nenkort voor de militaire rech ter verantwoorden. Volgens de aanklager heeft hij bekend een reeks kogels te heb ben afgevuurd op het lichaam van de 13-jarige Iman Alhamas, toen zij al neergeschoten op de grond lag. Hij zou dat hebben ge daan 'om de dood te bevestigen', zoals dat in het leger heet. De niet met name genoemde offi cier wordt beschuldigd van het misbruiken van zijn vuurwa pen, van het dwarsbomen van een gerechtelijk onderzoek, van gedrag onbetamelijk voor een of ficier, en machtsmisbruik. Het incident, dat in Israël veel publiciteit heeft losgemaakt, deed zich voor in het zuiden van SHIJIAZHUANG - Branden in vijf Chinese ijzermijnen hebben ten minste 57 personen het le ven gekost. Dat heeft het Chine se persbureau Xinhua gisteren gemeld. Terwijl lichamen uit de nog rokende schachten werden gehesen, zochten reddingswer kers gisteren nog door naar drie vermisten. Het vuur, dat zaterdag uitbrak in een groeve in de noordelijke provincie Hebei, verspreidde zich via schachten snel naar vier andere mijnen. Hulpverle ners wisten 45 kompels levend naar boven te krijgen, maar voor tientallen collega's kwam de hulp te laat. Zij kwamen veel al door verstikking om het le ven. Het vuur ontstond toen een elek trische kabel vlam vatte. Hou ten steunpilaren in de mijngan gen voedden het vuur, dat zich snel door gangen en schachten verspreidde. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de grote hoeveelheid rook in de mijnen. Rampen in Chinese mijnen kos ten jaarlijks circa 8000 mijnwer kers het leven. ANP de Gazastrook op 5 oktober. Iman Alhamas was op weg naar school toen ze werd getroffen, door geweervuur vanuit een Is raëlische militaire positie. Vol gens verklaringen van militai ren liep ze in verboden militair gebied. Ze zeiden bang te zijn ge weest dat ze een bom in haar schooltas vervoerde. Toen het meisje ernstig gewond, of mis schien al dood op de grond lag. ging de kapitein met een aantal manschappen op onderzoek uit. Discipline Volgens zijn militairen schoot hij daarbij van korte afstand een reeks kogels in het lichaam van het meisje. Toen ze daar over een klacht indienden, rea geerde de officier met het ver wijt dat zijn onderdanen hem er bij hadden gelapt wegens de zware discipline die hij hen op legde. De chef van de generale staf beschermde aanvankelijk de kapitein, maar een vervolgon derzoek door de militaire politie wees uit dat diens versie van de gebeurtenissen niet klopte. Het Israëlische dagblad Yediot Acharonot meldde vorige week aan de hand van een aantal ge tuigenissen dat militairen soms macabere spelletjes spelen met de stoffelijke resten van gedode Palestijnen. Zo zette een aantal infanteristen na een Palestijnse zelfmoordaanslag in de Jordaan- vallei het hoofd van de terrorist op een muur, met een branden de sigaret in de mond. Daarna lieten ze zich ernaast fotografe ren. GPD (Advertentie) tXClUSUVt VIOUIK PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0118-637136 w ww.vandendongenparket .ii I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5