Thoen in Zelzate goed gepruimd PZC Meer randfiguren in beklaagdenbank KNVB Federer kent geen genade voor Hewitt Axelse voetballer ook assistent-trainer bij club in derde klasse provinciaal Historisch zware straffen in NBA Veel eerste plaatsen voor Turn'8 Aflossingsmarathon joggers Don Doelman Moeskroen positief uitslagen Badmintonners van Den Ossaert naar toppositie B3S333JH3SS agenda dinsdag 23 november 2004 door Peter van Kouteren ZELZATE - Antoine Thoen be gon zijn voetballoopbaan bij AZW en maakte na Hoek, Ter- neuzen en HW'24 ook in het Belgische voetbal naam als een fysiek sterke spits. Thoen is aan zijn derde seizoen bezig bij FC Zelzate, dat in de derde klasse provinciaal uitkomt en op pro motie aast. Antoine Thoen is bij de Belgen niet alleen aanvalslei der, maar sinds dit seizoen ook assistent-trainer. Het is een kleine drie kwartier voor de topper tegen Bassevelde begint, als de spelers van FC Zel zate de kleedkamer uitkomen. Antoine Thoen treedt als één van de eersten naar buiten en weet zich vergezeld van zijn maatje Thierry de Waele, met wie hij onder meer bij Terneu- zen en HW'24 speelde. FC Zel zate neemt na elf wedstrijden op drie punten van leider Ade- ,gcm de tweede plaats in. Basse velde volgt als goede derde. Thoen leidt de warming-up en zet zijn spelers scherp. De afslui tende partijvorm is kort, maar fel. „Veel beweging mannen", vraagt Thoen zijn medespelers. „Coach elkaar, druk op de bal." .Het zal allemaal niet baten. In een mooie ambiance is FC Zelza te de beste ploeg. De ploeg van Thoen loopt echter tegen een paar messcherpe counters aan en verliest op eigen veld met 2-3. De aanvaller tekent kort na rust (0-1) met een schitterende kppbal voor de gelijkmaker, maar verlaat daarna gebles seerd het veld. De in Axel woon achtige spits kan zelf op een goe de wedstrijd terugkijken. In een in België niet veel vertoond 3-4-3-systeem verliest hij als centrumspits slechts één van de tien kopduels en maakt hij als vanouds oorlog in het straf schopgebied. Nadat hij een week eerder twee keer heeft ge scoord, blijft het deze keer ech ter bij één doelpunt. Antoine Thoen brengt zijn to taal uit twaalf duels daarmee op tfen goals en voldoet in de front linie aan de verwachtingen. „Ik heb geen flauw idee of ik daar mee topscorer ben", zegt hij na de wedstrijd. „Ik zit elk jaar wel rond de 20, 25 doelpunten. Dat is wel leuk en goed voor mezelf. Ik ben hier de enige Nederlan der. Als je veel scoort, ben je 'on zen Ollander' Als je niet scoort, ben je 'dien Ollander'." Zimbabwe Antoine Thoen is in zijn derde seizoen in de grensplaats de rechterhand van trainer Mare Mertens, die in België jaren op het hoogste niveau speelde. Mer tens was eerder onder meer trai ner van de tweedeklassers Sint-Niklaas en Hamme en com bineert zijn functie als oefen- meester bij Zelzate met een baan als technisch directeur van de voetbalbond van Zimbabwe. De 42-jarige Belg moet de Afri kanen naar het WK in Duits land leiden. In die hoedanigheid was Mer tens zowat heel de maand okto ber in Zimbabwe. Thoen nam ge durende die periode de hon neurs waar. „Het heeft me ver rast, toen ik gevraagd werd om assistent-trainer te worden", vertelt de Axelaar. „Ik was vo rig jaar ook al eens benaderd, toen de club niet tevreden was over de toenmalige trainer. Een zoon van één van de hoofdspon sors wilde toen trainer worden. Hij had zijn papieren. Ik zat qua voetbal alleen niet op één lijn met hem." Toen hem gevraagd werd dit jaar de combinatie met Mare Mertens aan te gaan, twij felde Thoen geen seconde. „Ik kende hem, omdat hij twee jaar geleden nog bij ons had gevoet bald. Hij wilde alleen trainer worden als ik hem zou vervan gen als hij in Zimbabwe is. Als hij weg is, moet zijn lijn worden doorgetrokken. We mailen veel met elkaar en als hij langere tijd weg is geweest, praten we el kaar bij." Hij vervolgt: „We spelen 3-4-3. Antoine Thoen (midden): „Als je veel scoort, ben je 'onzen Ollander'. Als je niet scoort, ben je 'dien Ollander'." foto Camile Schelstraete Dat is in België niet echt gebrui kelijk. Het voordeel is dat je met drie spitsen speelt. Vorig sei zoen stond ik in mijn eentje in de spits. Lekker, als je ballen op je strottenhoofd krijgt aange speeld. Voetbal is voor mij ook een stukje ontspanning. Het moet dus leuk zijn. Ik krijg graag ballen van de flanken. Voor verdedigers is het ook heel duidelijk wie op wie speelt. En we verdedigen altijd vooruit. Als dat niet gebeurt, dan flipt Mertens." Thoen weet dat bij zijn club op een andere manier wordt ge traind dan bij de meeste Bel gische clubs. „In België moet je als speler vooral fysiek in orde zijn. O wee, als je twee kilogram te zwaar bent", vertelt hij. „Ik heb het bij Kemzeke in de voor bereiding meegemaakt, dat er geweldig werd gelopen. Ik dacht: als ze hier allemaal zo goed kunnen voetballen als lo pen, dan komt het wel goed. Mare Mertens is een tegenpool daarvan. We voetballen bijna al leen maar en trainen op aspec ten waar we niet goed in zijn." Thoen wordt goed geaccepteerd als stand-inn van Mertens. „Dat is ook het voordeel van een Belg, hè. Een Belg is veel ver draagzamer dan een Nederlan der. Ze willen zelf allemaal be ter worden en hebben er heel veel voor over. Er zijn jongens die snipperen om te komen trai nen. Het amateurvoetbal leeft hier enorm. Als wij uit spelen, gaan er honderd mensen mee om dat geknossel te zien." Basis De Zeeuws-Vlaming deed gedu rende zijn periode als eindver antwoordelijke vier van de vijf wedstrijden in de basis mee. „De spelers gaven zelf aan, dat ze liever hadden dat ik mee deed", klinkt het bijna veront schuldigend. „Maar als je in het veld staat, mis je bepaalde din gen. Er zit hier wel druk op, om dat we kampioen willen wor den. De eerste wedstrijd onder mijn leiding verloren we van Watervliet. Daarna hebben we vier keer op rij gewonnen." NEW YORK - Basketballer Ron Artest van delnd^ cers is voor de rest van het seizoen (73 wedstrijd schorst. Zijn ploegmakker Stephen Jackson isvo® wedstrijden uitgesloten en aanvoerder Jermaine( voor 25 duels. In één historische klap raakt de Indiana Pacers dei» graat van zijn ploeg kwijt. David Stern, comi^ van de NBA (Amerikaans profbasketbal), deeldezm vond in New York bijzonder zware straffen uit nas leiding van massale vechtpartij kort voor hel ené de wedstrijd tussen de Detroit Pistons en Indiana? Hij schorste negen spelers voor in totaal 143 wed® De straf voor Artest (25) is de zwaarste ooit ini Latrell Sprewell werd in 1997 voor 68 wedstnjfl schorst nadat hij zijn coach Carlesimo van de Gol'dei te Warriors met een mes te lijf was gegaan. De gesti spelers hebben geen recht op salaris. Voor Artes kent dat verlies van 85.000 dollar per wedstrijd.0) de best betaalde speler (126 miljoen in 7 jaar) en* ruim 160.000 dollar per geschorste wedstrijd. AA'P OOSTBURG - De teams van Turn'87 uit Oostburgli knap gepresteerd tijdens de regionale springweg van de regio Zuidwest-Nederland. In sporthal ft hoorn eiste die vereniging een flink aantal eerstepJa voor zich op. Liefst twintig verenigingen hadden groepen afgevsa naar deze regionale titelstrijd in de A-, B- en C-lijn taal kwamen zo'n driehonderd turnsters en turneisj tie. Bij zowel de jongens als meisjes in de leeftijdsei tien tot zestien jaar bezette Turn'87 op zowel B-aisi veau op verschillende onderdelen de hoogste trea het erepodium. Dat gold eveneens in de leeftijdscsï negen tot twaalf jaar C-niveau en bij de mannenop het A- als B-niveau. Het mannenteam op B-nivês op het onderdeel kast/plank goed voor een puntes van 10,10. Daarmee legde het beslag op deFoort/ft wisseltrofee. In de A-lijn ging de wisselbeker MTV'69 uit Middelburg. Dat team scoorde ll,20pr Ook EMM uit Temeuzen was met een kleine afvaaa aanwezig. Bij de meisjes C-niveau tien tot zeste werd het team van die vereniging eerste op de langf TERNEUZEN - Joggingclub Dow uit Terneuzenoij seert op zaterdag 4 december een aflossingsmaratla voorinschrijving van het evenement verloopt goed,® resseerde deelnemers wordt dan ook aangeraden eg op te geven. Er is namelijk een stop bij 500 deelnens BRUSSEL - Franky Vandendriessche, de doelmanw Belgische eersteklasser Moeskroen, heeft positief? geerd op een dopingtest. Hij onderging op 23 oktoi de wedstrijd tegen Westerlo een controle. De be keeper heeft een contra-expertise gevraagd. Volgens zijn club heeft Vandendriessche positief j door drie legale injecties van de clubarts tege Dat zal tijdens de contra-expertise worden aa aldus het bestuur van Moeskroen. ANP/Belga door Hans Koenekoop HOUSTON - Roger Federer heeft voor de tweede maal de Masters Cup gewonnen. In Hous ton versloeg de Zwitser zijn Au stralische rivaal LIeyton Hewitt in de finale met 6-3 en 6-2. Fede rer kreeg voor zijn zege in het af sluitende toernooi van het ATP- seizoen 1,5 miljoen dollar. De 23-jarige tennisser sloot in Houston een zeer succesvol sei zoen in stijl af. Hij won elf toer nooien, waarvan drie Grand .Slams (Australian Open, Wim bledon en US Open), versloeg 22 keer een speler uit de mondiale toptien en eindigde met een ba lans van 72 zeges tegen zes ne derlagen. Zo succesvol was geen tennisser sinds 1984, toen John McEnroe 82 keer won en slechts drie keer verloor. Federer won dit jaar zes keer van Hewitt en geen enkele keer was de winst gestolen. Hewitt, die de Masters Cup in 2001 en 2002 veroverde, won slechts één set in al die keren. „Hij heeft me dit jaar behoorlijk de oren ge wassen", sipte de Australiër na zijn nederlaag in de finale van de Masters Cup. „Ik ga terug de schoolbank in en probeer beter te worden." Voor het toernooi in Houston was er nog twijfel over de vorm van Federer, die een maand lang buitenspel stond met een heupblessure. Maar al in de groepsduels liet de Zwitser zien dat hij niets van zijn uitzonder lijke talent had ingeleverd. On geslagen bereikte hij de finale. De overvloedige regenval in Houston, die de aanvang van de finale met drie uur vertraagde en ook tijdens de wedstrijd voor onderbreking zorgde, bracht Fe derer niet van zijn stuk. Hij opende met een lovegame en brak daarop Hewitt. Bij 5-2 in de eerse set ging het zeil over het centercourt van de Westside Tennis Club. Ruim een uur later pakte Federer de partij op zoals hij was begonnen. Met subliem serveren en retourneren veegde hij Hewitt van de baan. Na de 2-1 voor Hewitt won Federer de Zwitser vijf games op rij. ANP/AFP Roger Federer walst met een vastberaden blik over LIeyton Hewitt heen. foto Paul Buck/EPA door Rudy Boogert GOES - De tuchtcommissies van de KNVB krijgen het druk ker en drukker. Voetballers met losse handjes, losse voeten of los se lippen zijn inmiddels vaste klanten geworden. Maar de laat ste jaren meldt zich een nieuwe doelgroep in het beklaagden bankje. Steeds vaker moeten mensen van buiten het veld een straf slikken wegens wange- drag. Een schrijnend voorbeeld lever de de openingswedstrijd van dit seizoen van Zierikzee. De Schouwse club zal zich zijn ren tree in de tweede klasse van het zpndagvoetbal nog lang heugen. Met liefst drie rode kaarten keer de de club vanuit Oosterhout .huiswaarts: één voor de trainer, één voor de materiaalman en één voor de assistent-scheids- rechter. Niet de spelers in het veld drapeerden een rode sluier over het duel, maar de begelei ders buiten het veld. Wim Veldhuis is niet verrast door deze ontwikkeling. Twee jaar geleden sprak de voorzitter van districtsbestuur zijn ernsti ge zorg al uit over het gedrag van trainers, coaches en leiders bij voetbalwedstrijden. Hij con stateerde destijds al een groei- spurt in het aantal tuchtzaken waarbij die 'randfiguren' betrok ken waren. „We hebben in de tussentijd een groot aantal pre ventieve maatregelen getroffen, maar het fenomeen blijft een aanhoudende zorg voor ons", be kent Veldhuis nu. Veldhuis noemt een aantal wa pens van de KNVB voor het te genoffensief: „We sturen waar nemers naar wedstrijden die een risico kunnen vormen, Vorig sei zoen hebben we zelfs een aantal keren bestuursleden op het dis trictskantoor uitgenodigd van ploegen die het weekend daarop tegen elkaar moesten spelen. Dat heeft gelukkig gewerkt, want er gebeurde niets bij die duels. Daarnaast zijn we begon nen met het aanleggen van dos siers van de clubs." Maar wie regelmatig de Offi ciële Mededelingen van de bond openslaat, ziet een schrikbarend lange lijst van strafopleggingen voor 'functionarissen', zoals de niet-spelers bij een club ge noemd worden. De functies va riëren van trainer bij Hoek 1 tot leider bij Amemuiden Dl, van voorzitter van Hoofdplaat tot as sistent-scheidsrechter van Sta- venisse 1. En de straffen schom melen van één week schorsing tot een halfjaar functie-onthef fing, met of zonder proeftijd. Rode lap Het grootste gedeelte van deze tuchtzaken is terug te voeren op één persoon: op de scheidsrech ter. De beslissingen (goed of fout) van deze niet te benijden man werken als een rode lap op een stier. Blijkbaar dus niet al leen bij spelers, maar inmiddels ook bij 'functionarissen'. Veelal verbaal en soms zelfs fysiek wordt de arbiter belaagd. „Het is een cliché", zegt Veldhuis, „maar het voetbal is een afspie geling van de maatschappij. Je ziet steeds meer verloedering." „Tien jaar geleden hadden wij een vierde elftal", vertelt Roger Vermeere, voorzitter van vijf- deklasser Hoofdplaat. „Daar flo ten scheidsrechters die nu ons eerste elftal moeten fluiten. Dat kan toch niet! De KNVB heeft een tekort aan scheidsrechters en dat gaat ten koste van de kwaliteit van de arbitrage. Ieder een maakt fouten, dat mag ook. Maar laatst hadden we een scheidsrechter, die sloeg echt al les." Vermeere vertelt er enigszins cryptisch over, maar uiteinde lijk mag hij door zijn optreden bij die betreffende wedstrijd een half jaar geen voorzitter zijn. „Ik heb na de wedstrijd in de bestuurskamer iets gedaan, wat niet mag. Dat wist ik, maar ik heb het toch gedaan. De KNVB noemt het fraude, maar dat klinkt nogal zwaar." Ook bij de KNVB houden ze de ka ken stijf op elkaar over de reden van schorsing. Wél duidelijk is dat Vermeeres daad en - naar eigen zeggen - te rechte straf een uitvloeisel zijn van tumult op het veld. Vermee re: „De scheidsrechter had de wedstrijd totaal niet in de hand. Hij voelde zich door iedereen aangevallen, wat ook kwam doordat hij geen Nederlands sprak of verstond. Met mijn vol le verstand heb ik namens de club een aantal jaar geleden een convenant van goed gedrag gete kend met de KNVB, maar als de scheidsrechters alles mogen, kan dat convenant wat mij be treft direct de prullenbak in." Voorbeeldfunctie Districtsvoorzitter Veldhuis er kent dat het convenant geda teerd is. „De strekking van dat convenant is aan het wegebben, maar de problemen bestaan nog. Elke zaterdag en zondag sta ik ergens langs de lijn. Zelfs bij de mini's en pupillen zie ik ouders zich gedragen zoals je dat niet van ze mag verwachten. Voor trainers en leiders geldt hetzelfde. Zij hebben veel in vloed, een voorbeeldfunctie, maar daarvan lijken ze zich niet altijd bewust." Volgens Wim Veldhuis wapenen verschillende clubs zich eigen handig tegen de terughollende fatsoensnormen. Er zijn bijvoor beeld clubs met een bestuurslid met de portefeuille Fair Play. Andere clubs stellen zelf huisre gels op met sancties bij overtre ding. En in Enschede is een zwarte lijst in het leven geroe pen met geroyeerde spelers, zo dat deze geen lid meer kunnen worden bij een andere club. De ze goedwillende initiatieven on derstrepen de stelling van Veld huis, dat de slechteriken in de minderheid zijn. „Negentig procent van de men sen die ik hierover spreek, wil dat het klimaat beter wordt. Maar er is een kleine groep die het verpest voor de rest. Verge lijk het maar weer met onze maatschappij. Hopelijk komt er in het land een kentering, waar door we verdraagzamer naar el kaar toe worden. Dat moet af stralen op de velden. Het zal een enorme strijd worden, maar we moeten de verloedering met alle middelen tegengaan." Regio Zeeland. Derde klasse. Ter- neuzen 2-Schepnet 6-2. ME: Stefan van de Velde-Erik Stoel 8-15, 8-15; Ge orge Bar-Johnny Bartelse 15-11, 15-12. VE: Monique de Kok-Elise Bodderij 11-0, 11-5; Ingrid de Vries-Esther Berck- moes 11-5,11-7. MD: Van de Velde/Roy Samuels-Bartelse/Thierry de Baets 15-4, 15-2 VD: De Kok/De Vries-Bod- derij/Berckmoes 15-4, 15-1. GD: Van de Velde/De Kok-Stoel/Bodderij 13-15, 12-15; Samuels/De Vries-De Baets/Ber- ckmoes 15-5,15-7. Marathon-Den Ossaert 3-5. ME: Jan Boone-William van Eek 12-15, 15-11, 9-15; Bram Louws-Toine van Damme 6-15, 15-13, 15-7. VE: Corrie Hollestel- le-Judith Mangnus 11-9,11-7; Lies Huls- bergen-Mirella de Vijlder 4-11, 11-13. MD: Boone/Louws-Van Eek/Van Dam me 4-15, 10-15 VD: Hollestelle/Huls- bergen-Mangnus/De Vijlder 4-11,11-13. GD: Boone/Hollestelle-Van Damme/De Vijlder 15-13. 8-15, 11-15; Louws/Huls- bergen-Van Eck/Mangnus 12-15, 15-13, 15-9. Terneuzen 3-De Sjuttul 1 4-4. ME: Arno de Ritter-Philïppine Danneels 15-9,15-3; Olaf Timmer-Angelo de Rech ter 15-12, 15-13 VE: Monique van Es- Marije Pfaff 3-11, 2-11; Mirjam van Stra- ten-Jolanda van Pamelen 2-11, 1-11. MD: De Ritter/Timmer-Danneels/De Rechter 13-15, 15-6, 15-7. VD: Van Es/ Van Straten-PfaffA/an Pamelen 1-15, 12-15. GD: De Ritter/Van Straten- Danneels/Pfaff 5-15, 15-6, 17-14; Tim mer/Van Es-De Rechter/Van Pamelen 1-15,7-15. Vierde klasse: Marathon 3-Den Ossae rt 2 2-6, Den Ossaert 3-Marathon 2 0-8. HULST - Na een wat aarzelen de competitiestart hebben de badmintonners van Den Ossaert zich opgewerkt naar een topposi tie in de derde klasse. Het team dat vorig jaar als tweede promo veerde vanuit de vierde klasse, lijkt weinig of geen aanpassings problemen te hebben. Na twee gelijke spelen werden twee ze ges geboekt. Nu werd in eigen huis Marathon verslagen: 5-3. Het duel stond bol van de span ning. Er werden liefst vier drie setters gespeeld en ook in de tweesetters was er weinig krachtsverschil. In de enkelspe len zorgden William van Eek en Mirella de Vijlder voor de Huls ter winstpunten. Ook het man- nendubbel (William van Eek/ Toine van Damme) en het vrou- wendubbel (Judith Mangnus/ Mirella de Vijlder) zorgden voor winst. Het mixeddubbel Van Damme/De Vijlder pakte via een driesetter (15-13, 8-15, 11-15) het vijfde punt. In dezelfde klasse is Schepnet bezig aan een moeizaam sei zoen. Het team staat nog steeds puntloos onderaan en verloor nu met 6-2 van Terneuzen 2. De Sjuttul uit Oostburg speelde ge lijk tegen Terneuzen 3: 4-4. Zesde klasse: De Sjuttul V Smashers 4 6-2, Schepnet 21 Smashers 3 5-3, Terneuzen i-: 4 7-1. Jeugd. Eerste klasse: ïr 1-Schepnet 1 4-4. Derdeklas» neuzen 3-'t Pluumpje 2 0-8.1 klasse: Terneuzen 4-'t Pluumpe! Kanaalzone. Poolcompetitt Team-Pak maar weer i Pub-The Black Lions 19-13, H Chicks with Sticks 24-6, WhS Hoeckhuys 13-20, Chicks wil Pak maar weer in 4-24. Teamcompetitie Zeeuws-ft Biljartbond. Driebanden:CE! 5-2, CBC 1-WBC 2-5, BV Dow-CS CBC 2-De Lovenhoek 0-7, ES Dow 4-3. Libre: DOS-HBC/De Troubso» ABC-JBH 5-2, SBC 4-NASAE: mans 1 2-5, De Lovenhoek 2-ïf 0-7, NASA/Ed Horemans 1^ HBC/De Troubadour 2-CBC JBH-De Lovenhoek 2 5-2, NASA: remans 2-ABC 0-7, BV Dow2SÏ CBC 3-NASA/Ed Horemans2M Huisleague Bowlingvererig»! van Gent. De Rijnvaart-ThejCu 't Stremijn-De Watergeus car-De Splitters 0-4. Stand: 1 vaart 27 wedstrijdpunten e pins, 2. The Killers 25V2-15 566 mijn 22-15.515, 4. De W« 2T/2-15 428, 5. De Splitters M Roadcar 9-13.410. Hoogstel middelde mannen: 176,13. Vrouwen: Ann KosterJ put 218. Teams: De Ri)"*0' Hoogste serie mannen: -' schaert 598 Vrouwen: Errfl 532. Teams: De Rijnvaart 1720? Marathon Eindhoven. 13. Jaap Tatenhove (AxellA Cijsouw (Groede), 46. FliP^ kens), 50. Adriaan Provoost|DW Lucky Day. 2-5-7-8-9-15-26-31-32-38 58-61-72-73-76-80. (onder voorbehoud) Oostburg. KampioM# groepsspringen regio Zuid™ derland. Resultaten Zeeuws-Vlaamse" mers. C-niveau. Meisjes. M burg) 7,70 punten. poline/paard 10-16 jaar: -' 4,40 Lange mat 7,75. Meisjes/jongens mi«t^" ne 10-16 jaar: 1 Tur.n 8'ji gens. Minitrampolinfc'P1*® Turn'87 5,30. Minitranifwjj Turn'87 7,00. B-niveau. MeW* gens tumbling 10-16 jaar 6,80. Mannen. Kast/plank''' 10,10 (tevens promotie naar** A-niveau. Mannen. Turn' Turn'87 9,00 Minitrampol"^ 1. Turn'87 6,30. Minitramp** Turn'87 9,00. Dinsdag Voetbal Vriendschappelijk: Boys-Terneuzen, Clin9e""^j Nieuwdorp-Patrijzen (veld **2 dorpse Boys). RCS 1-JVOZ A (terrein VC»®» Aanvang: 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40