IC Gemeente claimt kosten opvang Spreken en stapelen voor de rechten van het kind Professor Zeemanprijs na bijna veertig jaar in ere hersteld Extra geld nodig voor restauratie kademuur langs Nieuwe Haven Kinderopvang ingewikkeld? houwen-Duiv eland: Rijk moet zelf betalen voor uitgeprocedeerden Fietspad Bredeweg klaar Staalkabel verwondt Tholenaar Nieuwe naam voor Bergs COC Parkeerautomaten vernield Drankrijder valt in herhaling zeeuwse almanak Kwakje [weken cel ir poging tot raak bij Dow jag 20 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeeiandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 editie Schouwen-Duiveland RZEE - B dl W itn-Duiveland lening van 135.000 euro jminister R. Verdonk (In- ij. Het gaat om kosten gemeente heeft moeten ivoor de noodopvang van rocedeerde asielzoekers. Öjk dient haar eigen ver- larddijkheid te nemen", itihouder G. Houtekamer. ièouwen-Duiveland zijn :teel 24 opvangplekken, m op een camping zijn, iwoonhuis", zegt Houte- .Daar wonen achttien i met kinderen en zes al- anden." Schouwen-Dui- werkt voor de noodop- sauw samen met vluchte- lorgamsatie Inlia. Deze op- geldt alleen voor asielzoe- onder de oude vluchte- et vallen en die nog het bobben om in Nederland jen. Deze groep woont sljaren in Nederland. Het de minister om deze uitgeprocedeerde asielzoe- ijwillig het land te laten werkt niet goed. Men- zwerven en komen bij xlopvang van de gemeen- techt. Het Rijk weigert tot om hiervoor de financiële [woordelijkheid te dragen, fo het feit dat deze groep in procedure zit. Ze namelijk onder de catego- krijnende gevallen'. Schouwen-Duiveland bete- ïteen extra last van onge- 135,000 euro voor dit jaar. grote kostenpost", zegt hamer. Hij vertelt dat en- lersonen al opgevangen 's juli 2003, maar dat de meeste gevallen in 2004 naar de noodopvang zijn geko men. Gemiddeld financiert de gemeente 21 plekken per jaar, die 615 euro per maand kosten (huisvesting en eten en drin ken). Hoe de situatie volgend jaar is, blijft vooralsnog koffie dik kijken. Het hangt mede van af of er volgend jaar voldoende opvangcapaciteit is in de terug- keercentra en de manier waarop invulling wordt gegeven aan de terugkeerprogramma's voor uit geprocedeerde asielzoekers. Financiering Hoe dan ook, Houtekamer zal - als dat nodig is - ook volgend jaar de noodopvang financieren. „Ten aanzien van de mensen ne men we geen andere houding aan." Schouwen-Duiveland is niet de enige Zeeuwse gemeente die zich voor hoge kosten ge plaatst ziet. Ook Sluis (195.000 euro) Middelburg (400.000 euro) en Vlissingen (350.000 euro) moeten diep in de buidel tasten. De meeste gemeenten geven aan zienlijk minder uit, tussen de 15.000 en 40.000 euro. „Dat heeft te maken met de vestiging van een asielzoekerscentrum", legt Houtekamer uit. De kwestie is onlangs besproken in een ver gadering van Zeeuwse gemeen ten. „Daar heeft het bestuur van de vereniging aan de andere ge meenten gevraagd om solidari teit met ons. maar toen bleef het oorverdovend stil." Ook Middelburg heeft een brief naar de minister gestuurd met het verzoek om terugbetaling. Of de verzoeken worden gehono reerd, is maar zeer de vraag. „Erg realistisch is het niet, maar het signaal moet duidelijk zijn", aldus Houtekamer. Ulka (10, links) en Filmon (7) vullen de stapel voor de 'Operatie Schoenendoos' nog wat aan. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De tienjarige Francisca van Holthe toont met een plechtig gebaar een injectienaald en vertelt haar klas zachtjes maar indringend dat met maar één euro al tien van dit soort naalden gekocht kunnen worden, en dat met hon derd euro wel duizend kinderen in de Derde Wereld kunnen wor den ingeënt tegen allerlei enge ziektes. Francisca zit in groep 7 van christelijke basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamste- de. Samen met Nadine de Hoog (11) uit de hoogste groep hield ze gisterochtend een spreek beurt over de inspanningen van Unicef voor de gezondheid van alle kinderen op de wereld. Een beetje verlegen, maar goed gedo cumenteerd kwijten de meisjes zich van hun taak. Ze hullen zich voor deze gelegenheid in een Unicef-T-shirt. Bij Onder de Wieken is het in middels traditie ruim aandacht te besteden aan 'de Dag van de rechten van het kind', vandaag, 20 november. Gisteren was der halve tijd ingeruimd voor twee spreekbeurten in de groepen 7 en 8. In nauwe relatie met de aandacht voor Unicef wordt in de derde week van november op deze school ook al tien jaar lang de 'Operatie Schoenendoos' ge houden. Alle leerlingen van de school is gevraagd een doos te vullen met een mix van school spullen, speelgoed en toiletarti kelen voor kinderen van hun ei gen leeftijd in Pakistan, Oegan da en Moldavië. Sticker Bij de plaatselijke schoenenwin kel van Verton werden in ver band met deze actie al enige tijd dozen verzameld. In de hal van Onder de Wieken prijkt nu een ferme piramide van ruim hon derd kleurig versierde schoenen dozen. Ze zijn voorzien van stickers waarop staat aangege ven of de inhoud bestemd is voor een jongetje of een meisje, en voor welke leeftijdsgroep. „Er zit van alles in: pennen, pot loden, viltstiften, maar ook zeep, shampoo en tandpasta", vertelt de zevenjarige Filmon. Samen met Ulka uit groep 7 sta pelt hij nog gauw even wat do zen op om de stapel een nog for ser aanzien te geven. De komen de week worden de dozen opge haald en naar het centrale depot in Roosendaal gebracht. Het streven is landelijk 220.000 schoenendozen bijeen te krijgen voor kinderen in Afrika, Azië en Oost-Europa. Nadine en Francisca zijn inmid dels ver gevorderd met hun spreekbeurt. Ze vertellen dat in 1980 nog maar tien procent van alle kinderen in de Derde We reld werd ingeënt tegen ziekten als tetanus, mazelen, tbc en po- foto Dirk-Jan Gjeltema lio. Dankzij Unicef is dat nu tot 80 procent. „Maar er moet nog veel meer gebeuren en daar is geld voor nodig", laten de meis jes met nadruk weten. Rechten Eerder al gingen Brent Water man (11) en Michiel van der Maas (10) uit groep 7 in hun spreekbeurt uitgebreid in op de rechten van het kind, die nog lang niet overal in de wereld vei lig gesteld zijn. Toen juf Jos Baar tot slot eens polste in de klas of de verhalen waren over gekomen, kreeg ze op de vraag wat Unicef doet van één van de leerlingen het antwoord: „Zor gen dat kinderen het goed heb ben." door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Professor Zeemanprijs is gistermiddag met de uitreiking van oorkondes en geldbedragen aan Tobias Tiecke uit Amsterdam en Jade Ottema uit Brouwershaven in ere hersteld. De prijzen werden overhandigd door A. Kox van de Universiteit van Amsterdam (UvA) tijdens een korte plechtig heid in de Hervormde Kerk in Zonnemaire. De aanvankelijk eens in de vijf jaar uit te reiken Zeemanprijs werd op 29 januari 1953 in het leven geroepen met een bekrach tiging van de toenmalige ge meenteraad van Zonnemaire. De watersnoodramp twee dagen later zal er, zo veronderstelde wethouder W. Renden gistermid dag, oorzaak van geweest zijn dat de onderscheiding pas in 1960 voor het eerst werd toege kend. Vijf jaar later gebeurde dat voor de tweede keer, maar daarna raakte de onderschei ding in de vergetelheid. De prijs, bedoeld als stimule ring voor veelbelovende natuur wetenschappers, betrof een over eenkomst tussen de gemeente raad en de UvA. Het dorp wilde er zijn beroemde vroegere inwo ner mee eren. Pieter Zeeman, een van Neerlands achttien No belprijswinnaars, werd in 1865 in Zonnemaire geboren. Zeeman kreeg de Nobelprijs in 1902 toegekend. Tijdens de hon derdjarige herdenking van dat feit twee jaar geleden werd de aanzet gegeven tot het eerher stel van de Professor Zeeman prijs. De uitreiking gistermid dag is het resultaat van een co-productie tussen de gemeen te Schouwen-Duiveland, dorps raad Zonnemaire, de UvA en Scholengroep Pontes locatie Pie ter Zeeman. De zeventienjarige Jade Ottema kreeg de Gouden Pieter 2004 als aanmoedigingsprijs voor haar profielwerkstuk 'modelraket ten'. „Jade laat zien dat zij be schikt over een creatieve onder- zoeksgeest en een groot vermo gen om probleemoplossend te denken en te handelen. Het en- SIRJANSLAND - Het fietspad langs de Bredeweg bij Sir- jansland is klaar. Het fietspad maakt de route tussen het dorp en de N59 een stuk veiliger voor (brom)fietsers. Tot voor kort reden auto's en fietsers door elkaar en dat lever de regelmatig gevaarlijke situaties op. De Bredeweg is drukbereden. Uit tellingen blijkt dat ge middeld 1200 auto's en vrachtwagens per dag over de weg rijden en gemiddeld 200 fietsers en bromfietsers. De aanleg van het twee kilometer lange fietspad heeft 650.000 euro gekost. STELLENDAM - In de Deltahaven in Stellendam is don derdag een 20-jarige Tholenaar gewond geraakt. Tijdens zijn werk op een viskotter schoot een staalkabel door on bekende oorzaak los en sloeg in het gezicht van de man. De Tholenaar werd met een schedelbasisfractuur ver voerd naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. BERGEN OP ZOOM - Emancipatievereniging voor ho mo- en biseksualiteit COC Bergen op Zoom gaat voortaan door het leven als COC West-Brabant-West Tholen. Ge bleken is dat de vereniging onder de nieuwe naam beter kan communiceren met gemeentes en scholen in de regio West-Brabant en Tholen. Bovendien geeft het COC met de nieuwe naam aan dat hun werkgebied breder is dan al leen Bergen op Zoom. VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Vlissingen vier parkeerautomaten opengebroken. Het gaat om automaten op de Spuikomweg, de Stenen Beer en het Zeemanserve. Uit één van de automaten wer den enkele honderden euro's meegenomen. De inbrekers kregen andere automaten niet open. OOSTBURG - Een 37-jarige man uit de gemeente Sluis heeft niets geleerd van de bekeuring die hij eerder kreeg voor dronken autorijden. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 2.48 uur, werd hij namelijk weer betrapt. De man werd gecontro leerd in Oostburg, in de Mr. J.E. Risseeuwstraat. Uit de blaastest bleek dat hij te veel had gedronken. Dit keer kreeg de man een rijverbod van vier uur en een bekeu ring. Jade Ottema met twee van haar 'modelraketten' onder het toeziend oog van professor Pieter Zeeman op de schildersezel. foto Dirk-Jan Gjeltema thousiasme waarmee zij ge werkt heeft aan haar profiel werkstuk vertoont alle kenmer ken van een veelbelovende we tenschapper in de dop", citeerde Kox het juryrapport. Hij over handigde haar vervolgens de oorkonde en een cheque van 500 euro. Overigens moest de profes sor met enige spijt constateren dat Ottema ondanks haar 9,2 voor het centraal eindexamen Natuurkunde bij Scholengroep Pontes dit jaar, inmiddels Medi cijnen studeert in Rotterdam. Tobias Tiecke kreeg vervolgens de echte Professor Zeemanprijs uitgereikt voor zijn scriptie Ti me averaged potentials in ioffe quadrupole trap and Zeeman si deband spectroscopy. Kort ge zegd draait het in deze scriptie om de zogeheten 'Bose-Einstein condensator'. „Moeilijk om in een paar zinnen uit te leggen, maar ik heb onderzoek gedaan naar de super-vloeibare fase van een vloeistof. In dit geval ru bidium. Naar het splitsen van die condensatie en die splitsin gen vervolgens weer opeen laten knallen", licht Tiecke toe. Hij heeft nog geen specifieke be stemming voor de 2500 euro die de Professor Zeemanprijs hem oplevert, maar hij is ervan over tuigd dat hij die wel vindt. Het is de bedoeling de Professor Zeemanprijs voortaan tweejaar lijks toe te kennen. De Gouden Pieter zal elk jaar worden uitge reikt aan de succesvolste leer ling bij het eindexamen Natuur kunde van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland vragen 40.000 euro extra aan de raad voor het op knappen van de kademuur langs de Nieuwe Haven in Zie- rikzee. Het extra krediet is no dig omdat de plannen zijn gewij zigd en de materiaalkosten zijn gestegen. ven. De kademuur aan de Nieuwe Fundering Haven is dringend aan renova tie toe. In 2003 is hiervoor al een krediet beschikbaar gesteld door de raad. Daarna is de ge meente tot de conclusie geko men dat de oorspronkelijk geko zen manier van opknappen niet de beste is. werken het voordeel dat de loop van de kademuur niet veran derd, aldus Van Tuil. Als de raad akkoord gaat met het extra krediet, kan begin vol gend jaar worden begonnen met de renovatie. Dat is ook hoog no dig, want de opknapbeurt van de kademuur moet klaar zijn voor de gemeente begint met de herinrichting van de Nieuwe Ha- Al twee jaar wordt gesproken over het opknappen van de muur. Vooral het stuk waar nu de mosselkotters liggen, is er slecht aan toe. De oorspronkelij ke houten fundering is nage noeg weg. De renovatie moet voor het hoogseizoen klaar zijn. Variant Destijds is gekozen voor het met selen van een nieuwe muur voor de oude, maar dat geeft te veel risico op werking en scheuren, legt P. van Tuil van de gemeente uit. „We hebben nu gekozen voor een andere variant." Die nieuwe variant komt er op neer dat er een damwand wordt geplaatst en de oude muur ge deeltelijk wordt afgebroken. Die wordt daarna weer 'opge bouwd' met beton. Voor deze constructie komt een nieuwe, ge metselde muur. „Het zicht blijft dus hetzelfde", legt Van Tuil uit. Bovendien heeft deze wijze van (Advertentie) GROTE SKI/SNOWBOARDBEURS Sportpunt Zeeland, Goes Zwembadweg 3 zat. 20/11 10.00-17 00 uur zo. 21/11 11.00-17.00 uur Itot 70% korting op skikleding I 10140% korting op ski's/snowboirdsl 3ken tijdens de beursdagen m.m.v. VINTERSPOBT en The Tube Goes - Middelburg - Vlissingen - Zierikzee GRATIS PARKEREN Thuis in Breskens stoomde de hutspot, maar de fotograaf van deze krant mocht voor zijn werk eens lekker dineren in het beste restaurant van Ne derland. Wereldklus natuur lijk, eten in een tweesterren restaurant. Had ie nog nooit gedaan. Dus ging enigszins ongemakkelijk de stropdas om, het nette jasje aan en streek zijn vrouw nog eens door zijn haar. Daar zat ie dan, sjiek te zijn. Het ene na het andere culinaire hoog standje liet hij door zijn keel glijden, maar om nu te zeggen dat zijn honger snel was ge stild: nee. Dat zorgde ervoor dat hij even uit zijn rol viel, even hunkerde naar de hutspot. Terwijl het vierde meester werkje nog een weg richting zijn maag zocht, mompelde hij zacht: „Zo, laat nu het vol gende 'kwakje' maar snel ko- (Advertentie) f «eten? F°P www.avans.nl tois IDELBURG - De Middel- i politierechter J. Hop- beeft gisteren een 29-jari- *oner van Breda voor po- lol inbraak vijf weken cel i?d. De man had 24 april rsamen met een 28-jarige idammer geprobeerd in ion in het communicatie- in Jan Dow Benelux in was eerst over een hek anen. Ze hadden aan ra- deuren gevoeld. Ook wa- op het dak van het com- itiecentrum geklommen, nien betrapt door bewa- het chemisch bedrij f lachte vertelde andere be- te hebben. Hij ver been presentatie over de- iwillen houden. Daarvoor te op zoek zijn geweest geschikte ruimte. De 'en van de Brabander fa echter niet met die van justitie A. Flik- aste vijf weken cel. In Keel sprak het strafblad, psnds 1995 vermogensde- faan vermeld. jteeehter was in zijn uit- overduidelijk. „Ik ben er inehonderd procent van dat u heeft gepro pte breken." De zaak andere verdachte wordt *handeld wegens ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61