Winterpret dichtbij huis W19 Reis boeken Open dag Joods Historisch Museum zaterdag 20 november 2004 Familia verschijnt bijna elke maand en kost €4,55, dit eerste nummer kost €2,95. Zie ook www.anwb.nl ALICE PLEKKENPOL Nieuwsbrieven van Thais Verkeersbureau Het Thais Verkeersbureau in Nederland verbe tert de informatie aan de klanten. De website www.thaisverkeersbureau.nl is aangepast en geïnteresseerden kunnen zich voortaan mel den voor een elektronische nieuwsbrief met tips over bijzondere evenementen in Thailand. Ook het adres van het Thais Verkeersbureau is gewijzigd: Postbus 277, 2800 AG Gouda, tel. 0900-0400 222. Als je het tijdens een lange reis met elkaar kunt uithouden, moet dat in een huwelijk ook lukken. Dat is het motto van het jonge koppel Michel van Velde en EUes Albering, dat de ultie me relatietest ondergaat door in een oud volks wagenbusje van Amersfoort naar Bejing te rij den. Tijdens de 30.000 km lange tocht, die ze ven maanden duurt, doorkruisen ze onder meer Frankrijk, Itaüë, Grieken land, Turkije, Iran, Pakistan en India. Onder weg bezoeken ze projecten van SOS Kinderdor pen, maar voor al ook toeris tische beziens waardigheden. Dat maakt dit boek tevens ge schikt voor een breder publiek dan lezers die al leen maar in een lange autorit geïnteresseerd zijn. De twee vertrekken in mei 2003 en dat gaat nogal chaotisch. Op de vertrekdag moet alles nog ingepakt worden, en reeds in België kun nen ze geen goede ovemachtingscamping vin den, omdat ze niet weten hoe een campinggids werkt. De tweede dag bereiken ze Parijs, en als je als lezer denkt 'dit wordt nooit wat' komt de vaart er in en tuffen de avonturiers in gestaag tempo door Europa en Azië. Rampen gebeuren er niet, het ergste is nog wel het zoekraken van een fototoestel en een vieze hotelkamer, waardoor het boek nergens spannend wordt, en dat is zo'n beetje het enige minpunt. Bestemming Bejing door Elles Albering en Michel van Velde, uitgeverij Arena, €17,50, ISBN 9069746034. Zie ook www.boekenarena.nl Familie-uitjes Familia heet het nieuwe 'vrijetijdsmagazine voor groot en klein', waarmee de ANWB vooral jonge gezinnen benadert. Het speels uitgevoer de blad (veel foto's, niet al te veel tekst) biedt een keur aan uitstapjes, waarbij overigens de vergelijking met andere ANWB-bladen, vooral de Kampioen, zich snel op- dringt. Of zou dat komen om dat de hoofdre dacteur van weer een ander ANWB-blad, Rei zen, zo promi nent in Familia poseert? Hoe dan ook, wie kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar heeft en geen idee TJrni wat daarmee te «oeiwuetaMi HAAS PARIJS. doen in het weekeinde, haalt volop inspiratie uit dit maga zine. Niet alleen suggesties voor musea, over dekte speeltuinen of wandeltochten met GPS, maar ook kinderfilms en vakantiehuisjes ko men aan bod. Er is zelfs aan de thuisblijvers gedacht met spelletjes, kooktips en knutselbezigheden bin nenshuis. Pardoes verwelkomt de wintergasten. Foto EFTEUNG 077-473 60 20, www.kasteeltuinen.nl. In Apeldoorn is van 18 december t/m 9 januari Kerstmis op het Loo, een impressie van driehon derdjaar Kerstmis aan het hof. Geopend dagelijks van 10.00-17.00 uur, entree €9, tel. 055-577 24 48, www.paleishetloo.nl. Het Bijbels Openluchtmuseum in Heilig Land Stichting, bij Nijmegen, is van 11 december t/m 2 januari open. Men kan dan de kerstexpositie De Wijzen uit het Oosten zien, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Van 26 t/m 30 december is het buitenmuseum tot 19.30 uur opengesteld voor een lampionnentocht langs locaties uit het kerst- verhaal.Entree €8,50, tel. 024-382 31 10, www, bi i- belsopenluchtmuseum.nl. Madurodam is de hele jaar open, in de kerstvakan tie van 9.00-18.00 uur. Het park is aangekleed met mini-kerstbomen, een mini-kerstmarkt en mi ni-ijsbaan. Van 27 december t/m 9 januari is er voor de kinderen 's middags poppenkast. Entree €12, tel. 070-416 24 00, www.madurodam.nl. Op het strand van Scheveningen wordt in decem ber elke zondagavond om zes uur siervuurwerk afgestoken, voornamelijk in de winterkleuren wit en goudgeel. Op de boulevard zorgen 28 grote kerstbomen voor extra sfeer. Kerstmarkten in de buitenlucht, vaak beschei den, zijn er onder meer in Dordrecht (17-19 de cember), Zwolle (18 december). Enkhuizen (10 de cember), Maastricht (1-23 december), Brielle (12 december) en Breda (19 december). Kerstmarkten in België duren doorgaans ook nooit zo lang. Ze zijn er onder meer in Brussel (3 december-2 januari), Antwerpen (10-24 decem ber), Gent (10-19 december), Brugge (26 novem- ber-2 januari). Luik (4-30 december) en Leuven (8-12 december). Duitsland Phantasialand in Brühl, nabij Keulen, laat bezoe kers crossen op sneeuwscooters en roetjsen van de besneeuwde rodelbaan. IJsshows, kinderthea ter en de kerstman maken de Wintertraum com pleet. Phantasialand is geopend op 27 en 28 no vember, 1 t/m 5 december, 8 t/m 12 december, 15 t/m 19 december en 22 december t/m 9 januari, telkens van 11.00-20.00 uur. Entree €19,50, www.wintertraum.nl. Bijna elke plaats in Duitsland heeft wel een kerst markt met houten huisjes waar decoraties, am bachtelijke cadeaus en lekkernijen worden ver- kocht.Wie niet per auto wil reizen kan met de bus of trein mee. Zowel de NS als diverse touropera tors bieden (dag)tochten naar grote Duitse steden aan.Het Duits verkeersbureau geeft daarom de brochure 'Een reis door de kerstwereld' met ach tergrondinformatie en uiteraard plaatsen en data uit. Bestellen kan via tel. 0900-1091029 of www.duitsverkeerbureau.nl. Kerstmarkten zijn er onder meer in Aken (22 no- vember-22 december), Berlijn (22 november-26 de cember), Bonn (19 november-23 december), Bre men (25 november-23 december), Dortmund (18 november-23 december), Düsseldorf (18 novem- ber-22 december). Essen (18 november-23 decem ber), Kleef (26 november-5 december), Koblenz (20 november-22 december), Keulen (22 novem ber-23 december), Münster (22 november-23 de cember), Oberhausen (18 november-23 decem ber), Osnabrück (25 november-22 december) en Trier (22 november-22 december). Zie voor een compleet overzicht www.duitsverkeersbureau.nl en www.qermanv-tourism.de. Frankrij k/Engeland Lichtstad Parijs doet haar naam tussen eind no vember en januari extra eer aan door uitbundige kerstverlichting in het centrum en in de etalages van grote warenhuizen. In de kerken staan kerst stallen, her en der zijn kerstmarkten, zoals in de Hallen en op de Champs-Elysées. Kerstmarkten zijn er ook in Noord-Franse steden, waaronder Colmar (22 november-31 december). Straatsburg waar een ruim dertig meter hoge kerstboom staat (eind november-begin januari), Metz (27 novem- ber-24 december) en Lille (1-31 december). Meer informatie: tel. 0900-11 22 33 23, www.francequi- de.com. De meeste Britse steden zijn ook in kerstsfeer. Po pulair zijn vooral York, Newcastle en Londen met uitbundig versierde straten als Oxford Street. Genoemde data zijn onder voorbehoud. Veel attracties zijn 1 januari gesloten. In verband met Dodendag zijn er in Duitsland morgen geen kerstmarkten. Zie ook www.vakantiesites.com/kerstvakantie.htm en www.kerstmarkt.startkabel.nl Vroeger, toen had je nog echte winters. Met echte sneeuw en echt natuurijs. Voor wie daar naar terugverlangt zonder naar de besneeuwde Alpen te reizen, zijn er de komende maanden volop Linterwonderlanden, pretparken in wintersfeer en lerstmarkten. Een beetje nep, maar leuk. Kinderen warmen zich met chocolademelk bij een vuurkorf. Door ALICE PLEKKENPOL Dwarrelende sneeuwvlokken, knette rende vuurkorven, rinkelende arre- sleebellen, de geur van dennengroen en Glühwein. Met deze ingrediënten iiliet niet moeilijk om in een aangename winters- lemmingte komen. En het goede nieuws: je hoeft snieteens voor naar de wintersportgebieden af K reizen. Want is de echte winter er niet, dan wrdt'ie wel nagemaakt, binnen of buiten, temende maanden zijn er in Nederland, maar dok in onze buurlanden, tal van activiteiten om jletwintergevoel te ondergaan. Daarbij valt op Mattractieparken en andere toeristische instan ts steeds meer hun best doen publiek te trek- ken, waarbij bijna niets te gek lijkt. In het Parijse Disneyland Resort kunstsneeuwt het op gezette ajdenen rijdt de kerstman in een door vier echte rendieren voortgetrokken arreslee op wielen ;rond. De Efteling brengt een wintersprookje tot ben en biedt oosterse kerstdiners aan, en zelfs Center Pares verrijkt de bungalowparken vanaf iweekeinde tot en met 20 februari met schaats ten, wintermarkten, après-skihutten en kamp eren. Een greep uit de vele kerstactiviteiten: Nederland/België Ittractiepark de Efteling in Kaatsheuvel eert deze sinter Hans Christian Andersen door twee van ajn bekendste sprookjes in de schijnwerpers te tlaatsen. In het Eftelingtheater is sinds deze veek gedurende de wintermaanden de musical Kleine Zeemeermin te zien. Reserveren kan natel. 0900-0161. Daarnaast komt het kerst sprookje Het Meisje met de Zwavelstokjes tot le- rain het Sprookjesbos. Dat gebeurt op 11 decem- fcr, als ook de nostalgische Winter Efteling be gint. Op 8,15 en 22 januari zijn er Warme Winter avonden waarbij het park tot 23.00 uur open is. Nieuw is het kerstdiner met oosters entertain ment in het Fata Morgana Paleis, op 25, 26, 27 en 28 december. Reserveren kan tot 15 december: tel. 0416-28 81 11, zie ook www.eftelinq.com. De Winter Efteling is open op 11, 12, 18, 19 de cember en 25 december t/m 9 januari, 15, 16, 22 en 23 januari van 11.00-20.00 uur, entree €23. Het Land van Ooit in Drunen presenteert op 25, 26 en 27 december een kerstbuffet en de voorstel ling KERSTSHOW@OOIT. Dit is een interactieve muzikale familieshow waarin Ooit-figuren de hoofdrol spelen. Voor zowel de show als het buf fet moet gereserveerd worden: www.ooit.nl. Op 18 en 19 december ademt het Bergkwartier in Deventer weer de sfeer van Charles Dickens. Er is een kerstmarkt in de kerk, er zijn concerten, maar de meeste aandacht gaat uit naar de perso nages die op straat .Diekens-verhalen als Oliver Twist en Scrooge uitbeelden. In de Fluweelengrot in Valkenburg staan de ka bouters van Rien Poortvliet centraal. Tussen 19 november en 21 december worden en vooral kerstartikelen verkocht, net als in de Gemeente grot. In Valkenburg zelf treden kerstzangers en muziekgroepen op: tel. 043-609 85 00, www.vvv- zuidlimburq.nl en www.kerststadvalkenburq.nl. In Maastricht wordt op en rond het Vrijthof een Winter Wonderland gehouden, en wel van 28 no vember t/m 9 januari met een ijsbaan, kerststal en kermisattracties als draaimolen en reuzenrad. Tot 24 december is er tevens een kerstmarkt. De kasteeltuinen in Arcen bieden tussen 25 de cember en 6 januari hun eigen Winter Wonder land met onder meer winterse bloemenarrange- menten en een grote kerststal van zand. Dagelijks open van 11.00-17.00 uur, entree €7,50, tel. De mooiste kerst markten vind je in Duitsland. Foto FRANS NIKKELS fejoods Historisch Museum in Am- jfldam houdt morgen een open Dat gebeurt ter gelegenheid van Opening van twee nieuwe perma- exposities in de Grote Synago- Bezoekers kunnen morgen gratis museum bezichtigen. Dé nieuwe ®°onstlling op de begane grond tode Grote Synagoge is gewijd aan tradities en gebruiken. Een onderdeel in de expositie %e zijn de korte films waarin rlandse joden vertellen over ^Persoonlijke religieuze bele de galerijen van de Grote Sy- is de nieuwe expositie 'Ge- edenis van de joden in Neder- 11600-1890' ingericht, met ver- enover de komst van joden naar e erland en hun verblijf hier. De ®Van het museum aan het Jo- Daniël Meijerplein bieden een uitzicht op de voormalige Am- fmanise jodenbuurt. etmuseum is dagelijks open van Een virtuele reconstructie van de Tweede Synagoge (Obbene Sjoel) rond 1725 door DJO/Karel Buijn. Foto JHM 11.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 020-626 99 45, www.ihm.nl. Poepgoed! Eigenlijk is er niets gewoner dan poep. Alle mensen en dieren hebben er dagelijks mee te maken. Toch le ren kinderen dikwijls dat poep vies is en datje er eigenlijk niet over moet praten. Ondanks datje overal ter wereld moppen, gezegdes en ver halen over poep tegenkomt. En on danks dat bijvoorbeeld de oude Ro meinen samen naar de wc gingen, zoals sommige Zuid-Amerikaanse in dianenstammen nu nog gezamen lijk poepen. In het Friese Museum Joure is de expositie Poepgoed! inge richt, die zich vooral op kinderen richt. Bezoekers kunnen via een flip perkast de darmen van een zebra verkennen, of deelnemen aan het wc-borstelspeurspel. Op 29 decem ber, 16 januari, 6 en 12 februari zijn er bovendien speciale kinderactivi teiten. Museum Joure is geopend dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00-17.00 uur, en tree €4, tel. 0513-41 22 83, www.mu- seumioure.nl. Landelijk Leven Nu het te koud wordt voor het lande lijke buitenleven, kunnen de liefheb bers dat binnen ondergaan. In de Amsterdamse RAI wordt van 2 tot en met 5 december de beurs Landelijk Leven gehouden, geïnspireerd op het romantische buitenleven van lange boswandelingen, paardrijden en high teas. De beurs is open op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00-18.00 uur, zondag van 11.00-16.00 uur, entree €14, www.landelijklevenbeurs.nl. Fladderende vleermuizen Een kat, hond of cavia, dat vinden we allemaal wel aantrekkelijke huis dieren. Maar een vleermuis? De meesten onder ons vinden het maar enge beesten. Omdat ze zich vooral 's nachts laten zien, dacht men vroe ger dat vleermuizen hulpjes van de duivel waren. Om boze geesten weg te jagen, spijkerden sommige (bij)ge- lovige mensen de beesten zelfs aan hun voordeur. In het Pieter Vermeu len Museum in IJmuiden is te zien dat vleermuizen eigenlijk helemaal niet zulke griezels zijn. Bezoekers kunnen nog tot en met 9 januari kennismaken met de leefrvereld van deze nachtdieren. Het museum is ge opend dinsdag tot en met vrijdag en zondag van 13.00-17.00 uur, entree €2,30, tel. 0255-53 67 26, www.pieter-vermeulen-museum.nl. Op safari met Sint Sinterklaas en zijn pieten arriveren 28 november per boot in Safari Beek- se Bergen. Vanaf de aanlegsteiger van de Safariboot in het park vervol gen zij samen met de kinderen hun weg naar het Safarirestaurant. Daar krijgen alle kinderen een cadeautje. Daarna mogen de kinderen met de Pieten mee op een speciale sintsafa ri. Kinderen die Sint en zijn pieten feestelijk willen ontvangen, zijn van af 13.15 uur welkom in het Safarires taurant. Safari Beekse Bergen is in de winter dagelijks geopend tot 16.00 uur, entree €10. Meer informa tie: tel. 0900-233 57 32, www.safaribeekseberqen.nl. Omniversum is jarig Het Omiversum in Den Haag bestaat binnenkort twintig jaar. Reden voor een feestje dat op zaterdag 11 decem ber gevierd wordt. Die dag mogen al le bezoekers voor slechts één euro naar binnen. De opbrengst gaat naar het Wereld Natuur Fonds, al jaren partner van het Haagse grootbeeld- theater. Tussen alle voorstellingen zit ook een heuse voorpremière. Dat is de film 'Forces of Nature' die offici eel pas vanaf 1 februari is te zien. Re serveren voor maximaal vier perso nen kan vanaf 9 december via tel. 0900-666 48 37. Zie ook www.omniversum.nl. Art Nouveau in Van Gogh In het hoofdstedelijke Van Gogh Mu seum is vanaf vandaag tot eind fe bruari een grote tentoonstelling te zien over Franse Art Nouveau: La Maison Bing. Centraal staat de Pa rijse kunsthandelaar en verzamelaai Siegfried Bing (1838-1905). Hij open de in 1895 de galerie L'Art Nouveau, en was een groot voorstander van vernieuwende interieurs met een ei gentijdse vormgeving. Bing richtte diverse ateliers op die in zijn op dracht werkten aan de productie van onder andere meubels, glas werk, keramiek en sieraden. In het Van Goghmuseum zijn op de ten toonstelling meer dan vierhonderd objecten en kunstwerken te zien die in Bings kunsthandel werden ver kocht, zoals glaswerk van Tiffany, schilderijen en beelden van onder andere Toulouse-Lautrec, Rodin, Claudel en Vuillard, meubels, kera miek en sieraden van Van de Velde, Colonna en Gaillard. Het is voor het eerst dat er in Nederland zo'n uitge breide tentoonstelling te zien is ovei de Franse Art Nouveau, dankzij sa menwerking met het Musée des Art.' décoratifs uit Parijs. Het Van Gogh Museum is dagelijks open van 10.00-18.00 uur, vrijdag tot 22.00 uur, entree €9, tel. 020-570 52 00, www.vanqoqhmuseum.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45