VN-personeel verliest Eertrouwen in Annan Ondergrondse stad Belgrado duikt op Teleurstelling over VN-resolutie over Darfoer Vlaming zat achter doodsbedreiging Antwerpse politica Hoop en scepsis over moordzaak Munir 5 PORS KEUKENS China schort damproject op Gewonden na noodlanding In de rij voor echtscheiding Tibetaanse beer in gevarenzone Europese Commissie aan het werk Wit-Rusland weert europop f,handalen zouden reden zijn voor onvrede Misbruik door N in Congo imbabwe Doden door noodweer in Midden-Europa troomt leeg zaterdag 20 november 2004 I I A I I A A N S DESIGN GREVEIINGENSTRAAT tOH 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 1 1 - 45 07 10 www.porskeukens.nl PEKING - China heeft de werkzaamheden aan een om streden damproject in het zuidwesten van het land opge schort. Er zal eerst met de getroffen inwoners in het ge bied worden onderhandeld over een financiële compensa tie en nieuwe huisvesting. Dat heeft een lokale functiona ris van de Communistische Partij gisteren gezegd. Met het besluit lijkt de Chinese overheid gehoor te geven aan de massale protestacties in het gebied. Door de nieuwe dam in de rivier Yangtze komen grote op- pervakten land onder water te staan en zullen tienduizen den boeren moet verhuizen. ANP/AFP LISSABON - Zeker negen mensen aan boord van een toe stel van de Spaanse luchtvaarmaatschappij Iberia hebben verwondingen opgelopen door een noodlanding in Portu gal. Door nog onbekende oorzaak had er rookontwikel- ling plaats in de cabine van de Airbus A340. aldus de Por tugese autoriteiten. Het vliegtuig was met 288 mensen aan boord op weg van Madrid naar Mexico-Stad. De noodlanding had plaats op het vliegveld van Lissabon dat daardoor vier uur lang ge sloten bleef. De gewonden vielen tijdens de evacuatie van het toestel. ANP/RTR/AFP SANTIAGO - Chileense rechtbanken verwachten een vloed van echtscheidingsverzoeken. Na jarenlange politie ke strijd kreeg het Zuid-Amerikaanse land dit jaar een wet die echtscheidingen toestaat. Chili verbood echtscheidingen 120 jaar geleden. De nieu we wet, waar met name de Rooms-Katholieke Kerk fel te gen is, staat het onmiddellijk ontbinden van het huwelijk toe wanneer sprake is van geweld, alcoholisme, drugs of homoseksualiteit. Chileense autoriteiten verwachten on geveer 50.000 echtscheidingsverzoeken in de komende we ken. ANP/AFP PEKING - De Tibetaanse zwarte beer staat op het punt van uitsterven. Hun aantal is de afgelopen tien jaar bijna gehalveerd. Stropers jagen op ze en verkopen vooral de gal van het dier. Anderen maken daar medicijnen van. Dat meldde het Chinese persbureau Xinhua gisteren. Tien jaar geleden leefden de zwarte beren nog in zeker eenderde deel van Tibet, maar nu zijn er hele regio's waar al jaren geen dier meer is gezien. Volgens onderzoek zijn er nog maar ruim 7000. ANP/AFP BRUSSEL - Na het Europees Parlement hebben gister ochtend ook de EU-lidstaten de nieuwe Europese Com missie goedgekeurd. Dat gebeurde als formaliteit tijdens het overleg van de Europese ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken. Volgens minister Donner van Justitie, die het overleg op in Brussel voorzat, gaat het nieuwe dagelijks bestuur van de EU maandag van start. De goedkeuring van de Europe se lidstaten was nodig om de commissie officieel te be krachtigen. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een tot de islam be keerde man uit Gent is verant woordelijk voor de doodsbedrei gingen aan het adres van de Ant werpse politica M. Bousakla. De 38-jarige man, die is gearres teerd, was lid van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL) van Abou Jahjah. Hij heeft bekend. Met de telefonische bedreigin gen wilde hij Bousakla 'op ande re gedachten brengen'. Bousakla, senator voor de Vlaamse socialisten, dook onder nadat een anonieme beller had gedreigd haar 'ritueel te slach ten'. De man uit Gent ontkent dat hij die woorden heeft ge bruikt, maar hij geeft wel toe dat hij Bousakla de stuipen op het lijf wilde jagen naar aanlei ding van haar kritische uitspra ken over de islam. Volgens de man zijn de uitspraken van Bousakla 'opruiend en onver draagzaam'. De man kon getraceerd worden via zijn mobiele telefoon. Hi] heeft geen strafblad, maar hi] stond in 2002 wel op de leden lijst van de AEL. De Belgische voorzitter van de Liga, A. Azzuz, zegt de man niet te kennen. „Hij heeft zich waar schijnlijk via het internet als lid aangemeld. Ik ken in elk geval geen Gentse autochtoon die zich tot de islam heeft bekeerd", al dus Azzuz, die zich van de be dreigingen distantieert. Hij vreest dat zijn organisatie door de kwestie in een kwaad dag licht wordt geplaatst. De van oorsprong Marokkaanse Bousakla, ook wel de Vlaamse Hirsi Ali genoemd, trok na de moord op Van Gogh fel van leer tegen radicale moslims. Ook in haar columns in de krant De Morgen neemt ze geen blad voor de mond. Eerder dit jaar diende ze een wetsvoorstel in om schijn huwelijken en gedwongen huwe lijken strafbaar te stellen. Bousakla zelf reageerde opge lucht op de arrestatie, maar zij wees erop dat zij in het verleden vaker is bedreigd, en zelfs op straat is aangevallen. Minister van Justitie, de Waalse socialis- te Onkelinx, maakte bekend dat ook zij en het Brusselse parle mentslid M. Chahid dreigbrie ven hebben ontvangen, evenals de burgemeesters van Sint-Jans-Molenbeek en Ander- lecht. Die hadden zich achter een verbod op het dragen van een burqa geschaard. MINSK - De Wit-Russische rege ring wil minder buitenlandse popmuziek op de radio. Vanaf volgend jaar mag slechts 25 pro cent van de gedraaide muziek uit het buitenland komen. Het besluit is niet met open ar men ontvangen bij de zestien ra diostations in het land. Zij vre zen dat de tweehonderd bestaan de Wit-Russische nummers on voldoende zijn om hun uitzen dingen mee te vullen. Om dit probleem op te lossen, moeten liedjes maar herhaald worden of pauzes worden ingelast. Even tueel kan het gebrek opgevuld worden door Russische muzikan ten binnen te halen. ANP/DP A redactie buitenland p VORK - Personeel van de jMiigde Naties maakt zich op itfn motie van wantrouwen te nemen tegen secreta- rtfneraal Kofi Annan. Bron- sverklaarden tegen het Fran- per>bureau AFP dat het ver- ptnen weg is wegens de vele andalen waarmee Annan te ^tn heeft gehad. [directe aanleiding voor de Lmng is het feit dat Annan eerder deze week VN-medewer- ker Dileep Nair de hand boven het hoofd hield en amnestie gaf. De VN-functionaris zou zich schuldig hebben gemaakt aan ongewenste intimiteiten en vriendjespolitiek. De bond van VN-personeel had gevraagd om een formeel onderzoek naar de handel en wandel van Nair. Woordvoerder Eckhard van An nan maakte evenwel dinsdag be kend dat Nair door Annan was vrijgesproken 'na een diepgra vend onderzoek'. Annan onder streept volgens de woordvoer der dat hij alle vertrouwen heeft in Nair. Lubbers Medewerkers van de volkerenor ganisatie hebben zich tegen die beslissing gekeerd en zeggen dat de onderzoekers zich niet eens tot de bond hebben gewend tijdens hun onderzoek. Onthul lingen over allerhande andere schandalen zoals de miljarden die de toenmalige Iraakse presi dent Saddam Hoessein roofde tijdens het olie-voor-voed- sel-programma van de VN, maar ook de ophef rond ver meende misdragingen door de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Ruud Lubbers de den het aanzien van Annan ook geen goed. Volgens VN-functionarissen is het nooit eerder in de geschiede nis van de organisatie voorgeko men dat personeel stemde over een motie van wantrouwen te gen de hoogste baas en het ma nagement. ANP/AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Indonesische politie zegt vertrouwen te heb ben in het vinden van de daders van de moord op de bekende mensenrechtenactivist en advo caat Munir. „De hoop van ieder een is ook onze hoop", zei A. Charliyan, hoofd van de delega tie van de Indonesische politie gisteren in Den Haag. Hij is in Nederland om de resul taten van het Nederlandse au topsierapport te bespreken. De 38-jarige Munir werd op 7 sep tember met arsenicum vergif tigd toen hij met het vliegtuig onderweg was naar Nederland. Hij stierf twee uur voor de lan ding Munirs opvolger bij mensenrech tenorganisatie Kontras en goede vriend U. Hamid blijft scep tisch. „Het is niet de eerste keer dat er aanslagen worden ge pleegd op mensenrechtenactivis ten, op onze organisatie en op Munir. Nog nooit is er een gede gen onderzoek geweest. Ik hoop dat deze zaak nu wél grondig wordt aangepakt." Hamid dringt aan op onafhankelijk po litieonderzoek naar de moord. De daders moeten vermoedelijk in kringen van de geheime dienst of het leger worden ge zocht. Kort voor zijn dood waar schuwde Munir dat het leger weer meer macht naar zich toe trok via een verandering in wet geving. Mensenrechtenactivis ten in Indonesië menen dat de moord een politieke achter grond heeft. GPD ÜROBI - Burgers in dienst kde Verenigde Naties en en- lt blauwhelmen hebben zich ie Democratische Republiek «go schuldig gemaakt aan ksiele vergrijpen. Dat heeft S-secretaris-generaal Annan ileren bekendgemaakt. Annan weten 'diep gekrenkt' te >VN-baas liet weten duidelijk sijs te hebben gezien voor misbruik door zowel civiele ledewerkers als vredeshandha- ïs. „Het is schandelijk dat zo- is gebeurt en ik ben woe- mT,aldus Annan, manzei verder dat de beschui ten vorig voorjaar aan het ill kwamen en zowel zijn on- rcocht door de Verenigde Na- ster plaatse als het VN-bu- wvoor interne zaken, kben blij dat het om een klein dal VN-medewerkers gaat. igenen die erbij betrokken wa ll zullen ter verantwoording Mepen worden." De VN-mis- ui de Democratische Repu- ek Congo telt tienduizend inschappen en arriveerde in El in het Afrikaanse land. MFP ^Cees van Zweeden NjADO - Een onderzoek de mysterieuze dood van ^rvische militairen heeft 1 bestaan onthuld van een 'on- f?ondse s(ad' bij Belgrado, 'wbben de Servische media De twee militairen von- JJer onduidelijke omstan- Wen de dood bij de ingang "et complex. Volgens som as' bronnen hield de voort- - -Servische ge- l .die, verdacht van oor- Tnusdaden, zich er schuil. "«uc aanvanke- ®l de twee militairen el- N ™dden gedood. Daarna die verklaring gewijzigd; w?. twee zou de ander iï doodgeschoten en ver- de hand aan zichzelf ien. Maar geen van -•■gen werd door de fa- van de militairen geaccep- daarna de regering een 'dkelijke commissie van «teil n Cen onderzoe'< „Mijn zoon stierf omdat hij een groot geheim zag", verklaarde Petar Milovanovic, vader van een van de twee. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het leger de twee had doodgeschoten. Het onderzoek bracht vervol gens het bestaan van het onder grondse complex aan het licht. De ingang ligt verborgen in een legerkazerne in Topcider, een luxueuze wijk in Belgrado. Ach ter die ingang daalt een lift af in een heuvel, waar de 'onder grondse stad' ligt. Volgens de Servische media is het complex, dat zes etages telt, ruim vijf vierkante kilometer groot. De onderste verdieping ligt zestig meter onder de grond. Hoewel het hele complex is uit gehouwen in de rotsen, is het ook nog voorzien van een 'dak' van bijna drie meter dik gewa pend beton. Tito Gangen van honderden meters lang verbinden de appartemen ten, waarvan sommige het aan zien hebben van een paleis. Ruimtes worden gescheiden door drie meter hoge, zware sta len deuren. De voornaamste hal is zo groot als een metrostation. Het complex werd gebouwd in opdracht van Tito, leider van het toenmalige Joegoslavië. Tito vreesde een kemaanval door de Sovjet-Unie, nadat hij in 1948 met Moskou had gebroken. Hij wilde een ondergrondse stad om zo'n aanval te kunnen overle ven. Het complex heeft daarom zijn eigen elektriciteitsvoorzie ning. Zelfs de Navo, die in 1999 Ser vië maandenlang bombardeer de, zou niet van het bestaan er van hebben geweten. Naar ver luidt vergaderde Slobodan Mi losevic, leider van Servië, er tij dens die bombardementen met zijn oorlogskabinet. Slechts een beperkt aantal poli tici en hoge militairen zou van het bestaan ervan hebben gewe ten. Minister Davinic van Defen sie ontkende echter dat generaal Mladic er verborgen werd gehou den. GPD Een door een zware storm omgewaaide boom ligt dwars over de weg in het Tsjechische Liberec. foto Radek Petrasek/EPA van onze redactie buitenland BERLIJN - Hevig noodweer heeft de afgelopen twee dagen in Midden-Europa zeker dertien mensenlevens geëist. Vooral Po len had het flink te verduren. Een zware storm, die gepaard ging met hevige sneeuw- en re genval, kostte daar aan zeker ne gen personen het leven. Onder de doden was een zes maanden oude baby, die in zijn kinderwagen getroffen werd door een vallende boomtak. Een 68-jarige man stierf, nadat hij door de storm van zijn fiets was geblazen. Een boer werd geplet onder zijn tractor toen die om ver werd geblazen. In Duitsland vielen minstens twee doden. In Sauerland, in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, vroor een man dood. Hij was vermoe delijk dronken. In de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt kwam een automoblist om het leven toen hij door ijzel van de weg raakte en tegen een boom reed. Ook Tsjechië kreeg te maken met zwaar weer. De storm ver oorzaakte grote schade aan wo ningen. In de omgeving van Br no werd een 27-jarige bouwvak ker gedood door een omwaaien de muur. In Oostenrijk zorgde het weer eveneens voor een grote verkeerschaos. Een automobi list kwam in de buurt van de hoofdstad Wenen om het leven toen hij door een zware wind stoot de macht over het stuur verloor. ANPDPA/ AFP BANNESBURG - Zimbabwe ion zeventig procent van de iwpsbevolking kwijtgeraakt, ide vijf miljoen mogelijke ar- idskrachten zijn 3,4 miljoen l land ontvlucht wegens de raomische en politieke crisis, kis een rapport dat gisteren Mheen. 5 rapport is opgesteld door tZuid-Afrikaanse vredes- rng. Uit het onderzoek dat 25 a 30 procent van de ibwaanse bevolking het heeft verlaten. De meeste Ken zijn naar Zuid-Afrika ducht. Het land telt 1,2 mil- vluchtelingen uit Zimbab- s Volgens bisschop K. Dow- ifajn de zeer grote werkloos- - en hoge inflatie schuldig caeexodus. Het innemen van cse boerderij en heeft de eco- Ksehe situatie in het Afri- &eland geen goed gedaan. de politieke spanningen V* bij aan de leegstroom t Zimbabwe. ANP/RTR Vrouwen verkopen groenten op een weekmarkt van ontheemden in Kebkabiya in het noorden van Darfoer. foto Finbarr O'Reilly/RTR van onze redactie buitenland NAIROBI - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de hooggespannen verwachtin gen die hij had gewekt over een serieuze stap op weg naar vrede in Soedan gisteren niet waarge maakt. Dat vinden mensenrech ten- en hulporganisaties die ac tief zijn in het grootste Afrikaan se land. De organisaties hadden gehoopt dat de volkerenorganisatie in te genstelling tot bij eerdere resolu ties over het land zou dreigen met keiharde maatregelen, zoals een wapenembargo, indien het geweld in Darfoer niet ophoudt. Nu wordt er slechts gesproken van 'passende maatregelen'. De regering van Soedan had veel zwaarder onder druk gezet moe ten worden, was de teneur van de reacties van de organisaties. De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch vindt dat de Veiligheidsraad 'zijn eerdere dreigingen om de regering van Soeudan verantwoordelijk te houden voor de schendingen van de mensenrechten in Dar foer heeft afgezwakt'. De organi satie vreest dat de regering de re solutie 'opvat als een blanco che que om door te gaan met de ver volging van de burgerbevolking in Darfoer'. Amnesty International, dat had opgeroepen tot een wapenem bargo om te voorkomen dat de mensenrechtenschendingen door zouden gaan, is eveneens teleurgesteld. De Veiligheidsraad was twee da gen bijeen in Nairobi voor een speciale zitting over Soedan. De vijftien leden stemden in met een resolutie, die Soedan omvangrijke hulp in het vooruit zicht stelt als de Soedanese rege ring en de rebellen van het Soe danese Volksbevrijdingsleger SPLA uiterlijk 31 december met hun handtekeningen het einde van de al 21 jaar durende bur geroorlog bezegelen. De resolu tie kwam kort nadat de regering en de rebellen een intentiever klaring hadden getekend over een vredesakkoord. ANP/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5