fVD vreest parkeerprobleem Oorlogsslachtoffer loopt pensioen mis PZC Op een sukkeldraf naar West-Afrika Omwonenden theater voelen zich genegeerd Ongeval tijdens evacuatie in '42 formatiemarkt «de doelen itmoeting bestaanden agenda Werk in tunnel eerder aanduiden Meedenken over allochtonenbeleid Archeologische terreinen gevonden Geen computer in dorpshuis bevalen denken dat dagjesmensen gaan rondrijden in Domburg Bezoek onze Kerstshow dinsdag 23 november 2004 wil door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Had ik maar een scherf van een granaat in mijn been ge had, verzucht Piet Veen (69) uit Nieuw-Namen wel eens. Dan had nie mand van de Pensioen- en Uitkerings- raad van de Wet Uitkering Burger Oor logsslachtoffers getwijfeld aan zijn ver haal. Maar omdat Veen gewond raakte door een ongeval, veroorzaakt door paarden die schrokken van een luchtge vecht, kan hij fluiten naar een klein oor logspensioentje. Veen was nog maar een kind toen zijn ouders vanuit hun woning aan het Vlis- singse Ravensteynplein besloten te eva cueren. Bommenwerpers vlogen af en aan boven het huis. Het gezin Veen zat ingeklemd tussen scheepswerf De Schel de en het toenmalige vliegveld van Vlis- singen. „We moesten af en toe onder de trap van het huis schuilen om ons nog een beetje veilig te voelen", vertelt Veen. Via Koudekerke, Baarsdorp en Vlissin- gen kwam het gezin met acht kinderen uiteindelijk terecht in Nieuwdorp, waar het onderdak vond in een keet met twee bedsteden, een keukentje en een var kenskot. Zijn ouders waren op de dag van het on geval in Vlissingen om te kijken hoe het met de achtergelaten inboedel was ge steld. Piet was met een aantal vriendjes aan het 'helpen' bij het klavermaaien. De machine stond stil om de takken tus sen de messen weg te halen. Op dat mo ment ontstond boven het weiland een luchtgevecht tussen een geallieerde en een Duitse jager. De paarden schrok ken. Veens voet kwam tussen de messen terecht; die scheurden zijn linkervoet af tot aan de achillespeeshechting. Drieënhalve maand lag hij in het zieken huis. Het duurde een paar jaar voor de kleine Piet weer kon lopen. Zijn zusjes en broertjes duwden hem in een kinder wagentje naar school. Nieuwe schoenen waren in de oorlog niet of nauwelijks te krijgen. Om later toch te kunnen lopen, kreeg hij een plankje met een touwtje erom. Kinderen scholden hem uit voor krompoot. De traumatische jeugderva ringen bezorgden hem een minderwaar digheidscomplex. „Op een gegeven mo ment was ik het zo zat, dat ik bijna een jongetje door het prikkeldraad had ge duwd." Na de ambachtsschool trad hij onder voorwaarden in dienst bij scheepswerf De Schelde. „Men wilde mij met mijn slechte voet een kans geven." Hij klom op via machinebankwerker tot tekenaar/constructeur. Voortdurend bleef hij last houden van zijn voet. „Ik kan gaan en staan waar ik wil, maar ik kan niet dóen wat ik wil." Sporten bij voorbeeld is uit den boze. Veen moet ook altijd aangepaste, lichtgewicht schoenen dragen. Afwijzing Via de broederschap van oud-padvin ders hoorde hij dat het mogelijk is om een oorlogsuitkering aan te vragen. Vijf jaar geleden al weer kreeg hij nul op het rekest. „Men vond dat het ongeval niets met de oorlog te maken had. Men zei ook dat er geen aanleiding was om te vluchten uit Vlissingen. Er was name lijk geen dagvaarding van de gemeente uitgegaan om te vluchten. Belachelijk. Je gaat toch niet naar de gemeente om te vluchten. Zo werkt dat niet." Een tweede afwijzing na hoger beroep volg de. De Pensioen- en Uitkeringsraad kon deze keer geen bewijs vinden dat er op de dag van het ongeval een luchtge vecht had plaatsgevonden. „Dat alles heeft diepe indruk gemaakt op de be trouwbaarheid van het recht in Neder land. Ik heb zelf van het ongeluk een verklaring van vijf mensen die het van nabij hebben meegemaakt." Ook vond de raad het 'ongeval in een te ver verwij derd verband staan om te spreken van een oorlogscalamiteit'. Veen wordt niet dagelijks herinnerd aan het ongeval en de gevolgen ervan. Hij wil zijn verhaal kwijt nu de PZC on langs berichtte dat een aanvraag tot een oorlogsuitkering meestal leidt tot een afwijzing. Slachtoffers kunnen vaak niet bewijzen dat hun psychische en me dische klachten onlosmakelijk verbon den zijn met hun oorlogservaringen. Staatssecretaris C. Ross van Volksge zondheid, Welzijn en Sport stelde in het zelfde artikel dat een afwijzing wordt gevoeld als een ontkenning van wat mensen hebben meegemaakt. Overtuigd Wegens geldgebrek heeft Veen besloten geen civiele procedure aan te spannen. Hij laat de kwestie rusten. „Ik ben er voor honderd procent van overtuigd dat ik in aanmerking had moeten komen. Als de oorlog er niet was geweest, had ik ook niets opgelopen. Een wet kan op twee manieren worden uitgelegd: naar de letter en naar de geest. Ik blijf van mening dat ik erkend had moeten wor den als oorlogsslachtoffer." Piet Veen is er van overtuigd dat hij recht heeft op een uitkering: ,,Als de oorlog er niet was geweest, had ik ook niets opgelopen." foto Ruben Oreel IDELBURG - In deTerHoo- ekin Middelburg wordt za- bgeen informatiemarkt van iedoelen gehouden, organisaties vertellen de be ers over hun werk en bie- spullen te koop aan. De n is geopend van 10.00 tot duur. ■SOUBURG - Het Palaz- Huis n Oost-Souburg, Cpunt voor mensen met kan en hun naasten, houdt don- &g een ontmoetingsmiddag "nabestaanden. De middag van 14.00 tot 15.30 uur. 1 Palazzoli Huis is gevstigd ïbet Oranjeplein. toorgklachten: WO-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; nterdags tot 12.00 uur redactie WtCHEREN ^nenruststraat 18 ?«tbus 8070 ®0EB MIDDELBURG '*0118-493000 bx: 0118-493009 •mail: redwalch pzc.nl 10 van der Sluis (chef) kia8erkelder &h Ramakers ^nvan den Broek "tyvan den Hurk '*n de Vries (sport) ^fRALE REDACTIE «tionspark 28 Wtbiis 31 f80'AA GOES (0113)315500 "■10113)315669 n5'l: redactie@pzc.nl "ternet ^•pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De omwonen den van het nieuwe theater in Middelburg voelen zich in de steek gelaten door de gemeente. In een brief aan alle politieke partijen uiten ze hun grieven. In de eerste plaats vinden ze dat er slecht met omwonenden wordt gecommuniceerd. De omwonenden was beloofd dat er alleen tussen zeven uur 's och tends en vijf uur 's middags gewerkt zou worden. Die af spraak is geschonden. De ge meente heeft de aannemer toe stemming gegeven om buiten die uren te werken, zonder daar over eerst met omwonenden te overleggen. Pas nadat het over werk was begonnen, zijn ze geïn formeerd. Woongenot De bewoners vinden dat hun woongenot ernstig wordt aange tast door de werkzaamheden. In de vakantie is doorgewerkt, de afgelopen weken is er ook weer op zaterdag gewerkt. Bovendien duurt de bouw bijna twee jaar langer dan gepland. Dat betekent voor de omwonen den ook twee jaar langer over last. Er wordt geen rekening gehou den met de omwonenden, vin den ze. „De gemeente neemt niet alle mogelijke maatregelen om de overlast voor de bewo ners zoveel mogelijk te beper ken." Verder vinden de bewo ners dat de gemeente te weinig doet voor de mensen die schade hebben aan hun woning als ge volg van de bouwactiviteiten. Ze moeten zelf onderhandelen met de verzekeraar. De bewo ners willen dat de gemeente toe zegt eventuele waardeverminde ring van de huizen te compense ren. Ze willen daarnaast com pensatie voor immateriële scha de. Onmogelijk Volgens wethouder Van 't West einde vragen de bewoners 'iets onmogelijks'. „Ze vragen om dingen die ik op dit moment niet kan waarmaken." Zo kan hij geen beloftes doen over het verhelpen van schade, omdat de afwikkeling daarvan door de verzekeringsmaatschappij ge beurt. Met de aannemer is afge sproken dat die de omwonenden zou inlichten over de werktij den. „Over de communicatie ben ik ook niet gelukkig, wij gin gen ervan uit dat de aannemer de mensen geïnformeerd had." Vandaag begint de aannemer met het storten van onderwa- terbeton. Dat gaat continu door. Veertig uur later moet de vloer in de bouwput klaar zijn. Bewoners is tijdelijk een vervangende slaapplaats aange boden. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Verenigingsgebouw Ons Huis, 19.30 uur: Workshopavond voor vrijwilligersorganisaties; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15-21.30 uur: Oerdanslessen. MIDDELBURG - Afsluitingen van de Westerscheldetun- nel moeten op tijd worden aangegeven, zodat automobilis ten die van ver komen nog een alternatieve route kunnen kiezen. De CD A-fractie in Provinciale Staten pleit daar voor in schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebe stuur. Het CDA vindt het vervelend dat mensen die bij voorbeeld elders uit Nederland komen pas bij de tunnel ontdekken dat ze er niet door kunnen. Zij moeten dan te rug om via de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen alsnog in Zeeuws-Vlaanderen te komen. Het zou beter zijn om mobiele signaleringsborden te plaatsen op punten waar automobilisten nog voor een andere weg kunnen kiezen. Volgens gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) heeft de NV Westerscheldetunnel daar ook al plannen voor. Ook aan een ander verzoek van de CD A-fractie wordt reeds voldaan. Het is al mogelijk, zegt Poppelaars, om bij onderhoud of bij een ongeluk in de ene tunnelbuis, al het verkeer in beide richtingen door de andere tunnelbuis te leiden. VLISSINGEN - Meningen over het allochtonenbeleid zijn vaak bewaard voor de huiskamer. De gemeente Vlissin gen nodigt haar inwoners uit in het stadhuis mee te pra ten over haar zogenaamde 'diversiteitsbeleid'. Het is de bedoeling dat initiatiefnemers, raadsleden en belangstel lende burgers van gedachten wisselen over het omgaan met verschillen en overeenkomsten onder de Vlissingse be volking. Zo kiest de gemeente voor interactie met bur gers, belangengroepen, besturen en bedrijven voordat zij haar definitieve beleid presenteert. Dat gebeurt begin vol gend jaar door een speciale focusgroep. die deze maand wordt samengesteld. De bijeenkomst vindt plaats op dins dag 30 november vanaf 19.30 uur in de raadszaal. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland liggen vier terrei nen met een hoge archeologische waarde. Twaalf terrei nen krijgen de status archeologische waarde. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de provincie Zeeland. In to taal zijn 23 terreinen op het eiland onderzocht, op de ove rige terreinen zijn geen aanwijzingen gevonden voor waardevolle archeologische objecten. De terreinen zijn in getekend op de Archeologische Monumentenkaart in Zee land. De exacte resultaten worden morgen bekendge maakt tijdens de officiële presentatie van het rapport. Schouwen-Duiveland is als eerste regio in Zeeland onder zocht omdat de gemeente bezig is met de herziening van de bestemmingsplannen. DREISCHOR - Het dorpshuis van Dreischor gaat niet di gitaal. Vanuit het dorp bestaat te weinig animo voor een computer in het gemeenschapscentrum. Bovendien is het dorpshuis niet hele dagen open, wat het gebruik niet zal stimuleren, legt secreatris K. van der Werve van de dorps raad uit. „De beheerder kan niet hele dagen zitten te wachten of er iemand komt voor de computer. Bovendien kunnen we niemand vinden die erbij wil zitten om te hel pen." Toeristen die het dorp bezoeken kunnen overigens terecht in streek- en landbouwmuseum Goemanszorg. Daar staat een computer voor openbaar gebruik. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Echt hard gaat het niet, gemiddeld zo'n zeven tig kilometer per uur, maar het eerste reisdoel van team 1308 uit de barrelrace Amsterdam-Da kar komt gestaag in zicht. Richard Kappetijn uit Zierikzee en Jos van Dam uit Vleuten wa ren de havenplaats Gibraltar gis termiddag tot op zeshonderd ki lometer genaderd. Tegen elf uur die avond verwachtten ze op de afgesproken verzamelplaats So to Grande te arriveren, drie uur later dan aanvankelijk gepland. Het oponthoud werd, naast hevi ge regen in de Pyreneeën, voor namelijk veroorzaakt door een Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczeli.ogsesiraal I02A.4421 BV Kapellu Tel, 0113-342383. fax 0113-340044 gedwongen winkelpauze even noordelijk van Madrid. Na de start zaterdag in Amsterdam kwam het duo er achter een plas tic tas met een aantal 'belangrij ke spullen' te hebben vergeten. „Een pomp voor ons luchtbed bijvoorbeeld, dat ding blaas je echt niet even met de mond op", vertelt Kappetijn - stevig roker - vanuit de auto op de Spaanse snelweg. Ook een aantal reserve zekeringen voor de vierwielaan- gedreven 'oude dame' en een ac culader voor de videocamera za ten in dat bewuste tasje. „Die Spanjaarden vertikken het dus om Engels, Frans of Duits te spreken, net de talen die Jos en ik een klein beetje onder de knie hebben. Met als gevolg dat we nu dus drie luchtbedden én een extra camera hebben! Tot dusver is er alleen een vluch tige ontmoeting geweest met team 1314, bij een benzine pomp. Kappetijn: „Het is nu nog een erg individuele gebeur tenis. Eerlijk gezegd valt dat me een beetje tegen, maar aan de an dere kant is het op deze enorme lange stukken asfalt ook bijna niet te doen om bij elkaar te blij ven. Wij kunnen gemiddeld ge woon niet harder dan die zeven tig kilometer per uur. Komen we in de buurt van de honderd, dan wordt de motor te warm. En we gaan echt niet het risico lopen dat de boel er nu al mee ophoudt! We zullen wel zien wat die snelle jongens straks in de woestijn nog waard zijn. De deelnemers aan de race gaan vandaag vanuit Gibraltar als groep - waaronder ook de twee andere deelnemende teams uit Middelburg en Vlissingen - met de veerboot over naar het Ma rokkaanse Tanger. „Ik ga er van uit dat er op de pont wel wat af spraken worden gemaakt over samenrijden. Dat is voor ieder een toch een stuk prettiger, voor het geval er iets gebeurt." De rijders komen na Marokko in Mauritanië, waar het momen teel politiek onrustig is. De orga nisatie heeft hen geadviseerd niet het avontuur te zoeken en zo veel mogelijk in groepjes te blijven rijden. Ook bestaat de mogelijkheid van een tijdelijk es corte van de autoriteiten. Richard Kappetijn rijdt voorlopig veilig zeventig in zijn 'oude da me': „We zullen nog wel eens zien wat die snelle jongens waard zijn als we eenmaal in de woestijn zitten." foto Marijke Folkertsma ^Ahvan der Sluis OJfflURG - De VVD-fractie in gemeenteraad van Veere k§( komend zomerseizoen de problemen voor dagjes- ;nsen die een parkeerplaats uien vlakbij het strand van nnbiirg. De liberalen schatten Itekort op vier- a vijfhonderd [Hen. Dat bleek gisteravond lens een vergadering van de emissie Ruimtelijke Orde- te' 1 college wil vergunningpar- eninvoeren in de kern Dom- ig. Dat gaat tussen de 44 en euro per vergunning kosten, a W zijn daarnaast van plan een maximale parkeerduur idne uur in te stellen op de g grote parkeerterreinen aan Van Voorthuijsenstraat en de iTooropstraat. Deze liggen eiaan de Boulevard van ;gen op een steenworp af- dvan het strand. In de hui- situatie mag daar lang ge roerd worden. Dat heeft zo- ivoor- als nadelen. Dagjes- sen kunnen hun auto vlak- bet strand kwijt en hoeven tver te lopen met hun stoe ien koelbox. Nadeel is dat au- door het dorp moeten rijden iet te komen. ibet gebruik van de twee par- ïterreinen te ontmoedigen rsihet college op het idee om maximale parkeerduur in te Ben. Dagjesmensen zouden aan de rand van het dorp |hun auto kwijt kunnen, foor de dagtoerist is straks ii geen plek meer in Dom- if, mopperde G. Vader iü). „We verbannen de toeris- naar het buitengebied waar fcgeen plek is. De uitbrei- gis minimaal. Dat kan na- irlijk nooit de bedoeling zijn s een badplaats als Dom- der had berekend dat in de iplaats 1800 parkeerplaatsen irradig zijn. Twaafhonderd ran - een voorzichtige siting - zijn straks bedoeld de bewoners met een par- ïergunning. De zeshonderd gebleven plaatsen zijn vol strekt ontoereikend voor de vele dagjesmensen die Domburg in de zomer bezoeken. „Ik denk", aldus Vader, „dat we ontzettend op onze dagtoeristen moeten passen." D. Holtkamp (PvdA) schetste een ander probleem. Hij verwacht dat veel dagjes mensen na drie uur van het strand afgaan om de parkeer automaat bij te vullen. Het ge volg laat zich raden. De twee grote parkeerterreinen blijven toch volstaan met mensen die er lang parkeren, waardoor andere automobilisten in het dorp blij ven rondrijden op zoek naar een schaarse pai'keerplaats. In het oude parkeerbeleidsplan van 1999 waren de twee grote parkeerterreinen nog aangewe zen voor vergunningparkeren. Achterliggende gedachte was om het betaald parkeren bij het strand zo duur mogelijk te ma ken. Aan de rand van het dorp zou of gratis of tegen een gering tarief geparkeerd kunnen wor den. Met de invoering van een maximale parkeerduur van drie uur had wethouder M. te Roller (WD) willen kiezen voor de gul den middenweg. Zij was overi gens niet bang dat er in de zo mer een tekort aan parkeerplaat sen zal ontstaan. In dat verband wees de wethouder op de evalua tie van het afgelopen seizoen. Dit jaar is het overloop terrein naast de molen en de Vaandra gerstraat slechts zes maal open gesteld. Gemiddeld parkeerden er vijftien auto's per keer, ter wijl er ruimte is voor 120 voer tuigen. „Je kunt onmogelijk op voorhand zeggen dat er een chro nisch tekort aan parkeerplaat sen zal ontstaan. Laten we het eerst maar eens een jaartje aan kijken." EURO PA I U I N www.europatuin.nl Advertentie vol sfeervolle kerstideeën

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11