Aanklagen Tragel valt verkeerd Radio De Honte in vernieuwde studio PZC Gezin redt Axelaar van zwaardere straf na reeks delicten ^ctie@pZc.n| Hulst telt straks vijf beelden Nieuwe APV gemeente Sluis Terneuzen wil breder drankverbod Prijsvraag naam sportcentrum Hardrijders krijgen bekeuring Politieke druk kweekt animo voor windmolens Ziekenomroep zit er gezond bij Schouwen wil geld van Rijk voor opvang asielzoekers fV huldigt 3 jubilarissen fèntenraad en gemeente wijzen inmenging Terneuzens raadslid af zaterdag 20 november 2004 z 13 SLUIS - De gemeenteraad van Sluis stelt donderdag een nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV) vast vanwege de samenvoeging van de gemeenten Sluis-Aar- denburg en Oostburg. De modelverordening van de Vere niging Nederlandse Gemeenten (VNG) is vertaald naar de plaatselijke situatie. In de nieuwe APV van Sluis ont breekt een sluitingstijd voor de horeca. Ten behoeve van de openbare orde en veiligheid zijn extra artikelen opge nomen, waaronder een verbod om te vechten en een ver bod tot het bespieden van mensen. Verder is er extra aan dacht voor de overlast van honden- en paardenpoep. Bij de definitie van een boom is minimumdiameter opgeno men. Het aantal uit te geven kapvergunningen wordt hier door beperkt. Vanwege strengere wetgeving is stoken in de openlucht sterk beperkt. Ook de verstrooiing van as is ruimer opgezet dan in het VNG-model. De strafbepalin gen bij overtredingen is in Sluis eenvoudiger gehouden. Er is namelijk geen onderscheid gemaakt tussen lichte en zwaardere overtredingen. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen overweegt het ge bruik van alcohol op straat, en het gebruik van glas of plastic bekers op straat in de hele gemeente te gaan ver bieden. Het college van burgemeester en wethouders ant woordt dat op schriftelijke vragen van CDA-gemeente- raadslid Nel Hoebé-Duinkerke. Ambtenaren van de ge meente werken momenteel aan een herziening van de Al gemene Plaatselijke Verordening (APV) waar bovenge noemde zaken in zijn geregeld. Op grond van de huidige verordening is het gebruik van alcohol op straat en het ge bruik van glaswerk of plastic bekers nog beperkt tot de uitgaansgebieden in de gemeente. De bepaling die voor schrijft dat alleen nog herbruikbare plastic glazen ge bruikt mogen worden op straat of bij evenementen komt mogelijk eveneens in de nieuwe verordening te staan. Dat gebeurt mede op verzoek van de politie. Volgens het colle ge spelen hierbij ook aspecten als vermindering van afval en beheersing van de kosten van straatreiniging een rol. Ook de uitbreiding van het verbod om messen of andere steekwapens op straat bij zich te hebben naar het hele grondgebied van de gemeente komt mogelijk in de nieuwe APV te staan. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen verbindt een prijsvraag aan de naam voor het nieuwe sportcentrum aan de Oude Vaart in Terneuzen. De prijswinnende inzen der krijgt een jaarabonnement voor het sportcentrum. De nieuwe naam mag een cryptische, futuristische of histori sche verwijzing naar sport, wijk, stad of streek zijn, geeft de gemeente aan. Inzendingen kunnen tot 15 januari wor den gestuurd aan de Cluster Welzijn en Sport van de ge meente, Postbus 35, 4530 AA in Terneuzen, onder vermel ding van 'naamgeving'. TERNEUZEN - Bij een snelheidscontrole op de Wester- scheldetunnelweg zijn gisteren tachtig bekeuringen geval len. Tussen 12.45 en 16.15 uur reden er 996 automobilis ten voorbij. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Axel is gisteren veroor deeld tot 240 uur onbetaald wer ken, drie jaar rijontzegging, zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar voor maar liefst ze ventien strafbare feiten. De man werd ook verplicht reclasse- ringscontact opgelegd. Volgens de Middelburgse politie rechter J. Hopmans mocht de Axelaar zich gelukkig prijzen, want in verhouding tot de impo sante lijst verkeersdelicten en overtredingen die hij binnen een jaar op zijn conto schreef, was de straf bijzonder mild. „Ik wil niet dat uw gezin door uw ge drag extra zwaar wordt gedu peerd", motiveerde hij de uit spraak. De man stond terecht voor drie keer dronken rijden, zeven keer rijden zonder rijbewijs, zes keer rijden in een onverzekerde auto en één keer rijden tijdens een ontzegging. De politie had ver der beslag gelegd op drie auto's, waaronder een BMW van zijn broer. De drie auto's werden ver beurd verklaard. Hopmans had moeite om zijn woede in te houden. „U heeft lak aan regels. U heeft lak aan wetten en de politie. Maar erger is dat u lak heeft aan mensen. Ze zullen u met uw bezopen kop maar tegenkomen met de kans dat u iemand doodrijdt." Offi cier van justitie A. Flikweert vond dat de man voor de grote hoeveelheid feiten fors afge straft moest worden. Hij eiste 34 weken gevangenisstraf. De verdachte heeft sinds 1983 een strafblad en heeft nog maar net een gevangenisstraf van zeve- nenhalf jaar uitgezeten. Uit de rapportage van het ZCAD bleek dat zijn alcoholge bruik de grote boosdoener was. „Sinds een maand drink ik geen alcohol meer", haastte hij zich te zeggen. Daarvan toonde de politierech ter zich allerminst overtuigd, ge zien de alcoholdampen rond de verdachte. Daarmee geconfron teerd verdedigde de man zich door te zeggen dat hij wat ge dronken had vanwege de zenu wen. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen hoeft geen enkele vrees te hebben voor een schade claim van miljoenen euro's bij het niet doorgaan van de bouw van een windmolenpark in de Zaamslagse Eendragtpolder. Dit stelt raadslid C. Freeke (LCF) in een schrijven aan de Terneuzense raad. Volgens Freeke heeft wethouder A. van Waes (ruimtelijke orde ning) vorige week over een drei gende claim gesproken in de hoop de oppositie tegen het windmolenpark te kunnen tem peren. Van Waes en de rest van het Terneuzense college, zo voert Freeke aan, worden door het provinciebestuur onder druk gezet om het windmolen plan toch door te zetten, om op die manier de provincie te steu nen. „De provincie Zeeland heeft namelijk het Rijk uit eige ner beweging toegezegd 25 pro cent van de in Nederland ge plande windturbines voor reke ning te willen nemen. Voor Zee land betekent dit dat de molen capaciteit moet worden opge schroefd van 57 naar 250 mega watt. De uitverkoren gemeen ten, waaronder Terneuzen, moe ten ervoor opdraaien", meldt Freeke. Volgens dè naamlijster zou ook de Sluise wethouder L. Wille gepleit hebben voor een windmolenpark in zijn gemeen te, terwijl de inwoners van die gemeente er niet van geporteerd zijn. Freeke vindt dat de positie ve bejeging van het Terneuzense windmolendossier door het col lege ingegeven wordt door de po litieke druk vanuit de provincie en niet door mogelijke schade claims. Zelfs als die aan de orde zouden zijn, behelzen ze volgens Freeke niet meer dan enkele honderdduizenden euro's. Voorzitter Jan Ollebek (links) en penningmeester Dick Mater van De Honte zijn in hun nopjes met de nieuwe ruimte. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Drie maanden lang heb ben vrijwilligers van de ziekenomroep Radio De Honte hard geklust aan hun nieuwe studio in het ziekenhuis in Ter neuzen. Dat karwei zit er nu op. Vanaf maandag kunnen de vrijwilligers van de omroep er aan de slag. Radio De Honte bivakkeerde sinds de opening van het gelijknamige zieken huis in Terneuzen in een studio die be stond uit drie gescheiden kleine ruim tes: één deel voor de techniek, dat door een glazen wand gescheiden was van de presentatieruimte, en een derde gedeel te waai- de platen en cd's opgeslagen wa ren. De drie ruimtes zijn nu samenge voegd, zodat er op de eerste verdieping in het ziekenhuis (direct boven de cen trale balie op de begane grond) een rui me studio van zo'n drie bij zes meter is ontstaan. Voorzitter Jan Ollebek en penningmees ter Dick Maters zijn er bijzonder mee in hun nopjes. Terwijl ze in de studio ver tellen over de ziekenomroep, komt 'zin gende timmerman' Piet van Puyvelde, die bij het ziekenhuis in dienst is, nog de laatste hand leggen aan een plintje van de platenkast. Of liever gezegd, de cd-kast, want de collectie elpees van de ziekenomroep is opgeslagen in de kel der van het ziekenhuis. Cd's en mi ni-discs, zo'n tweeduizend in totaal, hebben de rol van muziekdrager im mers ook hier van het vinyl overgeno men. Met de nodige creativiteit heeft Maters nog wel enkele lp-hoezen ge bruikt om de wanden in de studio mee aan te kleden. Radio De Honte werkt met 25 vrijwilli gers en draait geheel op donaties. Het stichtingsbestuur zou graag nog wat meer vrijwilligers begroeten: mensen die programma's willen maken, tech niek willen doen, of die een keer in de week langs de afdelingen willen gaan om verzoeknummers te verzamelen, kunnen zich bij hem (0115-614298) mel den. De ziekenomroep zendt 24 uur per muziek uit voor de ruim tweehonderd patiënten in het ziekenhuis in Terneu zen. Overdag en 's nachts zorgt een com puterprogramma in samenwerking met drie cd-wisselaars en drie minidisc-spe- lers voor de muziek, 's Avonds zijn er live-uitzendingen, zoals het verzoekpla- tenprogramma op woensdag van 20.00 uur tot 22.00 uur. Nummers daarvoor kunnen overigens niet alleen door pa tiënten in het ziekenhuis worden aange vraagd, maar door iedereen die iemand kent die daar ligt. Dat is mogelijk via de internetsite radiodehonte.nl. „Het komt ook wel eens voor, dat ie- foto Camile Schelstraete mand een nummer aanvraagt dat niet in onze collectie zit. Een patiënt had bij voorbeeld het verzoek om een nummer te draaien van 'de Griekse André Rieu'. Dat nummer hadden we zelf niet, maar hij vroeg om even langs te komen om dat hij de cd zelf wel bij zich had. Dat soort dingen is altijd leuk", vertelt Ma ters. dag Internet Het bestuur van de ziekenomroep, die programma's uitwisselt met de zieke nomroep Delta in het Oostburgse Anto- niusziekenhuis, wil het internet op ter mijn ook gaan benutten om Radio De Honte langs die weg bereikbaar te ma ken voor het luisterpubliek. Volgens Jan Ollebek neemt de luister dichtheid van de radio-omroepen in de ziekenhuizen overigens af als gevolg van de concurrentie van televisie aan het ziekenhuisbed. De officiële opening van de vernieuwde studio is maandag 22 november om 19.30 uur. MelitaLantlng PUKZEE - B en W van „„n-Duiveland leggen tekening van 135.000 euro —bijminister B. Verdonk (In- mie}. Het gaat om kosten ,d! noodopvang van uitge keerde asielzoekers, eüijk dient haar eigen ver- antwoordelijkheid te nemen", zegt wethouder G. Houtekamer. Schouwen-Duiveland werkt voor de noodopvang nauw sa men met vluchtelingenorganisa tie Inlia. Deze opvang geldt al leen voor asielzoekers die onder de oude vluchtelingenwet vallen en die nog het recht hebben om in Nederland te blijven. Deze groep woont vaak al jaren in Ne derland. Het beleid van de mi nister om deze groep uitgeproce deerde asielzoekers vrijwillig het land te laten verlaten werkt niet goed. Mensen gaan zwerven en komen bij de noodopvang van de gemeenten terecht. Het Rijk weigert tot nu toe om hier voor de financiële verantwoorde lijkheid te dragen, ondanks het feit dat deze groep mensen nog in procedure zit. Ze vallen name lijk onder de categorie 'schrij nende gevallen'. Ook Sluis (195.000 euro) Middelburg (400.000 euro) en Vlissingen (350.000 euro)hebben zware las ten. De meeste gemeenten geven aan zienlijk minder uit, tussen de 15.000 en 40.000 euro. Dat heeft te maken met de vestiging van een asielzoekerscentrum, iVAN GENT - De woonafde- Midden-Zeeuws-Vlaande- ranFNV Bondgenoten hul ls gisteravond in De Vlaan- ain totaal 103 jubilarissen. lens de bijeenkomst in het epartycentrum kregen jubi- sie leden een vakbonds- Iqe uitgereikt. A. Sijs uit ispande de kroon met zeven- ffi lidmaatschap. Verder t er vier jubilarissen met stigjarig lidmaatschap, ne- leden waren vijftig jaar Sleden veertig jaar en veer tien zijn al 25 jaar bij de igmoten aangesloten. Bur ster J. Lonink, zelf ook kindsbestuurder, overhan- samen met districtsvoor- tC Ollebek en FNV be- Kq- J. Plat de speldjes. ®>rgklachten: £0-0231231 bandag t/m vrijdag ge- •~nde de openingstijden; k'dagstot 12.00 uur ÖACT1E 6UWS-VLAANDEREN ^Alexanderlaan 45 wus 145 •-3 AC TERNEUZEN 40115-645769 ^0115-645742 ■'"'iil: redtern@pzc.nl ■^yvanGremberghe k&l ktBareman "Wond de Frel *tl5 Hoonhorst *r«"an Stee kBakker (sport) Neloo16 ^bus62 i^AB HULST ^'0114)372776 "(0114)372771 'W: redhulst@pzc.nl van Doorsselaer REDACTIE knspark 28 ®bus31 AA GOES ^'0113)315500 **•(0113)315669 Ppzc.nl 7* web@pZc.n| door Jeanette Vergouwen HULST - Na het Reynaertmonument, ja renlang het enige beeld in de stad, de Fontein en de Vos die de Passie preekt, komen er in 2005 vier nieuwe beeldhouw werken bij in Hulst. In het kader van het Toeristisch Ontwikkeling Plan is geld uit getrokken voor het plaatsen van deze beelden. De vier beelden zijn gekozen uit negen tien inzendingen op een beeldenwed strijd rond de thema's Vossenstreken of Tussen Staatsen en Spaansen. Zowel uit Nederland als uit Vlaanderen, kwamen inzendingen. Een commissie van mensen die thuis zijn in de wereld van de beel dende kunst, historie, het Reynaertver- haal en toeristische ontwikkelingen be oordeelde de kunstwerken en koos er vier uit. Kwaliteit De beelden kosten de gemeente Hulst, in clusief de sokkels en afwerking op loca tie, 75.000 euro. De helft wordt gesubsidi eerd door de provincie. M. Callens, direc teur van de kunstacademie Harelbèke on derstreepte gisteren tijdens de presenta tie van de beelden in het stadhuis van Hulst de hoge kwaliteit van de inzendin gen. „Een wedstrijd is altijd een riskante onderneming, maar in Hulst is aan alle een beeldenroute." In mei 2005 moeten de werken op hun plek staan. Luc Ingels uit Walsoorden verdiepte zich in de Reynaerthistorie en maakte het kunstenaarsboek De historie der dieren met een afbeelding en tekst uit dit beken de verhaal. Het beeld wordt gekapt uit grijs arduin en is 250 centimeter hoog en 1.50 meter breed. De locatie voor dit werk is nog onzeker. Historische figuren met duidelijke monumentale uitstraling zijn gemaakt door Gerard Brouwer uit Katwijk aan Zee. Hij mag twee groepen leveren: de vaandeldrager en tamboer, een bronzen duo van 1.80 meter hoogte, dat bij het Scharnier aan het Stations plein komt, en twee bronzen soldaten van 1.20 meter die met de rug naar el kaar toestaan en die een plekje krijgen schuin tegenover het Reynaertmonument bij de Gentse Poort. Het kunstenaarsduo Kathleen Verhegge en Ronald de Maet uit Assenede heeft de strijd tussen de Staatsen en Spaansen uit gewerkt. De bronzen beelden, vesting muur en schip, worden op een grond- plaat bevestigd van 3 bij 4 meter. Dit ge heel komt te staan bij de Bollewerckpoor- te links tegen de wallen. De gemeente Hulst wil in mei 2005 een kunstroute langs de beelden in de binnenstad uitge ven. Die route vertrekt op het Stations plein en eindigt bij de Bollewerckpoorte (Keldermanspoort). rnnny van Gremberqhe OGE - De cliëntenraad van iling Tragel heeft grote tie met het optreden van het seuzense gemeenteraadslid freeke van de fractie LCF. ^ns secretaris A. Ste- è-Lentz van de Tragel-cliën- uad heeft Freeke de voor steek in vragen aan B en W Terneuzen over de finan- i problemen bij de sffs-Vlaamse zorginstelling li lijgingen gedaan die kant M raken. wil dat de Inspectie voor Gezondheidszorg en het Zorg- i fioor(de gezamenlijke verze- jars) een uitgebreid onder- instellen naar mogelijke standen bij stichting Tragel. [dagelijks bestuur van Ter- na zou die instanties tot on- f wek moeten bewegen, pieester J. Lonink liet gis- a weten geen gehoor te zul- seven aan Freekes verzoek, (presidium heeft het raads- naar aanleiding van zijn behoorlijk gekapitteld. op onze beurt zijn van me- ;dat het niet op de weg van 1 gemeente ligt om ons te gaan wien met problemen bij de sting Tragel. Daar is nie- ^in dit stadium bij gebaat aker de cliënten of patiën- niet. Wel heb ik volgende deen afspraak met de direc- rvan de stichting. Die zal over de gerezen problemen mieren. Voor het overige ho- we als college dat bestuur i directie van Tragel bij mach- j nllen zijn om de problemen Iflossen, weer te zorgen voor »en voor een verantwoorde ïntenzorg", aldus Lonink. Het managementteam van Tra gel maakte begin deze week be kend te worstelen met een te kort van 1,7 miljoen euro. Om de financiële problemen op te lossen zou de directie begin de cember komen met een plan van aanpak, waarbij op voorhand ge steld werd dat gedwongen ont slagen en het afstoten van ge bouwen niet werden uitgeslo ten. Freeke koppelde op zijn beurt de slechte financiële situatie aan mismanagement, te hoge overheadkosten, een extreem hoog ziekteverzuim, 'spookpa- tiënten' en regentenregelingen. Secretaris Steglich-Lentz vindt die aantijgingen misplaatst. Zwartboek Freeke heeft zich echter in de kwestie-Tragel vastgebeten en is nu druk doende een zwart boek over Tragel te achterhalen om met dit schrijven in handen te kunnen aantonen dat er bij de stichting meer aan de hand is. De secretaris van de stichting bevestigde het bestaan van dat zwartboek, maar gaf meteen aan dat de daarin geschetste klachten en problemen niets van doen hebben met de huidige financiële problemen. In het zwartboek deed een groep ouders maanden geleden haar beklag over een gebrekkige bege leiding van patiënten in hun thuissituatie. De bewoners zou den gedurende een lange perio de verzorgd zijn door te weinig en ongeschoold personeel. De klachten waren terecht, maar werden veroorzaakt door perso neelsverloop, ziekte en de onmo gelijkheid om tijdig nieuw ge schoold personeel aan te terk- ken. Volgens de secretaris zijn de problemen inmiddels opge lost. De zegsvrouwe van de cliënten raad wil vooralsnog niet verder ingaan op de huidige problemen binnen het instituut. „Het managementteam komt binnen enkele weken met een pakket maatregelen. Daar wach ten we op." De Ondernemingsraad van stich ting Tragel liet gisteren overi gens weten geen genoegen te zul len nemen met gedwongen ont slagen. Maquettes van de winnende kunstwerken, vlnr van Gerard Brouwer, Kathleen Verhegge/Ronald de Maet, Luc Ingels en nogmaals Gerard Brouwer. foto Camile Schelstraete criteria voldaan. Er is gelet op artistici- naast aan duurzaamheid en weer- en van- teit, monumentaliteit, expressie, origina- dalismebestendigheid. Bovendien krij- liteit en technische vaardigheden en daar- gen cle beelden een mooie plaats binnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69