De wilde ganzen zijn er weer PZC Het was de kunst over het muurtje te lopen zonder vallen Sinterklaos moe leuk bluuve Nieuwe raadkaart dinsdag 23 november 2004 i f- Een paartje grauwe ganzen. foto Het Zeeuwse Landschap Je kunt er niet omheen in deze tijd van het jaar. De wilde ganzen die uit het hoge noorden naar ons kik kerlandje komen. Enorme zwermen die soms met tien duizenden tegelijk op een bepaalde plaats pleisteren. Je kunt ze zelfs in de steden opmerken, waar ze in grote V-formaties overheen vlie gen. In Nederland komen zes ver schillende soorten wilde gan zen voor: de kolgans, de grauwe gans, de rietgans, de kleine riet gans, de brandgans en de rot gans. De eerste vier zijn alle maal grauwbruin van kleur met een witte onderstaart, en beho ren tot het geslacht Anser. Ze lij ken veel op elkaar, maar met eni ge oefening zijn ze wel uit el kaar te houden. De andere twee zijn zwartbont en behoren tot het geslacht Branta. De bont getekende brandgans is met geen enkele an dere ganzensoort te verwarren. De rotgans heeft een geheel zwarte kop en een zwarte hals met een wit streepje. Van deze zes soorten ganzen broedt alleen de grauwe gans in Nederland. De andere vijf trekken jaarlijks naar de noordelijke poolstreken om te broeden. Naast deze zes dwalen ook kleine aantallen van de veel zeldzamere ganzensoor- ten vrijwel elke winter af naar ons land: de roodhalsgans, de dwerggans, de sneeuwgans en de canadese gans. De laatste soort die in Nederland het hele jaar te zien is, is de nijlgans. De voorouders van deze soort zijn uit gevangenschap ontsnapte exemplaren. De voedselterreinen van de meeste ganzensoorten zijn in de loop van de eeuwen allemaal in cultuur gebracht ten behoeve van de landbouw. Hierdoor is het voedselaanbod sterk toege nomen. Natuurlijke vijanden hebben ze hier nauwelijks. Gan zen zijn meestal in een groep te zien. Dat is voor hun veiligheid. Er is altijd wel een alerte gans in de groep die bij onraad het zaakje kan alarmeren. Soms vlie gen ze al op voor een overvlie gende blauwe reiger, die waar schijnlijk aangezien wordt voor een zeearend. Dat is in hun broedgebied wel een natuurlijke vijand. Doordat de ganzen trekken, kun nen ze het gehele jaar bij een ta melijk constante temperatuur leven. Zowel in de poolzomer als in de door het zeeklimaat ge matigde winters in Nederland is de temperatuur steeds enkele graden boven nul. Pas als het echt langdurig gaat vriezen ko men de ganzen in de problemen. De donkere nachten brengen ganzen door op veilige slaap plaatsen, zoals in natuurgebie den. Bijvoorbeeld Het Verdron ken Land van Saeftinge of door water omgeven zandplaten in de Ooster- en Westerschelde. Gan zen fourageren tot maximaal dertig kilometer van de slaap plaatsen af. De trek naar de fourageerplaat- sen vindt meestal rond of na zonsopgang plaats. Veel ganzen vliegen naar graslanden of ak kers met oogstresten van aardap pels of bieten. In de weilanden doen de ganzen niets anders dan grazen. Uit een onderzoek is gebleken dat ganzen, afhankelijk van de lengte van het gras, zo'n 110 tot 190 happen per minuut nemen. Dat betekent bijna 60.000 hap pen per dag! Er wordt beweerd, dat 5 ganzen per dag evenveel eten als één koe. Ze hebben een zeer snelle spijsvertering en poe pen veel onverteerd voedsel uit. Waar ganzen gegraasd hebben, ligt een weiland vol met ganzen- keutels: kleine, groene sigaar tjes met een witte punt. Dat wit is ureum dat ganzen tegelijk met de mest uitscheiden door hun cloaca, de opening waar zo wel het darmkanaal als de urine wegen hun weg naar buiten vin den. In Zeeland zijn de ganzen op veel plaatsen goed te bekijken. Met name vanuit de auto, die dan eigenlijk een mooie schuil hut is. Met een verrekijker en een eenvoudig vogelboekje kun je ze snel van elkaar onderschei den. Ook maakt elke soort zijn eigen geluid. Na wat oefening hou je ze dan zo uit elkaar. De stichting Het Zeeuwse Land schap organiseert deze winter weer een aantal ganzenkijkex- cursies in de Yerseke Moer. Het zijn excursies onder leiding van een gids door het gebied. De gan zen worden bekeken vanaf de openbare weg, om zo min moge lijk verstoring teweeg te bren gen. Omdat ze in combinatie zijn met een erwtensoepmaal tijd noemen we deze excursies: snertexcursies. De snertexcursies zijn in samen werking met De Sequoiahof in Vlake. Het arrangement omvat: ontvangst met koffie en een bo lus, ganzenkijkexcursie onder leiding van een gids van Het Zeeuwse Landschap en als af sluiting een kop Zeeuwse snert met boerenbrood en spek. Deze excursies worden gehouden op de zaterdagen 18 december, 15 januari, 12 februari en 5 maart en starten om 10.00 uur bij de Sequoiahof. De Sequoiahof van de familie De Koeijer ligt aan de Kanaalweg 79, in Vlake, tele foon 0113-382548. Aanmelden verplicht tot drie dagen voor de excursie bij De Sequoiahof. De excursie gaat door als er mini maal acht aanmeldingen zijn. De kosten bedragen voor dona teurs van de Stichting Het Zeeuwse Landschap €12,50 en voor niet-donateurs €15,- per persoon. Jos Neve Jos Neve is medewerker externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Kinderen kijken naar de aankomst van Sinterklaas in Vlissingen. foto Ruben Oreel In september laege d'r a suke- laodeletters en spikkeloasstik- ken in de wienkel, ma noe is un dan toch echt wee in Nederland. Zaeterdag 13 november is zun angekomme mee de stoomboot, dit jaer in Alkmaar. Voo de teevee loopt dat natuur lijk ao gesmeerd. Bram van der Vlugt ka'j iedere keer wee deu een ringetje 'aele, en ook z'n Pie ten zitte smetteloos in d'r pak. De mooi versierde boot is stipt op tied en d'r staet een keurige koetse klaer. De guus zinge d'r liedjes en kriege d'r 'andjes vol- gedouwd mee pepernoten. Hart stikke leuk natuurlijk, ma - lae m'eerlijk weze - wè een bitje saoi. Gelukkig gaet 'r ook wel es wat mis, zödan me af en toe ook nog een bitje kunne lache... Zö herinner ik me een intocht van Sinterklaos op Erremuu, 't zad erregens in de jaeren zeven tig gewist weze. Sinterklaos en z'n pieten kwaeme an via 't Ka- naol (de Ame), mee een echte stoomboot - in ieder geval, daer leek et op in mien kinderöge. Op de Zuudwaalle stond een êle mênigte, groot en klein, op zun te wachten en muziekvereniging Arne's Genoegen speelde 't êne nae 't aore Sinterklaosliedje. De middenstand aod 'n mooi wit paerd geregeld voo die beste man, een schimmel, precies zö at 't 'oort. Ma helaas - 't liep nie êlemael zö as gepland. Deu ao die mén sen en de muziek was 't aerme Marjolein de Visser beêstje een bitje zenuwachtig ge- worre. En je raedt et a: toen d'r ook nog es zö'n vreemd uutge- doste veint op z'n rugge sprong, sloeg deze Erremuuse Amerigo op hol. 't Paerd was nie mi te stoppen en mee een angstige Sinterklaos in 't zadel stoov'un mee een bloedgang langs de muziek en de ménsen, de Westdiekstraete uut. 't Jaer daerop én zun ma op een luie stoel gezet, achter op een vrachtwaegen. Jaeren laeter moest ik een keer voo Zwarte Piet spele op een ba sisschool, erregens in de Zak van Zuud-Beveland. 'k Viel in voo m'n oudste zuster, die een dag eerder d'r been gebroken ao. De bovenmeester was daer Sinterklaos en - de beste man kon t'ook nie èllepe - die ao nog a een groot 'oöd. De mijter die at un op moest, was een bitje an de krappe kant voo zun en zo doende stond die een bitje wan kel op z'n witte pruuke. Zö as ieder jaer, wiere d'r op die school uut iedere klasse een paer guus nae voren gerope. Die moeste dan, eên voo eên, op z'n schoot komme zitte, terwijl Sin terklaos wat uut z'n gróte boek voolas. Noe was er een veintje, van een jaer of zevene, die a nog al es stout was. Een klein ettertje, in d'ógen van z'n juffrouw, en die moest de les mar es worre gele- ze. Eênmael op schoot van Sin terklaos - streng toegesproke, mee een waslieste van keren dat un stout was gewist dat jaer - wier dat kind nie verlege, ma eerder baldadig. En uut gekkig heid trok un ineens an de Sint z'n baerd, die toch a nie stevig vastzat an z'n musse. Mijter, baerd en pruuke kwaeme nae be- nee en iedereen zag dat Sinter klaos de bovenmeêster was. De kleinste guus waere d'r wè een bitje van ondersteboven, ma zélf dee ik 't bienae in m'n broek van 't lachen, 't Veintje kreeg een flinke uutbrander, mar in m'n 'arte gaf ik um groot geliek. Sinterklaos moe leuk bluuve, voo iedereên. En leuk bluuft et natuurlijk, dat sinterklaosfeêst. Alleên a die voorpret, bie 't zetten van een schoentje of 't schrieven van ge dichten. Laet die kerstman ma gauw in Amerika bluuve. Ganzen kijken in de Yerseke Moer. foto Willem Mieras Het gebouw dat op de raad kaart van vorige week op vallend aanwezig is - de her vormde kerk in Kerkwerve - da teert uit 1900. „Op de foto is zelfs een auto te zien. De kaart is dus nog niet ze erg oud", ver onderstelt C. F. Stevense uit Middelburg. Daar denkt M. Bol le uit Kerkwerwe wat anders over. „Zo te zien heel wat jaar tjes geleden, want de elektrici teitsdraden lopen nog boven de grond. De bomen rondom de Ring zijn inmiddels verdwenen. En ook het gebouwtje achter de kerk, was dit nog de oude school? Is nu veranderd in een nieuw gebouw, het Kerkerf." C. Smalheer, ook uit Kerkwer ve, meldt dat de grote glas-in- lood ramen in het kerkgebouw momenteel worden gerepareerd. „De Ring is enkele jaren geleden heringericht, maar het muurtje rond de kerk is zo gebleven." Volgens H. Kooiker-den Boer uit Kapelle is er iets met dat muurtje. „Wie opgroeide in het dorp, zal zich ongetwijfeld het muurtje herinneren. Het was ge metseld van grove brokken steen. Op sommige plekken sta ken er scherpe punten omhoog en hier en daar was er een stuk uitgevallen. Voor kinderen was het de kunst om over het muur tje de hele ring rond te lopen, zonder er af te vallen." Hier herinnert ook J. Gom- mers-de Bil uit Goes aan, erbij aantekenend dat er door de jeugd menige schaafwond opge lopen is. Ze geeft aan dat de oude kerk in de vijftiende eeuw werd gebouwd en sinds 1895 niet meer in gebruik was (in 1899 gesloopt). „De van het jaar 1700 daterende kansel werd in de nieuwe kerk geplaatst. Ook de oude klok werd terug gehan gen, maar die is door de Duit sers weggehaald en nooit meer teruggevonden. In 1950 werd er een nieuwe klok opgehangen. De bomen rondom de kerk zijn in de winter van 1933/1934 ge rooid vanwege de iepziekte." H. A. Kesteloo uit Brouwersha ven stuurt een recente prent briefkaart (in kleur) van de kerk, die nu gebruikt wordt door de protestantse gemeente Kerkwerve. Er zijn vele familie leden in de kerk gedoopt, én de inzender zelf. „Onlangs is er een dankdienst gehouden vanwege het 50-jarig huwelijk van mijn ouders, Jan en Gré Kesteloo-Ber- revoets. Zij zijn al meer dan 20 jaar koster in het 1.04 jaar oude kerkje. We kerken er iedere zon dag met veel plezier." Tijdens de watersnoodramp van 1953 heeft de vader van M. Schot-de Jonge uit Kapelle een theekastje met wat spulletjes in de kerk in veiligheid gebracht. „De kerk is vroeger op een terp gebouwd en dus hoger gelegen. Hierdoor heeft het water niet zo hoog in de kerk gestaan. Ons theekastje stond, toen we terug konden naar Kerkwerve, nog in de kerk. Ik vermoed dat er meer mensen spullen in de kerk hebben ge bracht. Tot een paar jaar na de watersnood stond de openbare school nog aan de kerk vastge- bouwd, deze is afgebroken en er is een nieuwe consistorie aange bouwd." Achter de school bevond zich een bergplaats voor de brand spuit en de lijkkoets, weet J. S. M. Hanse uit Kerkwerve. De auto staat volgens deze inzen der voor de smidse van Keste loo. „Bedrijven op het dorp wa ren in de tijd dat de foto geno men is ook autobedrijf Lemson, metselaar Lemson annex PTT-kantoor, wagenmaker Hen- drikse, winkeliers Landman, Ha- gesteyn en Van de Bos, Bekend was ook onderwijzeres mejuf frouw Schuiling, die veertig jaar aan de openbare school verbon den was." Inzenders Stevense en C. P. Fase uit Sint-Annaland wijzen op het ontstaan van de dorpsnaam. Er werd een kunstmatige woon- hoogte (werf) opgeworpen, waar op de kerk is neergezet. „De pa rochie werd gesticht in 1200. De oude kerk, gebouwd in 1400, was niet gewijd aan de heilige Willibrordus, maar de bescherm heilige was Sint-Pancratius", aldus Stevense. Het gebouw raakte bij de inval van Spanjaar den in 1575 (onder Mondragon) zwaar beschadigd en ook een brand in 1731 veroorzaakte veel schade. „Aan de Ring stond ook herberg de Driespong van de fa milie Klaasse-Kosten en het in 1909 gebouwde gemeentehuis. Bij de opening werd een gedenk steen onthuld met opschrift: Wat in zichzelf verdeeld is, zal niet bestaan." Genoemd werd ook de gerefor meerde kerk in 's Gravenpolder en de protestantse kerk in Schoondijke. Rinus Antonisse De waardebonnen zijn voor: M. Zweedijk, Goes, J. van der Have, Kerkwerve en C. A. de Wit, Ouwerkerk. Veel bomen en weer een kerkgebouw op de nieu we raadkaart uit Hans Lindenberghs collectie. In welk dorp is de foto genomen? Meer bijzonderhe den over de situatie toen en nu zijn van harte wel kom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 27 november worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; faxnummer 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20