otie tegen privatisering tunnel PZC Aan jezelf werken in huiskamersfeer Oorlogsslachtoffer loopt pensioen mis Zendmast C2000 verder weg van huizen Draaibrug 11 \dA Sluis wil dat college standpunt overbrengt aan minister agenda trinrichting adzand-Bad Werk in tunnel eerder aanduiden Milde straf voor huiselijk geweld Genoeg aandacht voor archeologie Revue-avond drumfanfare Bezoek onze Kerstshow dinsdag 23 november 2004 jtRaymond de Frel tot Bareman (jlSDe PvdA-fractie in de Bfditc Sluis is geen voorstan- van privatisering van de ijerschelde tunnel. ar aanleiding van berichten het Rijk van plan is de aan- min de Westerscheldetunnel terkopen, dient de PvdA don- bezorgklachten: ^10-0231231 tpmaandag t/m vrijdag ge tande de openingstijden; tardags tot 12.00 uur kdactie 5EUWS-VLAAIMDEREN ^lemAlexanderlaan 45 ^stbus 145 ®0AC terneuzen [*0115-645769 0115-645742 "fnail: redtern@pzc.nl fanyvari Gremberghe Bareman Wnd de Frel '4^ Hoonhorst van Stee ■**3 Bakker (sport) ^"deloo 16 totbus 62 !*0AB hulst 10114)372776 :'°114)372771 tail: redhulst@pzc.nl 'la van Doorsselaer ^trale redactie «ionspark 28 totbus 31 J^aagoes 131315500 10113)315669 redactie@pzc.nl "ternet Ep.nl tail: web@pzc.nl derdag tijdens de raadsvergade ring in het Sluise Belfort een mo tie in. „Het privatiseren van kerntaken van de overheid, zo als het onderhoud en beheer van wegen, levert geen voordelen op. Wij zijn daarom van mening dat het meerderheidsbelang in de NV Westerscheldetunnel in handen moet blijven van de overheid", schrijft raadslid J. Wielakker. Als voorbeeld wijzen de so ciaal-democraten op de fiets- voetveerverbinding tussen Vlis- singen en Breskens. „De BBA is voornemens om met minimale bemensing te gaan varen. Te ver wachten is dat het serviceni veau verder zal verslechteren en de veiligheid er zeker niet op vooruit gaat. En dat terwijl de kosten voor passagiers gelijk blijven of zullen stijgen", schrijft Wielakker. De PvdA hoopt donderdag steun te krij gen van de andere fracties, om vervolgens het college van bur gemeester en wethouders het standpunt te laten overbrengen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. In Terneuzen diende eerder al WD'er W. Broekhuysen een der gelijke motie in. Ook hij wees het privatiseringsplan van mi nister Zalm af. De motie kreeg raadsbrede steun. Maar Broekhuysens partijge noot in de Tweede Kamer, het Zeeuwse Kamerlid J. Geluk, is niet direct tegenstander van pri vatisering van de Westerschelde tunnel, zo liet hij gisteren we ten. Geluk wijst Broekhuysen erop dat de Kamerfractie op het standpunt staat dat een tunnel of stukken weg in handen kun nen worden gegeven van private partijen. Hij refereert aan succesvolle voorbeelden elders in de wereld. Geluk vindt het vanzelfspre kend dat daarbij goede afspra ken worden gemaakt, ook al kan dit leiden tot rendements- verlies voor de betrokken onder nemer. Het Kamerlid gaat ervan uit dat privatisering in principe leidt tot kostenbesparing voor de overheid. Van de opbrengst en de besparingen kunnen weer andere infrastructurele voorzie ningen worden bekostigd. 1-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: t;n en biljarten, De Halle, 14.00 öarten, biljarten; 14.45 uur: Koers- irefpunt, 10.00 uur: Knutselen; Duur. Kaarten, biljarten en sjoelen; jiGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO zingen en biljarten; Café „our, 14.00 uur: Kaarten; AUW - Gemeenschapshuis, 13.15 KBO kaarten jokeren; 7 't Heike, 14.00 uur: Oude- j-gtoor; 19 00 uur: Zangkoor; K-De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO kaarten, gymnastiek; 13.30 («tien competitie, handwerken; ST-De Lieve, 9.00 uur: Compute- Engels; 10.00 uur: Volksdansen; lour Biljarten, computeren; 13.30 terten; 19.30 uur: Bridge, stijldan- fen Dullaert, 19.30 uur: Lezing De Inrichtingen, WACHT - De Vlaschaard, 13.00 Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 5 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87, iuurCreatieve bijeenkomst; """1- Hof ter Nesse, 19.30 uur: VAN GENT -15.30 uur: Crea club Btaka 10, JANSTEEN De Warande, 13.00: ran, 13.30 uur: Ouderen zangkoor; uur. EHBO oefenavond; NEUZEN - De Veste, 10.30 uur: rastiek; 13.30 uur: Handwerken, i biljarten; Buurthuis de Hoeve, Yoga; 13.30 uur: Biljarten; elpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen toiïlub; 15.00-18.00 uur: Jeugdcen- iMeetpoint; STD0RPE - Concordia, 13.30 - •KBO koersbal. Advertentie. Inlijstwerk? jiïen make rij Gijzel Voor bedrijf en particulier teesirjai I02A.4421 BV Kapclle TdÜII3-342383. fax 0113-340044 fo-avond over DZAND-BAD - De gemeen- iliiis houdt morgen een infor- Kbijeenkomst over de herin- iiingsplannen van Cad- J-Bad. nber 2002 stelde de raad de toenmalige gemeente lourg een ontwikkelingsvi- rast voor Cadzand-Bad. Die pt het raamwerk voor de ge le stedenbouwkundige en di-recreatieve ontwikke- pn in deze badplaats, basis van de visie is de ge ste Sluis begonnen met de erking van planonderdelen, bijeenkomst begint om 19.30 in hotel-restaurant De 'elde aan de Scheldestraat in nd-Bad. Begeleidster Greet Runstraat, Monique Jehee en Sandra van de Velde (vlnr) bereiden een workshop op de textielafdeling voor. door Raymond de Frel TERNEUZEN - In dagactiviteitencen trum 't Trefpunt in Terneuzen werken bezoekers aan producten, maar daar door toch vooral aan zichzelf. Deze week bestaat de centrale ontmoetings- en werkplaats voor mensen met psychi sche problemen tien jaar. Reden genoeg om vandaag een open dag te houden. Het pand aan de Pelmolengang in de Temeuzense binnenstad wordt beheerd door het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis. Zo'n 25 men sen bezoeken het centrum dagelijks voor een zinvolle dagbesteding. Voor de één betekent dat in gezelschap een kop koffie drinken, voor de ander biedt het de mogelijkheid om zijn of haar creatie ve geest de vrije loop te laten met stof, hout of verf. Daarnaast zijn er activiteiten die meer arbeidsgericht zijn. Denk bijvoorbeeld aan technisch werk in de werkplaats en werken in de tuin. Vandaag kunnen be langstellenden alle zelfgemaakte kunst werken bewonderen en eventueel be machtigen. „Met name achter de schilderijen schui len vaak heel persoonlijke verhalen. Al het geschilderde heeft te maken met ei gen ervaringen. Felle kleuren staan bij voorbeeld vaak voor een felle periode in het leven van de maker, rustige kleuren worden juist gebruikt in een kalmere tijd. Met textiel werken is natuurlijk weer heel anders. Dat gaat veel meer vanuit de losse pols", vertelt activitei tenbegeleidster Marion Lippens. Daarnaast is de voorbije jaren vooral de belangstelling voor kookcursussen erg toegenomen. „Eten en koken is een heel sociaal gebeuren. Maar wij proberen er natuurlijk wel op te letten dat er niet te veel vette producten worden gebruikt, zodat het geen ziekelijke vormen aan neemt", legt begeleidster Greet Run straat uit. Talenten Wat je doet of wat je produceert in 't Trefpunt maakt ook eigenlijk helemaal niet uit, zolang de bezoekers er maar een goed gevoel bij hebben. „Je werkt hier in de eerste plaats aan jezelf", zegt Lippens. Runstraat vult haar aan. „We leggen de bezoekers niets op, maar aan de hand van hun werkzaamheden in dit centrum kunnen we zien welke talenten ver-borgen zitten in deze mensen. De één schildert aan de lopende band, de ander is een pietje precies die er drie maanden over doet om een product te maken. En er zal niemand zijn die daar foto Camile Schelstraete iets van zegt. De bezoekers zijn onder ling ook bijzonder tolerant. De oudste is 77, de jongste 19 jaar, maar het gaat allemaal heel goed samen. Daar kan de buitenwereld soms een voorbeeld aan nemen." Leeftijd speelt geen rol in 't Trefpunt. Het gaat er om dat de mensen zich wel kom voelen, een warm gevoel krijgen in het centrum. Mede daarom is in samen spraak met de bezoekers het huiskamer gedeelte van het centrum recentelijk op geknapt. Runstraat: „Het was hier nogal kleur loos, het zag er wat armoedig uit. Daar om hebben we wat warme kleuren aan gebracht. Precies zoals de bezoekers het wilden. Want het gaat in de eerste plaats om hen. Wij moeten aansluiten bij de wensen van deze mensen. En niet andersom." 't Trefpunt aan de Pelmolengang 5 in Terneuzen houdt vandaag tussen 13.00 en 18.00 uur open huis. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Had ik maar een scherf van een granaat in mijn been gehad, verzucht Piet Veen (69) uit Nieuw-Namen wel eens. Dan had niemand van de Pensioen- en Uitkeringsraad van de Wet Uitkering Burger Oorlogsslachtoffers getwijfeld aan zijn verhaal. Maar omdat Veen gewond raakte door een ongeval, veroorzaakt door paar den die schrokken van een lucht gevecht, kan hij fluiten naar een klein oorlogspensioentje. Veen was nog maar een kind toen zijn ouders vanuit hun wo ning aan het Vlissingse Raven- steynplein besloten te evacue ren. Bommenwerpers vlogen af en aan boven het huis. Het gezin Veen zat ingeklemd tussen scheepswerf De Schelde en het toenmalige vliegveld van Vlissin- gen. „We moesten af en toe on der de trap van het huis schui len om ons nog een beetje veilig te voelen", vertelt Veen. Via Koudekerke, Baarsdorp en Vlissingen kwam het gezin met acht kinderen uiteindelijk te recht in Nieuwdorp, waar het onderdak vond in een keet met twee bedsteden, een keukentje en een varkenskot. Zijn ouders waren op de dag van het ongeval in Vlissingen om te kijken hoe het met de ach tergelaten inboedel was gesteld. Piet was met een aantal vriend jes aan het 'helpen' bij het kla- vermaaien. De machine stond stil om de takken tussen de mes sen weg te halen. Op dat mo ment ontstond boven het wei land een luchtgevecht tussen een geallieerde en een Duitse ja ger. De paarden schrokken. Veens voet kwam tussen de mes sen terecht; die scheurden zijn linkervoet af tot aan de achil lespeeshechting. Drieënhalve maand lag hij in het ziekenhuis. Het duurde een paar jaar voor de kleine Piet weer kon lopen. Zijn zusjes en broertjes duwden hem in een kinderwagentje naar school. Nieuwe schoenen waren in de oorlog niet of nauwelijks te krijgen. Om later toch te kunnen lopen, kreeg hij een plankje met een touwtje erom. Kinderen scholden hem uit voor krompoot. De traumatische jeugdervaringen bezorgden hem een minderwaardigheidscom plex. „Op een gegeven moment was ik het zo zat, dat ik bijna een jongetje door het prikkel draad had geduwd." Na de ambachtsschool trad hij onder voorwaarden in dienst bij scheepswerf De Schelde. „Men wilde mij met mijn slechte voet een kans geven." Hij klom op via machinebankwerker tot tekenaar/constructeur. Voortdu rend bleef hij last houden van zijn voet. „Ik kan gaan en staan waar ik wil, maar ik kan niet dóen wat ik wil." Sporten bij voorbeeld is uit den boze. Veen moet ook altijd aangepaste, lichtgewicht schoenen dragen. Afwijzing Via de broederschap van oud-padvinders hoorde hij dat het mogelijk is om een oorlogs uitkering aan. te vragen. Vijf jaar geleden al weer kreeg hij nul op het rekest. „Men vond dat het ongeval niets met de oor log te maken had. Men zei ook dat er geen aanleiding was om te vluchten uit Vlissingen. Er was namelijk geen dagvaarding van de gemeente uitgegaan om te vluchten. Belachelijk. Je gaat toch niet naar de gemeente om te vluchten. Zo werkt dat niet." Een tweede afwijzing na hoger beroep volgde. De Pensioen- en Uitkeringsraad kon deze keer geen bewijs vinden dat er op de dag van het ongeval een luchtge vecht had plaatsgevonden. „Dat alles heeft diepe indruk ge maakt op de betrouwbaarheid van het recht in Nederland. Ik heb zelf van het ongeluk een ver- Piet Veen is ervan overtuigd dat hij recht heeft op een uitkering: „Als de oorlog er niet was geweest, had ik ook niets opgelopen." foto Ruben Oreel klaring van vijf mensen die het van nabij hebben meegemaakt." Ook vond de raad het 'ongeval in een te ver verwijderd ver band staan om te spreken van een oorlogscalamiteit'. Veen wordt niet dagelijks herin nerd aan het ongeval en de ge volgen ervan. Hij wil zijn ver haal kwijt nu de PZC onlangs berichtte dat een aanvraag tot een oorlogsuitkering meestal leidt tot een afwijzing. Slachtof fers kunnen vaak niet bewijzen dat hun psychische en medische klachten onlosmakelijk verbon den zijn met hun oorlogservarin gen. Staatssecretaris C. Ross van Volksgezondheid, Welzijn en Sport stelde in hetzelfde arti kel dat een afwijzing wordt ge voeld als een ontkenning van wat mensen hebben meege maakt. Wegens geldgebrek heeft Veen besloten geen civiele procedure aan te spannen. Hij laat de kwes tie rusten. „Ik ben er voor hon derd procent van overtuigd dat ik in aanmerking had moeten ko men. Als de oorlog er niet was geweest, had ik ook niets opgelo pen. Een wet kan op twee manie ren worden uitgelegd: naar de letter en naar de geest. Ik blijf van mening dat ik erkend had moeten worden als oorlogs slachtoffer." MIDDELBURG - Afsluitingen van de Westerscheldetun nel moeten op tijd worden aangegeven, zodat automobilis ten die van ver komen nog een alternatieve route kunnen kiezen. De CD A-fractie in Provinciale Staten pleit daar voor in schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebe stuur. Het CDA vindt het vervelend dat mensen die bij voorbeeld elders uit Nederland komen pas bij de tunnel ontdekken dat ze er niet door kunnen. Zij moeten dan te rug om via de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen alsnog in Zeeuws-Vlaanderen te komen. Het zou beter zijn om mobiele signaleringsborden te plaatsen op punten waar automobilisten nog voor een andere weg kunnen kiezen. Volgens gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) heeft de NV Westerscheldetunnel daar ook al plannen voor. Ook aan een ander verzoek van het CDA wordt reeds vol daan. Het is al mogelijk, zegt Poppelaars, om bij onder houd of een ongeluk in de ene tunnelbuis, al het verkeer in beide richtingen door de andere tunnelbuis te leiden. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Clinge is gis teren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot een voorwaardelijke werkstraf van zestig uur. De man had op 29 augustus zijn vrouw geslagen en aan haar ha ren getrokken. Hij was die avond rond middernacht kwaad geworden toen hij dacht dat zijn vrouw met het mobieltje iemand opbelde. „Toen kwam bij u de jaloezie naar boven", merkte officier van justitie J. Zondervan op. Het gevecht om de gsm begon op de slaapkamer en eindig de op de overloop. Volgens de officier was er sprake van een poging tot toebrengen zwaar lichamelijk letsel. Zon dervan: „De mishandeling heeft niet alleen een diepe im pact op het slachtoffer maar ook op de kinderen, die getui ge waren van het incident. Uw dochters van 12 en 14 jaar zijn het huis uitgevlucht." Raadsman C. de Wit maakte uit de milde eis op dat de officier begrip toonde voor de omstandigheden. De politierechter vonniste de man con form de eis. WESTDORPE - In de plannen voor glastuinbouw in de Autrichepolder heeft de gemeente Terneuzen tot nu toe voldoende aandacht geschonken aan archeologische as pecten. Ook in het vervolg van de procedure wordt daar mee rekening gehouden, antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). In het gebied waar kassen moeten komenen, ligt een locatie 'van zeer hoge archeologische waarde', betoogt het colle ge. Het gaat om het gebied aan de Gemeenschappelijke weg/Sasdijk dat is aangewezen als archeologisch monu ment. Dat stuk staat op het voorlopig schetsontwerp inge tekend als gebied waar natuurontwikkeling komt. Vol gens B en W is dus met het behoud van de ai'cheologische waarden rekening gehouden. Als dat niet gebeurt, keurt de provincie het bestemmingsplan ook af, weet het colle ge. „Overigens", zo stellen B en W, „blijkt uit ons ter be schikking staande informatie dat in de Autrichepolder één verdronken dorp is gelegen, zijnde het verdronken dorp 'Peerboom'." De onrust over plotse graafwerkzaam heden in de Autrichepolder is volgens B en W onnodig. Staatsbosbeheer is er bezig met de uitbreiding van het be staande natuurgebied. In juli al heeft de gemeente vrijstel ling verleend voor dit karwei. Tijdens de planologische procedure zijn geen bezwaren binnengekomen. door René van Stee DRAAIBRUG - De zendmast voor het communicatiesysteem C2000 komt verder van de be bouwing in Draaibrug te staan dan het ministerie van Binnen landse Zaken in eerste instantie van plan was. C2000 is het nieuwe, landelijke communicatiesysteem voor hulp verleners. De plaatsing van de 53 meter hoge mast was voor zien op het provinciale opslag terrein aan de Oude Sluis, op on geveer veertig meter van de dichtstbijzijnde woningen. De mast komt nu bijna tweehon derd meter verderop te staan, noordwestelijk van de rotonde aan de Rondweg richting Sluis. De oorspronkelijke locatie was tegen de zin van veel bewoners. Zij vonden dat het bouwwerk te dicht bij hun woningen zou wor den geplaatst. Verder liet in- spreekster en bewoonster T. Mis- tiaen-de Die tijdens de raadsver gadering van oktober weten dat er te weinig ï-ekening was gehou den met de straling van de zend mast. Zij wees onder meer op verhalen van mensen die sinds de komst van een zendmast in hun buurt met gezondheids klachten kampen. „We zien de bui al hangen", waarschuwde Mistiaen-de Die. Wethouder J. Provoost zegde toe met Binnenlandse Zaken in overleg te treden over een ande re locatie. Het ministerie komt de bewo ners en de Draaibnxggeraat, de niet-officiële doipsraad van Draaiburg, grotendeels tege moet. Twee alternatieve locaties voor de zendmast vielen om uit eenlopende redenen af. Oorzaak was onder meer de onmogelijk heid om grond aan te kopen op de meest gewenste plek, zuid westelijk van de rotonde aan de Rondweg. Toch spreekt T. Buijs- se van de Draaibruggei'aat van een mooie opsteker. „Blijkbaar is het toch mogelijk om als klei ne gemeenschap op te boksen te gen een groot overheidslichaam. We zijn niet ontevreden, maar het had beter gekund. In ieder geval is de nieuwe locatie ver der weg van de ongeveer 75 wo ningen in onze kern. Voor twee huizen betekent het dat de an tenne dichterbij komt. Dat be treuren we zonder meer." AXEL - De Christelijke Drum fanfare Hosanna houdt zater dag vanaf 19.30 uur een re vue-avond in cultureel centrum De Halle in Axel. Onder leiding van dirigente Sa bine de Groote hebben de muzi kanten muziek uit films ingestu deerd. Zo staan onder meer Lord of the Rings, Fame, Gladia tor, Beauty and the Beast en Grease op het progi'amma. De leerlingen leggen ook een proef van bekwaamheid af. Het cabaretduo Jos en Joost praat het progi-amma aan el kaar. (Advertentie) vol sfeervolle kerstideeën www.europatuin.nl HULST, ABSDAALSEWEG 70, 0114-313738 ELKE ZONDAG OPEN-13.00-17.00 UUR OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37