Winkeldiefstal vaak niet gemeld PZC Zonder praten houdt geweld niet op wm ft* wil toerist langer blijven boeien Lagere straf voor vrouw van drugs- en wapenhandelaar ,11 3pieren rompslomp rondom aangiften schrikt af ommissie wil urkeerzone itact laten senda J* i^HOj ft Werkstraf voor huiselijk geweld Archeologische terreinen gevonden Voorrondes Vlaams dictee in Sluis Meedenken over allochtonenbeleid Directeur SSW emigreert Bezoek onze Kerstshow dinsdag 23 november 2004 stormen van der Werf «S - Veel winkeliers in Goes u geen aangifte van winkel - [stallen. De gemeente Goes, (olilieen ondernemersorgani- jj OOG willen daar samen aan doen om de winkelcrimi- liteil beter aan te kunnen pak- roeejaar tijd, van 1 januari ot 1 januari 2004, hebben .middenstanders 127 keer ^diefstallen gemeld en 113 feliers deden daadwerkelijk site. Bij zowel de gemeente, politie als ondernemers be- j de indruk dat vaker uit iels wordt gestolen. Voorzit- l Berks van Ondernemers pisatie Goes (OOG) ver uit dat het om 'een veelvoud' het aantal officiële aangif- ÏÏEEKACTIVITEITEN Inlijstwerk? ijstenmakerij Gijzel por bedrijf en particulier Ugsesiraal 102A, 4421 BV Kapcllc 0113-342383. fax 0113-340044 „Alle rompslomp rondom het doen van aangifte vergt veel tijd", verklaart Berks de beperk te bereidheid om naar de politie te stappen, „en voordat alle for mulieren zijn ingevuld, loopt de winkeldief alweer vrij op straat rond." A. Fierloos, eigenaar van boek handel Paard van Troje, heeft die ervaring niet, omdat hij de laatste vier, vijf jaar geen aangif te meer heeft gedaan. In die tijd heeft hij wel met diefstal te ma ken gehad. „Maar", zegt Fier loos, „als ik iemand in de win kel betrap, handel ik het zelf af. Het gestolen boek of tijdschrift wordt betaald, of ik neem het te rug." Jaarlijks is hij één procent van zijn omzet kwijt door winkel diefstallen, schat Fierloos. „Ge middeld één of twee keer per week is er wel iemand die iets probeert te stelen, dat het alarm afgaat bij het passeren van de uitgang. Nogal eens zijn het mensen van wie je het niet ver wacht. Een vrouw van in de ze ventig die Privé en Weekend heeft gekocht en ook Story in de tas heeft. Grijze diefstallen zijn dat." OOG-secretaris S. Wit kam, eigenaar van lingeriezaak Livera, heeft geen idee hoeveel schade hij jaarlijks lijdt door diefstallen. „Soms kom je er ook pas achter, als je de boeken op maakt en ontdekt dat er het één en ander weg is. Dat hoeft dan niet altijd gestolen te zijn. Admi nistratieve fouten zijn ook moge lijk." Veel last van winkeldieven zegt Witkam niet te hebben. Ze ko men met periodes, als er bijvoor beeld een nieuwe collectie uit is en op bestelling lijkt te worden gestolen. „Vaak opereren die mensen volgens Witkam in ben des. „Zijn er opeens dertig, veer tig stuks van hetzelfde artikel weg, ondanks beveiliging met ca mera's en labels. Die bendes zijn doortrapt. Met de politie heb ik ooit camera-opnames be keken. Pas de derde of vierde keer kon je zien hoe ze te werk gingen." Het zou handig zijn, vindt Wit kam, als door de politie zou wor den gewaarschuwd voor bendes, als die bijvoorbeeld in Roosen daal of Bergen op Zoom zijn ge signaleerd. „Maar wij willen voorkomen dat wij in iedere klant een potentiële winkeldief zien. Zo ga je niet met elkaar om." De bijeenkomst van gemeente, politie en OOG over winkel- criminaliteit, begin volgend jaar, is bedoeld om informatie uit te wisselen en een manier te zoeken om de drempel voor het doen van aangiftes te verlagen. „Want", stelt Witkam, „anders verdwijnt het probleem onder ta fel." ES - Vergunningparkeren rbewoners van de Oude Sin- linGoes moet in elk geval na ierinrichting van de Grote Ui terugkeren. [raadscommissie grondgebied t gisteravond die opdracht taan het college van B en W ïonlangs besloot het vergun- Larkeren aan de Oostwal 5bakkerij Joosse), aan de Al- Joachimikade en aan de 4 per 1 januari te Dat gebeurde zon- :de bewoners in te lichten, 'emis van raadscommissie jebied, zeker omdat er jdeOude Singel ouderenwo- zijn. Het is nu aan het van B en W de beslissing ien. Als het aan de raads- ie ligt, komt het vergun- teren terug, als de Gro lt is heringericht, maart 2005, en de markt niet jop de Oostwal wordt ge- EN OP ZOOM - FNV gebouw de Jacob Obrechtlaan 3, 2100 uur: Spreekuur vakbonden sndgenoten, ABVOKABO FNV en XJW; -Leger des Heils, Leliestraat 24, ren 13.00-15.00 uur: Ver kleding en meubelen tbv maat- Klijke dienstverlening; eZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart wieren, buurtwerk Goese Polder; erfc, 13.30 uur: Carillonbespeling lerdTamminga; atiecentrum De Lindenhof, ur: bewegen voor Astma )P-patiënten; WEERT - Kaj Munk, 19.30-21.00 ortshop Israëlische dans; LLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- Sociëteit; 14.00 uur: Wel ft V - Ons Dorpshuis, 17.00 uur: Biljartclub senioren; 1630uurvrouwenclub senioren; - Hervormd Centrum, 19.30 Presentatie over leven en werk in door Geerten en Jessica Vreug- - De Wemel, 13.00 uur: 14.00 uur: Welfarewerk; 19.00 «bijeenkomst over de bouw van "ngenop het terrein aan de Daniël- «t [jSmiis, 20.00 uur: Klaverjassen; »EKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 (Biljarten. (Advertentie) Dorien, Ruben. Wilco en Laura (vlnr) van 't Honk vinden het goed dat hun school geld inzamelt voor de afgebrande islamitische school in Uden. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KAPELLE - Onder het motto 'Een an der geluid' voert christelijke basis school 't Honk in Kapelle deze week ac tie voor de islamitische basisschool Be- dir uit Uden. Die werd drie weken gele den totaal verwoest door een aangesto ken brand. Bij de ingang van beide ves tigingen van 't Honk zijn collectebussen neergezet om geld in te zamelen en ver der gaan alle kinderen met elkaar in ge sprek over het onderwerp. In de onderbouw zal het voornamelijk gaan over de impact van een brand, ter wijl de leerlingen uit de bovenbouw meer bij de achtergronden stilstaan. Dat de jongens en meiden echt wel wat te vertellen hebben, blijkt als vier kinde ren uit groep 8 aanschuiven voor een ge sprek. „Ik snap echt met waarom mensen een school in brand steken", zegt Ruben Al- torffer (12). „De kinderen van die school hebben er toch helemaal niets mee te maken?" Laura Pot (11) is het daar helemaal mee eens. Zij vindt dat het de verkeerde kant op dreigt te gaan in Nederland. „Eerst de moord op Pim Fortuyn, toen de moord op Theo van Gogh en nu al die branden. Het lijkt hier wel Amerika." De Kapelse kinderen weten heel goed dat de branden een reactie zijn op de moord op Theo van Gogh. „Sommige mensen willen wraak nemen", zegt Ru ben. „Maar dat doe je niet zo, eigenlijk is wraak nemen sowieso niet goed." Do rien Huisman (11): „Mensen denken nu opeens dat alle moslims slecht zijn. Dat snap ik niet. Pim Fortuyn is vermoord door een Nederlander. Zijn wij dan ook allemaal slecht? En stel dat een meisje uit onze klas iets steelt. Zijn alle leerlin gen van 't Honk dan slecht?" De moord op Theo van Gogh wordt door de scholieren evenzo hard afgewe zen als alle brandstichtingen die erop volgden. „Van Gogh ging soms best wel ver met wat hij zei, maar hij mocht zijn mening natuurlijk wel gewoon geven", stelt Wilco Meijers (11). „Toch vind ik wel dat er grenzen zijn", springt Ruben daarop in. „Maar aan de andere kant denk ik: je kan het als moslim maar be ter negeren of erom lachen. Als iemand mij een christenhond of een kaaskop noemt, doe ik dat ook." Dorien: „Toch snap ik best dat sommige moslims boos zijn om wat hij allemaal zei, maar het gaat natuurlijk veel te ver om hem daar om te vermoorden." Alhoewel de kinderen zelf nauwelijks ervaring hebben met vriendjes of buurt genootjes met een islamitische achter grond, vinden ze het belangrijk dat mos lims zich aanpassen. „Dat ze de Neder landse taal goed kennen, vind ik het be langrijkst", zegt Laura. „Maar ze mo gen natuurlijk wel hun eigen cultuur be houden." Andersom weten de scholieren zelf ook wel het een en ander over de moslimcul tuur. „Ze geloven in Allah", roepen Wil co en Dorien in koor. „En ze bidden vijf keer per dag met hun gezicht naar Mek ka", zegt Laura. „Daar maken ze toch ook weieens een tocht naartoe?", vraagt Wilco zich af. Ook de ramadan is be kend. „Dan mogen ze niet eten tussen zonsopgang en zonsondergang. Dat duurt wel een week", zegt Wilco. „Nee joh, wel een hele maand", verbetert Ru ben hem. Ondanks alle nare gebeurtenissen van de laatste weken, vinden de scholieren het nog heel prettig om in Nederland te wonen. „Ik hoef echt niet meteen weg, omdat er iemand is vermoord", zegt Wil co. Zijn klasgenoot Ruben benadrukt dat het journaal alleen maar slechte din gen laat zien. „Terwijl er ook heel leuke dingen gebeuren in ons land." Laura: „Daarom kijk ik zo graag naar het Jeugdjournaal. Daar laten ze naast de erge dingen ook positieve dingen zien." Ook Dorien zou niet uit Nederland weg willen. „Als ik naar Amerika kijk, met al die aanslagen en moorden, vind ik dat we hier toch maar goed zitten." Ze hoopt wel dat de vrijheid van menings uiting blijft bestaan. „Want ik moet er niet aan denken dat iemand wordt opge pakt, omdat hij kritiek heeft op de poli tiek." Laura herinnert aan de Tweede Wereldoorlog. „Toen werden mensen ook opgepakt als ze kritiek hadden op de Duitsers." Als hen. wordt gevraagd hoe Nederland uit de huidige situatie moet komen, heb ben ze allemaal hetzelfde antwoord: met elkaar praten. „Nu gaat het geweld maar door", zegt Laura. „Een moslim vermoordt een Nederlander, dan nemen een paar Nederlanders weer wraak op moslims en daarna komt er misschien wel weer een reactie van de moslims. Zo houdt het nooit op." De actie voor de islamitische school in Uden vinden de scholieren stuk voor stuk een goed idee. „Sommige mensen vinden het raar, omdat wij een christe lijke school zijn", zegt Laura. „Maar in de eerste plaats zijn we toch allemaal mensen?" Huibers - Toeristen pjchten graag op Noord-Be- ®d,raaar hun vertier zoeken ww het algemeen elders, jp' als het wat minder weer foarom worden er in en bui- l"e! gemeentehuis allerlei Nes bedacht om vakantie- rfs ook op bewolkte dagen F1 eiland te houden. i 1 de gedachte dat toeris- 's ochtends of pads een ommetje zouden maken rond de camping, Ptöel of huisjespark waar ze a)yen. De VVV gaat uitzoe- ■tórecreatieondernemers be- a)n orn dergelijke wandelin- *voor hun gasten op papier wen. gemeente voelt er zelf wel een soort watertaxi in eyen te roepen. Op dit mo- wordt gekeken of er een jjpfoer is die een dergelijke °P wil zetten. Verder den ken de gemeente en een groep op het eiland gevestigde kunste naars na of toeristen buiten het hoogseizoen naar Noord-Beve land gelokt kunnen worden voor een schildercursus of een boetseerworkshop. Het is de be doeling dat kunstenaars en re creatieondernemers samen een aantal arrangementen op poten zetten. Streekproducten De Noord-Bevelandse afdeling van de ZLTO is druk bezig met het ontwikkelen van een Noord-Bevelands logo waarmee streekprodukten gebundeld kun nen worden. Ook wordt er nage dacht over een boerenmarkt. „In 2002 heeft de raad een toeris tische visie voor Noord-Beve land vastgesteld. Daarin ver woorden de gemeente en de on dernemers hun streven om de jaarlijkse omzet in de toeris tische sector in tien jaar tijd te verdubbelen", zegt J. Boei jen, beleidsmedewerkster recreatie bij de gemeente Noord-Beve land. „Inmiddels zijn er een stuurgroep en een coördinatie groep actief om allerlei toeris tische projecten op touw te zet ten en te begeleiden." Een aantal zaken is al uitge voerd of zover klaar dat er eer daags met de uitvoering begon nen kan worden. Zo is het idee van een knoop- en wisselpunten systeem op het eiland via de ge- biedsvisie voor het Veerse Meer door de provincie omarmd. Het systeem dat fietsers onder meer in staat moet stellen gemakke lijk zelf onderweg hun route uit te stippelen, moet voor het toe ristisch seizoen van 2006 klaar zijn. Dan moeten ook de wissel- punten zijn aangelegd waar au tomobilisten de auto kunnen la ten staan en de fiets kunnen pak- Noord-Beveland wil vakantie- vierders meer bieden dan een dagje op het strand. foto Willem Mieras ken of de fiets kunnen stallen om bijvoorbeeld met de huifkar verder te gaan. Er wordt op dit moment ge werkt aan een stuk fietspad dwars door recreatiegebied De -*3 J* i. it J-J- X' MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Clinge is gis teren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot een voorwaardelijke werkstraf van zestig uur. De man had 29 augustus zijn vrouw geslagen en aan haar haren getrokken. Hij was die avond rond middernacht kwaad geworden toen hij dacht dat zijn vrouw met het mobieltje iemand opbelde. „Toen kwam bij u de jaloezie naar bo ven", merkte officier van justitie J. Zondervan op. Het ge vecht om de gsm begon op de slaapkamer en eindigde op de overloop. Volgens de officier was er sprake van een po ging toebrengen zwaar lichamelijk letsel. Zondervan wees de verdachte op zijn verantwoording. „De mishande ling heeft niet alleen een diepe impact op het slachtoffer maar ook op de kinderen die getuige waren van het inci dent. Uw dochters van 12 en 14 jaar zijn het huis uitge vlucht." De politierechter vonniste de man conform de eis. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland liggen vier terrei nen met een hoge archeologische waarde. Twaalf terrei nen krijgen de status archeologische waarde. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de provincie Zeeland. In to taal zijn 23 terreinen op het eiland onderzocht, op de ove rige terreinen is geen aanwijzing gevonden voor waarde volle archeologische objecten. De terreinen zijn ingete kend op de Archeologische Monumentenkaart in Zeeland. De exacte resultaten worden morgen bekendgemaakt tij dens de officiële presentatie van het rapport. Schou wen-Duiveland is als eerste Zeeuwse regio onderzocht omdat de gemeente bezig is met de herziening van de be stemmingsplannen. SLUIS - De gemeente Sluis is begin volgend jaar gast vrouw van de voorrondes voor het Groot Nederlands Dic tee. In het Belfort in Sluis werd gisteren bekendgemaakt dat de voorrondes daar op 19 februari plaatsvinden. Het gaat overigens niet om de bekende Nederlandse dictee wedstrijd, het Groot Dictee der Nederlandse taal, maar om de Vlaamse tegenhanger. Het Groot Nederlandse Dic tee wordt in België voor de elfde keer nationaal gehou den. Het wordt georganiseerd door het Davidsfonds, een Vlaamse culturele instelling. In België zelf worden de voorrondes in meer dan zeventig plaatsen gehouden. Bo vendien zijn er enkele voorrondes in Frankrijk (Parijs, Bailleul) en Luxemburg. VLISSINGEN - Meningen over het allochtonenbeleid zijn vaak bewaard voor de huiskamer. De gemeente Vlissin- gen nodigt haar inwoners uit in het stadhuis mee te pra ten over haar zogenaamde 'diversiteitsbeleid'. Het is de bedoeling dat initiatiefnemers, raadsleden en belangstel lende burgers van gedachten wisselen over het omgaan met verschillen en overeenkomsten onder de Vlissingse be volking. Zo kiest de gemeente voor interactie met bur gers, belangengroepen, besturen en bedrijven voordat zij haar definitieve beleid presenteert. Dat gebeurt begin vol gend jaar door een speciale focusgroep, die deze maand wordt samengesteld. De bijeenkomst vindt plaats op dins dag 30 november vanaf 19.30 uur in de raadszaal. Schotsman bij Kamperland. Daarmee wordt de fietsroute rond het Veerse Meer voltooid. De Noord-Bevelandse onderne mers en de VW hebben samen een toeristische kaart van het ei land gemaakt. En bij de Rabo bank in Kortgene is bij wijze van proef een digitale informa tiezuil geplaatst. Projecten „De gebiedsvisie groenblauwe slinger vloeit ook voort uit de toeristische visie", zegt verant woordelijk wethouder J. Meulen- berg. In dat stuk worden de toe ristische mogelijkheden in het gebied tussen de inlagen langs de noordrand van het eiland en Kortgene verkend. „De komen de jaren zullen we gebruiken om die visie te vertalen in con crete projecten." Er is jaarlijks ongeveer 120.000 euro beschikbaar voor projecten die bedoeld zijn om toeristen naar het eiland te lokken of er vast te houden. door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren mededo gen getoond met de echtgenote van een beruchte vuurwapen en cocaïnehandelaar uit Sint- Philipsland. Zij kreeg gisteren een lagere straf opgelegd omdat ze sterk onder de invloed van haar criminele, drankzuchtige man stond. In plaats van vijftien maanden cel waarvan drie maanden voor waardelijk uit te zitten, mag ze nu 240 uur werken en kreeg ze een voorwaardelijke gevangenis straf van een halfjaar opgelegd. Vanuit hun woonhuis in Sint- Philipsland handelde het echt paar in vuurwapens en grote hoeveelheden cocaïne. Een un dercoveragent bestelde een kilo coke en kreeg die ook geleverd. Bij een politieinval werd dertig duizend euro op tafel gevonden. De 51-jarige hoofdverdachte in deze zaak werd eerder door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van drieënhalf jaar. De recht bank legde een 29-jarige man uit Tholen, een 49-jarige man uit Breskens en een 42-jarige man uit IJzendijke een gevange nisstraf van een jaar op. De hoofdverdachte ging niet in be roep. De drie handlangers, on der wie de man die de wapens zou hebben geleverd, en de 46-jarige echtgenote van de hoofdverdachte vroegen het hof twee weken geleden wel om hen een lagere straf. Hofaanklager mr. J. Wittop Ko ning vorderde twee weken gele den beduidend lagere straffen te gen de vier medeverdachten. Hij eiste een werkstraf van 240 uur en een halfjaar voorwaardelijk tegen de vrouw. Tegen de 2 9-ja rige en de 42-jarige verdachte vorderde hij een werkstraf van 240 uur, een halfjaar voorwaar delijk en een boete van vierdui zend euro. Het Openbaar Minis terie (OM) eiste tenslotte een werkstraf van 240 uur, een half jaar voorwaardelijk en een boe te van 3.500 euro tegen de man uit Breskens. Het hof legde de wapenleveran cier toch een hogere straf op om dat hij een ontkennende hou ding had aangenomen en vol gens het hof het grootste aan deel in de wapenhandel had ge had. Hij kreeg een celstraf van vijftien maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk opge legd. De 42-jarige verdachte werd nu veroordeeld tot een celstraf van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk en de 49-jarige man tot een werkstraf van 240 uur en een halfjaar voorwaarde lijk. MIDDELBURG - Nita Kramer vertrekt als directrice van Stich ting Strandexploitatie Walche ren. Zij gaat met haar gezin 'een nieuwe uitdaging' aan in Span je. Die heeft volgens eigen zeg gen niets te maken met exploita tie van de Spaanse Costa. HULST. ABSDAALSEWEG 70, 0114-313738 ELKE ZONDAG OPEN: 13.00-17.00 UUR OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 WOENSDAG KOOPAVOND www.europatuin.nl (Advertentie) vol sfeervolle kerstideeën

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27