Ron Artest was al geen lieverdje PZC Meer randfiguren in beklaagdenbank KNVB VDH kan niet wachten op nieuw zwemstadion Federer kent geen genade voor Hewitt Roda JC vraagt 20 miljoen van Kerkrad 73 Duels schorsing na vechtpartij NBA Pacers raakt ruggengraat ploeg kwijt Spanning bij jeugd Scaldina Monsterzege Neffen d'Eule 2 Eerste puntverlies Sportcentrum] Volleybalbeker zonder surprises uitslagen agenda dinsdag 23 november 2004 door Rob Kramp INDIANAPOLIS - Een ideale schoonzoon met duistere trek jes. Zo typeerde basketbalcoach Mike Jarvis ooit zijn oud-speler Ron Artest. Een schat van een jongen, maar een heethoofd, een Rambo met losse handjes, altijd ra het oog van de orkaan. Artest (25) zit 73 wedstrijden langs de kant in het Amerikaan se profbasketbal (NBA). Hij liep legen de zwaarste schorsing ooit op voor zijn aandeel in de inci denten in de uitwedstrijd van zijn Indiana Pacers tegen de De troit Pistons. Hij sprong als eer ste de tribunes in en ging daar als een wildeman tekeer. De tele visiebeelden registreerden zijn weerzinwekkende acties genade loos. Kinderen kropen huilend dicht tegen hun ouders aan. De forward van 2,01 meter ver- Wierf al vroeg de reputatie van een beest. Op de middelbare •school liep hij tegen een schor sing van dertien wedstrijden op. Artest was onhandelbaar bin nen de lijnen. Een groot talent, dat wel, maar een kruitvat met opvallend weinig zelfbeheer sing. Opgegroeid in Queens- bridge in New York kreeg hij in het straatbasketbal de geuzen naam van TruWarier'. Een krijger bleef hij altijd bin nen de lijnen. In '99 werd hij prof bij de Chicago Bulls, in de zomer van 2001 aangetrokken door de Indiana Pacers. Daar werd hij een speler die door zijn enorme werklust de lieveling van het publiek werd en zijn me despelers kon opjutten tot heroï sche daden. Toch werd hij nooit een echte teamspeler. Hij was al tijd loyaal maar bleef licht ont vlambaar. Twee seizoenen geleden liep hij tegen twaalf wedstrijden schor singen op na acht flagrante over tredingen en betaalde hij een half miljoen dollar aan boetes. Zo vernietigde hij in januari 2003 na een nederlaag tegen de Knicks in Madison Square Gar den een televisiecamera van 100.000 dollar en gooide hij een monitor aan stukken. Vorig seizoen stond er een ande re Artest in het veld. Na vele ses sies bij een therapeut slaagde hij erin zijn driften onder con trole te houden. Hij kende zijn beste seizoen ooit, werd uitge roepen tot beste verdediger in de NBA en opgenomen in het All Starteam. Artest kwam tot rust. Tekende een contract voor zes jaar en 42 miljoen dollar bij de Pacers, be trok een villa in Indianapolis met zijn vrouw en drie van zijn vier kinderen, liet er een opna mestudio aan bouwen en ver dronk in de R&B. Hij zette zijn eigen platenlabel TruWarier op en produceerde enkele CD's. Kort na het begin van het lopen de seizoen vroeg hij zijn coach Carlisle om enkele weken vrijaf om een rapalbum te kunnen pro moten. De club reageerde ge prikkeld en schorste hem voor twee wedstrijden. Hij zat de wedstrijden uit en keerde sterker dan ooit terug. In de daaropvolgende wedstrijden scoorde hij gemiddeld 24,6 pun ten. In Detroit blies hij afgelo pen vrijdagavond evenwel zich zelf en zijn hele ploeg op. Hij ging door het lint nadat hij een plastic bekertje water over zich heen kreeg. Als een losgeslagen Rambo toog hij op oorlogspad en trok een spoor van vernieling over het veld. De NBA zag in Artest de ideale zondebok. Gezien zijn staat van dienst achtte NBA-baas Stem een historisch zware straf op zijn plaats: geschorst voor de rest van het seizoen: 73 wedstrij den zonder behoud van salaris (85.000 dollar per wedstrijd). Artest bood excuses aan voor zijn optreden, maar vond de straf niet fair. ANP NEW YORK - Niet alleen Ron Artest, maar ook andere basket ballers van de Indiana Pacers zijn flink bestraft voor hun aan deel in de vechtpartij bij het duel met de Detroit Pistons. Artests ploegmakker Stephen Jackson is voor dertig wedstrij den uitgesloten en aanvoerder Jermaine O'Neal voor 25 duels. In één historische klap raakt de Indiana Pacers de ruggengraat van zijn ploeg kwijt. David Stern, commissioner van de NBA (Amerikaans profbasket bal), deelde zondagavond in New York historische straffen uit naar aanleiding van de inci denten kort voor het einde van de wedstrijd tussen de Detroit Pistons en Indiana Pacers. Hij schorste negen spelers voor in to taal 143 wedstrijden. Pieter van den Hoogenband brengt een toast uit op het slaan van heipaal 1084 van het nieuwe zwemsta- dion in Eindhoven. foto Kees Martens/GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - De bouwers van het nieuwe zwemstadion achter de Tongelreep in Eindhoven kre gen gisteren hulp van olympisch kampioen Pieter van den Hoo genband en andere gebruikers van de accommodatie. Met een antieke heistelling sloe gen Van den Hoogenband, kin deren van een naburige ba sisschool en bouwwethouder A. Pastoor heipaal nummer 1084 in de grond. De bouwhan- deling kreeg een oosters tintje met een optreden van de Chine se dansgroep Y-Fong, als verwij zing naar de Olympische Spelen in Peking in 2008 waar van VDH weer prestaties worden vernacht. De topzwemmer riep op tot 'tempo maken met bou wen, dan kan ik eindelijk leren echt hard zwemmen'. In decem ber volgend jaar moet de nieuw bouw klaar zijn. GPD ZIERIKZEE - Het eerste jeugdteam van tafeltennis Scaldina heeft een 7-3-verlies bij Middelburg 4 moetei^ casseren. Daardoor staat nu voor de broers Niels e&Ko van Velthoven en Dennis Smalheer de bovenste de tocht. Na winst van Niels van Velthoven met 11-7 en twee keer 11-4 op Reindert Hoeksema scoori Middelburg maar liefst vijf keer op rij. Koen van VeM ven won verder nog van Rinze Porte en Rogier Berends maar daarna was de koek op. Met een 10-0-winst op het eerste team van Smash 7?i het tweede jeugdteam in de gloria. Mede door dezen» sterzege hebben Wim van der Wielen, Nicole Verbraak» Youri van Dijken het kampioenschap van de juniorenv de klasse poule A binnengehaald. Ook het derde Jeni team met Martijn van der Maas, Rinus van der Wielen Martin Khatchanov grossiert in dikke uitslagen. Nuw( ROT 2 met 10-0 verslagen en is de titel binnen bereii ZIERIKZEE - Het futsalteam van Neffen d'Eule 2 hee een monsterzege behaald tegen hekkensluiter Tops Inte national in de eerste klasse van de ZieZaVo-competitie Zierikzee. De koploper won maar liefst met 31-1. Dee ge overgebleven concurrent Van Oeveren/WIK blijft a ter in het spoor, want de nummer twee won met 8-!i Marktzicht. De twee koplopers hebben evenvee! vei punten, maar Neffen d'Eule 2 speelde een wedstrijd© In de tweede klasse bleef de topdrie ongewijzigd. La Braber Groenvoorziening had niettemin veel moeiten het laag geplaatste Mainbalance: 3-2. Nummer tt MD O kwam met de hakken over de sloot tegen IB Wijns kers: 4-3. MDO won de strijd om de derde plaatst Nugrin-Sjaak. In de derde klasse leidt Garage Slager» verein na de zevende opeenvolgende overwinning (64 SV Dreischor). Zeelandia behaalde de eer-ste puntend een 4-2-zege op nummer twee IPZ. BURGH-HAAMSTEDE - In de futsalcompetitie i Burgh-Haamstede verspeelde Sportcentrum 2 deee punten. Tegen nummer drie Sporthuis Zierikzee werd! uiteindelijk 4-4. Nummer twee AZC kon daardoorn punten dichterbij komen en deed dat door een 4-0-a op Zeeuwse Stromen. In de andere competitie ga Schouwse Pannekoekhuis en AZC 2 elkaar geen dt breed toe. Schouwse Pannekoekhuis won met 3-1 DFS, terwijl AZC 2 met 4-1 van Sportcentrum 1 wonB de ploegen leidden met zestien punten uit zes duels. ZIERIKZEE - De bekercompetitie in de recreatieve si leybalcompetitie van Zierikzee loopt volstrekt synchro aan de reguliere competitie. De zes overgebleven ploeg bij de mannen zijn de zes ploegen uit de hoogste poule de reguliere competitie, de vier overgebleven ploegen bij de vrouwen zijn overgebleven, bezetten momend ook in de competitie de bovenste vier plaatsen. Sl« één ploeg van deze tien verspeelde in de laatste bekent de een set; dat was het vrouwenteam C 1000/Cluzona gen Profile Tyrecenter Rinus Roon Dames (2-1). Maara dat was voldoende om op 11 februari in de volgende» kerronde te mogen aantreden. door Hans Koenekoop HOUSTON - Roger Federer heeft voor de tweede maal de Masters Cup gewonnen. In Hous ton versloeg de Zwitser zijn Au stralische rivaal Lleyton Hewitt 'in de finale met 6-3 en 6-2. Fede rer kreeg voor zijn zege in het af sluitende toernooi van het ATP- seizoen 1,5 miljoen dollar. -De 23-jarige tennisser sloot in Houston een zeer succesvol sei zoen in stijl af. Hij won elf toer nooien, waarvan drie Grand Slams (Australian Open, Wim bledon en US Open), versloeg 22 keer een speler uit de mondiale toptien en eindigde met een ba lans van 72 zeges tegen zes ne derlagen. Zo succesvol was geen tennisser sinds 1984, toen John McEnroe 82 keer won en slechts drie keer verloor. Federer won dit jaar zes keer •van Hewitt en geen enkele keer was de winst gestolen. Hewitt, -die de Masters Cup in 2001 en 2002 veroverde, won slechts één set in al die keren. „Hij heeft me dit jaar behoorlijk de oren ge wassen", sipte de Australiër na zijn nederlaag in de finale van de Masters Cup. „Ik ga terug de schoolbank in en probeer beter te worden." Voor het toernooi in Houston was er nog twijfel over de vorm van Federer, die een maand lang buitenspel stond met een heupblessure. Maar al in de groepsduels liet de Zwitser zien dat hij niets van zijn uitzonder lijke talent had ingeleverd. On geslagen bereikte hij de finale. De overvloedige regenval in Houston, die de aanvang van de finale met drie uur vertraagde en ook tijdens de wedstrijd voor onderbreking zorgde, bracht Fe derer niet van zijn stuk. Hij opende met een lovegame en brak daarop Hewitt. Bij 5-2 in de eerse set ging het zeil over het centercourt van de Westside Tennis Club. Ruim een uur later pakte Federer de partij op zoals hij was begonnen. Met subliem serveren en retourneren veegde hij Hewitt van de baan. Na de 2-1 voor Hewitt won Federer de Zwitser vijf games op rij. ANP/AFP 2 8* Roger Federer walst met een vastberaden blik over Lleyton Hewitt heen. foto Paul Buck/EPA door Rudy Boogert GOES - De tuchtcommissies van de KNVB krijgen het druk ker en drukker. Voetballers met losse handjes, losse voeten of los se lippen zijn inmiddels vaste klanten geworden. Maar de laat ste jaren meldt zich een nieuwe doelgroep in het beklaagden bankje. Steeds vaker moeten mensen van buiten het veld een straf slikken wegens wange- drag. Een schrijnend voorbeeld lever de de openingswedstrijd van dit seizoen van Zierikzee. De Schouwse club zal zich zijn ren tree in de tweede klasse van het zondagvoetbal nog lang heugen. Met liefst drie rode kaarten keer de de club vanuit Oosterhout huiswaarts: één voor de trainer, één voor de materiaalman en één voor de assistent-scheids rechter. Niet de spelers in het veld drapeerden een rode sluier over het duel, maar de begelei ders buiten het veld. Wim Veldhuis is niet verrast door deze ontwikkeling. Twee jaar geleden sprak de voorzitter van districtsbestuur zijn ernsti ge zorg al uit over het gedrag van trainers, coaches en leiders bij voetbalwedstrijden. Hij con stateerde destijds al een groei- spurt in het aantal tuchtzaken waarbij die 'randfiguren' betrok ken waren. „We hebben in de tussentijd een groot aantal pre ventieve maatregelen getroffen, maar het fenomeen blijft een aanhoudende zorg voor ons", be kent Veldhuis nu. Veldhuis noemt een aantal wa pens van de KNVB voor het te genoffensief: „We sturen waar nemers naar wedstrijden die een risico kunnen vormen. Vorig sei zoen hebben we zelfs een aantal keren bestuursleden op het dis trictskantoor uitgenodigd van ploegen die het weekend daarop tegen elkaar moesten spelen. Dat heeft gelukkig gewerkt, want er gebeurde niets bij die duels. Daarnaast zijn we begon nen met het aanleggen van dos siers van de clubs." Maar wie regelmatig de Offi ciële Mededelingen van de bond openslaat, ziet een schrikbarend lange lijst van strafopleggingen voor 'functionarissen', zoals de niet-spelers bij een club ge noemd worden. De functies va riëren van trainer bij Hoek 1 tot leider bij Amemuiden Dl, van voorzitter van Hoofdplaat tot as sistent-scheidsrechter van Sta- venisse 1. En de straffen schom melen van één week schorsing tot een halfjaar functie-onthef fing, met of zonder proeftijd. Rode lap Het grootste gedeelte van deze tuchtzaken is terug te voeren op één persoon: op de scheidsrech ter. De beslissingen (goed of fout) van deze niet te benijden man werken als een rode lap op een stier. Blijkbaar dus niet al leen bij spelers, maar inmiddels ook bij 'functionarissen'. Veelal verbaal en soms zelfs fysiek wordt de arbiter belaagd. „Het is een cliché", zegt Veldhuis, „maar het voetbal is een afspie geling van de maatschappij. Je ziet steeds meer verloedering." „Tien jaar geleden hadden wij een vierde elftal", vertelt Roger Vermeere, voorzitter van vijf- deklasser Hoofdplaat. „Daar flo ten scheidsrechters die nu ons eerste elftal moeten fluiten. Dat kan toch niet! De KNVB heeft een tekort aan scheidsrechters en dat gaat ten koste van de kwaliteit van de arbitrage. Ieder een maakt fouten, dat mag ook Maar laatst hadden we een scheidsrechter, die sloeg echt al les." Vermeere vertelt er enigszins cryptisch over, maar uiteinde lijk mag hij door zijn optreden bij die betreffende wedstrijd een half jaar geen voorzitter zijn. „Ik heb na de wedstrijd in de bestuurskamer iets gedaan, wat niet mag. Dat wist ik, maar ik heb het toch gedaan. De KNVB noemt het fraude, maar dat klinkt nogal zwaar." Ook bij de KNVB houden ze de ka ken stijf op elkaar over de reden van schorsing. Wél duidelijk is dat Vermeeres daad en - naar eigen zeggen - te rechte straf een uitvloeisel zijn van tumult op het veld. Vermee re: „De scheidsrechter had de wedstrijd totaal niet in de hand. Hij voelde zich door iedereen aangevallen, wat ook kwam doordat hij geen Nederlands sprak of verstond. Met mijn vol le verstand heb ik namens de club een aantal jaar geleden een convenant van goed gedrag gete kend met de KNVB, maar als de scheidsrechters alles mogen, kan dat convenant wat mij be treft direct de prullenbak in." Voorbeeldfunctie Districtsvoorzitter Veldhuis er kent dat het convenant geda teerd is. „De strekking van dat convenant is aan het wegebben, maar de problemen bestaan nog. Elke zaterdag en zondag sta ik ergens langs de lijn. Zelfs bij de mini's en pupillen zie ik ouders zich gedragen zoals je dat niet van ze mag verwachten. Voor trainers en leiders geldt hetzelfde. Zij hebben veel in vloed, een voorbeeldfunctie, maar daarvan lijken ze zich niet altijd bewust." Volgens Wim Veldhuis wapenen verschillende clubs zich eigen handig tegen de terughollende fatsoensnormen. Er zijn bijvoor beeld clubs met een bestuurslid met de portefeuille Fair Play. Andere clubs stellen zelf huisre gels op met sancties bij overtre ding. En in Enschede is een zwarte lijst in het leven geroe pen met geroyeerde spelers, zo dat deze geen lid meer kunnen worden bij een andere club. De ze goedwillende initiatieven on derstrepen de stelling van Veld huis, dat de slechteriken in de minderheid zijn. „Negentig procent van de men sen die ik hierover spreek, wil dat het klimaat beter wordt. Maar er is een kleine groep die het verpest voor de rest. Verge lijk het maar weer met onze maatschappij. Hopelijk komt er in het land een kentering, waar door we verdraagzamer naar el kaar toe worden. Dat moet af stralen op de velden. Het zal een enorme strijd worden, maar we moeten de verloedering met alle middelen tegengaan." Nijmegen. Zevenheuvelenloop. Klasse 65+: 2. Cor Muller (Renesse) in 1.06.16. Zierikzee. Recreatieve competitie. Eerste klasse: Marktzicht - van Oeveren/WIK 2-8, Tops Internationa- le-Neffen d'Eule 2 1-31. Neffen d'E. 2 1 3 7»! Kraayenest Zeeuwse S Luycx Kr Donderdagcompetitie: AZC2-SI centrum 1 4-1, Duinrand - VitroPusi Schouwse Pannekoekhuis -DFS3-U rentje - Louwerse Mercedes 5-3. v Oeveren/WIK moToren Boys Neffen d'E. 1 Eeth. Marktz. Tops Int. 7 6 0 7 4 0 7 2 0 8 0 0 1 21 87- 20 1 18 47- 19 3 12 37- 24 4 9 30- 39 5 6 24- 43 8 0 22- 104 Tweede klasse: Braber Groenvoorzie ning - Mainbalance 3-2, FC Kerkwerve - Nugrin-Sjaak 0-5, IB Wijnstekers - MDO 3-4. BraberGrv. 7 5 1 1 16 28- 14 Nugrin/Sjaak 7 4 1 2 13 30- 12 IB Wijnstekers 7 4 1 2 13 28- 27 MDO 6 3 2 2 11 34- 23 Mainbalance 7 1 1 5 4 20- 33 FC Kerkwerve 7 1 0 6 3 15- 44 Derde klasse: De Vuurtoren-Stella Boys 2-5, Garage Slager-SV Dreischor 6-3, IPZ-Zeelandia 2-4. Garage Slager Marathon Eindhoven. Vete 13. Jaap Tatenhove (Axel), 17 J Cijsouw (Groede), 46. Flip Salonsl^ kens), 50. Adriaan Provoost (Oou^ E2S3J35Z®!* Lucky Day. 2-5-7-8-9-15-26-31-32-38-46-49-54S 58-61-72-73-76-80. (onder voorbehoud) 0 21 45- 17 2 13 33- 30 2 11 33- 23 3 10 25- 18 6 3 17- 40 6 3 17- 42 IPZ 7 4 1 Stella Boys 7 3 2 SV Dreischor 7 3 1 Zeelandia 7 1 0 De Vuurtoren 7 1 0 Burgh-Haamstede. Woensdagcom petitie: Zeeuwse Stromen - AZC 0-4, Sportcentrum 2 - Sporthuis Zierikzee 4-4, Luycx Kramenverhuur - Kraayenest 4-8. Sportcent. 2 7 6 1 0 19 50- 21 AZC 7 5 0 2 15 27- 14 Sporthuis Z 7 3 2 2 11 34- 23 Zierikzee. Recreatieve comprf Beker: Duiveland Vastgoed/Kwal FIXET Schuddebeurs 3-0, M*a 1000/Cluzona - Big Boss 0-3, Tsf 1 - Sgravo-de Verfbron 3-0,4 Brogum 3-0, Wea/Mevo'80 1 -3 vaate Hypotheken 3-0, Schouws» materialen handel - connexxioM 1000/Cluzona Profile - TyrecenietS Roon Dames 2-1, Bolle Dier&Tuiitl - Wea/Mevo'80 Meisjes 3-0, Wet' vo'80 Dames 1 - Kwiek Sporthuisö zee D1 3-0, DRV accountants-Mafi gemaate 3-0. van onze sportredactie KERKRADE - Roda JC heeft de gemeente Kerkrade gevraagd ga rant te staan voor een lening van twintig miljoen euro. Als de gemeente daartoe bereid is, kan de club een nieuwe hypotheek op het stadion afsluiten tegen aantrekkelijkere rentetarieven, zo bevestigt burgemeester J. Som. Daardoor kan Roda JC fi nanciële problemen in de toe komst voorkomen. Het betaald voetbal geldt niet als de gezondste bedrijfstak van Nederland. Desalniettemin acht Roda JC-directeur F. Rutten het risico voor de gemeente uiterst klein. De garantiestelling bete kent immers niet dat Kerkrade daadwerkelijk de portemonnee moet trekken. Alleen als Roda failliet gaat of in gebreke blijft bij het betalen van aflossingen en rente op de stadionhypo theek, komt de gemeente in beeld. De nieuwe hypotheek wordt uit gesmeerd over 25 jaar. „Pas in het irreële geval dat Roda 25 jaar lang geen cent kan betalen, kom je aan het bedrag van 20 miljoen euro. Eigenlijk kfl beter spreken van een jaar:] garantieverklaring voor Ui joen. Dat is het bedrag dai jaarlijks aan aflossing betalf verklaart Roda JC-direc» Rutten, die terughoudend' geert omdat hij de 'br°^ kip van de gemeente' mei storen. Hij wenst de dis® over de nieuwe hypotheek te belasten met doemscensn Het voert hem veel te ver® reppen over 'acute nood J' het is wel duidelijk dat B een probleem heeft als we die rantie niet krijgen." Burgemeester en wetnoiK van Kerkrade buigen ziC-< deze week over de herfinan ringsplannen. GPD Dinsdag Voetbal Vriendschappelijk: Boys-Terneuzen, Clinge J Nieuwdorp-Patrijzen (veld va - dorpse Boys). D°*bg RCS 1-JVOZ A (terrein VC vu»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34