!C ollege voelt toch voor windpark 50% KORTING Zeeuws-Vlaamse reserves bij ziekenhuisplan OPHEFFINGS Kerk als baken in de duisternis UITVERKOOP clliegroep Eendragt en VVD-fractie betichten initiatiefnemers van omkoping rkvoorziening akt voor luwe CAO Regels inzet opsporingsambtenaar Steun voor vervanging fregatten Scheldebus doet Terneuzen aan VVD steunt vrijwilligers wel Nu extra lage rente bij de grootste hypotheekbank. zeeuwse almanak Vietnamees 0Ê 0113-315649 mc.nl iredactie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes rtentie-exploitatie: kenMidden-Zeeland: 0113-315520; .«.Vlaanderen: 0114-372770; pal;020-4562500. sdag 23 november 2004 ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN SNIJBLOEMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 editie Zeeuws-Vlaanderen Harold de Puysseleijr UISLAG - Burgemeester en Iers van Terneuzen wil- neewerken aan de aanleg «n windmolenpark in de tagtpolder bij Zaamslag, j de gemeenteraad daar op- i een stokje voor steekt. Ac- xp De Eendragt is onaan- un verrast door dit college lid. De raadsfractie van de toont zich evenmin gechar- LcJie meerderheid van de zei in juli 'nee' tegen de «n het windmolenpark fenen turbines moet tellen, ei een vermogen van 3 Me- mtiatiefnemers. Wind- I! I en Eneco, zijn daarop sn aangepast plan geko- 33', nu wel genade vindt bij ügelijks gemeentebestuur, allege brengt in de gemeen- dsvergadering van donder- 5 december het voorstel m een windpark toe te dat bestaat uit twaalf ïolens met een kleiner ver- :(2 MegaWatt). koord de raad daarmee akkoord, trekken Windkracht 7 en i bovendien de portemon- io blijkt uit het voorstel, itiatiefnemers komen dan >en financiële bijdrage over .tig, 'die in overleg met de gebruikt kan worden een doel binnen de gemeen- i! samenhangt met duur- heid en/of landschappelij- aarden'. Windkracht 7 en doen dat 'om uiting te ge- maatschappelijk verant- d ondernemen'. rsoneel Jeffrey Kutterink Honderden werkne- de vijf Zeeuwse socia- ikplaatsen leggen vandaag «rk neer. Ze staken om de voor een nieuwe CAO frbij te zetten. sussen vertrekken mede van Dethon (Temeu- béte (Middelburg), ADZ togen), De Betho (Goes) en Zuidhoek (Zierikzee) naar ndelijke protestdemonstra- de Brabanthallen in Den 'testeren er onder het mot- "jzijn niet gek. WSW'ers ffleneen goede CAO.' Van- ton zestig van de ongeveer ïd sociale werkplaatsen 'werknemers naar de Bra- bllen. (onflict draait om het af- 'van een nieuwe collectie- ubeidsovereenkomst. Dat ta'maanden; de huidige «officieel op 30 juni afge- la september zijn op ver fde plekken regionale ac- woerd. In de nieuwe CAO, ']u|i had moeten ingaan, 6 Vereniging Nederlandse Wen (VNG) onder meer wrenregeling versoberen bijdrage in het woon- ®iteer afschaffen. Mbo FNV en CNV Publie- zeggen in te zetten op tore CAO zonder salaris- ..Dat betekent in elk toen lastenverhoging en inkomensachteruitgang", Man der Maden (Abva- FNV). kt pakket zoals de werk- 1 °P tafel hebben gelegd, a''dat de mensen er in in volgend jaar zo'n drie ,a °P achteruit gaan. Dan Net vergeten dat de men- trover we het hebben minimuminkomen ton of een salaris dat er ton ligt." *-NV Publieke Zaak, lakabo dat medewerkers Jaale werkvoorziening er °P achteruit gaan. Tegen- hogere kosten (bijvoor- premieverhoging voor fenfonds) moeten vol- tokbonden verbeterin- (bijvoorbeeld de af- ng van de eigen bijdrage ^-werkverkeer), sociale werkplaatsen wer- geveer 85.000 mensen. Schiet de gemeenteraad het windmolenpark voor de tweede keer af, dan kan de gemeente een schadeclaim tegemoet zien van zestien miljoen euro. Het college heeft naar aanleiding van deze claim zowel intern als bij een Temeuzens advocaten kantoor juridisch advies aange vraagd. De inhoud van beide adviezen is volgens wethouder A. van Waes geheim, omdat an ders de onderhandelingspositie van de gemeente gevaar loopt. Formeel ligt de bevoegdheid om medewerking te verlenen aan aanleg van het windpark bij het college en heeft de raad daar niets over te vertellen. Maar om dat het om een 'zwaarwegend besluit' gaat, hebben B en W be sloten de raad opnieuw om een uitspraak te vragen. Actiegroep De Eendragt uit de polders rond Zaamslag is hele maal niet blij met het voorne men van burgemeester en wet houders. „Wat maakt het voor ons uit dat het kleinere molens zijn", zegt woordvoerster M. Sandrini. „Wat moeten we nu nog doen", zegt ze vertwij feld. „Al onze argumenten tegen aanleg van het windmolenpark zijn bekend en onveranderd. Ik hoop dat de raad sterk in zijn schoenen staat en bij het eerder ingenomen standpunt blijft." Chantage Sandrini maakt zich boos over de financiële bijdrage die Eneco en Windkracht 7 willen leveren aan een doel dat samenhangt met duurzaamheid of land schapswaarden. „Omkoperij", zegt ze beslist. „Als de initiatief nemers uiting willen geven aan hun maatschappelijke betrok kenheid, moeten ze afzien van hun plannen in de Eendragtpol- der. Maatschappelijk verant woord ondernemen betekent, dat je luistert naar de bevolking en daar geven ze geen blijk van." Ook WD-fractievoorzitter Broekhuysen spreekt in een reac tie over 'omkoping'. Broekhuy sen beschuldigt de initiatiefne mers bovendien van 'chantage'. „Als de raad akkoord gaat met een windmolen minder en turbines die minder vermogen leveren, zal men afzien van een schadeclaim. Op deze wijze proberen de initiatiefnemers de raad te intimideren. Geen middel wordt ongebruikt gela ten om Zeeuws-Vlaanderen vol te plempen met windmolens. Windkracht 7; bij ons is het windkracht 12. De polders die nen continu bewaakt te wor den." HOOFDPLAAT - Wie 's avonds Hoofdplaat binnenrijdt, komt niet meer in een don ker gat terecht. Dankzij de plaatsing van twee schijnwerpers is de Nederlands Hervormde kerk aan de Dorpsstraat sinds kort een lichtend baken in de duisternis. Het godshuis is het enige officiële monument in het dorp. De felle lampen verlich ten zowel de voorkant als de toren van de in 1785 ingewijde kerk. Het initiatief is afkomstig van de plaatselijke dorpsraad. Die vond dat het beeldbepalende gebou- win de schijnwerpers moest worden gezet. De financiering komt uit het gemeente lijk budget voor dorpsraden. „Voor dit doel zijn de bijdrages van 2001 en 2002 gebruikt. In totaal gaat het om zo'n drieduizend euro", vertelt dorpsraadvoorzitter I. Jacobse. De lampen gaan branden zodra de straatverlichting aangaat. Om de stroomreke ning te beperken, doven de lichten om elf uur 's avonds. Jacobse hoopt dat de verlichting een duwtje in de rug is voor de restauratie van de kerk. „Want dat is hard nodig. Vooral de toren baart zorgen. Ook het boeiboord bij de ingang is aan vervanging toe. Verder is er geen verwarming. Daardoor wordt de kerk nauwelijks gebruikt. Heel jammer, want het is een prima gebouw om allerlei leuke dingen mee te doen." foto Camile Schelstraete door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het plan voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg met één topklinisch ziekenhuis als opvallendste element, heeft de steun van de artsen, de zieken huizen en de Provinciale Staten. Dat bleek gisteren in de Staten commissie voor de zorg en later tijdens een debat in de Scoopera in Middelburg. Wel stuit het plan van commis sievoorzitter P. Vierhout met vooral Zeeuws-Vlaamse voorbe- houdenen emotioneel geladen ar gumenten van patiënten en art sen. Het topklinisch centrum, met een eigen traumacentrum en topklinische behandelingen, trekt te veel de aandacht. Het raakt te politiek geladen, gaf Vierhout gisteravond tijdens het debat toe. Niettemin bena drukte hij dat zonder dat cen trum de motivatie voor medisch onderwijs en het aantrekken van specialisten voor de Zeeuw se ziekenhuizen ontbreekt. Dat topklinisch centrum wordt geen academisch ziekenhuis, maar kan wel voorkomen dat Zeeuwse traumapatiënten kost bare tijd verliezen met vervoer naar Gent en Rotterdam en kan geavanceerde specialisten, pleit te hij. Vierhout presenteerde gisteren het rapport van de Commissie van Wijzen voor de Curatieve zorg in Zeeland aan de Staten commissie voor de zorg en tij dens een debat in de Scoopera in Middelburg. Het plan heeft de zegen van de Statenleden, zo bleek, en ook van gedeputeerde G. de Kok (ziekenhuizorg). Een begin van nieuwe Zeeuwse zie kenhuiszorg kan nu al gemaakt worden met het aanpakken van Zeeuwse wachtlijsten door ver deling van eikaars patiënten, stelde Vierhout voor. De nieuwe Zeeuwse praktijk moet het beste van de drie Zeeuwse ziekenhuizen in zich verenigen, bepleitte Vierhout. Hij noemde als voorbeelden de geconcentreerde borstkanker- zorg in Vlissingen en de samen werking tussen ziekenhuiszorg en verpleeghuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Ook de meerwaarde die Ziekenhuizen Zeeuws-Vlaanderen hebben van de samenwerking met het Uni versiteitsziekenhuis Gent, hoort daarbij. Zwartepiet Directeur J. van der Heide van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen uitte reserves bij het plan, maar weigerde de zwartepiet toegeschoven te krijgen als zou den de Zeeuws-Vlamingen de sa menwerking frustreren. De Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen willen al heel lang samenwer ken met de ziekenhuizen boven de Westerschelde, maar niet in fusievorm, herinnerde Van der Heide. In de tijd dat de zieken huizen in Goes en Vlissingen hun energie in een fusie, die uit eindelijk door de politiek werd afgeschoten, kwam weliswaar weinig van samenwerking. On dertussen is door de samenwer king met Gent wel een derde van de weggetrokken patiënten teruggewonnen en verkreeg zie kenhuis De Honte neurochiru- gie en bijzondere tandheelkun de, somde Van der Heide op. Die verworvenheden willen de Zeeuws-Vlamingen niet opge ven voor extra voorzieningen als een topklinisch centrum aan de overkant, benadrukte ook de cliëntenraad van Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuws-Vlaanderen ziet meer in een evenwicht tussen de drie ziekenhuisorganisaties en verde ling van accentfuncties, zei de directeur. En dan is de toewij zing van oncologie aan Vlissin gen logisch gezien de vestigings plaats van het Zeeuws Radio Therapeutisch Centrum, gaf TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen gaan prioriteiten aangeven met betrekking tot de in zet van bijzondere opsporingsambtenaren (BOA's). Er zijn binnenkort in de gemeente zes bijzondere opsporings ambtenaren werkzaam. Zij hebben uiteenlopende be voegdheden, waaronder het uitdelen van bekeuringen. Ze verrichten op dit moment een breed scala aan werkzaam heden in alle kernen, waaronder parkeerbeheer. Ook fun geren twee van hen als marktmeester. Regelmatig wordt om extra inzet van BOA's gevraagd, bijvoorbeeld voor preventief toezicht in wijken en kernen. Volgens B en W is het nu tijd om alles een op een rijtje te zetten en priori teiten te stellen. In de nieuwe algemene plaatselijke veror dening (APV) wordt de suggestie van het CDA-raadslid N. Houbé-Duinkerke meegenomen om het straatalcohol verbod en het verbod op dragen van steekwapens uit te breiden tot alle kernen, beloven B en W. DEN HAAG - Een Kamermeerderheid van CDA, WD en D66 gaat zich deze week hard maken voor vervanging van twee M-fregatten door vier nieuwe korvetten. Voor de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen is dit van groot belang. De drie regeringspartijen en de LPF pleitten vorig jaar bij de behandeling van de Defensie-be groting 2004 al voor het afstoten van twee extra M-fregat ten. Vier korvetten, grote patrouilleschepen, zouden er voor in de plaats moeten komen. Die zijn beter toegerust voor kustwachttaken, onder meer rond de Nederlandse Antillen, én goedkoper in exploitatie. TERNEUZEN - De Scheldebus parkeert morgen op het Stadhuisplein in Terneuzen. Iedereen kan tussen 9.00 en 17.00 uur een kijkje komen nemen. De achttien meter lan ge bus is speciaal voor de campagne 'De Schelde Natuur lijk' gebouwd. In de bus worden bezoekers op geïnfor meerd over het natuurbelang van de Schelde en haar be dreigingen. Het thema is 'Ontdek de schatten van de Schelde'. In de bus zijn allerlei 'schatkisten' te vinde waarin veel te ontdekken valt over de natuur van de Schelde. Met behulp van computeranimaties kunnen be zoekers de effecten van verschillende ingrepen voor scheepvaart en economie op de natuur bekijken. SLUIS - De Sluise raadsfractie WD/Gemeentebelangen wil de vrijwilligers in het Hertenpark Groede wel steu nen. Maar het is volgens fractieleider F. Maenhout niet de bedoeling geweest om met een motie in de raad te komen. „Dat is kennelijk verkeerd begrepen. Wij hebben aangege ven dat wij achter de vrijwilligers staan als zij een klank bordgroep oprichten, zegt hij. Maenhout reageert hiermee op een interview in de PZC met Katja Blom, woordvoer ster van de mensen die via Emergis in het park werken. Volgens haar had de WD/Gemeentebelangen gezegd een motie in te dienen. Maenhout zegt nu dat dit een misver stand is. Hij wilde gisteren wel kwijt dat in de aanloop naar Groede Podium, de samenspraak met de vrijwilli gers niet optimaal is geweest. Advertentie Van der Heide als voorbeeld. De agenda die de commissie haar curatieve zorgplan gaf, is niet realistisch, vond Van der Heide ook. Hij stelde voor om in 2005 een gezamenlijk Medisch Zorgplan te maken en dat als startpunt te gebruiken. Niette min zijn de eerste ontmoetingen tussen specialisten van de drie ziekenhuizen inmiddels geweest en de vorming van één Zeeuwse maatschap chirugie/orthopedie kan eind 2005 een feit zijn, ver telde Vlissings orthopeed P. Klop. Hij wilde wel graag het topklinisch centrum van de agenda weghebben. Dat wordt een vertragend ele ment, vreesde hij, waarbij een realisatietermijn van vijf jaar utopisch wordt. Grootste vrees van de achterban de patiëntenplatform Het Kla verblad is dat de spoedeisende eerste hulp bij de ziekenhuizen verdwijnt, stelde directeur H. Notenboom. lagere hypotheekrente' Rabobank Dialoog in Arnemuiden: „Man", zegt Van Belzen te gen buurman De Nooijer, „we hebben zo lekker gewokt bij de Vietnamees". Antwoord van De Nooijer: „wokokè!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35