?zc D en BINDING Gï Vraag tkantwoord Walibi World richt zich op hele gezin j^olie bijlagen: 0113-315680 Mp2C.nl -ail; redactie® pzc.nl 31.4460 AA Goes «tentie-exploitatie: «j.en Midden-Zeeland: 0113-315520 -^■Vlaanderen: 0114-372770 ronaal: 020-4562500 iterdag 20 november 2004 Reizen 20 en 21 nov. vele aanbiedingen, Wintersportbeurs (Sportpunt Zeeland) nderhoud Snowboards •Granada Op pad l De provincie Jaén, R.J j SgA ten noorden van Grana- 3 ra da, is de olijfrijkste provincie van Spanje In Baeza is het Museo del Aceite ofwel Olijfoliemuseum aan de Hacienda la Laguna Een WV-gids kan meer infor matie geven en bemiddelen bij een bezoek aan een olijf gaard. Vanuit het plaatsje Cazorla is via de VW een be zoek met een ranger mogelijk aan het Nationaal Park. Inde stad Jaén zijn in het Cultural Palacio de Villardompardo Arabi sche baden met daarboven een kunstmuseum. Vlakbij is de be roemde kathedraal van Jaén. Heu velopwaarts staat wellicht de mooiste parador van Spanje, Cas tillo de Santa Catalina, aan de Ap- dode Correos 178 Jaén en voor al Baeza en Übeda hebben regel matig processies en passiespe len, zeker rond christelijke feest dagen, volgend jaar onder meer in februari, april, 29 mei (Corpus Chnsti), juni, augustus en septem ber, zie ook www.promo- jaen.es Bedenk dat het in Anda- lusiê met name in juli en augustus erg heet kan worden. De WV in Jaén zit aan de Mae- stra 13, de VW in Baeza aan de Plaza de Pópulo, de VW in Übeda aan Baja de Marqués. Algemene informatie: Spaans Bureau voor Vreemdelingen verkeer, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tel 070-346 59 00, www.spaansverkeersbureau.nl Bogenstructuur in Übeda. Grote fo to: Jaén gezien vanuit de parador. Foto's WEGENER/GPD ranada, Sevilla, Ron- da. Zuidelijke plaat sen in Spanje die overlopen van cul tuur en waar je ongeremd van de ene verbazing valt in de ande re. Maar Jaén, Baeza, Übeda. Ooit van gehoord? Toch zijn ook daar de Moren geweest -Jaén was zelfs voor de dertien de eeuw jarenlang het grote front tussen uit Afrika opgerukte isla mieten en christelijke Castilüanen, die Spanje wilden heroveren - en ook daar staan hele se ries monumenten die zo tastbaar herinneren aan die grote strijd over geloof en invloedssfe ren en vooral aan de Re naissance. De meeste buitenlandse toeristen beseffen het niet, ook al niet omdat Jaén niet in de route ligt van de Andalusische cul- tuurreuzen. Je moet er voor richting Granada. Ja, en dan zou je Baeza, Übeda en Jaén, hoofd stad van een van de acht provincies van Andalu- sië, op zo'n anderhalf uur rijden van Granada, kunnen meepikken. Alleen, waarom doen als je dan al zo in de ban bent van de cul- tuurrijke groten? Nou mis lertig miljoen Sjfbomen, een purrijk verleden b talrijke uthentieke Kocessies. En toch lorden de Indalusische plaatsen Jaén, Übeda en Baeza nogal eens over het tofd gezien tijdens ien toeristische Kktocht. Itn onrechte. schien wel, omdat in die drie kleine plaatsjes in de Middeleeu wen Andrès de Vandelvira heeft gewerkt, een van de grootste ar chitecten die Spanje ooit heeft voortgebracht, en wiens wijze van verfraaien van cultuur zelfs is geëxporteerd naar Zuid-Ame- rika. En misschien wel omdat Jaén de mooiste Moorse baden heeft van Spanje, nog mooier dan die in Granada. Of omdat de religieuze feesten er zo authen tiek en zo heerlijk Spaans zijn. Je zou dan kunnen overnachten in het schattige dorpje Cazorla, een typische witte vlek tegen de Andalusische heuvels. Of nee, nog liever in de schitterende pa rador - een hotel in een histo risch gebouw of gebouwd als burcht - in Jaén, pal naast de ruï nes van Castillo Santa Catalina, een burcht van waaruit ridders en soldaten eeuwen lang hun veldslagen hebben uitgevoch ten en waar zelfs nu nog de geur van, onder meer Franse, solda tenlaarzen hangt. Natuurlijk, in Granada of Sevil la heb je veel meer van dat moois. Maar in Jaén heb je er landelijke rust bij. En die para dor die uitzicht biedt op eindelo ze olijfvelden en op de robuuste kathedraal van Jaén, die daar zo dominant in het midden van de stad staat, mag er wezen. Het zou weieens de allermooiste pa rador van Spanje kunnen zijn met zijn gestileerde klooster gangen en fakkellantaams, mid deleeuws ingerichte vertrekken i-JU Hi n9lll<> en luxe, antiek lijkende kamers. Inderdaad, antiek lijkend, want alles is hier van de grond toe op gebouwd, zelfs de historische sfeer is nageboetseerd. Heiligen aanbidden Lekker uitgeslapen in de para dor gaat de reis natuurlijk even naar de kathedraal San Juan van Jaén, een juweeltje van Renais- sance-bouw, waar de lokale be volking, net als bij ons vroeger, nog massaal te biecht gaat en al le denkbare heiligen vereert en aanbidt. Natuurlijk gebouwd op de fundamenten van een mos kee, zoals alle Godshuizen in de ze vroegere Moorse streek. Het ene geloof gaat, uiteraard pas na veel wapengekletter, en het andere komt. Als er nog een ding symbool staat voor Moorse cultuur dan zijn dat in Jaén de Arabische ba den in Palacio de Villardompar do, die een aantal jaren geleden op een meer dan waardige ma nier zijn gerestaureerd en in Moorse sferen zijn terugge bracht. Een oplettende toe schouwer ziet dat daarmee ook de Romeinse sferen - de Romei nen waren er tot de zevende eeuw - zijn teruggebracht. Wie daarvan niet gecharmeerd is, kan altijd naar de streek ko men om een heel ander goed. Groen Goed, waar zovele inwo ners van Jaén hun dagelijkse, flink met olie besprenkelde, bo terham aan verdienen. Olijven. In Jaén, Baeza en Übeda kun je er niet omheen. Het is het olijvenhart van Spanje met, als we onze gidsen mogen gelo ven, tientallen miljoenen olijf bomen. Alles en iedereen leeft hier van olijven. Ook het Museo del Aceite in Baeza getuigt vol op van de Spaanse passie, dus al les over hoe de olijven groeien, hoe ze zorgvuldig worden be moederd en bevaderd, bespren keld, geoogst en geperst. Nog al tijd voor bijna de helft met han den, en vangnetten, waarna de persingen volgen. Wie daar meer van wil weten kan alles vragen aan dé lokale gids hier, Andrea Pezzini, een gloedvol Spaans sprekende Italiaan, die ook alles weet over historische kerken en gebouwen. Geen bij zondere interesse in historie, of met de kinderen op pad? Lekker flaneren in Jaén of Übeda kan natuurlijk ook nog. Maar dan wel na zessen, want dan zijn de lichtjes rond de monumenten aan. Voor die tijd lijkt er in deze stadjes, zoals in de meeste Spaanse centra in siëstatijd, niets te leven. Misschien is het daarna wel tijd om door te reizen, het liefst met een plaatselijke ranger, naar het Parque Natural Sierras de Ca zorla, waar je heerlijk kunt wan delen langs de rotsen en zelfs door een tunnel naar een meer kunt lopen. En daarna 's avonds natuurlijk heerlijk aanzitten aan een Spaans diner. Met uiter aard veel olie en volle vino, die er gelukkig toch ook nog is. Baeza Ubeda 'Jaén SPANJE Door ARVID VAN DER WOLF Regelneef In de ene familie bepaalt de 9* vrouw des huizes waar de vakantie heen gaat, met welk vervoersmiddel en waar overnacht wordt, terwijl bij de buren de kinderen de touwtjes in handen hebben. Wie bepaalt in uw gezin meestal de vakantie? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Groepsactie Vorige week vroegen wij u wat u het liefst doet tijdens een weekendje weg met vrienden of familie. Een actieve dag in de buitenlucht gevolgd door een uitgebreide kooksessie met diner is favoriet. De uitslag: X* Samen koken en eten 25% Wandelen 19% 3; Mountainbiken/fietsen 17% Bordspelletjes 15% 5) Pretpark of dierentuin 12% Muziek maken 6% Stukjes opvoeren 6% Studentencongres duurzaam toerisme Duurzaam toerisme. Studenten die daarin geïn teresseerd zijn kunnen 10 december deelne men aan een gratis toegankelijke studiedag met sprekers en workshops. De bijeenkomst wordt van 12.30-17.00 uur gehouden in Sta dion Galgenwaard in Utrecht, en is gratis toe gankelijk. Aanmelden kan tot en met 6 decem ber via www.ieuqdraad.nl/conqres. Deze studiedag heeft voor het eerst plaats, en is georganiseerd door de Nationale Jeugdraad en het Nederlands Comité IUCN (International Union for the Conservation of Nature). Tijdens het congres houden de deelnemers zich bezig met de vraag hoe de ontwikkeling van toeris me kan helpen om armoede te bestrijden. Toe risme wordt in ontwikkelingslanden vaak ge zien als dé oplossing voor alle problemen. Ont wikkelingsorganisaties richten zich daarom steeds meer op activiteiten om dorpen uit het slop te trekken. Bijvoorbeeld excursies met overnachting bij de lokale bevolking. Maar werkt dit in de praktijk ook? Verdient de loka le bevolking eigenlijk wel aan de bezoekende reisgezelschappen? En onder welke voorwaar den werkt het dan? Het congres probeert mid dels de diverse activiteiten een antwoord op de ze vragen te vinden. Skipas thuis regelen Is het veel duurder om nu al mijn skipas te regelen voor mijn skivakantie in Oostenrijk? Markus van Tol van de ANWB: 'Om te voorko men dat je na aankomst in Oostenrijk in de rij moet staan om een skipas te kopen, is het van af nu mogelijk de pas al in Nederland aan te schaffen. Dat kan in elke ANWB-winkel en kost nauwelijks meer. Leden betalen 5 euro per transactie en niet-leden zijn 10 euro kwijt. De skipas is direct bruikbaar en hoeft dus niet ter plaatse geactiveerd te worden. Voorlopig geldt deze service alleen nog voor Oostenrijk, maar bij succes volgen volgend skiseizoen meer landen.' Meer informatie: tel. 0800-0503. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. wFlags Holland in Biddinghuizen wordt Walibi World, echter meer dan alleen de naam: de be ende kangoeroe Walibi komt terug én het themapark p1 uitgebreid met nieuwe attracties waardoor er een !tere mix ontstaat aan vermaak voor jong en oud. Op 3 Waart 2005 wordt het seizoen geopend met de nieu- familie-attractie Splash Battle, en nog veel meer. Mesteringsmaatschappij Pa- on Capital Partners nam dit i Europese divisie van Six over. Deze divisie, sinds- n werkzaam onder de naam arks, bestaat uit zeven be- e attractieparken in Euro- 'xF%Holland was samen lx Flags Belgium en War- os- Movie World in het Duitse Bottrop het park waar voor een nieuwe naam gekozen werd. Na uitvoerig onderzoek is het de naam Walibi World ge worden. Het bleek zonneklaar dat de naam Walibi nog steeds een hoge en positieve bekend heid heeft, aldus 75 procent van de ondervraagden. De overname brengt niet alleen een nieuwe naam met zich mee, maar tevens een nieuwe strate gie voor de toekomst. Zo krijgt het vernieuwde park verschil lende gedeelten. Walibi Land is vooral bedoeld voor de jongste bezoekers en hun ouders. De kinderen ontmoeten hier de kangoeroe Walibi en zijn vrien den, en ze kunnen genieten van de avonturen van deze helden in een eigen show. De allerklein sten mogen een bezoek aan de nieuwe Boris' Ballen Fabriek niet overslaan. Een overdekte at tractie vol met gekleurde zachte ballen. En op het nieuwe Boris' Klauter Eiland kunnen de klein tjes naar hartelust klimmen, klauteren en slingeren. Ook nieuw is de familie-attrac tie Splash Battle. Bezoekers ma ken in een duikboot een span nende reis langs spuitende gei sers, onverwachte ontploffin gen, klaterende watervallen en door mistige tunnels. Elke passa gier beschikt over een eigen wa terkanon, waarmee verschillen de doelen en de bemanning van andere boten kan worden be stookt. Met ingang van het nieuwe sei zoen gaat de entree al vanaf 9.30 uur open. Bij het voorplein kunnen de bezoekers reeds een Kangoeroe Walibi verwelkomt de gasten. kop koffie of thee drinken, fo to's maken en Walibi en zijn vriendjes ontmoeten, die ze ove rigens gedurende de dag in het park vaker zullen tegenkomen. Verder krijgt elk gebied zijn ei gen live entertainment, zoals muzikanten en levende stand beelden. Ook wordt de aankle ding en de sfeer van het park verbeterd en de kinderboerderij uitgebreid. Walibi begon ooit in 1971 onder de naam Flevohof, een attractie park met een agrarisch educatie ve achtergrond. Vele volwasse nen van nu zullen zich de Flevo hof van schoolreisjes herinne ren. Toen de succesvolle Bel gische Walibi Groep de Flevo hof in 1994 overnam, verander de de naam in Walibi Flevo. In 1998 werd het park onderdeel van Premier Parks Inc. Na een miljoenen kostende investering opende het park in 2000 onder de naam Six Flags Holland, waar bij vooral de nadruk op de acht banen werd gelegd. Het park probeert nu meer balans te brengen in attracties die zowel voor tieners als voor jonge ge zinnen geschikt zijn. Zie ook www.wali- Pi bi-world.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41