Maretakken in het Geuldal PZC WH Reis in 5 clicks Jaloezie American Hotel wil oude glorie terug zaterdag 20 november 2004 Door GERARD CHEL Lemiers. Wahlwiller, Ca- merig en Cottessen. Heerlijke namen waar bij je je al snel in een vreemd en ver buitenland waant. Niets is minder waar, al zal voor menig Hollander deze heuvelachtige uithoek altijd blij ven voelen als iets van 'over de grens'. Dat maakt het voor ons, van boven de rivieren, natuur lijk zo aantrekkelijk. Even een weekeindje weg in eigen land en toch alle dagen steeds maar weer denken dat je je paspoort bent vergeten. Nu is dat in Zuid-Limburg niet zo moeilijk, want te voet, per fiets, op het paard, met de auto, of in een heteluchtballon als het moet, zijn de toch al vervaagde grenzen snel overgestoken. Voordat je er erg in hebt, zit je in België, de Voerstreek, Duits land. We zullen er dit weekein de, soms per toeval, diverse ma len geraken. Maar daar is het ons niet om te doen. Nee, wij willen een paar fikse wandelingen op onze cond uitestaat kunnen bijschrijven. Met na afloop uiteraard een warm bad en een stevig maal. En ziedaar, na enig zoeken op in ternet biedt het NH Zuid Lim burg Hotel in Epen een arrange ment dat ons aanspreekt: wan delen, sauna en lekker eten. Het hotel kent, zo blijkt bij aan komst, weliswaar alle stereo type ingrediënten van een ke tenhotel, maar biedt door haar ligging bovenop de 210 meter hoge heuvel aan de rand van het Onderste Bosch een sprookjes achtig vergezicht, tot ver in Bel gië. We worden wakker en zien zo waar de zon, die de glooiende landerijen in een diffuus licht zet. Terwijl de rest van Holland onder een grijs vergiet ligt en nat wordt, gaat hier in de Lim burgse heuvelen de jas uit en overwegen we zelfs even zonne crème mee te nemen. Het is dus toch waar: in het zuiden van het land een paar graden warmer. We houden ons netjes aan de routebeschrijving van het hotel, al kopen we bij de lokale VW wel enig ander kaartmateriaal ter nadere oriëntatie. Stokoude boomgaard 'In het spoor van Eli Heimans' is de 8,5 km lange wandeling ge doopt en zal ons de komende uren over heuvelen, in een wa termolen, tussen meidoornheg gen, langs vakwerkhuisjes, over weides met grazende Schotse Hooglanders en door gaarden met hoogstamfruitbomen lei den. Hoogstamfruitbomen? Nabij het gehucht Camerig, met enke le fraaie vakwerkhuisjes en een ietwat groot uitgevallen boerde rijcamping, ligt de Bellet, een stokoude boomgaard met forse bomen. De kronen hebben de vorm van hun vruchten, de bre dere dragen appels, aan de hoge re hangen peren. Vrijwilligers rapen het fruit waarvan het le venselixer 'Eau de Vie de Lim- Heuvelland, Mergelland, Krijtland. Verschillende namen voor het land dat zich Zuid-Limburg noemt. Met als klaterend middelpunt de Geul, die snel en slingerend stromend een magnifieke wereld heeft gecreëerd. Voorbeeldige vallei voor een weekend-lekker-weg- in-eigen-land. Het driedaagse arran- gement 'Genieten van de herfst in V AH Zuid-Limburg' MêÊÊÊ €129,50 omvat onder meer maaltijden, wandel- en fiets tochten en een bezoek aan de Carolus Thermen in Aken. Meer informatie: NH Zuid Limburg Ho tel, Julianastraat 23a, 6285 AH Epen, tel. 043-455 18 18, www.nh-hotels.com Zie ook www.carolus- thermen.de Bij VW's in de di verse dorpen zijn auto-, wandel-, rui ter-, ATB- en fiets routes verkrijgbaar alsmede informatie ve folders van on der meer Staats bosbeheer, Na tuurmonumenten en Het Limburgs Landschap Op diverse plaat sen worden de ko mende maanden begeleide wandeltochten gehou den. Informatie daarover bij de lokale VW's, zie onder meer www.wvzuidlimburq.nl. Steeds denk je je paspoort te zijn vergeten bourg' wordt geperst. Onderwijzer Heimans, een van de oprichters van Natuurmonu menten, deed ooit in het Geul dal bodemonderzoek en vond er fossielen. We dalen af naar de groeve die naar hem is ver noemd en ook wel wordt gezien als het oudste stukje Neerlands bovengrondse bodem, met een leeftijd van zo'n 270 miljoen jaar. Zelfs voor ons leken zijn de verschillende lagen leisteen dui delijk zichtbaar. Erboven ligt het seismologisch station van het KNMI. dat gewetensvol het beven van de aarde registreert. Slechts een enkele maal voert de wandelroute ons over het as falt, meestentijds zetten we ge lukkig onze stappen op onver harde kerlcepaden door het land of op door regen uitgeholde kie zelpaden. Draaihekjes voorko men dat het vee de wei verlaat. De hond moet aan de lijn, uiter aard. Wij verbazen ons telkens weer over het magnifieke uit zicht. Heuvels, dorpen en kerk torens ver aan de einder teke nen zich verrassend scherp af. Hoge populieren begeleiden ietsje verderop de meanderende Geul, die doorgaat voor 's lands snelst stromend riviertje. De Geul vindt haar bron nabij Lich- tenbusch, tegen de Bel gisch-Duitse grens en maakt der halve een behoorlijke omweg om bij Bunde in de Maas te vloeien. Op sommige plekken zien we hoe de stroming ongenadig de oevers slijt. De buitenbochten steil en grillig en voortdurend af brokkelend, de binnenbochten glooiend en aanslibbend. Nu de bladeren van de bomen zijn ge waaid is goed te zien hoe de ma retak zich aan de takken heeft vastgekleefd. De bezemachtige plant, een halfparasiet, vormt zich tot een grote bol en vanuit de verte lijken het grote, verla ten vogelnesten. 't Zinkviooltje heet de lokale fietsverhuurder. De Geul voert vanuit België zink en lood aan waardoor in het dal kenmerken de planten zijn ontstaan zoals de zinkboerenkers en dus ook het zinkviooltje. Niet dat we ze zien, maar het is altijd nuttig te weten. Over het bruggetje naar watermolen de Volmolen. We hebben geluk want de schoepen laten zich door de Geul rond draaien zodat achter de muren de molensteen de graankorrels fijnmaalt. Vakwerkhuizen Vlakbij ligt buurtschap Cottes sen dat terecht wordt omschre ven als een van de mooiste stuk jes landschap die ons land rijk is. Bossen, weides, houtwallen, heggen en beekjes omsluiten dit reservaat, dat bovendien wordt opgesierd door een fraaie vakwerkboerderij. Zo'n ander typisch Zuid-Limburgs accent. Opgetrokken uit leem, mest-, stro, wilgen- en eikenhout. Nu wit gekalkt, maar oorspronke lijk beige van kleur. Eigenlijk een soort skeletbouw, die vak werkhuisjes, en zo zouden ze ook ooit bedoeld zijn lezen we ergens: om snel een woninkje te kunnen bouwen. Het pittige jubileumbiertje van de Gerardushoeve is de opmaat voor een activiteit van geheel an dere garnituur: het saunaland schap van de Carolus Thermen in Aken, onderdeel van het door ons gekozen arrangement. 'Het is hier net zo stil als in een Raststatte langs de Autobahn', moppert een bezoekster op de website van Carolus, die wij een paar dagen eerder thuis hadden geraadpleegd. Om ons ervan, ter voorkoming van pijnlijke misverstanden, te vergewissen dat het stoomgedeelte zwem- broekvrij is. Bij de entree krij gen wij een chip om de pols die toegang geeft tot de baden en waarmee we alle extra's kun nen betalen - het echte afreke nen geschiedt na afloop. Inderdaad, rustig is anders deze zaterdagmiddag maar het stoort niet en we kunnen alle sauna's, stoombaden en aarde- en steen- grotten nemen die we willen. Een deel van de zwem- en damp- wereld speelt zich in een om muurde buitenwereld af en merkwaardigerwijs blijkt zelfs hier buiten in ons blote niksie de ijskoude douche veel minder koud dan binnen thuis een lauw warme straal. Om te voorko men dat alle relaxstoelen perma nent bezet zijn, wordt aan de 'Liebe Gaste' met succes ge vraagd geen handdoeken ter re servering op de ligstoelen te dra peren. Een beleid dat niet lukt in de rustruimte met open haard. Mede-saunagangers le zen er complete romannetjes uit. Dat duurt ons, na 3,5 uur zweten, te lang. Wanneer we later het bonnetje controleren, ontdekken we dat de chip van Carolus een eigen ritme kent. We blijken de sauna zowaar een kwartier eerder te zijn binnengeslipperd dan de parkeergarage. En de chip be gint al te tellen als je bij de re ceptie staat en tikt lekker door als je eerst even in het winkeltje handdoeken huurt. Hoezo 'Lie be Gaste'? De volgende dag veteren we, ge heel verschoond, opnieuw de wandelschoenen vast om het an dere deel van Epen te verken nen. Na afloop waarvan wij, veel te laat natuurlijk, voor het eerst dit weekeinde de vork zet ten in een stuk verse vlaai. Gratis openbaar vervoer in en rond Düsseldorf Vijftien hotels in Düsseldorf, alsmede enkele accommodaties in Bonn, Bochum, Essen, Wim pertal en Gelsenkirchen, bieden sinds kort overnachtingen aan inclusief gratis openbaar vervoer in en om de stad. De hotelkaartgeldt tijdens het gehele verblijf tevens als kaartje voor het openbaar vervoer in de regio Rhein-Ruhr, net over de grens met Nederland.; De deelnemende hotels staan vermeld op www.hotelkombiticket.de. Meer informatie via Rheinbahn Düsseldorf, tel. 0049-211-58201 Meer stations bieden OV-huurfiets aan Voor steeds meer treinreizigers is het een uit. komst, de OV-fiets. Na de treinrit spring je op een blauwe huurfiets die klaarstaat in de fiet senstalling of speciale kluis van het station voor het vervolg van de reis. Het gebruik kost per 20 uur slechts €2,75. De fiets kan ookweei richting het station worden gebruikt. Nieuwe huurders kunnen via www.OV-fiets.nl ppn I OV-fietspas aanvragen, of hun bestaande NS-jaar- of voordeelurenkaart geschikt maker i voor OV-fietsgebruik. De OV-huurfietsen staan j inmiddels op bijna zeventig treinstations. Wij verbazen ons telkens weer over het magnifieke uitzicht. Foto's GPD Grootste jeugdherberg in Kopenhagen In het centrum van Kopehagen opent in mei volgend jaar de grootste jeugdherberg van Eu ropa. Het wordt een jongeren- en familieonda komen nabij Tivoli en in de buurt van het vooi malige hoerenbuurt Vesterbro, dat zich in rap tempo ontwikkelt tot een van de hipste wijkei van de Deense hoofdstad. Danhotel, zoals de herberg gaat heten, wordt ondergebracht in een voormalig kantoorpand. Er komenn bijna 700 bedden. Slapen kan al vanaf €16 in een achtpersoons kamer, een twee persoons karna kost vanaf €67. Stappen en shoppen in Eindhoven W U Hoewel de vijfde stad van Nederland, straalt Eindhoven niet bepaald de gezelligheid uit dn noodt tot een weekeindje Lichtstad. Met de nieuwe'shoppingpocket' moet dat iets verande ren. De plaatselijke VW heeft een boelqe '24 uur Eindhoven' uitgegeven met adressen van hippe winkels, designattracties, leuke horeca gelegenheden en tips voor een avondje uit. Hel boekje is verkrijgbaar bij regionale VW's, boekhandels en ANWB-kantoren. Velen van ons gaan al jaren skiën en zijn gaan deweg steeds veeleisender geworden. De ski» beden moeten zo groot mogelijk zijn of een hj zondere ervaring bieden. Behoor je tot de laat ste categorie skiërs, denk dan eens verder dan de geijkte gebieden. In de Himalaya ski je langs tempels, eet je geen pasta maar curry en moet je niet gek opkijken als je wordt inge haald door een Tibetaanse monnik. In Nieuw-Zeeland en Australië kan je skiën en zonnen op dezelfde dag. In Chili en Argentinië word je met Zuid-Amerikaanse warmte ont haald met uitzicht op zee en de mooiste zons ondergangen. En in Japan is het de normaalste zaak van de wereld onderaan de piste je kleren uit te trekken om in een warme bron te sprin gen. ïapan: www.skijapanquide.com; Chili en Argen tinië: www.andesweb.com: Nieuw-Zeeland: www.snow.co.nz: Australië: www.ski.comju en Himalaya: www.himachal.com. De meneer die voor mij bij de in- checkbalie stond, zat in het vliegtuig aan de andere kant van het gangpad. Hij was een jaar of veertig en had, watje noemt, een frisse uitstraling. Sommige mannen heb ben dat van nature, die zien er onder al le omstandigheden uit alsof ze net ge wassen zijn. Het bleken grijpt om zich heen, tegen woordig zie je steeds meer mensen met onwaarschijnlijk witte tanden, één glim lach en je bent sneeuwblind. Dat gold voor hem niet maar ik vroeg me wel af of hij iets aan zijn oogwit had laten doen. Het was zo helder dat ik er moede loos van werd. Al zou ik tien jaar louter bronwater drinken en alleen onbespo ten fruit en groente eten, dan nog zou mijn oogopslag niet zo stralend zijn. Waar ik echter de meeste afgunst bij voelde was zijn bagage. Of beter, het ge brek eraan. Bij het inchecken was me al opgevallen dat hij geen koffer op de band zette. Hij had alleen een rugzakje bij zich, dat hij moeiteloos in de bagage container boven zijn stoel frommelde. Hoe doen mensen dat toch? Zelf worstel ik altijd met de keuzes die je moet ma- Door DIRK MULDER ken. Een schone onderbroek voor iedere dag en een paar voor de reserve. Hetzelf de met de sokken. Een dikke trui, want het kan kil zijn 's avonds, een dunne trui voor tussenin temperaturen, en een sta peltje verse T-shirts voor als het erg warm is. Een zwembroek, een sport- broek, een korte broek, een gewone lan ge broek en een lange broek voor als je een keer netjes uit eten gaat. Een wind jack, loopschoenen voor de lange af stand, stadswandelschoenen en sanda len. Boeken voor bij het zwembad. Een dikke toilettas met zonnebrand, scheer schuim, mesjes, shampoo, deodorant. tandpasta, aspirines, vinger- en teenna gelknippers, etcetera. Een oplader voor de mobiele telefoon, een oplader voor de batterijen van de digitale camera en een oplader voor de elektrische tandenbor stel. Plus een opvouwbare paraplu voor een onverwacht zomerbuitje. En dat is toch echt het minimumpakket. Bij de meneer aan de andere kant van het pad paste zijn hele reis in één rugzak je. Was hij zo fris van zichzelf dat hij zich slechts wekelijks hoefde te verscho nen? Deed hij iedere avond fluitend een handwasje? Of had hij een geheel ver zorgd verblijf in een nudistenkolonie ge boekt? Ik durfde het niet te vragen. Toen we landden stond de thermometer een stuk hoger dan thuis. Het was warm en druk in de bagagehal. Terwijl wij bij een stilstaande lopende band te dik ge kleed op onze koffers stonden te wach ten, fladderde mijn gangpadbuurman onbezorgd langs de douane. Hij keek om, ving mijn blik en stak groetend zijn hand naar me op. Een steek van jaloezie ging door mijn hart. Tegen de tijd dat ik eindelijk mijn koffer vol zekerheden te pakken had, zat hij al lang en breed op een terrasje. Het American Hotel in oude luis ter herstellen, dat is het doel waarnaar general manager Rob Spiekerman streeft. En dat de Britse eigenaar. Intercontinen tal, het Amsterdamse hotel in de verkoop heeft gezet, doet daar niet aan af. 'Wat mij betreft.' verklaart Spie kerman, 'wordt het Hotel Ameri can Amsterdam.' Een Amster damse icoon, 'samen met insti tuten als De Oesterbar en Keyzer.' Want, zo zegt hij: 'Ik ben een echte Amsterdammer.' Als kind kwam hij wel eens in het hotel. Wat hem toen het meest imponeerde? 'De grote, rode banken. Die wil ik dol graag terug.' Het liefst weer in het midden van het grand ca fé/restaurant Américain, waar nu het ronde buffet de statige zaal hinderlijk in tweeën breekt. 'De champignon', noemt Spie kerman dat buffet. De terugke rende banken moeten dan wel een stukje hoger zijn dan vroe ger, zodat de zitters een blik naar buiten kunnen werpen. Eventueel door het open raam. De nieuwe general manager Rob Spiekerman laat stapsgewijs oude tijden herleven in het befaamde American Hotel. Foto MARCO VAN HAL 'Het is ons gelukt de ramen, die 1600 kilo wegen, weer een stuk je open te krijgen.' Begin janua ri arriveerde hij in het Ameri can Hotel. En wat hij zag beviel hem allerminst. 'De koningin was van de muur verdwenen. Dat kan een ander misschien niet belangrijk vinden, maar dat portret hoort daar.' Ze hangt er weer. Net zoals de Tiffanylam- pen aan de plafonds. 'Die waren al bij Sotheby's aangeboden.' Op sommige tafels zijn kleine, stoften lampjes teruggekeerd. 'Misschien een beetje tuttig, maar ze zijn origineel. Terugge vonden op zolder', aldus opera tional manager Marjoke Wub- ben. 'Dit hotel is er een vol hoek jes en gaten, waar je allerlei ont dekkingen kunt doen.' Spiekerman: 'We hebben ook oude kaarten teruggevonden, met teksten van gasten als: Ze hebben hier al warm en koud stromend water.' De gevonden ansichten zijn inmiddels her drukt. Zoals ook het oude Anieri can-logo weer op de menuk&n prijkt. 'Dat logo wordt overal weer ingevoerd.' En die menu kaart zelf? Spiekerman: 'Die u weer van klassieke allure. Maar er hoort ook gewoon een kroker op en een uitsmijter. Toen i| hier kwam stond er geen gek» op de kaart. Dat heb ikmeies laten veranderen.' 'De afgelopen jaren heeft h® karaktermoord plaatsgevon den', zegt hij. 'Men heeft gep® beerd alles moderner te make". trendy. Maar dat hoort niet oij het American Hotel.' Dus ge® dj's, harde muziek of i# loungeplekken meer. Nee, a5 het aan Spiekerman ligt- "er stelt het hotel zich weer als W sterdamse ontmoetingsplaaB- waar men afspreekt, flih. krantje leest, het glas hefted neert. 'We veranderen rt3?-* voor stapje. Anders vervreet je de mensen van je.' D'e pak werpt, gelooft hij. al ten af. 'Simon Vinkenoog zie" hier weer regelmatig. 4 morgen zat Katja Schuur® er.' CORRIEV0B*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42