PZC Vlissingen heeft niets te verbergen Deze keer werd de slopershamer niet van stal gehaald. Vlissingen heeft een nieuw oud stadhuis. Met een glazen voorgevel, zodat voortaan iedereen kan zien wat er in het regelcentrum van de Scheldestad omgaat. 0113-315680 gap2c.nl EiilsctieSpzc.nl ^js31.4460 AA Goes Stntie-exploitatie: E Midden-Zeeland: 0113-315520: ÏÏlviaanderen: 0114-372770: Jial: 020-4562500. 20 november 2004 r» gièHjtifey.' - '•*- V. Een stadhuis is van oudsher de ver zinnebeelding van de macht van de burgerij. Het is veel meer dan zo maar een willekeurig gebouw waarin ambtenaren werken, zegt emeritus hoogleraar bestuurskunde Nico Nelis- sen van de Radboud-Universiteit in Nijmegen. Hij wijst naar de opkomst van de steden in het Italië van de 13e en 14e eeuw. De stadhuizen van die ste den hadden allemaal een toren om te laten zien dat de burgerij minstens net zo machtig was als de geestelijkheid met z'n kerken en adel met z'n kaste len. Vele eeuwen later heeft nog steeds zowat elk stadhuis een toren. Het nieuwe stadskantoor van Middelburg heeft er zelfs vier, als een soort overtreffende trap en - al of niet bewust - signaal naar de provinciebe stuurders in het nabij gelegen Abdij com plex. Van oudsher worden gerenommeerde archi tecten aangetrokken voor de bouw van stad huizen. „Zowel vroeger als nu", aldus hoofd docent architectuurgeschiedenis Otakar Magel van de Technische Universiteit Delft. Een stad„Daar wordt in de regel niet echt op beknibbeld." Dat heeft ook alles te ma ken met de verschillende functies van een stadhuis: representatie, symbool, werkplek, bestuurscentrum en balie. Om met dat laatste te beginnen. Gemiddeld komt een burger eens in de drie tot vier jaar in stadhuis. Alleen als hij van doen heeft met de sociale dienst komt hij vaker in het gebouw. Hoewel mensen maar weinig in een stadhuis komen is de baliefunctie wel be langrijk, zegt architect Ben Westenburger van het Zeeuwse architectenbureau Rothui zen Van Doom 't Hooft. „Het is immers hun balie, het is hun stadhuis." De laatste jaren wordt steeds meer gekozen voor één frontdesk, één centrale balie waar iedereen met al zijn vragen terechtkan. Om die reden vindt Westenburger het ook be langrijk zoveel mogelijk medewerkers van een gemeente in één gebouw te huisvesten. „Dat is makkelijk voor de communicatie met de klant." Hij verwacht niet dat die baliefunctie ver dwijnt als over een aantal jaren echt ieder een online is en via internet met de gemeen te kan communiceren. „Het persoonlijk con tact blijft belangrijk." Hij weet uit ervaring dat het bekijken thuis van bijvoorbeeld een bouwplan via het computerscherm echt niet zo makkelijk is. „Toelichting is vaak abso luut nodig." Transparantie De raadzaal is het bestuurscentrum van de gemeente. Sinds enkele decennia proberen architecten de transparantie van het be- stuur weer te geven door veel ramen in zulke zalen te plaatsen. Zodat ook vanaf de buiten kant gekeken kan worden hoe er bestuurd wordt. Nelissen zegt dat zulke ramen nog geen waarborg zijn voor echte transparan tie. Het vele glas moet dan ook gezien wor den als wederom een verzinnebeelding. De ze keer niet van de macht maar van de open heid die wordt beleden. Bij het compleet gerenoveerde Vlissingse stadhuis, met z'n glazen voorgevel, gaat die transparantie nog iets verder. Hier wordt de passant een kijkje in het complete stadhuis gegeven. Wij hebben helemaal niets te ver bergen, is de boodschap die op die manier aan de inwoners van Vlissingen wordt uitge dragen. Ook op andere manieren wordt in Vlissingen duidelijk gemaakt dat de ambtenaren er voor de inwoners zijn. De open en hoge hal zorgt ervoor dat ambtenaren die even koffie halen of naar de wc gaan zien voor wie ze werken, aldus Westenburger. „Die zien in de hal hun opdrachtgevers lopen." Ambtenaren die in de Middelburgse torens werken hebben volgens hem veel minder dat directe contact met de burgers. „Die zien al leen bij binnenkomst en vertrek voor wie ze werken." Het stadhuis staat van oudsher midden in een stad om de centrale positie van de bur gerlijke macht te symboliseren, aldus Nelis sen. Toen de gemeente Hulst jaren geleden plannen had om aan de rand van de kern een nieuw stadskantoor te bouwen haalde de provincie alles uit de kast en overtuigde het gemeentebestuur van de noodzaak om met een andere, centralere oplossing te ko men. Die missiedrang was verdwenen toen de bestuurders van Schouwen-Duiveland en Veere enige jaren terug besloten om aan de rand van respectievelijk Zierikzee en Dom burg nieuwe gemeentehuizen te bouwen. De bestuurders van Schouwen-Duiveland voe ren ter vergoelijking wel aan dat hun ge meentehuis gevoelsmatig centraal ligt. Wie echter even de moeite neemt om op een kaart te kijken ziet dat dat argument zeer ge zocht is. Het gemeentehuis van Veere is echt een gebouw dat past bij een nieuwe heringe deelde gemeente. Het staat aan de rand van Domburg, 'een echte compromisplek', en is ook geen echt opvallend gebouw. Westenbur ger: „Een degelijk kantoor met, voor de be zoekers, een mooie centrale hal." Scharnier Het bestuur van Middelburg heeft ook zeer recent de centrale positie in de stad verlaten en is uitgeweken naar de zuidoevers van het Kanaal door Walcheren. Voor echte Middel burgers is Zuid nog steeds een beetje het Si berië van Middelburg. Dat gebied hoort vol gens hen niet echt bij hun stad. In de oorspronkelijke plannen zou het nieu we stadskantoor als een scharnier het cen trum en Middelburg-Zuid moeten verbinden tot een eenheid. Door de plaatsverwisseling van het stadskantoor met het eveneens nieu we gebouw van het waterschap is die kans verloren gegaan. Jaren geleden heeft Westenburger nog eens een plan bij de gemeente Middelburg inge diend om schuin achter het oude stadhuis een nieuw kantoor te bouwen en het binnen plein, de helm, te overkappen zodat het be stuur centraal in de stad kon blijven zitten. Als gekeken wordt naar de symboliek en de functie van een stadhuis vindt hij het nog steeds jammer dat dat plan is verworpen en dat het gemeentebestuur nu achter het wa terschap op de tweede rang zit. Westenburger ziet wel vaker dat gemeente bestuurders bij nieuwbouw kiezen voor een locatie aan de rand. Hij vindt zoiets niet al leen slecht uit oogpunt van symboliek maar ook in verband met de werkgelegenheid. „Als die lijn gevolgd wordt verdwijnt de werkgelegenheid uit de stad." Sinds eind jaren tachtig, begin jaren negen tig worden er weer stad- en gemeentehuizen met uitstraling gebouwd. Nelissen en Magel vinden die terugkeer naar een markant ge bouw niet vreemd. Het stadhuis is immers de plaats waar de koningin wordt ontvan gen en waar getrouwd wordt. Mensen willen volgens de emeritushoogleraar niet trouwen in een gebouw dat lijkt op het kantoor waar ze zelf werken. „Ze willen iets bijzonders. Mensen willen trots kunnen zijn op hun stad- of gemeentehuis." Emile Calon fMBus:.;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47