choolmaatschappelij k merker is hard nodig PZC Haamstedenaar op bres voor duinvilla Op een sukkeldraf naar West-Afrika SportZeeland verhuist complex naar Seissingel .11 Noblemen thuis remmen leerling in prestaties Officier eist hoge straffen tegen trio henneptelers ederlands lictee in Sluis Botsing op kruising Zierikzee agenda Werk in tunnel eerder aanduiden Werkstraf rijden zonder rijbewijs Milde eis tegen Clingenaar Regels inzet opsporingsambtenaar Geen uitspraak ama-school Bezoek onze Kerstshow dinsdag 23 november 2004 irAli Pankow ERIKZEE - Er is binnen het lisonderwijs op Schouwen- jveland grote behoefte aan ischoolmaatschappelijk wer- De directeuren van open- ar en bijzonder onderwijs heb- nalin 2001 gevraagd de mo- Sjkhcid van schoolmaatschap- lijk werk in deze gemeente te Jenoeken. Het dagelijks ge- lentebestuur legt de raad nu mogelijkheden voor om in behoefte te voorzien. eerste mogelijkheid is het stellen van een schoolmaat- bopelijke werker voor 16 uur ■seek. De kosten daarvan be ren 50.000 euro per jaar. 'andere optie is voor 8 uur week geld beschikbaar te üen voor deze ondersteuning cat gedurende een half jaar (proefproject te laten dienen, iasis van de praktijkervarin- vervolgens te worden oten hoe verder in deze be fte kan worden voorzien. De iemogelijkheid die het colle- en W lanceert, is het in- in van enkele consultatie- Die zouden als belang- sste taak krijgen de pro- >m-leerlingen door te verwij- naar de de juiste vorm van ^verlening. is belangrijk dat die kolmaatschappelijk werker Er zijn nu binnen het ierwijs op Schouwen-Duive- i behoorlijk veel kinderen top zich de capaciteit hebben mee te komen op :ool, maar die te kampen heb- imet problemen in de opvoe- gssituatie", zegt onderwijs- aiJ.de Jonge. j is voorzitter van het samen- rktngsverband Weer Samen ur School. Daarin wordt over- gevoerd met schooldirecteu- en docenten die zich naast lesgeven ook bezighouden maatschappelijke begelei- l'IS - De gemeente Sluis is volgend jaar gastheer van voorrondes voor het Groot ferlands Dictee. In het Bel- Sluis werd gisteren be- idgemaakt dat de voorrondes op 19 februari zullen alsrinden. 'gaat hier overigens niet om bekende Nederlandse dictee- istrijd, het Groot Dictee der cerlandse taal, maar om de irnse tegenhanger. Het Nederlands Dictee wordt Belgiè voor de elfde keer na- üal gehouden. Het wordt ge viseerd door het Davids- «Is.een Vlaamse culturele in- tling. In België zelf worden voorrondes in meer dan ze- Kig plaatsen gehouden. Bo- sdien zijn er enkele voorron- in Frankrijk en Luxemburg. wordt de voorronde Rleeld over twee sessies, waar per sessie zo'n tachtig men tonnen deelnemen. De fina- Isop 12 maart in Brussel. (Advertentie) Inlijstwerk? tijatenmakerij Gijzel koor bedrijf en particulier i«gestiaat I02A, 4421 BV Kapelle '40113-342383. fax 0113-340044 ding. Zij vertegenwoordigen 22 basisscholen en een speciale school voor basisonderwijs. „In de praktijk doen zich in toene mende mate problemen met leer lingen voor waarbij de onder wijskrachten behoefte hebben aan steun van een maatschappe lijk werker die ook naar de ouders toe effectief kan optre den", constateert De Jonge. Direct aanpakken Volgens hem zitten de scholen met zo zeer te wachten op con sultatieteams die gaan doorver wijzen. Veel belangrijker vindt hij het dat de problemen direct worden aangepakt en de betrok kenen niet met allerlei wacht lijsten worden geconfronteerd. De Jonge acht het niet zeer aannemelijk dat de gemeente raad zónder meer zal kiezen voor het inkopen van 16 uur schoolmaatschappelijk werk. Daar hangt een behoorlijk prijs kaartje aan. In de begroting staat structureel 15.000 euro opgenomen voor versterking van de zorgstructuur in en om scholen. Aan dat budget zou 35.000 euro toegevoegd moeten worden. Vol gens het collegevoorstel moet dat bedrag geput worden uit de post Onvoorzien. De Jonge heeft zijn hoop geves tigd op de tweede optie. Daar mee zou de raad besluiten het samenwerkingsverband geld be schikbaar te stellen voor 8 uur schoolmaatschappelijk werk per week. „Het is ook goed daar gedurende een half jaar dan een proefproject van te maken om te kunnen beoordelen hoe de wer kelijke behoefte is aan een schoolmaatschappelijk werker en hoe daar in de verdere toe komst in kan worden voorzien", aldus de voorzitter van het sa menwerkingsverband. De gemeenteraad moet in de vergadering van donderdag 16 december een keus maken uit de verschillende mogelijkheden. Eerder al, op dinsdag 30 novem ber, komt het onderwerp aan de orde in de commissie Samenle ving en Bestuur die vanaf 19.30 uur vergadert in het Zierikzeese stadhuis. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft giste ren in Middelburg tegen een 48-jarige inwoner van Vlissin- gen voor hennepteelt de maxi male werkstraf van 240 uur geëist. Ook zijn twee medever dachten, een 38-jarige man uit Dirksland en een 24-jarige man uit Stellendam, hoorden 240 uur werkstraf tegen zich eisen. Als het aan de officier ligt beta len de drie verdachten elk circa 28.000 euro terug aan de Neder landse Staat. De bedragen zou den ze over hebben gehouden aan vijftien oogsten in een tijds bestek van ruim een jaar. De Vlissinger gebruikte in Zie- rikzee de bovenste verdieping van een winkeltje voor de hen nepkwekerij. Het pand huurde hij van de verdachte uit Dirks land. De winkel werd als dek mantel gebruikt. De jongste verdachte werkte de oogst af en verkocht samen met de 38-jarige man de wietplant- jes voornamelijk aan grow- shops. Althans, zo beweerde de oudste verdachte. Zijn kompa nen hielden er een andere me ning op na. Het idee om een wietplantage te beginnen was volgens hen afkomstig van de Vlissinger. Die had op een gege ven moment huurachterstand bij de Dirkslander. Volgens de jongste man had de Zuid-Hol lander niets met de kwekerij te maken. „Ik knipte in mijn een tje de planten." Voor de officier was het duidelijk dat de jongere man zijn kompaan uit Dirks land wilde dekken. „Zij hebben hun verhaal op elkaar kunnen afstemmen." Illegaal Ook was er in dezelfde periode tussen januari vorig jaar tot 16 maart dit jaar illegaal stroom af getapt. De rekening van 8525 eu ro was aan Delta NV betaald. Bij de inval op 16 maart in Zie rikzee werden 1315 hennepplan ten aangetroffen. De politierech ter doet over twee weken schrif telijk uitspraak. Het in 1916 gebouwde Huize Duinhoek is op Schouwen-Duiveland één van de weinige huizen met een pagodedak. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Huize Lisidu- na verdween geruisloos van het toneel. Dat mag met duinvilla Huize Duinhoek niet gebeuren, vindt Haamstedenaar W. de Vrieze. De Vrieze heeft heemkun dige vereniging Stad en Lande ge vraagd zich sterk te maken voor het be houd van de markante woning. Stad en Lande ziet echter geen brood in een red dingsactie. Het pagodedak is het opvallendst, maar ook de dubbele schoorsteen en de vorm van de erker zijn kenmerkend voor de duinvilla aan de Vertonsweg. De details van Huize Duinhoek verraden de hand van architecten Hoogenboom en Heule. Het huis is het in de visie van De Vrieze meer dan waard om beschermd te wor den. De duinvilla staat echter te koop en dat brengt het risico van sloop met zich mee. Dat zou in de visie van De Vrieze vreselijk zonde zijn. Huize Duinhoek ademt historie. De vil la is - met veel oog voor detail - destijds gebouwd in opdracht van professor J.M. Janse, hoogleraar plantkunde aan de universiteit van Leiden. Janse kocht rond 1912 het bouwvallige duinboerderijtje van Adriaan Dartig, restaureerde het, maar koos er toch uit eindelijk voor de zeventiende-eeuwse hofstede te slopen en een villa neer te laten zetten. Alleen het kelderluik en de plaats van de voordeur herinneren nog aan de duinboerderij. Janse werkte destijds op West-Java aan de beroemde plantentuin in Buitenzorg. Vandaar dat hij zijn buitenhuis in Hol land een oosters tintje wilde geven. Het geen uiteindelijk resulteerde in het ty pisch gewelfde pagodedak. In de uitge strekte tuin bij het huis liet Janse fruit en loofbomen - waaronder vleugelnoten en bijzondere esdoorns - aanplanten. De Vrieze: „Die zijn monumentaal én beschermd. Het huis helaas niet. Het staat niet op de gemeentelijke monu mentenlijst." Zwengelpomp Monument of niet, in Huize Duinhoek herinnert veel aan het verleden. Sinds het in 1916 gebouwd werd is er vrijwel niets aan veranderd. Het dienstbodenka mertje boven is er nog, evenals de fraaie paneeldeuren, de karakteristieke hou ten deurgrepen en het kleine en lage gra- nito aanrecht in de keuken. Een keuken waar - geflankeerd door een normale waterkraan - ook nog steeds de oor spronkelijke zwengelpomp te vinden is waarmee het drinkwater met de hand opgepompt moest worden. Een bijzon der sfeervol huis, vindt Duinhoek-huur der T. de Kuiper. „Het is een heel bij foto Dirk-Jan Gjeltema zonder huis, een heerlijk huis om in te wonen en ik zou het ontzettend jammer vinden als het verloren zou gaan. De Kuiper woont inmiddels achttien jaar in 'het huis van de Dames Janse', zoals het in de Westhoek bekend staat. De Kuiper - die zijn brood verdient als valkenier - gebruikt een deel van de tuin voor de opvang van roofvogels. „Per jaar vang ik er gemiddeld een stuk of tien a vijftien op. Op het ogenblik heb ik een buizerd die was aangereden in de opvang. Het beestje kan hier weer op verhaal komen." Huize Duinhoek staat niet op de ge meentelijke monumentenlijst en voor wethouder monumentenbeleid R. van der Wekken is er ook geen aanleiding het er alsnog op te plaatsen. Stad en Lande kan in deze volgens voorzitter van de commissie monumenten A. Luij- endijk eveneens weinig betekenen. Luij- endijk: „Zeker is het een mooi huis, maar geen monument. Daarom kunnen wij hier niets mee. Een reddingsactie ligt in dit geval niet op onze weg." ^Marcel Modde ®IKZEE - Echt hard gaat net, gemiddeld zo'n zeven- kilometer per uur, maar het reisdoel van team 1308 de barrelrace Amster- ••Dakar komt gestaag in Kappetijn uit Zierikzee 'os van Dam uit Vleuten wa- toe havenplaats Gibraltar gis- ^ddag tot op zeshonderd ki- Jf!er genaderd. Tegen elf uur Wond verwachtten ze op de psprokeri verzamelplaats So- Vrande te arriveren, drie uur j an aanvankelijk gepland, oponthoud werd, naast hevi- jORon in de Pyreneeën, voor blijk veroorzaakt door een wongen winkelpauze even JKJijk van Madrid. Na de zaterdag in Amsterdam ^het duo er achter een plas tic tas met een aantal 'belangrij ke spullen' te hebben vergeten. „Een pomp voor ons luchtbed bijvoorbeeld, dat ding blaas je echt niet even met de mond op", vertelt Kappetijn - stevig roker - vanuit de auto op de Spaanse snelweg. Ook een aantal reserve zekeringen voor de vierwielaan- gedreven 'oude dame' en een ac culader voor de videocamera za ten in dat bewuste tasje. „Die Spanjaarden vertikken het dus om Engels, Frans of Duits te spreken, net de talen die Jos en ik een klein beetje onder de knie hebben. Met als gevolg dat we nu dus drie luchtbedden én een extra camera hebben! Tot dusver is er alleen een vluch tige ontmoeting geweest met team 1314, bij een benzine pomp. Kappetijn: „Het is nu nog een erg individuele gebeur tenis. Eerlijk gezegd valt dat. me een beetje tegen, maar aan de an dere kant is het op deze enorme lange stukken asfalt ook bijna niet te doen om bij elkaar te blij ven. Wij kunnen gemiddeld ge woon niet harder dan die zeven tig kilometer per uur. Komen we in de buurt van de honderd, dan wordt de motor te warm. Richard Kappetijn rijdt voorlopig veilig zeventig in zijn 'oude da me'; „We zullen nog wel eens zien wat die snelle jongens waard zijn als we eenmaal in de woestijn zitten." foto Marijke Folkertsma En we gaan echt niet het risico lopen dat de boel er nu al mee ophoudt! We zullen wel zien wat die snelle jongens straks in de woestijn nog waard zijn De deelnemers aan de race gaan vandaag vanuit Gibraltar als groep - waaronder ook de twee andere deelnemende teams uit Middelburg en Vlissingen - met de veerboot over naar het Ma rokkaanse Tanger. „Ik ga er van uit dat er op de pont wel wat af spraken worden gemaakt over samenrijden. Dat is voor ieder een toch een stuk prettiger, voor het geval er iets gebeurt." De rij ders komen na Marokko in Mau ritanië, waar het momenteel po litiek onrustig is. De organisatie heeft hen geadviseerd niet het avontuur te zoeken en zo veel mogelijk in groepjes te blijven rijden. Ook bestaat de mogelijk heid van een tijdelijk escorte van de autoriteiten. ZIERIKZEE - Op de kruising Schuurbeque Boeijestraat/ Grachtweg in Zierikzee vond gistermiddag rond half zes een aanrijding plaats. Een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duive land reed over de Grachtweg. Zij kwam uit de richting van de Noordhavenpoort en wilde op de kruising linksaf. Daarbij ver leende ze geen voorrang aan een haar op dezelfde weg tegemoet komende 22-jarige bestuurder uit dezelfde gemeente. MIDDELBURG - Afsluitingen van de Westerscheldetun- nel moeten op tijd worden aangegeven, zodat automobilis ten die van ver komen nog een alternatieve route kunnen kiezen. De CDA-fractie in Provinciale Staten pleit daar voor in schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebe stuur. Het CDA vindt het vervelend dat mensen die bij voorbeeld elders uit Nederland komen pas bij de tunnel ontdekken dat ze er niet door kunnen. Zij moeten dan te rug om via de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen alsnog in Zeeuws-Vlaanderen te komen. Het zou beter zijn om mobiele signaleringsborden te plaatsen op punten waar automobilisten nog voor een andere weg kunnen kiezen. Volgens gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) heeft de NV Westerscheldetunnel daar ook al plannen voor. Ook aan een ander verzoek van de CDA-fractie wordt reeds voldaan. Het is al mogelijk, zegt Poppelaars, om bij onderhoud of bij een ongeluk in de ene tunnelbuis, al het verkeer in beide richtingen door de andere tunnelbuis te leiden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 45-jarige inwoner van Zierikzee voor rijden zonder rijbewijs veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Zierikzeeënaar werd 1 maart dit jaar in Serooskerke betrapt. Twee weken later (15 maart) bleek hij nog steeds niet over een geldig rijbewijs te beschikken toen hij in Zie rikzee door de politie werd aangehouden. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Clinge is gis teren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot een voorwaardelijke werkstraf van zestig uur. De man had 29 augustus zijn vrouw geslagen en aan haar haren getrokken. Hij was die avond rond middernacht kwaad geworden toen hij dacht dat zijn vrouw met het mobieltje iemand opbelde. „Toen kwam bij u de jaloezie naar boven", merk te officier van justitie J. Zondervan op. Het gevecht om de gsm begon op de slaapkamer en eindigde op de over loop. Volgens de officier was er sprake van een poging tot toebrengen zwaar lichamelijk letsel. Raadsman C. de Wit maakte uit de milde eis op dat de officier begrip toonde voor de omstandigheden. De politierechter vonniste de man conform de eis. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen gaan in overleg met de politie prioriteiten aangeven met betrekking tot de inzet van bijzondere opsporings ambtenaren (BOA's). Er zijn binnenkort in de gemeente Terneuzen zes bijzondere opsporingsambtenaren werk zaam. Zij hebben uiteenlopende bevoegdheden, waaron der het uitdelen van bekeuringen. Ze verrichten op dit mo ment een breed scala aan werkzaamheden in alle kernen van de gemeente, waaronder parkeerbeheer. Ook funge ren twee van hen als marktmeester. Regelmatig wordt om extra inzet van BOA's gevraagd, bijvoorbeeld voor pre ventief toezicht in wijken en kernen. Volgens B en W is het nu tijd om alles een op een rijtje te zetten en prioritei ten te stellen. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Nog één hand tekening. Dan is zeker dat Sport Zeeland verhuist. Over vier maanden hoopt directeur T. Kienhuis zijn sportcomplex aan de Seissingel in Middelburg gereed te hebben. „De overweging ligt nu bij de makelaar. Alleen nog wat admi nistratieve rompslomp en dan zijn we rond." Directeur Kien huis is enthousiast over de ver huizing van zijn sportschool. MIDDELBURG - Pas als het nieuwe theater aan de Zuidsin gel klaar is, beslist de Middel burgse gemeenteraad over het verbouwen van de ama-school aan het Molenwater tot studen tenkamers. Dat heeft de raad gisteren beslist. De PvdA had een voorstel met die strekking ingediend. Omwo nenden hadden bezwaar tegen de plannen omdat ze nu al over last ondervinden van de studen ten die aan het Bagijnhof wo nen. Het CDA trok een voorstel in om juist het oude pand van de gemeente aan de Vlissingse- straat niet om te bouwen tot stu dentenkamers. Wethouder A. de Vries zegde toe dat dit pand uit eindelijk bestemd wordt voor ouderenhuisvesting. Die verruilt het gebouw op het industrieterrein aan de Ar- nesteinweg voor een zeventien- de-eeuws pand op Seissingel 100, waar voorheen DRV Ac counts en Belastingadviseurs was gevestigd. Aanvankelijk was sprake van aansluiting bij de Sportboule- vard tussen Middelburg en Vlis singen. Kienhuis zou niets liever willen, maar het duurde hem te lang voordat hij daar zekerheid over kreeg. „Ik moet snel verhui zen omdat mijn huurcontract ten einde loopt. Opnieuw een meerjarig contract wilde ik niet aan. In tien jaar tijd is bij ons het aantal abonnees en werkne mers gestegen, maar het pand groeide niet mee." Aan de Seissingel heeft Kien huis zelfs ruimte over. Daarvoor heeft de directeur nog geen be stemming bedacht, maar uitbrei ding van zijn complex sluit hij uit. „Daar heb ik op dit moment niet genoeg geld voor. Er is flink bezuinigd op sportgebied bij ge meente en NOCNSF. Bovendien ben ik tevreden met de huidige situatie. Misschien zou ik de ruimte kunnen onderverhuren." Tot die tijd kan Kienhuis voor uit met zijn verhuizing. Begin maart is zijn streven voor de ope ning van het nieuwe SportZee land. „Een kort tijdsbestek, dat klopt. Maar er hoeft behalve wat schilderwerk en het leggen van de vloer weinig te gebeuren De boel aankleden, technisch in orde maken en dan zijn we klaar. Dat moet lukken in vier maanden; sporters zijn immers snelle mensen." Advertentie STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde kerk, 13.30 - 17.00 uur: Verkoopmiddag ten behoeve van kerkinterieur; ZIERIKZEE - Dansschool Kramer, 13.30 uur: Dansmiddag georganiseerd door de Anbo. vol sfeervolle kerstideeën www.europatuin.nl HULST, ABSDAALSEWEG 70. 0114-313738 ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31