Verschoningsrecht is in gevaar PZC Wien van den Brink vecht zich terug na kankeroperatie PZC Rusland en EU op elkaar aangewezen Gesprekken tussen advocaten en cliënten worden stelselmatig afgeluisterd Weigeren hand geven verdeelt ook moslims 23 november 1953 dinsdag 23 november 2004 In het Wetboek van Strafvorde ring is vastgelegd dat een ver dachte van een misdrijf vrijelijk met zijn advocaat moet kunnen overleggen. Dit zogenoemde ver schoningsrecht wordt van een hogere orde gedacht dan het be lang van de waarheidsvinding, aldus de wetgever. De dagelijk se praktijk is echter een stuk weerbarstiger. Volgens de Neder landse Vereniging van Straf rechtadvocaten (NVSA) luiste ren politie en justitie stelselma tig gesprekken tussen advoca ten en cliënten af. door Bram Pols Do Haagse rechtbank achtte zich vorige week niet-ont- vankelijk in de zaak van een ga- sexplosie aan de Herman Coster- straat in Den Haag op 28 juni vorig jaar. Achter die uitspraak gaat een fundamenteel verschil van mening schuil tussen justi tie en de advocatuur over het zo genoemde verschoningsrecht. Dat zou een advocaat moeten garanderen dat hij vertrouwe lijk met zijn cliënt kan overleg gen. In het strafdossier van de gasexplosie-affaire zaten echter uitgewerkte teksten van afge luisterde telefoongesprekken tussen advocaten en verdach ten. Een 'fout', volgens officier van justitie I. Meissen, maar geen 'fundamentele'. Volgens de advocatuur is de fout het bewijs dat de dagelijkse praktijk regelrecht indruist te gen het Wetboek van Strafvorde ring, dat het verschoningsrecht omschrijft in artikel 126aa. De wetgever hecht daaraan zozeer, dat hij in een later artikel (218 WvS) nog eens stelt dat 'het ver schoningsrecht in het algemeen van hogere orde wordt geacht dan het belang dat is gemoeid met de waarheidsvinding in een strafzaak'. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) heeft in deze kwestie al eerder een kort geding tegen de staat, ofwel minister Donner van Justi tie, aangespannen om hem te dwingen een einde te maken aan het afluisteren van telefoon gesprekken tussen advocaten en hun cliënten. En dat doet de ver eniging nu weer, zo verklaarde voorzitter A. Röttgering van de NVSA vorige week. Volgens de raadslieden luisteren politie en justitie stelselmatig hun ge sprekken met cliënten af. Dat is vervelend voor de uitoefening van hun vak, maar vooral ook kwalijk uit een oogpunt van rechten van burgers, die vertrou welijk met hun raadsman of -vrouw moeten kunnen overleg gen. Dat het tappen regelmatig voor komt, blijkt onder meer uit de zaak van de gasontploffing, maar het is volgens de Maas trichtse hoogleraar Taru Spron- ken al sinds 1994 structureel het geval. Ze spande op verzoek van de Nederlandse Orde van Advo caten en een aantal individuele raadslieden in december 2001 een kort geding aan tegen de Ne derlandse Staat en doet dat nu weer. Drie jaar geleden sprak Spron- ken van 'het topje van een ijs berg' bij een rechtszaak in Alme lo. Zij ontleende die kwalifica tie toen aan een uitspraak van een officier van justitie, die er op had gewezen dat er sinds 1994 in een groot aantal tapka mers een systeem in gebruik is - het Comverse-systeem - waarbij 'afgeluisterde telefoongesprek ken worden opgeslagen op zoge noemde optical disks. Gegevens kunnen daarvan niet worden ge wist, terwijl de wet dat wel ge biedt. In de Almelose zaak bleken 631 telefoongesprekken te zijn ge tapt. Ook in de zaak van SE Fi reworks in Enschede bleek op grote schaal te zijn getapt bij ge sprekken tussen advocaten en verdachten. Instructie Spronken won het kort geding in zoverre, dat de Staat gedwon gen werd bekend te maken op welke wijze en volgens welke procedure gesprekken tussen ad vocaten en hun cliënten worden vernietigd. Er volgde een instructie aan de procureurs-generaal, waarin schematisch stond aangegeven hoe de betrokken gegevens zou den moeten wordén vernietigd. Opmerkelijk aspect daaraan is dat ieder afgetapt gesprek door een rechercheur moet worden uitgewerkt en voorgelegd aan de officier van justitie, opdat die kan bepalen of het een ge sprek betreft tussen advocaat en cliënt. Dat is een nogal eigenaardige uitleg van de wet, volgens Spronken. Zij meent dat de gege vens van een gesprek juist 'ter stond dienen te worden vernie tigd als duidelijk is dat het om een gesprek tussen advocaat en cliënt gaat' en niet na uitgebrei de lezing door een rechercheur of een officier van justitie. Dat is nu juist de kern van het ver schoningsartikel De Rotterdamse advocaat F. van Ardenne, die één van de verdachten in de gasexplosie- zaak bijstaat, wees vorige week tijdens de zitting van de recht bank op een uit 1991 daterende uitspraak van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens: „Het recht van een verdachte om zijn advocaat te spreken zon der1 door een derde te worden ge hoord, maakt deel uit van de ba sisvereisten voor een eerlijk pro ces in een democratische rechts orde en vloeit voort uit art. 6 lid 3 onder c EVRM." De laatste af korting staat voor Europees ver drag tot bescherming van de rechten van de mens en de fun damentele wij heden. Wanneer een advocaat geen ver trouwelijke informatie met zijn cliënt kan uitwisselen, verliezen zijn activiteiten als raadsman veel van hun nut, terwijl de in tentie van het verdrag er juist in ligt rechten te garanderen die praktisch en effectief zijn. Het verschoningsrecht is dus niet alleen verankerd in de Ne derlandse wet, maar ook in een Europees verdrag waaraan Ne derland is gebonden. Met de praktijk is het volgens professor Spronken echter 'droevig ge steld'. GPD Voor Halim el Madkouri,it. giedeskundige bij het multi-1 cultureel instituut Forum heeft het gedrag van dit soon conservatieve moslims alles te maken met angst. „De man nen zijn blijkbaar bang uit ba lans te raken als er vrouwe». in de buurt zijn." Hij haaltiü dit verband de Marokkaanse sociologe Fatima Merruss aan. die onlangs de Erasmus prijs won. Zij vindt dat dege ne die bang is zichzelf mog afschermen en niet de ander. Mannen kunnen dus beter een gezichtssluier dragen in plaats van hun vrouwen in lange gewaden weg te stop pen, aldus Mernissi. Volgens El Madkouri speelt ook angst voor machtsverlies bij deze mannen een rol. De impliciete boodschap is volgens hem: ik accepteer jou niet op deze plaats. Vrouwen horen vol gens de conservatieven niet is het openbare leven. Dat is be; terrein van de man, aldus E Madkouri. Joden Overigens geven ook or doxe joden vrouwen hand, zij het om een anderere den dan de strenge moslims. Volgens rabbijn Raphael Evers staat in de thora (de joodse bijbel) dat mannen een 'vrouw die onrein is, niet moe ten naderen'. Vrouwen die menstrueren zijn onrein Evers: „Voor sommige ul tra-orthodoxe joden staat he; niet-naderen gelijk aan ge handen schudden." Maar volgens hem beho een man alleen zijn eige wouw die menstrueert nir. aan te raken. Sommigen gene raliseren dat echter tot alle vrouwen, want je weet im mers niet of ze ongesteld zijn. Hoewel Evers zelf wel de hand van vrouwen schud', keurt hij niet af dat ultra-or thodoxe joden dat niet d „In Nederland bestaat gi dienstvrijheid. Ik vind dat we verdraagzaam moeten zijn ten opzichte van iemands le vensovertuiging en gewoon ten." GPD door Mayke Calis en Nathan Veldhuijsen DEN HAAG - De weigering van de Tilburgse imam Ahmad Salam om minister Verdonk (Vreemdelingenza ken) een hand te geven, leid de ook bij veel moslims tot verontwaardiging. Ahmad Salam (55) is geboren in Syrië en predikt in een mos kee in Tilburg-Noord. Daar veroorzaakte hij eerder op schudding toen hij zei dat mannen hun vrouw best met fysiek geweld terecht mogen wijzen. De uit Egypte afkomstige imam Mahmoud el Shershaby van de omstreden Amsterdam se El Tawheed Moskee kan er kort over zijn. „In de islam is alles dat kan leiden tot ge meenschap tussen een vreem- de man en vrouw een zonde en dus verboden. Ik geef ook alleen mijn eigen wouw, zus ter of moeder een hand." Voor wouwen geldt volgens hem andersom hetzelfde. Shershaby ziet het juist als te ken van respect dat imam Sa lam minister Verdonk geen hand wilde geven. Hij vindt ook dat zij, als minister, dat had moeten begrijpen. Over moslims die het niet eens zijn met zijn interpretatie van de koran zegt hij: 'Zij zijn onwe tend'. Woedend Om deze houding kan imam Marzouk Oulad Abdellah. te vens docent aan de Islamiti sche Universiteit Schiedam, woedend worden. „Nergens in de koran staat letterlijk dat handen schudden tussen vrouw en man niet mag. De conservatieve imams baseren zich op uitspraken van de pro feet, maar die zijn voor ver schillende interpretaties vat baar." Volgens Oulad Abdellah gaat het om de intentie. „Wanneer ze geen slechte intentie heb ben, mogen mannen en vrou wen gewoon met elkaar pra ten en handen schudden." door Carel Goseling Al duurt de bijeenkomst maar een uur of zes, de Russische president Vladimir Poetin komt er speciaal voor uit Moskou naar Den Haag. In de Ridderzaal wil hij don derdag zijn handtekening zet ten onder een overeenkomst met de EU. Of dat ook ge beurt is echter de waag. Het concept-akkoord geeft Rusland de status van meest bevoorrecht land bij de EU. Dat betekent dat Russische produkten tegen de laagste importtarieven de Unie bin nen mogen. Het scheelt de Russen jaarlijks zo'n 300 mil joen euro aan importheffin- gen. Zakelijk gezien stelt dat niet zo veel voor. Het gaat meer om symboliek. Het is de bedoeling dat de EU en Rusland de banden aanha len. Vanuit Brussel kan Mos kou hulp krijgen bij investe ringen in transportmiddelen, telecommunicatie en de ener giesector. „Een welvarend en modern Rusland is goed voor de EU", zegt minister Bot (Buitenlandse Zaken). „Het betekent meer handel, in vesteringen en innovatie en minder milieuvervuiling." Het is vanuit dit perspectief dat de EU Rusland steunt in het streven lid te worden van de Wereld Handelsorganisa tie WTO. De onderhandelingen daar over moeten ergens in 2005 af gerond worden, al wil Rus land daarbij geen speciale ei sen of voorwaarden accepte ren. De WTO meent dat Rus land nog talrijke wetten moet aanpassen. Daarnaast liggen de VS dwars bij het toelaten van Moskou. Investeringen De EU vindt wel dat het inves teringsklimaat in Rusland ver betering verdient. De bedrijfs- registratie is ingewikkeld, ei gendomsrechten zijn niet goed beschermd en buiten landse bedrijven betalen nog altijd meer leges aan de staat dan Russische. Maar over dit alles hoeft nu geen besluit ge nomen te worden. Behalve de economische as pecten kent het concept-ak koord bepalingen over samen werking op het terrein van po litie en justitie, vooral gericht op het bestrijden van zware criminaliteit (drugs, wapens, mensensmokkel) en terroris me (uitwisselen van informa tie, aanpak financiën van ter roristen). Ook de bestrijding van de illegale handel in nu cleaire zaken krijgt een im puls. Het akkoord moet leiden tot een duurzame relatie. De EU ziet Rusland als machtsfactor bij het bereiken van interna tionale stabiliteit en wede. Daar wringt echter de schoen. De invloed van Rus land in Moldavië (afgeschei den regio Transdnjestrië), Ge orgië, Tsjetsjenië, Wit-Rus- land en Oekraïne is de EU een doom in het oog. Kritiek is er op de rol van Russische leger- en veiligheidsdiensten bij verdwijningen en schen dingen van mensenrechten in Tsjetsjenië. Poetin wil daar niets van ho ren. Het gaat om interne aan gelegenheden, stelt Moskou. Bot kan wel spreken over 'een helpende hand' en ontkennen dat de EU haar invloed naar het Oosten wil uitbreiden, de Russen geloven daar niet veel van. Bovendien begrijpt de EU niet hoe moeilijk het is een land als Rusland goed te besturen. Bot wijst er op zijn beurt op dat Russische politi ci kritiek hebben op zaken binnen de EU 'en die nemen wij serieus'. De Russen claimen echter een aparte positie. Het is daarin niet juist elkaar de maat te ne men. Integendeel: wijheid blijheid moet het motto zijn waarbij Russen zonder visum de EU in en uit moeten kun nen reizen. Vanuit Den Haag en Moskou zijn signalen afgegeven dat men er donderdag op con structieve wijze uit wil ko men. De economische en ande re belangen kunnen met wat zalvende woorden over de we derzijdse invloedssferen ge diend worden. Poetin gaf vorige week een voorzet door te zeggen dat hij democratie en geen autocra tie nastreeft. Of het genoeg is zal donderdag blijken. GPD Twaalf uur lang lag Wien van den Brink op de operatietafel, maar voordat de aanvoerder van de varkensboeren en Twee de-Kamerlid voor de LPF zover kwam, had hij wel nagedacht of hij wel wilde worden geope reerd. Wilde hij wel verder door het leven zonder strottenhoofd en met een kunstmatige stemge luid. „Wie is Wien van den Brink zonder stem?" door Roel Kleine Bij de operatie verwijderden de chirurgen Van den Brinks stembanden, z'n strotten hoofd en een deel van de slok darm. Noodzakelijk vanwege de kanker die bij hem in decem ber vorig jaar werd geconsta teerd. „Mijn dochter zei: 'Papa, niet opereren staat gelijk aan zelfmoord'. Dat haalde mij er toe over om me te laten opere ren", zegt hij met een gehavend stemgeluid. Met hulpmiddelen moet de Puttense varkenshou der zich nu verstaanbaar ma ken. De uitspraak van zijn doch ter, maar ook het aandringen van de behandelend arts gaven voor hem de doorslag. Van den Brink heeft er geen spijt van dat hij die beslissing heeft genomen, al ervaart hij het spreken via een kunstmatige stem wel degelijk als een handi cap. „Het was voor mij echter een geweldige opsteker dat tien dagen na de operatie geconsta teerd werd dat 'alles' is wegge haald. In wezen, zo is mij ver teld, heb je niet meer kans dan een ander om kanker te krij gen". De medici hebben bovendien Van den Brink een goede kans gegeven dat hij over een half jaar weer zijn werk in de Kamer kan hervatten. Wat zijn fractie betreft is hij van harte welkom en Van den Brink ziet zijn terug keer zelf ook als een uitdaging. En van zijn vechtlust heeft de parlementariër en voorman van de varkenshouders nog niets ver loren. Van den Brink is al weer in het Haagse circuit gesignaleerd na zijn ingrijpende operatie. Dat was op de dag dat de LPF-frac- tie uiteen dreigde te vallen. Hij wilde er per se bij zijn, maar heeft hij zijn kortstondig uit stapje naar het Binnenhof wel als bijzonder inspannend erva ren. Met lede ogen aankijken hoe zijn partij al rollebollend over de straat gaat kon Van den Brink niet. „Ach", stelt hij enigs- zins berustend, „bij elke nieuwe partij of organisatie is altijd ge donder. Dat schijnt er bij te ho ren." Dan weer strijdlustig: „Maar als het aan mij ligt krijgt de moordenaar van Pim (For- tuyn) nooit zijn gelijk. Het zal toch niet bewaarheid worden dat de zaak helemaal in elkaar stort. Als de mensen in de partij en de fractie daar eens aan zou den denken hielden ze morgen op met ruzie maken". Dierenactivisten Als de moordenaar van Fortuyn ter sprake komt schieten Van den Brinks ogen vuur. „Ik ben blij dat ie achter slot en grendel zit, maar de organisaties waar hij uit voortkwam, zoals Milieu offensief, zijn nog steeds onvol doende aangepakt. Om te begin nen zouden ze geen overheids subsidie meer moeten krijgen. De dierenactivisten, die met steun van Volkert agrarische be drijven overvielen, moeten ook strafrechtelijk worden vervolgd. Minister Donner heeft dat tot nu toe onvoldoende aangepakt." Volgens Van den Brink moeten ze bij de LPF leren minder bezig te zijn met zichzelf, maar meer met wat de partij beweegt. „De idealen en de inzet zijn er, maar de streberigheid van het indivi du is soms zo groot, dat het doel weer vergeten wordt. Intern moeten wij de club leefbaar zien te houden. Niemand wordt er be ter van als de partij uiteenvalt. Als dat nu maar eens werd inge zien dan ben je in ieder geval op de goede weg. De mensen in het land vragen om politici die wat voor hen willen doen, op ruzie makers zitten ze niet te wach ten." Het LPF-Kamerlid denkt dat de ruzies ook te maken hebben met het ontbreken van een onbetwis te leider. „Pim was geen God, maar hij wist wel de vinger op HARTAANVAL - Het hoofd van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, Andrej Wysjinsky is gisterochtend na een hartaanval overleden. Wys jinsky zakte in New York, voor het hoofdkwartier van de dele gatie, in elkaar. Verwacht wordt dat zijn dood geen wijzi ging betekent in de buitenland politiek van de Sovjet-Unie. WONINGZOEKERS - Middel burg is erg in trek als woon stad. De gemeente heeft een wachtlijst van 622 woningzoe kenden. Dat aantal zou veel groter kunne zijn, maar Mid delburg hanteert strikte nor men: alleen mensen die klein of slecht behuisd zijn,: anderen inwonen of economi sche binding met de stad heb ben, maken kans op een nieuw bouwwoning. Middelburg mag jaarlijks 25 huizen bijhouwer» BROODPRIJS - Bakkers va zen voor het voortbestaan fl hun winkels nu de regeni van plan is de mininiumbroo prijs af te schaffen. Die ma mumprijs dekt precies de to ten. Bakkers vrezen broodat logen, zoals voor de oor.e Dat leidde toen tot erbarm^ ke werkomstandigheden in vele kleine bakkerijen. LPF-Tweede Kamerlid Wien van den Brink uit Putten zit na een zware operatie weer op de trekker. Hij hoopt binnen afzienbare tijd ook zijn politieke werkzaamheden te kunnen hervatten, al moet hij nu praten met behulp van een apparaatje in zijn keel. foto Sacha Wunderink/GPD de zere plekken te leggen. Na Pim verschenen er wel twintig koppen boven het maaiveld en toen is het hanengevecht begon nen. De groeistuipen zouden er nu eens uit moeten zijn, maar bij de één duurt de puberperio de nu eenmaal langer dan bij de ander." Zou de uit de WD gestapte Geert Wilders de LPF kunnen aanvoeren? Van den Brink: „Al hoewel ik het geen onsympa thieke vent vind, denk ik dat Wilders over drie jaar bij de nieuwe verkiezingen vergeten zal zijn. Hij moet het namelijk de komende drie jaar wel alleen doen en bovendien heeft hij ge broken hè." Passie Van den Brink denkt dat er in Nederland wel een tweede Pim Fortuyn rondloopt. „De LPF heeft iemand nodig met passie en begeestering. Die is zeker te vinden." Maar namen wil het Kamerlid uit Putten niet noe men. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bultenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 nvt per kwartaal 58,00 t 60.25 per jaar €222.50 t 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoor™ einde van de betaalperiode. PZC, t.a v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag: 1,26 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitc*^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en«v de Regelen voor het Advertentie*»#1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroer«n09=- Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc nl'adverteren Auteursrechten voorbehouden •erij Provinciale Zeeuwse C is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt g< n do titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorg* Ie derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt ersservice, Postbus 31,4460 AA Goes ftelijk melden bf"1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4