Ajax hoopt op medewerking SV zelfbewuster tegen rsenal dan in heenduel Ullrich heeft opnieuw geleerd van z'n fouten 17 Larsson rest seizoen uitgeschakeld Kamyshleeva speelt remise op WK Beloki zoekt weer nieuwe ploeg Hardlopers aan infuus in Kenia hn den Berg lang uitgeschakeld Guus Hiddink ziet niets in Eindhovense samenwerking Gravenstijn gaat door tot 2008 Amsterdammers rekenen licht op coulantie van al geplaatste Juve dinsdag 23 november 2004 ooronderzoek \VB naar (drag Sturing Ül - Het opmerkelijke ge- raa trainer Edward Stu- zondag bij de thuiswed- j van zijn ploeg Vitesse te- PSV (0-2) heeft ook de aan getrokken van de aankla- bctaald voetbal. Die is een (Onderzoek begonnen naar houding en de uitlatingen de Arnhemse coach na de ro- haart voor zijn speler Dings- Dc aanklager wil voor iidag 29 november tekst en g hebben van het bestuur Vitesse en/of Sturing zelf. iter Bossen stuurde Dings- ran het veld na een opzichti- cstslag in het gezicht van te- itander Sibon. In woord en ar wond Sturing zich, dui- x zicht- en hoorbaar op de ueiden, vreselijk op over die hale beslissing. Zijn woede 5 de zijlijn sloeg over naar jbune, waar daarna massa- Bi langdurige kwetsende «koren klonken aan het 5 van Bossen. reet dat ik als trainer een teeldfunctie heb. Maar het se te ver om mij de schuld van die spreekkoren, ivind ik onzin, dat is niet Je orde", zei Sturing in het ISportjournaal. De coach Vitesse gaf wel ronduit toe lijn optreden in het Gelred- fout •as. „Ik heb te heftig sgeerd", sprak hij. „Ik ben i3 bekende valkuil gestapt, ssop dat moment te betrok- oij de wedstrijd, terwijl je trainer juist van een afstand- cel blijven analyseren." tdsrechter Bossen onder ga de spreekkoren het duel (67e minuut. Na een kwar- hervatte Bossen de wed- zonder verdere inci- mwerd uitgespeeld, janklager betaald voetbal ran Vitesse ook weten welke de club voor, tij en na de wedstrijd heeft ge- «lom de kwetsende spreek- d te voorkomen. Verder wil ijlklager van de clubleiding of er individuele maatre- zijn genomen tegen de an Vitesse die zich daar- ïhuldig hebben gemaakt, voorheeft Vitesse tot 6 de- ler de tijd om met een ver ing te komen. ANP TURIJN - De kille ambiance, gisteravond, in het massieve Sta- dio Delle Alpi is een voorbode van de gebeurtenissen van van avond. Turijn zal niet warm lo pen voor het treffen tussen Ajax en Juvenilis. Het immense sta dion, waarin bijna 67.000 toe schouwers passen, zal hooguit voor een derde gevuld zijn. Eén van de beroemdste clubs ter wereld kan de achterban maar met moeite mobiliseren. Zeker nu de plaatsing voor de volgen de ronde van de Champions Lea gue al een feit is en de uitslag te gen Ajax er niets méér toe doet dan geldelijk gewin; zijnde de winstpremie in het miljoenen bal van Europa. Juvenilis doet ook weinig om zich populair te maken in Turijn. Winnen met 1-0, nu al zes keer op rij, is bijna een ijzeren regel geworden. Ajax-aanvoerder Rafael van dei- Vaart zei al dat het soms is om moedeloos van te worden: spe len tegen Italiaanse clubs en met 1-0 verliezen. Twee keer was het anders. In Rome tegen AS Roma en in de zinderende kwartfinale, twee jaar geleden, tegen AC Milan. Maar voor het overige waren de uitslagen voor spelbaar, tegen Inter, AC en Ju- ventus. Vanavond zal het niet veel an ders zijn. Juventus zal grote spe lers als Del Piero, Blasi, Pessot- to, Trezequet en Tacchinardi niet opstellen tegen de Amster dammers, maar heeft voldoende kwaliteit om van het sterkste Ajax van nu te kunnen winnen. Nedved, Ibrahimovic, de meedo genloze verdedigers Thuram en Cannavaro zijn maar enkele killers, die niets van doen heb ben met de schoonheid van het spel, maar al hun kwaliteiten ten dienste van het resultaat stellen. Ook Koeman heeft zich het hoofd gebogen over de wijze waarop Ajax de spiraal zal kun nen doorbreken, maar kwam niet met een passend antwoord: „Het is een proces, waar je door heen moet. Op weg naar volwas- Ryan Babel (links), zaterdag scorend tegen De Graafschap, zal waarschijnlijk vanavond in het duel met Juventus weer speelminuten krij gen. foto GPD senheid." De vraag is of het er ooit van komt. Koeman heeft zo z'n twijfels, want de mentaliteit in Neder land is anders. „Ik heb dat zelf meegemaakt in Spanje. Daar zijn jongens van vijftien of zes tien al kerels. Hier hebben hun hele leven al gevoetbald op par keerterreinen en op kiezelveld jes en dat heeft ze er nooit van weerhouden om te glijden, zelfs al lagen ze dan helemaal open. Dat is iets wat wij missen. Bij ons zijn ze op die leeftijd nog kleine kindjes." En toch, waar voetbal is, is hoop._A.ja-x wil winnen in Delle Alpi en ziet mogelijkheden. Van der Vaart: „Als wij snel scoren, dan wordt het misschien an ders." Koeman: „Daar hoop je altijd op. Je kunt altijd winnen. Hoe? Misschien door zo weinig mogelijk te veranderen. Door die zekerheid te gebruiken om een tegenstander te verrassen die zelf misschien niet zo gemoti veerd of geconcentreerd is. Je kunt er ook weinig aan doen. Ita liaanse ploegen geven je altijd het gevoel dat je beter bent. Ga daar nou maar eens mee om in het veld. Zeker als je zoals Ajax gewend bent om dominant te spelen. Dat leren ze bij ons al in de jeugdelftallen. Kil en zake lijk, dat past niet bij onze cul tuur. Daar mag je best trots op zijn. Dat Ajax gewend is de norm te stellen, maar soms is dat ook vervelend. Ploegen als PSV krijgen complimenten om hun zakelijke en efficiënte spel, maar als wij zo spelen, krijgen we kritiek, worden we uitgeflo ten." Ryan Babel Het meedogeloze Italiaanse ver- dedigingsblok, waarschijnlijk bestaande uit Thuram en Canna varo, staat tegenover Anasta- siou of misschien wel de zeven tienjarige Ryan Babel. De trai ner van Ajax overweegt zijn jon ge spits maar direct voor de leeu wen te gooien. In de basis, dan wel als invaller. De Italiaanse media wilden ook nog even weten of Maxwell, na Ibrahimovic de volgende Aja- cied is die in dienst zal treden van Juventus. Daar moest Koe man wel om lachen. „Ik zit hier niet om mijn spelers aan te prij zen. Ik denk niet dat Ajax de laatste club van Maxwell is, maar daarmee zeg ik toch niets nieuws lijkt me." Het zijn de randverschijnselen die het duel interessant maken. Vanavond zal blijken wat de opleving sinds de Grote Schoonmaak van Koeman écht waard is. En stie kem hopen de coach en de zij nen daarbij op een beetje mede werking van de Italianen. Al was het maar voor één keer. De vermoedelijke opstelingen. Ajax: Vonk, Trabelsi, Grygera, Es- cudé, De Jong; Galcisek, Van der Vaart, Maxwell, Rosales, Anasta- siou, Boukhari. Juventus: Buffon, Birindelli, Thu ram, Cannavaro, Zambrotta, Ca- moranesi, Appiah, Emerson, Ned ved; Ibrahimovic en Zalaveta, GPD BARCELONA - Henrik Larsson is voor de rest van het sei zoen uitgeschakeld. De 33-jarige Zweed van FC Barcelo na werd gisteren geopereerd aan een gescheurde kruis band in de linkerknie. Hij liep de blessure zaterdag op in de wedstrijd tegen Real Madrid (3-0). De gescheurde kruisband werd ontdekt tijdens de kijkoperatie. De Zweedse international is al de vierde speler van Bar celona die dit seizoen niet meer in actie zal komen. Eer der liepen ook Motta, Gabri en Edmilson knieblessures op. ANP OEFA - Olga Kamyshleeva heeft remise gespeeld in de derde partij van de tweede set tegen Tamara Tansykkoets- jina in de tweekamp om de wereldtitel dammen. Tansyk- koetsjina leidt in de tweede set met 4-2. De Russin heeft aan remise in de vierde en laatste partij genoeg om de stand gelijk te trekken. Bij winst van de wereldkampioe ne uit Heerlen in de vierde partij, wordt de setwinst beslist via blitz-dammen. De tweekamp gaat over drie sets van vier partijen. Kamyshleeva won de eerste set met 5-3. Bij de mannen eindigde de achtste partij tussen de Rus sen Tsjizjov en Georgiev in remise. Wereldkampioen Geor- giev consolideerde daarmee zijn voorsprong: 9-7. ANP MADRID - Josepa Beloki zoekt opnieuw een andere ploeg. De Spaanse beroepswielrenner heeft gebroken met de formatie Saunier Duval. De 31-jarige coureur wil een laatste kans in een ploeg die de Tour de France rijdt. In het verleden stond Beloki drie keer op het erepodium in Parijs. In 2003 leek hij de voornaamste concurrent van de Amerikaan Lance Armstrong. Hij stond tweede in het klassement toen hij tijdens de negende etappe zwaar ten val kwam en diverse breuken opliep. Hij reed toen voor ONCE. Voor dit jaar trad hij in dienst van de Fi-anse ploeg La Boulangère. Hij reed nauwelijks prijzen. Wel kreeg hij ruzie met de ploegarts, die weigerde hem cortiso- nen voor te schrijven, hoewel hij beweerde aan astma te lijden. ANP STADSKANAAL - Atleten uit Groningen en Drenthe zijn bij een marathon in Kenia massaal aan het infuus ge legd. De humanitaire hardlopers - ze waren in het land voor een sponsoractie - konden niet tegen de zinderende hitte en het ontbreken van schaduw. Vijftien van de in to taal zeventig deelnemers hebben de finish niet gehaald en moesten gedurende de 42 kilometer lange race opgeven. Voorzitter Hans Banus van de organiserende Globerun ners Child Support laat weten dat er sprake was van een beangstigende situatie. „Gelukkig hadden we zelf alle me dische materialen meegenomen. Goddank is het goed afge lopen." De Globerunners hebben er met hun marathon voor ge zorgd dat in het dorpje Viriko een compleet nieuw school complex is gebouwd. Dat kon dankzij financiële bijdra gen van sponsoren en vele tientallen basisschoolleerlin gen uit de gemeente Stadskanaal. Vanwege de gezond heidsproblemen van de deelnemers is het programma aan gepast. GPD nonze sportredactie 1NHEM - Peter van den i? komt dit kalenderjaar rtmeer in actie voor Vitesse, verdediger moest zondag bet duel tegen PSV vroegtij- ;naar de kant met een voet- ï»ure. De kwetsuur bleek gistermid dag ernstiger dan verwacht: een fikse bloeduitstorting op de voet en een verrekte enkel band. De medische staf van Vitesse verwacht de ervaren verdedi ger voor de winterstop niet meer terug. Eerder raakte Vi tesse al Ruud Knol tot de win terstop kwijt. De derde centrale verdediger, Michael Dingsdag, wacht een schorsing na zijn rode kaart te gen PSV en komt mogelijk eveneens tot de competitie-on derbreking niet meer in actie. GPD Lfansvan den Nieuwenhof MOVEN - Twee maanden h dagen geleden was het nog huizenhoog. Het "op alsof PSV voor de eer- Champions League-wed- legen Arsenal met de 1 lussen de benen naar Lon- fede. Nu is de ploeg vele zelfbewuster. PSV ge borgen in een positief re- "t en in plaatsing voor de jérónde. Mt zijn toekomst in ei- Jrid. Bij een overwinning Engelse kampioen is de 'ese doelstelling bereikt. °ok een nederlaag van Pa- oeikos in de uitwedstrijd 'dken is PSV de afgelopen oen uitgegroeid tot een collectief, ook de vorm «enal is minder dan voor- h september leed PSV ■ane (1-0) maar kansloze ~}Z- "We hadden teveel constateerde trainer «iddink toen. de ploeg afgelopen week- ii!1 ket werk tegen West Jch Albion (1-1). Eerder sten de scouts Klaas van 'en Willy van der Kuijlen wedstrijden van Arsenal in ^mpions League, waarin peg driemaal op rij bleef gelijkspel. De alge- büruk is dat Arsenal nog 'levensgevaarlijk kan zijn. %k dat de ploeg meer dan **n zijn momenten wil ■jen en niet meer in staat is minuten voluit te gaan. "Arsenal zit niet in ^periode, maar de drei gen plotselinge uitbraak groot. Ze hebben de 1 een super aanvallende ezijn. In de praktijk leu nen ze graag een beetje achter over om van daaruit met twee, drie passes het veld over te ste ken." De fysieke kracht, altijd een sterk wapen van Arsenal, lijkt minder dan voorheen. Midden velder Vieira is op het midden veld zijn partners Gilberto en Edu (beiden geblesseerd) kwijt geraakt. Hun vervanger is de jonge Fabregas. Ook de lange verdediger Campbell ontbreekt. De meeste dreiging zal als altijd uitgaan van het spitsenduo Henry/Bergkamp. In Londen be wees PSV al dat Alex en Cocu uitstekend in staat zijn hen te neutraliseren. Die tactiek zal Hiddink ook morgen hanteren. De coach zag ook dat West Bromwich Albion zaterdag lan ge fases in de wedstrijden kon controleren. PSV krijgt dezelfde opdracht mee: zuinig zijn in bal bezit, weinig ruimte weggeven en loeren op de kansjes. Hid dink wil zijn team 'niet vol, maar wel goed' voor de winst la ten gaan. Calculeren heeft geen zin, zegt hij. „Want in het slecht ste geval kunnen we ook nog der de worden in de groep." De rust waarmee Arsenal speelt, spreekt Hiddink aan. „Ook al gaat er eens wat mis, je zult nooit een verkeerde onrust in de ploeg zien. Geen spelers die gaan lopen gesticuleren, altijd voetballen ze met het idee: het komt wel goed. Dat maakt ze zo gevaarlijk." PSV heeft, buiten de blessure van Vennegoor of Hesselink, geen verdere schade overgehou den aan het duel met Vitesse. Si- bon is diens logische vervanger in de spits, Van Bommel keert ten koste van Lucius terug op het middenveld en Farfan zal links voorin de plek innemen van Beasley. GPD door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De kans op een samenwerkingsverband tussen PSV en FC Eindhoven lijkt erg klein. Technisch directeur Guus Hiddink van PSV plaatst grote vraagtekens bij de meerwaarde die een dergelijke overeenkomst kan hebben voor zijn club. Hiddink liet weten bereid te zijn om na te denken over een constructie, waarbij PSV zijn kleine broer ter wille kan zijn. Maar uitgangspunt moet zijn dat een samenwerking ook voor de topclub 'rendement en nut' heeft, zoals hij het uitdrukt. „En dat zie ik nog niet zo." De grootste aarzeling bij Hid dink betreft de sportieve meer waarde. Hij vraagt zich af of spe lers van Jong PSV zich wel vol doende kunnen ontwikkelen bij een laag geklasseerde club als Eindhoven. Het beleid van PSV is erop gericht om zijn grootste talenten te stallen in de eredivi sie; het liefst bij een club in de subtop. Voorbeelden daarvan zijn Colin (NAC), Bakkal (Den Bosch) en Takak (RKC). Eerder haalde PSV onder meer Lamey (via AZ en Utrecht), Smit (Groningen, De Graafschap), Lucius (Utrecht), Addo (Roda JC) en Bouma (MW, Fortuna) terug. GPD ROTTERDAM - Judoka Deborah Gravenstijn gaat toch door tot de Olympische Spelen in Pe king in 2008. Eerder zag het er naar uit dat ze me dio volgend jaar zou stoppen. In Athene won Gra venstijn (-57 kg) afgelopen zomer olympisch brons. Een jaar eerder viel ze ook bij het WK in de medailles. Aanvankelijk leek er op dat de EK van 2005 in eigen land één van haar laatste grote inter nationale tests zouden worden. Door droeve fami lie-omstandigheden was Gravenstijn de voorbije weken uit de roulatie. Voor eigen publiek maakt de Rotterdamse zaterdag haar rentree bij de natio nale titelstrijd. Ze is daar de grote favoriete. foto Robert Vos/ANP door Ad Pertijs DEN HAAG - Wereldnieuws van vorige week: Jan Ullrich is al in training. Nog nooit eerder stapte de Duitser zo vroeg op de fiets om straks in juli een nieu we gooi te doen naar zijn twee de Tourzege. Dit weekeinde ver bleef Ullrich met zijn 26 ploeg maats in Nederland (Amster dam) voor een zogenaamd 'Mannschaftstreffen', een aange naam soort teambuilding met beachvolleybal als sportief ele ment. Gisteren werden in Den Haag op het hoofdkantoor van spon sor T-Mobile de Hollandse da gen afgesloten met een ontmoe ting met personeel en pers. Op vallendste aanwezige: Rudy Pe- venage. Een jaar geleden nog een ongewenst persoon voor de teambaas Walter Godefroot, nu langs een zijdeur weer min of meer teruggehaald in de oude stal. „Omdat Jan het wil en om dat ik wil dat Jan zich optimaal kan voorbereiden op de Tour", licht Godefroot de sportieve ver zoening toe. Voor het oog van de camera's wenste Godefroot zijn voormali ge voorman (met wie hij ge brouilleerd raakte nadat Pevena- ge twee winters geleden volgens hem heimelijk de wijk nam naar Team Coast) echter niet de hand te schudden als teken van de her nieuwde samenwerking. Even la ter, toen fotografen en tv-men- sen elders in het gebouw hun vi zier richtten op Ullrich, werd de Vrede van Den Haag op initia tief van Godefroot alsnog beze geld met een hartelijke hand druk. „Ik heb alleen nog geen zin in foto's. Je weet nooit wat ze er onder schrijven", zei Go defroot. Het wantrouwen naar de media zit nog diep, sinds de vorige Tour. Ullrich kon er zijn stoere woorden van voor de Ronde geen moment waarmaken. Go defroot reageerde geïrriteerd. Ullrich had zijn vertrouwen op nieuw beschaamd. Temeer om dat hij had verzekerd dat het goed zou komen als hem maai de vrije hand werd gegeven. „Achteraf kun je ook zeggen dat het feit dat hij ziek was in de da gen rond de proloog hem heeft opgebroken." Desalniettemin zijn er fouten ge maakt rond de talentvolle Duit ser en die moeten dit keer voor komen worden. Godefroot: „Maar Jan krijgt nog steeds de vrije hand als het aankomt op zijn voorbereiding. Daarom heb ben we Rudy weer wat dichter bij de ploeg gehaald. Nog niet helemaal zoals Jan het het liefst heeft - van hem mag Rudy weer ploegleider worden - maar toch. Alleen evalueer ik dit keer wel iedere maand de stand van za ken." Godefroot houdt de vinger aan de pols bij de man wiens instel ling hij altijd heeft verfoeid. „Kunnen leven voor een sport is ook een talent", zei hij vorig jaar. Ullrich heeft het kennelijk allemaal goed in zijn oren ge knoopt. „Ik word ook wat ouder, 31 al, en dan moet je so wieso meer arbeid leveren om mee te kunnen blijven doen op het hoogste niveau", vertelde de renner gisteren. „Ik weet nu dat ik me geen twee slechte weken meer kan veroorloven in de win ter. Daarvoor dacht ik altijd: wat maakt het uit, het komt wel goed. Nu moet ik eindelijk een keer zonder problemen die win ter door zien te komen. Geen ge tob met mijn gewicht en ziek zijn. De basis moet steviger wor den." Interne strijd Rudy Pevenage denkt dat Arm strong er volgend jaar niet meer bij is. „Ik zeg niet dat het nu of nooit is, maar Jan beseft dat hij het wel verplicht is nog een keel de Tour te winnen. Dat kan maar beter zo snel mogelijk ge beuren." Jan Ullrich gaat er van uit dat Armstrong wel start. „Is ook leuker voor mij." Duitsland maakt zich ondertus sen zorgen over de interne strijd bij T-Mobile, dat ook Vino- koerov en Klöden (tweede dit jaar) als toppers in huis heeft. Ullrich: „Voor mij is dat een extra stimulans vooraf. Ik zal namelijk eerst moeten laten zien dat ik de ware kopman ben. Met woorden alleen kun je daar im mers niet de eerste man zijn." Walter Godefroot hoopt nog één keer op zijn zorgenkind. Hij be gint aan zijn laatste jaar als teambaas. Aan het einde van ko mend seizoen draagt Godefroot zijn onderneming over aan Olaf Ludwig. „In 2005 kan Olaf warmdraaien met mijn steun. Zelf ben ik nog altijd even gedre ven. De Tour winnen zou im mers mijn mooiste afscheidsca deau zijn." GPD door André Hooqeboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17