Gemeente claimt kosten opvang IC PZC Knagers en vreemde vogels Visserij vergeten in plannen voor het Veerse Meer ,13 Werken en wonen voor gehandicapten Tholen \iouwen-Duiveland: Rijk moet zelf betalen voor uitgeprocedeerden mpionoptocht it Sinterklaas Middelburg Hoogaarsstraat wordt heringericht Nieuwe naam voor Bergs COC Parkeerautomaten vernield Jong zeehondje aangespoeld Agressief trio gestraft Strengere regels alcohol zaterdag 20 november 2004 orFreekJanssen jolen - Voor verstandelijk - gehandicapten fliolen komen er nieuwe zelf- mdige woonruimtes en dag- bedingen. Stichting Sjaloom uit Dirksland wil binnen- 'projecten opzetten in Tho- protestants-christelijke zorginstelling heeft nu 150 cliënten, die ze thuiszorg aan biedt en ondersteunt bij het wo nen of bij hun dagbesteding. De dagbesteding in Tholen wordt georganiseerd in samen werking met meubelzaak Van Houte. Die verhuist volgend jaar van Sint-Maartensdijk naar industrieterrein Welgele gen II in Tholen en krijgt er een restaurant bij. Cliënten van Sja loom kunnen werken in de be diening en in de keuken. In de tuin met parkeerplaats rondom de nieuwe woonboulevard kun nen verstandelijk en lichame lijk gehandicapten helpen en ook voor schoonmaakwerk wor den nog mensen gezocht. Goed hart: „Als er minimaal zes aan meldingen zijn, dan kunnen we in april 2005 beginnen. Maar we kunnen er zeker wel twaalf gebruiken." Hoe het woonproject er precies uit komt te zien, is nog niet he lemaal duidelijk. Dat hangt met name af van het aantal aan meldingen, legt manager P. Goedhart van Sjaloom uit. „Als drie mensen hebben aangege ven dat ze geïntereseerd zijn, kunnen we beginnen. Dat kun nen er best meer worden. Er valt altijd wel iets te organise ren." Op Overflakkee heeft de stichting een aantal woonhui zen, die bewoond worden door gehandicapten. Er wonen vier cliënten in één huis en er is een logeerplek. De bewoners krij gen ondersteunende begelei ding en persoonlijke verzor ging- Het woonproject in Tholen krijgt waarschijnlijk ongeveer dezelfde vorm. JKZEE - Burgemeester en (tiders van Schouwen-Dui- leggen een rekening van euro neer bij minister k (Integratie). Het gaat en die de gemeente heeft maken voor de noodop- ran uitgeprocedeerde asiel- Rijk dient haar eigen ver- wrdelijkheid te nemen", IhouderG. Houtekamer. jwen-Duiveland werkt de noodopvang nauw sa- aet vluchtelingenorganisa- Deze opvang geldt al- wor asielzoekers die onder de vluchtelingen wet vallen oog het recht hebben om derland te blijven. Deze woont vaak al jaren in Ne- ni Het beleid van de mi- om deze groep uitgeproce- asielzoekers vrijwillig y te laten verlaten werkt goed Mensen gaan zwerven bmen bij de noodopvang de gemeenten terecht. Het weigert tot nu toe hiervoor Ssanciële verantwoordelijk- te dragen, ondanks het feit groep mensen nog in edure zit. Ze vallen in de ca- 'schrijnende gevallen', de situatie volgend jaar is, oog koffiedik kijken, bgtmede van af of er vol- jaar voldoende opvangca- !eit is in de terugkeercentra manier waarop invulling en aan de terugkeer- ramma's voor uitgeproce- lasielzoekers. DELBURG - Sinterklaas «h vrijdag Middelburg- goedheiligman loopt mee lampionoptocht die «wijkveremging Middel- ■Zuid wordt georganiseerd, 'cht begint om 19.00 uur Het Palet, ingang J. van ■bergstraat 2. De groepen aijong-Onda uit Nieuw- Joosland verzorgen de hle omlijsting. Degenen a lampion hebben, kun- tssen 18.00 en 18.45 uur ske tegen een kleine ver- '4 een lampion aanschaf- slecht weer wordt in Het alternatief program- toedachten: &0231231 'vaandag t/m vrijdag kende de openingstij- Caterdags tot 12.00 uur MOTIE klanden/tholen fonspark 28 His31 K AA goes "113-315670 1113-315669 fedgoes@p2c.nl "'Balkenende (chef) WHuibers ^Janssen 'Paardekam de Vries (sport) ïmen van der Werf JÏRALE REDACTIE "Onspark 28 stbus 31 «AA GOES '*131315500 ;l'13)315669 redactie nzc.nl 'tBNET f*-[Kc.nl "t web@pZc.n| Schouwen-Duiveland is niet de enige Zeeuwse gemeente die zich voor hoge kosten geplaatst ziet. Ook Sluis (195.000 euro) Middelburg (400.000 euro) en Vlissingen (350.000 euro) heb ben zware lasten. De meeste ge meenten geven aanzienlijk min der uit, tussen de 15.000 en 40.000 euro. „Dat heeft te ma ken met de vestiging van een asielzoekerscentrum", legt Hou tekamer uit. De kwestie is on langs besproken in een vergade ring van Zeeuwse gemeenten. „Daar heeft het bestuur van de vereniging aan de andere ge meenten gevraagd om solidari teit met ons, maar toen bleef het oorverdovend stil", vertelt wet houder Houtekamer van Schou wen-Duiveland. Ook Middelburg heeft een brief naar de minister gestuurd met het verzoek om terugbetaling. Of de verzoeken worden gehono reerd is maar zeer de vraag. „Erg realistisch is dat niet, maar het signaal moet duidelijk zijn", aldus Houtekamer. Joey Stutje en Colin de Groen interviewen Jan Kesteloo voor de documentaire over Kats. door Mieke van der Jagt KATS - Jasper de Kraker en Thomas Schuurman-Hess zijn er helemaal klaar voor. Zij mogen als eersten een inter view maken met een oudere Katsenaar. De groepsgenoten van groep 5 van de Prinses Margrietschool, ook allemaal rond de acht jaar, komen ook aan de beurt. Alle interviews samen worden een documentaire over Kats, maar ook over vriendschap en respect. Volgende week zaterdag, 28 november, wordt de documentaire vertoond tijdens de KIK-avond in de Vriendschap, die dan twintig jaar bestaat. Het idee voor de documentaire is afkom stig van Matty Verkamman, die samen met anderen aan de wieg stond van de KIK: Klaar Is Kats, een maandelijkse feestavond voor en door de Katsenaren zelf. Iedereen doet mee en vooral de kin deren van de bovenbouw steken er veel tijd en energie in. Om de jongere jeugd erbij te betrekken werd het idee voor de documentaire geboren. Kinderen van acht interviewen mensen van tachtig, was het idee, al wordt het met de leef tijd van de ouderen niet zo nauw geno men. Piet Beijer, groepsleerkracht van de middenbouw, heeft er eerst met de kin deren over gepraat. Over oudere men sen, dat die veel hebben meegemaakt, dat het vroeger heel anders was op Kats en dat je veel van ze kunt leren. De leer lingen hebben vervolgens vragenlijsten gemaakt en de kinderen van groep vijf hebben op de meester geoefend. Ze leer den dat je goed moet luisteren, steeds iemand aan moet blijven kijken en dat je gerust over iets anders mag praten dan wat er op je vragenlijst staat. Jasper en Thomas hebben geluk: ze mo gen Sien Korteknie-van Iwaarden inter viewen, die net als de rest van Kats, vlakbij de school woont. De meester gaat mee en Judith Vuijk ook, zij is de moeder die goed met de videocamera overweg kan. Ook Sien Korteknie is er klaar voor. Ze heeft bedacht dat de beste plaats voor het inteview de serre is, waar inderdaad het licht als honing over een geel bank je valt. Alledrie in het rood maken Jas per, Sien en Thomas alvast een mooi beeld. Binnen een minuut blijkt dat aan Sien een kei van een onderwijzeres verloren is gegaan. Ze vertelt duidelijk en niet te vlug. De inteviewers krijgen tijd om te reageren en nieuwe vragen te formule ren en Sien houdt goed in het oog of de jongens het begrijpen. Vooral Thomas doet het woord. We le ren dat Sien bijna zeventig jaar geleden in Kats werd geboren als dochter van een landarbeider met twee oudere broers. Thomas wil weten of haar vader boer was. „Nee, zegt Sien, een boer was wat anders. Vroeger had je nog niet van die machines en moesten de mensen al les met de hand doen." Maar een moes tuin hadden ze wel, bij Sien thuis, en ook een varken en kippen. Zo hadden ze het toch best goed, ook al verdiende een landarbeider niet zo veel." Jasper wil weten of ze allemaal op zol der sliepen. „Ja, mijn broers, mijn va der en moeder en ik wel, maar Opoe sliep beneden, in de bedstee." Jasper: „Hadden jullie wel een matras?" Ja, dat hadden ze gelukkig wel en ook een oude fiets. „Daar zaten wel vervelende ban den onder, anti-plofbanden. Die had den geen lucht, ze waren massief. Het reed heel vervelend." De heren willen ook wel wat spannends foto Willem Mieras horen en daar kan Sien voor zorgen. „Er is eens een brandend vliegtuig over Kats gekomen, dat bijna op het dorpje terechtkwam. Op een akker is het neer gestort en alle mensen die erin zaten wa ren verbrand. Dat was heel erg." Dat vliegtuig had met de oorlog te ma ken, die begon toen Sien vijf jaar was. Toen ze tien was was hij over, maar makkelijk was het nog steeds niet. Sien vertelt over de bellenbus, een legervoer tuig, dat om tien uur naar Goes reed en om vijf uur terugkwam. Er zat bijna geen vering in. Later kon je met de smid weieens meerijden naar het pontje, dat naar Goes voer. Op school vond Sien het heel leuk. Juf frouw Stroo was streng maar aardig en de kinderen deden leuke spelletjes. La ter ging Sien bij een boer in de huishou ding werken. Daar leerde ze ook koeien melken en boter maken. Op Kats waren heel veel winkels in die tijd. De moeder van Sien kocht de ene week brood bij de ene bakker en de an dere week bij de ander. „Dat deden de meeste mensen. Zo verdienden alle bak kers wat." Sien heeft zo veel verhalen, dat het bandje van Judith op den duur vol is. Ze zal er een andere in moeten steken, want er volgen nog drie interviews: an dere kinderen met andere ouderen. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - De jaarlijkse kleindierententoonstelling van de Stichting Delta-Show wordt dit weekend voor de vijfender tigste keer gehouden. Een kleine duizend bijzondere rasdieren zijn naar de sporthal aan de Kruitmolenlaan in Middelburg gebracht. Van vreemde vogels tot lieve knagers. Gisteravond werd de tentoon stelling officieel geopend. De pa trijzen, ganzen, eenden, hoen ders, sierduiven, konijnen en ca via's zijn vandaag en morgen nog te bezichtigen in de sport hal. Van een zwarte dwerghoender met een witte grote kuif op z'n bol, tot een pluizige kip, die ook goed voor een poedel zou kun nen doorgaan. De meest bijzon dere verschijningen geven de tentoonstelling een komisch en interessant karakter tegelijk. Wim Wattel, voorzitter van de Stichting Delta-Show, is er van af de eerste tentoonstelling bij geweest. „Er is eigenlijk weinig veran derd in die vijfendertig jaar", zegt hij. „Je ziet wel dat mensen steeds meer aangespoord moe ten worden om hier naartoe te komen. Vroeger kwam men uit zichzelf. Maar als de mensen eenmaal komen kijken, dan staan ze versteld van het aantal mooie en bijzondere dieren. Veel soorten zijn bij de bezoe kers totaal onbekend. Het is ook moeilijk om van het bestaan van dergelijke soorten af te weten. In het dagelijks leven kom je ze niet tegen." Konijnen Hoe mooi het aanwezige gevogel te ook is, de konijnen vormen elk jaar toch weer de trekpleis ter van de tentoonstelling. „Vooral kinderen vinden dat fantastisch", zegt Wattel. „Ko nijnen zijn toch iets zachter en meer aaibaar dan bijvoorbeeld een duif of een kip. Ze zien er ook liever uit." Makkelijker Vooral de dwergkonijntjes doen het erg goed bij het jeugdige pu bliek, volgens Wattel. „Dat vin den de kinderen leuker dan die grote logge Vlaamse reuzen. Ter wijl die beesten eigenlijk een stuk makkelijker zijn, dan die kleine dwergen." Aan de kinderen is dan ook goed gedacht bij de tentoonstel ling. „We hebben een speciale knuffelhoek met wat konijnen van de kinderboederij", zegt Wattel. „En de kinderen kunnen daar ook een kleurplaat maken. Dan hebben de ouders even de tijd om hun ogen goed de kost te geven." De tentoonstelling is vandaag te bezichtigen van 10.00 tot 21.00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur. THOLEN - De gemeente Tholen begint eind volgende week met het inrichten van het pleintje aan de Hoogaars straat in Tholen-stad. Er wordt een drainageriool aangelegd en bestrating wordt vernieuwd. De werkzaamheden duren maximaal drie weken. Tijdens het aansluiten van het nieuwe riool wordt het verkeer enkele uren omgeleid. Het trottoir blijft in gebruik. BERGEN OP ZOOM - Emancipatievereniging voor ho mo- en biseksualiteit COC Bergen op Zoom gaat voortaan door het leven als COC West-Brabant-West Tholen. Ge bleken is dat de vereniging onder de nieuwe naam beter kan communiceren met gemeentes en scholen in de regio West-Brabant en Tholen. Bovendien geeft het COC met de nieuwe naam aan dat hun werkgebied breder is dan al leen Bergen op Zoom. VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Vlissingen vier parkeerautomaten opengebroken. Het gaat om automaten op de Spuikomweg, de Stenen Beer en het Zeemanserve. Uit één van de automaten werden enkele honderden eu ro's meegenomen. De inbrekers kregen andere automaten niet open. VROUWENPOLDER - Op het strand bij Vrouwenpolder is gistermiddag een zeehondje van zo'n drieënhalve week oud aangespoeld. Het gaat om een grijze zeehond. Het is het eerste exem plaar van deze soort dat dit seizoen aan de Zeeuwse kust aanspoelt. Uit onderzoek is gebleken dat het zeehondje erg verzwakt is. Het dier is op transport gesteld naar de zeehondencrèche Pieterburen. MIDDELBURG - Twee mannen en een vrouw hebben zich op 2 april in Middelburg recalcitrant gedragen tegen over de politie. Bij het agressieve trio speelde die avond het drankmisbruik een rol. Gisteren moesten de verdachten uit Vlissingen, Zierikzee en Middelburg zich verantwoorden voor dronken rijden op een scooter, het plegen van verzet en het uiten van drei gementen tegen de politie. De 23-jarige Zierikzeëenaar kreeg 240 uur werkstraf op gelegd. In de strafmaat werd ook het bezit van tien gram hennep en vier xtc-pillen meegenomen. Daarnaast zat hij nog in de proeftijd van een eerder vonnis. De 25-jarige Middelburger werd veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Verder moet hij 350 euro voor schade aan een auto betalen. Ook kreeg hij nog 50 euro boete voor de onverzekerde brom mer. De 22-jarige vrouw uit Vlissingen werd bestraft met een boete van 360 euro. Zij was eveneens dronken toen ze de agenten bedreigde met 'ik pak mijn auto en rijd jullie hartstikke dood'. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het toe komstplan voor opknappen van het gebied rond het Veerse Meer krijgt de visserij geen aandacht. En dat terwijl de mogelijkheden voor beroeps- en sportvissers steeds kleiner worden. Voorzitter J. Geleijnse van de Visbeheerscommissie Veerse Meer hield dat gisteren de Sta tenleden van de commissie Ruimte voor. Zij oordeelden over een herziening van het Streekplan Zeeland, ten behoe ve van de gebiedsvisie Veerse Meer. Geleijnse wees erop dat in het toekomstplan allerlei activitei ten zijn voorzien die nadelig uit pakken voor de vismogelijkhe- den. Met name noemde hij het gebied rond de Veerse Gatdam, waar onder meer door aanleg van een botel en steigers een groot stuk visgelegenheid ver dwijnt. Ook had Geleijnse kritiek op het ontbreken van een fatsoenlij ke inbreng van de vissers in het overleg over de gebiedsvisie en de plannen die door een speciale toetsingscommissie worden be oordeeld. Hij merkte op dat landbouw en recreatie daar wel volop bij worden betrokken. „Wij zitten in de hoek waar de klappen vallen." Geleijnse stip te aan dat het meer voor veel sportvissers erg belangrijk is, terwijl twee beroepsvissers er hun brood verdienen. Zijn pleidooi vond weerklank bij J. Verdunnen (Partij voor Zeeland), G. van den Ouden-Zwart (WD) en M, Min- naert (GroenLinks). Gedeputeer de G. de Kok (PvdA, economie) wilde er echter niks van weten. Hij vond dat de vissersbelangen afdoende gewaarborgd zijn. J. Adriaanse (SGP) drong erop aan zorgvuldig om te gaan met aanplant van nieuwe bossen. „Het landschap is meer dan bos en bomen, en er zijn al te veel on natuurlijke bossen in Zeeland." Hij achtte toestaan van verblijfs- recreatie op de eilanden in het meer ongewenst en kreeg daarin bijval van H. Smits (Zeeuws Be lang). Adriaanse vond dat er in het landbouwgebied de Wilhel- minapolder geen woon- en re creatievoorzieningen moeten worden toegestaan. Bos Algemeen was er kritiek op de regeling 'groen voor rood': bij bouw van huizen en andere voor zieningen ook verplicht zorgen voor aanleg van nieuwe natuur en landschap. Die is, zeker in vergelijking met de regeling die voor West-Zeeuws-Vlaanderen geldt, veel te vrijblijvend. Gede puteerde De Kok was het daar wel mee eens, maar zei dat voor een strengere regeling geen draagvlak is in de regio. Hij liet weten dat nieuw bos zoveel mo gelijk bij de bestaande bosscha ges komt. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) stel de dat verblijfsrecreatie op de ei landen kleinschalig en inpas baar moet zijn. Hij meende dat in de Wilhelminapolder best mo gelijkheden kunnen komen voor 'rode activiteiten', zoals huizen, zij het op gepaste schaal. „Het is niet zo dat het hele gebied dan meteen te grabbel wordt ge gooid." I)eze baardkuifhoen is een van de opvallende dieren tijdens de kleindierententoonstelling in Middelburg. foto Lex de Meester TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen overweegt het ge bruik van alcohol op straat, en het gebruik van glas of plastic bekers op straat in de hele ge meente te verbieden. Ambtenaren van de gemeente werken aan een herziening van de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) waar die zaken in zijn geregeld. Op grond van de huidige verordening is het ge bruik van alcohol op straat en het gebruik van glaswerk of plastic bekers nog beperkt tot de uitgaansgebieden in de ge meente. De bepaling die voor schrijft dat alleen nog herbruik bare plastic glazen gebruikt mo gen worden op straat of bij eve nementen komt mogelijk even eens in de nieuwe verordening te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57