'ZC De ambulance krijgt een melding Twee reebruine ogen kijken de wandelaar aan Dierenbescherming weerwoord namen ga bijlagen: 0113-315680 unc-nl wdactie@pzc.nl j.ï31,4460 AA Goes «ntie-exploitatie: fier Midden-Zeeland: 0113-315520; '-Vlaanderen: 0114-372770; faal: 020-4562500. ülag 23 novem ber 2004 Uit het weekboek van de Dierenbescher ming, Noord- en Mid den-Zeeland. 'Er zijn twee loslopende pony's gesigna leerd en in de bebouwde kom van een dorp ligt een gewonde ree. Ook komt er een melding binnen over een aangeschoten haas.' Als het gaat om dieren en mensen, liggen de emoties aan de oppervlakte. Inge Zweedijk, bureaumanager van de Dierenbescherming, afdeling Noord- en Mid den-Zeeland, weet dat als geen ander. Ze komt er da gelijks mee in aanraking. „Je probeert een bepaalde nuchterheid aan de dag te leggen. Helaas is het zo dat je in dit werk wel eens iets teveel met mensen bezig moet zijn dan met dieren." Dat blijkt uit de werkzaam heden waarmee de afde ling te maken heeft. Het zijn doorgaans mensen die proble men veroorzaken door onvol doende 'dierbewustzijn'. Zwee dijk: „Het is moeilijk een alge meen beeld te schetsen. Ik vind dat er nog veel mensen die niet goed in staat zijn voor zichzelf te zorgen, toch dieren hebben en daar ook niet goed voor kunnen zorgen. Gelukkig zijn er een hoop mensen die een huisdier hebben en daar alles voor over hebben." De vanuit Vlissingen opereren de afdeling Noord- en Mid den-Zeeland is één van de ruim 130 afdelingen van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, kortweg de Dierenbescherming. Er zijn bin nen deze afdeling ongeveer 2500 leden en vier vaste medewer kers. Landelijk wordt gewerkt aan schaalvergroting; mogelijk komt het op termijn in Zeeland tot één afdeling (nu heeft Zeeuws-Vlaanderen een aparte club en zit Tholen bij de afde ling Bergen op Zoom). Als vier 'kerntaken' van de afde ling noemt Zweedijk: dieren- noodhulp, waartoe ook de die renambulance behoort; toezicht op dierenwelzijn in de vorm van de inspecteurs; maatschappelij ke beïnvloeding, ofwel voorlich ting aan de burgers; politieke beïnvloeding, wat neerkomt op lobbywerk bij gemeenten en pro vincie. De Dierenbescherming draait zelf voor alle uitgaven op; wel is onlangs de gemeenten om steun gevraagd voor de die renambulance (er is een tweede nodig). Het werk drijft in be langrijke mate op vrijwilligers; bij de afdeling zijn er circa 110 actief (de collectanten niet mee geteld). Met de vier dierenasiels in de provincie en vogel- en egelop- vang De Mikke wordt nauw sa- As de ganzen kwettere, mie d'r vlerken slae en 'êên-ende-weer lööpen, kriehen me ruug weer <^jy\iAauabiz De parkeerplaats werd met een snaakse beweging in bezit genomen. Door een blauwe bestelwagen. De naam op de wagen maakte iets goed. Natuurlijk niet alles, maar toch: Midavai- ne. Zo'n familienaam past in de sfeer van een warm va kantieland. Van Frankrijk of desnoods van een verre kolonie. In Zeeland zijn er met wei nig moeite een tiental dra gers van die naam op te spo ren. Vooral in de omgeving van Middelburg en Vlissin gen. Dat aantal geeft maar een idee, want de kouwe kant komt er in een tele foonboek niet uit. Bij een eerste steekproef kwamen er over de grens meer dan honderd Vlaamse Midavaines uit hun schulp gekropen. Het zuidwesten van Vlaanderen heeft de meeste. Vooral tegen de Franse grens tussen Me nen, Kortrijk en het Bergen se Mons wonen ze. Midavaine is een naam waarmee je voor de dag kan komen. De ooi-sprong is natuurlijk Frans. Zo was er in 1494 in Doornik een vrouw met de naam Ghier- trud Midavaine. Gelukkig. Nog dieper in Frankrijk is de naam opgetekend. In de 13 de eeuw was er iemand die zo heette in een plaats ten noorden van Parijs. Ook nooit weg. Toen heette deze Midavaine: Anfrois Mui d'Avainne. Daarmee zien we ook de oorsprong. Midavaine is af geleid van 'muis d'avoine'. Dat betekent 'een mud ha ver'. Deze familienaam kan daarom oorspronkelijk wel de naam van een handelaar in haver zijn geweest. Of van iemand die aan de heer van het land dat hij pacht te 'een mud haver' als pachtsom moest betalen. Op het bestelbusje dat de enige vrije parkeerplaats inpikte stond echter niets dat daarop wees. Toch denk je onwillekeurig 'zak haver'. Het is zoals het is, zegt de bure, maar niet zo als het hoort. Lo van Driel Notities in het gastenboek in de expositieruimte van na tuurgebied Oranjezon: 7 novem ber 'vijf herten gezien en veel ha zen. Wat een schitterend ge bied'. 9 november: 'Damhert met groot kalf gezien'. 11 novem ber: 'Wel veertien herten gezien. Gaaf'. In de expositieruimte is in het kort de geschiedenis van het voormalig waterwingebied te zien. Een leuk begin voor een wandeling door een afwisselend natuurgebied in de Mantelinge van Walcheren. Nu maar hopen dat we ook herten zullen zien. Er zijn drie wandelingen uitge zet. Een blauwe, een groene en een rode. De laatste twee, rich ting Oostkapelle, voeren door het zeventig jaar oude naaldbos, de blauwe gaat richting Vrou wenpolder. Een felle hagelbui voorspelt niet veel goeds aan het begin van de wandeling. Wie waagt zich nu met dit weer buiten. Die herten zullen wel wijzer zijn, die laten zich echt niet zien... Toch maar even terug en schuilen in de ex positieruimte. Daar trekt de ge schiedenis van het gebied langs in woord en beeld. In 1889 richtte de gemeente Mid delburg een waterleidingsbe drijf op en kocht 325 hectare in de duinen van Oranjezon. Drie jaar later startte de exploitatie, uit een winningkanaal en bron nen. Het water werd via een elf kilometer lange leiding naar de watertoren in Middelburg ge bracht. Om het open winnings kanaal te beschermen tegen stuifzand werden naaldbomen en helm aangeplant.Toen in 1963 een nieuw winningskanaal werd aangelegd, kwam er pro test tegen de winning in het ge bied. Desalnietemin werd twee jaar later de hoogste capaciteit bereikt, maar liefst 900.000 ku bieke meter water werd gewon nen. In 1995 kwam er alsnog een einde aan de actieve exploitatie. Oranjezon is nu alleen nog een calamiteitenwinningsgebied. Het naaldbos wordt geleidelijk omgevormd tot een meer natuur lijk loofhoutbos. Op pad nu, langs de rode route. Die voert net een stukje verder door het bos dan de groene. Met meer kans op een ontmoeting met een hert. Eerst een stukje langs het winningskanaal door het duingrasland met struwelen en dan linksaf het bos in. De geur van dennennaalden en het geraas van de storm door de boomtoppen geven niet de in druk dat je door een duingebied loopt. Het is een fraai stuk. Klimmen en dalen, met mooie doorkiikies. Plotseling schiet er een hert over het smalle wandelpaadje. Het verdwijnt tussen de bomen, alleen het witte achterwerk blijft een tijdje zichtbaar. Een tak valt naar beneden en mist op een haartje na. Een denneap- pel volgt en komt pijnlijk in aan raking met de kruin van de wan delaar. Tja, de risico's van wan delen in het bos met stormach tige wind. De herten hier zijn door mensen in het gebied gebracht. Tijdens de watersnoodramp zijn herten uit een privé-hertenkampje van een landgoed in de omgeving vrijgelaten om de dieren tegen de verdrinkingsdood te redden. Zij trokken naar Oranjezon en bleven er. Dan laat een groep herten zich zien. Maar liefst vijf tegelijk. Ze trekken zich terug tussen de bo men, maar blijven kijken. Een fraai mannetje met een uit de kluiten gewassen gewei, twee donkere en twee lichtere dieren. De laatste met de zo kenmerken de witte stippen, staan het dichtst bij. De oren bewegen ner veus en de, ja inderdaad, ree bruine ogen bekijken de wande laar. Dan draaien ze zich om en verdwijnen op het gemakje tus sen de bomen. Geweldig. De tocht gaat dieper het bos in. Het is een golvend bosgebied, haast on-Zeeuws. Op een hel ling vertonen zich opnieuw een stuk of zes herten. Vanuit de hoogte kiiken ze on het wandel pad neer. De wandeling gaat ver der en voert langs de natte duin valleien. Een stuk kwetsbare na tuur waar de bezoekers niet wel kom zijn, getuige de verbodsbor den. Halverwege de route staat een vogelscherm dat uitzicht biedt op een grote poel. Geen vogel te zien echter. De donkere wolken lucht barst even open en het wa ter glittert in de zon. De lucht betrekt weer. Een nieuwe bui kondigt zich aan. We verlaten de relatieve beschutting van het bos en komen in meer open duin gebied terecht. Op het zandpad zijn de hoefafdrukken van de herten duidelijk te zien. Rich ting bos, niet richting duinrand. Een goede beschouwer kan ove rigens ook de hertenwissels zien, smalle paadjes, door de herten gemaakt. Iets verderop is de verleiding te groot om toch even de zee te zien. Dus van de route afwijken en linksaf een duintop op. Moei zaam knokkend tegen de wind in. Eenmaal boven is het alsof je gezandstraald wordt. Wat wil je, storm van zee. Maar het uit zicht is fantastisch. Woeste srhiiimknnnan tecron p»>n hnnki- ge, donkere wolkenlucht. Zee land op z'n mooist. Terug naar het wandelpad, dat nu verder door het duingrasland voert. Er staat veel meidoorn, de felrode bessen zijn inmiddels verkleurd tot oranjebruin. Tus sen de wat lagere duinen aan de linkerkant is de zee af en toe te zien. Rechts lonkt de bosrand. Dan het laatste stukje langs het waterwinkanaal. Bij het toegangshek staat een groepje van drie Middelburgse vrouwen. Ook zij willen storm en hagel trotseren. Maar met eni ge twijfel. 'Ach, we wilden eigen lijk de kroeg in, maar we gaan toch maar wandelen. Hoe was het?' Ze verdwijnen achter de struiken. Op zoek naar de her ten. Annemaric Zevenbergen Wandeling Oranjezon, ca. 5 km. foto's Paul van Belzen len. Dat mogen we niet, tenzij het leven in gevaar is. We moe ten eerst weten wat er aan de hand is. Een eigenaar krijgt de kans een situatie te verbeteren, dat controleren we ook. Wij kun nen niet direct overgaan tot in beslagname." Internet Een huisdier aanschaffen zon der dat goed over de bijbehoren de verplichtingen is nagedacht: het komt nog altijd veel voor. Zweedijk wijst erop dat internet hierbij een steeds grotere rol speelt. „Daarop wordt van alles aangeboden, van cavia tot exoti sche dieren. Dikwijls gratis, om dat men ervan af wil. De asielen merken het ook: er is minder be langstelling voor een dier uit het asiel. Het is een slechte ont wikkeling en moeilijk er contro le op uit te oefenen." Rinus Antonisse Medewerkers van de Dierenambulance brengen een verwilderde kat naar het asiel. Een Jan van Gent wordt gered. Veel mensen zien de Dierenbe scherming als verlengstuk van de overheid, met bijbehorende bevoegdheden. Dat is nog wel eens lastig uit te leggen, zeker als dieren zomaar rondlopen of overlast veroorzaken. Zweedijk: „De mensen denken dat wij dan meteen zo'n dier weg kunnen ha- mengewerkt. Dieren die worden opgevangen gaan daar naar toe (gewonde en zieke dieren wor den uiteraard bij de dierenarts gebracht). Zweedijk vertelt dat de dierenambulance elke dag in actie moet komen. „Het grootste aantal dieren dat we jaarlijks vervoeren bestaat uit vogels." Een piek zit in het begin van het broedseizoen en in het najaar duiken steevast de olieslachtof fers op. Verrassingen zijn niet uitgeslo ten. Uit het weekboek: 'De die renambulance krijgt een bijzon dere melding: een gewonde pin guïn op het strand. Er is geen sprake van een misplaatste grap, dergelijke meldingen ko men wel vaker. Het blijkt ook nu een alk te zijn. Die kan gehol pen worden'. Na de vogels zijn het de katten die de meeste aandacht vergen. Zweedijk merkt op dat er nogal eens groepen verwilderde kat ten rondlopen, bijvoorbeeld op recreatie- en bedrijfsterreinen. „Het zijn de mensen die voor problemen zorgen. Ze nemen een kat mee op vakantie en het beest loopt weg of wordt ge dumpt." Een deel van deze die ren, die moeilijk in het asiel te houden zijn, wordt 'geholpen', zodat ze zich niet meer kunnen voortplanten. Ze worden terug gebracht naar de plaats van her komst. Voor een ander deel houdt de Dierenbescherming de actie Buitenkans: verwilderde katten onderbrengen bij gastge zinnen. Er is verschil in omgaan met die ren tussen stadsmensen en bewo ners van het platteland. „Dat is er van oudsher, al worden de verschillen kleiner", zegt Zwee dijk. „Op het platteland is er meer de opvatting van: we laten de natuur op haar beloop. Het is bij iedereen verschillend. De een zegt als een dier ziek is: ik wil er alles aan laten doen. Een ander zal zeggen: dat gaat me iets te ver. Het hang ook af van de financiële middelen die je hebt." De Dierenbescherming komt re gelmatig in aanraking met uit wassen. Vaak een uit de hand ge lopen dierenhobby. Mensen die geen maat kunnen houden en in de knel komen met de zorg voor hun dieren. „Wat veel gebeurt is dat mensen met vakantie gaan en de dieren gewoon buiten la ten, zonder te zorgen voor ie mand die ze te eten geeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19