zc luzie in kabinet bedrijfsongeval Prins Bernhard verbolgen over aantijging Smalhout Veel klachten over opduwende vrachtwagens Asielzoekers krijgen extra mogelijkheid tot beroep Vijftien jaar en tbs voor moord op wandel vr ou wtj e Verdachten moord op Belgisch raadslid gepakt in Duitsland Verdwijnen tv-signaal uit ether treft het platteland mier Balkenende sust de gemoederen :roep tegen lonstra begint :l gekrakeel ;istratie in iigdzorg wordt rentraliseerd Wellink: economie groeit volgend jaar minder snel Gehaktbal mag blijven Doden door botsing bus en auto Dieselprijs 2 cent omhoog Opsporingsprogramma in de fout Geding leges verblijfsvergunning Tankstations verkopen medicijnen zaterdag 20 november 2004 ^prflHactie binnenland H.UG - Bewoners van üjndsgebieden die voor de [jieontvangst afhankelijk de antenne dreigen jaar hun vertrouwde na s te moeten missen. loge ethersignaal ver- j waardoor ze moeten overstappen op kabel, satelliet of digitale antenne. Maar dat is niet overal mogelijk en ook met voor alle zenders. Het CDA laat maandag aan staatssecretaris Van der Laan weten het ether signaal te willen behouden. Volgens de bewindsvrouw heb ben slechts 68.000 huishoudens geen kabel of satelliet om het tv-signaal te ontvangen. Voor die kleine groep vindt zij het te kostbaar om de etherfrequentie in de lucht te houden. De ver spreiding van Nederland 1, 2 en 3 kost jaarlijks 12 miljoen euro. De regionale omroepen beste den 2,5 miljoen. Ook is de digita le verspreiding van televisiepro gramma's in aantocht. Maar volgens Tweede-Kamerlid Atsma (CDA) gaat Van dei- Laan te makkelijk voorbij aan de situatie van de 68.000 gezin nen. De proef met de digitale an tenne loopt alleen in de Rand stad. In dunbevolkte gebieden is niet overal kabel beschikbaar. De satelliet is geen uitkomst voor wie ook naar de regionale tv-zenders wil kijken, want die kanalen zijn daar niet terug te vinden. Vandaar dat Atsma wil dat Van der Laan eerst met een goede oplossing voor het lande lijk gebied komt, voor ze de dis tributie van het analoge ether signaal staakt. De staatssecretaris streeft er naar in 2006 de modernisering door te voeren. De Kamer be spreekt maandag de mediabe groting. GPD ffrnvan Lambalqen HAAG - Het kabinet zit tktlemaal op één lijn. zo be- premier Balkenende giste- De recente kritiek van de Remkes (Binnenland den). Verdonk (Integratie) Kt Graaf (Bestuurlijke Ver- pnng) op minister Donner üEBDAM - Het gerechts- lAmsterdam is gisteren be- met de behandeling van loger beroep in de voorken- gen Cor Boonstra. De Philips-topman zelf rastek gaan, tot ergernis ^president van het hof. er de voorkeur aan verdediging op televisie te neem wat dat betreft voor de mond. Het is opmerkelijk dat hij zich il wil verdedigen behalve [rechtszaal", aldus presi- |J. Verspyck Mijnssen over jeid van Boonstra. scelijk laat hij zich niets ge- aan de rechterlijke i:." resident van het hof doelde zijn uitspraken op de inter- die Boonstra vorig jaar jegeven, nadat hij door de tank werd vrijgesproken •affaire. khtte de zaak toen uitge- toe, onder meer tijdens •uitzending bij Barend en om. ANP 'HAAG - Jongeren met pro- flimoeten een centraal dos- hijgen, zodat bijvoorbeeld m,de politie en voogdij-in- ®n van elkaar weten wei een jongere krijgt. Dat van de aanbevelingen van toratic-Jong, bleek giste- Secretans Ross-van Dorp gezondheid) trekt daar- 3.5 miljoen euro uit voor Ewikkeling van standaar- wr de gegevensuitwisse- 2 de jeugdgezondheids- De bedoeling is dat die au het centrale dossier van Justitie deed de premier af als 'bedrijfsongevalletjes'. Alle ministers waren het eens met een notitie die topambtena ren op verzoek van Balkenende hadden gemaakt, aldus de pre mier. Daarin stellen zij dat het beter zou zijn als het kabinet in tijden van crisis als eenheid ope reert. „In een klimaat van ver deeldheid mag je verwachten van een kabinet dat het reke ning houdt met de gevoelens van mensen", zei Balkenende, Remkes had kritiek op Donner omdat die naar zijn zeggen te weinig haast te zou maken met terrorismewetgeving. Verdonk en De Graaf ergerden zich aan Donners oproep dat justitie wel licht vaker mensen moet vervol gen wegens godslastering. Op het matje Balkenende wees erop dat hij de betrokken ministers aan het be gin van de week al op het matje had geroepen. Naar eigen zeg gen had hij gisteren niet met de vuist op tafel hoeven slaan, maar heeft hij zijn ministers wel laten weten dat 'bepaalde uitin gen niet kunnen'. Hij beschouwt het feit dat er in deze kabinetsperiode opnieuw ministers ruziënd in de media zijn verschenen niet als een aan tasting van zijn leiderschap. „Als je als vader of moeder te DEN HAAG - Het Korps Landelijke Politiediensten krijgt wekelijks tientallen klachten van automobilisten die worden 'opgeduwd' door vrachtwagens. Dat ge beurt op de gladde wegen waar sinds kort een snelheids beperking geldt. Na een aantal ongelukken op de A12 bij Zoetermeer heeft Rijkswaterstaat een flink aantal snelwegen in de Randstad als 'te glad' bestempeld. Om het verkeer daar veilig overheen te leiden, is een maxi mumsnelheid van zeventig kilometer per uur ingesteld. De automobilisten die deze snelheid aanhouden, wor den regelmatig geconfronteerd met vrachtwagenchauf feurs die zich daar groen en geel aan ergeren. „De truckers gaan vlak achter de auto rijden, toeteren en knipperen met groot licht. Ze proberen alles om hun voorganger harder te laten rijden. Dat is een kwalijke zaak en behoorlijk intimiderend", aldus een woordvoer der van de KLPD. De chauffeurs passeren de auto's niet, omdat er een inhaalverbod geldt. Volgens de KLPD treedt de politie hard op tegen overtreders, maar zij voert geen extra controles uit. „Een bekeuring voor opduwen bedraagt 145 euro. Rijdt de chauffeur te hard, dan komt daar ook nog een bon van minimaal dertig eu ro bij." Ook het feit dat het gros van de weggebruikers de snelheidsbeperkingen aan zijn laars lapt, is geen re den voor extra maatregelen. Pas als er ongelukken ge beuren, wordt daar volgens de KLPD opnieuw naar ge keken. foto Koen van Weel/GPD jaren bekend dat een antal organisaties hulp aan jongeren zonder van elkaar weten wie wat fok denken de instellin- eikaar dat ze hulp leve- ^jldat niet het geval is. *«lmg is dat verloskundi ge risicofactoren voor kin- '2kaart brengen. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asielzoekers krijgen een extra mogelijkheid om in beroep te gaan. Dat is het gevolg van een uitspraak die de Raad van State gisteren heeft gedaan. De uit spraak is slecht nieuws voor mi nister Verdonk van Integratie. Zij wil sneller oordelen over asielaanvragen en zo afgewezen asielzoekers sneller het land uit zetten. Verdonk heeft als minister de be voegdheid om mensen wier asiel verzoek is afgewezen om huma nitaire redenen alsnog een ver blijfsvergunning te geven. Asiel zoekers moeten daartoe een ver zoek indienen. Volgens Verdonk is het niet mogelijk bij de rech ter in beroep te gaan tegen een negatief antwoord op zo'n ver zoek. De Raad van State heeft nu bepaald dat beroep wel dege lijk mogelijk is. Volgens het ho ge rechtscollege mag een afgewe zen verzoek altijd worden voor gelegd aan een rechter. Overi gens is de kans klein dat die tot een andere conclusie komt dan Verdonk. De rechter kijkt alleen of de afwijzing goed gemoti veerd is en of de minister zich heeft gehouden aan het gelijk heidsbeginsel, het principe dat mensen in gelijke situaties het zelfde moeten worden behan deld. De mogelijkheid om in beroep te gaan betekent echter wel maanden tijdwinst voor uitge procedeerde asielzoekers. Zij mogen de beslissing van de rech ter in Nederland afwachten. Een ander gevolg is dat Ver donk de afwijzing van een ver zoek voortaan uitgebreid moet onderbouwen, aldus een woord voerster van Vluchtelingen werk. Nu bestaat een antwoord meest al uit een enkele zin. GPD 3 UlTzic-HTHES-fftM HlB-fiL door Carine Neefjes DEN HAAG - Prins Bernhard heeft verbaasd gereageerd op de aantijgingen van prof. B. Smal hout die beweert dat de prins in 1994 het slachtoffer is geweest van een medische misser in het Utrechts Medisch Centrum (UMC). Volgens Smalhout heeft het be handelend team destijds een gro ve fout gemaakt. Door nalatig heid van de artsen heeft prins Bernhard maagzuur in zijn lon gen gekregen waardoor hij niet meer kon ademen en vervolgens blijvende schade opliep, be weert Smalhout. Prins Bernhard laat via de Rijks voorlichtingsdienst weten dat hij de reactie van Smalhout 'on begrijpelijk en volstrekt mis plaatst vindt'. „Ik ken Smalhout als een uitste kend anesthesist, maar wat hij nu zegt is kleingeestig", aldus een verontwaardigde prins Bern hard. Prof. B. Smalhout zal vanavond in het televisieprogramma 'Blauw Bloed' toelichten waar om er volgens hem sprake is van een medische blunder. Smal hout zat destijds overigens niet in het behandelend team van de prins. „Ik ben telefonisch om ad vies gevraagd door een van de artsen", licht hij toe. Volgens Smalhout is er na de operatie aan de dikke darm ver- door Erik de Bie De moord op Theo van Gogh en de terreurdreiging zorgen voor meer onzekerheid onder de be volking. Daardoor houden de mensen hun hand op de knip. „Ik denk dat die gebeurtenissen enig effect hebben", aldus Wel link. Ook speelt de hoge olieprijs een rol. Consumenten betalen vol gend jaar meer voor gas en licht, terwijl ook bedrijven meer kwijt zijn aan onkosten. Wellink ver wacht dat door het achterblij ven van de economische groei de werkloosheid volgend jaar verder stijgt. GPD DEN HAAG - De Nederlandse economie groeit volgend jaar minder snel dan aanvankelijk gedacht. De Nederlandsche Bank rekent nu op een groei van 1,75 procent in plaats van twee procent. De hoge olieprijs en het afgeno men consumentenvertrouwen drukken het eerdere optimisme over het herstel. Dat heeft president Wellink van De Nederlandsche Bank gister avond gezegd. zuimd het maagzuur van de prins weg te pompen. Dat is standaard na een darmoperatie. „Om dat pompen mogelijk te maken moest de prins een slan getje door zijn neus dat via de slokdarm naar zijn maag voer de. De prins weigerde dat en dokters durfden daar niet tegen in te gaan. Die hadden moeten zeggen: hoor eens koninklijke hoogheid, dat moet vanwege uw gezondheid", aldus Smalhout die tot 1992 werkzaam was als hoofd anesthesie van het acade misch ziekenhuis in Utrecht. „Het probleem bij patiënten van de koninklijke familie is dat niet altijd de beste artsen wor den uitgezocht, maar artsen wor den gekozen op grond van hiër archische status", zegt Smal hout. Het falen werd volgens hem in de doofpot gestopt als een soort staatsgeheim. De directie van het UMC wilde gisteren geen commentaar ge ven en verwees naar de Rijks voorlichtingsdienst. GPD maken hebt met een kind dat niet luistert, dan wil dat niet di rect zeggen dat je je moet laten ontzetten uit de ouderlijke macht", verklaarde de premier. Hij kon niet zeggen dat het nooit meer voor zal komen: „Ga ranties heb je nooit." GPD pagina 4 D66 positief over kabinet DEN HAAG - De gehaktbal is gered van de ondergang. Strenge Europese regels dreigden vanaf 2006 het einde van het meest geliefde product uit de Nederlandse keu ken in te luiden. Maar die regels lijken nu van tafel. „Die goeie ouwe gehaktbal van ons kennen ze daar niet. We hebben in Brussel heel wat moeten kletsen om het uit te leggen", aldus de woordvoerder van het Productschap Vee, Vlees en Eieren. GPD SCHERPENZEEL - Door een botsing tussen een lijnbus en een personenauto in het Gelderse Scherpenzeel zijn gis teren twee mensen om het leven gekomen. De bus botste volgens de politie tijdens het linksafslaan frontaal op de auto. Twee van de vijf inzittenden van de personenwagen kwamen om het leven. De drie anderen zijn gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De inzit tenden van de bus bleven ongedeerd. ANP DEN HAAG - De prijs van een liter diesel stijgt met 2 eu rocent. Een liter gaat aan de pomp 94,5 cent kosten. Dat meldde marktleider Shell gisteren. De prijzen van de benzines ongelood en super blijven gelijk. ANP GRONINGEN - De politie in Groningen heeft woensdag in het televisieprogramma Opsporing Noord twee onschul dige burgers als dieven neergezet. Dat heeft de politie gis teren gemeld. De uitzending toonde door bewakingscame ra's geregistreerde beelden van de twee. De politie bracht beiden ten onrechte in verband met een kledingdiefstal. De fout kwam aan het licht toen de betrokkenen zich een dag later bij de politie meldden. Volgens een politiewoord voerder zijn de verkeerde beelden gebruikt. „We hebben onze excuses aangeboden en een rectificatie de deur uitge daan. Daar is genoegen mee genomen." ANP AMSTERDAM - De legesverhogingen voor verblijfsver gunningen moeten ongedaan worden gemaakt, vinden 25 organisaties die een rechtszaak aanspanden tegen de Staat. De zaak dient maandag bij de rechtbank in Den Haag, aldus de vereniging Vluchtelingenwerk gisteren. Aanleiding zijn de leges die vreemdelingen moeten beta len voor hun verblijfsvergunning. De verhoging kan op lopen tot 1150 procent, zegt Vluchtelingenwerk. ANP TER AAR - Weggebruikers kunnen binnenkort bij een aantal tankstations terecht voor medicijnen waarvoor geen doktersrecept nodig is, zoals hoofdpijnstillers en maagzuurremmers. Shell, Texaco, Gulf, Q8 en Esso begin nen nog dit jaar. BP en Total volgen in de loop van 2005. Dat meldde vakblad Shops Out-of-Home gisteren. Na een testperiode van zes maanden beginnen in december 110 tankstations met de verkoop van de receptloze geneesmid delen. In maart 2005 groeit het aantal naar 170. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het gerechts hof in Leeuwarden heeft giste ren een 30-jarige man veroor deeld tot vijftien jaar celstraf met tbs en dwangverpleging voor de moord op het wandel vrouwtje uit Emraen. De straf is gelijk aan de eis van het Open baar Ministerie. De rechtbank in Assen legde de man dit voor jaar tien jaar en tbs op. De man uit Emmen heeft op 14 februari vorig jaar zijn 79-jari- ge plaatsgenote J. van Óffe ren-Bik, die bekend stond als het wandelvrouwtje, op brute wijze verkracht en vermoord. De vrouw werd enkele dagen na haar dood gevonden in een bos bij Emmen. Zij was met haar polsen vastge bonden aan een boom, ver kracht en door geweld omge bracht. Haar lichaam was be dekt met zand en bladeren en achter haar was een kuil gegra ven. De man werd aangehouden na grootscheeps dna-onderzoek. Het hof constateert dat de man het slachtoffer niet in een opwel ling van het leven heeft beroofd. Vanaf het moment dat hij van - huis vertrok en het slachtoffer aansprak, was hij dit al van plan. De veroordeelde heeft daarna ruimschoots de tijd ge had om na te denken of hij haar wel of niet zou doden. Het hof stelt dat het 79-jarige. slachtoffer op een verschrikkelij ke manier aan haar einde is ge komen. „Zij moet vanaf dat zij door verdachte in de kofferbak van de auto werd geduwd tot aan het moment van de moord, letterlijk doodsangsten hebben uitgestaan. De vrouw is op een onmenselijke manier behan deld. Het leed dat hij daardoor aan het slachtoffer en nabe staanden heeft toegebracht, is onuitwisbaar en onomkeerbaar, zoals haar drie dochters ook al zeiden in de slachtoffei-verkla ring", aldus het hof. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De twee verdach ten van de moord op het Bel gische raadslid Tony de Preeuw (61) zijn zondag in Duitsland aangehouden. Het stoffelijk overschot van De Preeuw werd op 8 november op het strand van Katwijk aangetroffen. De politie is de verdachten op het spoor gekomen door beelden van een camera bij een pinauto maat. De verdachten deden daar een transactie met de bank pas van het slachtoffer. De verdachten, een 24-jarige Duitser en een 27-jarige Rotter- damme reden op het moment van hun arrestatie in de auto van De Preeuw. Het tweetal werd gearresteerd door de Duit se politie in verband met een in Duitsland lopend moordonder- zoek naar de Duitse verdachte. Die zou tevens betrokken zijn bij de in augustus gepleegde roofmoord op een Duitse zaken man in Neubrandenburg. De 24-jarige Duitser heeft in middels bekend dat hij De Preeuw samen met zijn Neder landse handlanger heeft omge bracht. Het OM in Den Haag heeft Duitsland verzocht om uit levering van de Nederlandse ver dachte. De Preeuw is gisteren in zijn woonplaats Turnhout begraven. De uitvaart van de christen-de mocraat werd bijgewoond door meer dan duizend belangstellen den. De gemeente Turnhout heeft een rouwregister openge steld. De Preeuw verdween twee we ken geleden na een voetbalwed strijd. De politie gaat ervan uit dat hij kort na een overval door de twee verdachten is vermoord. ANP/Belga/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3