)ekraieners protesteren massaal Schroder voor verbod op hoofddoekjes Mensen onwel op station Arnhem chelde International deel productie ging Goes Barroso steunt omstreden Barrot NBA-baas 1 6 straft hard na vechtpartij inderdduizenden op straat betichten autoriteiten van verkiezingsfraude Ophef over (niet) handenschudden EU krijgt eigen gevechtstroepen Zeeland telt veel brandweerlieden De autoriteiten in laine hebben aanhan- m oppositieleider Vik- Joesjtsjenko gewaar- ;d dat zij geen ont- iiing van het land zul- wlereren. In Kiev en an- iieden zijn honderddui- mensen de straat op nu premier Viktor ikovitsj de presidents- bezingen van zondag ge lijkt te hebben. tochten de autoriteiten «rootschalige fraude. De VS hebben de stembus- als oneerlijk bestempeld gn herziening van de uit- ,Wij roepen de organisato rs de massademonstraties b verantwoordelijkheid te voor de mogelijke gevol- iieten de procureur-gene kt ministerie van Binnen zaken en de veiligheids sten weten. ftsjenko reageerde door de gers op te roepen de hele :te blijven op het Onafhan- ieidsplein, waar de oppo- letterlijk zijn tenten heeft slagen. „We moeten elke ijeboom, elke tent verdedi- ilfe moeten de autoriteiten .zien dat we hier nog lang in wede van minister Bot (Bui- jdse Zaken, EU-voorzit- estempelde de EU de presi- sverkiezingen als oneerlijk (Advertentie) ASVERWARMl NG ssie voor comfort! Glashandel MELIESTE Goes. Tel. (Dl 131227854 n ma tmvr van 08.00 tot 17.30 uur (Advertentie) en eiste een herziening van de uitslag. Namens de Amerikaan se president Bush deed senator Richard Lugar een beroep op vertrekkend president Koetsj ma alsnog te zorgen voor een eerlij ke en verantwoorde uitslag van de stembusgang. De Russische president Vladimir Poetin felici teerde Janoekovitsj daarentegen met zijn overwinning. In Kiev gingen honderdduizend mensen de straat op om te pro testeren tegen de uitslag. Zij be tichtten de machthebbers ervan de resultaten hebben vervalst om premier Viktor Janoekovitsj aan de winst te helpen. In eerste instantie leek oppositieleider Viktor Joesjtsjenko de stembus gang te hebben gewonnen met 54 procent van de stemmen. Gis teren veranderde dat beeld in de loop van de dag. Volgens de uit eindelijke uitslag had Janoeko vitsj gewonnen met 49,5 procent van de stemmen. Geen vertrouwen De op het westen georiënteerde Joesjtsjenko riep zijn aanhan gers op massaal te demonstre ren tot de zege binnen is. Hij zei geen vertrouwen te hebben in het centrale kiescomité en vroeg om een speciale bijeenkomst van het parlement. Hij kreeg daarbij steun van rebellerende provincies in het westen van Oekraïne, die Joesjtsjenko als winnaar uitriepen. Naast de massa in Kiev zouden nog eens 200.000 anderen onderweg zijn naar de hoofdstad. Ook elders in het land waren veel mensen op de been. In alle 25 EU-lidsta- ten worden de ambassadeurs van Oekraïne op het matje geroe pen. „De situatie baart ons gro te zorgen", aldus minister Bot. „De tweede ronde van de verkie zingen voldoet niet aan de inter nationale eisen." Bot vroeg de demonstranten af te zien van ge weld. GPD De Oekraiense oppositiekandidaat Viktor Joesjtsjenko toont zich strijdvaardig als hij voor een 50.000 man sterke menigte van aanhangers staat op het Onafhankelijkheids plein in Kiev. foto Anatoly Medzyk/RTR De brandweer controleert de goederenwagon op lekkage van gevaarlijke stoffen op het spoor bij sta tion Arnhem, terwijl het treinverkeer gewoon doorgaat. foto Henk Rodrigo/GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - In totaal 25 mensen zijn gisteren door nog onbekende oorzaak onwel geworden op het station in Arnhem. Zij klaagden allemaal over misselijkheid en irritatie van de slijmvliezen. Ze ventien personen zijn behandeld in het ziekenhuis en weer naar huis gestuurd. Het station werd gisterochtend ontruimd nadat uit Eist klachten binnenkwamen over geurover- last van een goederentrein. De desbetreffende trein, geladen met het gevaarlijke, brandbare me- thyl-tert-butylether werd op het rangeerterrein bij station Arnhem tot stilstand gebracht. Ook het overige treinverkeer kwam tijdelijk stil te liggen. Onderzoek bracht echter geen lekkage aan het licht. Korte tijd later voelden de machinist en een conducteur van een trein richting Zutphen zich niet lekker. Zij hadden op station Arnhem naast de goederentrein gestaan. Rond dezelfde tijd raak ten ook acht agenten, die eerder hadden geassis teerd bij de ontruiming van het station, onwel- Hulpdiensten vingen de agenten op. In de loop van de middag bleek nog een aantal hulpverleners klachten te hebben en liep het aantal slachtoffers op tot 2 5.ANP Geweigerd Deze 31-jarige lerares van Af ghaanse afkomst ging het con flict aan met de autoriteiten in de zuidelijke deelstaat Ba- den-Württemberg nadat haar op een school in Stuttgart een baan werd geweigerd wegens haar hoofddoek. Het Hof liet het aan de deelstaten over om te oordelen hoe hoofddoeken ge zien moeten worden: als een reli gieus symbool, een politiek state ment, een teken van zedelijk heid of zelfs als teken van mode bewustheid. Hierop besloot een aantal deelstaatparlementen, waaronder dat in Ba- den-Württemberg, om het dra gen van hoofddoekjes wegens de politiek-symbolische lading op scholen te verbieden. GPD (Advertentie) van leraressen in het openbaar onderwijs en van medewerk sters van andere openbare instel lingen verwacht dat zij zich aan passen aan algemeen geldende regels. „Als een jonge vrouw op straat een hoofddoek wil dra gen, vind ik dit te tolereren. Maar als zij als dit als ambte naar wil doen, zou ik zeggen: nee, hier verwachten wij een an dere kledingwijze." In Duitsland is sinds de moord op Theo van Gogh een verhit de bat ontstaan over de vraag of de multiculturele samenleving op een mislukking is uitgedraaid. Schroder maande het afgelopen weekeinde Duitse moslims, van wie het leeuwendeel van Turkse afkomst is, beter hun best te doen om te integreren. De kanse lier hekelde het gebrek aan ken nis van de Duitse taal bij grote groepen buitenlanders. Hij zei het niet te accepteren dat immi granten de rechtsorde en de spel regels van democratie afwijzen. Het is voor het eerst dat de kan selier zich zo duidelijk uit spreekt voor een verbod op het dragen van hoofddoekjes. Door dat ook in de Bondsrepubliek de emoties hoog oplopen na de moord op Theo van Gogh, kon Schroder zich niet langer afzij dig houden. De 'Kopftuchstreit' deed vorig jaar veel stof op waaien. Aanleiding was de uit spraak van het Constitutionele Hof in de zaak Fereshta Ludin. HenkPostma Schelde International, 's werelds belangrijkste fnten van sporttoestellen, j^'st een deel van de pro- inaar China. In de hoofd ig te Goes is zestien van ^"tig personeelsleden ont- fcngezegd. bedrijf sluit de me- waann se- «öetie plaatsvond. Die 'Rieden worden voor- -'besteed aan bedrijven in Manden als China. Po- Tsjechië. Daarentegen ce Goese assemblage-af- uitgebreid. koopkantoren n Ameri- en België, waar vijftig mensen wer- ,%en op volle kracht «aaien Volgens directeur 5er kwam Schelde Inter- (SI) in de problemen •oe torse waardedaling van fenkaanse dollar en het d. Het bedrijf is voor de helft afhankelijk van exportorders die in die valu ta betaald worden. Om te voor komen dat in de exportlanden marktaandeel verloren zou gaan, leverde SI fors in op de prijs. „We verkochten tegen kostprijs en zelfs met verlie zen". lichtte Dekker gistermid dag toe. Het is de bedoeling die verliezen volgend jaar weg te werken, zodat in 2006 weer winst wordt gemaakt. Directeur Dekker verwacht in China nieuwe afzetmarkten aan te boren. Daartoe wordt samen werking gezocht met een Chi nees staatsbedrijf. Niet alleen de waardedaling van de dollar speelt het Goese bedrijf parten. In Nederland daalde de omzet de afgelopen jaren met 15 tot 20 procent doordat scholen vanwe ge bezuinigingen langer wach ten met de vervanging van sport toestellen in gymnastieklokalen. Schelde International is een van de grootste producenten en leve ranciers van sporttoestellen in de wereld. In Nederland heeft vrijwel iedereen met toestellen van SI te maken gehad. door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder heeft zich gisteravond uitgesproken voor een verbod op hoofddoe ken bij vrouwen in openbare functies. In het tv-programma Beckmann zei de sociaal-democraat dat hij De weigering van de imam Ahmad Salam om minister Verdonk (Vreemdelingen zaken) een hand te geven, leidde ook bij veel moslims tot verontwaardiging. De ene imam zegt alleen de hand van zijn vrouw, zuster of moeder te schud den, de ander wordt daar woest over. De ambulance krijgt een Q melding De Europese Unie heeft vanaf 2007 de beschikking over dertien gevechtsgroepen van circa 1500 militairen. Vier daarvan zijn al vanaf volgend jaar inzetbaar. Nederland zal met Duitsland en Finland een gevechts groep vormen en een tweede met Groot-Brittan- nië. Gemiddeld telt Nederland 166 brandweerlieden per 100.000 inwoners. Zeeland zit ruim boven dat lande lijk gemiddelde. Van elke 100.000 Zeeuwen zijn er 327 actief als (vrijwillige) brandweerman of -vrouw. Dit blijkt uit cijfers van het 4| CBS. W Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 23. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie vindt dat de affaire rond de ge heime veroordeling van euro commissaris Barrot is afgehan deld. Voor hem is het voldoende dat Barrot een uitlegbrief heeft ge schreven aan het Europees Par lement, meldde zijn woordvoer ster gisteren. Barroso be schouwt de Fransman als een ex cellente eurocommissaris, voeg de zijn woordvoerster er nog aan toe. Barrot bleek in 2000 te zijn ver oordeeld wegens gesjoemel met campagnegeld voor zijn partij. De straf is steeds geheim geble ven. Donderdag kwam de zaak door de Britse europarlementa riër Farage echter toch aan het licht. De Franse eurocommissaris ver duidelijkte daarop in de brief dat een Franse wet bij voorbaat amnestie verleent aan veroor deelden in deze zaak. Door de amnestie heeft Barrot geen straf blad. De politicus heeft daar door steeds zijn recht behouden om publieke functies te vervul len. Voorzitter Barroso liet wel we ten dat 'het nuttig zou zijn ge weest' als Barrot de informatie eerder had gegeven. Barrot had er niets over gezegd tijdens ge sprekken met Barroso en het Eu ropees Parlement. Barroso's woordvoerster zei dat Barrots veroordeling 'geen grote zaak' betrof. „Juist omdat het zo klein was, is amnestie ver leend." In zijn brief legde Bar rot uit dat de amnestieregeling in de Franse wet zeer strikt is. Het is in Frankrijk zelfs verbo den om te herinneren aan een veroordeling waarvoor amnestie is verleend. Hij voegde eraan toe dat de rechter heeft geoor deeld dat Barrots handelen nooit voor persoonlijke verrij king was. ANP (Advertentie) K R A N T V OOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn IpostKankrekemngnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 'zhóssussssso" Dn voor €14,95 Ik geef daarbi) éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: Q per maand met automati sche incasso 19,951 O per kwartaal met automa tische incasso 58,00) O per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar' PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 HM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1