SC iteun voor fusie ziekenhuizen Rioolplan gaat vooral over milieu .1% 1 OPHEFFINGS 50% KORTING Bezwangerd zwerk boven Zierikzee UITVERKOOP imws- Vlaanderen maakt enig voorbehoud bij plan Vierhout rkvoorziening akt voor uwe CAO Goese bewoners huis uit wegens gaslek Middelburg sintvriendelijk Geen computer in dorpshuis Archeologische terreinen gevonden Geen buurtbus voor Dreischor Bruse Boys krijgen tijdelijk extra kleedruimte Nu extra lage rente bij de grootste hypotheekbank. zeeuwse almanak Vietnamees ^tie: 0113-315649 iDZC.nl i redactie Spzc.nl pjS31>4460 AA Goes «lentie-exploitatie: "..3n Midden-Zeeland: 0113-315520; .^■Vlaanderen: 0114-372770; óual: 020-4562500. 123 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN SNIJBLOEMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 editie Schouwen-Duiveland tff.laudia Sondervan DELBURG - Het plan voor Kinvse ziekenhuiszorg met topklinisch ziekenhuis als allendste element, heeft de van de artsen, de zieken den de Provinciale Staten, sleek gisteren in de Staten- missie voor de zorg en later bseen debat in de Scoopera ddeiburg. •luit het plan van commis- wzitter P. Vierhout op iZeeuws-Vlaamse voorbe en en emotioneel geladen i van patiënten en Het topklinisch cen- _met een eigen traumacen- t en topklinische behande- trekt te veel de aan- isakt te politiek geladen, cerhout gisteravond tijdens abat toe. Niettemin bena- le hij dat zonder dat cen- ide motivatie voor medisch iwijs en het aantrekken specialisten voor de Zeeuw- «enhuizen ontbreekt, topklinisch centrum wordt academisch ziekenhuis, kan voorkomen dat Zeeuw- mënten kostbare tijd verlie- mct vervoer naar Gent en erdam en kan geavanceerde plisten aantrekken, pleitte lout presenteerde gisteren rapport van de Commissie Wijzen voor de Curatieve £:n Zeeland aan de Staten- e voor de zorg en tij seen debat in de Scoopera iddelburg. plan heeft de zegen van de taileden, zo bleek, en ook gedeputeerde G. de Kok (zie lzorg). Een begin van nieu- rsoneel leffrey Kutterink i - Honderden werkne- ian de vijf Zeeuwse socia- iplaatsen leggen vandaag uk neer. Ze staken om de voor een nieuwe CAO it hij te zetten. lassen vertrekken mede- ïs van Dethon (Temeu- Lété (Middelburg), ADZ ingen), De Betho (Goes) en ndhoek (Zierikzee) naar lelijke protestdemonstra- de Brabanthallen in Den testeren er onder het mot- ij zijn niet gek. WSW'ers bneen goede CAO.' Van- 'JDi zestig van de ongeveer ud sociale werkplaatsen ^werknemers naar de Bra den. inflict draait om het af- övan een nieuwe collectie- "heidsovereenkomst. Dat jal maanden; de huidige lis officieel op 30 juni af ge- In september zijn op ver fde plekken regionale ac- ftoerd. In de nieuwe CAO, juli had moeten ingaan, «Vereniging Nederlandse aten (VNG) onder meer nierenregeling versoberen 1 bijdrage in het woon- jukeer afschaffen. teboFNV en CNV Publie ke zeggen in te zetten op tóere CAO zonder salaris- £ng. „Dat betekent in elk e«n lastenverhoging en we Zeeuwse ziekenhuiszorg kan nu al gemaakt worden met het aanpakken van Zeeuwse wacht lijsten door verdeling van eik aars patiënten, stelde Vierhout voor. De nieuwe praktijk moet het beste van de drie Zeeuwse zie kenhuizen in zich verenigen, be pleitte Vierhout. Hij noemde als voorbeelden de geconcentreerde borstkankerzorg in Vlissingen en de samenwerking tussen zie kenhuis- en verpleeghuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Ook de meerwaarde die Ziekenhuizen Zeeuws-Vlaanderen hebben van de samenwerking met het Uni versiteitsziekenhuis Gent, hoort daarbij. Directeur J. van der Heide van de Zeeuws-Vlaamse Ziekenhui zen uitte reserves, maar weiger de de zwartepiet toegeschoven te krijgen als zouden de Zeeuws-Vlamingen de samen werking frustreren. De verwor venheden van de samenwerking met Gent willen de Zeeuws-Vla mingen niet opgeven voor extra voorzieningen als een topkli nisch centrum aan de overkant, benadrukte ook de cliëntenraad van Zorgsaam Zeeuws-Vlaande- ren. Zeeuws-Vlaanderen ziet meer in een evenwicht tussen de drie ziekenhuisorganisaties en verdeling van accentfuncties, zei de directeur. En dan is de toewijzing van oncologie aan Vlissingen logisch gezien de ves tigingsplaats van het Zeeuws Ra dio Therapeutisch Centrum, gaf Van der Heide als voorbeeld. Grootste vrees bij patiëntenplat form Het Klaverblad is dat de spoedeisende eerste hulp bij de ziekenhuizen verdwijnt, stelde directeur H. Notenboom. Hij wil de garantie dat elke ziekenhuis locatie een spoedeisende hulpaf deling behoudt. Dat kan hielden Vierhout en de Oost-Souburgse huisarts en Sta tenlid Jan Bergen het hem voor: met een samenwerkende huisart senpost en spoedeisende hulpaf deling op de drie ziekenhuisloca ties en een centrale locatie voor de ernstigste gevallen. ZIERIKZEE - Regen, hagel en natte sneeuw maken in hun dreigende afwachting de luchten boven Zierikzee deze herfstdagen in aanloop naar de winter tot 'bezwangerd zwerk'. De aanblik van opbollende wolken zullen de poëet inspireren tot melancholische ont- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Beschermen van de volksgezondheid, het op peil houden van de leefomgeving en beschermen van natuur en mi lieu. Dat zijn de hoofddoelen van het gemeentelijk riolerings plan voor de komende vijf jaar. De gemeente moet eens per vijf jaar een rioleringsplan maken. In de afgelopen jaren stonden vooral de basisvoorzieningen voorop, zoals de aanleg van nieu we riolen en bergbezinkbassins. Die projecten zijn bijna alle maal gerealiseerd en is het tijd geworden om meer naar het mi lieu en de duurzaamheid te kij ken, legt P. van Tuijl van de gemeente Schouwen-Duiveland uit. Zo wordt al het vuil water dat binnen de gemeente wordt ge produceerd ingezameld. Ook gaat de gemeente gaat zich meer toeleggen op op het gescheiden afvoeren van vuil en schoon re genwater. Regenwater wordt nu in veel gevallen gewoon via de riolering afgevoerd. In de toe komst zal dit water veel vaker geloosd worden op sloten en vaarten. „Dan moeten we het water wel eerst filteren zodat bijvoorbeeld olie- en benzineres- ten vanaf de straat er uit zijn." Regenwater dat niet op het op pervlakte water kan worden ge loosd wordt ingezameld. Het be leid is er verder op gericht om van der Maden (Abva- j*V). Pakket zoals de werk- tafel hebben gelegd, -dat de mensen er in in- - volgend jaar zo'n drie - op achteruit gaan. Dan '-et vergeten dat de men- -arover we het hebben osn minimuminkomen of een salaris dat er li® ligt." ■®et CNV Publieke Zaak, i«abo dat medewerkers |8le werkvoorziening er Bpruit gaan. Tegen- /Sere kosten (bijvoor- i Premieverhoging voor Wonds) moeten vol- vakbonden verbeterin- i (bijvoorbeeld de af- 8 van de eigen bijdrage ^-Werkverkeer). Ple werkplaatsen r- p^eer 85.000 mensen. GOES - In een woning aan het Oranjepad in Goes is gisteren kort na het middaguur een gaslek ontstaan. Een man die in het huis aan het klussen was, raakte bij het boren in de vloer de gasleiding. Het lek ontstond nog voor de gasmeter. Het gas verspreidde zich onder de kruipruimtes van aan liggende woningen. Op last van de brandweer moesten bewoners hun huis uit. Opvang was ge regeld in zorgcentrum Randhof, maar ze kon den bij buren terecht. Het dichten van het lek en het ventileren van de woningen duurde ruim een uur, waarna iedereen terug naar huis kon. foto Willem Woznitza zo min mogelijk overlast voor de omgeving te veroorzaken en de riolen moeten tegen de laagst mogelijk kosten worden be heerd. In de komende jaren wordt ook stedelijk waterplan verder uitgewerkt. Dit plan gaat over functies van sloten, vaar ten en kanalen, het waterpeilbe- heer in de polders en het peilbe heer binnen de kernen aan de or de. Ook de vervanging van de riole ring in de binnenstad van Zierik zee is opgenomen in nieuwe het plan. „Een grote klus die zich over een jaren zal verspreiden", legt van Tuijl uit. De riolering in de Zierikzeese binnenstad is door Melita Lantinq BRUINISSE - Voetbalvereni ging Bruse Boys krijgt tijdelijk extra kleedaccomodatie. De uit breiding is nodig omdat de vere niging volledig uit haar jasje is gegroeid en de geplande verhui zing niet eerder dan in 2007 of 2008 kan plaatsvinden. Bruse Boys beschikt nu over vier kleedkamers. Die ruimte moet gedeeld door de verschil lende teams van de 282 leden tel lende club. „Het zit gewoon veel te vol", zegt voorzitter H. Groe- neveld van de Bruse Boys. Hij verteld dat de club alleen al drie F-teams heeft. „En de vierde komt er aan." Daarnaast zijn er nog zeven jeugdteams en natuur lijk de volwassenen. De gemeente erkent de proble men en heeft daarom besloten dat de club twee tijdelijke kleed kamers inclusief sanitair krijgt. De nieuwe kleedlokalen zijn kant-en-klare bouwwerken die MIDDELBURG - Middelburg behoort tot de vijf sinter- klaasvriendelijkste steden van Nederland. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Vereniging tot Behoud van Sinterklaas (VBS). Dertig Nederlandse gemeenten, aangevuld met alle pro vinciehoofdsteden en enkele middelgrote steden zijn on derzocht op hun 'sintsfeer'. Zo is er onder meer gekeken naar de opkomst bij en de grootte van de intocht, aankle ding van de stad en het bestede budget. De goedheiligman is het meest welkom in Amersfoort, maar komt behalve Middelburg ook graag in Hengelo, Dordrecht en Assen. Rotterdam daarentegen slaat hij het liefst over, gevolgd door Deventer, Zaanstad, Maastricht en Almere. ANP DREISCHOR - Het dorpshuis van Dreischor gaat niet di gitaal. Vanuit het dorp bestaat te weinig animo voor een computer in het gemeenschapscentrum. Bovendien is het dorpshuis niet hele dagen open, wat het gebruik niet zal stimuleren, legt secretaris K. van der Werve van de dorps raad uit. „De beheerder van het dorpshuis kan niet hele dagen zitten te wachten of er wellicht iemand komt voor de computer. Bovendien kunnen we niemand vinden die erbij wil zitten om te helpen." Toeristen die het dorp bezoeken, kunnen overigens wel terecht in streek- en landbouwmuseum Goemanszorg. Daar staat een computer beschikbaar voor openbaar ge bruik. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland liggen vier terrei nen met een 'hoge archeologische waarde'. Daarnaast krij gen nog eens twaalf terreinen krijgen de status 'archeolo gische waarde'. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de provincie Zeeland. In totaal zijn 23 terreinen op het eiland on derzocht. Op de overige onderzochte terreinen zijn geen aanwijzingen gevonden dat er zich daar waardevolle ar cheologische objectenin de bodem zouden kunnen bevin den. De terreinen zijn ingetekend op de Archeologische Monu- mentenkaart in Zeeland. De exacte resultaten worden morgen bekend gemaakt tijdens de officiële presentatie van het rapport. Schouwen-Duiveland is als eerste regio in Zeeland onderzocht omdat de gemeente bezig is met de herziening van de bestemmingsplannen. DREISCHOR - Er komt vooralsnog geen buurtbus in Dreischor. De dorpsraad laat het idee varen om te pleiten voor deze openbaar vervoersvoorziening omdat er te wei nig belangstelling voor is. „We hebben een enquête gehou den en daar is heel erg weinig respons op gekomen. Maar een stuk of vier mensen hebben aangegeven dat ze ge bruik willen maken van de buurtbus", zegt K. van der Werve van de Dorpsraad. „En dat is te weinig." De peiling naar behoefte een buurtbus onder de bevol king is gehouden naar aanleiding van klachten over het openbaar vervoer. (Advertentie) boezemingen over blaadjes die vallen, de wind die gaat waaien en de zon die vertrekt. Maar zuchten over de voorbije zomer doet geen recht aan het prachtige portret op Zie rikzee dat een hagelbui in uitbundige ontlading hier het Scheldestadje plotseling biedt. foto Dirk-Jan Gjeitema namelijk een apart verhaal. Een groot deel van de riolering ligt op particulier terrein. „Vaak in de achtertuinen of zelfs onder de woningen." Dit is volgens Van Tuijl een ongewenste situa tie. Daarom gaat de gemeente onderzoeken of alternatieve tra cés voor de riolering mogelijk zijn. „De oude riolen hoeven daarna niet worden opgegraven. Die worden losgekoppeld en ver volgens volgespoten met schuim zodat daar niets meer mee kan gebeuren." De gemeente trekt voor de ko mende vijf jaar een bedrag van ongeveer 2.600.000 euro per jaar uit. bij het trainingsveld, naast de huidige kleedkamers, komen te staan. De gemeente heeft bewust geko zen voor een tijdelijk oplossing omdat de voetbalclub op ter mijn gaat verhuizen. De ver wachting is dat die in 2007 of 2008 een feit zal zijn. „We gaan dan naar een terrein tussen de Molenweg en het industrieter rein", vertelt Groeneveld. „We zitten daar in de bufferzone tus sen woningen en industrie." Mi lieuregels verbieden in deze zo ne huizenbouw, maar een speel veld of sportterrein mag wel, legt Groeneveld uit. „We hopen daar een een kantine te bouwen met zes kleedruimtes." Daarnaast is ruimte voor twee speelvelden en een oef en veld. De tijdelijke kleedkamers wor den betaald door de gemeente. Dit kost al met al ongeveer 65.000 euro. Dit is inclusief alle kosten zoals de aanschaf, plaat sing, voorbereiding van het werk. tot lagere hypotheekrente* Rabobank Dialoog in Amemuiden: 'Man', zegt Van Belzen tegen buurman De Nooijer, 'we heb ben gisteren zo lekker gewokt bij de Vietnamees'. Antwoord van De Nooijer: 'wokokè!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29