erdeeldheid over unieke locaties Herinneringen aan 20e eeuw op band Verbree blijft bij crisis voorstander van poldermodel 15 AZZ krijgt lening voor reorganiseren jeugdhulp laten bakkeleien over ruimere bouwmogelijkheden hotels Pleidooi voor eerlijker suikerhandel ik waarborgt afhankelijke tie regionale iroepen ^LlAIZM -ikQe/N Staten twijfelen over Sloecentrale Jeugdpanels van start Subsidie voor meekrapteelt Protest Kamermuziek succesvol GRATIS MAAK KENNIS MET HET MAAT HEMD! zaterdag 20 november 2004 flELBURG - Stichting lyijgt van de provincie een van 2.4 miljoen euro. ,'eersl moet de instelling, ach bezighoudt met de hulp jongeren en pleegkinderen, meer informatie over de I komen. Staten maken zich zorgen de lopende reorganisatie bij AZZ. Daarover is veel ru moer ontstaan door anonieme brieven van ontevreden mede werkers. Een meerderheid van de Statencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken toonde zich gisteren bereid de gevraagde le ning te verstrekken. AZZ heeft dat geld nodig voor een grote re organisatie die mede het gevolg is van de nieuwe wet op de jeugdzorg. Juist die veranderin gen hebben echter geleid tot on vrede bij een deel van het perso neel. Enkelen van hen hebben hun klachten anoniem geuit in brieven aan de provincie en de media. De Statencommissie besprak de problemen begin vorige week ook al in een spoedzitting. Giste ren toonden de commissieleden zich onverminderd bezorgd over de perikelen. Wel namen zij na drukkelijk afstand van de anoni miteit waarachter de klagers zich verschuilen. Bovendien be nadrukten de meeste partijen dat de provincie zich niet mag bemoeien met interne proble men binnen een zelfstandige stichting. Ook de PvdA, die zich anderhalve week geleden nog wel wilde mengen in het arbeids conflict, nam een grotere af stand in acht. De zorgen over de mogelijke ge volgen van de problemen voor de kwaliteit van de hulpverle ning aan jongeren, leidden tot het verzoek om nog meer infor matie over de ontwikkelingen bij AZZ. Gedeputeerde G. van Heukelom toonde begrip voor die wens. Hij zegde toe nog voor 10 decem ber een extra bijeenkomst te be leggen waarin de Raad van Toe zicht van de stichting tekst en uitleg zal geven. Provinciale Sta ten moeten op 10 december defi nitief hun goedkeuring verlenen aan de lening. BURG - Binnen Pro- tekent zich een sSèling af over het verrui- sian de bouwkansen voor ■li en andere bijzondere nieningen. CDA en VVD i daar voor, ChristenUnie, iraGroenLinks tegen. Mek gisteren in de Staten- aissie Ruimte, waarin de A afwezig was. De SGP ibij monde van J. Adriaan- kerk nog in het midden, muteerde H. van Waveren IA. mimtelijke ordening) ;nu proberen met 'heldere angspunten' te komen voor bw van bijzondere voorzie- pop den geïndexeerd dat 1'kit van de programme ert blijft. over botsten de meningen in de commissie fors. Het liep uit op een ontmoeting tussen de hoe ders van het open Zeeuwse land schap en de voorstanders van ruim baan voor economische ontwikkelingen. G. van der Giessen (D66) toonde zich niet enthousiast over de door Van Waveren opgevoerde uitgangspunten voor bouw op unieke plekken. „Het is het open gooien van de mogelijk heid om op elke mooie plek een hotel te bouwen. Er is toch afge sproken dat juist niet te doen, en dat moeten we overeind hou den." Ook de plek waar Gé wil bouwen, wees ze af. Verrommeling J. van Ginkel (ChristenUnie) was evenmin aangenaam getrof fen. „We moeten de basiskwali teit van Zeeland niet wegge ven." M. Minnaert (GroenLinks) sloot zich aan. „We moeten geen verrommeling van het land schap toestaan." SGP'er Adriaanse merkte op dat in de tussennotitie enkele voorbeeldlo caties staan: Schelphoek op Schouwen, Der Boede bij Koude- kerke, de Midden-Zeelandroute op Noord-Beveland en de omge ving van Sluis. Hij vond dat 'prachtige locaties'. Een ontwik keling bij Colijnsplaat wilde hij het liefst laten aansluiten op het dorp en niet in de open polder G. van den Ouden-Zwart (WD) juichte het toe dat niet alles wordt dichtgetimmerd. „Er moet ruimte zijn voor nieuwe plannen." M. Faasse (CDA) be toogde dat de provincie niet te veel beperkingen moet opwer pen. „Anders gaat het net als met de woningbouw: dan wordt er veel te weinig gebouwd." Gedeputeerde Van Waveren con stateerde dat de Staten duidelij ke richtlijnen willen zien. Die probeert hij te vinden. Hij onder streepte dat er meer bouwmoge lijkheden moeten komen dan het huidige streekplan biedt. Daarnaar gevraagd door H. Smits (Zeeuws Belang), gaf de gedeputeerde aan tegen ver- blij fsrecreatie (dus ook een ho tel) op Neeltje Jans te zijn. „Daar trek ik voor mijzelf de groene streep." wat 'unieke locaties' fen genoemd. 'ileidmg voor de discussie is enkele maanden geleden tondernemer Gé uit Goes gekondigde plan voor aan- van een restaurant annex jescentrum aan de voet van Zeelandbrag, oostelijk van .nsplaat. Volgens het Streek- üZeeland mag dat niet in de Oud-Noord-Bevelandpol- )p aandrang van de Staten it het dagelijks provmciebe- serieus bekijken of het s-Gé toch uitgevoerd kan Daarbij moet tegelijk worden naar de regels ileg van voorzieningen idere unieke plekken in de ncie, puteerde Van Waveren pre- eerde en 'tussennotitie' in opgesomd is welke uit munten in elk geval in acht ai worden genomen. Daar- DELBURG - De onafhanke- itiilvan de regionale omroe- lijkt gewaarborgd. par geleden trok staatsse- is M. van der Laan (D66) worstel voor een nieuwe fi- ieringsstructuur voor de re- ile publieke omroep terug, r. diverse Kamerfracties «en dat provincies een te vinger in de pap zouden «i. In een gewijzigd voor wint Van der Laan nu de :--nkelijkheid cruciaal. k'2000 wordt het rijksgeld regionale omroepen doorge vaar het provinciefonds, daaruit konden regionale epen worden gefinancierd, lelijk bleef hoe dat pre izijn werk ging. De vrees M dat de provincies voor ga zouden stellen aan de Kering van regionale om- waarop liep het voorstel nieuwe financiering wet- t te regelen vorig jaar no- N spaak. Ner Laan heeft het wets- Nnu aangepast. Gisteren p'< de programmaraad van Zeeland de brief van de In het nieuwe N krijgen provincies de p ie zorgen voor ten minste Rionale omroepinstelling, rwn bepaling opgenomen rpde bekostiging door de Ne geen voorwaarden mo pden gesteld die in strijd (Eet de Mediawet. Verder Enkele suikerboeren uit Mozambique en Malawi bekijken de Hollandse suikerbieten en gaan ermee op de foto bij boer J. de Koeijer (midden) in Brouwershaven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Een eer lijke concurrentiepositie. Dat is eigenlijk alles wat ze vragen, de suikerboeren uit zuidelijk Afri ka. Telers uit Mozambique en Malawi waren als onderdeel van hun meerdaagse rondreis ter promotie van eerlijker suiker handel gisteren te gast bij boer J. de Koeijer in Brouwershaven. Op dit moment is volgens T. Vrijenhoek van de Novib, het Nederlandse lid van ontwikke lingsorganisatie Oxfam Interna tional, geen sprake van een eer lijke wereldhandel in suiker. „Er staat nu als het ware nog een handelsmuur om Europa en dat belet eerlijke handel." Wat Novib/Oxfam voorstaat is een einde maken aan het dumpen van suikeroverschotten op de wereldmarkt. Dat kan door de productie sterk te verminderen - zodat meer ruimte ontstaat voor import uit arme suiker pro ducerende landen - maar wel vast te houden aan een goede prijs voor de suiker. Dit in tegenstelling tot het plan van de Europese Commissie die een verlaging van de suikerpro ductiequota bepleit in combina tie met een stevige verlaging van de suikerprijs. Novib en Ox fam vinden dat daarmee de ar me landen in de steek worden ge laten. Vandaar hun pleidooi tot handhaving van een eerlijke sui ker prijs. Dat is erg belangrijk volgens A. Kisebe van de Mala- wian Dwangwa cane growers company limited. Klimaat Suikerhandel is voor het Zuid-Afrikaanse land een cru ciale bron van inkomsten. Het geld dat de suikerhandel ople vert is hard nodig om te bouwen aan een betere toekomst voor het land. Hetzelfde verhaal gaat volgens A. Munguambe van de door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Van zo'n twee duizend (oudere) Zeeuwen zijn de herinneringen aan de 20ste eeuw op band vastgelegd. Een doorsnee van de bevolking, van hoog tot laag op de sociale lad der, werkte mee aan het inter viewproject Ooggetuigen van de 20ste eeuw. Het werd gisteren met een sym posium in Middelburg afgeslo ten, waarbij gedeputeerde H. van Waveren (cultuur) symbo lisch de resultaten van het pro ject in ontvangst nam. Voorzit ter K. Slager van de stichting Ooggetuigen van de 20ste eeuw deelde mee dat een kleine groep vrijwilligers doorgaat met het vastleggen van de belevenissen van - vooral - gewone Zeeuwen. Tijdens het symposium, onder het motto 'de stem van de vorige eeuw' werd ingegaan op het be lang van het aanleggen van ge luidsarchieven en op het ge bruik van mondelinge geschiede nis. De Middelburgse historicus J. Dekker vertelde over haar erva ringen bij het gebruiken van de interviews. Ze onderstreepte dat ooggetuigenverslagen abso luut een plaats verdienen in het historisch onderzoek, 'maar ze moeten met verstand worden ge bruikt.' Bij uitstek geschikt voor mondelinge geschiedenis noemde Dekker de cultuurhisto rie. Volkscultuur, die op de band moet worden vastgelegd voor het te laat is. Als voorbeeld gaf ze de ingewikkelde, onge schreven sociale codes van een dorpssamenleving. Programmamaker T. Polderman legde uit hoe het radioprogram ma 'Een eeuw op het oog' werd gemaakt. Er zijn vooral onder werpen aangesneden waarover niet veel informatie beschik baar was. Ze constateerde dat mensen uit het orthodox-protes tantse volksdeel het minst aan bod wilden komen. Polderman betreurde het dat Omroep Zee land ermee stopt. De interviews die via het pro ject zijn opgenomen staan op cd en zijn verzameld in de Zeeuwse Bibliotheek en daar te beluiste ren. Op die manier is veel infor matie beschikbaar over, deels verdwenen, beroepen, belangrij ke gebeurtenissen uit de 20ste eeuw. vrije tijdbesteding en de ontwikkelingen in tien dorpen De meeste gesprekken zijn opge nomen op Walcheren (38 pro cent) en in Zeeuws-Vlaanderen (22,6 procent). suikerwerkersvakbond Sintia op voor Mozambique. Het kli maat leent zich voor slechts en kele gewassen en suiker is daar van één van de belangrijkste. Uit cijfers van Novib/Oxfam blijkt dat sinds in de provincie Sofala in Noord-Mozambique twee suikerfabrieken heropend zijn, de werkgelegenheid ver dubbeld is. Het gebied was voor heen een van de armste regio's, maar in zes jaar tijd is de situa tie zichtbaar verbeterd, zegt Novib/Oxfam. Die ontwikkeling moet in de vi sie van zowel Novib/Oxfam als Kisebe en Munguambe de kans krijgen door te zetten. De Afri kaanse boeren zijn, zo werd gis teren herhaaldelijk benadrukt, niet naar Europa afgereisd om daar hun hand op te houden. Ze willen geen geld, maar een eerlij ke kans om dat geld zelf te ver dienen. Regulering Een kans die ze ook in de ogen van J. de Koeijer, zelf ook sui kerbietenteler, moeten krijgen. De Koeijer staat helemaal ach ter Novib/Oxfam voor wat be treft de suikerhandel. „Ik denk dat zowel de suikerbietentelers in Nederland als die in Afrika beter worden van een goede re gulering." IK Ben &V/6 PAT TAg/El/€Al CMHCÓ6 SCH/tTW /ks 2T ^oe tunnel MIDDELBURG - Provinciale Staten eisen op korte ter mijn meer informatie over de Sloecentrale die energiebe drijf Delta wil bouwen in Vlissingen-Oost. Delta heeft de provincie - die grootaandeelhouder is - toestemming ge vraagd om 55 miljoen euro uit te trekken voor het project. De Statencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken noem de de informatie die Delta had verstrekt echter 'te sum mier'. Ze willen meer weten over de financiële risico's en over de gevolgen die het opsplitsen van de energiebedrij ven kan hebben voor het project. Ook twijfelen zij of de centrale inderdaad zo veel banen zal opleveren als Delta voorspelt. Gedeputeerde J. Suuimond, die namens de pro vincie in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders zit, beloofde Delta spoedig uit te nodigen voor een infor matiebijeenkomst. De Staten moeten op 10 december een besluit nemen over de Sloecentrale, zodat de aandeelhou dersvergadering op 13 december een oordeel kan vellen. GOES - De provinciale jeugdpanels gaan de komende we ken praten over wonen, jeugdzorg en bijzondere voorzie ningen. Deze panels zijn onlangs opgericht door de pro vincie om de jongeren te betrekken bij het beleid. De bij eenkomsten vinden steeds plaats in hotel Terminus in Goes. Donderdag 25 november wordt gepraat over wo nen. Een week later over jeugdzorg. Op 9 december ten slotte gaat het over bijzondere voorzieningen. De bijeen komsten beginnen steeds om 19.00 uur en worden twee uur later afgesloten. THOLEN - De provincie subsidieert de teelt van meekrap op Tholen. Meekrap was tot eind negentiende eeuw een van de belangrijkste landbouwproducten van Zeeland. Het werd gebruikt voor het produceren van rode kleur stof. De intrede van synthetische kleurstof was de nek slag voor de meekrapindustrie. Het bedrijf Rubia Natuur lijke Kleurstoffen uit het Groningse Noordbroek kwam met het idee om weer op traditionele wijze kleurstof te maken van meekrap. Behalve tien landbouwers op Tho len doen ook boeren uit Steenbergen, Wouwse Plantage en het Oost-Brabantse Erp mee. In Tholen is vorig jaar twintig hectare aangelegd, de teelt duurt twee jaar. De Thoolse telers vereniging kan zo'n 44.000 euro verwachten van de provincie en hoopt op eenzelfde bedrag van de Eu ropese Unie. Met beide subsidies wordt ongeveer de helft van de kosten van de meekrapteelt gedekt. MIDDELBURG - De Stichting Kamermuziek Zeeland heeft gisteren met succes geprotesteerd tegen halvering van de subsidie. Volgens de nieuwe Cultuurnota van de provincie krijgt de stichting 'om budgettaire redenen' jaarlijks nog maar vijfduizend euro. Volgens K. Cijsouw van de stichting gaat dat argument niet op omdat de pro vincie onlangs een kwart miljoen euro extra aan cultuur heeft toegekend. De Statencommissie Sociale en Bestuur lijke Zaken vond de kritiek terecht en drong er bij gedepu teerde H. van Waveren op aan de subsidie weer te verho gen. Ook voor Scratch Messiah, Maritiem Erfgoed en de accordeonvereniging Concertina moet de gedeputeerde extra geld zoeken. door Emile Calon KRUININGEN - Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vindt nog steeds dat het polder model niet bij voorbaat uitgeslo ten moet worden bij een crisis. Als het mogelijk is in overleg een crisis te bezweren, heeft die manier van werken zijn absolu te voorkeur. „Je moet niet onno dig op je strepen staan." Deze week stelde onderzoeker G. van Staalduinen dat bij het ongeval van de Pelican I op de Westerschelde burgemeester Verbree zich te weinig had laten gelden als de verantwoordelijke bewindsman. „Niet polderen maar doorpakken. In zo'n geval moet iemand de leiding nemen." Volgens hem had Verbree dat moeten doen omdat het ongeval tussen de Pelican I en Maersk Bahrein binnen de grenzen van zijn gemeente gebeurde. Kennis en kunde Verbree vindt nog steeds dat er goed werk is verricht door hem zelf en de anderen. Fijntjes wijst hij erop dat hij niet de au toriteit is als het gaat om scheepsongevallen. „Rijkswater staat heeft de kennis en kunde. Die instantie weer wat er moet gebeuren als twee schepen bot sen." Ook merkt hij op dat er een groot financieel risico dreig de voor de gemeente als hij al het gezag naar zich toe had ge trokken. „Dan had de gemeente kunnen opdraaien voor alle kos ten." Door Rijkswaterstaat de vrije hand te geven kon die dienst de Pelican onder de wrak- kenwet plaatsen. „Die dienst werd daarmee de juridisch eige naar van de Pelican en draaide op voor de financiële risico's." Ondanks het ontbreken van de officiële documenten wist Ver bree 'snel' dat zich aan boord ge vaarlijke stoffen bevonden. „We hadden snel telefonisch contact met de kapitein waarbij duide lijk werd dat in de dekcontai- ners waterstofoxide zat. Bij on ze besluiten hebben we daar steeds rekening mee gehouden." Van Staalduinen vertelde dat de officiële papieren pas twaalf uur na de aanvaring op tafel la gen in het crisiscentrum. Vol gens J. Jansen van de waterpol i- tie is dat niet de schuld van zijn dienst. „Twee uur na de aanva ring waren wij ter plekke." Een van zijn agenten is zo snel moge lijk gaan kijken naar de lading. Deze specialist gevaarlijke stof fen heeft vervolgens het Schelde- coördinatiecentrum gebeld met zijn eerste bevindingen. „Vervol gens kreeg hij op een floppy de ladinggegevens." Het lukte niet die gegevens op de politieboot uit te draaien. Om die reden moest de agent terug aan boord van de Pelican om ze daar uit te draaien. „Rond half acht werd dat pak papier per fax naar Vlis- singen gestuurd." COR DE JONGE Advertentie EXCLUSIEF OP UW MAAT GEMAAKT. BIJ AANKOOP VAN EEN KOSTUUM OF COMBINATIE HAVENSTRAAT 10 - TERNEUZEN - TEL 0115-610204

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 71